Haarlemsehe Courant Overwinnaar van Narvik omgekomen Sinds begin der invasie 34 oorlogschepen buiten gevecht gesteld. Nieuwsblad voor Noord-Holland Voorts met zekerheid 242.400 brt. tot zinken gebracht. Strijd om Cherbourg en op Noordelijk deel van Cotentin beëindigd. Pantserslag bij Tilly woedt sinds 10 dagen voort. Generaloberst Diell. de eerste nat soc« officier Herdenkingsrede van den Fïïhrer. 289e Jaargang No. 153 Bureaux: Groo!e Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soeudaplein 21 Telef 12230 [Jmutden: Rembrantlt-laan 55, IJmulden-O. Hoofdredacteur: F, O. Derks. Maandag 3 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, "behalve o>p Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Tijdens den met toenemende hevigheid voortdurenden pantserslag van Tilly poogden de Britten Vrijdag door het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten den vorderenden Duit- schen tegenaanval op te vangen, zoodat in de avonduren de aanvalsvoorhoeden der beide strijdende legers op elkander stieten. Na een lang, verbitterd gevecht, tijdens hetwelk de Britten 37 zware gevechtswagens verloren, kon de Britsche aanval afgeslagen worden. Nieuwe pogingen om de Duitsche vërsper- ringsstellingen ten Zuidwesten van Caen aan het wankelen te brengen mislukten met bui tengewoon bloedige verliezen. De thans reeds 10 dagen durende strijd tus- schen Tilly en Caen overtreffen de af metingen van de geweldige materiaalslagen van den eersten wereldoorlog. De grond tus- schen de plaatsen Baron en Gavrus, waar van nauwelijks nog een steen op den andere staat, dreunt onophoudelijk van de zware detonaties. Maar ook deze vuurwals heeft de Engelschen nog niet verder gebracht. Gavrus is nog altijd stevig in Duitsche banden. Behalve de herhaaldelijk voor de Norman- dische kust waargenomen Britsche slag schepen Warspite, Nelson en Ramillies, is den laatsten tijd ook de Rodney gezien. Opmerke lijk is, dat het slagschip Nelson sinds eenigen tijd niet meer te voorschijn is gekomen. Van 6 Juni tot in de avonduren van 30 Juni zijn door Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen 31 troepentransport schepen, vrachtschepen en tankschepen met een gezamenlijken inhoud van' 242.400 brt. tot zinken gebracht. Vernietigend getroffen of zwaar beschadigd werden 44 transportschepen en ravitaillee- ringsvaartuigen van allerlei aard met een tonnage van in totaal 259.000 brt. In den strijd tegen Anglo-Amerikaansche zeestrijdkrachten in het gebied van het invasiefront en in het Kanaal werden 9 tor pedojagers en 3 groote speciale landings schepen tot zinken gebracht. Zware bescha digingen, waardoor zij meestal buiten gevecht werden gesteld kregen 1 slagschip, 11 zware en lichte kruisers, 13 torpedojagers en 26 groote en kleine speciale landingsschepen. Aldus werden alleen door de voortdurende aanvallen der Duitsche luchtmacht 75 trans port- en ravitailleeringsvaartuigen met een gezamenlijke tonnage van meer dan 500.00 brt. en 34 oorlogsschepen alsmede 29 speciale landingsschepen uitgeschakeld. De verliezen die de Duitsche eskaders bij deze aanvallen leden, zijn geringer dan men verwacht had. De gevechten om Cherbourg en het Noorde lijke deel van het schiereiland Cotentin heb ben in den loop van Zaterdagnacht tpin einde gevonden. Nadat des middags ca. 30 tot 40 mij nenvegers en andere kleine vaartuigen de ha ven van Cherbourg waren binnengedrongen zij, konden door de Duitsche steunpuntbe zettingen wegens volledig gebrek aan muni tie niet meer bestreden worden is de ha ven Cherbourg thans in Geallieerde handen. Volgens de oorspronkelijke aanwijzingen die Montgomery had meegekregen, moest de ha ven reeds op 9 Juni veroverd zijn geweest. Ook op het schiereiland Jobourg en op Kaap de la Hague zijn de gevechtshandelingen ge staakt. Dat he teen gevechtsgroep van nau welijks 2.000 man gelukt is, zich verscheidene dagen lang te handhaven tegen den druk van twee voortreffelijk bewapende Amérikaan- sche divisies, vormt een prachtig getuigenis van den strijdgeest der Duitsche soldaten. Slag om Saipan nog steeds niet beslist. In de drie weken na de eerste landing op Saipan tot 30 Juni hebben de Amerikanen in het gebied der Marianen 35 