WENDE. D. Eenigen tijd geleden heeft Chur chill de verwachting uitgesproken, dat het wapen, waarmede Duitschland een maal de luchtterreur van Anglo-Ameri- kaansche zijde zou beantwoorden een draadloos bediend vliegtuig zou zijn en boven Berlijn en andere Duitsche steden zijn sindsdien groote aantallen strooibiljet ten uitgeworpen, waarop zelfs afbeeldingen waren gedrukt van zulk een vliegtuig als zoogehaamd bewijs, 'dat men in Londen volmaakt op de hoogte was van de Duit sche plannen in dezen. Deze euvelmoed wordt sinds Donderdag beantwoord met het optreden van het wapen, waarvan Engeland het bestaan mocht vermoeden, maar waarvan de uit werking onbekend moet zijn gebleven, tot dat de eerste projectielen, die dit nieuwe vliegtuig lanceert, op« Engelschen bodem neerkwamen met het effect, waarover de geheele wereld sinds enkele dagen zacht gezegd verbaasd is. Want zoowel de ex plosieve werking als het vermogen, bran den van uitgebreiden omvang te verwek ken. de zeer geringe trefkans en het onver wacht optreden van het nieuwe wapen hebben diepen, zeer diepen indruk op het Britsche volk gemaakt, dat zich onder de bombardementen zelfs niet meer veilig voelt in schuilkelder en andere onder- grondsche verblijven. Het gevalg is dan ook geweest, dat sinds Zaterdag de be- volkmg van Londen in vluchtangst uit de stad de wijk neemt naar voor het oogenblik veiliger oorden. Maar Londen is niet het eenig doei van de Duitsche dynamiet- meteoren. Vrijwel geheel Zuid-Engeland, in het bijzonder de kuststreek ligt onder het Duitsche vuur en daarmede is de be- ieekenis van het nieuwe wapen gemar keerd. Want de Duitsche legerleiding heeft het openlijk verklaard met het optreden van dit nieuwe wapen is een begin ge maakt met de vergelding die Hitier heeft aangekondigd, toen alle vertoogen, om de Anglo-Amerikaansche aanvallen uit de lucht op onbeschermde steden, op plaatsen die voor de oorlogvoering van geen belang waren, te staken, werden afgewezen. De beteekenis van Hitiers woord viel niet te miskennen. Zooals Dr. Goebbels het des tijds zeide: „Het zou een overbodige on derneming zijn, puinhoopen met puinhoo- pen te vergelden. De zin van de vergel ding zal zich .in geheel andere verrassende uitwerkingen uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal nieuwe aspecten krijgen". Deze woorden krijgen thans hup volle be teekenis. Want al zal men begrijpelijkerwijs van Engelsche zijde trachten, beteekenis en uitwerking van het nieuwe wapen te baga- telliseeren, het gaat er voor Duitschland thans niet om, een verwoeste stad in Duitschland met het in brand schieten van een Engelsche plaats te beantwoorden, het gaaf er thans om wending te veroorzaken in gansch het Westeuropeesch oorlogsgebeuren en bij de aanwending der middelen, die tot dat doel strekken, heeft Duitschland het initiatief genomen. En gewoonlijk wordt ?en Duitsch initiatief gevolgd door daden. n dit verband zij er op gewezen, dat er in Berlijn op gewezen is, dat Duitschland meer, totdusver geheime wapens ten dienste staan en men kan er zeker van zijn, dat deze niet zullen onderdoen voor het nieuwe robot-vliegtuig. Dit is de groote beteekenis van deze da gen: Op het oogenblik, dat Rusland een nieuw offensief voorbereidt, de Geallieer den Rome bezetten en in Zuid-Italië opruk ken en een vloot van vierduizend vaartui gen een landingsleger naar Normandië overbrengt, blijkt Duitschland na een krachtsinspanning van welhaast vijf jaar niet slechts in staat tot grimmige verdedi ging, maar neemt op het oogenblik, waarop bloo-Jan bedenkelijk het hoofd schudt het commando over en jaagt de bevolking Lon den uit, bombardeert het momenteel meest vitale deel van het Britsche imperium, te weten Zuid-Engeland en stuwt zijn projec tielen ongedeerd door het spervuur der Britsche verdediging. De vergelding is be gonnen. Met wapens uit een arsenaal, dat nog welvoorzien is en dagelijks aangevuld wordt in weerwil van verwoeste industrie gebieden. Wie zou veertien dagen geleden gezegd hebben, dat vandaag de invasie alweer van betrekkelijk ondergeschikte beteekenis zou zijn geworden? En toch is het zoo. Want het gaat sinds Donderdag niet