Qlïnda Zware tankslag voor St. Lo ten gunste der Duitschers geëindigd. De positie van Cherbourg. Veertig jaar bestrijding der T.B.C Het nieuwe Duitsche wapen en de invasie. Dr.L. C. Kersbergen jubileert met de Haarlemsche vereeniging. De stad een puinhoop. Amerikaansche infanterie verloor ongeveer 11.000 man. Britsche aanval op Caen afgeslagen. Eenige Duitsche terreinwinst ten Oosten van de Orne. De Amerikanen, die Zondagmiddag over St. SauveurLe Vicomte de Westkust van het schiereiland Cotentin bereikten, streven thans naar de versterking van hun stellin gen in het gebied van Barneville, vooral omdat zij rekening moeten houden met krachtige Duitsche tegenactie uit Noordelijke en Zuidelijke richting. De Duitsche ieiding heeft reeds door het aanvoeren van troepen, oorlogstuig en andere wapens naar het vestinggebied van Cherbourg voorbereidingen getroffen voor het geval, dat het den Geallieerden zou gelukken, het Noordelijke deel van het schiereiland Co tentin af te snijden van het overige operatie gebied. De eigenlijke beslissingen over de verdere ontwikkeling aan -de invasiefronten zullen ook niet hier vallen maar in den Sector tusschen "Caen en St. Lo. De slag om St. Lo. De slag om St. Lo is geëindigd met een zeer gevoelig en met zwpre verliezen ge paard gaand fiasco voor de Amerikanen, terwijl herhaalde pogingen, zich van de plaats meester tp maken, Zaterdag over een breed front werden verijdeld. Men raamt de verliezen, die alleen de Amerikaansche in fanterie in de gevechten om St. Lo heeft geleden, op. 1012.000 man. De slag waartoe Amerikaansche tanks en gemotoriseerde troepen ter sterkte van ver scheidene divisies over een frontbreedte van c.a. 16 K.M opnieuw waren aangetreden, werd tot een verpletterende nederlaag voor de invasiestrijdkrachten. Voor den sector van een enkele Duitsche compagnie grena diers werden meer dan duizend doode Ame rikanen geteld. De voorste Amerikaansche aanvalsafdeelingen stonden nog slechts 4 K.M. voor de stad, zoodat de positie der Duitsche verdedigers even dreigend scheen te worden. Op dat oogenblik werd een he vige tegenaanval door Duitsche reserves ondernomen. De leiding der invasietroepen probeerde in de avonduren den toestand nog eenigermate te herstellen, zonder op verliezen te letten, doch de Duitsche for maties waren tegen den nieuwen stormloop volkomen opgewassen. Ten slotte trokken de Amerikaansche aanvalsformaties onder bescherming van het nachtelijk duister zich in volslagen wanorde op haar stellingen van uitgang terug. Volgens de voorloopige berichten werden tot dusver 73 grootendeels stukgeschoten of uitgebrande tanks en stukken stormgeschut geteld. De oorlogscorrespondent van het D. N. B. in het Westen, Alex Schmalfuss, schrijft: St. Lo is geen stad meer, het is een door alle levende wezens ontruimde puinhoop. Bij de voorafgaande luchtaanvallen der Engelschen en Amerikanen werd de stad n.l., die een pronkjuweel was van historische bouwmonu- menten. letterlijk platgestamr»t. Stellig liggen nog duizenden Fransche burgers onder de puinhoopen der huizen, kerken en scholen Caen. Bij Tilly sur Seulles gingen na een trommel vuur van verscheidene uren sterke Britsche strijdkrachten, die voor een deel waren aan gevoerd uit concentraties ten Noorden van Caen. over tot den aanval op de plaats, doch werden opnieuw bloedig afgeslagen. In het geconcentreerde vuur bleven 29 tanks bran dend op het slagveld liggen. Ook de vijande lijke verliezen aan dooden en gewonden wa ren buitengewoon zwaar. Aan de Orne. Tusschen Orne en Dive leidden Duitsche ac ties tot een volkomen zuivering van den Wes telijken oever der Dive en tot een vertien- insnoering van het Britsche bruggehoofd op den Oostelijken oever der Ornemonding. In een sinds dagen fel omstreden bosch, dat thans volkomen in handen is van de Duitsche troe pen, hebben de Britten alleen al vele honder den dooden verloren. Voorts