oorlogsschepen verloren, o.m. zeer zware eenheden, 13 trans portschepen en ongeveer 700 vliegtuigen. Bij de in den grond geboorde schepen zijn twee moderne slagschepen, twee vligékampschepen en vier torpedobootjagers, terwijl nog vijf vliegkampschepen en de verdere genoemde eenheden of wel tot zinken gebracht of zeer zwaar beschadigd zijn. Het Japan sche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat eenheden der Japansche lucht macht 24 Juni ten Zuiden van de Boni-eilan den van een groep in Noordwestelijke richting varende vijandelijke oorlogsschepen twee vliegkampschepen en twee andere oorlogs schepen tot zinken hebben gebracht. Meer dan 55 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. De eigen verliezen bedragen toestellen. In Tokio wordt verklaard, dat de verliezen die de vijand geleden heeft in de wateren van de Marianen nog geen beslissend karak ter dragen, zoodat op nieuwe hevige gevech ten gerekend moet worden. Duitsch grafmonument in Finland. In Salla is op 1 Juli op het Duitsche Hel denkerkhof door generaal Weissenbers in te genwoordigheid van vertegenwoordigers der Finsclie regeering en der Finsche weermacht benevens van hooge Duitsche officieren een Duitsch grafmonument onthuld. V. 1 voert 1000 k.g. springstof mee. Ondergrondsche installaties. Een aantal Britsche Lagerhuisleden heeft voor de eerste maal sedert het begin der V 1- aanvallen in het Lagerhuis geëischt, dat de regeering minder zwijgzaam in deze aange legenheid zal zijn. De conservatief Hugh O'Neil zeide, dat het een volkomen onjuisten indruk zou geven wanneer men thans geen verliescijfers bekend maakte, terwijl men tot dusver maandelijks het aantal slachtoffers ge publiceerd heeft, dat door luchtaanvallen is gevallen. Het publiek zou daar de conclusie uit kunnen trekken, dat de toestand ernstig was. De Daily Herald besluit, dat men de ge- heele aangelegenheid voorloopig heeft laten rusten, maar dat Zich bij het publiek steeds meer het gevoel vestigt, dat men de geheim zinnigheid overdrijft. Interinf. meldt nog dat de ontploffende pro jectielen worden afgevuurd uit ondergrond sche installaties, die bijzonder sterk beveiligd zijn tegen beschieting door artillerie en lucht aanvallen. Het wapen kan een onbemand vliegtuig worden genoemd, dat door middel van raketaandrijving een snelheid van onge veer 600 K.M. per uur krijgt. In den kop van het onbemande vliegtuig bevindt zich een nieuw soort springstoflading van ongeveer 1000 K.G.. waarvan de ontploffende uitwerking die van de tot nu toe gebruikte ontploffings middelen verre overtreft Behalve springstof kan het toestel ook nog met andere stoffen, b.v. met fosfor gel aden, worden. Eikenloof voor Dollmann en Von Rundstedt. De Führer heeft het Eikenloof bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den opperbevelhebber van het zevende leger, Generaloberst Friedrich Dollmann, als posthu- me onderscheiding en aan den opperbevelheb ber West, gen.-vemmaarschalk Von Rundstedt. Luchtaanval op Boedapest. Zondagochtend hebben Amerikaansche bom menwerpers door talrijke lange-afstandjagers oegeleid, een zwaren terreuraanval onderno men op het stadsgebied van Boedapest en an dere steden tusschen Donau ei» Theiss. Volgens de tot dusverre ontvangen rappor ten zijn 36 vliegtuigen, waaronder 30 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Rijksminister Backe vertoefde in Neder land. Op de foto Rijksminister Backe (links) met den Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart. (SS Bildberichter Sepp Fritz-Stapf P. c) Tsjang Kai.sjek en de communisten. Exchange Telegraph meldt dat volledige overeenstemming tot stand is gekomen tus schen de communistische partij in China en maarschalk Tsjang Kai-sjek. De Amerikaansche vice-president Wallace, Is naar de Vereenigde Staten teruggekeerd.