Haarlemsche Courant Ongekend hevige materiaalslag Normandië verwacht. in Verkenningsgevechten ten Z. van schiereiland Cotentin. Geallieerden verloren in Juni 2007 vliegtuigen. „Finland blijft baas in eigen huis". Duitschland trouw bondgenoot. 289e Jaargang No. 154 Bureaux: Groote Houlstraat S3 Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsohe Cl., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Nieuwsblad voor Noord-Holland Dinsdag 4 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Aibonnementen: p. week 26 ct, pei mnd 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 129? rArtilleriestrijd ten Z.Wvan Caen duurt onverminderd voort; 84 tanks stukgeschoten. Ondanks steun van het geschut der. slagschepen in den Ome-mond geen terreinwinst der Geallieerden. In Berlijnsche militaire kringen laat men doorschemeren, dat aan beide zijden met uiter ste energie de voorbereidingen getroffen^ wor den voor een materiaalslag van de allergroot ste afmeting in Normandië. Voorts houdt de Duitsche leiding rekening met andere facto ren. In dit verband wordt te kennen gegeven, dat men van Duitsche zijde bepaalde voorbe reidingen van den vijand in Zuidoost-Engeiand zeer nauwkeurig gadeslaat. Interinf. meldt: Op de voornaamste brand punten van het invasiefront duurde de artil lerieslag Zondag met onverminderde hevigheid voort. Het Geallieerde opperbevel liet zware oorlogsschepen ver de Ornemonding invaren, om van hieruit invloed te kunnen uitoefenen vooral op het penetratiegebied Zuidwestelijk van Caen. Zware Duitsche batterijen en tal rijke afdeelingen granaatwerpers namen met waargenomen succes Britsche veldstellingen, tankconcentraties en troepen voortdurend in tensief onder vuur. Het pantsergraf van Tilly heeft in de Maan dagmiddag afgeloopen 24 uur wederom 84 uit gebrande of onklaar geschoten Britsche pant serwagens opgenomen. De Engelschen schijnen door het meedoogenloos gebruik van strijd krachten de penetratie ten Zuidoosten van Tilly tot een doorbraak te willen uitbreiden. In elk geval laat de aanhoudende aanvoer van pantserwagens en auto's van allerlei aard in dit gebied, waar op het oogenblik niet minder dan acht»infanterie- en pantserdivisies van het tweede Engelsche leger geconcentreerd zijn, de gevolgtrekking toe, dat de aanvallen spoedig met versterkte strijdkrachten zullen worden voortgezet. Er bevinden zich thans waarschijn lijk 16 tot 17 divisies van het tweede Engelsche leger in het bruggehoofd. Ook 2 Juli is een formatie Britsche slagsche pen in de wateren ten Westen van den mond van de Orne waargenomen. Deze formatie schiet dagelijks gedurende verscheidene uren in de richting van het front. Volgens de waar nemingen ligt deze formatie ongeveer vijf kilo meter uit de kust. Het huidige front ligt onge veer 25 K.M. landinwaarts. Het scheepsgeschut vuurt dus over een afstand van dertig kilo- meter*de granaten van groot kaliber in het gevechtsgebied. Bij ononderbroken vuren kun nen door een schip per uur 80 salvo's van tezamen 720 ton staal gelost worden, zoodat de drie slagschepen per uur ruim 2000 ton staal afvuren, een hoeveelheid, die overeenkomt met wat volgens Britsche mededeelingen door 1000 bommenwerpers tijdens een terreuraanval bijv: op Berlijn werd neergegooid. Het is daar om te opmerkelijker, dat het den Geallieerden troepen totdusver niet gelukt is den hardnek - kigen Duitschen tegenstand in het gevechtsge bied van Caen te breken of zelfs maar een hiaat in het Duitsche afweerfront te maken. Maandagochtend ondernam het eerste Ame. rikaansche leger op verscheidene plaatsen aan vallen op den Duitschen versperringsgrendel, die het schiereiland Cotentin naar het Zuiden afsluit. Zij werden alle op bloedige wijze af geslagen. Deze aanvallen moeten beschouwd worden als pogingen tot krachtdadige verken ning waar de groote aanval der Amerikanen het doelmatigst kan worden ondernomen. New Statesman and Nation spreekt zijn twijfel uit over het nut van de bommenpolitiek der Geallieerden. Het blad