konden de Duit sche aanvalsformaties talrijke gevangenen binnenbrengen. Men kan de ontwikkeling met des te meer rust afwachten, daar de vijand elke terrein winst behaalt tegen het verlies van de voor hem zoo belangrijke ondersteuning door zijn overmachtige scheepsartilierie. De actie der Duitsche troepen die ten doel heeft, de uit stulping van het vijandelijk brug&ehoofd ten Oosten van den mond van de Orne te vernau wen, worden met succes voortgezet en hebben geleid tot de herovering van verscheidene plaatsen. Het optreden van de Duitsche troe pen wordt hier echter bemoeilijkt door het feit, dat dit terrein binnen het bereik ligt van de vijandelijke scheepsartilierie, Als gevolg van het aanhoudende geconcen treerde vuur van de Duitsche kustbatterijen op het voorterrein en de ontschepingen van den vijand aan de monding van de Orne zijn 17 Juni verdere ontschepingen aldaar gestaakt. Sow jet-persstem over de invasie. Het Sovjet-Russische blad „Woina i Ra- botschijklass", dat nauw contact onderhoudt met het volkscommissariaat voor buiten- landsche zaken, schrijft over de invasie: „Er bestaat behoefte aan een invasie van zeer grooten omvang, welke op de vitale punten van Duitschland is gericht. Alleen een der gelijke invasie kan ons de overwinning bren gen. Operaties, welke niet op het bereiken van dezen omvang gericht zijn, komen ten slotte aan Duitschland ten goede." Het feit, dat practisch de geheele Engel- sche Zuidkust met inbegrip van de zóne van het Kanaal van Bristol binnen het bereik van het nieuwe wapen ligt, opent interessante per spectieven. Men mag aannemen, dat de nieu we projectielen bok tegen de belangrijkste havensteden van Zuid-Engeland en de mili taire installaties aldaar gebruikt zullen wor den, d.w.z. Portsmouth, Southampton, Ply mouth en andere toegangswegen der Engelsche Zuidkust, alsmede de havens aan het Kanaal van Bristol. „Dynamiet-meteorën" noemt de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben, de geheimzinnige Duitsche projectielen. Voor de effectiviteit geeft men vooreerst slechts twee voorbeelden, n.l. het feit, dat een groot deel van een Britsch ravitailleerings- convooi, dat binnen het veld van een neer dalenden „dynarmetmeteoor" raakte, in vlam men werd gehuld en dat de groote branden in het gebied van Londen over een afstand van 200 K.M. zichtbaar zijn. Het is duidelijk waarom het thans gebruikte geheime wapen tot dusver nog niet toegepast is in het invasiegebied aan de Normandische kust. De werking in breedte en diepte van de „dynamietmeteoren" is zoo groot, dat zij, ge zien den nog steeds zeer smallen strook.land die in handen is der Geallieerden, alleen zou den kunnen worden gebruikt wanneer men geen rekening zou houden met het gevaar voor de daar strijdende Duitsche divisies. Bommen op Hamburg. Onder bescherming van jagers vlogen Ame rikaansche bommenwerpers Zondagochtend het gebied van Noordwest Duitschland bin nen en lieten bommen vallen op het gebied van Hamburg. Verscheidene viermotorige bom menwerpers werden neergeschoten. De Britsche formatie, die Vrijdagnacht naar het Nederrijnsche industriegebied is gevlogen heeft 41 viermotorige bommenwerpers verlo ren, d.w.z. meer dan 25 pCt. van de formatie. Weersportkampen. Iedere Nederlandsche jongen van 1618 jaar kan thans een maand vertoeven in een der mooiste streken van Duitschland, te midden van bergen en wouden. Daar kan hij zijn hart ophalen aan sport en spel, zwemmen en klein-kaliber schieten, enz. Dit alles is ook voor jou bestemd! Patroons of hoofden van scholen moeten deze maand vrijaf geven en mogen dit niet als vacantie aanrekenen. Werkgevers zijn verplicht het loon gedurende deze 4 weken door te be talen Aanmelding en keuring: Woensdag 21 Juni van 9 tot 14 uur in gebouw Amicitia te Den Haag aan het Westeinde. Reiskosten zullen worden vergoed. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. PINKSTERPRIJSVRAAG NED. OMROEP. De uitslag van de Pinksterprijsyraag van den Ned. Omroep zal hedenavond omstreeks half tien in aansluiting op de uitzending van het O.S.O.-concert. worden bekend gemaakt. TWEE BEVERWIJK KILS GEDOOD Ongeluk in duin terrein bij Haarlem Op een duinterrein in de omgeeving van Haarlem heeft zich Donderdag een ernstig ongeluk voorgedaan, ten gevolge waarvan twee te Beverwijk woonachtige arbeiders 't leven hebben verloren. Tijdens hun werk zaamheden is een projectiel, dat daar ver moedelijk reeds geruimen tijd onopgemerkt had gelegen, tot ontploffing gekomen, waar door beide mannen op slag zijn gedood. De slachtoffers zijn de 56-jarige H. Sch. en de 40-jarige S. D. Zeep voor been. Het Rijksbureau voor oude metalen en afvalstoffen begint op 20 Juni a.s. een actie voor een intensieve inzameling van beenderen. In verschil lende zaken, voorloopig alleen in Den Haag, Delft en Utrecht zal men tegen in levering van 5 k.g. beenderen en tegen betaling van 25 ct. een stuk uitstekende huishoudzeep en voor 2 k.g. beenderen een pakje zeeppoeder a 10 ct. kunnen krijgen. Voor elke kg. beenderen wordt een spaarzegel verstrekt. De inruiling kan bij verschillende, nader bekend te maken adressen en in Den Haag bij kraampjes als het bovenstaande, ge schieden. fC-N.F.-Schimmelpenningh Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede, 20 Juni 1904 is een belangrijke dag voor de stad geworden. Toen werd immers de Haar lemsche Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose opgericht, zoodat deze vereeniging, die in zoo ruime mate de sympathie van de stad- genooten bezit, Dinsdag a.s.' veertig jaar be staat. Gedurende die jaren heeft dr. L. C. Kersbergen het voorzitterschap vervuld. Een dubbel jubileum dus, dat echter niet gevierd zal worden. Er is wel reden aan deze feiten eenige aan dacht te schenken, omdat er in den loop der jaren zooveel gedaan is om het leed te ver zachten en getracht is het sterftecijfer, ver oorzaakt door de gevreesde tuberculose, te doen terugloopen. In de maand Mei 1904 be stonden er reeds plannen de bestrijding der t.b.c. ter hand te nemen. In een vergadering van de afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunst mocht het idee, om meer aandacht aan het vraagstuk te besteden, grooten bijval on dervinden, zoodat men reeds verzekerd was van de medewerking der medici. De sympathie breidde zich snel uit en op 20 Juni van dat jaar werd tot stichting van de Haarlemsche vereeniging ter bestrijding der t.b.c. besloten. Bij de voorbereiding verleende o.a. wijlen dr. Bijleveld groote medewerking. Besloten werd dr. L. C. Kersbergen te benoemen tot voorzit ter, een besluit, dat nooit betreurd is gewor den, want gebleken is, dat deze de juiste man was voor deze belangrijke functie. „Ik heb daar nooit spijt van gehad", ver klaarde dr. Kersbergen. „Immers, is er wel een vereeniging in den lande, die als de onze zooveel te danken heeft aan den weldadig heidszin van dg geheele burgerij. En vraagt men mij, hoe het ons gelukt is, de volksziel te treffen, dan antwoord ik zonder eenige aarze ling: door het volk juist datgene van de be strijding te laten zien, wat vooral tot zijn ver beelding spreekt, dat het treft en meesleept en eveneens tot daden van financieelen steun, hoe bescheiden ook, drijft". Hiermee heeft dr. Kersbergen verschillende gebeurtenissen bedoeld. Ip de eerste plaats de stichting van een dagverblijf, dat eersë in Haarlem, later Schoten en tenslotte in Bloe- mendaal tot stand kwam. Honderden stadge- nootèn hebben daar vertoefd en het resultaat is dikwijls geweest, dat zij genezen hun werk zaamheden hebben kunnen hervatten. Van bijzonder groot belang is het werk op 't Consultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht geweest, waar tallooze patiënten onderzocht zijn. Aanvankelijk namen eenige doktoren bij toerbeurten de werkzaamheden waar, totdat