meer om de vraag, of. een aantal divisies er in zullen slagen, een paar honderd kilometer Fran- sche kust te bezetten, het gaat zelfs niet om Cherbourg of een andere haven, het gaat thans om Engeland zelf en om de vergel ding, die de vloek der booze daad is. Dnff Cooper zeide op 2 April: „Wanneer bij een aanval burgers gedood worden dan is dat geen misdaad" en op 3 Maart heette het: „Het is verschrikkelijk, maar wij verheugen ons, dat mannen, vróuwen en kinderen zoo gedwongen worden, 1e sterven" en de News hronicle schreef: Ieder levend wezen, kinf en vrouw en insect moet in Duitschland vernietigd worden. Er mag geen gras sprietje meer groeien". Negers, dronken Amerikanen en leden van de Murder Incor porated smeten hun bommen op woonwij ken, kerken en musea. Er is gewaarschuwd. Er is gewezen, dat deze verkrachting van goddelijke en menschelijke wetten vergol den zou worden. Deze vergelding is thans begonnen. IJMUIDEN WANDELAARS BIJEEN. Wegens de plaatselijke omstandigheden te IJmuiden zullen de leden van de wandel- sportverceniging De Stormvogels voorloopig niet 's Woensdagavond, doch 's Zondags morgens half tien in de bovenzaal van hotel Vreeburg te Bloemendaal bijeen komen. Kruimeldieven weerden zich. Dezer dagen heeft een kruimeldief een bezoek aan een schuur in den Spaarndam- merpolder gebracht. Zonder te worden op gemerkt slaagde de onbekende er in zich van tuingereedschap meester te maken. Den zelfden dag heeft een andere langvinger in een school te IJmuiden zijn slag geslagen. Aldaar wordt een jas vermist. In beide' ge vallen stelt de politie een onderzoek in. Jubileum G. Duineveld. Vrijdag zal onze plaatsgenoot de heer G. Duineveld, werkzaam in en ressorteerende o.nder de afdeeling Cellulosefabrieken, zijn zilveren jubileum bij de Papierfabriek her denken. 40 Jaar gehuwd. Voor het echtpaar J. Iskes en T. Iskes Oldenburg zal Vrijdag 30 Juni een bijzondere dag zijn. Het zal dan herdenken, dat het veertig jaren geleden in het huwelijk is getreden. Door de bekende omstandigheden woont het echtpaar tijdelijk te Santpoort. Brederoodscheweg 50, maar desondanks zal het ondervinden, dat het op veler mede leven aanspraak kan maken. VISCHPRIJZEN VAN MAANDAG. Gr. tarbot 8.506, kl. tarbot 5.353.50, gr. griet 5.355; kl. griet 2.702.50, gr tong 87, kl. tong 5.85—2.50, muilets 1.—, gr. r. poon 3. kl. r. poon 1.20, poontjes 0.60, kabeljauw 2.20— 2.—, gr. gul 1.65—1.50, kl. gul le srt. 1.35—1.20, kl. gul 2e srt. 0.880.80, wijting 0.880.80, hors makreel 0.40, pieterman 1.50, kl. middelschol 2.50, kl. schol 2e srt. 2.idem 3e srt. 0.90— 0.80, idem 4e srt. 0.550.30, kl. schar 0.30, gr. -og 1.10, alles per K.G. VELSEN Suomi organiseert kampioens. wedstrijd. Suomi houdt Zondag 23 Juli in het Ge meentelijk Sportpark te Beverwijk één van de belangrijkste athletiekwedstrijden, die zeker groote belangstelling zal trekken. Het betreft de persoonlijke- en clubkampioen schappen van Kennemerland voor dairies en meisjes. Het programma bestaat uit: Dames: 100 m, 200 m, hoog- en vèrspringen, kogel- stooten, speer- en discuswerpen, estafette 4x100 m en relays. Meisjes: 80 m, vèr- en hoogspringen, kogelslooten, discuswerpen en estafette 4 x 80 m. Meisjes B: 60 m, vér en hoogspringen en estafette 4 x 60 m: Als attractie en aanvulling van het pro gramma staan, met als inzet de Kennemer- landbokaal. de volgende estafette-nummers voor heeren tot deelname open: estafette 4 x 100 m, Zweedsche estafette. Olympische estafette en de estafettes 3 x 1000 m en 4 x 1000 m, welke zeker niet minder interessant zullen zijn. De vereeniging, welke naar de indeeling van le plaats 6 punten, 2e plaats 5 punten enz., de meeste puhten behaalt is club kampioene. Eenzelfde regeling geldt voor de Kenne- merland-bokaal. Tot Zaterdag 8 Juli kan men inschrijven bij den heer A. Sint, wed strijdsecretaris, Pelsstraat 34 Velsen-Noord. BEVERWIJK Th. W. van Son jubileert. Onze plaatsgenoot de heer Th. W. van Son, wonende aan den Arendsweg. zal Vrij dag 25 jaar in dienst van de Papierfabriek zijn, waar hij werkt in en ressorteert onder de afdeeling Ce'ilulosefabrieken. LEERLINGEN-UITVOERING. Als afsluiting van het lesseizoen