stelt de vraag of het noodzakelijk is, zooveel Franschen te doo den en steden en kerken te verwoesten. De Geallieerden, overweegt het blad, nemen daar mee een geweldige verantwoordelijkheid op zich. Volgens het Parijsche blad Aujourd'hui is vooral in de steden Rouaan, Chartres, Arras, Angers, Tours, Orléans, Toulon, Rennes, Fou- gères en Amiens groote schëde aangericht. Verklaring van Churchill over V t verwacht. In de Londensche pers wordt uiting gege ven aan de verwachting, dat Churchill een verklaring zal afleggen over het Duitsche wapen V. 1. Over het algemeen stemnjen de korte commentaren overeen in de opvatting, dat mededeelingen van officieele zijde ge- wenscht zijn en „de beste tactiek vormen". Welk een verwarring de V. 1 in Britsche militaire kringen heeft te voorschijn geroe pen blijkt o.a. uit een beschouwing van de News Chronicle, welke vaststelt, dat deze nieuwemethode van oorlogvoering den Brit- schen militairen deskundigen eenvoudig den adem heeft benomen. Bommen op Florence en Empoli. Wederom is Florence van de lucht uit aan gevallen Vooral in het centrum schijnt schade bero'kkend te zijn. Ook'de kerk Santa Maria Novella zou brandschade hebben opgeloopen. Een andere Geallieerde luchtaanval had de stad Empoli' tot doel. In de eerste 6 maanden van dit jaar hebben de Geallieerden bij hun aanvallen op Duitsch- iand en de door Duilschland bezette gebieden in totaal 8164 vliegtuigen, waaronder 6407 vier motorige bommenwerpers, verloren. De invasie maand bracht den vijand met 2007 vliegtuigen het hoogste verliescijfer. Sinds het begin van het jaar is het aantal neergeschoten vliegtuigen gestadig toegeno men. De invasiemaand heeft voorts, naar in Duitsche militaire kringen verklaard wordt, een record opgeleverd wat de Duitsche ver nietiging van vijandelijke scheepsruimte be treft. In Juni zijn 51 koopvaardijschepen met een inhoud van 312.600 brt. tot zinken gebracht waarmede het cijfer sinds het begin van dit jaar is gestegen tot 1.076.305 brt. Het aantal beschadigde schepen in deze 6 maanden be draagt 229 met een inhoud van 1.349.000 brt., zoodat de vijand op zijn minst 413 schepen met een inhoud van 2.425.305 brt. heeft ver loren. Bijzonder hoog was het verlies aan kruisers in Juni. Er werden 26 zware en lichte kruisers vernietigd resp. beschadigd. Voorts werden in het eerste halfjaar van 1944 168 torpedojagers tot zinken 'gebracht 'of bescha digd. Terreurvllegers dooden 111 Geallieerde vliegers. Te Boedapest zijn Zondagochtend, zooals gemeld, dichtbevolkte deelen der binnenstad en villawijken gebombardeerd. Een voltreffer kwam terecht op een kamp waarin Engelsche en Amerikaansche staatsburgers geïnterneerd waren; 111 geïnterneerden vonden hierbij den dood. De vliegers namen de burgers, die in een der parken aan het wandelen waren onder machinegeweer, waarbij vele vrouwen en kinderen den dood vonden. Het Duitsche weermachtbericht. Het'Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië deed de vijand Zondag ten gevolge van de zware verliezen welke hij de vorige dagen had geleden, slechts enkele aan vallen ter sterkte van een bataljon. Bij de geslaagde afweer werden den vijand buiten gewoon zware verliezen toegebracht. In Zuid- Frankrijk werden verscheidene groepen terro risten tot den strijd gedwongen en vernietigd. Londen ligt onder een zwaar vergeldings- vuur. In Italië woedde de verbitterde afweerslag ook Zondag met buitengewone hevigheid tus- schen de kust en het Trasimeensche meer. De vijand viel den geheelen dag onze dapper strij dende divisies aan, die na verbitterden strijd enkele kilometers naar het Noorden uitweken. Daar de gevechtshandelingen zich uitstrekten tot het gebied dicht ten Zuiden van Siena en derhalve het gevaar bestond, dat zeer kostbare cultuurmonumenten der oude historische stad vernietigd zouden worden, zijn onze troepen vrijwillig en zonder vijandelijken druk naar het gebied ten Noorden van Siena teruggeno men. .Aan de Adriatische kust ging de vijand met sterke