wijlen de heer P. W. Peereboom als vast ge neesheer aan het bureau verbonden werd. Na zijn dood in 1914 heeft de arts S. J. van Slooten hem na een korte onderbreking opgevolgd en den arbeid op lofwaardige wijze voortgezet Als administrateur was de heer Th. Limperg werkzaam. Deze was een uit nemend propagandist, stichtte in 1907 het Lighalfonds, organiseerde op bijzondere wijze dc Emmabioemcollecte en met den heer A. J. Meyerink gaf hij zijn kracht aan de jaarlijksche gymnastiekuitvoeringen. Na zijn dood in 1925 werd de heer G. van Waard aangesteld, die een waardig opvolger is geble ken. Honkbal H.H.C. en E.D.O. nemen de leiding. Ondanks het feit dat De Mon de H.H.C. slag formatie zoodanig in bedwang had, dat slechts drie honkslagen op zijn geraffineerd werpen wer den geleverd en hitters van naam als Mulder, Noordhoff, Waanders en Duinker maar heel wei nig presteerden, hebben de rood-witten met een 32 zege beslag gelegd op de punten. Schoten be gon met een score van twee punten. In de zesde innings eerst slaagden de rood-witten er in den achterstand in te loopen. Waanders kwam met een goeden slag op het eerste honk en werd ge volgd door Duinker, dank zij het feit, dat Van Leeuwen een weliswaar moeilijke vangkans miste. Op een fraaien stootslag van Hoogenbos kon Waanders binnenkomen en Mulder bracht Duinker met een tactischen korten slag over den thuisplaat (2—2). De kans om direct daarna de leiding te nemen ontging H.HiC., toen Hoogenbos bij vergissing het derde honk .verliet en uit ging. Van Holst maakte in de laatste innings korte metten met zijn tegenstanders en H.H.C. zag in in de achtste slagbeurt kans om den stand op 32 te brengen, louter en alleen dank zij ge waagd en doortastend honkloopen van Noord- hoff. De werpers-resultaten waren: Van Holst: 13 maal-drie-slag; 5 maal vier-wijd; 4 honkslagen tegen. De Mon: 19 maal drie-slag; 1 maal vier- wijd; 3 honkslagen tegen. Hoewel in de derde innings de kans op eer no-hit-zege verloren ging en in de zevende in nings ook een no-run-zege niet mogelijk bleek toen Van Parreeren van een foutje van Van Leu ven kon profiteeren en over de thuisplaat kwam, heeft E.D.O, Quick op overtuigende wijze met 101 de zesde nederlaag in successie kunnen toe brengen. In het veld was bij de Amsterdammers vooral Van Parreeren zeer zwak. Van der Velde deed als weiper verdienstelijk werk (10 maal 3- slag; 6 maal vier-wijd),, al sloegen Schijvenaar, KL Zandstra, Perukel. Joppe en Van Leuven flink op hem en al kreeg hij een lesje van Schijvenaar, die 13 maal drie-slag gaf, twee maai vier-wijd en slechts twee honkslagen tegen. Haarlem, met Ferment op de plaat, heeft zich in Amsterdam kranig gehouden tegen Blauw Wit. Tot de zevende innings was de stand nog 22. •Toen echter leverden De Bruijn, Van Heeswijk en Koekoek honkslagen, die drie punten ople verden en een 52 overwinning brachten. Met èen benauwde 21 zege bleef Ajax V.V. G.A. de baas. De overige wedstrijdresultaten waren: Overgangsklasse: H.C.K.H.H.C. 2 144; Haar lem 2—E.D.O. 2 4—10; T.Y.B.B.R.C.H. 8—9; Blauw Wit 2—Ajax 2 7—4; Zeeburgia—D.O.S. 10—20; O. V.V.O.—Hilversum 3—13; Spartaan—A. H.C. 23. Tweede klas: E.H.S.Schoten 2 918. Athletiek GOEDE PRESTATIES IN DE DAMESCOMPE TITIE. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan zijn Zondagmiddag vereenigings- athletiekwedstrijden voor dames gehouden, ge organiseerd door de Haarlemsche dames-athle- tiekvereeniging G.I.T.A. Ook deze competitie wedstrijden der H.A.C. hadden een vlot verloop. Concordia gaf G.I.T.A. op enkele nummers goed partij, doch moest met 31—21 de overwinning aan G.I.T.A. laten. Een sprekender overwinning boekte Turnlust op B.G.V, 2. De dames van G.I.T.A. 2 zegevierden zoowel over B.G.V. 1 als over Concordia 2, respectievelijk met 2825 en met 3320. De belangrijkste persoonlijke wedstrijdresulta ten waren: 100 m hardloopen: l. R. de Goede (Gita) in 13,9 