Zal de tram uit Haarlem's binnenstad verdwijnen? UIT HAARLEM Corsettenfabrikant beboet. De corsettenfabrikant N. de Lange te Heem stede, Jac. Perklaan 3,- vond het op een ge geven oogenblik voordeelig als groothande laar aanzienlijke partijen enveloppen, carbon papier, botei-hampapier e.d. tegen te hooge prijzen te koopen en te verkoopen. Ambte naren van den Opsporingsdienst der Prijs- behèersching achterhaalden echter een en ander, met als gevolg, dat de Inspecteur voor de Prijsbeheersching De Lange tot 10.000 boete veroordeelde en hem verbood om gedurende twee jaren in den papierhandel direct of indiredt, zelfstandig of in dienst betrekking, werkzaam te zijn. Eenigen tijd later genoot De Lange op nieuw de belangstelling van de Prijsbeheer- sching, en wel als firmant van de v o. f. BuilDe Lange, handelende onder den naam „Spirella-Salon" te Amsterdam, Van Baer- lestraat 156. Deze firma werd betrapt op het te duur verkoopen van corsetten en buste houders cn had bovendien haar administra tie niet zoodanig ingericht, dat daaruit de naleving der voorschriften op eenvoudige wijze kon worden gecontroleerd. De Inspec teur voor de Prijsbeheersching legde deze firma een boete van 30.000 op. BEIAARDCONCERTEN. Het programma van het beiaardconcert op Woensdagavond 8 uur luidt: 1. Marsch, Hartop. 2 Menuet en trio, Moiart. 3. Uit Valerius gedenckclanc: a. Bitter droeve klachten; b. Al uwe boos aenslagen; c. Laet sang en sp.el. 4. Giga, Couperin. 5. Le Tam- bourin, Rameau. 6. Avondstemming Lefèvere. Zaterdagavond 8 uur worden ent gehoore gebracht: 1. Marsch, Handel; 2. Menuet, Han del; 3. Uit Valerius Gedenckclanc: a. Komt nu met sang, b. Die vastlic op den Heer, c. G'lyck den grootsten Ra'psack; 4. Ros Beiaard, thema en variaties, Staf Nees; 5. Ave Maria, Denijn; 6. Chaconne, Durand. ORGELBESPELING. In de Groote Kerk zal de stadsorgamst George Robert Donderdag 22 Juni des namiddags van 34 uur het volgend programma ten gehoore brengen. 1, Concert d kl. t., G. F. Handel. 2. Pastorale, D. Scarlatti. 3. Passacaglia, G. Frescobaldi. 4. Pasto ral Sonate, J. Rheinberger. 5. Prélude. Fugue et Variation fop verzoek), C. Franck. 6. Pax Vo- biscum. S. KargElert. Verduisteren: van 22.00 tot 5.15 uur 22 Juni; zon op 5.17, onder 22.07 uur maan op 6.58, onder 23.29 uur Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Hon, I en J t/m. Jong, Nieuwe distributiestamkaart met inlegvel en oude stamkaart mede brengen. Afscheid Ds. Laman. Ds. W. F. Laman, prehikant bij de C'hr. Geref. Gemeente te Haarlem-Centrum, heelt wegens zijn vertrek naar Rotterdam Dinsdagavond in de geheel gevulde Raakskerk een afscheidspredikatie gehouden met 1 Petrus 1 vers 24 en 25. De af scheidspredikatie was gebaseerd op het ..alleen- blijvende temidden van hetgeen dat voorbijgaat". Zij handelde over het Woord Gods dat ten eerste alle menschelijke grootheid terzijde werpt, ten tweede: God's genade heil uitstalt en ten derde aan zondaren den pardonbrief reikt. In zijn slotwoord zich richtende tot de ge meente. zeide Ds. Laman. dat de nauwe band in Haarlem gesloten, niet breken maar rekken gaat. Deze band van liefde en vriendschap door God gesnoerd kan nooit worden verbroken. Spr. dankte voorts den kerkera^i voor de onvergete lijke samenwerking; zijn ambtsbroeder Ds. D. Henstra, die als consulent veel voor de gemeente te Haarlem heeft gedaan voor zijn vriendschap- pelijken omgang, den kerkeraad te Haarlem- Noord, den sinds een jaar niet meer werkzaam zijnden sympat'hieken koster den heei Eenhoorn en zijn gezin, den organist en vele kerkelijke vereenigingen. Namens dén Kerkeraad sprak de heer Vreug- denhil hartelijke woorden ten afscheid, daarin gewagende van groole trouw en roeping door Ds. Laman in zijn pastoralen arbeid getoond. Op zijn verzoek werd den scheidenden predikant en zijn gezin Psalm 121 vers 4 toegezongen. Ds. D. Henstra. van Haarlem-Noord, sprak als ambtgenoot en namens de classis Haarlem. JONG LEVEN IN DEN HERTENKAMP De maand Juni is de tijd van de geboorte van