strijdkrachten tot den aanval over en kon hij onze vooruitgeschoven beveiligings- posten naar de hoofdgevechtslinie terugdrin gen. In den centralen sector van het Oostelijk front werden Westelijk van Sloezk krachtige aanvallen der bolsjewisten in zware gevech ten afgeslagen. In het gebied van Ossipowitsji en aan den middenloop van de Berezina distancieerden zich onze divisies in verbitter de gevechten met den opdringenden vijand naar het gebied om Minsk. Ten Zuidwesten van Polozk mislukten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde''Sovjet- aanvallen bij Gloebokoje. Om de stad Polozk wordt verbttterd gevochten. In de zware afweergevechten Lebben de commandeerende generaals generaal der artil lerie Martinek en generaal der artillerie Pfeif- ter alsmede luit.-generaal Schünemann, strij dend aan het hoofd van hun corps, trouw aan hun eed op het vaandel, den heldendood ge vonden. Formaties slagvliegers mengden zich met goed gevolg in de gevechten te land en ver nietigden talrijke vijandelijke tanks, kanonnen, en 260 voertuigen. Zware gevechtsvliegtuigen ondernamen Zondagnacht een geconcentreer- den aanval op Sloezk. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers deed Zondag een terreuraanval op Boedapest. Er ontstond schade in woon wijken en verliezen onder de bevolking. Duit sche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijd krachten vernietigden 45 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 34 viermotorige bommen werpers. In het strijdgebied van Tilly. Om den hoek van een huis slaat een SS-Panzergrenadier de dorpstraat, waarop een vijandelijk Pak in stelling' tracht te gaan, gade. Weldra zullen eenige gra naten deze vijandelijke stelling uiteenslaan. (SS PK Pachnicke-HH-St. P. c] Het Nederlandsche Arbeidsfront organiseerde Zaterdagavond te Rotterdam, een bijeenkomst voor de werkende jeugd. Tijdens de uitvoering' van volksdansen door de ia$gjÉgroep Rotterdam van het N.A.F. (C.N.F.-Hof Pax c) KORT NIEUWS. De Führer heeft den leider d-er Reichswirt- schaftskammer, Dr Ing. Alb. Pietzsch als 19en duitscher de onderscheiding „Pionier der Ar beit" met 't eere teeken in goud verleend. Volgens berich ten in de Noord- italiaansche pers zou Marie-José van België, gema lin van Umberto van Savoye, van plan zijn echt scheiding aan te vragen en zich in Zweden te vesti gen. Het Grand-ho tel te St Moritz, welke bekende koepel het stads beeld beheerschte, is zoo goed als ge heel door brand verwoest. Te Bennekom is in den ouder dom van 75 jaar overleden Prof. T. J. Bezemer, oud- hoogleeraar aan de Landbouwhoo- geschool te Wage- ningen en de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het Huis van Bewaring te Mid delburg bevond zich de 37-jarige Japanner K. Kubo. In den avond van 13 April heeft hij plotseling den hoofdbewaarder C. de Munck met een mes enkele steken in borst en arm toegebracht. De officier van justitie heeft thans we gens poging tot zWare mishande ling vier jaar ge vangenisstraf te gen den Japanner geëischt. Rede van minister-president. Linkomies, de Finsche minister-president, heeft Zondagmiddag een radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Na een pauze van ruim twee jaar, moet onze weermacht thans reeds voor de vierde week ononderbroken zware gevechten leveren. De gevechten waren ongekend zwaar. Wij moeten ons land, onze vrije volksgemeenschap en onze onafhankelijkheid verdedigen. Wij moeten alles verdedigen, wat het leven waard maakt geleefd te worden. Als wij dat niet zouden doen, zouden wij slechts één alter natief hebben: de capitulatie. De krachtproef met de SovjeUUnie is om natuurlijke redenen een ongelijke. -De vijand is niet alleen numeriek sterker, omdat hem groote menschenmassa's ter beschikking staan, maar ook omdat zijn technisch materiaal over vloediger is. Daarom hebben wij voor onzen strijd elke hulp noodig, die wij kunnen krijgen. Het eenige land, dat een dergelijke hulp kan en wil verleenen, is Duitschland. Hoewel Duitsch land zelf