Haarlemsche Courant Londen wordt geëvacueerd KEURINGEN Uitvinding met verstrekkende gevolgen De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. 289e Jaargang No. 141 x Bureaux: Groote Houtstraat 93. TöL A-d verten ties 10724, Redactie 10600. P<fetgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor. Soeuxla-plein 21, Teletf 12230 ÏJmuiden: RembrandÖaan 55, XJrnuklen-o. Koofdre-clacteurF. G. Derlös, Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Maandag 19 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve ot> Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct. per mnc! ƒ1.15. per kwartaal ƒ3,43, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cenf. K 1297 De explosies der helhondenaan de Fransche kust hoor baar. Groote rookwolken boven de getroffen gebieden. Nieuwe instructies voor Britsch luchtdoelgeschut. Naar te Stockholm vernomen wordt is de uitwerking van de tegen Londen cn Zuid- Engeland gebruikte nieuwe Duitsche pro jectielen voor de Engelsche regcering aan leiding geweest de onmiddellijke ontruiming van Londen te bevelen, daar noch dc schuil kelders noch de tunnels van den onder- groudsclicn spoorweg bestand zijn tegen het geweld der explosies. De vlucht van de be volking uit de millioenenstad naar het plat teland heeft reeds een omvang aangenomen, die de evacuaties van 1941 in de schaduw stelt. Zaterdag hebben met tamelijk regelmatige tusschenpoozen den geheelen namiddag en avond onbemande vliegtuigen boven Zuid- Engeland gevlogen. Zaterdagnacht zijn aanvallen met onbe mande vliegtuigen op Zuid-Engeland voort gezet, waardoor schade en verliezen werden veroorzaakt. Reuter meldt dat Zondagmiddag en in den vroegen avond wederom onbemande vlieg tuigen boven Zuid-Engeland verschenen. De projectielen vlogen zeer laag en snor den over het land heen met tusschenpoozen van enkele minuten, eenige van hen moes ten door een intensief spervuur vliegen. Ook aan de kust was kort na de verduistering, toen verscheidene vliegtuigen zich in de lucht bevonden, hevig afweervuur te ver nemen Overdag en in versterkte mate des nachts wordt het gebruik van het nieuwe Duitsche wapen voortgezet. De door de Duitsche sol daten als ..hellehonden" betitelde projec tielen worden onafgebroken op Londen af gevuurd. Zelfs nog aan de kust van Noord- Frankrijk was het geluid van zware ontplof fingen te hooren. Een van deze helhonden", die op het platteland terecht kwam, heeft een krater geslag'en van ongeveer 25 meter middellijn en verscheidene meters diepte. De uitwerking. In berichten uit Engeland wordt gezegd, dat de Britsche hoofdstad Vrijdag het lang ste luchtalarm van den oorlog heeft door gemaakt. Zestien uur lang zaten de Londe- naars in de kelders en in de tunnels van den ondergrondschen spoorweg. De fabrieken en kantoren konden niet werken. Alle winkels 'en café's waren gesloten. De Duitsche aanval met nieuwe projectielen heeft te Londen de grootste vernielingen aangericht. Pakhuizen en havenwerken aan de Theems staan in vlammen. Het spoor wegverkeer is op verscheidene plaatsen ver broken en staat voor het grootste deel stil. Andere berichten spreken van een „toe nemende angststemming" onder de Londen- sche bevolking. De zender Daventry is zwaar beschadigd. Na eenigen tijd hervatte hij zijn ■aitzending door middel van een andere in stallatie. Daarbij werd medegedeeld, dat op bet oogenblik slechts gramofoonplaten kun nen worden uitgezonden. Diutsche verkenningsvliegers rapporteeren steeds weer, dat boven groote gebieden van Zuid-Oost-Engeland een dichte rooksluier hangt, vooral boven Zuid-Londen. onafge broken van Kinkston tot Bromley. Maar ook in het gebied van Seven Oaks en Sutton hangt een ondoordringbare rookwolk, die elke waarneming onmogelijk maakt. Bij Southampton drongen Duitsche verkennings vliegtuigen door de rokkolom en konden, zij het ook met de grootste moeite, eenige foto's maken, welke aantoonen. dat een groot deel der havenwerken en van de aangrenzende Stadswijken in vlammen staan. Af en toe gelukte het het neerkomen der projectielen te zien. Op deze plaatsen wer den de wolken eerst geel en daarna steeds donkerder rood gekleurd. Men kreeg den indruk, dat daar beneden een ontzettende vlammenzee om zich heen greep, die door gapingen in afzonderlijke deelen werd verr deeld. ,Hoe zag het er ander uit bij luchtaanvallen op doelen in de Engelsche hoofdstad of op andere groote steden en bewapingscentra? Toen ontstond door de vele