sec.; 2. E. Stouten (Gita) in 14.1 sec.; 3. J. Sloof (Turnlust) in 14.4 sec. Kogelstooten: I. C. Arnoud de Calevon (Turnlust) met 8.57 m; E. M. Hagens (Concordia) met 8.53 m; 3. M. M. Bakker (BGV) met 8.49 m. Hoogspringen: 1. L. van Waard (BGV), T. van Gog (Gita) en D. Hurk mans (Gita) met 1.49 m.; 2. mevr. StoutenMes (Gita) en M. Luitinga (BGV) met 1.40 m; 3. N. Verkerke (Gita), C. Hop (Cone.), H. Buma (Cone.) en S. Jager (BGV) 1.35 m. Discuswerpen: Cv Stammes (Conc.) met 30 m; 2. M. Bakker (BGV) met 27.67 m; 3. A. van den Aardweg (Gita) met 25.28 m. Verspringen: 1. E. Stouten (Gita) met 4.93 m: 2. R/Landweer (Turnlust) met 4.78 m; 3. D. Hurkmans (Gita) met 4.75 m. Estafette maal 100 m: 1. Gita in 54,3 sec.; 2. Turnlust in 57,3 sec.; 3. iGta 2 in 57,5 sec. De uitslagen van de vereenigings-tweekampen werden: Gita 1. Concordia 31—21; Gita 2—BGV 28—25; BGV 1— Concordia 2 3320; TurnlustBGV 2, 3419; Gita 2Concordia 2. 33—20. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 20 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Lichte ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte ochtendklan- ken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progc, overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Gevarieerd morgenconcert. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Gram.muz, 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Herman van Roon, piano. 10.45 Fred. Wolfers. cinema-orgel. 11.15 IJslandsche reisnotities. 11.30 Trio André de Raaff. 12.00 Al manak. 12.15 Zang en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melodisten, solist en gram.muz. 14.00 De Nederlandsche ge meente en de Kunst. 14.15 Ork. -Malando. 15.00 Omroepork. en gram.muz. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Klassiek Kamerorkestconcert. 6.45 BNO Nieuws. 17.00 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 17.30 Theo Uden Masman. 78.00 BNO Bin- nenlandsch gesproken overzicht. 18.05 Omroep orkest. 18.45 Jeugdstormuitzending. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.16 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Muziek, muziek, muziek. 23.3024.00 Avondkoorzang. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonate voor viool en piano van Franck. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West". 18.30 Musette en zang. 19.00 BNO Nieuws en act. besoh. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Licht orkestconcert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Lezing. 20.45 Vier-han- digè pianocomposities* van Schubert. 21.05 Re quiem van Gator. Fauré. 21.45 Avondwijding.-22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Vele malen is getracht verbetering in de huisvesting te verkrijgen, waarvoor plannen werden gemaakt en gelden werden beschik baar gesteld, doch het bestuur is er niet in geslaagd een beter gebouw te openen. Als de tijden gunstiger zijn, kan wellicht de bouw spoedig tegemoet worden gezien. Vele stadgenooten hebben zich verdienste lijk gemaakt voor de vereeniging, doch ze al len te noemen, zou ons te ver voeren. Een uit zondering willen we evenwel maken voor dr A. A. G. Land, die in 1908 tot secretaris werd gekozen. Op voortreffelijke wijze vervulde hij deze functie. In 1942 werd zijn arbeid van huis arts aan „Brederodeduin" met dien van secre tarie niet vereenigbaar ge'acht. Dr. Land legde het secretariaat neer en werd benoemd tot lid van verdienste. Het spreekt vanzelf, dat de Vereeniging den druk der tijden ondervindt, doch vergeten wordtN zij niet. En zoo is er alle aanleiding voor het vertrouwen, dat het de Vereeniging gegeven moge zijn, nog lang haar mensch- 1 ie vend en arbeid voort te zetten in den strijd tegen de ziekte, die zooveel lichamelijk lijden en maatschappelijken nood veroorzaakt. Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur mmoootwscw

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2