si P Carboplan li 3 *8 gp s e Ui 2° carbonpapier geeft 10 az o< X z u X O ■BWgT—B' UL WENDE. X). Eenigen tijd geleden heelt Chur chill de verwachting uitgesproken, dat het wapen, waarmede Duitschland een maal de luchtterreur van Anglo-Ameri- kaansche zijde zou beantwoorden een draadloos bediend vliegtuig zou zijn en boven Berlijn en andere Duitsche steden zijn sindsdien groote aantallen strooibiljet ten uitgeworpen, waarop zelfs afbeeldingen ■waren gedrukt van zulk een vliegtuig als zoogenaamd bewijs, dat men in Londen volmaakt op de hoogte was van de Duit sche plannen in dezen. Deze euvelmoed wordt sinds Donderdag beantwoord met het optreden van het wapen, waarvan Engeland het bestaan mocht vermoeden, maar waarvan de uit werking onbekend moet zijn gebleven, tot dat de eerste projectielen, die dit nieuwe vliegtuig lanceert, op Engelschen bodem neerkwamen met het effect, waarover de geheele wereld sinds enkele dagen zacht gezegd verbaasd is. Want zoowel de ex plosieve werking als het vermogen, bran den van uitgebreiden omvang te verwek ken, de zeer geringe trefkans en het onver wacht optreden van het nieuwe wapen hebben diepen, zeer diepen indruk op het Britsche volk gemaakt, dat zich onder de bombardementen zelfs niet meer veilig voelt n schuilkelder en andere onder- grondsche verblijven. Het gevolg is dan ook geweest, dat sinds Zaterdag de be volking van Londen in vluchtangst uit de stad de wijk neemt naar voor het oogenblik veiliger oorden. Maar Londen is niet het eenig doel van de Duitsche dynamiet- meteoren. Vrijwel geheel Zuid-Engeland, in het bijzonder de kuststreek ligt onder het Duitsche vuur en daarmede is de be- teekenis van het nmuwe wapen gemar keerd. Want de Duitsche legerleiding heeft het openlijk verklaard met het optreden van dit nieuwe wapen is een begin ge maakt met de vergelding die Hitier heeft aangekondigd, toen alle vertoogen, om de Anglo-Amerikaansche 'aanvallen uit de lucht op onbeschermde steden, op plaatsen die voor de oorlogvoering van geen belang waren, te staken, werden afgewezen. De beteekenis van Hitiers woord viel niet te miskennen. Zooals Dr. Goebbels het des tijds zeide: „Het zou een overbodige on derneming zijn, puinhoopen met puinhoo- pen te vergeiden. De zin van de vergel ding zal zich in geheel andere verrassende uitwerkingen uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal nieuwe aspecten krijgen". Deze woorden krijgen thans hun volle be teekenis. Want ai zal men begrijpelijkerwijs van Engelsche zijde trachten, beteekenis en uitwerking van het nieuwe wapen te baga- telliseeren, het gaat er voor Duitschland thans niet om, een verwoeste stad in Duitschland met net in brand schieten van een Engelsche plaats te beantwoorden, het gaat er .hans om wending te veroorzaken in gansch het Westeuropeesch oorlogsgebeuren en bij de aanwending der middelen, die tot dat doel strekken, heeft Duitschland het initiatief genomen. En gewoonlijk wordt een Duitsch initiatief gevolgd door daden. In dit verband zij er op gewezen, dat er in Berlijn op gewezen is, dat Duitschland meer, totdusver geheime wapens ten dienste staan en men kan er zeker van zijn, dat deze niet zullen onderdoen voor het nieuwe robot-vliegtuig. Dit is de groote beteekenis van deze da gen: Op het oogenblik, dat Rusland een nieuw offensief voorbereidt, de Geallieer den Rome bezetten en in Zuid-Italië opruk ken en een vloot van vierduizend vaartui gen een landingsleger naar Normandië overbrengt, blijkt Duitschland na een krachtsinspanning van welhaast vijf jaai; niet slechts in staat tot grimmige verdedi ging. maar neemt op het oogenblik, waarop bloo-Jan bedenkelijk het hoofd schudt het commando over en jaagt de bevolking Lon den uit, bombardeert het momenteel meest vitale eel van het Britsche imperium, te weten Zuid-Engeland en stjywt zijn projec tielen ongedeerd door het spervuur der Britsche