neergeworpen bommen langzamerhand een steeds grooter wordend vlammend mozaïek. Het duurde nu en dan uren, uren waarin Duitsche bommen werpers ononderbroken kwamen en gingen tot het oog van dén waarnemer een duide lijk beeld kreeg van de uitwerking van den geheelen- aanval. Nu echter verspreidt het opvlammen zich binnen enkele seconden over een rood en geel licht gevend vlak en verscheidene even imposante vuurhaarden gaven tenslotte den indruk van een eate- strophe. Beschrijvingen Belangrijk is het volgende: In de eerste plaats is er geen doeltreffende waarschuwing, c^nt de nieuwe Duitsche projectielen zijn snfller dan vliegtuigen en het alarm wordt pas ge maakt, wanneer de eerste vernielingen zijn aangericht. Daar komt bij dat Zuid-Engeland nu niet alleen des nachts, maar vooral ook overdag voorbereid moet zijn op zulke vol ledige verrassend optredende aanvallen, het geen iets volkomen nieuws is voor de. Britten. Een Zweedsche correspondent bevond zich in een Zuid-Engelsche stad, toen de eerste projectielen insloegen. Hij meldt hierover: Hier en daar begon sporadisch het afweerge schut te vuren. Dan hoorde men plotseling een geluid alsof een ankerketting wordt gelicht. Wij moesten toen allen plotseling dekking zoe ken, want niet ver van ons dook op geringe hoogte in de lucht iets op, wat wij slechts kun nen beschrijven als een gloeiende klomp ijzer. Met reuzensnelheid dook dit griezelige spook sel op als een komeet die een vurige staart achter zich sleept. Op het oorlogstooneel heeft een nieuw wapen zijn intrede gedaan. Ik kan de gevoelens, die mij bezielden niet beschrij ven. Plotseling verdween het roodgloeiende fenomeen en etzelfdertijd ontstond een oor- verdoovende, ontzaglijke ontploffing, gevolgd door de meer bekende geluiden van instor tende gebouwen. ,,Op 3000 voet1 hoogte trok op den klaarlich ten dag de robot-luchtarmade over Zuid-En geland heen met een geluid als van een reus achtige wasehmachine", meldt een Amerikaan- sche reporter uit Londen. Een andere Ameri- kaansche journalist kon zijn interview met aa. commandant van een vliegveld niet beëindi gen, omdat de pilotenlooze vliegtuigen weep terugkwamen. Hij schreef: .terwijl ik dit schrijf wordt een raket-vliegtuig in de verte weer zichtbaar. Ik moet nu 'gaan en zien wat er gebeurt." In aansluiting daarop heeft hij zich niet meer gemeld. De Reuterzenders hebben Zaterdag verschei dene malen moeten zwijgen. Het is bekend, dat bijv. de zender te Sout- ramplon getroffen werd. De Britsche zenders zullen voortaan zonder voorafgaande waar schuwing hun uitzending staken, wanneer er gevaar voor hef optreden van het nieuwe wa pen bestaat. Er zijn fantastische belooningen uitgeloofd voor dengene; die een werkelijk goede foto van een dergelijk Duitsch projectiel kan maken. Totdusver is dit niet gelukt. Het wil heel wat zeggen, wanneer een Zweedsch correspondent van de Britsche cen suur toestemming heeft gekregen het volgende te melden: In Engelsche vakkringen wordt niet verheimelijkt, dat het nieuwe Duitsche wapen den luchtoorlog geheel nieuwe wegen wijst en dat thans de luchtoorlog een ontwik keling moet nemen, die na alle waarschijn lijkheid even revolutionair zal zijn als des tijds de uitvinding van den pantserwagen voor den oorlog te land. Tegenmaatregelen De Londensche correspondent van Aftonbla- det meldt: De Engelsche luchtdoelartillerie heeft thans nieuwe instructies gekregen. Zij moet probeeren de Duitsche robot-bom neer te schieten, voordat deze dichtbevlokte stre ken nadert. Bovendien zal de luchtdoelarlit- lerie naar dunbevolkte gebieden worden ver plaatst, ten einde een zoo groot mogelijke vuur concentratie te verkrijgen. De luchtdoelartil lerie legt geen spervuur meer, doch mikt thans op iedere bom afzonderlijk. Het Portugeesche blad Diario de Notiicas verneemt, dat de bekwaamste Engelsche in genieurs op het oogenblik bezig zijn met hef zoeken van een etgenmiddel tegen deze nieuwe strijdwijze. „HET GAAT GOED". De titel van het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, dat heden om 18.45 uur oveff Hilversum I zal worden uitgezonden, is ..Het gaat goed". Het Duitsche weermachtberieht van Zater dag luidde: Sedert 15 Juni om 23 uur 40 liggen Zuid- Engeland en het stedelijk gebied van Londen met slechts geringe onderbrekingen voortdu rend onder het vuur van onze zwaarste pro jectielen. Zeer zware vernielingen in de be trokken gebieden kunnen verwacht worden. In Normandië is