Haarlemsche Courant Hevige aanvallen ten N.-W. van Minsk afgeslagen. Tankslag om Caen niet voortgezet Führer spreekt mannen der oorlogsproductie toe Nieuwsblad voor Noord-Holland Sp eer dankt voor de stijging der productie Luchtaanval op Kirkenes. Duitschers passen een nieuw ontploffingsmiddel toe 289e Jaargang: No. 156 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein. 21. Telei, 12220 CJmuiden: Rembrand tiaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: Fc C. Derks. Donderdag 6 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uifcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 28 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 5 cent. K 1297 De oorlog van soldaten en technici Op een vergadering, die Rijksminister Speer had bijeengeroepen om den verantwoordelij ken mannen der Duitsche wapen- en oorlogs- produetie verdere richtsnoeren voor hun ar beid te geven, hebben Speer en de bureauchefs van zijn ministeriën het woord gevoerd, ter wijl in opdracht van Rijksminister Backe staats minister Ricke sprak over de voedselpositie van het Duitsclje volk. Speer constateerde, dat dank zij de zelfstam dige verantwoordelijkheid der industrie, het voorbeeldige werk van den Duitschen arbeider en de intensieve rationaliseering der produc tie in weerwil van de vijandelijke bomterreur een verdere stijging der Duitsche bewapening kon worden mogelijk gemaakt. Hij deed mede- deeling van een reeks maatregelen, die een verdere toeneming zullen garandeeren. In den loop der vergadering decoreerde mi nister Speer een aantal mannen, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de bewapening. Het hoogtepunt der bijeenkomst werd ge vormd door een ontvangst der deelnemers door den Führer in zijn hoofdkwartier. De Führer gaf een overzicht van de taak van het Duitsche bedrijfsleven in oorlog en vrede, waarin hij o.m. zeide: In een zoo geweldige historische worsteling speelt een voorbijgaand succes of een voorbij gaande tegenslag geen beslissende rol. In de zen grootschen lotsstrijd van het Duitsche volk, die beslist over zijn of niet zijn van vele geslachten, heeft elk slechts den plicht, on vermoeid voor de overwinning te strijden én te werken. Ik weet, dat een ongekende zenuw- kracht en een ongekende vastbeslotenheid noodig zijn om in tijden als deze te volharden, maar boven ons staat als de ster, die ons han delen leidt, het eene beginsel, dat voor geen enkele moeilijkheid gecapituleerd wordt. Wij zullen dezen tijd doorstaan en tenslotte dezen oorlog winnen. De overwinning zal ons f eens allen schadeloos stellen voor onze offers, onze zorgen en ons bloed. Deze oorlog is niet alleen een oorlog van de soldaten, maar vooral ook van de technici. Technische uitvindingen hebben van het begin af haar stempel op hem gedrukt. In den loop van den strijd zijn de vijanden er in geslaagd, van onze ervaringen te leeren, onzen voor sprong op menig gebied in te halen en op en kele terreinen ons voorloopig ook voorbij te gaan. De Duitsche uitvindersgeest echter is bezig het technische evenwicht te herstellen om zoo de voorwaarden te scheppen, waardoor het stuur van den oorlog voor goed zal wor den omgegooid. De kunstschatten van Oslo. Reeds bij het begin van den oorlog heeft men in Oslo het meest waardevolle kunstbezit geëvacueerd naar stil gelegde mijnen. Thans is men er toe overgegaan het gebrandschil derde glas van de kerkramen, de altaarstuk ken en andere kostbaarheden uit de kerken te verwijderen, om ze voor eventueele vernieti ging te behoeden. In Noorwegen is een gewapende organisatie opgericht, wier taak het is electrisehe instal laties, célstoffabrieken, houtzagerijen, graan- opslagplaatsen, verkeersmiddelen en andere vitale Noorsche belangen te beschermen. De opleiding is op militaire leest geschoeid. Luchtaanval op Belgrado. Maandagmiddag hebben Engelsch-Ameri- kaansche bommenwerpers een aanval gedaan op Belgrado. Talrijke woonhuizen zijn ver woest; burgers zijn om het leven gekomen. De vernietiging tegemoet. Het