verdediging. De vergelding is be gonnen. Met wapens uit een arsenaal, dat nog welvoorzien is en dagelijks aangevuld wordt n weerwil van verwoeste industrie gebieden. - Wie zou veertien vagen geleden gezegd hebben, dat vandaag de invasie alweer van betrekkelijk ondergeschikte beteekenis zou zijn geworden? En toch is het zoo. Want het gaat sinds Donderdag niet meer om de vraag, of een aantal divisies er in zullen slagen, een paar honderd kilometer Fran- sche kust te bezetten, het gaat zelfs niet om Cherbourg of een andere haven, het gaat thans om Engeland zelf en om de vergel ding. die de vioek der booze daad is. Duff Een scène met Guus Hermus en Elise Hoomans uit Shakespeare's „Veel leven om niéts", waarvan door het Amster- damsch Tooneel in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling werd gegeven. (C.N.F.-Noske Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef vari Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad- A Overmeer, H'stede Buiten land: J. c. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W van Ommen, H'stede De Vloer die zijn goeden, ouden naam gestand doet! trtia, Lachappeiltttraot it, T«Ui910 Cooper zeide op 2 April: „Wanneer bij een aanval burgers gedood worden dan is dat geen misdaad" en op 3 Maart heette het: „Het is verschrikkelijk, maar wij verheugen ons, dat mannen, vrouwen en kinderen zoo gedwongen worden, te sterven" en de News Chronicle schreef: Ieder levend wezen, kind en vrouw en insect moet in Duitschland vernietigd worden. Er mag geen gras sprietje meer groeien". Negers, dronken Amerikanen en leden van de Murder Incor porated smeten hun bommen op woonwij ken, kerken en musea. Er is' gewaarschuwd. Er is gewezen, dat deze verkrachting van goddelijke en menschelijke wetten vergol den zou worden. Deze vergelding is thans begonnen. Bachconcert door Albert de Klerk. Uit het beschouwend woord, waarvan Albert de Klerk zijn Bachprogramma deed vergezeld gaan. zou men kunnen puren als quintessens: Bach's geestelijk lied heeft in zijn binnenste geklonken niet enkel als statige koraalmelodie, maar veeleer als een reeks bloeiende melo dieën van eindeloozen adem, en waarin zijn ziel zich uitzong naar dat hij was gestemd door den tijd van het kerkelijk jaar: Advent en Kerstfeest, Lijdenstijd en Paaschfeest, Pink steren. En hij legde dit voor ons vast in zijn orgelchorals: de Voorspelen, de Partita's, de Fantasiae. Maar let men enkel op de gezongen koralen (men kon dit thans doen door de wijze schikking die de organist had getroffen met een voortreffelijk zangkwartet) dan zijn ook reeds deze zangpartijen méér dan de ele menten voor een schoon klankgeheel. Dit nu was de opzet van Albert de Klerk, ons in te leiden in de Liturgie, zijn gansche rijke leven lang door den Thomascantor verzorgd op veel diepzinniger wijze dan zijn tijdgenooten, voor gangers en volgelingen dit deden. En hoe deed Bach dit! Men kon het hooren in het koraal- voorspel dat het slot der Mattheus-passie, eer ste deel, parafraseert. Was het wonder, dat in dit-mélos van ontroerende schoonheid de or ganist zijn teerste kleuren en zijn prachtig agogisch spel gaf, gelukkig in het bewustzijn, dat ook het orgel der Sint-Bavo hem de emo ties kon schenken van het prachtig instru ment te Gouda, waar de rij dezer concerten werd geopend En toch zong Bach zich uit in de vormen die anderen vóór hem reeds vonden. Zoo volgt hij in 't eerst gespeelde „Nun komm' der Heiden Heiland" den vereerden meester Georg Böhm, bij wien de melodie dat colo- ristisch, parafraseerend karakter heeft en die men als een voortzetting van Sweelinck's ara besken mag zien. Geen nieuwe vinding dus, ook niet toen hij voorheen Pachelbel navolgde, o.a. in „Aus tiefer Not" of zooals hij het vele malen Buxtehude zou doen (Herzlich tut mir verlangen) of in diens grootere vormen (Ein feste Burg). Buxtehude, de virtuoos in