Haarlemsehe Courant Hevige strijd in centrum van 0. front J Nieuw wapen ook tegen N. Engeland Duitschland zegt Finland nog meer gewapende hulp toe. Lichte kruiser voor Cherbourg vernietigd. Wie de goden willen verderven4 Von Ribbentrop te Helsinki GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 289e Jaargang No. 149 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijikantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 tJimuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 28 Juni 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr„ per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Duitschers betrekken nieuwe stellingen ten Westen van Witebsk. Sovjetaanvallen bij Polozk ineengestortpenetratie bij Pleskau opgeheven. Afiveersucces in Italië. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Cherbourg werd den geheelen dag in enkele steunpunten met de grootste ver bittering gestreden. Pas tegen den avond gelukte het den vijand, die in de bloedige straatgevechten zware verliezen leed, zich in het bezit van een groot deel der stad te stellen. Eenige van onze nesten van verzet vechten daar altijd nog met voorbeeldige dapperheid. In het arsenaal en in een aan tal steunpunten van de marine en de lucht macht houden de dappere bezettingen te gen alle vijandelijke stormaanvallen stand. Ook hier heeft de vijand zware verliezen geleden. Land- en kustbatterijen der eigen gevechts groep die zich op het schiereiland ten Noord westen van Cherbourg bevindt, ondersteunden de verdedigers der stad met goed gericht ar tillerievuur. Marinetroepen van de kustbatte rijen, van.de Nachrichten- en Landienststellen. alsmede aan land opgestelde scheepsbeman ningen, hebben zich bij de gevechten om Cher bourg onder het opperbevel van den comman dant ter zee in Normandië schout-bij-nacht Hennecke en onder leiding van den havencom mandant van Cherbourg, Fregattenkapitan Witt, bijzonder onderscheiden. De marinekustbatterij „York" heeft voor Cherbourg een lichten kruiser tot zinken ge bracht. In het gebied van Tilly breidde de vijand zijn aanvallen tot verdere sectoren uit. Den geheelen dag duurden de zwaarste infanterie- en pantsergevechten voort. De vijand, die door tegenaanvallen tot staan gebracht werd, kon slechts weinig terrein winnen. Voor den Ornemond dwongen onze kustbatterijen ver scheidene transportschepen den steven te wenden. Den laatsten tijd werden talrijke aan val schermen neergelaten vijandelijke sabotage groepen in het Fransche gebied in den strijd vernietigd. Het stadsgebied van Londen lag verder on der zwaar „V. l"-storingsvuur. In Italië zette de vijand zijn sterke door- braakaanvallen voort. Ondanks krachtige on dersteuning door artillerie en tanks kon hij slechts op eenige plaatsen op den uitersten Westelijken vleugel enkele kilometers naar het Noorden opdringen. Aan 't geheele overige front tot aan het Trasimeensche Meer behaal den onze troepen in tropische hitte een vol ledig afweersucces. Bij de gevechten ten Noor den van Grosseto heeft zich een gevechts groep onder lui.-kolonel Ziegler bijzonder ge weerd. De dappere Kommandeur vond hierbij den heldendood. In den centralen sector van het Oostelijk front staan onze dappere divisies in de sec toren van Bobroeisk, Mogilef en Orsja in een heftigen afweerstrijd met de Sovjets, die met geconcentreerde strijdkrachten aanvallen. Ten Westen en Zuidwesten van Witebsk banen zij zich al strijdende een weg naar nieuwe stel lingen. Ten Oosten van Polozk zijn talrijke, door tanks ondersteunde aanvallen der bolsje wieken ineengestort. Ten Zuidoosten van Ples kau hebben onze grenadiers een penetratie van den vorigen dag opgeheven en hebben zij her haalde tegenaanvallen der bolsjewieken af geslagen. Aan het Finsche front vernietigden Duitsche slagvliegtuigen 23 vijandelijke tanks. