Nieuw wapen ook tegen N. Engeland LAATSTE NIEUWS Pantserslag bij Tilly De situatie bij Cherbourg. IJMUIDEN Groote hoeveelheden groenten in beslag genomen. Wederom vijf bekeuringen. Telkens weer zijn rechercheurs van de af deeling economische zaken der Velser politie genoodzaakt tegen verboden handelingen met groenten °P 'e treden. In korten tijd moesten vijf personen worden bekeurd, waarbij op groote hoeveelheden groenten beslag kon wor den gelegd. Een te Velsen wonende handelaar bleek in het bezit van een grooten voorraad groenten te zijn. Hij had deze buiten de veiling om ge kocht, waaruit volgt, dat de sluikhandel de bestemming was. Toen de politie de overtre ding had vastgesteld werden er korte metten gemaakt. Onder toezicht van eenige recher cheurs werd de gyheeel voorraad tegen de vastgestelde prijzen aan de afnemers van den handelaar verkocht. Voor den overtreder be- teekende dit een belangrijke schadepost, doch zijn klanten konden met dezen gang van zaken tevreden zijn. Bovendien werd er tegen een te Beverwijk wonenden groentehandelaar proces-verbaal op gemaakt. Deze dreef clandestien handel in groenten en aardbeien. Een'flinke hoeveelheid koopwaar werd in beslag genomen. Een inwo ner van Santpoort bleek groenten tegen te hoogen prijs aan den man te brengen en werd daarvoor bekeurd. De nog aanwezige voorraad werd onder toezicht van eenige rechercheurs tegen den normalen prijs aan de consumenten yerkocht. Verder werd nog tegen twee IJmui- der groentehandelaren wegens prijsopdrijving proces-verbaal opgemaakt. Prijsaanduiding verplicht. De politie controleert. Rechercheurs van de afdeeling economische zaken der Velser politie hebben den laatsten tijd een controle gehouden op de bekende voorschriften inzake de prijsaanduiding door winkeliers. Zooals bleek liet de naleving nogal eens te wenschen over; nu eens waren de vd<A den verkoop aan het publiek in zaken aan wezige goederen in het geheel niet-, dan weer waren zij onvoldoende van een prijsaanduiding voorzien. Tegen negen winkeliers werd wegens dergelijke overtredingen proces-verbaal opge maakt. GLAZENWASSCHER DREEF PRIJZEN OP. Ook glazenwasschers kunnen met de prijs- voorschriften in conflict komen. Dat bleek te IJmuiden, waar iemand voor de door hem verrichte werkzaamheden een veel te groote belooning berekende. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE. De diensten in de Goede Herderkerk aan den Velserduinweg zullen met ingang van Zondag 2 Juli voorloopig in plaats van te half elf reeds te negen uur beginnen. KERKCONCERT. Donderdag 29 Juni zal onze plaatsgenoot Nol van Leeuwen, bariton, medewerken aan een kerkconcert in de Groote Kerk te Medem- blik. Hij zingt liederen van L. von Beet hoven, Anton Dvorak, Edv. Grieg en Cesar Frank. ZWEMFEEST IJ.I O.-SCHOOL Een geheelen morgen werd het „Velserbad" in beslag genomen door dè leerlingen der openbare U.L.O.