Haarlemse Een nieuw Duitsch wapen: begin der vergelding KEURINGEN Duitsche aanval tusschen St. Caen begonnen. Lo en Officieele mededeelingen van Duitsche en Britsche zijde Vruchten der nieuwe DuitschFrahsche politiek. 289e Jaargang No. 140 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10734. Redactie 10600 Postgiro 134058 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 17 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op.Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel18713 Kantoor IJmaiden: Rembrandtlaaïi 55» Umuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Dainlate, Haarlem K 129? Vliegtuigen zonder piloot boven Londen en Z. Engeland. Het langste luchtalarm van den oorlog. Branden ais Engeland nog niet heeft ge. kend. Vuurgloed over het Kanaal zichtbaar. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtberichl luidt als Vrijdagmorgen om elf uitr maakte de En- gelschc minister van binnenlandsche zaken, Herbert Morrison, in zijn hoedanigheid van verdedigingscommissaris in het Lagerhuis be kend, dat de Duitschcrs bij het aanbreken van den dag en in den loop van den ochtend aan vallen hadden gedaan op Engelsch gebied met een nieuw wapen. Nog terwijl Morrison sprak verspreidden Reuter en de Engelsche radio dit nieuws over de gcheele wereld. Van bevoegde Duitsche zijde bewaarde men het stilzwijgen lot in het begin van den mid dag. Engeland van zijn kant %eeft de zeer groote beperkingen, waaraan de berichtgeving over het algemeen is ónderworpen, nog uitge breid. In de berichtendienst van vijf uur des middags ontleende radio-Londen het feit, dat Londen met het nieuwe, geheime wapen was gebombardeerd aanradio-Berlijn. Minister Morrison schilderde het geheime Duitsche wapen als een vliegtuig, dat draad loos wordt besuturd en dus zonder bemanning vliegt. Raeds eenige maanden geleden heeft Churchill in eén rede aangekondigd, dat het wapen der vergelding een draadloos bestuurd vliegtuig was en bij Engelsche bomaanvallen op Berlijn werden sindsdien geregeld millioe- nen strooibiljetten met teekeningen van dit geheime wapen neergeworpen. Van Duitsche militaire zijde weigert men nadrukkelijk, tech nisc'ne bijzonderheden te geven. Het wapen is juist daardoor zoo gevaar lijk, en zoo funest voor het moreel der bevolking, dat het zoo verrassend toeslaat, dat geen alarm kan worden gegeven. Op die manier kunnen geen maatregelen ge nomen worden om goed en bloed te bevei ligen, terwijl bovendien de bevolking der getroffen gebieden dag en nacht bloot staat a'an dergelijke aanvallen, ongeacht de weersomstandigheden. Morrison trachtte eerst het nieuwe Duitsche wapen te bagatelliseeren door te zeggen, dat de uitwerking erg meeviel. Later verklaarde hij echter, dat er op steeds meer aanvallen met toenemende scherpte moest worden ge rekend. Hij wekte het Engelsche vojk op. om het normale leven koste wat kost op gang te houden. Hij zeide voorts dat de Engelsche tegenmaatregelen reeds waren ingeleid. Hij sprak in dit verband uitdrukkelijk van tegen maatregelen en niet van represailles. Niettemin bestaat in Duitsehland gemo tiveerd of niet dat zal de toekomst leeren ontegenzeggelijk de verwachting, dat de Ge allieerden zich zullen revancheeren met zware luchtaanvallen. In antwoord op de vraag of niet te vree zen valt. dat binnen afzienbaren tijd de Geallieerden het nieuwe Duitsche wapen tegen Duitsehland zelf zullen toepassen, daar het toch een militair axioma is, dat een geheim wapen weinig waarde meer heeft dan de eerste verrassing, daar geen enkel wapen, zoodat het eenmaal in ge bruik is. werkelijk geheim kan blijven, luidde het antwoord, dat dit gevaar niet bestaat in verband met den betrekkelijk beperkten actie-radius, van het nieuwe wapen. Britsche beschrijving. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in Zuid-Engeland luchtalarm gemaakt. Het duurde den geheelen nacht en is het langdurig ste alarm totdusver voorgekomen. „Het is iets angstwekkends" aldus een Reu. terbericht, „de nadering var. het Duitsche vliegtuig zonder bestuurder. dat als een vuurpijl door de lucht schiet. De vlieg' tuigen hebben een zekeren rhythmischen toon, dien men een zacht kloppen zou kunnen noe men. Bij nacht hebben zij een duidelijk geel schijnsei achter zich en in het schijnsel der zoeklichten ziet men, dat er een dikke rook pluim uit komt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag en in de vroege uren van Vrijdag waren zij. met onderbrekingen, vele uren lang boven Zuid-Engeland." Het Engelsche ministerie van binnenlandsche veiligheid heeft Vrijdag den volgenden raad aan het Engelsche publiek gegeven: „Zoodra de motor van een vliegtuig zonder bestuurder stil gaat staan, kan dat beteekenen dat spoedig daarop de rxplosie volgt, wellicht binnen 5 tot 15 seconden. Een ieder moet voor de uitwerking der ontploffing de stevigste be scherming, die beschikbaar is, zoeken, ook de genen, die zich in huis bevinden." De sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag voortdurende aanval met nieuwe projectielen op Zuid-Engeland en het stadsgebied van Londen heeft, naar uit luchtverkenningen blijkt, reeds een ver nietigende uitwerking. De Zuidkust van Engeland was in de nachtelijke uren door een van verre zichtbare vuurgloed over het Kanaal waarneembaar. Waar de nieu we projectielen den grond raakten ont stonden branden van een omvang'als En geland nog niet heeft gekend. Duitsche mededeeling. De plaatsvervangende Duitsche perschef heeft officieel medegedeeld, dat het gebruik rraken van het nieuwe wapen het begin vormt van de vergelding. Suendermann zeide voorts: „Engplschen en Amerikanen hebben wellicht nooit aan de vergelding geloofd. Zij zuilen nu echter lee ren. dat hun optreden tegenover de burger- volgt „Zuid-Engeland en het stedelijk gebied van Londen zijn Donderdagnacht eo Vrijdag ochtend bestookt met een nieuw soort pro jectiel van het zwaarste kaliber. De Vrijdag heeft in Normandië in het teeken gestaan van succesvolle tegen aanvallen van onze troepen. Pantser- formaties hebben ten Oosten van de Orne een wig gedreven in het vijandelijke bruggehoofd. Ten Westen van Caumont en ten Zuidoosten en Zuidwesten van Carentan hebben onze divisies den vijand teruggeworpen en haar stellingen ver stevigd. De vijandelijke verliezen waren vooral bij de gevechten in het gebied van Carentan zwaar. Ook in het gebied ten Westen en Noorden van Ste-Mère-Eglise duurden felle gevechten voort. De vijand kon daar slechts geringe terreinwinst behalen. De bestrijding der vijandelijke ontschepin gen voor het landingshoofd is ook Donder dagnacht dftpr ons luchtwapen met succes voortgezet. Het plaatste bomtreffers op scheepsconcentraties en ontschepingen. De in de gevechtsruimte van het invasie front in den strijd gebrachte bataljons van de vrijwilligersformaties. uit het Oosten heb ben zich bij de zware gevechten voortref felijk geweerd en dapper gestreden. Formaties patrouiliebooten en mijnenvegers hebben zich bij de bestrijding van de in- vasievloot in talrijke harde gevechten op zee en in de lucht evenals bij het opruimen van vijandelijke mijnversperringen onder moeilijke omstandigheden uitgevoerd en bij het leggen van mijnen op vijandelijke scheepvaartwegen bijzonder onderscheiden. Bij een aanval van Britsche bommenwer pers en torpedovliegtuigen op een Duitsch convooi voor Borkum zijn 10 vijandelijke vliegtuigen door beveiligingsvaartuigen en boordafweergeschut neergeschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Voor de Nederlandsche kust hebben pa trouillebooten een groote Britsche torpedo motorboot in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd. In midden-ltalië heeft de vijand zijn aan vallen met massale infanterie- en tankstrijd krachten, vooral in het gebied ten Naorden en Noordoosten van Orvieto, den grneelen dag voortgezet. De gevechten duren in twee penetratieplekken nog voort. Vijandelijke vliegtuigen hebben op 15 Juni voor de West-ltaliaansche kust opnieuw het Duitsche lazaretschip „Erlangen" aangeval len en het in brajjd geworpen. Aan het Oostelijk front hebben zich ook Donderdag geen gevechtshandelingen van belang voorgedaan. In het hooge Noorden zijn in den sector van Kapdalaksja opnieuw aanvallen van de bolsjêóvieken met veel verliezen voor den vijand mislukt. In de Finsche Golf hebben beveiligingsvaartuigen der marine een vruchteloos "aanvallende Sovjet-Russische torpedomotorboot bescha digd. Bewaking'svaartuigen hebben boven de baai van Narwa 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Voor het Visscherssehier- eiland hebben Sovjet-Russische bommenwer pers en torpedomotorbooten zonder succe3 een Duitsch convooi aangevallen. Ook vijan delijke kustbatterijen hebben in het gevecht ingegrepen. Daarbij werd een vijandelijke torpedomotorboot zwaar beschadigd. Tien vijandelijke vliegtuigen werden door onze jagers vernietigd. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwerpers is Donderdag naar Noord- West-Duitschiand gevlogen en heeft hier en daar bommen geworpen in het gebied van Hannover. Aanvallen van afzonderlijke Brit sche vliegtuigen waren Donderdagnacht ge richt op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Duitsche toestellen vielen weer doelen in Zuid-Oost-Engeland aan. tuurmonumenten niet ongestraft zal blijven. Reeds bij het begin van dezen oorlog, op| 1 September 1939, heeft Hitier gezegd, dat hij geen oorlog tegen vrouwen en kinderen wenschte te voeren. Voor de Engeischen be- teekende dit echter geen vrijbrief en later, toen de bommenoorlog tegen de Duitsche burgerbevolking begonnen was. heeft Hitier gezegd een tegenmaatregel te zullen nemen en wel zoo, dat den Britten hooren en zien zou vergaan. Als de New York Times op 8 September 1943 schrijft, dat de bom de beste leermeester voor het Duitsche volk is. dan. aldus Siindermann, hebben de Britten thans de gelegenheid iets te leeren. De vroege edities der Berlijnsche bladen van Zaterdag wijzen met groote opschriften op den eersten zin van het Duitsche weer- machtsbericht van den lSen Juni, waarin met weinig woorden mededeeling wordt ge daan van ïfet gebruik van nieuwe projectie len van het zwaarste kalib.er tegen Londen. De Völkische Beobachter schrijft: Een on barmhartige vijand heeft door duivelsche ter- reuraanvallen <ip vrouwen en kinderen, op ziekenhuizen' en woonwijken haat gewekt. Hij krijgt nu het eenige antwoord, dat hij verstaat". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft boven haar commentaar: „Zij waren ge waarschuwd". Het was geen oorlog meer. dien zij voerden, zoo schrijft het blad. doch zuiver moord, dien de gangsters uit Amerika en Engeland tot hun programma hadden ge maakt. Zij waren gewaarschuwd". DE STEM DER, SS, Luistert op Zondag 18 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem 'der SS. Onderwerp: Een Nederlandsche SS-arts over zijn ervaringen in het Oosten. Sluizen en verdedigingsinstallaties van Caen door pioniers opgeblazen. Officieel communiqué over de „maquistes". De vijand beperkt zich aan de invasie- kust nog' steeds tot geconcentreerde aan vallen van onder het dichte vuurscherm van zijn scheepsartillerie uit, 'dat door talrijke aan land gebrachte batetrijen houwitsers en .geconcentreerde granaatwerpers nog wordt aangevuld. Desondanks slaagde hij er ook Donderdag niet in het verloop van zijn front te verbeteren. Zelfs een zeer sterke onder steuning van de gevechten door de lucht macht bracht hierin geen verandering. Omtrent het optreden van het Duitsche luchtwapen meldt een oorlogsbericht: Een numerieke overmacht van den tegen stander, z^gals tot dusver nog aan geen en kel ander front is voorgekomen, heeft de paraatheid en, naar de tot dusver onder de moeilijkste omstandigheden bereikte succes sen aantoonen, ook den aanvalsgeest van het Duitsche luchtwapen niet kunnen verlammen. Bij de aanvallen van Amerikaansche ge vechtsgroepen, die vooral aan weerszijden van den weg BayeuxSt. Lo in Zuidweste lijke richting aanvielen, hebben de Ameri kaansche troepen zoo zware verliezen ge leden, dat zij niet meer in staat waren van enkele penetraties, die zij verkregen hadden, te profiteeren. De gevechten namen in dit gebied allengs een aanzienlijken omvang aan. Prins Willem van Zweden, de tweede zoon van Koning Gustaaf, viert heden- zijn 60sten verjaardag. De prins behoort tot de meest be gaafde leden van het Huis Bema- dotte. Hij geldt als een der leidende fig uren. in de he- cendaagsche Zweedsche litera tuur. Robert Rey nolds, een der in vloedrijkste poli tici der V.S. heeft een onafhankelijke Amerikaansch- nationalistische partij opgericht. De Vereenig- de Staten hebben •bij Bern een stuk land gekocht waar de Amerikaansche vlieg'tu ig'beman- ning'en, die door ongevallen of be schieting boven Zwitserland om het leven zijn ge komen. worden begraven. Tot dus ver liggen hier 35 Amerika ansche piloten. Te Werkho ven is het echt paar Van Echteld- De Bie verblijd met de geboorte van een drieling. Moeder en kinde ,ren. drie jongens, lijk- bevolking en tegenover de Duitsche cul- maken het goed. Bij onze Vrijwilligers. De kniediepe modder stelt de hoogste eischen aan onze