gaf het muziek-instituut van den heer J. Vessies een z.g. openbare les, waar ruim een dertigtal studiosi de zeer vele belangstellenden liet hooren wat ze wel presteeren kondc% Bij de kleintjes, waarbij er waren die nog nau welijks het pedaal konden bereiken, was er meer dan een, die blijk gaf van vaardigheid en een goed muzikaal gehoor. Zonder uit zondering werd er vlot gemusiceerd en de jongeren, die werkjes van Jan Nieland, M. Pesse of Hofmann speelden, vonden niet minder waardeering dan zij die op keurige wijze hun opgaven als een fchopin-mazurka of Gradados welbekende Spaansche dans ten gehoore brachten. De pianiste, die ons vergastte op de eerste Arabesque van De bussy beschikt over een veelbelovenden aan slag: de finale van Mozart's d-mollconcert getuigde van een vlotte techniek gepaard aan gezond muzikaal inzicht. Na de pauze illustreerde de leeraar o.m. zijn gaven met het veelomvattende Preludè, choral et fugue van César Franck. dat bij hem een sprankelehde verklanking vond en waarin hij zich met het forsche toucher, hem eigen, uitleven kon. Als gast zong de heer P. Maas met klaar, helder tenorgeluid eenige bekende, goed aan sprekende opera-aria's, een genre, dat hem goed ligt en dat mede door een vlotte voor dracht hem terecht veel applaus deed oogsten. Door den beschikbaren tijd, was het mij. gezien de lengte van het programma, niet mogelijk de laatste nummers te beluisteren, maar het gehoorde in aanmerking nemend, valt er niet aan te twijfelen of deze in tempo afgewerkte leerlingen-uitvoering heeft voor het muziekinstituut Vessies in alle opzich ten voldaan. A. J. VAN DER WEIJDEN. AGENDA Woensdag 21 Juni: BEVERWIJK: Nederl. Herv. Kerk: Concert Chr'. Gemengd Koor Vox Humana („Das Lied von der Glocke"), 7 uur. Post voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt in verband met het zen den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen- SS, of die in lazaretten. Genesungsheime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moe ten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, DII/2 Deutsche Dienstpost Maastricht Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veld post in het vervolg minder vertraging on dervinden. Brieven, tijdschriften én pakjes moeten duidelijk van naam en adres voor zien zijn en ook het adres van den afzen der ipoet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze staVig te ver pakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zu- lassungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden worden en mo gen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaar dere pakjes ook met 2 ZulassungsmarT ken zijn ni e t toegelaten. Pakjes aan ge wone adressen, dus niet aan veldpostnum- niers^ mogen tot 2000 gram zwaar zijn, en moeten voorzien zijn van een 40 cents post zegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 iucht. postzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: Lucht veldpost. Lueht- veldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Kranten, en tijdsehriftzendingeii aan veld post nummers niet een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toege staan. indien deze direct van den uit gever verzonden worden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. In liet vervolg moeten (lus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilli gers niet meer naar liet SS-Ersat/.koni- rnaildo Niederlande In Den llaag gezon den worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veld post daar bezorgen. Óok kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veld postwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Moeder met vacantie In dezen vacantietijd besteedt de landsche Volksdienst in het 'bijzonder aYtif- dacht aan de uitzending van moeders naai de moedertehuizen. Het doel van deze actie is, .moeders in de gelegenheid te'stellen-. -ge durende korten tijd rust te nemen, waardoor zij beter in staat zullen zijn, de belangen van haar gezin te behartigen. De duur van het verblijf in een moedertehuis is drie-en- een-halve week, gedurende welken tijd ook voor geestelijke ontspanning wordt zorg ge dragen. In elk moed er tehuis bevindt