Haarlemsche Courant In Normandië toenemend gebruik van materiaal aan beide kanten KEURINGEN Vier zwaartepunten. 289e Jaargang: No. 138 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 15 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713 Kantoor Ijmuiden: Rembrandtïaan 55, Umuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate» Haarlem K 1MT lil de eerste week werden 673 vliegtuigen en ongeveer 1000 zweefvliegtuigen neergeschoten. 63 schepen en honderden landingsbooten nierden tot zinken gebracht. Dinsdag, de achtste dag van de invasie, bracht voor het eerst een toegenomen gebruik van materiaal door beide partijen. Op vier punten aan het front werd dit zichtbaar. 1. Bij het verkeersknooppunt Cacn, waar binnenkort wel een zware botsing tusschen pantserstrijdkrachten zal ontstaan. De Daily Express publiceert een ooggetuige- verslag van de gevechten tusschen Bayeux en Caen. Hier strijden in de eerste plaats Brit- sche tanksoldaten uit Londen en de daarom heen liggende graafschappen. Het is een ge heel nieuw soort gevecht. Het land is zoo dicht met bosch bezet, dat de infanterie eerst de Duitsche stellingen moet verkennen, alvorens de tanks in den strijd gebracht kunnen wor den. In dit gebied zijn drie zwaartepunten te on derkennen, n.l. vlak voor Caen zelf, vervolgens bij Troarn, waar een Engelsche luchtlandings eenheid in strijd gewikkeld is met Duitsche pantserwagens en tenslotte bij Tilly, van waar uit de Engelschen met verscheidene pantser wagens in Zuidelijke richting terrein probee- ren te winnen. De hevige pantseraanvallen der Britten bij Tilly die Dinsdag verscheidene uren hebben geduurd, werden tot Woensdagochtend voort gezet. Zij mislukten alle onder zeer zware, bloedige verliezen en verbazend hooge mate- riaalverliezen. Voor de' Duitsche linies, die ondanks alle stormloopen onwrikbaar stand hielden, werden Woensdagochtend 43 stukge schoten of brandende Sherman-pantserwagens geteld, die alle in een sector van slechts en kele kilometers grootte het slachtoffer waren geworden van het vernietigende vuur der anti-tankkanonnen. Het succésvolle stand houden van den hoeksteen Tilly schiep de beste voorwaarde voor een plaatselijke Duit sche aanvalsoperatie in het Zuidwestelijk hieraan grenzende gebied. Nadat Dinsdag reeds pantserjagers een sterke Britsche ver kenningsformatie bij Viers-Bocage ter sterkte van 15 pantserwagens en talrijke gepantserde verkenningswagens vernietigd hadden, gingen Duitsche pantsertroepen van hier uit in over het algemeen Noordwestelijke richting tot den aanval over en konden ondanks deels taai verzet verscheidene belangrijke terreinsecto ren veroveren. De Britsche leiding wierp Woensdagmiddag nieuwe pantserstrijdkrachten in den strijd om opnieuw te probeeren de flank op de Duitsche formatie te heroveren. De gevechten waren bij het opstellen van dit bericht nog gaande. 2. Een ander zwaartepunt vormt het gebied van Balleroy, waar de vijand er tot dusver niet in geslaagd is door te breken naar St. Lo. De voornaamste contingenten probeeren van Isigny uit de stad St. Lo te bereiken; zij bleven echter als gevolg van de Duitsche ver sperringsmaatregelen halverwege steken. Zij zijn ongeveer 10 kilometer van het plaatsje verwijderd. St. Lo zelf is door Geallieerde luchtstrijd krachten dusdanig aangevallen, dat het geheel in brand staat. De in het Zuiden van het schiereiland Co tentin liggende kleine stad Vire werd 6 Juni door Anglo Amerikaansche vliegtuigen zwaar gebombardeerd. Binnen enkele minuten ver anderden bommen van zwaar kaliber het grootste deel der plaats in puinhoopen, waar onder 2000 van de 6000 inwoners bedolven liggen. 3. Het derde zwaartepunt ligt in het gebied van Carentan, waar op het oogenblik de Duit- schers opmerkelijk actief geworden zijn, zoo dat deze stad intusschen weer in het middel punt van den strijd gekomen is. De Amerikanen hebben daar vele troepen geconcentreerd met het plan het schiereiland van het overige Frankrijk los te maken en zoodoende Cherbourg van iedere landverbin ding te berooven. De Duitsche linie loopt ten Westen van de grens der stad. De stad zelf is nog steeds in handen der Amerikanen. 