Haarlemsche Courant Cherbourg: tot de laatste granaat. Twee kruisers voor Cotentin vernietigd Worsteling aan 0. front duurt voort. Eischen tot overgave afg ewezen. Storingsvuur op Z. Engeland voortgezet. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 289e Jaargang No. 148 Bureaux: Groote Houtstraat 83. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijfkantoor, Soendapleln 21. Telef, 12230 IJmuiden: Re nlbr a n d tl a an_ 55IJ-muiden-O. Hoofdredacteur: F. G. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Dinsdag 27 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. UI tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Maandagochtend werden verivoede gevechten geleverd om de gevechtsstelling van den Duitschen commandant, het arsenaal en andere haarden van verzet in de stad. Interinf meldt, dat de Duitsche nesten van verzet in het arsenaal van Cherbourg en op de gevechtsstelling van den commandant der stad Maandagochtend zich nog met succes wisten te handhaven tegen veelvuldige Amerikaan- sche stormloopen. Zondagavond ontbrandden om beide verdedigingswerken hevige gevech ten, die tot de nachtelijke uren duurden en eindigden met het bloedige afslaan der Ame- rikaansche aanvallers. De in het arsenaal bin nengedrongen Amerikaansehe tanks werden opgeblazen. Amerikaansehe formaties infante rie, die met het blanke wapen aan den strijd deelnamen, konden vernietigd worden. Insge lijks ontwikkelden zich ook de gevechtshande lingen om de gevechtsstelling van den Duit schen commandant, waar met handgranaten en andere middelen voor den strijd op korten afstand alle aanvallen werden afgeslagen. De Amerikanen leden in deze gevechtshandelin gen zoo zware verliezen, dat zij des nachts van verdere aanvallen afzagen. De Amerikanen zijn wel in het bezit van het grootste deel der stad gekomen, maar van de haven en de overige kustwerken hadden zij zich Maandagochtend nog niet meester kun nen maken. Ook in een deel der buitenwijken der stad bleven Duitsche nesten van verzet zich handhaven. Speciale vliegtuigen trachtten met raketten de gevoelige deelen van de bunkers te treffen Van de landzijde naderden Amerikaansehe pioniers met vlammenwerpers en uit talrijke batterijen van alle kaliber daalde een hagel van granaten op de kleine Duitsche gevechts eenheden in de bunkers neer. Overal wordt tot den laatsten patroon gestreden. Voor de bunkers stapelen zich de dooden der Geal lieerden op. Ook in de straten van Cherbourg vochten de Duitsche verdedigers even verbeten als de be manningen der bunkers. Huis na huis moest door de Amerikaansehe strijdkrachten worden overmeesterd. Ieder steunpunt der Duitsche troepen, en dat waren er vele, werd aanlei ding tot een nieuw bloedbad. De Duitsche commandant van Cherbourg heeft herhaalde eischen van de Amerikanen, de stad over te geven en met zijn troepen te capituleeren, stilzwijgend van de hand ge wezen. Pas toen de laatste afweermogelijk- heden in het stadsgebied waren uitgeput, kon den de nog slechts enkele duizenden manschap pen tellende Duitsche verdedigers overweldigd worden. Concentratie voor Ornemond Door welingelichte militaire Duitsche zijde wordt aangenomen, dat de Geallieerden het plan hebben, tot groote operaties aan de mon ding van de Orne over te gaan. Voor dit gebied ligt op het oogenblik een groote Geallieerde transporvtloot. De schepen zijn geheel in nevel sluiers gehuld. Slechts een klein deel van deze schepen kon zijn inhoud op lichters overladen, die het oorlogsmateriaal dat dezen bevatten, aan land hebben gebracht. De Geallieerde vloot voor de monding van de Orne is zwaar geëscorteerd door oorlogsschepen. Vliegtuigen patrouilleeren er omheen en kabelballons die tot in de wolken reiken vormen een ernstige belemmering voor aanvallende vliegtuigen. Desondanks heeft een Duitsch eskader ge vechtsvliegers een aanval op deze vloot ge waagd en blijkbaar met succes, want er zijn zware ontploffingen gehoord aan boord van enkele schepen. Duitsche kustbatterijen heb ben eveneens het vuur op de Geallieerde vloot geopend en Zondagmorgen een transportschip van 5000 ton door enkele midscheepsche vol treffers in brand geschoten. Door het goede weer waren beide oorlogvoerende partijen bo ven het invasiegebied met vele toestellen in de lucht. Voor zoover voorloopig bekend is. hebben Duitsche jagers 13 vijandelijke toestel len buiten gevecht kunnen stellen. Zweden wijst Amerikaansch verzoek af. De Vereenigdé Staten zouden de Zweed- sche