g g 13 UIT HAARLEM Geen Florita? TïoMtcL, 2° X 9 CO fa Oft g 9 e fa 9 V» 9 9 Oft 9 fa CO 9 2 *9 9 :9 9 X O X O De voorbereiding der nood. evacuatie. Van gemeentewege wordt medegedeeld: De voorbereiding van de nood-evacuatie heeft in de gemeente Haarlem eenige beroe ring gewekt, zoodat het wellicht dienstig is het volgende onder de aandacht te brengen: Het betreft slechts een voorbereiding. Na drukkelijk wordt nogmaals medegedeeld, dat bij het Gemeentebestuur geen enkel ge geven bekend is, dat er op wijst, dat Haar lem voor evacuatie in aanmerking komt. Het is slechts een daad van wijs beleid om alles klaar te hebben, indien onverhoopt het niet verwachte toch zou moeten plaats heb ben. De organisatie is geheel in handen van de Nood-Evacuatiecommissie van Haarlem. Dit is een gemeentelijke instantie, gevestigd ten Stadhuize. Iedere mededeeling, dat de organisatie uitgaat van den Nederlandschén Volksdienst is onjuist. Den inwoners wordt in hun eigen belang dringend aangeraden, de uitgereikte formu lieren met zorg in te vullen. Vooral de op gave van zieken is in verband met den af voer en de eventueeie opneming in zieken huizen van het grootste belang. Niet invul len kan bij een eventueeie opdracht tot eva cuatie groote moeilijkheden geven. Het ge meentebestuur neemt ten opzichte van ge winnen, welke geen formulieren invulden geen enkele verantwoordelijkheid. Het inleveren van sleutels van de te ver laten perceelen is noodig opdat eventueel gemeentelijke instanties, indien dit strikt noodzakelijk is, de woningen op normale •vijze kunnen betreden, zoodat geen bescha digingen behoeven plaats te hebben door forceering. De ingeleverde sleutels worden van gemeentewege verzameld en opgebor gen. De sleutels komen derhalve niet in onbevoegde handen. v VERORDENING VAN DEN RIJKS COMMISSARIS OVERTREDEN Voor den Haarlemschen politierechter had «ich te verantwoorden de aannemer F. van D uit Barendrecht wegens overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris inzake het veranderen van betrekking. Verdachte had een aantal arbeiders uit Noord-Brabant in dienst genomen zonder de daarvoor vereischte vergunning van 't Gewestelijk Arbeidsbureau. Weliswaar had hij naderhand een vergunning aangevraagd, doch deze was geweigerd. De Officier van Justitie merkte o.a. op, dat aan nemers de gewoonte hebben, om speciaal ar beiders uit Noord-Brabant in dienst te nemen amdat daar lagere ioonen betaald worden. Hij tischte 75 boete. De politierechter merkte nog op, dat verdachte de overtredingen begaan bad om zichzelf te bevoordeelen en viroo."- deelde hem conform den eisch. BEIAARD-CONCERTEN. Het programma van het beiaardconcert, dat 'Woensdagavond om 8 uur begint, luidt: 1. Preludium" van St. Heller; 2. „Carillon van Duinkerke"; 3. a. „Daer ging een meid om water uit", b. ,,'k Heb mijn wagen volgela den"; c. „Ik voer laatst over zee"; 4. Menuet van Lefevere; 5. Rondino van Steenhuis; 6 freurmarsch van Chopin Het programma voor Zaterdagavond luidt: Thema con varia van Staf Nees; 2. Dansje Tan Jos. de Klerk: 3. Menuet 1 en II van Van der Gheyn: 4. a. „Jan Plompaart"; b. „Als de groote klokke luidt"; c. „Daer was een sneeuwwit vogeltje"; 5. Mazurka van Lefe vere; 6 Finale van Marcello. VARIÉTÉ-A VOND VAN „DE ZUIGKORF". Zaterdagavond gaf de Amusementsgroep pDe Zuigkorf" der Staatsbrandweerpolitie Aaar derden en '.aatsten variété-avond in dit seizoen. De voorzitter, opperwachtmeester J. S. Voorn, opende dezen avond en deelde mede dat door bijzondere omstandigheden het Hawaiian-orkest „De Kalua's" niet kon op treden. Het goed verzorgde programma open de met het bekende orkest „De Kruidnoten", o.l.v. Nol Grootegoed, dat met de nieuwe zangeres Anja Bottinga voor een gezellige «temming zorgde Daarna kwam de humorist Leonardi de zaal amuseeren met zijn paro dieën, die de lachspieren danig prikkelden en met zijn sneldichten. Eén der brandweerman ren danste vervolgens op keurige wijze met zijn dame een langzame wals. Voor afwisse ling in het muzikale gedeelte zorgden de Jokla's, die met een daverend applaus beloond werden. Als laatste attractie vermeldde het programma het optreden van het danspaar Rita en Freddy. Zij traden voor het voetlicht met een temperamentvolle rumba, die mede door de kleurige en stijlvolle costuums een lust voor het oog was. Den dames werden bloemen aangeboden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.). Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen. H'stede. Dan ga ik naar een ander. Uw winkelier begrijpt dat best! Hij weet immers zelf hoe sterk Florita op de echte aromati sche thee lijkt10 tabletten 12 'i ct. THEETABLETTEN met den echten theesmaak MV KQfftl HAHO&Mtl „MAIAJAIT»' A DAH Der widerspenstigen Zahmung. Door De Kameropera. Toen Hermann Götz komische opera in 1875 te Weenen voor het voetlicht kwam, was het succes niet van dien aard, dat het werk op het repertoire gehouden werd; na vijf opvoe ringen werd het opgeborgen, terwijl het noch tans elders, meestal in kleinere schouwburgen, zijn weg vond. De componist schijnt de oor zaak van dit half-succes te Weenen wel be grepen te hebben, vermits hij aan de vertolk ster der hooldrol schreef, dat hij steeds ge vreesd had, dat het intieme karakter van zijn werk in de kolossale ruimte van de Hofoper niet volledig tot zijn recht zou kunnen komen. Dat was wel heel juist gezien, want „Der widerspenstigen Zahmung" is in feite een kamer-opera, maar dan een in grooten stijl, een moderne „Hochzeit des Figaro", waarin Wagneriaansche invloeden getemd zijn om Mozartiaansche tendenzen te dienen. Die Wagner-invloeden werden bij de première door de kritiek no g al breed uitgemeten. Wagnerianen meenden zelfs vergelijkingen met Die Meistersinger te mogen maken, waar tegen de componist zich terecht verzette, be werende dat hij Die Meistersinger niet eens kende. Als ik voor iets ter wereld bevreesd ben, schreef hij. dan is het voor het fanatisme van de „eingefleischten Wagner-Enthusiasten. .Als Partei betrachtet, möchte ich's lieber mit der spanischen Inquisition zu thun haben. Maar niemand zal toch ontkennen dat de Wagner van Tannhauser, Lohengrin en zelfs Tristan spoorloos aan Hermann Götz voorbij gegaan is. Doch hij heeft hem zelfstandig ver werkt evenals een Peter Cornells in den Barbier von Bagdad, een werk dat als parallel zich opdringt naast de Widerspenstige. Het was een waar feest deze ernstige lichte opera door de Kamer-opera te zien en hooren opvoeren. Het gezelschap heeft er belang wekkend en knap werk mee verricht, door deze hier vrij onbekende opera met de meest mogelijke zorg te monteeren. Een werkelijke verrassing voor ons was de vertolking van de hoofdrol door onze stad- genoote Corry Bijster. De interpretatie van deze partij is waarachtig geen peuleschilletje, want om eenige logiek te bereiken in de evolutie van deze „feeks" tot een dociel en liefhebbend vrouwtje, is er heel wat psyeholo gische overweging en studie noodig. Aanvan kelijk leek het elfect er eenigszins bovenop te liggen en meer het resultaat te wezen van een handige regie, dan van een innerlijk door leven; doch geleidelijk groeide het spel van Corry Bijster tot een uiting van waarachtige menschelijkheid, om in het slotbedrijf, als de getemde feeks, een diepe innerlijkheid te be reiken; haar groote aria aldaar was in één woord subliem. Vocaal was de rol volkomen op hoog peil De bariton Henk Dorel, die als Petrucchio het wijfje te temmen had, openbaarde zich als een volbloed artist, die zijn rol compleet begreep. Zijn zang was krachtig en soepel; opvallend zijn fraai mezza voce. Bianca, de meer handelbare zus van de feeks, werd ver dienstelijk vertolkt door Lidy van Veen; en buitengewone kwaliteiten als zanger en speler toonde Jos Burcksen in de rol van haar be voorrechten vrijer Hortensio. De komische partij van den minder fortuinlijken minnaar Lucentio, was in vertrouwde handen bij Henk Viskil. Anton Eldering was als Baptista een waardige „père noble" in blijspeltrant. Ook de kleinere rollen, o.a. die van den knecht van den vrouwentemmer, door Georg Spijkstra, waren uitstekend verzorgd. Het koor deed mede prachtige dingen, niet alleen vocaal, maar ook wat spel betreft. De hand van een meester-regisseur, die Hans Strohbach on tegenzeggelijk is, was duidelijk herkenbaar. En het orkest speelde onder leiding van Wim Quispel correct en klankschoon. 't Was als geheel een gedenkwaardige opvoering. JOS. DE KLERK.- Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter M vanaf Mey en N. Nieuwe stamkaart met inlegvel en oude stamkaart medebrengen. Gelieve bon R 05 van de toeslagkaart voui aardappelen eveneens mede te brengen. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen gemeente-administratie de heer J. B. Borger te Haarlem. „DE ZWARTE RIDDER". Zondag en Maandag a.s. geeft de „Kenne- mer Operette School" in den stads schouwburg voorstellingen van de komische opera in drie bedrijven „De Zwarte Ridder", tekst en muziek van Jos. Mathot. De hoofd rollen worden vervuld door Dirk Vreeswijk, Joop Fiehoff, Gé Nederpelt, Jan te Slaa, Jos Reinders, Piet Groot, Piet Mudde, mevrouw Reinders, Miep Groot, Joke Kerkhoff, Ans Jeltema en Truus Morien. Verder werken aan deze opvoering mede een groot koor en een orkest. Speciale décors werden vervaardigd door Jan Kraakman. Regie Reinhard Rijke. Balletten mevr. J. Verwaal. KERKCONCERT II. O. V. Maandag zal in de Groote of St. Bavokerk een kerkconcert gegeven worden, onder aus piciën van de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging, door Albert de Klerk, orgel, Jos de Klerk, fluit en Jaap Stotijn, hobo. Op dit concert zullen werken worden uitgevoerd van Joh. Seb. Bach, J. van den Eeden, Albert de Klerk. Flor Peeters, J. Pzn. Sweeiinck en Alex Voormolen. AVONDSTILTEN IN BEGIJNHOFKAPEL. De jaarlijksche Avondstilten in de Begijn hofkapel, worden gehouden op Vrijdagen 30 Juni en 7 en 14 Juli. Voorgangers zijn resp. dr. M. van der Voet (Herv.), ds. G. W. v. Deth (Geref. H. V.) en dr. C. Riemers van Amster dam (Evang. Luth). Achtereenvolgens verlee- nen medewerking: mevr. WesterlingVan Schroeven (30 Juni) en mevr. Van Walsem Kaplan (7 Juli) zang en het Liturgisch Koor der Begijnhofkapel (14 Juli). Organist is de heer Paul Chr. van Westering. Verduisteren; van 22.00 tot 5.30 uur Hij was door de Landwacht „geplunderd". Oplichter profiteerde van de goedgeloovigheid van het publiek. Talrijke praatjes over de Landwacht doen reeds geruimen tijd de ronde. Heeveel men- schen nog aan deze verzinseltjes gelooven, bleek op het centraal-station te Utrecht, waar een 29-jarige stoelenmatter uit de goedgeloovigheid winst heeft geslagen. Hij had geldgebrek en daarom verzon hij een nieuwe methode om zijn platte beurs weer eenigszins te spekken. Hij kocht een tien tal koperen ringen en begaf zich hiermede naar het station. Reizigers klampte hij aan en deelde geheimzinnig mede, dat hij door de Landwacht van alles was beroofd en dat hij, om in de reiskosten te kunnen voor zien, zijn gouden ring moest verkoopen, dien hij den reizigers voor billijken prijs aanbood. Enkele van deze goedgeloovige reizigers, die een geweldig 'medelijden met den man, die door de Landwacht „geplun derd" was, hadden, kochten de koperen ringen en gingen, vergenoegd over zoo'n buitenkansje, huiswaarts. Onze stoelenmat ter kocht echter geen kaartje en ging ook niet ontevreden naar huis. Doch zijn vreug de duurde slechts kort. want na eenige uren uren kwam de politie hem halen. Nogmaals de groente. De Landwacht Nederland schrijft: De waarschuwing, welke in de dagbla den heeft gestaan, dat het den telers en den consument is verbonden buiten de vei lingen groente en fruit resp. te verkoopen of te betrekken, heeft veel stof doen op waaien. Men is algemeen van oordeel, dat de Landwacht, zooals de roddelpraatjes gaan, zich dus toch vergrijpt aan het bloem- kooltje van den kleinen man. Natuurlijk gaat het niet om den kleinen man. Het beetje groente, dat velen bij den tuinder weghalen, wordt, zooals men zal onder vinden, door de Landwacht ongemoeid ge laten. Maar de Landwacht wenscht een einde te maken aan de duistere manipula ties van boeren, tuinders, grossiers en win keliers. Onder het mom van „vaderlands liefde" trachten zij de groentevoorziening te saboteeren. Zij doen dit niet om het volk te helpen, doch alleen terwille van de grootere verdiensten. Bovendien gaat het niet in hoofdzaak om de kleine beetjes groente, die de burgers zelf weghalen, doch om de scheepsladingen vol, die in den zwar ten handel verdwijnen en waar het volk nimmer iets van ziet, omdat het niet in staat is de ongehoorde prijzen te betalen. Wanneer