goeden zin, zou hem ook beïnvloeden in het glansrijk stralend „In dulci jubiloZoo wig het ook de osganist en hij heeft al wat hem aan zilver klank en aan bronzen geluid ter beschikking stond, opgeroepen om met Bach waarlijk het Kerstfeest te vieren „dignum et justum", zoo goed als in de Partita „Christ ist erstanden' het Hoogfeest van Paschen. Hier zien wij Bach weer zijn toevlucht nemen tot oude lötijnsche zangen (Victimae paschali), hij zou het nog maals doen in „Veni creator", waar de schoone myxolydische melodie Bach inspireert tot den Pinksterzang en waarbij het ook den organist geoorloofd bleek, virtuoos voor te dragen a la Buxtehude, omdat ook deze organist de ziele- vrijheid kent, die kinderlijkheid is en die hij gemeen heeft met hen die dagelijks met het divine Gregoriaansch verkeeren. Wat zullen wij voorts nog zeggen van zijn interpretatie van het schoonste en wonder baarlijkste der koraalbewerkingen: „Wenn wir in höchsten'Noten sein" en waarbij de luiste raar welhaast het geschreven notenbeeld niet kan missen. Correct en trefzeker in alles, plastisch uitbeeldend, maar vóór alles toch de blijde muzikant, die zich gelukkig weet, zoo- velen tè mogen inwijden in de mysteriën der toonkunst. Hiertoe diende hem ook het vocaal kwartet, 'uit louter schoone stemmen bestaande (Maria Struycken-v. d. Adel, Riek van Veen, Han le Fêfre, Frans v. d. Ven) en dat gewetensvol zijn bedoelingen teruggaf, n.l. in de Orgelkdralen van f^ach méér te zien dan knap en mooiklin- kend werk. Zij zijn ingegeven door liturgisch begrip. Als zoodanig moeten zij ook worden opgevat en weergegeven. G. J. KALT. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Haarlem is ver hinderd a.s. Vrijdag spreekuur te houden. Werken van Noord.Hollandsche schilders. Frans Halsmuseum. Ongeveer vijftig schilders uit onze provincie exposeeren hun wérk in de beide groote zalen van het Frans Hals Museum. De tentoonstel ling die, zooals men weet, door de Nederland- sche Kultuurkamer georganiseerd is, bevat bijna tachtig werkstukken. Het is een bonte verzameling, die wat karakter en qualiteit be treft, veel verscheidenheid biedt. D^ Amsterdamsche s,childer Jan Ouwersloot die zich gespecialiseerd heeft in landschappen en volkstafereelen, maakte van het een met het ander op zijn visie van den bollendag een kleurige combinatie. De verdienste van dit curieuze schilderij schuilt voornamelijk in de precieus geschilderde, duizendbloemige velden de ijle lichtblauwe lentelucht en het haast mi croscopisch behandelde verschiet. De figuren op den voorgrond in 't bijzonder de jongen en het meisje zijn te popperig en actieloos om ze als levende mertschenkinderen te kun nen accepteeren. Typisch is, dat men de geslaagde schilde rijen van deze expositie, niet onder de groote doeken moet zoeken. Zoo is het naaktfiguur van L. de Winter, dat ongetwijfeld van durf en ondernemingsgeest getuigt, te grof van be handeling, te onrustig van licht en ook anato misch niét voldoende verantwoord, om ten volle te kunnen waardeeren. H. F. Boot is met een bekwaam geschilderd portret van een boerenman en twee stillevens niet onfortuinlijk beweest. Van Hooy- berg's merkwaardige landschappen denkt men in 't bijzonder aan het schilderij met de don kere lucht en aan het fijne doekje met het huis aan de vaart. Op het schilderij met het poëtische witte huisje a^n het bloeiende kool zaadveld, is de lucht wat te blauw. Szath- mary's stilleven met amarillisen treft door den kloeken toets en de mooie kleuren. Het delicate stilleven met de kreeft en de appels van H.'Gerth is spontaan geschilderd. Henk de Vries gaf met frisschen toets een stilleven met delphiniums, waarvan de groene achtergrond echter wat te sterk spreekt. Pittig van schil dering zijn de stillevens met Roemen van R Wildeboer en J. G. den Hengst. W. Fekken's gemberpot met verwelkte pioenen en het groote