regeering verzocht hebben, aan Ameri kaansehe vliegtuigen, die na een noodlanding- in Zweden door de bemanning binnen 48 uur wederom \,vliegklaar" gemaakt zijn, de re tourvlucht naar de bases in Engeland toe te staan. Van Zweedsche zijde zou men tegen over deze Amerikaansehe wensehen een af wijzende houding aannemen met het motief, dat Zweden een dergelijke concessie niet kan doen zonder te worden beschouwd als steun punt der Geallieerde luchtmacht. Groote duurte in Naburige Oosten. In Irak is de uitgifte van bankpapier reeds achtmaal zoo groot als voor den oorlog; in Palestina vier, in Egypte zesmaal. In verband hiermede verkeeren de betrokken landen in ernstige economische moeilijkheden, daar bij gebrek aan een behoorlijke economische orga nisatie het treffen van tegenmaatregelen zoo als distributie en prijzencontrole niet in den noodzakelijken omvang mogelijk is. Geheime zitting van Finschen Rijksdag. De Finsche Rijksdag is Maandagmiddag om 14 uur gedurende een uur bijeengekomen ter behandeling van verschillende kleinere wetsvoorstellen. Maandagavond om 20 uur zou hij in geheime zitting vergaderen. In het Finsche weermachtberieht van Maandag wordt o.m. gemeld: Op de Karelische landengte viel de vijand Zondag wederom met krachtigen steun van artillerie en gebruik van groote pantserfor maties aan. Ondanks taai verzet gelukte het hem op twee punten door onze stellingen te breken. Het gros van onze infanterie hand haafde echter de steunpunten en grendelde den vijand van zijn pantserstrijdkrachten af, die vernietigd werden. De vijand heeft 40 pantserwagens en stukken stormgesohut ver loren. De gevechten duren voort. In het strijdgebied van Jassy. Dicht tegen den loopgraafwand gedrukt wacht een Zugführer der divisie „Groszdeutschiand" op het einde van een kanonnade der Sovjets. Op den achtergrond slaat een granaat in. (PK Göttert-Transo-Europr. P. c) Neef van Britschen koning krijgsgevangen. Lt. Lord Lascelles, een neef van den En- gelschen Koning en oudste zoon en erfgenaam van Lord .Harewood is gewond in krijgs gevangenschap geraakt. Boodschap van Bose aan den Fiihrer. Soebhas Chandra Bose heeft van het Indisch- Burmaansche front een boodschap gezonden aan den Führer, waarin hij o.m. zegt: De Indiërs koesteren niet den gerïngsten twijfel, dat de Führer het eensgezinde Duitsche volk naar de eindoverwinning over de Anglo- Amerikaansche strijdkrachten zal leiden en aldus zal bijdragen tot het tot stand komen van een nieuwe wereldorde. Egypte en de invasie. De Egyptische regeering zal dit jaar niet tooals gewoonlijk gedurende de zomermaan den in Alexandrië zetelen, maar in Caïro blijven. Dit zou geschieden op gronden, die met de invasie verband houden. Beraad te Washington over Midden-Amerika. Cordell Huil heeft een „ongewonen stap" gedaan door tegelijkertijd met de ambassa deurs van zes midden-Amerikaansche repu blieken besprekingen te voeren. Het betrof hier de ambassadeurs van Panama, Costa Rica, Salvador, Nicaragua, Guatemala en Honduras. De ambassadeur van Uruguay heeft eveneens een bespreking gevoerd met Huil, voordat deze de zes ambassadeurs ontving. Aardschokken in Turkije. Naar radio-Ankara meldt, zijn Zondag: in verscheidene Turksche plaatsen vrij hevige aardschokken gevoeld. Er is gèen schade aangericht. Luchtaanvallen op Z.-Frankrijk. Zondag zijn een aantal plaatsen in Zuid- Frankrijk door de Anglo-Amerikanen ge bombardeerd. Behalve Toulouse en Avignon, werden ook Arles, Sete en vier plaatsen in d9 departementen Herault, "Var en Drome ge bombardeerd. De Fransche burgerbevolking leed verliezen. Vier kruisers zwaar beschadigd, torpedojager tot zinken gebracht. Haveninstallaties van Cherbourg opgeblazen. Ruïnes van Tilly bezet. In Z.O. Europa: Balkanbenden verliezen 3.000 man aan dooden. Bommen op Boedapest. Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt: De dappere bezetting van Cherbourg onder bevel van den luit.