Haarlemsche Courant Sovjet-zomeroffensief ontke tend. Hechte afweerlinies. Druk op Finsche front houdt aan. Geen symptomen van wijziging in Kabinet-Linkomies. 289e Jaargang- No. 146 Bureaux: Groote Houtstraat 93. V Tol. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haai lero Bijkantoor, Soendaplein 21. Teiet. 12230 IJmulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. "Nieuwsblad voor Noord-Holland Kentiemer Editie Zaterdag 24 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoiv- en Feestdagen. tfttg.rGraf. Bedrijven Daniiate, Haarlem Abonnementenp. week 26 et, per mnd. 1,15. per kwartaal 3,42, fr. per post J 3,?3. Losse nummers 6 cent. K mi Na voorbereiding met luchtmacht en artillerie. Breedte '150 K.M. Zivaartepunt bij Orsja. Duitsche leiding niet verrast. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de in de laatste dagen sterk toe- Henomen activiteit in den Centralen sec tor van het Oostelijk front te Berlijn reeds het1 vermoeden had doen rijzen, dat hierin de inleiding tot het verwachte Sovjet-Russische zomeroffensief moest worden gezien, is thans alle twijfel hier omtrent weggevallen. De voorbereidende artillerie-activiteit be perkt zich overwegend tot de gebieden van Tarnopol. Kowel en Witebsk. -De Sovjet- Russen schijnen hun aanvallen voorloopig naar het Westen te willen richten. Het zwaartepunt van den aanval ligt bij Orsja waar de Sovjet Russische legerleiding om te beginnen een divisie in den strijd heeft ge worpen. Men houdt aan Duitsche zijde rekening met de mogelijkheid, dat ook op andere pun ten o.a. in het Zuiden, waar tot dusverre nog alles rustig is, het Sovjet-Russische of fensief zal beginnen. Het zomeroffensief werd gesteund door talrijke verkennings- en bindingsaanvallen van afwisselende kracht op den Zuidelijken en Noordelijken vleugel. Bij Orsja vielen de bolsjewisten met zeer krachtig gebruik van artillerie en slagvliegers niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond aan. Alle aar-allen stortten ineen. Een tweede zwaartepunt ligt ten Zuidoosten van Witebsk, waar de bolsjewieken aanvielen met zeven divisies infanterie, sterke formaties tanks en verscheidene honderden slagvliegers. Des avonds behaalden zij een penetratie aan de rivier Obol. Vrijdagmorgen waren de ge vechten om deze penetratieruimte nog in vollen gang. Tot dusver verloren de bolsje wieken 73 tanks en een groot aantal dooden en gewonden, vooral aan den autoweg Smo lenskOrsja Ook op den Noordelijken vleugel, ten Zui den van het meer van Pleskau, en aan het Narwafront is het Vrijdag gedeeltelijk tot levendige gevechtshandelingen gekomen, die echter slechts afleidingsacties van' de bin dingsaanvallen geacht moeten worden. In het gebied van Brody verloren de bols jewieken voorts ruim 600 dooden en rond 300 gevangenen. Het begin van het bolsjewistische zomer offensief heeft een frontbreedte van voor loopig 150 kilometer. Daarmede schijnt de door de Geallieerden voorbereide algemeene concentrische aanval op Europa thans be gonnen te zijn, zoo schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben. Hij schrijft o.a.: De groote pauze aan het 2000 kilometer lange Oostelijk front moet als geëindigd be schouwd worden. Op 22 Juni, den derden verjaardag van het begin van de krijgs operaties tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie, zijn de bolsjewisten met de verwachte aanvalsoperatie begonnen. Het offensief voor den vijand gaat van dien frontsector uit, die door de bolsjewisten het meeste achterge bleven is. Voorloopig gaat het er dus eerst om de gevaarlijke bocht van het Duitsche front op te heffen waarbij ongetwijfeld de bedoeling voorzit om door een doorbraak het dichte verkeersnet in de richting der Balti- sche landen te veroveren en om zoodoende het Noordelijke Duitsche front van het Zui delijke front te scheiden. Witebsk zelf wordt door den vijand van twee kanten bestormd. De Duitschers zijn sedert maanden hierop voorbereid. Zij hebben het uitgestrekte front op zijn voornaamste punten in vergaande mate kunnen versterken. Vast staat reeds, dat deze zomer een tot het uiterste opge voerde tegenstand te zien zal geven. Het bolsjewistische zomeroffensief stelt zich vooral van een nog hooger opgevoerd gebruik van geconcentreerde artillerie-een heden veel voor. Het zal dus interessant zijn gade te slaan met welke middelen de Duit sche leiding het