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen Maandagnacht geconcentreerde aanvallen op de stations Brijansk en Klinzyn, dié uitge strekte branden en ontploffingen veroorzaak ten. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers viel in de ochtenduren van Maandag bui tenwijken van Weenen aan. Er ontstond scha de aan gebouwen en er werden verliezen aan gericht onder de bevolking. Strijdkrachten van de Duitsche en Hongaarsche luchtverdediging vernietigde 54 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 46 viermotorige bommenwerpers. Maandagnacht hebben enkele Britsche vlieg tuigen bommen geworpen op landelijke ge meenten in het gebied van Göttingen. Het Sovjet-offensief De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd in de Sovjet-Unie concentreert zich in hoofdzaak op een bijna 400 K.M. breed front in Wit-Rusland. waar troepen van het, eerste en tweede Wit-Russische front sedert de vo rige week in het offensief zijn (de Sovjet-Rus sische uitdrukking „front" is de naam eener eenheid, die wat sterkte aangaat ongeveer het midden houdt tusschen een legergroep en een leger). Onder den hevigen druk der Sovjet-Russi sche aanvallen hebben de Duitsche verdedi gers niet kunnen verhinderen, dat op enkele punten terrein moest worden prijsgegeven. Dit geldt in het bijzonder voor het gebied van Witebsk welke stad in het Noorden en Zuiden omsingeld is, waarmede het lot van dit bol werk, dat zoolang tegen alle aanvallen heeft stand gehouden, vrijwel bezegeld was. De Duitschers hebben zich op nieuwe stel lingen ten Westen der stad teruggetrokken. Het geheele front is op het oogenblik in be weging. Churchill over de verliezen in Italië. Churchill heeft in het Lagerhuis de vol gende verklaring afgelegd: „Op 16 Februari heb ik in antwoord op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat tot 12 Februari de Britsche legers in Italië, met inbegrip van de Indische en de Dominion-troepen, de vol gende verliezen hebben geleden: 7635 gesneu velden, 23.283 gewonden en 5708 vermisten, in totaal 36.626 manschappen. Tusschen dat tijd stip en den intocht der Geallieerden in Rome hebben de genoemde strijdkrachten nog de volgende verliezen geleden: 6696 gesneuvel den, 24.683 gewonden en 5117 vermisten, in totaal 36.496 manschappen. Onze totale ver liezen van de landing in Italië tot aan den val van Rome bedragen derhalve 14.331 ge sneuvelden, 47.966 gewonden en 10.825 ver misten, dus in totaal 73.122 manschappen. Interinf meldt: De Sovjet-Russische leiding heeft klaarblijkelijk het plan over te gaan tot een omsingelingsbeweging in grooten stijl. Zoowel de Zuidelijke aanvalswig, waarvan het zwaartepunt in het gevechtsgebied van Bo broeisk gezocht moet worden, als de Noorde lijke Sovjet-Russische stootgroep, die uit het gebied van Witebsk naar het Zuidwesten op rukt, hebben het gebied van Minsk tot doel. Door het aanvoeren van nieuwe strijdkrach ten hebben de bolsjewisten den druk uit het Zuiden op Bobroeisk zoodanig versterkt, dat de Duitsche beveiligingslifiies op verscheidene plaatsen achteruit gelegd moesten worden. De Duitsche formaties distancieeren zich hier, ten einde het front recht te trekken, in volkomen orde op een verder naar het Westen loopende frontsector. De herhaaldelijk ondernomen doorbraakpogingen in de richting van Bo broeisk mislukten op bloedige wijze door de vastberaden verdediging ten Zuiden van de stad. Ook bij Mogilef moesten de voorste stel lingen tot op den rand van de stad worden teruggenomen, hetgeen er toe leidde, dat de naburige sectoren zich eveneens op de Dnjepr- stelling terugtrokken. Bij Orsja sloeg het Duitsche garnizoen tal rijke door de bolsjewisten ondernomen op- marschen in de richting van de stad met zeer zware verliezen voor den aanvaller af. Her haalde pogingen der bolsjewisten om in het gevechtsgebied van Polozk, dat in het Noord' westen aansluit, de Duitsche grendelstellingen open te breken en op Polozk storm te loopen, zijn mislukt. Het Finsche front. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m het volgende gemeld: Op de Karelische landengte zette de vijand zijn aanvallen ten Noorden van Tali voort, waarbij het hem gelukte, op een plek in de Finsche stellingen binnen te dringen. De pene- tratieplek werd door tegenmaatregelen be grensd en den vijand werden zware verliezen toegebracht. De gevechten duren met onver minderde hevigheid voort. Op de Aunus-landengte bleef de vijandelijke druk het sterkst in het kustgebied van het Ladogameer bij Aunuksenlinna, dat werd prijs gegeven. De Koivisto-eilanden, die in hun geïsoleerde positie bij de kust verscheidene dagen lang de vijandelijke aanvallen van de landzijde en uit de lucht hadden afgeslagen, werden ontruimd. Duikbommenwerpers vernietigden 43 tanks. Finsche en Duitsche jachtvliegtuigen en de luchtafweer schoten drie verkenningsballons en tezamen 39 vijandelijke vliegtuigen neer. Luchtaanval op Goeam. Naar de zender-Tokio meldt, hebben onge veer honderd lichte vijandelijke vliegtuigen het eiland Omia (Goeam) aangevallen. De Japansehe strijdkrachten schoten 16 toestel len neer. Op aardappelbon 27 200 gram brood. Uitsluitend in het stadsgebied. Tot en met Zaterdag 1 Juli a.s. zal, uitslui tend in het stadsgebied, op de met 27 genum merde aardappelbonnen der stadskaarten 200 gram brood per bon beschikbaar worden ge steld. De met 27 „land" gemerkte aardappel bonnen van de landkaarten worden derhalve niet aangewezen. WOLFF EN VAN ZWANENBERG TOT ADVISEURS BENOEMD. Stockholm, 28 Juni. (C.D.) De uitge weken Nederlandsche regeering te Londen heeft naar te Stockholm wordt vernomen, twee emigranten uit Nederland benoemd tot regeerings-adviseurs en chef-inkoopers. Het betreft hier den vroegeren bankier Daniel Wolff, die zich belast zag met het uitbrengen van advies terzake van het aankoopen van wapenen en de uitvoering der desbetreffende regeeringsorders, en Sal van Zwanenberg, in Nederland een bekende figuur uit de affaire te Oss, die benoemd is tot adviseur en in- kooper der regeering op het gebied der levensmiddelen. (Waarom zouden we ons ergeren Smaken verschillen, maar de heeren in Londen moeten toch al een erg raren smaak hebben om zich na al wat zich om dit tweetal profiteurs heeft afgespeeld, er zich nog mee af te geven. Feitelijk moet men zich verwonderen, dat dit duo zoo lang onder water gebleven is, doch erkend moet worden, dat ze zich thans met één klap schadeloos hebben gesteld voor het lange wachten. Want dat Sally en Daniel hun adviezen niet voor niets zullen geven en bij hun inkoopen een behoorlijk percentage voor hun moeite zullen reserveeren, daar kan men staat op maken. 't Blijft intusschen met onze uitgeweken regeering: Altijd wat anders, maar zelden wat goeds De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft een bezoek gebracht aan de Finsche regeering. Tjjdens dit bezoek werden de voor Duitsch land en Finland van belang zijnde kwesties en in het bijzonder de door de Finsche regee ring naar voren gebrachte wenseh naar ge wapende hulp besproken. De Duitsche regee ring heeft zich bereid verklaard aan dezen wensch van de Finsche regeering te voldoen. De besprekingen, die tusschen Von Ribben trop en president Ryti en den Finschen mi nister van buitenlandsche zaken, Ramsay, plaats vonden, werden gedragen door den geest van wapenbroederschap tusschen de legers en de vriendschap tusschen de beide volken. Volledige overeenstemming der op vattingen van de Duitsche regeering en de Finsche regeering werd op alle punten bereikt. Van Ribbentrop heeft ook een vrij lang durige gedachtenwisseling gevoerd met den Finschen minister-president Linkomies. De diplomatieke correspondent van het D. N. B. dr. Siegfried Horn, schrijft: In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal Bilddrdijk. Joon de Moor overleden op 10-2-1618. Vice-Admiraal. Blokkade Duinker ken 1588. Spaansche galleien 1603 O/H P. c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee. in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P. c. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ort^kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waf- fen SS. alwaar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Het communiqué brengt tot uitdrukking, dat Finland zooals niet anders te verwach ten was vastbesloten is zijn strijd tegen Sovjet-Rusland met alle middelen voort te zetten, en dat Duitschland den Finschen wapenbroeder iedere denkbare hulp tegen den gemeenschappelijken vijand zal verleenen. De strijd van Finland vormt een integree rend bestanddeel van het gemeenschappelijke afweerfront tegen de geheel Europa op de zelfde wijze bedreigende overstrooming door het bolsjewisme. Dit inzicht doet Duitschland, zijn belofte getrouw, dat het geen wapenbroe der of bondgenoot, die wil strijden in den steek zal laten, tot iedere hulpverleening be reid zijn. Hierdoor zijn ook degenen, die uit militaire of politieke opportuniteitsredenen of om redenen van een vermeende belangen gemeenschap, Finland willen overhalen tot het aanvaarden van voorwaarden, die gelijk staan met zelfmoord als staat en volk. van een verwachting beroofd. Westminster Hall te Londen zou verwoest zijn. Volgens den Britschen omroep hebben de Duitschers thans hun aanvallen met het wa pen V. 1 ook tot de graafschappen van Noord- Engeland uitgebreid. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Volgens berichten uit Spanje zou Westmin ster Hall door het Duitsche wapen zijn ver woest. Het bericht dat de Koning van Enge land en zijn familie Londen zouden hebben verlaten, wordt bevestigd. Het nieuwe Duitsche geheime wapen is de laatste 24 uur in nog grooter intensiteit in gebruik genomen. In bevoegde kringen ver neemt men. dat de intensiveering berust op de gewonnen ervaringen. Zoo heeft men de trefzekerheid aanzienlijk kunnen verbeteren. Dit is waarschijnlijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het commando van het wapen gebruik maakt van de verschillende mogelijkheden die zijn overgebleven om de baan te verbeteren die het projectiel aflegt. Daartoe behoort ook de automatische controle, die op een strook papier de baan van de vliegende bom nauwkeurig registreert, met opgave van de snelheid en de hoogte. Ook waar en wanneer het projectiel in het doel explodeert, kan van de controle-inrichting worden afgelezen. Een zelfden steun ondervindt het gebruik van het wapen door de z.g. „vliegende con trole". Speciale vliegtuigen nemen de baan en snelheid waar en geven voortdurend draad- looze berichten over de resultaten. Deze con trole rapporteert, dat het Britsche streven, zich over inhoud en constructie van dit nieu we wapen een eenigszins duidelijk beeld te vormen, tot dusver volkomen vruchteloos is gebleven. In Engelsche kringen te Lissabon verklaart merT, dat de lucht'versperring niet doeltreffend is gebleken, vooral als gevolg van de groote snelheid, waarmede het nieuwe wapen de versperringszone passeert. De opperste leiding van de afweer is er niet voor, sterke for maties jachtvliegtuigen te gebruiken De lichte jachtvliegtuigen zouden den geweldigen druk, die bij de explosie van het projectiel ontstaat, niet kunnen uithouden, waardoor de verliezen groot zijn. De afweer wordt ook bemoeilijkt door het feit, dat de onafgebroken waakzaamheid en de voortdurend vereischte paraatheid vermoeiend en psychologisch af mattend werkt op de manschappen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1