-school aan de Platanenstraat te IJmuiden-Odst. 89 Jongens en meisjes leg den er proeven van zwem vaardigheid af. Voor waar geen klein aantal. Voor diploma A slaag den 36 candidaten, afgewezen 5. Voor B-slaag den 41 candidaten, afgewezen 7. De leiding berustte bij den heer P. Dijkstra, gemeentelijk ambtenaar van sport en lichame lijke opvoeding b.s. te Velsen, terwijl de heer W. J. Roggeveen, rijksconsulent der lichame lijke opvoeding in de inspectie Alkmaar, als gedelegeerde aanwezig was. Mej. C. Huysman en de heer Dijkstra vorm den de examen-commissie. De heer A. Wiede- meyer, hoofd der school, en zijn staf van leeraressen en leeraren, gaven van hun belangi stelling blijk, alsook de heer J. J. Waagmees- ter, directeur der zweminrichting. Van de zijde der medescholieren was in belangrijke mate medeleven, en, gezien het vroege uur en den „Maandagmorgen" viel er over aanwezigheid der ouders niet te klagen. De heer J. J. Bolland, leeraar lichamelijke oefening aan de school, was ditmaal de ?,man achter de coulissen", „maar", zooals iemand terecht opmerkte, „dat is juist de kunst, je er niet mee te bemoeien en toch goede resultaten te bereiken." De resultaten .waren goed. Zwemslag en houding waren bij vele candidaten wat men noemt in orde en de geest, die er heerscht tusschen dezen leeraar en zijn pupillen spreekt voor zichzelf. Een pantomime, opgevoerd door eenige oudere jongens bracht de lachspieren in beweging, het optreden van twee dames ais „Snip en Snap" veroorzaakte veel hilariteit. En de candidaten? De ontboezeming van één meiske was: „Het viel me honderd pro cent mee." VIJFKAMPDAG DE STORMVOGELS. In de bovenzaal van hotel Vreeburg heeft de IJmuider wandelsportvereeniging De Storm vogels een ledenvergadering gehouden, waarin de plannen voor de,koroende weken onder de aandacht werden gebracht. Medegedeeld werd, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een vijfkampdag te organiseeren. Het bestuur treft reeds de noodige voorbereidingen. Een vijf kampdag is voor De Stormvogels iets nieuws en daarom wordt er veel belangstelling voor aan den dag gelegd. Het voornemen bestaat alle leden, dus ook de jeugdgroep, gelegenheid te geven deel te nemen. O.m. zal de aandacht uitgaan naar hardloopen, hoogspringen, vèr- springen en slagbal. De leden van de jeugdgroep hebben zich in Santpoort en omgeving bij een oefentocht over ongeveer vijftien kilometer geweerd; de jon gelui hadden een paar prettige uurtjes en hun animo voor de wandelsport is dan ook weer toegenomen. 1 Verboden vervoer van visch. Talrijke malen is er de aandacht op geves tigd, dat ter voorkoming van den sluikhandel in visch de noodige maatregelen zijn getroffen. Desondanks constateerden rechercheurs van de economische afdeeling der Velser politie, dat twee inwoners van Amsterdam en een Haarlemmer visch vervoerden zonder hiertoe gerechtigd te zijn. Er werd proces-verbaal te gen het drietal opgemaakt, terwijl op een hoe veelheid visch beslag werd gelegd. Later werd vastgesteld, dat nog een Amsterdammer visch vervoerde, die niet op de voorgeschreven wijze was „gedekt". Ook in dit geval volgde een be keuring en werd de visch in beslag genomen. GEREEDSCHAPPEN ONTVREEMD. Onbekenden hebben zich in het laatst van de vorige week toegang tot een werkkeet verschaft, waar zij diefstallen ten nadeele van een uitvoerder en twee arbeiders pleeg den. Vermist worden een kruiwagen, twee bijlen en een schop. De politie stelt, een on derzoek in. PRIJSOPDRIJVING VAN SPEELGOEDEREN Bij het verkoopen van speelgoederen dregf een te Velsen wonende winkelier den prijs op Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. Bovendien heeft de afdeeling econo