zich een uitgebreide bibliotheek, voorts wordt er mu ziek beoefend en gezongen en ook worden concerten e. d. bezocht. Daarnaast wordt ook aan het lichamelijk welzijn van de moeders de uiterste zorg besteed. De tehuizen zijn ge legen in een mooie omgeving en beschikken over een grooten tuin, waar gelegenheid te over is om in de buitenlucht van een heer lijke rust te genieten. Verder worden ge meenschappelijke wandelingen en uitstapjes gemaakt. Indien de moeder zelf geen kans ziet, om- een plaatsvervangster te vinden die tijdens haar afwezigheid de zorg voor het gezin op zich wil nemen, dan wordt door den Xeder- landschen Volksdienst een geschoolde ge- zinsverzorgster beschikbaar gesteld. Boven dien worden de feostën welke aan de uitzen ding van de moeders verbonden zijn, geheel door den Ned. Volksdienst gedragen. Het be hoeft geen betoog, dat de moedertehuizen open staan voor Nederlandsche vrouwen van alle gezindten en elke overtuiging. De zorg, welke de N.V.D. besteedt aan moeder en kind is uitsluitend bedoeld, om de volkskracht in stand te houden en te versterken. De moeder jUs de kern van het gezin en het kind, de 'drager van de toekomst, zijn van zooveel waarde voor ons volksbestaan, dat hiervoor geen moeite of offer te groot kan zijn. Aan gezien dit besef in ^steeds breeder kringen van ons volk doordringt, heeft de XYD be sloten een drietal collectes te houden met het doel, allen er aan te herinneren, dat het een volksche plicht is te waken voor het ge zin en ons volk erf gezond te houden. Van 21 tot en met 2S Juni zal er een huis-aan-huis- colllecte worden gehouden, op 29 Juni volgt een groote straatcollecte en van 23 tot 30 Augustus zal nogmaals hpis-aan-huis"gecol lecteerd worden. Het devies van den NVD is: ..Gezonder maken wat erf gezond is, sterker maken wat sterk is om der wille van liet volk''. I»RIJSAAXDrIDÏNGSPIACHT G EIjDT MET VOOR GROSSIERS Nu de prijsaanduid'ingsplicht is uitgebreid over alle goederen, die op zoodanige wijze zijn/uitgestald, dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn, is de vraag gesteld, "f grossiers, die bij hun magazijn een vitrine hebben, de daarin uitgestalde artikelen ook moeten prijzen. Een grossier, d-ie artikelen voor den ver koop aan detaillisten in een vitrine uitstalt, behoeft deze niet te prijzen. Hij kan volstaan met te vermelden, dat de verkoop uitsluitend aan kleinhandelaren geschiedt. PETROLEUM VOOR KOOKDOELE1NDEN. Van 19 Juni tot en met 7 Juli 1944 geeft elk der bonnen 27 van de bonkaart ..U 403" voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. Bezwaren van Washington tegen De Gaulle. In een telegram uit Washington aan de News Chronicle wordt de werkelijke reden genoemd waarom Amerika De Gaulle niet erkent. De Gaulle aldus dit telegram, houdt n.l. vast aan volledige teruggave van de Fransche koloniëri na den oorlog, terwijl Roosevelt groote belangstelling heeft voor Fransch Indo-China, Martinique, Madagas kar, Fransch Guyana, Nieuw Caledonië en Dakar. Voors wil hij een aantal belangrijke Fransehe steunpunten op de Caribische Ze» en den Atlantischen Oceaan international!» seeren. Iri geval van een Geallieerde overwinning, aldus heeft de Fransche admiraal Aubey- neau verklaard, zullen de Fransche strijd krachten moeten worden georganiseerd voor den strijd tegen Japan. Dit toekomstplan zou echter pas in vervulling kunnen gaan, na afloop van de vijandelijkheden tegen Duitsch land. Generaal der Am. luchtlandings troepen gedood. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is een generaal, die het bevel voerde over de Amerikaansche luehtlandinestroepen in Frank rijk, gesneuveld. Hij vond den dood toen zijn- vrachtzweefvliegtuig tegen een boom botste. KORT NIEUWS Tijdens de gevechten aan het invasie front is de drager van het Eikenloof behoo- rende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, de S.S.-brigadeführeé en general- majoor der Waffen-S.S., Fritz Witt, com-, mandant van de S.S.