Haarlemsche Courant Voorbereidingen tot den strijd om de vesting Cherbourg De commando-centrale van het nieuwe wapen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Keunemer Editie Duitsche luchtmacht wederom boven de Seine-baai in actie. Britsche tank-aanval in den sector Tilly Caumont onder zware verliezen ineen gestort. In 13 dagen 1150 vlieg tuigen neergeschoten Felïe strijd op Saipan. Duitsche troepen verlaten Elba Dynamiet-meteoren en humane oorlogvoering Dr. Dietrich kondigt nog sterkere methoden aan Daling op de Londensche beurs. 289c Jaargang: No. 143 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Ttei. Advertenties 10724, Redactie 10690. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem BiHcantoor, Soen'da.plein 21. Telei. 1<2230 IvitnuMeR- Rembrandtlaan 55, TJtnuiden-O. Btoofds^defccteur: F. C. Dentos. Woensdag 21 Juni 1944 Verschijnt tlag&iytfc*, behalve op Zov& en Feesvdagen. Uütg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Ahormernenten: p. weeto 2S ct. per zmttf- 145. per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 129*7 De Amerikaansche divisies, die in het Noordwestelijke deel van het landingshoofd opereeren worden op het oogenbük op de basis St. Sauveur le Vicopite-Barneville ge hergroepeerd en voor nieuwe actie opg^eld, waarbij het gros van de Amerikaansche^or- maties waarschijnlijk wel geconcentreerd zal worden voor den aanval op de vesting Cherbourg, terwijl de formaties, die naar het Zuiden de beveiliging vormen tot taak heb ben zich in re graven en het leger, dat den aanval op Cherbourg gaat ondernemen zoo veel mogelijk in den rug te dekken. Van Duitsche zijde is de ontwikkeling van den strijd in het gebied ten Westen van St. Sauveur gepareerd door het terugtrekken op het uitgebreide vestinggebied van Cherbourg van het gros der in het gebied Montebourg- Quineville staande strijdkrachten, hetgeen ■reeds verscheidene dagen geleden geschied is en waarbij sterke beveiligingen voorloopig in de oude linies zijn gebleven met de taak door vertragend verzet al strijdende naar het Noorden en Noordwesten uit te wijken. Omtrent de doorbraak van Bradley's troepen op het schiereiland Cotentin ver neemt S.P.T., dat deze van Amerikaansche zijde in hooge mate ondersteund werd door zware artillerie en bombardementsvliegtuigen. Nu staan de aanvallers als het ware met een voet reeds in het vestinggebied van Cher bourg. Harde gevechten zijn te wachten, want dit terrein, dat door de Franschen des tijds reeds van groote vestingwerken werd voorzien is nadien van Duitsche zijde nog aanmerkelijk versterkt. Men mag wel aannemen, dat het de oor spronkelijke bedoeling der Amerikanen' was om bet schiereiland meer Zuidelijk af te snijden, en wel zoodanig, dat het meest Zuidelijke punt van hun frontlijn bij Gran ville had moeten komen te liggen. Van Duit sche zijde wordt verklaard, dat dit plan niet kon doorgaan als gevolg van het gevecht bij St. Lo van het afgeloopen weekend, dat den aanvallers op niet te onderschatten verliezen kwam ^e staan. Barneville, de plaats aan de Westkust van Cotentin, die door de Amerikanen veroverd werd, bezit een niet zeer groote haven, welke in vredestijd voor een belangrijk deel door visschersbooten werd gebruikt. Deze haven is voor groote schepen niet geschikt, omdat de toegang door klippen zeer wordt bemoei lijkt. Ook voor landingen van de lucht u; is Barneville niet ideaal, evenmin als' he' grootste deel van de Westkust van Cotentin. De bodemgesteldheid is op namelijk rotsachtig en zeer ongeliik. Interinf meldt: Van het gebied Tiily-Caumont uit onderna men sterke Britsche pantserformaties, ge volgd door talrijke dicht aaneengesloten in- fanterieformaties, na zeer krachtige artillerie- voorbereiding opnieuw een grootscheepsche poging, den Westelijken grendel der verdedi- Slagschip en 2 kruisers vernietigd, In een speciaal bericht meldt het Japansche hoofdkwartier: De vijandelijke formaties, die de Marianen aanvallen, hebben op 15 Juni