mische zaken van de Velser politie de directie van een luxe-papierwarenfabriek, gevestigd te Voorburg, wegens prijsopdrijving bekeurd. GEBAK WAS TE DUUR. Wegens prijsopdrijving bij het verkoopen van gebak heeft de politie tegen een te IJmuiden wonenden bakker proces-verbaal opgemaakt. Een hoeveelheid gebak, die tegen een te hoogen prijs zou worden' afgeleverd, werd in beslag genomen. EIEREN ZONDER BON. Wegens het verkoopen van eieren tegen te hoogen prijs is een inwoonster van IJmuiden door de politie geverbaliseerd. ER WAS GENOEG TE ROOKEN. Een belangrijke partij shag heeft de politie in beslag genomen, toen zij constateerde, dat een inwoner van IJmuiden hiermede frau duleus handel dreef. De man had bovendien een bekeuring in ontvangst te nemen. VISCHPRIJZEN VAN DINSDAG. Prijzen: gr. tarbot f8,50f6,30. kl. tarbot f5,35 —f3,50, gr, griet f 5,35—f 5, kl. griet f 2.80—f 2,50, er. tong f 8—f 7, kl tong f 5.85—f 2,50. kabeljauw f2.20—f2 gr. gul f 1.65—f 1,50. kl. gul le srt f 1.35 f 1.20, kl gul 2e srt f 0.88f 0,80.' gr. hake f 2.25. kl. middeihake f 1,75, kl. hake f 1.35, gr: roode boon f 3. kl. roode poon f 1.20. poontjes f 0,60. kl. haai f 0,60, h.orsmakreel f 6,40, mullets f 1, gr. vleet fl. gr. rog fl,10, kl. rog f 0,55, middelschol f3. kl. middelschol f2,50, kl. schol 2e srt f2, idem 3e srt. f 0,80. idem 4e srt. f 0.50 kl. «ehar f 0,30, wijting f 0.80. alles per kg. GESLAAGD. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor steno slaagden de dames M. B. Sehol- ten, D. Bosman, C. Sluiters en F. Avegaart, Voor het examen typen slaagde mej. H. We ber. allen alhier. VELSEN 2000 Kilo anthraciet zonder bon. Dat een schoenmaker zioh bij zijn leest moet houden bleek niet te zijn begrepen door een tuinder te Velsen, die tevens als koop man optrad. Hij verkocht niet minder dan tweeduizend kilogram anthraciet buiten de bekende distributieregeiling om, doch onder vond dat de politie actief is. Een bekeuring herinnert hem er aan. dat zijn handeling on geoorloofd is. DITRE YKRIACHTT N GS ARTI IvFT/EX Bij het verkoopen van verlichtingsartike len maakte een te Velsen wonende winkelier zich aan prijsopdrijving schuldig. De politie heeft hem bekeurd. SCHOENMAKER REKENDE TE VEEL Voor de door hem verrichte herstelwerk- zaa.ni'heden berekende een te Velsen wonen de schoenmaker een veel te hoogen prijs. De politie kreeg hiervan kennis en maakte pro ces-verbaal o p VEEHOEDER KARNDE /jTTLF Door de politie werd vastgesteld, dat een te Velsen wonende veehouder boter maakte zon-Öer hiertoe te zijn gerechtigd. Wegens deze overtreding en bovendien terzake het voorhanden hebben van een karn werktuig werd de man geverbaliseerd. I. E. V. ORGANISEERT ATHLETIEK- COMPETITIE. De athletiek-afdeeling van de R.K. Sport- vereeniging I. E. V. organiseert Zondagmid dag te 2 uur op het D. E. M.-terrein aan den Hoflanderweg een athletiek-competitie voor .junioren, waaraan wordt deelgenompn door Holland (Haarlem), D. E. M. (Beverwijk) en I. E. tV. Tn verband met de bijzondere om standigheden is het aantal deelnemende ver- eenig'ingen aan deze competitie tot bovenge noemde drie clubs terug gebracht. Hierdoor zullen dus D.O.C.O.S. erf Holland, beide uit Leiden, niet meer tot de mededingers behoo- ren. Voorts zal dien middag voor de senioren van de L E. V.