LAMS PRODUCTEI Als u een stoel koopt (AST-ELLA w A.SCHOlTEN> Jaarverslag Nederlandsche Bank. Het jaarverslag van deli president van de Nederlandsche Bank begint met de verkla ring^ dat door de afkondiging der verorde ning no. 58/1943 het karakter en het bestuur van de Nederlandsche Bank een grondige wijziging hebben ondergaan. In oorlogstijd, waarin snelle beslissingen noodzakelijk zijn, moest het leidersbeginsel worden doorge voerd. De president wijst er op dat in vredestijd de circulatiebank overeenkomstig de ortho doxe beginselen door credietrestrictie op het gebied van het bedrijfsleven en door verhoo ging harer rentetarieven zal kunnen bijdra gen tot de verdediging van het betaalmiddel. In oorlogstijd en vooral in het huidige sta dium van den totalen oorlog, waar credieten aan het bedrijfsleven practisch geheel zijn geliquideerd, zijn de mogelijkheden van de bank om direct den gulden te verdedigen nog mieer beperkt. Het is in geen der in den oorlog betrok ken landen mogelijk geweest door belastin gen alleen de openbare uitgaven te dekken. Het is ook niet mogen gelukken, om door leeningen op langen termijn het na de belas tingheffing overblijvende deel der door het openbare uitgavensaldo gecreëerde koop kracht weg te leenen. Een gedeelte bleef over dat door credietoperaties op korten termijn (schatkistpa.pier) moest worden gefinan cierd. Sinds de opheffing der deviezengrens tus schen Nederland en het Duitsche rijk op 1 April 1941 ontstond een ^nieuwe bron der zwevende koopkracht door de financiering van het eredietsaldo der betalingsbalans van goederen en diensten in het verkeer met het buitenland. - De omvang, waarin op deze wijze en door eenige andere oorzaken, zwevende koop kracht wordt geschapen, kan worden afge meten aan de toeneming van het bezit aan Rijksmarken van de Nederlandsche Bank, dat van RM. 261.900.000 in het le kwartaal 1942 steeg tot RM. 739.800.000 in het le kwartaal 1944. Deze bijkomstige geldschep- p-ing schiep op de geldmarkt een ongekende liquiditeit. Het minimumbedrag dezer liqui diteit (na aftrek van de-gethesauriseerde be dragen bankpapier) wordt weergegeven door de saldi van derden bij de bank, die van f 168.000. 000 in het le kwartaal 1942 oplie pen tot f 726.700.000 in het le kwartal 1 944. De thesauriseering kan verschillende oor zaken hebben. Enkele zijn gelegen in de nei ging om bij de toenemende spanningen dei- oorlogvoering ruim van kasgeld zijn voor zien. Andere oorzaken zijn gelegen in den sluikhandel, waarvan de opbrengsten voor den fiscus verborgen worden gehouden. We derom andere zijn het gevolg eener kapitaal- vlucht naar ons land. Voor zoover deze gethasouriseerde bedra gen niet in het verkeer worden gebracht, zijn zij practisch gesteriliseerd. Zij vormen ech ter een potentieel gevaar voor de prijsbe- heefsching. Een gedeelte, o.a. waar het den sluikhandel betreft, vormt daarentegen een onmiddellijk gevaar van de eerste orde. Sedert de opheffing van de deviezengrens is het aanbod van Marken hier te lande voort durend toegenomen en wel van een dagge middelde van RM. 5.4 millioen in het tweede kwartaal 19 41 tot RM. 11,2 millioen in het eerste kwartaal 1944. Geplaatst tegenover een steeds groo- lere goedereiischaarsehte is de zweven de koopkracht geneigd zich daar te ont laden, waar zij nog waren kan bemach tigen. Een misdadige neiging tot winst bejag ten koste hunner volksgeiiooten gepaard%aan een voorgewend patriotisme heelt talrijke Nederlanders ertoe ge bracht. de goederendistributie en de voedselvoorziening voedsel verdeel i ng) zoodanig