hoofd zal bieden aan de omsingelingstaktiek van haar Oostelijken vijand, resp. met welke nieuwe tegenmidde- len de Duitschers zullen werken. Overigens zegt men niet te veel wanneer men aanneemt, dat niet alleen het Westen het verschijnen van bepaalde verbeterde oorlogsmachinerieën zal beleven. De situatie van het offensief. De bolsjewistische aanvalsoperatie stuit op een goed georganiseerde Duitsche linie van steunpunten, die van Narwa langs het Pei- pusmeer via Witebsk, Mogilef en Rogatsjef loopt om vervolgens scherp naar het Westen tot in het gebied van Kowel om te buigen en dan in Zuidelijke richting, via Brody en Tarnopol, Tsjernowitz bereikt. Vandaar gaat zij naar het voorterrein van de Karpathen, buigt vervolgens scherp naar het Oosten, bereikt den Dnjestr ter hoogte van de plaats Dubosnary en volgt tenslotte den loop van den Dnjestr tot zijn uitmonding in de Zwarte Zee. Ter beoordeeling van den toestand is het niet onbelangrijk zich te realiseeren dat de stellingen bij het begin van het vierde jaar van den Duitsch-Russischen oorlog nog ver van de uitgangsstellingen, van 22 Juni 1941 verwijderd liggen. Van Memel tot Narwa bedraagt de afstand 600 kilometer, van de grens van Oost-Pruisen tot Witebsk 400 kilo meter en van Brest-Litowsk tot Kowel 120 kilometer. Berichten uit Zweedsche bron over eischen van Moskou. In het Finsche weermachtbericht wordt o.a. het volgende gemeld: Op de Karelische landengte bleef de druk van de vijandelijke aanvallen gericht op het gebied ten Noordoosten van Viipuri. Op het Oostelijk deel van de landengte probeerde de vijand op verscheidene punten over de Vurokaen te trekken; hij werd ech- ■ter overal afgeslagen. Op de' landengte van Annus zette de vij and zijn druk voort; het bruggehoofd ten Zuiden van Syvaeri werd ontruimd. Op de landengte van Maeselkae hebben onze troepen zich in de afgeloopen dagen overeenkomstig de plannen op kortere ver dedigingslinies teruggetrokken. Hierbij werd de stad Poventaa prijsgegeven. Finsche jagers en de luchtdoelartillerie schoten in totaal 36 vijandelijke vliegtuigen neer, waarvan 21 op de landengte van Aunus. Interinf meldt, dat volgen"» een tot dusver niet bevestigd bericht, het eiland Narvi door de bolsjewisten zou zijn bezet. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De ontwikkeling'van den strijd in Finland wordt in Duitsche kringen nauwlettend ge volgd en in de Duitsche pers wordt er veel aandacht aan besteed. Het is duidelijk, dat de Finsche weerstandskracht op een harde proef wordt gesteld. Of dit ook tot politieke consequenties zal leiden, wordt v.an Duitsche zijde volkomen in het midden gelaten. Vooralsnog beziet men in officieele Duit sche kringen het vraagstuk van militaire zijde. Men geeft toe, dat de Finnen harde slagen hebben moeten incasseeren, doch ge waagt van toenemenden tegenstand der Finnen en gaat zelfs zoo ver. dat men van het „tijdelijk verlies van Viborg" meent te kunnen spreken. In Finland zelf wordt op het oogenblik een levendige binnenlandsche politieke activiteit ontwikkeld en ongetwij feld zal het niet lang duren, voor klaarheid in de Finsche aangelegenheden is geschapen^ Van Duitsche zijde constateert men. met een zekere ontstemming de pogingen der Zweed sche pers op de beslssingen van Finland invloed uit te oetenen. Voorwaarden van Moskou? In Berlijnsche politieke kringennoemt men de onthullingen van Aftonbladet over de voorwaarden, die de Sovjet Unie aan Finland heeft gesteld, sensationeel. Volgens deze onthullingen eischt de Sovjet-regeering het recht tot passage 'door Finland en steun punten in Finland, o.m. op de Aalands- eilanden op om Diutschland doeltreffend te kunnen bestrijde, welke bewering hier een zuiver voorwendsel genoemd wordt. De bolsjewieken, zoo verklaart men te Berlijn, hebbën het er vooral op voorzien in Finland zelf vasten voet te krijgen, ten einde van daar uit hun ver strekkende wen- schen te kunnen verwezenlijken. Daarvoor Dleit ook de door Aftonbladet vermelde poli tieke eisch. dat Finland in de toekomst zijn Noordsche oriënteering moet opgeven en nauwere aansluiting bij Moskou moet zoeken. Te Berlijn wordt opnieuw gewezen op den weerstandswil van Finland, die tot uitdruk king komt in de verstarring van het ge vechtsfront. Ten slotte geeft men te Berlijn uitdrukking aan de overtuiging, dat Diutsch land Finland niet in den steek zal laten. De