-athletiek-afdeeling een onder linge vijfkamp worden verwerkt. Alle wed strijden staan onder leiding van den trainer van I. E. V., den heer H. Conner. SANTPOORT HANDBOOGSCHUTTERS IN ACTIE Te Wassenaar heeft clisfriet 1 van den Ne- clerlandscfien Bond van Handboogschutte rijen een wedstrijd gehouden. Hierbij kwa men de zes schutters, die tot de driehonderd hoogste van Nederland behooren, in actie voor plaatsing bij de honderd hoogste schut ters van Nederland. "Eerste werd A. Etierme van Willem Teil met 19 8 punten, gevolgd door 2. ,T. Horsten van Romeinen met 191 punten, 3. Vervaart van Batavieren met 172 punten, 4. C. Buys van Nieuwe Germanen met 171 punten, 5. C. Vermeulen van Nieuwe Germanen met 167 punten en 6. L. v, d. Drift, van ïtein met 148 punten, f~~ ABNORMALE PRIJS VOOR AARDBEIEN Door rechercheurs van de afdeeling econo mische zaken der Velser politie werd vastge steld, dat een te Santpoort wonende tuinder bij het verkoopen van aardbeien een abnor malen prijs berekende. De man had een be keuring in ontvangst 'te nemen. Bovendien werd er proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Haarlem, die de aardbeien te gen een te hoogen prijs kocht. OVERWINNING VAN STABIEL Het tiental van de damclub Stabiel heeft zijn eersten oefenwedstrijd weten te winnen. HDC werd met 137 verslagen. De Sant poorters hadden invallers voor F. W. Schmidt en J, Buren. N. Zönneveld speelde tegen Rutgers zeer goed en slaagde er dan ook in op beide punten beslag te leggen. F. Bontebal kwam eveneens flink voor den da^ en deed Steenkist het onderspit delven. Ook C. Oud was goed in vorm, hetgeen hij tegen Holm in winst uitdrukte. De volledige uitslag is als volgt: P. Smit L. Kisch 02, J. OosterlingJ. Boerkool 20, J. M. JansenW. de Goede 20, C. OudJ. Holm 20, J. H. Bakhuys-P. L. Schrijnemaker 11, P. de KortJ. Boter bloem 02, G. ZuiderduynA. Smit 11, E. ZuiderduynG. Bakker 11, N. Zonneveld J. M. Rutgers 20 en F. BontebalG. M. Steenkist 20. BEVERWIJK JEUGDWEDSTRIJDEN HOOGOVEN-STATEN In het kader van het sportfeest, dat door de Vereeniging Hoogoven-Staten is georganiseerd riemen de jeugdwedstrijden een belahgrijke olaats in en hoewel het vastgestelde program ma zich tot slechts enkele nummers bepaalde bleek de belangstelling zoo groot, dat ondanks de voortreffelijke leiding van den heer J. A. ten Napel, de tijd eigenlijk te kort bleek. Fel is bij de jeugdleden van de verschillen de onderafdeelingen gestreden, niet alleen voor de persoonlijke, maar mok voor de eer •>an de vereeniging, hetgeen de uitslagen dui delijk weergeven. ^.1 met al heeft men vele jongeren, afgezien van de resultaten, een pret- tigen dag bezorgd. De uitslagen zijn: Jongens 10-12 j. Estafette 4 x 50 M. 1. Watervliet I 33.3; 2. S.S.H. II 34,»; 3. S.S.H.- III 34,7. Balwerpen: 1. M. Veerbeek Wvl. 20,95; 2. H. Prummel V.V.B. 20; 3. A.Dem- mers V.V.B. 18,95; Vèrspringen: I. J. Beers V.V.B. 3,85; 2. J. Leemhuis S.S.H. 3.63; 3. P. de Koning V.V.B. 3,60. V.V.B. 7 pnt. Vvl. 6 pnt. S.S.H. 5 pntf Meisjes 10-12 j. Estafette: 1. Wvl. I 35,2; 2. S.S.H. 5 35,6; 3. S.S.H. I 35,8; balwerpen: 1. N. Maat 13,70; 2. J. Wegman 13; 3. J. Waagmees- ter 12,80; allen S.S.H.; vèrspringen: 1. N. Hol leman Wvl. 3,29; 2. Maat 3,27; 3. D. de Gooyer 3.17; beiden S.S.H. I. S.S.H. 8 pnt.; 2. Wvl 7 p. Jongens 13-14 j.: Estafette: 1. S.S.H. I 33,9; 2. V.V.B. 3 35,7; 3. Suomi 38,2; balwerpen: 1. Vrenegoor V.V.B. 29,10; 2. Holman S.S.H. 25,10; 3. K. Koster VV.B. 24.80; vèrspringen: 1. Hol man S.S.H. 4,15; 2. L. Scheffer Submi 4,15; 3. W. van Delft V.V.B. 3,05. 