mannen. Op den achtergrond een stuk geschoten vijandelijke tank. v (SS BK Raudies-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en dc Ger maansche SS in Nederland. Personen iutsschen 19 en 35 jaar, die aanmel dingspliehlig zijn voor Se tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nehenstellen der Waffen-SS, Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 35; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het -SS-Ersatz kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERD» COMPAGNIE BÏJ HET SS-WACHT- BATAÏLLON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 19-6-44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 30-6-44 813.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 145. 1617.00 uur, Amersfoort! Pol. xnarchangslager, Lausderweg, Ter hoogte van het dorp Tilly stortte een krachtige pantseraanval van den vijand bloedig ineen. De oorlogscorrespondent van het D. N. Jï. Alex Schmalfuss meldt dat tot den avond van den 13en Juni in totaal 390 vijandelijke pantserwagens aan het Normandische front vernietigd werden. Naar van het invasiefrönt wordt gemeld, zijn Duitsche troepen Vrijdagmiddag met de kreet „wraak voor de Erlangen" aan het Zuidelijke front turschen St. Lo en Caen op verscheidene plaatsen tot den aanval over gegaan. De troepen hoorden Vrijdagochtend vroeg van de met iedere menschelijkheid ia strijd zijnde aanvallen op het hospitaalschip „Erlangen". Duitsche pioniers hebben- thans, de slui zen en verdedigingsinstailaties van Caen opgeblazen. Deze vernieling vormt een zwa- ren slag voor de Engeischen, die om de monding van de Orne strijden, omdat hier door de kleine visschershaven Ouistreham, waar de vijand zich op den eersten dag der invasie had genesteld, nog onbelangrijker is geworden. Van Caen leidt behalve de Orne zelf een kanaal naar Ouistreham en naar zee, dat door een stuwmeer bij Caen gevoed wordt. Door het opblazen der verdedigings installaties staat in de haven van Ouistreham geen water meer. Deze haven is nu alleen nog te gebruiken bij vloed en zoodoende practisch waardeloos geworden. Maguistes De leden van de „Maquis" zijn francs ti- reurs en zullen als zoodanig behandeld wor den. Alle pogingen van den tegenstander om over dit feit te redetwisten zijn doel loos. Deze verklaring is heden in de Wil- helmstrasse afgelegd voor de vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers, waarbij men wees op de volkenrechtelijke, in de Haagsche conventie vastgelegde bepalingen. Deze zijn, zoo verklaart men in de Wilhelm- strasse. zoo ondubbelzinnig, dat daaraan niet getornd kan worden. Duitsehland houdt zich strikt daaraan, hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat het de troepen van De Gaulle, -die in Afrika in krijgsgevangenschap zijn geraakt, als krijgsgevangenen behandelt en eveneens de troepen van De Gaulle, die aan Britsche zijde in Normandië, resp. in Italië in den strijd zijn. De Maquistes daarentegen zijn franc tireurs in de waarsten zin des woords en zullen als zoodanig worden be handeld. De Fransche bevolking. De houding van de Fransche bevolking' is, naar in de Wilhelmstrasse werd verklaard, een van de belangwekkendste en belang rijkste politieke factoren. Zij wordt geken merkt docy het feit, dat in alle groote ste den van Frankrijk volkomen rust, discipline en orde heerschen. De Engeischen en Ame rikanen hebben hun geheele militaire actie ingesteld op de politieke basis van de „be vrijding". Deze basis kan thans reeds als mislukt worden beschouwd. In vele Engel sche en Amerikaansche bladen kan men be richten lezen, waarin een teleurstelling tot uiting' komt over de houding der Fransche bevolking. Politiek gezien beteekent dit, dat de vruchten van de Duitseh-Fransche poli tiek zichtbaar worden. De politiek jegens Frankrijk van Von Ribbentrop, die niet al tijd gemakkelijk en ook 'niet altijd gemak kelijk te begrijpen is geweest, werpt in deze dagen waardevolle vruchten af. De anti dogmatische constructieve politieke con ceptie van den Ftihrer heeft de overwinning behaald op de Anglo-Amerikaansche poli tiek van intriges, der 19de eeuw. In deze door groote militaire gebeurtenissen over schaduwde dagen voltrekt zich bijna on gemerkt een politiek proces in de Duitsch- Fransehe betrekkingen, dat later eens van. de grootste beteekenis zal zijn,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1