gereserveerdheid, waarmede men in diplomatieke kringen der Wilhelmstrasse alle geruchten betreffende een eventueele in grijpende verandering in deFinsche regee ring ontvangen heeft, is volgens dë jongste berichten uit Helsinki niet ongegrond ge weest. De berichten over een Finsche kabi netscrisis zijn fieenigszins voorbarig geweest. Benige dagen geleden toen onder den druk der Sovjet-strijdkrachten de Finsche legers uitweken, werd ook de politieke pressie op Finland verhoogd, zoodat een- wijziging in het teabinet-Linkomies niet onwaarschijnlijk leek. Als opvolger van den huidigen minister president werd Ramsay, de minister van buitenlandsche zaken genoemd. De laatste berichten uit Helsinki maken evenwel melding van het feit dat er tot dus ver nog geen enkele'aanwijzing in de richting van een ingrijpende kabinetswijziging be staat. De diplomatieke correspondent van hei D. N. B. Siegfried Horn schrijft: „Het Finsche probleem wordt door den vijand behandeld alsof reeds een principieele oplossing gevon den is of minstens vlak voor de deru staat. Wij laten de vraag naar de waarschijnlijkheid van dergelijke veronderstellingen en vermoe dens reeds daarom in het midden, omdat zij gebaseerd zijn op de veronderstelling, dat het hier tenslotte een eenzijdig besluit van de Sowjets, d.w.z. ultimatieve eischen van Mos kou betreft. Zeeslag op den Stillen Oceaan. Het Japansche hoofdkwartier heeft Vrijdag middag het volgende communiqué uitgegeven: Onze gecombineerde vlooteenheden hebben op 19 Juni drie vijandelijke groepen ontmoet en terstond den aanval geopend. De slag werd op 20 Juni voortgezet. In dit tijdsbestek wer den door onze eenheden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd: vijf vijandelijke vliegkamp schepen, minstens één slagschip, terwijl ruim 100 vijandelijke vliegtuigen werden neerge- schoent. Onze eenheden brachten den vijand echter geen beslissenden slag toe. Onze ver liezen bedragen: 1 vliegtuigmoederschip, twee hulptankschepen en 50 vliegtuigen. Het uitblijven van Japansch- Amerikaansche krachtmeting. Roosevelt heeft Vrijdag op de persconfe rentie verklaard, dat hij en de chefs van zijn staf teleurgesteld waren, dat de Amerikaan- sche vloot geen gelegenheid heeft gehad de Japansche vlaot in den jongsten slag in den Stillen Oceaan te vernietigen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de vermoede zeeslag tusschen zware Japan sche- en Amerikaansche zeestrijdkrachten vermoedelijk niet nu zal plaats hebben, doch eerst wanneer de Amerikaansche zeestrijd krachten door kleinere Japansche opératies voldoende in gevechtskracht zullen hebben ingeboet. „Wij laten ons het oogenblik voor een zeeslag niet van de Amerikaansche staf te Pearl Harbor dicteeren", aldus Japansche marinekringen. „Hoe verder de Amerikanen naar het Westen opdringen", aldus redeneert men te Tokio, „hoe grooter hun kwetsbaar heid wordt." In kringen, die in nauw contact staan met de Japansche vloot, wordt medegedeeld, dat rondom de Marianen in den tijd van 12 tot 20 Juni de volgende resultaten zijn behaald: slagschepen: 1 tot zinken gebracht, 1 ander tot zinken gebracht of beschadigd, 2 zwaar beschadigd; vliegtuigmoederschepen: ten minste 5 of tot zinken gebracht of beschadigd, meer dan 4 zwaar beschadigd; kruisers: twee tot zinken gebracht, 4 zwaar beschadigd: torpedojagers: 1 tot zinken gebracht:' oorlogsvaartuigen van een niet geïdentifi ceerde categorie:'! zwaar beschadigd; duikbooten: 1 tot zinken gebracht;- vliegtuigen: ten minste 400 neergeschoten. Volgens dezelfde kringen bedragen de ver liezen aan Japansche zijde 1 vliegtuigmoeder schip, 2 daarbij behoorende olietankschepen en 50 vliegtuigen. Ook de op het land ge stationeerde Japansche luchtmacht liep eenige schade op. Bij nonileii.cn liggen ueze vernietigde vijandelijke pantserwagens in de felom- streden strooken der invasieknst. Belang stellend beziet de SS-Unterscharführer den vernielden pantserwagen van het type „Sherman". (SS PK Pachnicke-HH-St. P. c) In de.zakkenherstelinrichtingen in West friesland hee*scht thans groote drukte bij het repareeren der graanzakken, die binnenkort weer noodig zijn bij den kool- zaadoogst. (C.N.F,-Kuiper Pax c) Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt ala volgt: In Normandië is de vijand Donderdag met sterke strijdkrachten overgegaan tot den aanval op het landfront van de ves ting Cherbourg. Hevige