te saboteeren, dat in ons vader land nog altijd een aanmerkelijk deel der goederen illegaal wordt verhandeld. Deze handel wordt om de woorden van een democratisch Xederlandsch staatsman te gebruiken beoefend door onvaderlandslievende schobbers, die zonder gewetensbezwaren deze goederen zwart aan liet buitenland vcrkoopen en daardoor den nood van ons volk ver- hoogen. Dit is een der oorzaken, die de Mar- kentoevloed deed toenemen. De tweede is gelegen in de neiging van het Europeesche kapitaal om zijn risico's te ver- deelen en dus ook in Nederland posities in te nemen. De president spreekt de hoop uit, dat de zin van de monetaire tegenmaatregelen bij de betrokkenen begrip zal vinden en dat zij door steeds verder gaande verfijning" der distribu tieregelingen, en groeiende medewerking van de bevolking aan deze regelingen, zullen kunnen worden gesteund, gebeurt zulks niet, dan zal het Nederlandvsehe volk zelf daar van de ernstige gevolgen ondervinden. Inzake het toezicht van de Nederlandsche Bank op het credietwezen. brengt de presi dent in herinnering, dat de bamk aanstonds na de afkondiging van het eerste .uitvoe ringsbesluit Banken" de haar daarin opge dragen feitelijke uitoefening van het toe zicht op het credietwezen heeft aangevangen. Omtrent de geldmarkt schrijft de presir dent, dat de ruimte op deze markt in het verslagjaar nog aanzienlijk toenam, tenge volge waarvan de rentetarieven een belang rijke daling ondergingen. De schatkist dekte haar geldbehoeften voornamelijk op de open markt. Het bedrag aan uitstaand schatkistpapier steeg gedurende het afgeloopen boekjaar per saldo met f 655 millioen tot f 3.330.500.000. Het beroep, dat in het afgeloopen boek jaar voor de verkrijging van nieuwe midde len op de Nederlandsche kapitaalmarkt werd edaan, was hooger dan in het voorafgaande boekjaar: het beliep f 7 35,4 millioen, tegen f 608,6 millioen in 1942/1943. In vergelij king met de staats! een in g, waarop de in schrijving openstond op nominaal f 700 mil lioen, speelden nok ditmaal de overige emis sies slechts een ondergeschikte rol. De circulatie van zilver bons, d-ie e.p 31 Maart 1943 f 152,8 millioen beliep, is in den loop van het verslagjaar verder gestegen. Op 31 Maart 1944 had de omloop van zilver bons \een hoogte van f 222,6 millioen bereikt. Het gemiddeld opereerend kapitaal, bere kend op grond van de dagelijksche cijfers bedroeg in 1943/1944 f 2.946.513.666 (v. j. f 1.859.013.497). Het gemiddelde bedrag" der bankbiljetten in omloop was f 3.099 288.338 (v. j. f 2.704.925.881). Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat over het geheele boekjaar 1943/1944 een netto winst werd verkregen van f 19.950.167 (f 2.578.45.6), waarvan volgens de geldende winstverdeeling een uitkeering wordt ge daan van f 50,per aandeel van f 1000, (VAN DE WEG A 49 D GRAANKONINKJE Klaar in een wip! IJMUIDEN Veisen wilde mede-arbeider geld ontnemen. Stuk hout kwam er aan te pas Een inwoner van Velsen-Noord, G. P. H., die bij een bedrijf in deze gemeente werkt, heeft geprobeerd een mede-arbeider, den Beverwij- ker O., op onaangename wijze te verrassen en is hierin ontegenzeggelijk geslaagd. O. bevond zich 's nachts in een cabine van een hijsch- machine bij bedoeld bedrijf en werd door H. met een bezoek vereerd. De Vllsenaar toonde echter direct geen goede bedoelingen te heb ben, want hij had een flink stuk hout bij zich en wilde zijn collega er een fermen tik mede geven, om in staat te zijn diens portemonnaie wat lichter te maken. Gelukkig waren de ge volgen van de slag niet zoo ernstig, als