Haarlemsche Courant Sovjets verliezen 252 tanks bij offensief in centralen sector. Heldhaftige Duitsche tegenstand te Cherbourg. Nieuwsblad voor Noord-HoUand Stad in handen der Qeallieerden. Verscheidene groote oorlogsbodems door batterijen deY vesting tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Strijd aan de vleugels uitgebreid. Zware verliezen aan man schappen en materiaal. In het Westen luchtaanvallen op plaatsen in N.W. Duitschland. Witebsk vooruitgeschoven bolwerk.* Het verloop van het front 289e Jaargang No. 147 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724. Redactie 10000. Postgiro 134958 «Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor. Soendaplein. 21. Tefef. 12230 EJmuidenRemtoran dtia an 55, IJ-mui'deiv-O. Hoofdredacteur: F. Derks, Maandag 26 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon«* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: p. week 2€ ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 0 cent. K 1297 95 dooden in Dept. Seine. Officieel is medegedeeld, dat bij den Anglo- Amerikaanschen luchtaanval, Donderdag op het departement S'eine ondernomen, 95 men- echen om het leven zijn gekomen en 136 ge wond.. Japanners naderen Hengjang. Volgens Reuter meldt Tsjoenking, dat Ja- pansche divisies oprukken naar Hengjang, de voornaamste basis van Tsjoenking in het Zuiden van Honan. ïnterinf meldt omtrent de gisteren geleverde gevechten om Cherbourg het volgende: Nadat het aan Amerikaansche pantser- en infanteriestrijdkrachten was gelukt, met ver pletterende overmacht van"het Zuiden en Oos ten uit de stad binnen te dringen, kon het nog slechts een kwestie van enkele uren zijn voor dat de Duitsche verdediging', welker gélederen reeds sterk gedund waren, haar kruit zou heb ben verschoten. De Geallieerde luchtstrijd krachten bombardeerden alle verdedigings werken in de puinhoopen der stad zonder pauze en Amerikaansche duikbommenwerpers mengden zich in dichte zwermen voortdurend in den strijd, terwijl tevens geconcentreerde formaties elke versterking van de afweer door de Duitsche luchtmacht verhinderden. Bovendien namen talrijke oorlogsbodems stad en haven onder het zwaarste vuur. Tegen 6 uur 's avonds bereikten ten slotte de Amerikanen van de landzijde het gebied van het arsenaal. Des avonds 8 uur. begon de eindstrijd. Op dat tijdstip stuurden de resten van het Duitsche garnizoen de volgende radio-* grafische mededeeling: „Laatste strijd van Cherbourg ontbrand. Generaal strijdt bij de troep. Leve de Führer en Duitschland". Het stadsgebied van Cherbourg bevindt zich sindsdien in handen van de Geallieerden, cue genoodzaakt waren, ëen meer dan tienvoudige overmacht aan soldaten en wapens te gebrui ken om de stad ten slotte op 25 Juni* in hun bezit te brengen, terwijl zij eigenlijk reeds op 9 Juni in handen der Geallieerden had moeten zijn. De Noordoostelijke hoek van het schier eiland Cotentin en het ver naar het Noordwes ten uitspringende schiereiland Jobourg blijven zich echter handhaven. Ook in het fort du Roule, aan den weg CherbourgValognes, kon de Duitsche bezetting zich vannacht nog met succes handhaven. Men kan derhalve aanne men, dat de gevechten op eenigen afstand van Cherbourg nog zullen voortduren. In de avonduren van den 24en Juni zijn de Amerikaa.nsche aanvalsformaties, van het Zuidwesten, Zuiden en Zuidoosten uit, den rand van de stad Cherbourg dichter genaderd, nadat in den loop van den middag de Duitsche verdedigingsstrijdkrachten op het binnenste glacis van het vestinggebied nog verscheidene uren met succes weerstand hadden geboden. Dè gevechten gingen aan beide kanten met veel verliezen gepaard. Omstreeks midder nacht werd om het fort du Roule, dat vlak bij den Zuidrand van de stad aan den weg van Cherbourg naar Valognes ligt, hevig ge streden Een sterke slagschepenvloot is Zondag middag onder de bescherming van zware en lichte kruisers den kustsector van de vesting Cherbourg genaderd en heeft de nog intacte Duitsche marinebatterijen in het rechtstreek- sche vestinggebied der stad. benevens een ten Oosten daarvan gelegen batterij onder krach tig vuur genomen. Tegelijkertijd werden in golven luchtaanvallen ondernomen met neer werpen van tallooze bommen 'en gepaard gaande met onafgebroken beschieting van de landzijde. Ondanks het moorddadige vuur kon de bij Maupertus gelegen marinebatterij Hamburg