een reusachtigen oorlog voert, heeft het ons in de afgeloopen oorlogsjaren wape nen en ander oorlogsmateriaal kunnen geven. Even belangrijk was de Duitsche hulp aan levensmiddelen. Op dit oogenblik hebben wij onvoorwaardelijke militaire hulp op zoo grOTit mogelijke schaal noodig. Technisch goed-uit- geruste Duitsche afdeelingen zijn ons terstond te hulp gesneld. Zij hebben hun aandeel in de aanzienlijke verliezen, die den vijandelijken vliegtuigen en tanks zijn toegebracht. Duitsch land heeft zich ook voor het vervolg verplicht ons elke militaire hulp te verleenen, die het kan geven. Het succes van onzen strijd is ook uitsluitend mogelijk met de hulp van het uit Duitschland komende oorlogsmateriaal en de andere steunverleening. Daar wij ons niet op genade of ongenade aan den vijand willen overgeven, hebben wij geen andere keuze dan den strijd. Finland is vastbesloten, aan de zijde van Duitschland en als Duitschlands wapenbroeder oorlog tegen de Sovjet-Unie te voeren. Met het oog op de hulp, die Duitschland ons verleent in onzen strijd tegen het bolsjewisme, is het Finlands natuurlijke plicht, pas na óverleg met Duitsch land de wapenen neer te leggen Het spreekt immers vanzelf, dat wij. terwijl wij Duitsche hulp aanvaarden, niet tegelijkertijd kunnen rondloopen met de gedachte aan beëindigen van den strijd. Dat zou immers ai worden verboden door de eerlijkheid, waaraan Finland meer dan wellicht eenig ander land pleegt vast te houden. De Vereenigde Staten Helaas hebben de Ver. Staten op hetzelfde oogenblik, waarop ons volk zich bevindt in fiet meest beslissende stadium van zijn strijd om het bestaan, hun diplomatieke betrekkingen met Finland verbroken. Zij hebben in den loop van dit jaar stap voor stap hun officieele be trekkingen met Finlai^j verzwakt. Noch Fin land noch de Finsche regeering heeft schuld aan deze ontwikkeling. Nu de betrekkingen tengevolge.yan de belangen der groote mogend heden buiten onze schuld zijn verbroken, blijft ons de troost, dat tijdens den winteroorlog de Ver. Staten evenals Engeland ons recht erkend hebben, ons te verdedigen tegen den aanval uit het Oosten, die ons nationale bestaan be dreigde, ja, dat zij ons zelfs opriepen ons niet over te geven. Finland is een democratisch land. Wij wij ken geen jota van de van oudsher overge leverde en in onzen bodem diepgewortelde democratische orde af. Deze orde verdedig m wij in den strijd, dien de vijand ons heeft opgedwongen. Wij zijn en blijven baas in eigen huis. Zware beproevingen staan ons te wach ten. Maar wij aanvaarden die als vrije man nen, zonder vrees, in het volledige bewustzijn van onze verantwoordelijkheid voor de toe komst. God zegene het vaderland". Over imperialisme De Catholic Herald constateert in een be schouwing, dat de Sovjet-Unie zonder twijfel op een geweldige gebiedsuitbreiding uit is, en dat een Sovjet-Russische overwinning voor het Christendom en vcior Amerika niet ver draagbaar zou zijn. Time and Tide zegt aan het eind van een beschouwing over hetzelfde onderwerp: „Het is voor de Britten absoluut noodzakelijk, de Sovjet-politiek duidelijk te onderkennen en te beoordeelen." De Australische minister-president heeft inmiddels laten doorschemeren, dat tusschen. de Vereenigde Staten en Australië reeds over eenkomsten zijn getroffen omtrent het we- derzijdsch gebruik van steunpunten na afloop van den oorlog. Cordon langs Zwitsersche grens. Op bevel van Mussolini wordt langs de ge- heele Italia^insch-Zwitsersche grens een be wakingscordon van drie kilometer diepte ge trokken. Deze zone is voor ieder verkeer versperd, het is verboden zich er op te houden. Slechts voor acht gemeenten, in dit gebied liggende, wordt een uitzondering ge maakt. Daling Amerikaansche vliegtuig productie. De voorzitter van het bureau voor de vlieg tuigproductie der Ver. Staten heeft mede gedeeld, dat de vliegtuigproductië in Juni met 9,5 pet. is gedaald vergeleken met de pro ductie in Mei.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1