de Landwacht dus het plan heeft deze bepaalde categorieën ter verantwoor ding te roepen, is dit alleen om te zorgen, dat een eerlijke en zoo goed mogelijke ver deeling van de beschikbare groente plaats vindt. Zoo moeten de maatregelen van de Landwacht worden gezien. Meldde jij je reeds aan? Nederlandsche jongens van 16-18 jaar, meldt je aan voor het volgende weersportkamp in een der mooiste streken van Duitschland. Een maand lang ben je temidden van je kameraden uit Duitschland, Noorwegen, Denemarken en Vlaanderen. Een maand lang kun je hun too- nen. dat een echte Hollandsche jongen voor geen kleintje vervaard is en zijn mannetje staat op het gebied van sport, schieten, berg beklimmen enz. enz. Woensdag 28 Juni van 914 uur, kun je je in Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde, aan melden en laten keuren. Reiskosten worden vergoed. Patroons en schoolhoofden moeten voor dit kamp vrijaf geven. Het loon moet worden doorbetaald, terwijl deze tijd niet als vacantie mag worden aangerekend. Nadere inlichtingen verstrekt: Bureau Germaansche Weersportkampen, Koningslaan 9, Utrecht. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. EEN WONDERKIP. Een kip van een landbouwer te Zwartewaal heeft een bijzondere prestatie geleverd door kans te zien uit 13 eieren zestien levende kuikens ter wereld te brengen. KORT NIEUWS - Op den Soestdijkerstraatweg tus- schen Hilversum en Baarn geraakten twee auto's waarop een groot aantal houthak kers werd vervoerd, met elkaar in botsing. Een dezer wagens reed door de kracht van de aanrijding het rijwielpad op, waardoor de juist passeerende 54-jarige wielrijder W. Schinkel uit Bussum gegrepen en op slag gebood werd. Van de op de wagens vervoerde arbeiders werden dertig min of meer ernstig gewond. Op 68-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer Van de Pol, oud-com missaris van politie te Rotterdam. -In de haven te Lemmer had een aan varing plaats tusschen het s.s. Waalstroom van reederij Koppe en het schip Vertrou wen, schipper J. Warns van Heumen, welk schip, groot 253 ton, beladen met steen kool op weg was van Born (L.) naar Gro ningen. Het schip Vertrouwen zonk bin nen 20 minuten, doordat een groot lek on der de waterspiegel ontstond door de aan varing. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De Bossche politie heeft een inval ge daan in de woning van den edelsmid G. C. in de Kerkstraat, waarbij bleek, dat de smid zich ook bezig hield met het fabri- ceeren van spiritualiën. Hij bleek tot dit doel een zeer moderne installatie in elkaar te hebben gezet. De voorraad clandestien gestookte jenever, die de politie er aantrof, was zoo groot, dat er een vrachtauto aan te pas moest komen om een en ander naar het bureau te vervoeren. De edelsmid, die aan diverse caféhouders zijn dranken verkocht, is in arrest gesteld. Het 17-jarige meisje R. Huismans te 's-Hertogenbosch is op het station, toen zij in een reeds rijdenden electrischen trein naar Eindhoven wilde springen, gevallen. Zij geraakte tusschein trein en perron en was op slag dood. Hevige ontploffing in Dordrecht. Elf dooden, vier zwaargewonden. Een groote ramp heeft gistermiddag om kwart voor vijf de stad Dordrecht getrof fen. In de gebouwen van de commandi taire vennootschap kalkfabriek voorheen Van Dijk en Co., gelegen aan de Lijnbaan dwarsstraat, had op dat tijdstip een ex plosie plaats, waarvan de gevolgen ver schrikkelijk waren. Van een persketel van 20 M. lengte en 2 M. hoogte was een deksel afgeschoten, waardoor de geheele ketel met enorme kracht van zijn fundament werd gerukt. Het gevaarte schoot, door de fabrieksmuren, in de daarvoor gelegen huizen van het Viermolenhof, daarna door enkele huizen aan de Lijnbaan, schoof over deze straat en verwoestte aan den overkant nog een huis. Vijf panden werden totaal ver nield en twee gedeeltelijk. Onder de puinhoo- pen lagen talrijke slachtoffers. In de fabriek zelf werden vier man op slag gedood, terwijl uit de resten der woon huizen zeven bewoners levenloos werden te voorschijn gebracht. Vier zwaar gewon den en drie lichtgewonden werden naar de ziekenhuizen vervoerd, terwijl nog ne gen personen minder ernstig werden ge wond. Wettelijke regeling minimum hypotheekrenten. De persdienst van het Departement van Financiën deelt mede: Reeds in April 1942 werden de notarissen in kennis gesteld met richtlijnen inzake minimum-hypotheekrenten, welke de overheid in acht genomen wenschte te zien bij de afsluiting van eerste hypotheken op gebouwde eigendommen. Voor zulke hypo theken behoorde een rentevoet van ten hoog ste 4 pet. 