- Turksche politiek ongewijzigd. In antwoord op een vraag wordt in de Wil- helmstrasse verklaard, dat geen feiten bekend zijn, waaruit geconcludeerd zou kunnen wor den, dat Öe Turksche buitenlandsche politiek na het vertrek van Menemendsjogloe een prin- cipieele politieke koersverandering heeft on dergaan. In dit verband worden geruchten over een beweerde reis van Wysjinslci naar Ankara, alsmede de actie van andere Sovjet- Russische diplomaten voor kennisgeving aan genomen, "doch niet verder van commentaar voorzien. Finsche pers Over stap van Washington. De meeste Finsche bladen bevakten com mentaren op de verbreking der diplomatieke betrekkingen door de V. S., waarin deze stap over het algemeen betreurd wordt. Tot op het laatste moment, aldus de Uusd Su-omi, heeft men geloofd aan het begrip deir Vereenigde Staten voor de Finsche zaak, Finland' wil niets anders dan zijn nationale bestaan en zijn eigen leven behouden. Nog tot voor enkele jaren hebben de Vereenigde Staten bewondering gehad voor het Finsche volk in zijn vrijheidsstrijd, doch op het mo ment, waarop het voor de keuze stond op ge nade of ongenade aan den vijand overgele verd te zijn of verder te strijden, wordt het door de Vereenigde Staten in den steek ge laten De curator voor buitenlandsch vermogen in de Vereenigde Staten heeft meegedeeld, dat de Finsche eigendom in de Vereenigde Staten wordt behandeld als vijandelijk ver mogen. Generaloberst Dietl is op 23 Juni 1944 bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. In den dagorder van den Führer wordt o.a. gezegd: „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het nationaal-socialistische Groot-Diiitschland heeft Generaloberst Dietl zich vooral in den strijd om Noorwegen en Finland onderscheiden en zijn mannen van e eene overwinning naar de andere gelei$. Onvergetelijk zal zijn strijd om Narvik blij ven tegen de sterkste overmacht van den vijand en in de hardste omstandigheden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche weermacht het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. Zijn naam zal voortleven in zijn fiere bergleger en bovendien verbonden zijn met dien van deze wapenbroederschap. Als huldiging voor zijn voortdurend held haftig optreden verleen ik den General oberst Dietl het Eikenloof met Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis". Zondagochtend is het stoffelijk overschot te Müniïben aangekomen en in tegenwoor digheid van vertegemvoordigers van weer macht en partij bijgezét. Als laatsten groet van het front legde de generaal der bergtroepen, Ritter von Hengl, een krqns op het graf. Het woord werd ge voerd 'door den generaal der infanterie Ha- niclce en gouwleider Giesler. In een officieele staatsplechtigheid, waar aan behalve de Führer aanwezig waren generaal-veldmaarschalk Keitel als chef van het opperbevel der weermacht, de Rijksmi nister van buitenlandsche zaken Von Rib- bentrop, groot-admiraal Dönitz, de Reichs- führer-SS Himmler, maarschalk Milch, als mede talrijke Rijksministers, rijksleiders, gouwleiders, generaals van het leger, van de luchtmacht en van de Waffen-SS, voorts admiraals van de marine en wapenattachés van de verbonden en bevriende naties, naast andere vertegenwoordigers uit weer macht, partij en staat, had de Duitsche natie den vorigen middag afscheid genomen van den door een hard lot plotseling uit het leven weggerukten Generaloberst Dietl. Maarschalk Keitel sprak een herdenkings rede -uit. De Führer spreekt. Ook de Führer heeft in de plechtige her denking voor den overleden Generaloberst Dietl dezen in gevoelvolle bewoordingen een laatsten groet gebracht. De Führer zeide o.a.: „De militaire prestaties van den General oberst Dietl zullen in het boek der geschie denis worden opgeteekend. Zijn persoon lijkheid kan echter alleen hij volledig besef fen, die het geluk had, die in den loop van vele jaren zelf mee te maken". KORT NIEUWS. De Daily Mail meldt, dat de commandant van. de Engelsche bur gerwacht en de Territorial Army, generaal British- man,, is afgezet en vervangen door gen. *Sir James Syme Drew. De Führer heeft het Eiken loof met Zwaar den bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis ver leend aan SS- Oberstürmführer Michael Wittmann Kompanieführer eener zware pant sercompagnie in de SS-pantserdi- visie „Hitlerju- gend.". Tijdens een bijeenkomst te Rotterdam heeft de Leider de vrou welijke familieleden van frontstrijders, N.S.K.K.-mannen, Oest- landboeren en leden der N.S.V.O. toegesproken. De aankpg t van den Leider. (C.N.F.