jonge herten. Door de omstandigheden is het aantal geboorten in den Haarlem- schen Hertenkamp niet zoo groot geweest als vroeger. Zes misgeboorten deden zich voor, één hertje is na de geboorte overleden en twee herten zijn voorspoedig ter wereld gekomen. Deze wandelen nu rustig tusschen hun familie-leden, wier aantal sedert het vorig jaar weinig verandering heeft onder gaan. Jonge dieren, „kalfjes" genaamd, kun nen zich de eerste drie dagen nauwelijks van hun plaats bewegen, doch na een week zijn zij al zeer vlug, hetgeen de wadelaars naar het zuiden der stad reeds kunnen mer ken, als zij een kijkje nemen in den Herten kamp. PERSONALIA Geslaagd voor liet exa/men apothekers-as sistente de da.nies E. Lichtenstein en A.-A. M. Hazenberg, beiden te Haarlem. Leerlingen-uitvoering Op de tweede auditie der leerlingen van Haarlem's Muziek-Instituut kwamen weer hoofdzakelijk pianisten aan de beurt, en wel uit de klassen van den assistent van den heer Hoogerwerf, van de dames Beyers en Tijdens en van de heeren Kappers en Bonset. En er was andermaal veel goeds te beluisteren. Van menige prestatie kon men uit den na tuurlijken 'zin voor rhythme, melodisehen opbouw en uitdrukking gerust de voorspel ling" wagen: kijk dat wordt wat. En van geen enkele kon men zeggen dat het een hopeloos geval was, al zullen er dan ook wel bij zijn die op den duur het noodige doorzettings vermogen zullen missen, want velen zijn geroepen, doch weinigen kunnen volharden; maar ook dezen zullen in ieder geval van deze studiejaren iets meedragen in hun leven, dat hun een rijk geestelijk bezit blijft, ontvankelijk als zij gemaakt werden voor de schoonheid der muziek. Ook de vioolklasse van den heer Wulff was met eere vertegenwoordigd en de l'luit- leeraar G. Spaan had voor een aardig diver tissement gezorgd, 'in den vorm van een trio- sonate van Haydn, voor twee fluiten en cello. De avond werd besloten met een interessant stuk kamermuziek, het Kwintet in D vaft Joh. Chr. Bach, voor fluit, hobo, viool, alt, cello en continuo, uitgevoerd door leerlingen uit de samenspelklasse van den heer K. H. Kerkhoff. Deze muziek illustreert op tref fende wijze het feit, dat Mozart als kind paai-dje gereden' heeft op de knie van den Londenschen Bach en dat hij van dezen grooten vriend heel wat afgeluisterd hééft. Het was een mooi besluit van de uitvoering. JOS. DE KLERK. TERAARDEBESTELLING D. X. H. HAASE Onder vele blijken van deelneming is Dinsdagmiddag op de Noorderbegraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van v ijlen den heer D. N. H. Haase, een bekende persoonlijkheid in zwemkringen. Toen de baar, gedekt met vele bloemstukken in de aula werd geplaatst, speelde de organist, de heer P. Halsenw ..Beveel gerust Uw wegen". Xadat de heer G. Kamp, als schoonzoon In herinnering had gebracht wat de overledene voor de familie beteekende, schetste dc heer A. J. Meljerink, namens het bestuur van den Ned. Zwem Reddingshond en de hoofdcom missie zwemmend redden, hetgeen de heer Haase gedaan heeft voor de zwemkunst en het zwemmend redden. Hij was daarvan een groot liefhebber en een man van de praktijk, die zich ook beijverd heeft het zwemmen bij de Nederlandsche jeugd te bevorderen, om dat hij overtuigd was van de belangrijke De N.Z.H.T.M. en Openbare W erken hebben een plan ont- tvorpen om in de toekomst bet stads- en streekvervoer door trolleybussen te doen geschieden. Het Mei-nummer van het maandblad „Publieke Werken" bevat een belangrijk artikel van ir. F. Ottevangers, ingenieur van Openbare Werken te Haarlem, over het openbaar vervoer in Haarlem en om geving. Daarin worden de plannen uiteen gezet, welke door de N.Z.H.T.M. en Open bare Werken zijn ontworpen, om te komen tot een geheel nieuw stadsvervoersnet, waarbij de keuze is gevallen op de trolley bus, welk openbaar vervoermiddel voor Haarlem het meest geschikt wordt geacht. Het ligt voor de hand, dat een dergelijk plan eerst na den oorlog uitgevoerd zal kunnen worden. Ir. Ottevangers begint zijn artikel met de