4. In het gebied van Cherbourg, het voor naamste operatieve doel der Amerikanen, ligt het vierde zwaartepunt. Het gaat hier om het veroveren van de haven zelf, want het bezit van deze haven wordt een steeds dringender eisch. daar de aanvoer voor de tot dusver ge lande twintig divisies zonder haven een ernstig probleem geworden is voor Montgomery. Om deze redenen worden door den vijand nieuwe troepen en zwaar materiaal naar dit gevechtsgebied gezonden. De Amerikanen zijn' ten koste van de zwaarste verliezen aan men sehen en materiaal tot Montebourg doorge drongen, in welke plaats op het oogenblik nog verbitterde gevechten worden geleverd. De ontwikkeling toont echter ook hier. dat de Duitsche posities versterkt en dat alle Duit sche gevechtsinstallaties nog doeltreffender worden. In den strijd aidaar mengden zich ook de Russische vrijwilligers, die de Duitsche zijde hebben gekozen en voor een goed deel zijn ingezet op het schiereiland Cotentin. De strijd ia de lucht en ter zee. Volgens een samenvattend bericht heeft de Duitsche luchtmacht in de eerste week der invasie in totaal 673 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten Door de troepen van het Duitsche leger zijn volgens de tot- dusver ontvangen berichten in dienzelfden tijd 48 vijandelijke vliegtuigen boven het invasiegebied vernietigd, zoodat de Geallieer den in acht dagen tijds tenminste 721 vlieg tuigen verloren hebben. In dit aantal is de groote hoeveelheid vernietigde transport vliegtuigen en vrachtzweefvliegtuigen niet begrepen. Volgens een voorzichtige Duitsche raming naderen de Geallieerde verliezen aan deze vliegtuigtypes, reeds de duizend. Eén enkele afdeeling jagers en slagvlieg tuigen heeft Dinsdag 15 vrachtzweefvliegtui gen neergeschoten. Overal ziet men in het dichtbegroeide terrein wrakstukken en ty pisch verbrande plekken. Daar vrachtzweef vliegtuigen tot op de laatste plaats bezet en volgeladen zijn met oorlogsmateriaal en onge veer 120 passagiers tellen, slaagt er prac- tisch niemand in uit het toestel te springen. Over het algemeen beteekent het neerschie ten van een vrachtzweefvliegtuig meestal een totaal verlies van den vijand. Het aantal Amerikaansche vliegtuigen, dat op 14 Juni door Duitsche jagers is neerge schoten boven het invasiegebied is 52, voor een aanzienlijk gedeelte Thunderbolt-jagers en viermotorige bommenwerpers. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten, forma ties der luchtmacht en kustbatterijen hebben in de wateren voor de kust van Normandië in de eerste invasieweek 65 transportschepen, groote pantserlandingsvaartuigen, kruisers en torpedobooten, alsmede verscheidene honder den landingsbooten vernietigd en 81 groote en middelgroote vaartuigen der Britsch-Ame rikaansche landingsvloot zoo zwaar bescha digd, dat deze voorloopig niet meer voor transport- of beveiligingsdoeleinden gebruikt kunnen worden. De bevolking. De correspondent van Associated Press zegt in zijn rapport over een reis door het door de Geallieerden bezette kustgebied van Frankrijk, dat de invasie aldaar zeer eigen aardig is opgenomen. In tegenstelling tot andere beweringen heeft Greene nergens een of andere uiting van vreugde der Franschen kunnen waarnemen. Smerige, zwetende Brit sche soldaten marcheerden, zoo schrijft hij, door de plaatsen, maar er werden geen bloe men naar hen geworpen. De Franschen zagen onverschillig toe, zoodat men kon meenen, dat zij niet wisten, dat het Britsche soldaten waren. Volgens mijn ervaringen tijdens een verblijf in Frankrijk van zes dagen is de bevolking apathisch en misschien ook ver doofd door de hevigheid van het offensief. In een kleine dorpsherberg vroeg ik een kellnerin, of zij niet blij was, dat de Geal lieerden gekomen waren. „Ja", zei ze en liep door. De bewering, dat de Franschen onder het Duitsche regime honger moesten lijden, is alvast wat Normandië betreft niet juist, omdat er hier een overvloed aan eten is. In een bericht uit Londen in Nya Dagligt Allehanda wordt een schildering gegeven van het leven in Bayeux na de bezetting door de Geallieerden. Het tekort aan levensmiddelen is daar nauwelijks grooter dan in Engelsche