stilleven met gipskop van G. A. Goode zijn eveneens met aandacht weergegeven. Een sierlijk decoratief stuk schilderde A. E. Hu- malda van Eysinga van een Brahmahaan met kippen en mevr. B. PIekker-Müllef-is goed op dreef geweest in de gevoelige weergave van een bokje. Een knap staaltje stillevenkunst leverde J. F. J. Nagtegaal met het toebackje, de tinnen kan, het glaasje en de speelkaarten. Het schilderij met den afscheidsbrief van A. S. Timmermans is van gedachte en van schil dering niet weinig sentimenteel. Het aandach tig geschilderde stuk met den uil verdient de voorkeur boven het minder origineele „Gol gotha". L. Boermeester's Christus in Gethsé- mane is te theat^al om werkelijk te boeien ■en het saaie zelfportret van F. Visser brengt ons evenmin in bewondering. W. Noordijk laat ons de verlatenheid be ieven van het besneeuwde land en in het dooi- landschap van D. den Exter wordt men getrof fen door den gloed van het avondlicht. Het schilderij met de bloesems door J. Langereis is met stevige hand geschilderd. Ten slotte dient de aandacht gevestigd op het levendig geteekende erf van een boerderij door W. Fekken, een verdienstelijke teekening van de Zandstraat te Amsterdam met den fraaien toren door J. G. den Hengst, het poë tische kijkje op het huis in de sneeuw van E. Chr. Tuppe, het bekwaam geteekende portret van J. van der Linde Jr. en het- gipsmodel voor het Sweelinck-monument door Frans Werner. Ofschoon deze regionale tentoonstelling die tot 5 Juli geopend is ongetwijfeld haar interessanten kant heeft, kan men de bezwa ren die haar aankleven, moeilijk over 't hoofd zien. Zoo bevinden zicfi onder de getoonde werkstukken, eenige doeken, die zoóals trou wens reeds uit onze bespreking gebleken is, nog niet rijp zijn om geëxposeerd te worden. Men had de selectie strenger moeten doorvoe ren. Bovendien geven de bedragen die sommige schilders voor hun werken vragen, den indruk dat bij hen op dit gebied het hek van den dam is. Eenige sprekende voorbeelden liggen ge makkelijk voor 't grijpen: 1500 vcror een doek als „Christus in Gethsémane", 1600 voor hel groote naaktliguur dk^liefst 2000 voor het schilderij ..Golgotha"^ zijn prijzen, die het middelmatig karakter der genoem de werken in aanmerking genomen niet door den beugel kunnen. Gelukkig is het meerendeel der inzenders heel wat minder veeleischend, maar dit neemt geenszins weg, dat zij die zeggenschap over de tentoonstelling hebben wat de prijzen be treft wel eens terdege een oog in 't zeil mogen houden 1 JAN D. VOSKUIL. Zomerconcerten H.O.V. Zes staan er op het programma. Ook dezen zomer zullen in het Concert gebouw zomerconcerten worden gegeven onder leiding van de H. O. V. Het aantal zal niet zoo groot zijn als vorige jaren, doch het programma vermeldt toch zes concer ten, welke verzorgd worden door Jjet Resi dentie-orkest, het Rotterdamsch Philhar- monisch orkest en het Symphonie-orkest van den NedeTlandschen Omroep. Dinsdag 27 Juni wordt het eerste con cert gegeven en wel door het Rotterdamsch Philharmonisch orkest, dat dezen avond on der leiding van Ed. Flipse de Derde Sym phonic van Saint Saëns ten gehoore zal brengen. Organist is Feike Asma. Ook wer ken Adri Slootmaker en Marinus Fiipse dezen avond mee. Dan zijn er nog plannen voor kerkcon- certen, waarvan er reeds enkele achter den rug zijn. Als het weer wat warmer wordt en het verblijf in de kerk aangenamer is, wordt voor deze concerten ook groote be langstelling verwacht. B s NS go .H B«fl CK O m ZZ b a Ocs zg PO O m a van 9-12 uur voor de letters O t/m. U en S^ei JrfgL Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de letters Hart t/m. Hom. Voor Spaarndam van 1416.30 uur voor de letters V t/m: Z. Nieuwe Distributiestamkaart met inlegvel jö O vi >-5 M a BB l"H. £3 OZ en oude stamkaart medebrengen. Teraardebestelling ds. J. Yntema. Zaterdagmiddag is op de begraafplaats