op merking, dat de wijze waarop het openbaar vervoer in Haarlem en omgeving verzorgd wordt, al sinds jaren aanleiding geeft tot ern stige klachten, hoofdzakelijk door de omstan digheid dat dit vervoer bediend wordt door twee elkaar beconcurreerende maatschappijen, de N.Z.H.T.M. en de Brockway Bus Mij. Bo- vendien zijn er nog bezwaren van anderen aar<£ de verkeerswegen door de binnenstad zijn zoo nauw, dat het in normale tijden zeer drukke verkeer ernstigen hinder van de trams ondervindt. De tramrails vormen voorts een bron van voortdurend gevaar voor het inten sieve rijwielverkeer. Nu als gevolg van den langdurigen oorlogs toestand het rijdend materiaal sterk overbelast wordt en mede door onvoldoende revisie aan groote slijtage onderhevig is, zoodat na den oovlog groote kapitaalsinvesteeringen noodig zullen zijn, is de vraag onder oogen gezien, of het openbaar vervoer in Haarlem en omgeving niet op een geheel andere leest geschoeid dient te worden. De schrijver geeft dan eerst een overzicht van den in 1940 bestaanden toestand en een beschouwing over den aard en de structuur van het vervoersgebied. Hij komt tot de con clusie, dat tot het streekvervoersgebied ge rekend kan worden de duinstreek tusschen Beverwijk en Lisse met het daarnaast liggende poldergebied. Het stedelijk vervoersgebied Wordt dan gevormd door het één organische eenheid vormende bebouwde gebied van Haar lem, Heemstede en Bloemendaal, los van alle toevallige gemeentelijke indeelingen. Tot aan het einde van den vorigen wereld oorlog was de tram het universeele stedelijke openbare vervoermiddel. Daarna kwam de autobus op groote schaal in toepassing. Voor namelijk in het buitenland kwam een derde vervoermiddel tot ontwikkelingrde trolleybus, een autobus met een electromotor, waarbij de toevoer van den eleetrischen stroom, evenals bij de tram door een bovenleiding geschiedt'. In Nederland bleef de toepassing beperkt tot Groningen. (Dezer dagen is ook in Rotterdam een trolleybuslijn in dienst gesteld. Red. H.C.) De trolleybus bezit zoowel vele voordeelen van de tram als van de autobus. O.a. is men door de toepassing van electriciteit als kracht bron onafhankelijk van brandstoffen, die uit het buitenland ingevoerd moeten worden. De bedrijfszekerheid is groot en bovendien heeft de trolleybus geringere onderhoudskosten en een langeren levensduur dan een gewone auto bus. Ook de bedrijfskosten zijp lager dan die van tram of autobus. Nadeelen 'zijn o.a. de ge ringere vervoerscapaciteit, het zich vrij over den weg kunnen bewegen, afhankelijkheid van de route van de bovenleiding, terwijl ook wel eens aesthetische bezwaren tegen de dubbel- polige bovenleiding worden aangevoerd. Op grond van ervaringen in vele steden van Europa opgedaan, is vastgesteld, dat met de trolleybus de grootste gemiddelde rijsnelheid verkregen wordt. Ook wat gerieflijkheid be Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W, van Ommen, H'stede, Dat is de opvatting van de „bevrijding" van Europa der. Anglo-Amerikaansche terreurvliegers. Zij legden de stad St. Lo geheet in puin. Honderden Fransche burgers kwamen bij deze „bevrijdings daad" oin het leven. t (PK Veiuïemann-PBZ-R P. c) treft spant de trolleybus met haar rustig aan zetten, haar reukloosheid en geruischloosheid en haar trillingsvrijheid, de kroon. Voor de ge meente Haarlem is daar dan nog het niet te onderschatten bijkomstige voordeel: het ge meentelijk electricireilsbedrijf is verzekerd van een goeden klant, die per jaar circa vier millioen kilowattuur afneemt. Het plan voor een nieuw vervoersnet in Haarlem is zoo eenvoudig en sober mogelijk gehouden. Geprojecteerd zijn een viertal lij nen. Lijn 1 verbindt Heemstede en Haarlem- Zuid met het stadscentrum en het station en loopt door naar Bloemendaal. Lijn 2 verbindt het Oostelijk deel van Haarlem-Noord en het Zuidelijk deel van Haarlem-Zuid-Oost met het stadscentrum en het station. Lijn 3 verbindt het Westelijk gedeelte van Haarlem-Noord, het Westelijk deel van Haarlem-Zuid en 