provinciesteden. Een pakhuis met 28.000 ka zen is door de Geallieerden ontdekt. Voor het werken voor de Duitschers is de kustbevol king zeer goed betaald. Noordduitsche steden gebombardeerd. In de ochtenduren van heden hebben for maties Amerikaansche bommenwerpers onder escorte van jagers een terreuraanval onder nomen op Hannover en andere plaatsen in Noord-Duitschland. Deze aanval werd onder nomen bij zware bewolking en wisselende weersomstandigheden. Duitsche jagers waren opgestegen en leverden gevechten tegen de Amerikaansche formaties. Luchtaanvallen op Hongarije. Amerikaansche terreurbommenwerpers heb ben in de ochtenduren van Woensdag Boeda pest en omgeving, benevens verscheidene an dere Hongaarsche steden en industrieele in stallaties aangevallen. Er vielen dooden en er werd materieele schade aangericht. Tot dus ver zijn berichten ontvangen over het neer schieten van 10 vijandelijke vliegtuigen. Bommen op Lyon. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Dinsdag een terreuraanval gedaan op woon wijken der stad Lyon. De verliezen onder de burgerbevolking zijn aanzienlijk. De palingvisscherij op het IJselmeer is weer begonnen. Enorme fuiken, die hier gedurende den heelen zomer staan uit gezet, worden op vastgestelde dagen gelicht. (C.N.F.-Stevens Pax c) Bij onze Vrijwilligers. Vastberaden wordt de vijandelijke aanval afgewacht. (SS PK Jarolim-O-H P. c) Het SS-r,rsatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger maansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichlig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebcnstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Hcerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommaudo, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 16-6-44 S~-12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19-6-44 9—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20-6-41 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 243, iï—17.00 uuï, Amersfoort, Pol, Durchatlgslager, Leusderwej, KORT NIEUWS. In Juni en Juli zullen in Ja pan meer dan 17 millioen agrari sche hulpkrachten tewerk worden ge steld, voor het binnenhalen van de tarweoogst en het uitplanten van jonge rijst; voor namelijk school jeugd, studenten en industrie-ar beiders. De recherche te Utrecht advi seert geen relaties aan te gaan met Derk Bertus Smid geboren te Bel- lingwolde 9 Sep tember 1918, wo nende Makassar- straat 34 Utrecht. Deze man noemt zich evangelist en houdt in verschil lende plaatsen sa menkomsten, waarvan hij be weert, daf deze uitgaan van de Vereeniging van Vrij Gereformeer den in Nederland. Hij huurt voor deze samenkom sten zalen en noemt zich in brieven en aan kondigingen Ds. D. B. Smid. Hij kondigt bijeen komsten aan waar als sprekers pre dikanten zullen optreden, die dit in werkelijkheid niet zijn. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt ais volgt: In Normandië is een gepantserde ge vechtsgroep in het vijandelijke brugge- hoofd ten Oosten van de Orne doorge drongen en heeft den tegenstander zware verliezen aan menschen en materiaal toe gebracht. Aan de rest van het front van het landingshoofd ondernam de vijand ver scheidene met tanks, zware scheepsartil- lerie en sterke formaties vliegers gesteun de aanvallen, die werden afgeslagen. In den tegenaanval heroverden onze troepen eenige tijdelijk verloren gegane plaatsen. Een tot in het gebied ten Zuiden van Cau- mont opgedrongen vijandelijke pantser- verkenningstroep werd volkomen vernie tigd. Bij de gevechten op het schiereiland Cher bourg heeft een stormbataljon onder majoor Messersehmitt zich bijzonder onderscheiden. Eerste luitenant Ludwig, commandant van een brigade stormgeschut, heeft op 12 Juni 16 vijan delijke tanks stukgeschoten. In den nacht van 12 op 13 Juni is het voor het invasiefront weer gekomen tot harde zee gevechten. Torpedomotorbooten en torpedo booten plaatsten. behalve artillerietreffers, twee torpedotreffers op torpedojagers. Gp den terugweg gingen drie eigen torpedomotorboo ten door een massalen aanval van vijandelijke jachtkruisers verloren. Het lucht wapen heeft twee transportschepen met een inhoud van 