het Vrijdag weer tot voor ons succesvolle aanvals- en afweergevechten gekomen. Ten Oosten van de Orne veroverde onze aanval, ondanks krachtige vijandelijke afweer na felle gevechten het grootste deel van het boschgebied ten Zuiden van Bavent. Tegen den met sterke pantserstrijdkrachten den geheelen dag ten Zuidwesten van Tilly aanvallende vijand behaalden onze pantser formaties een volledig afweersucces. Eenige door onze stellingen heen gebroken vijande lijke tanks werden vernietigd. KORT NIEUWS. Het ministe rie van financiën der regeering Bo- nomi heeft de En gelsche centrale bank te Londen opdracht gegeven voor het drukken van Lire-bankbil jetten voor 100 milliard Lire. De militaire gouverneur van Rome, brigade generaal Hume, is na een tienurige ambtsperiode af getreden. Zijn functie wordt voorloopig, waar genomen door den plaats vervangen- den executieven commissaris van de Gallieerde con trolecommissie, Overste Fiske. Het bedrag der inleggingen bij de Rijkspostspaar bank bedroeg in Mei ruim 30 mil- lioen gulden (v. j. ruim 37 millioen,. Terugbetaald werd ruim 11 millioen gulden (Mei 1943: 12 millioen). De iiileggingen over troffen de terug betalingen deze maand derhalve met ruim 19 mil lioen. Voordeelig saldo van 1 Ja nuari af ruim 93 millioen (v. j. 99 millioen). Het al gemeen saldo-te goed bedroeg .ul timo Mei 1944 t'886.669.411 (v. J. ƒ643:424.422). Bij onze Vrijwilligers. De nieuwste frontkrant wordt in gezel schap van den compagniehond met groote aandacht gelezen. (SS PK Rottensteiner-O-H P. c) Ket SS-T.rsa!/kommande deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger maanse!» SS in Nederland, Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig ziin voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld Officier tn de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zyn: gedrag, karakier. prestatie. Tijden- de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot dc verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- cn terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 38; en het -SS-Ersatz kommanrto. Den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAIXXON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN 20-6-44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht Ü5. Jü—17.00 uur, Amersfoort, Pol, Durckangslager, Leusderweg, Ook ter weerszijden van den weg Bayeux- St. Lo viel de vijand Vrijdag met sterke strijdkrachten aan. De gevechten zijn nog aan den gang. Ten Zuidwesten van Caren- tan zijn sterke aanvallen van den tegen stander met zware verliezen voor hem mislukt. Alleen in het gebied Ste. Mère Eglise gelukte het den vijand, naar het Westen tot St. Sau'veur ie Vicomte op te rukken, waar verder zwaar gestreden wordt. Bij al de gevechten op het schiereiland Cher bourg hebben zich gevechtsgroepen onder be vel van lt.-kol. Keil en het pionierbataillon 191 onder bevel van Hauptmann Bonenkamp bijzonder onderscheiden. In midden-Italie heeft de vijand Vrijdag zijn zwaartepunt verplaatst naar het gebied ten Noordoosten van het Bolsenameer. Het gelukte hem daar na verbitterde worsteling in de stelr lingen van onze achterhoedetroepen eenige penetraties te bereiken.. In het gebied voor Grosseto en ten Oost'envdaarvan werden alle vijandelijke aanvallen bloedig uiteengeslagen. De verliezen van den vijand waren zwaar. Tal rijke pantsers en vrachtauto's bleven brandend liggen. In de vroege ochtenduren van Zaterdag is de tegenstander na zware luchtaanvallen op verscheidene plaatsen op het eiland Elba ge land. Felle gevechten met de zwakke Duitsche bezettingsstrijdkrachten zijn aan den gang. Uit het Oosten worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. In de ochtenduren van 16 Juni vloog een Amerikaansche forma tie bommenwerpers met bescherming van ja gers naar Zuidoost-Duitschland en wierp bom men in buitenwijken van de stad Weenen en op Pressburg. Er ontstond schade en verliezen onder de bevolking. Vrijdagnacht hebben Britsche bommenwer pers de steden Duisburg en Oberhausen aan gevallen en daar schade veroorzaakt aan ge bouwen en geringe verliezen van menschen- levens. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wier pen bommen op Berlijn. Boven het Rijksgebied en de bezette Weste lijke gebieden werden overdag en Vrijdag nacht door luchtverdedigingsstrijdkrachten 83 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan twee schepen met een inhoud van 11.000 brt. en een torpedojager in den grond geboord. Het Duitsche weermachtberieht van Zondag luidde als volgt: Büna zonder onderbreking blijft boven Lou den en zijn buitenwijken het zwaarste stoor- vuur liggen. L Aan de Normandische kust viel de vijand ook Zaterdag in verscheidene sectoren met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten te vergeefs aan. In het gebied ten Noordoosten en Zuidwesten van Tilly sloegen onze pantser troepen alle vijandelijke aanvallen af. Een ge ringe plaatselijke penetratie werd in een on- verwijlden tegenaanval opgeheven. Ten Oos ten van Caumont bereikte onze aanval naar het Noorden het heuvelterrein vlak ten Zui den van Livry. Het zwaartepunt van de ge vechten lag in het gebied ten Zuidwesten van Balleroy, waar Amerikaansche formaties met geconcentreerde strijdkrachten in de richting van St. Lo ons front probeerden te verbreken. Zij werden in een verbitterden, wisselvalligen strijd met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden afgeslagen. Alleen in dezen sec tor had de vijand meer dan duizend dooden. Onder den indruk van zijn zware verliezen trok hij zich in vlucht op zijn uitgangsstelling terug. Op het schiereiland Cherbourg zette de vijand zijn aanvallen In het gebied van St. Sauveur-le-Vicomte voort, doch kon slechtst geringe terreinwinst behalen. Sterke formaties van onze luchtmacht mengden zich den ge heelen dag doeltreffend in de gevechten te land. Gevechts- en torpedovliegers troffen Zater dag voor het landing'shoofd vier vijandelijke schepen met bommen en torpedo's. Er werden branden en ontploffingen waargenomen. Bo vendien werd een zware kruiser zwaar be schadigd. Ten Wasten van het schiereiland Cherbourg slóeg een Duitsch geleideschip den aanval van een vijandelijke torpedomotorboot af en bracht daarbij een der vijandelijke boo ten tot zinken. Kustbatterijen van leger en ma rine plaatsten in de Seinebaai treffers op vijatl deiijke oorlogsschepen en transportvaartuigen. Duitsche duikbooten hebben aan den Weste lijken uitgang van ^ïet Kanaal drie torpedo jagers. die deel uitmaakten van een vijande lijke formatie, in den grond geboord. Lichte en zware batterijen luchtdoelgeschut van de lucht macht hebben sinds het begin van de invasie 301 vijandelijke vleigtuigen, vijf vrachtzwêef- vliegtuigen en twintig tanks stukgeschoten en een vijandelijken kruiser zwaar beschadigd. De in het Noorden en Zuidoosten van het eiland Elba gelande vijand werd in een tegenaanval weer in zee teruggedreven. Slechts bij Marina gelukte het den vijand in een klein bruggehoofd vasten voet te krijgen. Zware gevechten zijn hier en in de streek van Capoliveri waar de vijand gisteren opnieuw landde, nog aan den gang Een kustbatterij van het eiland Elba be schadigde een Engelschen kruiser van de London-klasse. Het zwaartepunt van den afweerslag int midden-Italië lag weer in het gebied ten Zui den van Perugia. Ondanks een massaal ge bruik van zijn pantserformaties kon de vijand ons front slechts in eenige sectoren iets terug drukken. In de Golf van Genua ontstonden verschei dene gevechten tusschen onze escorte-vaartui gen en vijandelijke torpedomotorbooten. Ver scheidene vijandelijke booten werden daarbij zwaar beschadigd. Aan de AdriatisOhe kust werden bij St. Giorgio twee kleine vijandelijke landingsvaar tuigen door artillerie-voltreffers vernietigd. Van het Oostelijk front worden slechts plaat selijke gevechten aan de Berezina, ten Zuid oosten van Witebsk en ten Zuidoosten van Nowosjef gemeld. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zaterdag nacht de stations Gomel, Nowosybkof en Sjtsjors met goede uitwerking aan. In spoor wegemplacementen, opslagplaatsen van muni tie en voorraden ontstonden groote branden ,en ontploffingen. Bij een aanval van Sovjet- bommenwerpers op een Duitsch convooi voor de kust van Noordelijk Noorwegen werden door jachtvliegers en marineboordgeschut 37 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Dertig an dere Sovjet-vliegtuigen werden bij een aanval op Kirkenes door strijdkrachten der luchtver dediging neergeschoten. Zaterdagnacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het gebied van Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Luitenant-kolonel Lent, commodore van een eskader nachtjagers, heeft in den nacht van 15 op 16 Juni zijn honderdsten tegenstander neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuidoost-Engeland aan.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1