overladen van voertuigen der 4de Amerikaansche infanteriedivisie uit een speciaal transportschip aan boord van een lichter. De lichter werd dooi- de Duitsche kustartillerie onder vuur genomén en vernietigd. De opname, die werd gemaakt door een Amerikaanschen fotograaf, luitenant Lederhandler van de 4de Amerikaansche divisie, werd gevonden op een postduif, die volkomen uitgeput in Duitsche handen viel. (Scherl-C.N.F. Pax c) KORT NIEUWS Ingevolge een verordening van de Honved zijn de Hongaarsche Joden verplicht hun rijwielen in te leveren. De godsdienst onderwijzer Geert V. uit Amersfoort is door de Asser rechtbankwegens diefstal veroor deeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den conform den eisch. Te Bergen op Zoom beging een 12-jarige jongen de onvoorzichtig heid, een projec tiel op te rapen, dat hij op een voor hem verbo den terrein zag liggen. Het pro jectiel ontplofte, tengevolge waar van hem enkele vingers werden afgeslagen. Ook liep hij nog an dere kwetsuren op. Felle strijd tusschen de moerassen in centrum van Oostelijk front. Voorhoedegevechten ten N.O. van Wilna. Sovjetaanvailen bij Poiozk ineengestort. Kowel ontruimd. Landingspoging in baai van Viipuri. Het Duitsche weermachtbericht luidt als vmgx; In Normandië is de vijand Dinsdagmorgen aan weerszijden van den weg Bayeux-Caen na zwaar voorbereidend vuur met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich hevige ge vechten, in welker verloop de vijand overal bloedig werd afgeslagen. Ook ten Zuidwesten van Tilly stortten verscheidene vijandelijke aanvallen in ons afweervuur ineen. Op den Westelijken vleugel van 't landings- hoofd duurden de zware afweergevechten ook Dinsdag den geheelen dag voort. Alle aanval len mislukten met zware verliezen aan doo- den en gewonden voor den vijand. Waar de tegenstander onze linies kon binnendringen, werd hij door tegenaanvallen terstond weer naar zijn stellingen van uitgang teruggewor pen. Zware gevechtsvliegtuigen vielen des nachts vijandelijke scheepsconcentraties voor de Nor- mandische kust aan en brachten 1 torpedo jager en 1 koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Een kruiser werd zwaar beschadigd. Boven het landingshoofd en de bezette Weste- ijke gebieden werden Dinsdag 62 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 45 viermotorige bom menwerpers, neergeschoten. In midden-Frankrijk werd een aan val schermen neergelaten Britsche sabotagegroep ter sterkte van 43 man geliquideerd. 108 andere gewapende terroristen werden doodgeschoten. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt van de gevech ten Dinsdag in het gebied ten Zuiden van Arezzo en ten Noorden van Siena. Na verbit terde wisselvallige gevechten kon de vijand daar eenige kilometers naar het Noorden op rukken. Zijn pogingen, een doorbraak te be reiken, mislukten. Aan den Westelijken en Oostelijken kustweg sloegen onze grenadiers, door artillerie en zware wapens voortreffelijk KORT NIEUWS. De 30-jarige G. J. v. d. W. uit Staphorst, die met de stoomtram naar Zwolle wil de gaan, boog zich onderweg te ver over het hekje van het trambalcon. Hij kwam in aan raking met een langs de rails staande paal en w.erd op slag ge dood. Op den hoek van de Van Die- menstraat en de Prins Hendrik straat in Den Haag is een motorwagen van lijn 20 ont spoord, het trot toir opgereden en tegen den gevel van een café ge botst, welke ver nield werd. Het voorbalcon van de tram werd inge drukt. Drie passa giers kregen lich te kwetsuren. De haven van Cherbourg werd opgeblazen. Om den vijand het uitladen van zwaar oorlogsmateriaal in de haven van Cherbourg onmogelijk te maken, werden de kaden en alle havenwerken vernietigd. Vernielde muren aan de Quai de France. Hier zal ook een lichter niet meer kunnen aanleggen. (PK Peter-HH-St. P. c) ondersteund, alle ook met tanks ondernomen vijandelijke aanvallen uit elkaar. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werd de stad Kowel ten behoeve van de plaatselijke frontverkorting volgens de plan nen en zonder vijandelijken druk ontruimd. In den centralen sector duurt de zware strijd om de landengten tusschen de moerassen in het gebied van Baranowicze en Molodeczno voort. Ten Oosten en Noorden van Barano wicze werden de bolsjewieken na zware ge vechten in grendelstellingen opgevangen. Ten Zuiden van Minsk banen zich onze formaties al strijdende een weg verder terug.Ten Noord westen van de stad werden hevige aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Hier schoot een pantsergevechtsgroep onder bevel van luit.- generaal Saucken in bewegelijke gevechtsvoe ring in den tijd van 27 Juni tot 3 Juli 232 vijandelijke tanks stuk. Om Molodeczno wordt verbitterd gevochten. Ook ten Noordoosten van Wilna zijn hevige gevechten met Sovjet- Russische aanvalsvoorhoeden aan den gang. Westelijk en Noordwestelijk van Poiozk stort ten talrijke, door tanks ondersteunde aanval len van den vijand met zware verliezen aan dooden en gewonden ineen. Eskaders slagvlie gers ondersteunden den afweerstrijd van het leger en brachten den bolsjewieken zware ver liezen toe. Een formatie zware gevechtsvlieg tuigen ondernam des nachts een geconcen- treerden aanval op Minsk. Talrijke groote branden werden waargenomen. Bij een aanval van Sovjet-Russische vliegtuigen op Kirkenes werden 26 vijandelijke vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vlogen naar Roemenië en wierpen bommen op Kroonstad. Er ontstond schade en de bevolking leed ver liezen. Vijf viermotorige vliegtuigen werden neergeschoten. Enkele Britsche stoorvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Van het Finsche front In- het Finsche weermachtsbericht wordt o.m. het volgende gemeld: „In het westelijk deel der JCarelische land engte werden vijandelijke aanvallen op ver scheidene plaatsen afgeslagen. In de richting Aunus was de vijandelijke druk ten Westen van Sakmi en Viljaervi het krachtigst. Onze troepen sloegen- hier ver scheidene hevige vijandelijke aanvallen af. Op' eenige plaatsen slaagde de vijand er ech ter in onze stellingen binnen te dringen, zoo dat onze troepen iets werden teruggetrokken. Dinsdagochtend ondernam de vijand met aanzienlijke strijdkrachten een landingspo ging in de baai van Viipuri. In harde gevech ten, die volle 24 uur duurden, wierpen onze kustformaties den vijand van de eilanden Teikari en Melansaari in de zee terug. De vijandelijke landingspoging wordt voortge zet." In Italië In overeenstemming met den algemeenen militairen toestand is het Italiaansche front thans een oorlogstooneel van de tweede rang. d.w.z. dat de Duitsche leiding niet van plan is hier den toestand door het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten binnen afzienbaren tijd grondig te wijzigen. Het Geallieerde opperbevel had Dinsdag vier zwaartepunten gevormd, aan de Thyr- r^nsche kust, ten Noordwesten en ten Noord oosten van het Trasimeensche meer en in den Adriatischen sector, waar de aanvalsacties der door Britsche pantserwagens gesteunde Poolsche huurlingen-formaties bijzonder he vig waren. De beide Poolsche divisies verlo ren daarbij verscheidene duizenden mannen. Verscheidene schepen in Seinebaai tot zinken gebracht De pantserslag ten Westen van Caen laaide Dinsdagavond 'in alle hevigheid op, nadat de namiddag betrekkelijk rustig was verloopen. De Engelschen brachten vooral in de richting van Carpiquet, vlak ten Zuiden van den weg BayeuxCaen nieuwe formaties in den -aan val, om de tanks, die hier de voorste Duitsche linies gepasseerd waren, maar daarna nog voor de artilleriestellingen door pantserjagers wa ren aangevallen, uit hun bedreigde positie te bevrijden. Het kwam tot verbitterde, heen en weer gol vende gevechten in de straten van het dorp Carpiquet. Duitsche stormpioniers vernietigden in de gevechten 13 tanks met nieuwe, zware ontplofbare stoffen. Noordwestelijk van Caen weaden vjak naast het aanvalsgebied van Dinsdag nieuwe, sterke tankconcentraties der Engelschen waargeno men. De Britten hebben, blijkbaar wegens de