-pantserdivisie „Hitler- jugend" gesneuveld. In de Oostelijke alpen is geconstateerd, dat het terugwijken van de gletschers zich in versterkte mate openbaart. Dikte en leng te nemen voordurend af. In het gouvernement-generaal is de 1 5000e Wehrmachtuitvoering van Kraft durch Freude gegeven. Dr. Frank behoorde tot de eeregasten. Te Los Angelos heeft men Zondagmid dag een vrij hevige» aardbeving geconsta teerd. Vele mensehen werden op straat om geworpen. Materieele schade van beteeke nis is er niet. Het bestuur der Zwitsersche soe'aal-de- mocrattsche partij heeft besloten tot royee ring van eenige zeer vooraanstaande leden, onder wier dr. Carl Miville, lid der regeering en zes leden van den grooten raad. Drie Italiaansehe duikbooten, die na den wapenstilstand door de bemanningen tot zinken waren gebracht, zijn weer gelicht en hersteld. Zij zijn bestemd voor den strijd in de Middellandsche Zee. In Noorwegen zijn proeven genomen voor liet, winnen van insuline uit een'klier in de galblaas van kabeljauw. Ook is men doende met proeven om insuline op andere wijze uit kabeljauw te bereiden. SPORT EN WEDSTRIJDEN Dammen CL.UBKAMPIQEN SCHAPPEN 1943-1944 HAAR- LEMSCHE DAMCLUB. Zondag j.l. werden bo vengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitsla gen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. B. Sluiter, Jr. wint van G. Bakker; D. Philippo wint van G. Bising; Ph. G. Amelung Jr. wint van J. W. van Dartelén. Eerste klasse: J. Piek wint van Ph. Rost; Y. Boterbloem wint van J. Otter. Zomerwedstrijd: F. Raman wint van J. Boerkoel; P. L. Schrijnemaekers wint van G. J. Steenkist; Th. van Wort remise met A. J. Oremus; J. Piek remise met GJ J. Steenkist; J. van Looij remise met J. Holm; A. Smit remise met Joh. Philippo; G. Eising wint van C. Vrolijk; P. H. Meure remise met J. Boerkoel; G. J. Steenkist wint van Ph. Rost; A. Smit wint van J. Holm: H. van Lunenburg wint van L. Kisch. Waterpolo DWR WINT VAN JEUGD ZEVENTAL. In het Sportf ondsen bad opende het Nederlandsche Jeugdzevental Dinsdagavond de serie wedstrij den tegen DWR. Hoewel de jeugd sneller was moesten zij het toch tegen de over meer routine geschikkende Haarlemsche ploeg afleggen. Met rust was de stand blank. Daarna doelpuntte Jan Kollerie drie maal achtereen. Het Jeugdzevental kwam opzetten en Kloots van HPC verkleinde den achterstand. Wielrennen HENK OOMS TRAINT WEER. De laatste dagen is Henk Ooms in training gegaan en hij wil trachten dezer dagen bij de kampioenschap pen van Nederland wielrennen een goed figuur te slaan. Benige jaren heeft hij niet meer aan wedstrijden deelgenomen, doch nu hoopt hij weer successen te boeken in de afdeeling beroepsren ners. Op de Stadionbaan heeft hij ook al hard gewerkt en velen hebben een goede hoop, dat hij tot de geplaatsten zal behooren. Behalve deze Haarlemmer, nemen nog eenige stadgeüooten deel. Teun Ooms en Cor de Best komen Donder dagavond op de baan voor het kampioenschap over vijtfig kilometer. Als ze geluk hebben, heb ben ze kans op een der prij^n. Aan de sprint wedstrijden voor amateurs nemen deel Cor Bijster, Paul Dyns en Boersma, allen leden van de HSV ..De Kampioen". Dat het kampioenschap weer naar Haarlem gaat, is niet uitgesloten, daar Cor Bijster en P. Duyns op het oogenblik in goe den vorm zijn. Honkbal H.H.C. BRACHT HET TOT 12—3. Ook in den tweeden nederlaagwedstrijd heeft het eerste ne gental van de H.F.C. Haarlem zich kranig ge houden. Tot aan de zesde innings wisten de roodbroeken in den strijd met H.H.C. de score op 35 te houden. Maar in de laatste innings, toen H.H.C. even alles op alles zette, werd zoo op Groeneveld geslagen wij noteerden fraaie honkslagen voor Willemse en Waanders, dat nog zeven punten werden gemaakt, terwijl Hoogen- bos, die met Engelse op de plaat Van Holst ver ving, Haarlem voor nul aan den kant zette. De inningscijfers waren: H.H.C.: 211O—01 —7-12. H.F.C. Haarlem: 0—0—2—1—0—0—0 3» Cricket. le KLASSE: A.C.C.—V.V.V. Gewonnen door V.V.V. met 2 runs op de le innings. A.C.C. le innings: 102, waarvan D. de Baare 11, W. M. Dijkhuis 44. P. Sanders Jr. 11, W. Rooden- burg 535 en J. J. Alders 436. V.V.V. le innings 104 waarvan C. J. Slagter 10, A. van Stuyvenberg 25, H. Pelser 37, J. Geer- lings 20, D. Pronk 4—öl, W. van Weelde 2—16 ea P. Sanders Jr. 4—33.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3