zij wel hadden kunnen zijn, want de Beverwijker werd slechts op zijn borst getroffen en kon al spoedig constateeren, dat hij vrijwel met den schrik was vrijgekomen. De politie werd van deze zonderlinge ge beurtenis in kennis gesteld ep nam den hard- handigen Velsenaar mede naar het hoofd bureau te IJmuiden-Oo-st, waar de man in arrest werd gesteld. Nan door gasvergiftiging overleden. In de gemeente Veisen heeft zich een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waarvan een inwoner van 's Gravenhage, die alhier werk zaam was, het slachtoffer is geworden. De 31-jarige W. S. deed in een verblijfplaats voor arbeiders aan de Wulverderlaan te Sant poort zijn gebruikelijke bezigheden.Na eenigen tijd ontdekten sommige personen,' dat er iets niet in. orde moest zijn en toen zij een onder zoek instelden, vonden zij S. buiten bewustzijn. Er werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar hoewel dr. De Groot, te Santpoort, nog ge durende ruim een uur kunstmatige ademhaling deed toepassen, bleken de levensgeesten van het slachtoffer reeds te zijn geweken. De politie heeft getracht de doodsoorzaak vast te stellen. Hoewel het gebeurde niet ge heel nauwkeurig kon worden nagegaan, was de Gonclusie, dat het ongeluk aan gasvergif tiging moest worden toegeschreven. Het stof felijke overschot is naar het. hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost overgebracht. GESLAAGÖ. Te 's-Hertogenbosch is A. P. Roza Jr., tijde lijk te Wijk bij Heusden, oud-leerling van de Rijks H. B. S. alhier, voor het eindexamen H. B. S., afdeeling A, geslaagd. Voor het academisch examen lich. oef. M.O. is geslaagd de heer R. J. Duinker te IJmuiden. Zwervende kinderen aangehouden. Twee schoolmeisjes te Amsterdam hadden besloten op avontuur te gaan en verlieten daarom de ouderlijke woning, natuurlijk, zon der iemand hiervan in kennis te stellen. Hun weg leidde naar de gemeente Veisen, waar zij rondzwierven tot de politie haar aandacht op hen richtte en hun verzocht even de persoons bewijzen te laten zien. Dadelijk bleek toen dat er iets niet in orde was, zoodat de kin deren naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost werden overgebracht. Vastge steld werd, dat de meisjes, M. A. de J. en H v. d. W., resp. 13 en 14 jaar oud zijn, zoodat zij in verzekerde bewaring werden gehouden. Het tweetal is intusschen ter beschikking van de kinderpolitie te Amsterdam gesteld. VELSEN TWEE JUBILEA BIJ DE PAPIERFABRIEK. Vrijdag hopen bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen de heeren R. Vel en Th. A. Hartveld hun zilveren jubileum te vieren. De heer Vel, die als 19-jarige jongen in de sme derij kwam, werd 7 Februari 1900 te Wormer geboren. Zijn vakkennis en meer speciaal op het gebied van lasschen werkte er toe mede, dat hem ongeveer 9 jaar geleden bij de pen- sionneering van baas Kat, diens functie werd opgedragen. De jubilaris is in 't Velser sport leven geen onbekende, want niet alleen had Van Geider's Sportvereeniging een grooten steun als bestuurslid aan den heer Vel, doch ook nam hij actief deel in het eerste elftal. De heer Harsveld, die 19 September 1901 te Vinkeveen en Waverveen werd geboren en de jongste van negen broeders is, die allen bij Van Gelder Zonen werkzaam zijn, kwam direct bij de papierfabricage. Hier doorliep hij verschillende functies aan ,de machines, totdat hij thans reeds vele jaren bobineur bij P. M. 6 is. JUBILEUM H. W. OLIVIER. De heer H. W. Olivier was gisteren vijf- en-twinting jaar in dienst van de Papier fabriek. In het directiekantoor werd hij in teegnwoordigheid van ir. Hubrechts door ir. A. J. Allan toegesproken, die namens de directie de gebruikelijke enveloppe met in houd aanbood. Ir. Hubrechts sprak den jubilaris toe in het kantoor van den werkbaas, waar de collega's van den heer Olivier een mooi bloemstuk aanboden. SANTPOORT J. N. REM JUBILEERDE. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst der Papierfabriek heeft onze plaats genoot de heer J. N. Rem gisteren menig blijk van medeleven ontvangen. In het directiekantoor werd hij 's morgens in tegenwoordigneid van ir. Hubrechts toege sproken door ir. A. J. Allan, die een geschenk in enveloppe namens de directie aanbood. In het kantoor van den werkbaas werd de iubilaris vervolgens door ir. Hubrechts toe gesproken. De mede-arbeiders boden een fraai bloemstuk aan, terwijl de heer Kraaijer voor een attentie zorgde, die eveneens zeer op prijs werd gesteld. EXAMENS. Voor het toelatingsexamen voor het Chr. Lyceum te Haarlem slaagden: Ton Blaauw- boer, Hennie Korthals. Roelof Riphagen en Corry Roosjen. Voor de R. H. B. S. slaagden: Evert Kooy en Kees Steenpoorte Alle geslaagden zijn leerlingen van de School met den Bijbel alhier. BEVERWIJK HOOGOVEN SCHAAKTOURNOOI. De jaarlijksche groote bondswedstrijden van den Ned. Schaakbond worden dit jaar van 21 Augustus tot en met 25 Augustus ge houden en wel in vijf plaatsen, t.w. Amster dam. Leiden, Groningen, Deventer en Val kenburg. De hoofdgroep wordt gevormd door zes spelers, waarvan het bestuur van den Ned. Schaakbond er drie aanwijst, terwijl de wed strijdleiding in overleg met dit bestuur de drie andere spelers kiest. De twee hoogst geplaatste schakers zullen later deelnemen aan de voorwedstrijden' om het persoonlijk schaakkampioenschap .van' Nederland. Ook het dames-schaakkampioenschap is door het bondsbestuur geregeld. De hoogst uitkomende schaakster in elke plaats ko'mt in aanmerking voor de voorwedstrijden, welke tijdens het Hoogoven-tournooi in 1945 wor den gehouden. De winnares van deze voor wedstrijden heeft het recht de huidige.Neder- landsche schaakkampioene Fenny Heemskerk uit te dagen. Zaterdagmiddag organiseert de H. O. S. C. een massakamp in het Statenhuis tusschen de afdeelingen Beverwijk en IJmuiden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een sleutel van een melkkan, Duitsche Vaan, vulpen, gouden, haakje van een bril, iongenssportriem, bruin lederen portemon naie met ritssluiting, zwart lederen schakel- riem, linker zijden dameshandschoen, ge bloemde gestreepte doek, blauw zijden dames- portemonnaie, donkerblauw jongensjasje, sleutel, étui, regencape, bankbiljet, drie zil verbons, pakje, inh. geld en "broodbonnen, wagenmoer, bruine kinderportemonnaie, bruin kinderschoentje, jongensschoen, broche, blau we muts, bruin kindersokje, zilver armbandje, zwarte damestasch, heerenrijwiel en twee zakjes met inhoud. AGENDA Dinsdag 4 Juli Veisen. Chr. School Van Lan'geveldstraat: openbare les gymnastiekver. Sparta. Beverwijk. Groote Kerk: Concert G. J. Moed, 8 uur. Woensdag 5 Juli. Veisen. Chr. School Van Langeveldstraat: tweede openbare les gym- nastiekvereeniging Sparta. 36 cl. per .pak a kunt U zien, of U zich iets goeds aanschaft. Aan verpakte levens middelen kunt U niets zien. Let dan op den naam W. A. SCHOLTEN Een kwaliteitsgarantie, voorko mend O.a. op W. A. SCHOLTEN'S Albumona, Butaroma, Transpa rants, Sago en verpakt Aardap pelmeel. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur 5 Juli: zon op 5.24, onder 22.04 uur maan onder 4.43, op 21.28 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3