groote verliezen aan menschen en materiaal. Woensdagochtend den Dinsdag begonnen groo- ten pantseraanval aan weerskanten van den weg BayeuxCaen niet voortgezet. Ook de aanvalsformaties, die in den naar het Noor den aansluitenden sector verzameld waren, hebben den aanval nog niet geopend. Slechts bij Carpiquet werd in den loop van den och tend nog verbitterd gestreden. Onder massaal gebruik van artillerie maakten de Britten zich meester van het grootste, deel der puinhoopen van het dorp, hetgeen voor de Britten een ter reinwinst in de richting van Caen beteekent van 600 tot 800 Meter. Aan het front van het eerste Amerikaan sche leger, dat nog steeds tracht den moenes- gordel van het Normandische schiereiland door een aanval in Zuidelijke en Zuidweste lijke richting achter zich te laten, heerschte Woensdagochtend wederom levendige gevechts actie. Ten Zuidwesten van het Bois Limors brachten de Amerikanen twee plaatselijke pe netraties tot stand in de Duitsche beveiligingen in het voorterrein. Deze werden door plaat selijke reserves afgegrendeld. Volgens te Berlijn ontvangen mededeelingen werden Dinsdagnacht aanmerkelijk meer Duit sche gevechtsvliegtuigen tegen scheepsdoelen in de Seinebaai en het Kanaal ingezet dan in den voorgaanden nacht. Een torpedojager en twee transportschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt. werden in den grond geboord. Zwaar beschadigd en buiten gevecht gesteld werden een kruiser en een torpedojager. Vol gens de waarnemingen der Duitsche vliegers is de vernietiging van deze beide schepen wagrschijnlijk. Eveneens vernietigd werd een passagiersschip van 10.000 brt. de verliezen, die de Duitsche formaties door den krachtigen vijandelijken afweer leden, zijn zeer gering. In de Seinebaai is Woensdag nog een koop vaarder van 7000 brt. tot zinken gebracht en een tweede torpedojager zoo zwaar getroffen, dat hij zijn afweervuur moest staken en on bestuurbaar bleef liggen. Bovendien kreeg een passagiersschip van ongeveer 10.000 brt. een zwaren bomtreffer. Kort na het einde der Duitsche luchtaanvallen dreef het -schip met zware slagzij brandend rond. Het oude Fransche slagschip Courbet, dat in 1910 van stapel liep en 22.000 ton meet, en reeds geruimen tijd Noordwestelijk van de Ornemonding lag, bleek thans versterkt door het Engelschc slagschip Rodney, 33.000 ton, en verscheidene zware kruisers. Het eskader werd beveiligd door een serie torpedojagers, die door het verspreiden van kunstmatigen nevel de vloot onttrekt aan nauwkeurig vuur van de kustbatterijen. Van Duitsche zijde neemt men aan, dat de slagschepen met hun zware geschut zullen ingrijpen in den slag om Caen. „Berlijn heefl geen belangstelling voor woede te Londen." De woordvoerder van het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, heeft de aandacht gevestigd op de huidige Londensche campagne tegen het ge bruik van de „V. 1". „Bijna negen maanden", aldus Schmidt, „zijn de Engelschen en Amerikanen opmerkzaam gemaakt op de gevolgen van hun optreden. Als thans_ Engelsche bladen verklaren, dat in de Engelsche steden een woede opkomt, dat tranen langzamerhand tot stroomen worden, dat een beroep moet worden gedaan op het geweten der wereld en de Paus moet worden ingeschakeld, dan kan den Engelschen en Amerikanen slechts geantwoord worden: de Duitsche leiding heeft geen belangstelling voor de tranen, die thans in Londen worden geweend, maar alleen voor de tranen, die in. Berlijn worden vergoten. Zij heeft ook geen belangstelling voor de woede der Engelschen, maar alleen voor de woede," die zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt." De Britsche berichtendienst meldt, dat Woensdag en in den afgeloopen nacht de aan vallen met „vliegende bommen" op Zuid- Engeland werden voortgezet. KORT NIEUWS. Dupont de Nemours heeft op aandrang der Amerikaansche regeering haar procédé ter vervaardiging' van synthetische rubber ter beschikking a van de Sovjet-Unie moeten stellen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1