-gen. Von Schlieben, teza men met sterke deelën van de Duitsche ma rine en de luchtmacht is sinds Zondag in de stad en in het havengebied in een verbitter den huizenstrijd gewikkeld. Twee eischen van den vijand, den strijd te staken en de vesting over te geven, werden niet beantwoord. De haven en alle installaties die voor de oorlog voering van belang zijn, zijn opgeblazen. Voor de gevechtsstelling van den vestingcomman dant en voor het arsenaal zijn de vijandelijke aanvallen in het vuur van de verdedigers in eengestort. De onder bevel van den eersten luite nant der marine-artillerie, Gelbhaar, In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal Bilderdijk. Jhr. Pieter van der Does. 1562-1599. In 1588 vice-admiraal. Expeditie naar Spanjè met een vloot van 73 schepen en 8000 koppen. Landing op Canarische eilanden met ver overing van Allegona. O/H P. c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P. c. Zet ook gij XJ derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding- staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waf- fen SS, alwaar alle gewensehte inlichtingen worden verstrekt. staande batterij „Hamburg" heeft ter wijl zij zelf onder zwaar artillerievuur lag Zondag in het gebied van Cherbourg twee vijandelijke kruisers in den grond geboord. Bovendien werden Zondag nog vier kruisers door marinebatterijen zwaar beschadigd. Torpedomotorbooten brachten Zondagnacht een vijandelijken torpedo jager ten Noorden van het schiereiland Cotentin tot zinken. Aan het Zuidelijke front van het Norman- dische landingshoofd stortten vijandelijke aan vallen ten Oosten van de Orne voor onze stel lingen ineen. Een plaatselijke penetratie werd in een tegenaanval weer opgeheven. Ten Oos ten van den Orne-mond werd een groot vijan delijk transportschip door artillerievoltreffers beschadigd. In het gebied van Tillv zelukte het den vijand die den geheelen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan viel, met uiterst zware verliezen aan dooden en gewonden de ruïnes der stad te bezetten. In den strijd tegen drie der beste Engelsc'na divisies heeft zich de Panzerlehrdivision onder het bevel van luit.-gen. Bayerlein voortreffe lijk geweerd. Ten Zuidwesten van Carentan viel de vijand na sterke artillerievoorbereiding herhaaldelijk tevergeefs aan. In den nacht van 24 op 25 Juni werden vol gens aanvullende berichten vier groote vijan delijke oorlogsschepen en een vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Een sinds lang in den strijd tegen Engeland staand vlie gercorps onder bevel van gen.-maj. Peltz heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden. Het storingsvuur op Zuid-Engeland werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië lag het zwaartepunt van den strijd ook Zondag in den sector van de kust tot aan het Trasimeensche meer. De vijand kon hier na verbitterde gevechten met onze troepen die taai verzet boden, slechts enkele kilometers naar het Noorden terrein winnen. Bij het zee gevecht in de Golf van Genua in den nacht van 23 op 24 Juni werden volgens definitieve berichten vier vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht en een vijfde boot in brand geschoten. In den centralen sector van het Oostelijk front duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewieken werden in de meeste sectoren afgeslagen. Ten Zuiden en Oosten van Bobroesk kon de vijand echter eenige penetraties bereiken. Ook in het ge bied ten Oosten van Mogilef won de vijande lijke aanval na bloedige gevechten terrein naar het Westen. Aan de Duna zijn eveneens verbitterde gevechten aan den gang, terwijl ten Oosten van Polozk en ten Zuidoosten van Pleskau aanvallen van de bolsjewieken, die door tanks en slagvliegers werden ondersteund mislukten. In deze gevechten heeft zich de Saksische 24e divisie infanterie onder bevei van luit.-gen. Versock bijzonder onderscheiden Slagvliegers ondersteunden den afweerstrijd van het leger, vernietigden talrijke tanks als mede een groot aantal voertuigen en brach ten den vijand zware verliezen toe aan doo den en gewonden. Door jagers en luchtdoel artillerie werden 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Des nachts viel een sterke for matie zware gevechtsvliegtuigen het spoorweg station Smolensk aan. Er werden talrijke groo te branden waargenomen en groote hoeveel heden materiaal voor den aanvoer werden vernietigd. Op den Balkan hebben onder het opperbevel van den general-oberst Löhr staande troepen van een corps bergjagers in zware gevechten van drie weken in de bergen van Zuid-Albanië communistische bendengroepen uiteengeslagen De vijand verloor behalve 3000 dooden talrijke gevangenen, vele wapenen van allerlei aard alsmede groote opslagplaatsen van munitie en voorraden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bom menwerpers viel Zondagnacht het stadsgebied van Boedapest aan. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben Zondagnacht bommen geworpen op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1