1. V.V.B. 8 pnt. 2. S.S.H. 6 pnt. 3. Suomi 4 pnt. Meisjes 13-14 j.: Estafette: 1. Suomi I 33,9; 2. Wvl. I 36,8; 3. S.S.H. 38; balwerpen: 1. C. Hendriks Wvl. 19; 2. W. Jansen Wvl. 17,25;'3 en 4 v. Kampen S.S.H. en Bie Otte Suomi 17: vèrspringen: 1. Ada v. d. Werf 3,98; 2. J. Gra- vemaker 3,77; 3. A. Streefland 3,55; allen Stlo- mi. 1. Suomi 7 pnt. 2. Wvl. 6 pnt. 3. S.S.H. 5 p. Jongens 15-16 j.: Estafette: 1. Suomi 2 53,2; 2 V.V.B. I 54,2: 3. Suomi I 54,8; balwerpen: 1. Lejeune S. 30,20 2. Gerritsen V.V.B. 29,80; 3. De Haas V.V.B. 28,80; hoogspringen: 1. v. d. Boorn V.V.B. 1,40; 2. H. Weenink S. 1,35; 3. Lejeune S. 1,35. 1 en 2. Suomi en V.V.B. 7 pnt. Wvl. 3 pnt. Meisjes 15-16 j.: Estafette: 1. Suomi I 58,9; 2. S.S.H. I 1,3,4; 3. S.S.H. 2 1,7; balwerpen: San ders S.S.H. 19,95; 2. v. d. Plas Wvl. 19; 3. Ledoc S.S.H. 16,95; hoogspringen: 1. Koster S. 1,25; 2. B. Wessels Wvl 1,20; 3. Appelman S.S.H. 1,20. 1. S.S.H. 8 pnt. Wvl. en Suomi 5 pnt. Baltrap- pen: heeren; 1. P. Vlietstra 52,30; 2. N. Michel 50,40; 3. G. Zandbergen 46; allen V.V.B.: hoog springen heeren: 1. T. V.-43. Werf S 1,55; 2. P L. Bakker S. 1,55; 3. B. Hofman S.S.H. 1,50; speerwerpen: heeren: 1. S. H. Wolzak S. 33,18; 2. L. Sauer Ymond 32,78; 3. Garritsen IJmond 29,02. Dames: G. v. d. Ploeg S. 28,64; 2. B. Mi chel S.S.H. 25,70 en 3. M. Klaver-Buding S. 25,08. NED. HERV. GEM. VAN WIJK AAN ZEE EN DEIN. In een gecombineerde vergadering van den kerkeraad eii de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee en Duin werd besloten om na den oorlog een actie op touw te zetten om te komen tót den bouw van een nieuwe kerk in Wijk aan Duin, aan gezien het vereenigingsgebouw te klein is en Zondags geregeld kerkgangers onver- Wchterzake huiswaarts moeten keeren. Be sloten werd te gaan bouwen „zonder schuld. Het nieuwe bedehuis moet 5 jaar na den oorlog gereed zijn. GESLAAGD. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor steno slaagden de dames J. C. Knip pen en E. C. W. Bögeholz, beiden alhier. Het diploma typen 'behaalde mej. P. M. Th. Schilder. Bommen op San Marino. Angelsaksische bommenwerpers hebben in den loop van Maandagochtend hoofdstad en gebied der neutrale republiek San .Marino in vier opeenvolgende golven met bommen van zwaar en zeerzwaar kaliber bestookt. Tot dusver zijn 40 dooden c-> S0 zwaargewonden geteld. De stad San I' o vertoont zware verwoestingen. De D.r j n de bibliotheek werden geheel verwoest Talrijke historische gebouwen werden vernield, woonwijken der burgerbevolking werden zwaar getroffen. Van officieele zijde der staatsvertegenwoor- diging der regeering van Sarr Marino wordt het volgende verklaard: In San Marino bevonden zich geen mili taire installaties, geenerlei wapen- of muni tiedepots, geen troepen van een oorlogvoe rende mogendheid. Het Duitsche opperbevel had den Duitschen troepen zoowel het verblijf als de passage door de republiek San Marino Iuitdrukkelijk verboden. D.e neutraliteit der Westminster Hall te Londen zou verwoest zijn. Volgens den Britschen omroep hebben de Duitschers thans hun aanvallen met het wa pen V. 1 ook tot de graafschappen van Noord- Engeland uitgebreid. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Volgens berichten uit Spanje zou Westmin ster Hall door het Duitsche wapen zijn ver woest. Het bericht dat de Koning van Enge land en zijn familie Londen zouden hebben verlaten, wordt bevestigd. republiek San Marino is van Duitsche zijde gerespecteerd. Zelfs was den troepen een korte bezichtiging der uit de vroege Middel eeuwen stammende stad verboden. Onder de bevolking heeft deze schending der neutra liteit een stormachtigë verontwaardiging ge wekt. De regeeringsraad der republiek heeft terstond een formeel protest opgesteld De bevolking had bij het begin van den aanval geen gebruik gemaakt van schuil- gelegenheden, aangezien de neutraliteit der republiek tot dusver nog van geen enkelen kant was geschonden. Slagschip voor de Orne aan den grond. Dinsdagmiddag meldde het D. N. B.: De nog in de stad Cherbourg staande Duitsche troe pen werden na een uiterst zwaren strijd dopr den kern der aanvallers overweldigd. Het ar senaal en de oorlogshaven worden door de Duitschers nog verbitterd verdedigd. Uit Cherbourg werden verder geen nauw keurige berichten ontvangen. Gedurende Maandagnacht was op verschillende punten in de stad, vooral bij het havenstation, hard ge vochten. Uit zeer hevige ontploffingen leidt men af, dat dé zoo groot mogelijke vernieling van havenwerken, kaden en andere installa ties voor ontschepingen, waarmede reeds da gen geleden een aanvang werd gemaakt, werd voortgezet. Interinf vernam Dinsdagavond te 10 uur: Ofschoon de Geallieerden te land en ter zee met inspanning van alle krachten den gehee len dag tpgen Cherbourg storm liepen, konden zij de stad nog steeds niet in haar geheel in bezit nemen. In den nacht van 26 op 27 Juni verplaatste de havencommandant met zijn staf en een handvol vastberaden mannen door middel van ^en zeiljacht en roeibooten zijn gevechtstelling en nam de verdediging van de pier op zich. De marinebatterijen Hamburg en York. die de laatste dagen bijzonder op den voorgrond zijn getreden, hebben alle frontale aanvallen en aanvallen in den rug afgeslagen. Sedert twee dagen ligt in de Seinebaai in de nabij heid der Ornemonding een groot stilliggend schip, welks type door het onduidelijke weer niet nauwkeurig kon worden vastgesteld. Door de weersverbetering, die op 27 Juni begon, werd dit schip thans herkend als een slagschip met de" driebeenigen mast. Het schip moet aan den grond zitten. Slagschepen met drie- beenige masten zijn in het bezit van dp Ver. Staten en Frankrijk. Ook aan het gevechtsfront van Tilly woeden sinds Dinsdagochtend nieuwe groote pantser gevechten over een breed front. De Engel sehen breidden hun aanvalssector verder naar het Oosten uit, waarbij zij er met aanzienlijk gebruik van materiaal in slaagden, de Duit sche linie ongeveer twee kilometer terug te drukken, zonder dat zij echter de gehoopte doorbraak in Zuidoostelijke richting konden forceeren. Voor de uitbreiding hunner stellingen moes ten zij een buitengewoon hoogen prijs betalén. Eén enkele Duitsche pantserformatie meldt de vernietiging van 59 Britsche tanks.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3