een kruiser tot zinken brengen en een twee den zwaar beschadigen. Onggiyeer tegelijker tijd richtte de viak ten Westen van den stads rand van Cherbourg gelegen marinebatterij York omvangrijke schade aan op een zwaren kruiser en nauwelijks twee uur later plaatste zij weer verscheidene treffers op een anderen kruiser, die terstond van koers veranderde. De vijandelijke vlootformatie, die slechts in bescherming van verscheidene slagschepen, waaronder zich ook bodems van het type California en Prince of Wales bevonden, de kust waagden te naderen, ontmoette zoo'n vernietigend vuur, dat zij zich met zware ver liezen moest terugtrekken. Nog tijdens het vertrek der schepen kon de batterij York een vierden kruiser verscheidene malen treffen en zwaar beschadigen. Dit verslag der gebeurtenissen eindigt met den stand van zaken op Zondagmiddag 15 uur 19. Tot op dat oogenblik had zich de marine batterij Brommy aan den Oostelijken rand der stad Cherbourg niet meer gemeld. Om 17 uur meldde de Seekommandant van Normandië, Konter-admiral Hennecke: Strijd in het arsenaal met stoottroepen en .tanks ontbrand. Infanterie en marine-artilleristen strijden om iederen meter grond. 17 uur 43: De vijand aan den Westelijken rand der stad opgedrongen, zware gevechten ook daar ontbrand. Daarmede hebben de marinebatterijen in uiterst zwaar vijandelijk vuur van land en zee en. uit de lucht hun eerste groote vuurproef schitterend doorstaan onder volkomen offervaardig optreden tegen, een vele malen overmachtigen vijand, - Het bolsjewistische offensief in den cen tralen sector vanhet Oostelijk front breidde zich Zaterdag naar het Zuiden nog over nieuwe gebieden uit. Over een frontbreedte van ongeveer 90 li.M. nemen sedert Zaterdag ten minste tachtig Sovjet- Russische infanteriedivisies en een pantser leger aan den algemeenen aanval op de Duitsche verdedigingssectoren van Bo- briusk, Mogilef, Orsja en Witebsk- deel. Zij hebben bevel gekregen onder alle omstan digheden, zonder menschen of materiaal te ontzien, operatieve doorbraken in grooten stijl te forceeren. Tijdens de herhaaldelijk ondernomen po gingen het versterkte gebied van Witebsk stormenderhand te veroveren, werden ver scheidene divisies infanterie door de Duit sche artillerie en de automatische wapens der Duitsche grenadiers in de pan gehakt. In het Hongaarsche legerbericht wordt o.m. gezegd: In het voorterrein van de Karpathen zijn alle bolsjewistische operaties reeds in het ver- sperringsvuur van onze verdedigingsstellingen ineengestort. De vijand verloor verscheidene honderden dooden. In een aanvulling* wordt nog gezegd, dat de veelvuldige verkenningsoperaties van den vijand aanvalsvoorbereidingen van den vijand doen verwachten. Daar de vijand echter ner gens in de Hongaarsche verdedigingsstellingen kon binnendringen, is hij er ook niet in ge slaagd het doel van zijn verkenningsoperaties te bereiken. Een bataljon Hongaarsche berg- jagers is er in geslaagd het front verscheidene kilometers naar voren te brengen en zich al dus gunstiger stellingen te verschaffen. Bij de zwaartepunten van den vorigen dag is Zondag als vierde nog de doorbraakpoging ■bij Bobroeisk gekomen, maar hier werden de Duitsche linies wel eenige kilometers terug gedrongen, doch de Duitsche grenadeirs wisten zich in nieuwe weerstandslinies te nestelen en verdere aanvallen af te slaan.. Ook ten Oosten van Mogilef mislukte de bolsjewistische po ging om door te breken, terwijl ter weers zijden van den autoweg van Smolensk naar, Orsja een uitgesproken Duitsch afweersucces' kon worden geboekt. In de streek van Witebsk verliepen de gevechten voor beide partijen met veel verliezen. Met massaal gebruik van tanks, artillerie en slagvliegers, Zondag nog versterkt met nieuwe tankeenheden en gemo toriseerde' formaties slaagden d^ bolsjewieken er in na langen, verbitterden strijd de bereikte penetraties uit te breiden en te verdiepen. Witebsk ligt thans als een bastion diep in de bolsjewistische linies. Ten Noordwesten der stad wordt op het oogenblik om den D«na- sector gevochten. Twee vrij kleine bruggehoof- den aan den Westelijken oever der rivier wer den in tegenaanval door de Duitschers opge heven. De Duitsche weermachtkerichten. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Plaatselijke aanvallen, van den vijand in het bruggehoofd van Normandië mislukten. Er werden gevangenen gemaakt. Aan het landfront van de vesting Cherbourg ontstonden Vrijdag op verscheidene plaatsen verbitterde gevechten opN korten afstand, die ook in den nacht werden voortgezet. In de middaguren gelukte het den vijand, eenige van onze steunpunten in te nemen en verder naar de vesting op te rukken. In den rug van den vijand wordt door talrijke nesten van verzet nog taai en verbeten gevochten. In andere sectoren werden vijandelijke voorhoeden in het geconcentreerde vuur uiteengeslagen. Ten Oosten van de Orne-mond hebben onze kustbatterijen ondanks krachtige beschieting door zware scheepsartillerie een vijandelijke iandingsformatie uiteengedreven en verschei dene transport- en vrachtschepen in brand ge schoten. Zeestrijdkrachten hebben voor hét Invasiefront een volgeladen landingsschip van 3000 brt. en een torpedojager in den grond geboord. Bij het eiland Jersey brachten escorte vaartuigen van 'n ravitailleeringsconvooi twee booten van een aanvallende formatie Britsche torpedomotorbooten tot zinken en beschadig den een derde boot zoo ernstig dat zij gis ver- Loren beschouwd moet worden.. Alle andere vijandelijke booten werden beschadigd. Een eigen mijnenveger en een klein transportvaar tuig gingen verloren. De luchtmacht plaatste Vrijdganacht treffers Het Duitsche bolwerk Witebsk Wordt sedert 24 uur door sterke Russische troepen van twee zfiden aangevallen. Witebsk vormt het Noor delijke deel van het 150 Kilometer lange front, waar zich op het oogenblik het Sovjet- Russische zomeroffensief afspeelt. De Sovjet legerleiding tracht in het bezit te komen van den naar Minsk loopenden autoweg. In groote trekken loopt het front op het oogenblik als volgt. Het begint bij Narwa en loopt dan over het Peipusmeer, Mogilef, Ro- gatsjef, ,dan scherp naar het Westen buigend tot het gebied van Kowel, dan verder in Zui delijke richting naar Brody, Tarnopol, het ge bied van Czernowitz tot aan de uitloopers van de Karpathen. Van hier buigt het front naar het Oosten van de Dnjestr tot de Zwarte Zee. Van Memel naar Narwa is rujm 600 K.M., van de grens van Oostpruisen tot Witebsk ruim 400 K.M. en van Brest Litowsk tot aan de grens van het Generaal-Gouvernement ruim 120 K.M. op verscheidene koopvaardijschepen. Boven het landingshoofd en de. bezette Westelijke gebieden werden 40 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het stoorvuur op Londen werd overdag en des nachts met krachtige treffers van vuur voortgezet. In Italië werd in het gebied ten Noorden van Grosseto ook Vrijdag zwaar gestreden. On der krachtige concentratie van ziin strijdkrach ten kon de vijand daar onze stellingen binnen dringen. Door onmiddellijk ondernomen tegen aanvallen werd het front weer gesloten. Aan de rest van het front werden talrijke vijande lijke verkenningsondernemingen bloedig afge slagen. Bij de zware afweergevechten der laatste dagen hebben zich de onder leiding van den generaal der pantsertroepen Herr staande di visies van het leger en de luchtmacht, vooral het regiment grenadiers 145 onder kolonel Kühl uitmuntend geweerd. In de Golf van Genua hebben beveilings- vaartuigen van de Duitsche marine een aan vallende Britsche motortorpedoboot in den grond geboord en drie andere booten zwaar beschadigd. In bet Zuidelijke deel van het Oostelijk front zijn alle aanvallen van de bolsjewieken mis lukt. Nieuwe concentraties van troepen wer den uiteengeslagen. In den centralen frontsector is de bolsjewis tische groote aanval in kracht toegenomen en heeft zich tot andere sectoren uitgebreid. Ter wijl tusschen de Pripjet en Tsjaussy alle aan vallen vruchteloos- bleven, slaagden sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrach ten er ten Oosten van Mogilef in, aan weers kanten van den autoweg van Smolensk eri aan weerskanten van Witebsk in onze voorste stel lingen binnen te dringen. De afweerslag wordt hier met toenemende hevigheid voortgezet. De bolsjewisten verloren Vrijdag in den centüfi- len sector van het Oostelijk front 73 tanks en 53 vliegtuigen. Ten Zuidoosten van Ostrof, in het gebied van Pleskau en ten Noordwesten van Narwa zijn talrijke bolsjewistische aan vallen mislukt. De marinebatterij Tytters heeft in de Fin- sche Golf drie Sovjet-Russische mijnenvegers in den grond geboord. Bij aanvallen van efen formatie Amerikaan sche bommenwerpers op Servisch en Roe- meensch gebied werden woonwijken van de steden Giurgiu en Ploesti getroffen. Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietigden 18 vijandelijke vliegtuigen. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpén Vrijdagnacht bommen op Bremen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuidoost Engeland aan. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: In het geveehtsgebied van de vesting Cher bourg leed de vijand Zaterdag bij zijn aan vallen op onze verzetgroepen, die met voor beeldige dapperheid volhouden, bijzonder zware verliezen. Eerst nadat in de avonduren ten Zuidwesten en ten Zuidoosten van Cher bourg eenige van onze steunpunten na ver bitterde gevechten op korten afstand verlo ren gingen, kon de vijand daar dè randen der stad bereiken. In het gebied van Tilly ging de vijand met sterke strijdkrachten tot den aanval over. De gevechten zijn daar in vollen gang. Onze kustbatterijen kwamen ondanks het Van liet' invasie-front. Reeds tijdens de eerste gevechten hebben de Duitschg grenadiers der SS-Panzer-Division „Hit- ler-Jugend" zich bijzonder geweerd. De Sporen van den hevigen strijd hebben zich spoedig in hun jonge gezichten ge grift. (PK ZsChackel-DV-R P. c) zware vuur van de vijandelijke scheepsartil lerie en voortdurende luchtaanvallen met goe de uitwerking in de gevechten te land tus- schenbeide. Bovendien plaatsten zij verschei dene treffers op vijandelijke kruisers en tor pedojagers. In het Oostelijke deel van de Seinebaai scho ten kustbatterijen van het leger een transport schip van 5000 brt. in brand. Eén vijandelijke monitor en verscheidene vijandelijke oorlogs schepen werden gedwongen den steven te wen den. In dezelfde waleren zonk een vijandelijke torpedojager door mijntreffers, een vrij groot transportschip geraakte in brand. Onze motortorpedobooten en bewakingsvaar tuigen plaatstén in het gevecht met vijande lijke zeestrijdkrachten treffers op torpedoja gers en motortorpedobooten. Batterijen vèrdragend geschut der marine vernietigden in het Kanaal voor Dover, een vijandelijk vrachtschip van 7000 brt. Er lag nog steeds storingsvuur op Londen en zijn buitenwijken. In midden-Italië viel de vijand Zaterdag in de Westelijke sector, ons front opnieuw op verscheidene plaatsen met sterke strijdkrach ten aan. Na zware gevechten, die tot den avond voortduurden, kon de vijand in den kustsector onze linies enkele kliometers ach- ♦eruit drukken. Op de overige plaatsen wer den alle aanvallen uiteengeslagen. In het Oosten staan onze divisies in den ge- beelen centralen frontsector in zwareh afweer- strijd tegen 't met sterke infanterie-, pantser en luchtstrijdkrachten gevoerde offensief der Sovjets. Het gelukte den vijand slechts ten Oosten van Mogilef, aan den autoweg van Smolensk en in het bijzonder in het gebied van Witebsk zijn penetraties te vergrooten. Op alle andere plaatsen stortte de vijandelijke stormloop na harde heen en weer golvende gevechten bloedig ineen; 252 vijandelijke pant serwagens werden vernietigd. Jagers en luchtdöelartillerie brachten 42 Sovjetvliegtuigen ten val. Tusschen Polozk en Pleskau ondernamen de bolsjewisten talrijke vergeefsche aanvallen, waarbij' nog 27 pantserwagens stukgeschoten werden. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers viel opnieuw Roemeensch gebied aan en wierp bommen in het gebied van Ploesti. Duitsche. Roemeensche en Bulgaarsche lucht verdedigingsstrijdkrachten vernietigden 23 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 20 vier motorige bommenwerpers. Amerikaansche bommenwerpers ondernamen in de middaguren van Zaterdag een terreur- aanval op Bremen. Er ontstond schade in .woonwijken. De bevolking leed verliezen. Des nachts wierpen eenige Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn. Door luchtverdedigingsstrijdlcrachten wer den boven het Rijksgebied en de bezette ge bieden in het Westen overdag en des nachts 59 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Extra-keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26-Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 37 Juni in Amsterdam van 8—13 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmel den ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bjj de volgende Nebenstcllen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en even eens hij liet SS-Ersatzkommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1