Haarlemsche Courant Sovjet-zomeroffensief ontketend. Verbitterde gevechten om Cherbourg, Hechte afweerlinies. Druk op Finsche front houdt aan, Geen symptomen van wijziging in Kabinet-Linkomies. Het nieuwe wapen 8 dagen achtereen in werking. Tekort aan slaap in Zuicï-EngelancL Verflauwde actie in overige sectoren. 289e Jaargang' No. 146 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tel. Advertenties 19734, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsclie Ct., Haarlem Bijkantoor. Soendaplein 21 Telef 122.10 [Jraulden: Rembrandttaan 55, IJmulden-O. Hoofdredacteur: F, C, Derka, Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 24 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven DaimJate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 et, per mud. 1,15. per kwartaal 3,42, fr. per posé 3,73. Losse nummers 6 cent. K 12OT Na voorbereiding met luchtmacht en artillerieBreedte 150 K.M. Zwaartepunt bij Orsja. Duitsche leiding niet verrast. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de in de laatste dagen sterk toe genomen activiteit in den Centralen sec tor van het Oostelijk front te Berlijn reeds het vermoeden had doen rijzen, dat hierin de inleiding tot het verwachte Sovjet-Russische zomeroffensief moest worden gezien, is thans alle twijfel hier omtrent weggevallen. De voorbereidende artillerie-activiteit be perkt zich overwegend tot de gebieden van Tarnopol, Kowel en Witebsk. De Sovjet- Russen schijnen hun aanvallen voorloopig naar het Westen te willen richten. Het zwaartepunt van den aanval ligt bij Orsja. waar de Sovjet Russische legerleiding om te beginnen een divisie in den strijd heeft ge worpen. Men houdt aan Duitsche zijde rekening met de mogelijkheid, dat ook op andere pun ten o.a. in het Zuiden, waar tot dusverre nog alles rustig is, het Sovjet-Russische of fensief zal beginnen. Het zomeroffensief werd gesteund door talrijke verkennings- en bindingsaanvallen van afwisselende kracht op don Zuidelijken en Noordelijken vleugel. Bij Orsja vielen de bolsjewisten met zeer krachtig gebruik van artillerie en slagvliegers niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond aan. Alle aanvallen stortten ineen. Een tweede zwaartepunt ligt ten Zuidoosten van Witebsk, waar de bolsjewieken aanvielen met zeven' divisies infanterie, sterke formaties tanks en verscheidene honderden slagvliegers. Des avonds behaalden zij eep penetratie aan de rivier Obol. Vrijdagmorgen waren de ge vechten om deze penetratieruimte nog in vollen gang. Tot dusver verloren de bolsje- Berichten uit Zweedsche bron over eischen van Moskou. In het «Finsche weermachtbericht wordt o.a. het volgende gemeld: Op de Karelische landengte bleef de druk van de vijandelijke aanvallen gericht op het gebied ten Noordoosten van Viipuri. Op het Oostelijk deel van de landengte probeerde de vijand op verscheidene punten over de Vurokaen te trekken; hij werd ech ter overal afgeslagen. Op de landengte van Aunus zette de vij and zijn druk voort; het bruggehoofd ten Zuiden van Syvaeri werd ontruimd. Op de landengte van Maeselkae hebben onze troepen zich in de afgeloopen dagen overeenkomstig de plannen op kortere ver dedigingslinies teruggetrokken. Hierbij wérd de stad Poventaa prijsgegeven. Finsche jagers en de luchtdoelartillerie schoten in totaal 36 vijandelijke vliegtuigen neer, waarvan 21 op de landengte van Aunus. Interinf meldt, dat volgens een tot dusver niet bevestigd bericht, het eiland Narvi door de bolsjewisten zou zijn bezet. Voorwaarden van Moskou? In Berlijnsche politieke kringen noemt men de onthullingen van Aftonbladet over de voorwaarden, die de Sovjet Unie aan Finland heeft gesteld, sensationeel. Volgens deze onthullingen eischt de Sovjet-regeering het recht tot passage door Finland en steun punten in Finland, o.m. op de Aalands- eilanden op om Duitschland doeltreffend te kunnen bestrijden, welke bewering hier een zuiver voorwendsel genoemd wordt. De bolsjewieken. zoo verklaart men te Berlijn, hebben het er vooral op voorzien in Finland zelf vasten.voet te krijgen, ten einde van daar uit hun ver strekkende wen- schen te kunnen verwezenlijken. Daarvoor pleit ook de door Aftonbladet vermelde poli tieke eisch. dat Finland in de toekomst zijn Noordsche oriënteering moet opgeven en nauwere aansluiting bij Moskou moet zoeken. De gereserveerdheid, waarmede men in diplomatieke kringen der Wilhelmstrasse alle geruchten betreffende een