-Cino De Führer schilderde zijn eerste ontmoe ting met Dietl in den tijd van strijd der Beweging en zijn verdere samenwerking -?P overleden*Generaloberst tot aan net uitbreken van den huidigen oorlog. „Toen ik eens persoonlijk besloot, dat gene raal Dietl de expeditie naar Narvik zou uit voeren, geschiedde dat omdat ik geloofde, m, bem den man te kennen, die zelfs het schijnbaar kanslooze ten slotte toch door zijn vast vertrouwen mogelijk zou kunnen maken. Wanneer wij ook thans in het vijfde oorlogsjaar vaak voor moeilijke situaties staan, dan valt toch geen dezer situaties ook maar bij benadering te vergelijken met de opdracht, die ik toen verstrekte aan dien tot dan onbekenden Duitschen generaal, de opsracht n.l. om met een handvol soldaten midden door de vijandelijke overmacht ter zee heen een haven binnen te dringen, die vjjoi' het Duitsche volk op een oneindigen afstand scheen te liggen, en daar geheel op zichzelf aangewezen, wellicht voor vele we ken en maanden te probeeren. niet alleen die haven in bezit te houden, doch een po sitie op te bouwen, waar later andere for maties naar toe konden trekken. Van alle verbindingen afgesneden, zon der proviand, zonder munitie, zonder zware wapens, stond deze man met 2500 soldaten, zijn bergjagers en later nog 2000 man ma trozen en zee-officieren die zichzelf moei zaam als drenkelingen hadden gered, ge heel alleen tegenover een sterk overmach tige vijandelijke macht. Hoe hij dat toen heeft klaargespeeld en hoe hij eindelijk die situatie definitief ten gunste van Duitsch- land heeft kunnen keeren is een wonder niet alleen van groote militaire bekwaam heid, doch ook van menschelijke persoon lijkheid. Generaal Dietl heeft wellicht het duide lijkst in zijn persoon de synthese gevonden, aan den eenen kant onverbiddelijk hard te zijn in het eisehen en aan den anderen kant toch op te gaan in de bezorgdheid voor zijn mannen. Hij heeft daardoor eigenlijk het type van den Nationaal-socialistischen offi cier geschapen, van een officier, die niet week is in het eisehen en verlangen, niet zwak om zijn menschen te laten optreden, doch die nauwkeurig weet, dat voor dezen strijd geen offer te groot of te duur is om niet gebracht te worden, van den officier, die aan den eenen kant deze harde en uiterste harde eisehen stelt, aan den ande ren kant echter het lot van zijn onderge schikten als hun ware vrignd en vader tot zijn eigen lot maakt. Dat ik reeds om dien reden persoonlijk een bijzonder nauw contact met dezen offi cier onderhield, was vanzelfsprekend. Hij is voor mij de eerste officier van de Duit sche .weermacht, die mijn gedachtenwereld was ingegaan en zich blindelings en zonder compromissen daarvoor uitsnrak. Juist in de iaren van 1933 tot 1936, toen ik met den blik op de Duitsche toekomst geweldige waagstukken moest ondernemen, toen stond deze man onwrikbaar en van zelfsprekend achter mij, en dat is zoo voort gegaan tot de laalste dagen. Toen hij voor het laatst bij mij was op grond van den nieuwen militairen toestand in Finland toen sprak uit hem hetzelfde onvoorwaar delijke vertrouwen om ook in de toekomst elke situatie onder alle omstandigheden onder de knie te krijgen en zoo noodig. ook de zwaarste -taken te vervullen. Hij was doordrongen van de overtuiging, dat aan het eind uiteraard onze gemeenschappelijke overwinning zal staan. Dat was het wonder lijke in hem, dat hij in zijn eigen levens strijd en in zijn laieren strijd als soldaat zoovele situatiês, waarin men bijna tot wan hoop had kunnen geraken en waarin velen ook tot wanhoop zouden gekomen zijn, met succes te boven is gekomen. Dat heeft hij niet alleen als theoreticus gedoceerd, doch als een der grootste practici van onze jong ste Duitsche geschiedenis is hij voor ons in dat opzicht een voorbeeld geweest. Mijn persoonlijke vriendschap jegens hem maakt het mij derhalve bijzonder smarte lijk, hem te herdenken. Wanneer ik van dezen vriend thans afscheid neem, gebeurt het derhalve met de bitterste gevoelens van een diep getroffen man, aan den anderen kant eveftwel met het onbuigzame fana tisme, dat ook dit offer op het altaar-vn- ,het vaderland voor ons allen slecht Pro" nieuwe verplichting is". -1

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1