's jaars te worden overeengekomen. Een en ander vloeide voort uit den wensch om een te sterke daling van den rentevoet te vermijden, teneinde groote schokken in de ontwikkeling van het rentepeil te voorkomen, wanneer na het einde van den oorlog een opwaartsche druk zich, gelijk verwacht mag worden zou kunnen manifesteeren. Als alge- meene norm werd een rentepeil van 3'/2 pet. aanvaard (ook voor pandbrieven) waarbij de hypotheekrente op minimaal 4 pet. gesteld diende te worden om aan het hypotheekbank wezen, dat een belangrijke taak bij den weder opbouw zal hebben te vervullen, niet de levensbasis te ontnemen. Van deze richtlijnen kon de naleving niet door wettelijke sancties worden gewaarborgd, hetgeen een onbevre- digenden toestand in het leven riep. Thans is dan ook overgegaan moeten worden tpt het uitwerken van een wettelijke regeling, waar van de afkondiging eerlang kan worden tege moet gezien. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat daarbij een voorziening wordt getroffen, ingevolge welke ter zake van eerste zoowel als verdere hypotheken, die van heden 27 Juni 1944 af worden aangegaan in strijd met de beginselen van het af te kondigen besluit, van rechtswege een rente van 4 pet. 's jaars zal zijn verschuldigd. Tevens wordt er op gewezen, dat ook het voldoen en aannemen van een lagere rente dan 4 pet. 's jaars, ingeval een rente van 4 pet. of meer is overeengekomen of wettelijk vastgesteld (het in den voorgaanden zin bedoelde geval) is verboden, terwijl overtreding zal kunnen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. De secretaris-generaal van het Departement van Financiën zal overigens de bevoegdheid hebben zoowel in het algemeen als voor een bepaald geval uitzonderingen op de bepalin gen van het besluit toe te staan, uiteraard eerst nadat het zal zijn afgekondigd. Hier over zullen t. z. t. nadere mededeelingen volgen. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 28 JUNI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz .00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendmuziek. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Instrumentaal operetteprogr. 9.45 Go-dsd. uitz. 10.00 Ork. Bern- hard Elté. 10.45 Moeder en kleuter III. 11.00 Sep tet Jonny Ombach. 11.30 Piano, viool en cello 12.00 Almanak. 12.15 Oude Nederlandsche volks- 'iodjes. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Ork. Gerard van Krevelen en «oliste. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Zang. piano en cello. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge nvenschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Septet Jonny Ombach en soliste. 18.45 Tien min. in de wereld van den arbeid. 18.15 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 O.mroep-Symphonie- Orkest en solist. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Omroeop-Symphonie-Orkest en solist. 21.00 Uit het jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Een boeren deuntje. 23.30—24.00 Van de oene melo die in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Puszta-groet. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord- West". 18.30 Vierde symphonie van Schubert. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Ork. Otto Dobrindt en solist. 20.15 Wat dunkt U ervan? 20.30 Filmmelodieën. 21.15 Het Pro Artekwartet. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. H <3 üS 5 .H H ca H O CC WCC zz w H OK Z W F a O p M W W c£ K O 3 55 CC «Z M H-) K K 3* H S Np Z m 3 OZ o< *0 a e IX IM td BEVAT PERLDON BEVAT PERLDON BEVAT PERLDON T PERLDON T PERLDON T PERLDON "vERLDON BEVAT PER. BEVAT BEVAT BEVAT BEVAT BEVATPE BEVATPE BEVAT PERLCt BEVAT PERLDÖV BEVAT PERLDO BEVAT r BE' WEÏft ZOO'N OOtO BI Bi BE. BEVA. .,I BEVAT PÉKHzpim BEVAT r X co *0 Oft 114

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2