eventueele in grijpende verandering in de Finsche regee ring ontvangen heeft, is volgens de jongste berichten uit Helsinki niet ongegrond ge weest. De berichten over een Finsche kabi netscrisis zijn eenigszins voorbarig geweest. Eenige dagen geleden toen onder den druk der Sovjet-strijdkrachten de Finsche legers uitweken, werd ook de politieke pressie op Finland verhoogd, zoodat een wijziging in het kabinet-Linkomies niet onwaarschijnlijk leek. Als opvolger van den huidigen minister president werd Ramsay, de minister van buitenlandsche zaken genoemd. De laatste berichten uit Helsinki maken evenwel melding van het feit dat er tot dus ver noggeen enkele aanwijzing in de richting van een ingrijpende kabinetswijziging be staat. wieken 73'tanks en een groot aantal dooden en gewonden, vooral aan den autoweg Smo lenskOrsja. Ook op deiHjisfoordelijken vleugel, ten Zui den van het 'meer van Pleskau, en aan het Narwafront is het Vrijdag gedeeltelijk tot levendige gevechtshandelingen gekomen, die echter slechts afleidingsacties van de bin dingsaanvallen geacht moeten worden. Het begin van het bolsjewistische zomer offensief heeft een frontbreedte van voor loopig 150 kilometer. De officiëele benaming: V 1. Volgens den Britsellen berichtendienst hebben de Duitschers in den afgeloopen nacht hun aanvallen met vliegende bom men op Zuid-Engeland voortgezet. „V 1" (vergeldingswapen no. 1) is de Duit sche benaming voor het nieuwe Duitsche wapen, dat tot taak heeft een strategisch te genwicht te vormen voor de door de Engel- sche oorlogvoering ingevoerde „strategische" luchtaanvallen", aldus Helmut Sündermann. de plaatsvervangende Reichspressechef. Hij verklaarde, dat dit wapen thans sedert acht dagen ononderbroken tegen Engeland in wer king is. Met onregelmatige tusschenpoozen met een afwisselend aantal projectielen en geconcentreerd vuur vallen de Duitsche pro jectielen van het zwaarste kaliber hun doelen in het Zuid-Engelsche opmarsch- resp. con centratiegebied aan. De langste pauze, die tot dusver tusschen twee salvi heeft gelegen, be droeg slechts ongeveer 314 uur. Een Amerikaansch radiocorrespondent ver klaart: Met dit nieuwe Duitsche wapen zullen wij niet zoo gemakkelijk klaar komen. Dat is in ieder geval de opvatting in verantwoorde lijke kringen, die ik gehoord heb. Overigens is de voortdurende slapeloosheid het ergste. Wan neer ik vanavond een wensch zou mogen uit spreken, zou het zijn een lange, lange slaap, zoo ver mogelijk weg, misschien in Boston of elders, in ieder geval duizend mijl ver van het Duitsche wapen. Wat haten wij die projectie len." De verslaggever van de Daily Herald schrijft: Vele Engelschen zeiden, dat zij nog slechts in hun schuilkelders woonden. Anderen zeiden, dat zij zoodra zij het nieuwe Duitsche wapen maar hoorden aankomen, dekking zochten. De meeste gezinnen geven er de voorkeur aan den geheeien dag in den eigen schuilkelder te zit ten en 's nachts een groote openbare schuil kelder op te zoeken, om daar te slapen. Zeeslag op den Stillen Oceaan. Het Japansche hoofdkwartier heeft Vrijdag middag het volgende communiqué uitgegeven: Onze gecombineerde vlooteenheden hebben op 19 Juni drie vijandelijke groepen ontmoet en terstond den aanval geopend. De slag werd op 20 Juni voortgezet. In dit tijdsbestek wer den door onze eenheden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd: vijf vijandelijke vliegkamp schepen, minstens één slagschip, terwijl ruim 100 vijandelijke vliegtuigen werden neerge- schoent. Onze eenheden brachten den vijand echter geen beslissenden slag toe. Onze ver liezen bedragen: 1 vliegtuigmoederschip, twee hulptankschepen en 50 vliegtuigen. Bij honderden liggen deze vernietigde vijandelijke pantserwagens in de felom- strgden strooken der invasiekust. Belang stellend beziet de SS-Unterscharfiihrer den vernielden pantserwagen van het type „Shérjnan". .