een bruggehpofd gevormd en hun troepen geleidelijk versterkt. Japansche bezettingstroepen gingen tot den strijd over en brachten den vijand steeds zwaar dere slagen toe. De vijand concentreerde bij de Marianen talrijke vlootstrijdkrachten. bestaande uit viiegkampschepen en slagschepen, zoodat vrijwel het grootste deel der Zuidzeevloot voor de Marianen lag. De Japansche vliegtuigen ondernemen thans dagelijks aanvallen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten, zijn daarbij een slag schip, tweë kruisers, een torpedojager en een duikboot fot zinken gebracht en vier vlieg kampschepen. twee slagschepen, vier kruisers, zes transportschepen en een oorlogsschip van niet-herkend type beschadigd. Meer dan 300 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Aan onze zijde eenige verliezen aan schepen en vliegtuigen. Dit bericht wordt door militaire kringen te Tokio met de allergrootste aandacht bestu deerd. Van welk een beslissende beteekenis het be zit van Saipan voor den vijand zou zijn, -blijkt uit het feit, dat het bezit van een steunpunt op dit eiland ,de hoofdstad Tokio binnen den actie-radius van vliegtuigen zou brengen,want de afstand bedraagt 2200 kilometer. D.w.z., dat moderne bommenwerpers, die onlangs ook' in den strijd zijn geworpen voor Noord-Kioesjoe, den afstand in 5J/2 uur kunnen afleggen. Teneinde den vijand de mogelijkheid te ont nemen om zijn offensief tot in de kustwateren van het Japansche moederland te brengen, strijden thans de Japansche piloten en- leger- strijdkrachten met een taaie verbetenheid tegen de materieele overmacht van den vijand, voordat de verdediging daar tot den beslis - senden tegenslag overgaat, gingszöne van Caep te verbreken en in Zuid oostelijke richting op te rukken. De gevech ten, die den geheelen dag voortduurden, ein digden met een volledig afweersucces der Duitsche troepen. Reeds in den namiddag moesten de Engelschen alle aanvallen staken, aangezien de versch aangevoerde formaties zoo geteisterd waren, dat zij geen groote ope raties meer konden ondernemen. Aan het ge- heele front van dezen aanval werden 73 uit gebrande of buiten gevecht gestelde Britsche tanks geteld. De Engelsche infanterieforma- ties werden door het vuur der Duitsche bat terijen reeds verscheidene kilometers voor de afweerstellingen zoozeer gedecimeerd, dat zij slechts op twee plaatsen tot den aanval kon den overgaan. Hier geraakten zij in het ver nielende vuur der Duitsche machinewapenen, die elk minnendringen in de Duitsche linies onmogelijk maakten. Waarschijnlijk zullen de Engelschen bij deze groote aanvtallen tenmin ste 8.000 tot 10.000 man aan dooderr en gewon den hebben verloren. De strijd in de lucht Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen .heb ben de invasievloten in Seine-baai en Kanaal bestookt. Een groot transportschip werd door een zeer zwaren bom getroffen en stond in lichterlaaie. Eenige met voertuigen geladen speciale landingsschepen werden vernietigd. In talrijke patrouillevluchten dwongen Duit sche jagers herhaaldelijk formaties Ameri kaansche jagers en jachtbommenwerpers tot den strijd. Volgens de tot dusverre geveri fieerde rapporten werden 29 Amerikaansche' vliegtuigen neergeschoten, waaronder een do zijn zware bommenwerpers. Uit Beriijnsche bron verneemt S.P.T.. dat in de eerste dertien dagen der invasie boven Noord-Fransch gebied en de Seinebaai om streeks 1150 Anglo-Amerikaansche vligetuigen zijn neergeschoten. De verloren gegane „gli ders" zij bij deze schatting niet inbegrepen. Sinds Zaterdag -hangen zware regenwolken boven het invasiegebied. Het regent bijna on ophoudelijk en de vette bodtm van Norman- die is doordrenkt. Dientengevolge is ook de activietit in de lucht weer zeer gedaald. Luchtgevechten van grooten omvang hebben dan ook niet plaats gehad. KORT NIEUWS. De Führer heeft den generaal der artil lerie. Leeb, chef van het wapenbureau van het leger, het Ridderkruis met de Zwaarden van het Kruis van Oorlogsverdienste verleend. Het Duitsche weermachtberieht. Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt „De gevechten in Normandië zijn Maan dag met bijzonder zware verliezen voor den vijand verloopen. Over een breed front probeerde hij in het gebied Tilly- Livry verscheidene malen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten door ons front heen te stóoten. Alle aanvallen mislukten. Ten Zuidwesten van Tilly werd daarbij een vijandelijk bataljon volkomen uiteengeslagen en de bataljons staf gevangen genomen. Op het schiereiland Cherbourg vonden geen belangrijke gevechten plaats. D.e vijand tastte uitsluitend met gepantserdewerken- ningsstrijdkrachten het Zuidelijke front van de vesting Cherbourg af. Het gebied van Londen blijft onder ons stoorvuur liggen. Kustbatterijen van leger en marine dwon gen voor het schiereiland Cherbourg ver scheidene vijandelijke schepen den steven te wenden. Batterijen vèrdragend geschut van de marine schoten Maandagnacht in het Kanaal verscheidene schepen van een in Westelijke richting varend vijandelijk con- vooi in brand. De luchtmacht zette ook Maandagnacht haar operaties tegen de scheepsconcentraties voor het landingshoofd met succes voort. Na talrijke bomtreffers werden zware ex plosies waargenomen. Bij den reeds gemelden aanval van for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 18 op 19 Juni werden volgens aanvullende berichten nog tv/ee koopvaardij schepen met een inhoud van 18.000 brt. en een torpedojager tot zinken gebracht. Boven dien werden nog een torpedojager, een tank schip van 8000 brt. en een vrachtschip van; 7000 brt. zwaar beschadigd. Een luchtmacht-1 divisie onder bevel van generaal-majoor Korte heeft zich bij dit optreden bijzonder onderscheiden. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden Maan dag 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De zwakke bezetting van het eiland Elba heeft ook Maandag in het Noordoostelijke deel van het eiland den strijd tegen den sterk overmachtigen vijand hardnekkig voort- ezet en hem uiterst zware verliezen toege bracht. Maandagnacht is het garnizoen naar het vasteland overgepracht. In midden-Italië duurden de hevige aan vallen van den vijand ook Maandag voort, zonder dat hij er in slaagde dë gewenschte doorbraak te bewerken. Bijzonder verbitterd was de strijd in het gebied van Perugia, waar de vijand in verscheidene, -uit sterke infan terie- en pantserstrijdkraehten bestaande, aanvalsgroepen ons front aanviel. Tegen aanvallen onzer troepen brachten de vijan delijke aanvaller; tot staan. De Neue Zuercher Zeitung publiceert een interview, dat Reiehspressechef dr. Dietrich aan den Berlijnschen correspondent van dit blad heeft toegestaan. In dit interview heeft de Reiehspressechef zeer belangwekkende me- dedeelingen gedaan. Op de vraag: „Kunt u mij iets zeggen over het verdere verloop van de vergelding?" ant woordde dr. Dietrich: „Ik verraad geen geheim wanneer ik'zeg. dat de stroom van ontploffen de projectielen en kogels naar het militaire doel Zuid-Engeland zal voortgaan en waarbij, naar ik u verzekeren kan. nog sterkere strijd middelen gebruikt zullen worden, tot Enge land tot het inzicht komt, dat de door hem gepropageerde luchtterreur-oorlogvoering al leen een boemerang is, die Groot-Brittannië op vreeselijke wijze zelf treft. Daarvoor kan het Engelsche volk dan man nen als Churchill bedanken, die de brutale uit-; roeiing van het Duitsche volk met alle mid delen tot Engelsch oorlogsdoel heben verhe ven. In Duitschland heeft men~jegens het En gelsche volk nooit dergelijke voornemens ge koesterd. Onze strijd is niet gericht tegen het Engelsche volk, doch tegen diegenen, die En geland en de wereld in dezen oorlog gedreven hebben." Op de opmerking van den correspondent, dat. terwijl het nieuwe wapen vah _Duitsche zijde buitengewoon doeltreffend wordt ge noemd. dit door de Engelschen bestreden wordt, antwoordde de Reiehspressechef: „Er zijn twee partijen, die de uitwerking van