't Noord westelijk deel van Heemstede met de binnen stad en het station/Tenslotte is lijn 4 ontwor pen als verbinding van het Ramplaankwartier (Overveen) en de Amsterdamsche Buurt met de Binnenstad. Het Oostelijk deel van deze lijn kan echter eerst in dienst komen na den bouw van een brug over het Noorder Buiten Spaarne. Tot zoolang zal deze lijn door de binnenstad loopen met de Turfmarkt als eind- ount. Uit de berekende grootte van het vervoer is de gemiddelde frequentie op de afzonderlijke lijnen afgeleid, welke varieert van 4 tot 10 minuten. Voor dat vervoer zijn veertig trolley bussen noodig. In het plan is aan het eenheids tarief de voorkeur gegeven boven het sectie- tarièf. Op sommige lijngedeelten kan een korte ritten-tarief ingevoerd worden. De bedoeling Is voorts, het tarief in te stellen op de over stapmogelijkheden, opdat het publiek alle ver voersmogelijkheden ten volle kan benutten. Ten aanzien van het streekvervoer wordt opgemerkt, dat dit niet uitsluitend door de spoorwegen kan geschieden, omdat zich in het gebied tusschen Haarlem en Beverwijk, voor namelijk in Santpoort en IJmuiden, belang rijke nieuwe woonwijken ver van den spoor weg af ontwikkelen. Het streekvervoer is hier logisch het beste te exploiteeren door een trolleybuslijn in aansluiting aan bet ontwor pen stadsnet. Voor het vervoer op de lijn Amsterdam HaarlemZand voort blijft dentram het aange wezen vervoermiddel. Het vervoer op de tram lijn Haarlem-Leiden,,is van dien aard, dat hét. zeer goed door een trolleybus bediend zou kunnen worden. Men is dan niet alleen de zoo bezwarende tram-traverse door de binnenstad van Haarlem kwijt, maar ook die door Hille- gom, Lisse en Sassenheim. Een dergelijke trol leybuslijn zou dan via het Plein langs den rand van de stad naar het Stationsplein door gevoerd moeten worden. Dezelfde route zou de trolleybuslijn naar IJmuiden kunnen krij gen. die dan haar eindpunt op het Plein zou hebben. Aan het slot van zijn artikel betoogt ir. Ot tevangers, dat het ontworpen locale en inter- locale trolleybusnet met de interlocale tram en de spoorwegen gezien moeten worden als één apparaat, dat het totale vervoer in de geheele streek bedient. Een volledige coördinatie van het geheele vervoerswezen zal noodig zijn, het geen in de eerste plaats wil zeggen: geen con currentie, maar innige samenwerking tusschen de verschillende vervoersmiddelen. In de twee de plaats houdt dat in, dat exploitatie van de stads- en streekvervoermiddelen vfin Haar lem en omgeving in één hand moeten zijn. Al leen dan is een doelbewuste verkeerspolitiek in deze streek mogelijk. A Oven »A»S 6E4PROK.EW... HAAS At'JW PAT li PRIMA AZVN Haas azijnf.\briïk,en taak bij de opvoeding. Als voorzitter van „De Waterratten" en opzichter van de zwemelub „Haarlem" heeft hij veel gedaai ter bevor dering der sport en daarnaast heeft hij in de reddingsbrigade zich in dienst gesteld van de mensehherd. De heer Joh. Schmidt sprak namens de Haarlemsche Reddingsbrigade een afscheids woord en memoreerde de vele verdiensten van den heer Haase. Dertig jaar was hij lid en twintig jaar daarvan maakte hij deel uit van h<#bestuni', waarbij hij een groot strij der was voor het ideaal. Daarvoor bracht spr. hem dank en gaf de verzekering, dat in zijn geest verder gewerkt zal worden. Re heer Metselaar dankte als zwager voor de langdurige vriendschap. De» organist speelde „Groote God, ivij loven U" en bij het uitdragen der kist „Neem, Heer. mdjn beide handen". Aan de groeve sprak de oudste schoonzoon woorden van dank. EINDEXAMEN EERSTE H.B.S. B. Voor het eindexamen zijn aan de Eerste Hoo- gere Burgerschool B met vijfjarigen cursus ge slaagd de dames W. van der Linden, E. L. de Vries, M. C. W. Mulder. T. M. J. Verbeek, A. M. van Gogh, D. F. E. Joustra. A. Teunis, J. van dei- Wijst en de heeren J. R. v. d. Boon. B. Hagels, F, Mijer, C. Schuitemaker, Chr. Smits, J. E. Wevers, J. H. Wijnveld, M. Botman, H. Bouwer, A. E. Graaff. J. A. F. Haije, C. v. d. Heide, A. Jonker, J. F. Petri, E. Reijnders, H. H. Stroo. R. v„d. Veer, J. A. Vernout, J. L. Binkhorst, C. Ph. Bruins, L. v. d. Hoonaard, P. Kranendonk, P. H. Lokman, W. C. J. Mouw. F. Priem. L. C. du