(SS FIK Fachuicke-HH-St. P. c) Slecht weer in invasiegebied. Aan de fronten te land in het vestinggebied van Cherbourg duren de verbitterde gevech ten voort. Na een tijdelijke penetratie in een sector van de Oostelijke afgrendeling, die door een onmiddellijk ondernomen tegenaan val van Duitsche divisies weer werd opgehe ven, zetten de Amerikanen vooral van het Zuiden en Zuidwesten uit hun aanvallen voort. De gevechten waren hier op de voor naamste punten Vrijdagochtend nog aan den gang. Het Geallieerde opperbevel doet nu de grootste moeite om de haven Cherbourg zoo snei mogelijk in handen te krijgen, klaarblij kelijk om dan nieuwe invasietroepen direct uit de Ver. Staten te kunnen aanvoeren. De op het oogenblik in Engeland verzamelde Amerikaansch-Britsch'e divisies daarentegen hebben vermoedelijk tot taak zich meester te maken van de Noord-Fransch-Belgische kust. Daar de bolsjewisten met hun zomeroffensief zijn begonnen, kan worden verwacht, dat de Anglo-Amerikanen binnenkort ook met de tweede phase van de invasie zullen beginnen. Montgomery is intusschen bezig een aan zienlijk deel van de aanvalsstrijdkrachten van zijn legergroep gereed te maken voor den stormloop op Cherbourg. Als gevolg daarvan is de activiteit van de Britsche en Amerikaan- sche divisies in de andere sectoren van het Normandische landingshoofd aanmerkelijk minder geworden. Ten Noorden van Caen zijn de Britten reeds sedert 14 dagen tot de ver dediging overgegaan. Ook in de zone Tilly- Caumont, waarom de laatste dagen nog hevig' gestreden werd, hebbên de Britten zich na de zware pantserverliezen van hun vergeefsche aanvalsacties thans ingegraven en zich op het defensief ingesteld. Slechts ten Oosten van den mond van de Orne legde de derde Engelsche pantsergrena- dierdivisie nog vrij sterke activiteit aan den dag en wel door de pijnlijke dwangpositie. De. Britsche stellingen aldaar werden door suc cesvolle Duitsche. operaties in den loop van de vorige week zoo ver ingedrukt, dat het Bri tsche landings verkeer thans voortdurend onder het vuur van de zware Duitsche artil lerie ligt, zoodat de noodzakelijke aanvoer van troepen, wapens en ander oorlogsmate riaal voor de Britten in dit gebied slechts met zeer groote verliezen kan geschieden. Hoe aanzienlijk de Britsche verliezen aan scheepsruimte en landingsvaartuigen zijn ge weest, blijkt onder andere uil het feit, dat de Geallieerde leiding genoodzaakt was met vrachtzweefvliegtuigen en transportvliegtui gen de ravitailleering te doen geschieden. Het streven der Britsche leiding moet dus zijn de Duitsche linies op den Oostelijken oever van de Orne zoover in te drukken, dat de mond van de Ornè met zijn naar verhouding goede landingsmogelijkheden buiten het bereik der Duitsche houwitsers komt te li/gen. Derhalve kan worden aangenomen, dat de gevechten hier de komende dagen nog zullen voortduren, terwijl de Geallieerde oorlogvoering aan het geheele Zuidelijke front van het Normandi sche landingshoofd den eersten tijd wel hoofd zakelijk van defensieven aard zal zijn. Van het gebied Oostelijk van Granville worden luchtlandingen gemeld op Cavray. De toestand in het gebied der Kanaaleilanden blijft kalm. In het geheele invasiegebied, vooral echter op de voornaamste landingsplaatsen aan de Sei- nebaai, blijft het weer slecht, waardoor het landen door middel van de gebruikelijke klei ne vaartuigen zeer bemoeilijkt wordt. Het uitblijven van 3apansch- Amerikaansche krachtmeting. Roosevelt heeft Vrijdag op de persconfe rentie verklaard, dat hij en de chefs van zijn stal' teleurgesteld waren, dat de Amerikaan- sche vloot geen gelegenheid heeft gehad de Japansche vloot in den jongsten slag in den Stillen Oceaan te vernietigen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de vermoede zeeslag tusschen zware Japan sche- en AmeFikaansehe zeestrijdkrachten vermoedelijk niet nu zal plaats hebben, doch eerst wanneer de Amerikaansche zeestrijd krachten door kleinere Japansche operaties voldoende in gevechtskracht zullen hebben ingeboet. In kringen, die in nauw contact staan met de Japansche vloot, wordt medegedeeld, dat rondom de Marianen in den tijd van 12 tot 20 Juni de volgende resultaten zijn behaald: slagschepen: 1 tot zinken gebracht, 1 ander tot zinken gebracht of 'beschadigd, 2 zwaar beschadigd; vliegtuigmoederschepen; ten minste 5 of +ot zinken gebracht of beschadigd, meer dan 4 zwaar beschadigd; kruisers: twee tot zinken gebracht, 4 zwaar beschadigd; torpedojagers: 1 tot zinken gebracht; oorlogsvaartuigen van een niet geïdentifi ceerde categorie: I zwaar beschadigd; duikbooten; 1 tot zinken gebracht; vliegtuigen: ten minste 400 neergeschoten. Volgens dezelfde kringen bedragen de ver liezen aan Japansche zijde I vliegtuigmoeder schip, 2 daarbij behoorende olietankschepen en 50 vliegtuigen. Ook de op het land ge stationeerde Japansche luchtmacht liep eenige schade op. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië is de vijand Donderdag met sterke strijdkrachten overgegaan tot den aanval op het landfront van de ves ting Cherbourg. Hevige gevechten waarin sterke vijandelijke scheepsartillerie en luchtstrijdkrachten ingrepen, kwamen tot ontwikkeling, vooral aan het Zuidoostelijk en Oostelijk front van de vesting. Waar eenige van onze nesten van weerstand in het breed getrokken vestingfront verloren gingen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Kustbatteriien van leger en marine hebben den geheeien dag ingegrepen in de ge vechten op den grond en treffers geplaatst op vijandelijke concentraties van troepen en tanks. Aan de rest van het front van het landings» hoofd zijn slechts plaatselijke gevechten ge leverd zonder al te groote beteekenis. Onze artillerie heeft vijandelijke scheeps- concentraties en schepen, die gelost werden voor het landingshoofd onder vuur genomen. Twee vrachtschepen werden getroffen, twee vijandelijke kanonneerbooten in de monding van de Orne gedwongen den steven te wenden Donderdagnacht hebben gevechtsvliegers en' torpedotoestellen twee torpedojagers, een troe pentransportschip met een inhoud van 10.000 brt. en een vrachtschip met een inhoud van 8000 brt. in den grond geboord. Twee kruisers twee torpedojagers, drie vrachtschepen met een inhoud van 28.000 brt. en vier andere koop vaarders werden zwaar beschadigd. Boven de Normandische kust èn de bezette Westelijke gebieden zijn Donderdag 72 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten.. Het storingsvirur op Londen duurt voort. In Italië heeft de vijand na voltooiing der hergroepeering Donderdag opnieuw bijna het geheele front aangevallen.In 't gebied ten Noor den van Grosseto slaagde hij erin na verbit terde geveehteij ons front eenige K.M. naar het Noorden terug te drukken. In alle overige sectoren werd de vijand met uiterst zware verliezen teruggeslagen. Ruim dertig gepant serde gevechtswagens werden vernietigd o buitgemaakt. De derde brigade luchtafweergeschut heeft in Italië in den tijd van 1 tot 20 Juni 114 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten en 69 tanks vernield. Sedert het begin van den grooten vijandelijken aanval in Italië zijn 1046 vijan delijke tanks vernield of buitgemaakt. In hel Zuiden van het Oostelijk front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan de Strypa, ten Noordwesten var. Tarnopol en ten Zuiden van de Pripjet mislukt. In den centralen frontsector hebben de bolsjewisten eèn aanvang gemaakt met de verwachte aanvallen. De over een breed front met steun van tanks en slagkruisers ondernomen aanvallen werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden in onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen opgeheven. Ter weerszijden van Witebsk zijn nog verbitterde gevech ten aan den gang. Ook tusschen Polozk en Nowosjef even als ten Noordoosten van Ostrof heeft de vijand vrij sterke aanvallen ondernomen die vruchteloos bleven. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben een geconcentreerden aan val gericht op het vliegveld Nirgorod. Twintig viermotorige bommenwerpers en groote voor raden benzine en munitie werden vernietigd. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen Donderdagnacht bommen in het gebied van Hamburg. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doelen in Oost-Engeland aangevallen. In Hoenan 15 divisies vernietigd. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat tijdens den veldtocht in Hoenan van de 30 Tsjoenkineesche divisies ter sterkte van 300.000 man, er meer dan 15 ver nietigd zijn. De Tsjoenkineesche troepen wer den 180 K.M. naar het Zuiden gedreven. Troonwisseling te Monaco. De regeerende vorstin va® Monaco heeft af stand van den troon gedaan ten gunste van haar zoon, Prins Rainer, met de bepaling, dat zij den afstand kan herroepen. Extra-keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 813 uur» Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iédere gezonde Nederlander zich kan aanmel den ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS, SS-Waehtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de- Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en even eens by het SS-Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. RADIOPRAATJE MAX BLOKZfjL De titel van het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, Maandag te houden over Hilver- isum I om 18.45 uur, is: „Het blauwe gevaar".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1