dit nieuwe Duitsche ontploffende projectiel zeer nauwkeurig kennen. Ten eerste, diegenen, die door het wapen direct worden getroffen, om dat zij de uitwerking dagelijks en ieder uur aan den lijve ondervinden en ten tweede, die genen, die dit projectiel gebruiken, omdat de zen de uitwerking van dit projectiel tijdens jarenlange proernemingen zelf onderzocht en nauwkeurig vastgesteld hebben. Wanneer de minister van binnenlandsche zaken Morrison in Engeland het strikte verbod van eenigerlei mededeelm» over de daadwerkelijke uitwer king van dit wapen motiveert met de opmer king. dat daardoor aan de Duitsehers een mi litair geheim verraden zou worden, dan wordt in deze motiveering duidelijk, dat hij met zijn verbod niet de Duitsehers in het onzekere «ril laten over de uitwerking, die zij toch al lang kennen, doch het Engelsche volk de waarheid wil verzwijgen en de openbare meening der wereld wil misleiden over de doeltreffendheid van dit wapen. Vraag: Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat in Engeland reeds sedert jaren een soort gelijk wapen bekend is, doch dat men dit om humanitaire redenen niet ontwikkeld en toe gepast heeft. Antwoord: Iedereen weet, dat juist de Engel schen nooit geaarzeld hebben ieder naar hun meening doeltreffend wapen meedoogenloos te gebruiken, wanneer zij daar de beschikking over hadden. Toen de Engelschen en Amerikanen tenslotte van hun vliegtuigen uit de boeren op het veld begonnen te beschieten, waren er in de wereld maar weinigen, die de vraag opwierpen of dat niet een strijdmethode was, die de geheele Britsche en Amerikaansche natie in discrediet. bracht. Wij Duitsehers kunnen in ieder geval niet begrijpen, dat er met betrekicing tot den luchtoorlog in de wereld tweëerlei moraal en een verschillende menschelijkheid zou-zijn, een voor de Engelschen en Amerikanen en een voor ons Duitsehers. Vraag: Men verklaart echter in Engeland, dat het bombardeeren van Duitsche steden en dorpen door de Engelschen en Amerikanen on danks alle verliezen der burgerbevolking van strategischen aard is. terwijl het nieuwe Duit sche wapen in het geheel niet op militair doel cvordt gericht doch als een zuiver terreurwa- pen beschouwd moet worden. Antwoord: Hebben niet de Engelsche bladen maanden voor het begin der invasie zelf ge meld, dat geheel Zuid-Engeland en Londen met troepen en oorlogsmateriaal practisch vol gestopt zijn en een enkel arsenaal vormen Wanneer daarmede tevens een vergelding voor al die daden samengaat, die de Anglo-Ameri- kanen jegens de Duitsche burgerbevolking ge pleegd hebben, dan zal ieder rechtvaardig den kend mensch in de wereld een dergelijk feit accepteeren. Vraag: In Engeland beweert men, dat het nieuwe wapen geen militair karakter bezit, aangezien men het niet zuiver richten kan. Antwoord: De nieuwe Duitsche ontploffende projectielen bezitten ten minste dezelfde tref zekerheid als de Engelsche bommen, die zon der zicht op den grond van tienduizend meter hoogte boven dichte wolkendekken worden neergeworpen. Wat betreft de trefzekerheid bij het neerwerpen van bommen, waarop de Engelschen en Amerikanen, aanspraak maken, beschikken juist de Zwitsers over een klassiek voorbeeld in het geval Schaffhausen. Uit hel Oosten worden buiten succesvolle plaatselijke afweergevechten ten Zuidooster* van Witebsk geen gevechtshandelingen ge meld. Lichte Duitsche vloot-strijdkrachten beschadigden in dewFinsche Golf 2 Sovjet- torpedom-otorbooten. Bewakingsvaartuigen der marine, die voor de Karelische landengte opereerden, schoten 5 Sovjetbommenwerper* neer." Het Finsche weermachtberieht meldt, o.m. dat dé druk der Sovjets vooral sterk is ge richt op Viborg. Drie plaatsen werden op gegeven. De vestingwerken der Koivisto- eilanden verhinderden de naderingspogingen: van vijandelijke vlooteenheden. Finsche zee strijdkrachten en Duitsche schepen namen doeltreffend aan de afweer deel. -De vijandelijke luchtactie was bijzonder intensief gericht op het gebied tusschen