Rieu, J. F. Slendehroek, P. F. Abbink Spaink, Sj. Dopheide. W. F. G. Groot, N. Hazelhoff, W. G. Jansen, J. Kraainwinkel, H. Wernik, 'A. S. Jonquière, H. A. Mommers, B. Potjer, E. Prager, L. A. Reitsma, J. J. Steenbergen, GJ J. Verheul, R. van Waard, Afgewezen: 5 candidaten. REICHSSCHULE VALKENBURG. Als ge uw jongen naar de Reichsschule in Valkenburg zendt, krijgt hij daar middelbaar onderwijs en lalijn, hij leert alle takken van sport tot paardrijden en autorijden, hij kan een instrument leeren bespelen. Maar het hoogste doel der Reichsschule is mannen op te voeden, die in staat zijn andere menschen veilig, vast en goed te leiden. Daarom neemt de Reichsschule alleen jongens op, die ge zond zijn naar karakter, geest en lichaam en die leidt zij zoo noodig kosteloos op. In lichtingen geeft de Reichsschule - te Val kenburg. NEGEN GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING VAN EEN PROJECTIEL. In de buurtschap 's Gravekoop. onder de ge meente Reeuwijk, vond de veehouder C. van den Heuvel een projectiel. In plaats hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij politie of militaire instanties, nam hij het ding mee naar huis. Zijn zoon Leo n^n het projectiel mee naar de schuur van den veehouder L. van Wijngaarden, waar een aantal arbeiders tijdens het schaftuur verbleef. Een van hen beging de onvoorzichtigheid het projectiel te onderzoe ken. Het gevolg was een explosie, waardoor 9 der aanwezigen letsel opliepen. Zwaar gewond werden de echtgenoote en een zoon van den veehouder Van Wijngaarden, verder de arbei ders Koops en diens zoon en Degenkamp, uit Oudewater. De arbeiders Van Duren uit Driebrugge, een tweede zoon van Van Wijngaarden, C. en L. van den Heuvel, allen uit Reeuwijk, werden licht gewond. AGENDA WOENSDAG 21 JUNI. Rembrandt: ,,De trouwelooze Eckehardt (alle leeft.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace: „Tot leven gedoemd" (14 j.) 2 en 8 u. Luxor: ,,W4r -machen Musik" (18 j.) 2.30, en 8 u. FT-ans Halq: „Wat 'n schatje" (14 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviae: ,,A"eeI lawaain om Nixi" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. DONDERDAG 22 JUNL Groote Kerk: Or gelbespeling, 3-4 u,- Bioscopen: zie Woens dag. (Palace geen avondvoorstelling), RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 22 JUNI 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderzang. 7.00 BNO Nieuws. T.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opge wekte klanken. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Orkestmuziek. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Melodisten solist en gram.muz. 11.00 Tarwehal- men, voordracht. 11.15 Viool en piano. 12.00 Al manak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Gram.muz. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Amusementsorkest en gram.muz. 14.00 Oud-vaderlandsche folkloristen XII. 14.15 Een tuin vol zangen. 15.00 Gerard Hen- geveld, piano. 15.30 En hier is de koffergramo- foon. 16.00 Solistenconocert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in note- dop. 17.40 Pianoduo. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Operaconeert. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Concert gebouw-orkest, Louis van Tulder, zang en Orato- riumvereeniging (i. d. pauze: Voor luisteraars, die graag lezen). 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.3024.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekcooncert. 18.00 Gram.muz. 19.00 BNO Nieuws en act. besoh. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Bonte mengeling. 20.15 Toespraak. 20.30 Orkest Gerard van Krevelen en gram.- interm. 21.00 Solo- en koorzangvaria. 21.45 Avond- wijding". 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr, H'sum 1. 22,30 De stem van het Rijk,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2