gevechten waarin sterke vijandelijke scheepsartillerie en luchtstrijdkrachten ingrepen, kwamen tot ontwikkeling, vooral aan het Zuidoostelijk en Oostelijk front van de vesting. Waar eenige van onze nesten van weerstand in het breed getrokken vestingfront verloren gingen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Kustbatterijen van leger en marine hebben den geheelen dag ingegrepen in de ge vechten op den grond en treffers geplaatst op vijandelijke concentraties van troepen en tanks. Aan de rest van het front van het landings- hoofd zijn slechts plaatselijke gevechten ge leverd zonder al te groote beteekenis. Onze artillerie heeft vijandelijke scheeps- concentraties en schepen, die gelost werden voor het landingshoofd onder vuur genomen. Twee vrachtschepen werden getroffen, twee vijandelijke kanonneerbooten in de monding van de Ome gedwongen den steven te wenden Donderdagnacht hebben gevdchtsvliegers en torpedotoestellen twee torped.ojagers, een troe pentransportschip met een inhoud van 10.000 brt. en een vrachtschip met een inhoud van 3000 brt. in den grond geboord. Twee kruisers twee torpedojagers, drie vrachtschepen met een inhoud van 28.000 br-t. en vier andere koop vaarders werden zwaar beschadigd. Boven de Normandische kukt en de bezette Westelijke ge"bieden zijn Donderdag 72 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Het storingsvuur op Londen duurt voort. In Italië heeft de vijand na voltooiing der hergroepeering -Donderdag opnieuw bijna het gehèele front aangevallen.In 't gebied ten Noor dqn van Grosseto slaagde hij erin na verbit terde gevechten ons front eenige K.M. naar het Noorden terug te drukken. In alle overige sectoren werd de vijand met uiterst zware verliezen teruggeslagen. Ruim dertig gepant serde gevechtswagens werden vernietigd of buitgemaakt. De derde brigade luchtafweergeschut heeft in Italië in den tijd van 1 tot 20 Juni 114 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten en, 69 tanks vernield. Sedert het begin van den grooten vijandelijken aanval in Italië zijn 1046 vijan delijke tanks vernield of buitgemaakt. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan de Strypa, ten Noordwesten van Tarnopol en ten Zuiden van de Pripjet mislukt. In den centralen frontsectór hebben de bolsjewisten een aanvang gemaakt met de verwachte aanvallen. De over een breed front met steun van tanks en slagkruisers ondernomen aanvallen werden in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden in onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen opgeheven. Ter weerszijden van Witebsk zijn nog -verbitterde gevech ten aan den gang. Ook tusschen Polozk en Noworsjef even als ten Noordoosten van /Jstrof heeft de vijand vrij sterke aanvallen ondernomen die vruchteloos bleven. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben een geconcentreerden aan val gericht op het vliegveld Nirgorod. Twintig viermotorige bommenwerpers en groote voor- t raden benzine en munitie werden vernietigd. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpefi Donderdagnacht tjommen in het gebied van Hamburg. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doelen in Oost-Engeland aangevallen. In Hoeman 15 divisies vernietigd. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat tijdens den veldtocht in Hoenan van de 30 Tsjoenkineesche divisies ter sterkte van 300.000 man, er meer dan 15 ver nietigd zijn. De Tsjoenkineesche troepen wer den 180 K.M. naar het Zuiden gedreven. Troonwisseling te Monaco. De regeerende vorstin van Monaco heeft af stand van den troon gedaan, ten gunste van haar zoon, Prins Rainer, met de bepaling, dat zij den afstand kan herroepen. Extra-keuringen. Het SS-Ersatzkommandö deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra- keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Éandstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zyn ^schoolopleiding is nW doorslag gevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zqn verkrijgbaar hg de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloscliestraat 30 en even eens by het SS-Ersatzkommando. Korte Vijver berg 5. Den Haag. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL De titel van het politieke weekpraatjb van Max Blokzijl, Maandag te houden over Hilver sum I om 18.45 uur, is: „Het blauwe gevaar'*.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1