8090 brt. benevens twee torpedobootjagers tot zinken gebracht en nog drie vrachtschepen met een inhoud van 25.003 brt. beschadigd. In Italië heeft de vijand ook Dinsdag met geconcentreerde strijdkrachten zijn aanvallen ter weerszijden van het meer van Bolsena voortgezet. Na zware gevechten in het met kloven doortrokken bergterrein werd de vijand ten Westen van het meer overal algeslagen. Ook ten Oosten van het meer mislukten voor eerst de voortdurend herhaalde zware aanval len. Eerst in de avonduren kon de vijand vlak ten Oosten van het meer terrein winnen. Dins dagnacht distancieerden zich onze troepen daar enkele K.M. naar het Noorden, terwijl de vijand op den voet volgde. In de zware afweergevechten van de vorige week hebben zich de formaties, die onder het eerste valschermcorps staan, vooral de pantser afdeeling 103 en het pionierbataljon 3 opnieuw onderscheiden door buitengewone dapperheid. Vijandelijke jachtkruisers hebben in de och tenduren van 13 Juni voor de Italiaansche Westkust weer een Duitsch hospitaalschip aan gevallen. Uit het Oosten worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. Bewakingsvaar tuigen van de marine hebben op het Peipus- meer Sovjet-Russische bewakingsbooten be streden en vijandelijke batterijen op den Oos telijken oever van het meer met succes be schoten. Amerikaansche bommenwerpers hebben in den ochtend van 13 Juni woonwijken der stad München aangevallen. Er ontstond schade, de bevolking leed verliezen. Door luchtverdedi- gingsstrijdkrachlen werden 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Dinsdagnacht zijn afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen het gebied van München en het Rijnsch-West- faalsche gebied binnengedrongen. Vijf vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. De strijd in het Noorden van het Oostelijk front. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. gemeld, dat in het Westelijke en het centrale deel van de Karelische landengte de vijand zijn hevige aanvallen heeft voortgezet. De zwaarste gevechten werden gevoerd in Kivett- napa, waar Finsche troepen de aanvallen, die den geheelen dag voortduurden, afsloegen en den vijand verliezen toebrachten van c.a. 1000 man aan gesneuvelden. In het Westelijke deel der Aunus-landengte viel de vijand na bijzonder zware artillerie voorbereiding en nevelontwikkeiing een der Finsche steunpunten aan. De aanval werd echter afgeslagen. De poging van een vijan delijke afdeeling, de Swir over te steken, werd verijdeld. De Sovjet-Russische aanval in het Noorden, welke door Moskou gekenschetst wordt als het begin van het zomeroffensief, is gericht op de diep geëchelonneerde versterkingszóne. die daar drie jaar geleden, toen de Sovjets Oost- Finland weer ontruimd hadden, in samenwer king met de Duitsche organisatie Todt op het smalste deel van de Karelische landengte werd aangelegd. Daar achter ligt de oude Manner- heim-linie. Volgens berichten der Sovjets is het leger van Goworof met een sterke pantser- eenheid langs de kust doorgebroken in de richting van Viborg. De Russen zijn daar nog van gescheiden door een moeilijk begaanbaar gebied vol meren en moerassen. De heftige verkenningsgevechten, die Maan dag uit het gebied van Ostrof gemeld werden, zijn Dinsdag gevolgd door Sovjet-Russsiche aanvallen aan het Narwa-front. welke plaats grepen over vrij breeden afstand, doch in groe Pen onafhankelijk van elkaar. De Sovjet-vloot. Een marinemedewerker schrijft, dat noch het feit dat men sedert medio Mei iets meer omtrent de vloot der Sovjets heeft gehoord, noch de benoeming van een nieuwen bevel hebber van de Sovjet-Russische Oostzeevloot noodzakelijk medebrengt, dat deze vloot se dert het terugnemen van de Duitsche front lijn aan de Narwabocht en het Peipusmeer, een zeer belangrijke factor in de oorlogvoe ring is geworden. Weliswaar heeft de Sovjet marine iets meer bewegingsvrijheid .gekregen. Zij kan in de Golf van Korpoja en in de Golf van Luga varen, maar de machtige Duit sche mijnversperringen hebben een doordrin gen van onderzeeërs in de Oostzee totdusverre nagenoeg verijdeld.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1