Koivisto en de Noordkust van de Finscha Golf. Enkele vijandelijke vliegtuigen strek ten hun tochten uit tot Kotka, waar zij bom men uitwierpen Twee verkenningsbalïons en 47 vijandelijke machines werden neer geschoten, waarvan 25 door Duitsche vlieg tuigen en schepen. Wallace te Tsjoenking. Naar de Britsche berichtendienst meldt, i« de Amerikaansche vice-president, Wallace, Dinsdag te Tsjoenking aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met generaal Tsjang Kai-sjek en mevrouw Tsjang Kai-sjek. 23 vliegtuigen in Zweden geland. Naar Reuter meldt, hebben 23 vliegende ves tingen in Zuid-Zweden een noodlanding ge maakt. Hiervan zijn 16 toestellen op het vlieg veld Malmö geland. De bemanning van eer* toestel, dat in brand vloog, is om het lever* gekomen. Britsche bestrijdings pogingen Sinds enkele dagen kruisen speciale Ge allieerde verkenningsvliegtuigen boven de kustzone. De opdracht van de bemanning luidt: zoek de startplaats van de dynamiet- meteoren. Andere vliegtuigen, jagers, krui sen boven den Atlantischen Oceaan en het Kansel. Zij moeten trachten om de geheim zinnige projectielen in de lucht tot ontplof fing te brengen. Engeland brengt een nieuwe divisie op de been: de bestrijders van een wapen, dat men nog niet ként. De startplaats van het nieuwe wapen is nog niet gevonden. Thans is voor het eerst een Duitsche oorlogsverslaggever met een klein bericht gekomen, waarin, zeer vaa'g overigens, wordt verteld, hoe het er uitziet in een commandocentrale van waar uit de strijd met de dynamietmeteoren geleid wordt: een groot vertrek; in het midden staat een lange tafel. Aan de wand is met punaises een groote tabel geprikt, waar het gevechts verloop met curven, diagonalen en punten op wordt bijgehouden. Tegen middernacht kan men uit het lijnenspel op de tabel af lezen, waar precies in Engeland het gecon centreerde vuur tot uitwerking is gekomen. Dit is zoo ongeveer alles, wat tot nu toa over het nieuwe wapen aan extra mededee- lingen in de Duitsche pers verschenen is. Voor de rest volstaat men met een diep stil zwijgen. In een voor Canada bestemde uitzeriding van de B. B, C. heeft de oorlogscorrespondent van het Engelsche weekblad Picture Post verklaard: Een door de lucht vliegende ware helsche machine. die daarbij het lawaai maakt, dat veel weg heeft van dat van motorrennen. Hier in Engeland spreken alle menschen over dit nieuwe wapen. Elke an dere oorlogsgebeurtenis is door het gebruik van dit wapen bij het Engelsche publiek op den achtergrond geraakt. De Daily Express schrijft over het effect van het nieuwe Duitsche .wapen: De vlie gende bom heeft inderdaad het levens- rhythme in de Zuid-Engelsche steden verder gestoord. Practisch lagen deze steden echter achter de Normandische frontlijn. De Duit sehers hebben met hun nieuwe wapen in deze steden overal vernielingen aangericht. De Berliner Börsenzeitung legt er den nadruk op, dat de stemmen Uit het buiten land, waarin blijkbaar rekening houdende met de stemming onder het Engelsche publiek, reeds concessies aan de waarheid worden gedaan, toenemen. Bijzonder verhelderend, noemt het blad het feit, dat het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken de di plomatieke beperkingen plotseling weer heeft opgeheven. Men veronderstelt niet te veel wanneer men zegt, dat deze beperkingen als gevolg van de omstandigheden, die voort vloeiden uit de uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen niet langer meer gehand haafd konden worden, omdat zij de te Lon den geaccrediteerde diplomaten zooals be kend dwong in de stad te blijven. Sedert Donderdag valt er op de Londenf sche beurs een koersdaling te constateeren. Waarschijnlijk valt dit goeddeels toe te schrijven aan den inzet van het nieuwe wapen, zooals ook de News Chronicle schrijft. Dit blad verklaart voorts, dat alleen verras send gunstige berichten van de fronten deze ontwikkeling tot stilstand zullen kunnen bréngen, t

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1