bij de Doopsgezinde Kerk te Surhuisterveen onder groote belangstelling, het stoffelijk overschot van Ds. J. IJntema, in leven pre- dikant der Doopsgezinde Gemeente te Haar- B Jj! lem, ter aarde besteld. Verscheidene ge- a meenten, n.l. Surhuisterveen, Oudebildszijl, H H Dantumawoude. Leeuwarden en Haarlem, n p welke hij had gediend, waren door hun pre- dikanteri en kerkeraadsleden vertegenwoor digd, terwijl ook vrienden uit alle deelen des lands aanwezig, waren. Op verzoek van den overledene voerde O alleen Ds. Knipscheer van Groningen het woord. Nadat Psalm 139 vers 7 tot 12 ge zongen was en hij Mattheus 14-15 had gele zen, sprak Ds. Knipscheer n.a.v. de woor den „Wat hebt gij, o mensch. wat ge niet ont vangen hebt,", woorden, welke ook voor Ds. IJntema van groote waarde waren. Zijn wij allen met grooten weemoed vervuld, nog grooter moet de dankbaarheid zijn voor het bezit, ons in Ds. IJntema geschonken. De overledene had vele talenten ontvangen en deze steeds ten bate van zeer velen aange wend, en als dorpspredikant en in de groote steden was hij bij allen zeer welkom. In verscheidene besturen, in de Friesche socië teit en in de Algemeene Doopsgezinde So ciëteit hechtte men veel waarde aan zijn oordeel en hij had nog zooveel groote plan nen. Toch is- Ds. IJntema de eenvoudige en de vertrouwde gebleven. Laat hij ons een voorbeeld blijven. Hierna volgde een défilé langs de baar, die met een enkele krans was gedekt. De organist speelde vervolgens „Wat de toe-^JJ komst brenge moge" waarna Ds. Knip-f scheer een dankgebed uitsprak. Toen de kist in de groeve was neergelaten CS fc ■8 Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur sprak Ds. Knipscheer nogmaals een woord van dank en bad het „Onze Vader". KORT NIEUWS Door een n-achtwaker van de Ned. Spoor wegen werden op het stationsemplacement te Delft een 17-jarige en twee 16-jarige jongens op heeterdaad betrapt, toen zij uit een wagon een hoeveelheid gedistilleerd, schoensmeer en suikerwerk stalen. Het drietal is in arrest gesteld. RADSO.PROGRAMMA WOENSDAG 21 JUNI 1944. HILVERSUM 1, 414.4 M. 6.45 Morgenconcert. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Morgengroet.' 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Op den morgen van dezen dag. 8.35 Gram.- muz. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Gram.muz. 9.00 Operettefragmenten. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Om roeporkest en zangintermezzo. 10.45 Moeder en kleuter II. 11.00 Musette-orkest. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Musetteorkest en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Hongaarsch orkest Bandi Balogh 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Viool en piano. 14.40 Meisjes- en kinderkoor. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 De koekoek roept in het bosch•n in de mu ziek. 16.00 Ziet hoe het vriendelijk zonlicht rsdiopotpourri. 16.35 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Septet Ombach en so liste. 18.45 Tien min. in de wereld van den ar beid. 18.55 Spiegel van den dag: 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Amsterdamsch Kamermuziek gezelschap. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 De langste dag-ei.00 Frey's_ intocht, declamato- rium. 22,00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram. muz. 22.3024.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Een half uurtje musette. '17.30 Soldaten- funk ,,Nord-West". 18.30 Pianovoordr. 19.00 BNO Nieuws en act. besoh. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Instrumentaal operaprogramma. 20.15 Wat dunkt ervan? 20.30 Orkest Adalbert Lutter met. diverse medewerkers. 21.15 Kwintet in Es gr. t. Op. 16 van Beethoven. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. e C0 8 8 68 fi 1*4 1 <8 es 1*4 *8 O :8 8 w

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2