Japans doel in China: verdrijving der Anglo- Amerikanen. Situatie op Saipan voor Japanners critiek. Verduisteren: van 22.00 tot 5.50 uur UIT HAARLEM Officieele verklaring uit Tokio. Geen vijandschap tegen China of Tsjang Kai-sjek. „Japan streeft ernstig naar een blijvend contact tusschen Japan en China op de basis van betrekkingen van goede nabuurschap, op gebouwd op de achting der souvereiniteit en onafhankelijkheid der beide mogendheden en in overeenstemming met het Japansch-Chi- neesche pact van bondgenootschap". Dit is de quintessens eener verklaring van de Japansche regeering, waarin de doelstel lingen der Japansche operaties in Qhina wor den uiteengezet. De verklaring vervolgt dan aldus: De oorlog is thans zoowel in het Oosten als in het Westen in zijn beslis sende phase getreden. In het gebied van den Stillen Oceaan zijn de vijandelijke tegen offensieven in hevigheid toegenomen, terwijl de Japansche strijdkrachten alles in het werk stellen, de voornemens van den vijand te verijdelen. Het doel van onze militaire operaties in China is heel eenvoudig, de pogingen van de Engelschen en Amerikanen te verijdelen, het Chineesche gebied aan te vallen en te be- heerschen. Met betrekking tot de officieele verklaring heeft de woordvoerder der regeering, Okazaki meegedeeld, dat Japan noch het Chineesche volk noch de strijdkrachten van Tsjang Kai- sjek als vijanden beschouwt. De strijd gaat alteen tegen Engelschen en Amerikanen, die poogden China voor hun eigen oorlogsdoelen te spannen èn aldus een pacificatie van Oost- Azië te verhinderen. Het D.N.B. voegt hieraan nog het volgende toe: Formaties Japansche bommenwerpers heb ben op 3 Juli het Amerikaansche luchtsteun- punt Likiang aangevallen, dat zij volkomen in puin legden. Bovendien werden 6 vliegtui gen in brand geworpen en 13 machines ver nield. Dagens Nyheter meldt uit New York, dat men in de Vereenigde Staten thans toegeeft, dat de positie van Tsjoenking ernstiger is dan op eenig tijdstip sedert het begin van den oorlog. Het bericht wijst op twee factoren in het Japansche oifensief, die voor de Ver eenigde Staten ongunstig zijn, n.l. het verlies van het vooruitgeschoven vliegveld van het 14e Amerikaansche vliegercorps bij Heng- jang en de bedreiging van een ander, nieuw vliegveld in het gebied Honkong-Kanton door den Japanschen opmarsch. De installa ties hier zijn met groote moeite en geweldige uitgaven aangebracht. De ontwikkeling heeft aangetoond, dat de uitrusting van het 14e Amerikaansche vliegercorps niet voldoende was om tegen den Japanschen opmarsch op te treden Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend: „De gevechtssituatie op het eiland Saipan te op het oogenblik als volgt: De in aantal sterk overmachtige vijandelijke troepen zijn onder bescherming van vliegtuigen en echeepsgeschut met talrijke tanks de Japan sche stellingen in het Noordoostelijke deel van het eiland binnengedrongen. Het front bevindt zich in verwarring, en er vinden op het oogenblik hevige gevechten plaats". Aan eon bericht van het hoofdkwartier kan worden ontleend, dat de Amerikanen daar tot den algemeenen aanval zijn overgegaan. De Japansche legers en maainestrijdkrachten op Saipan hebben zich vereenigd. Andere te Tokio ontvangen frontberichten doen zien, dat de Amerikanen de iuchtheer- schappij boven Saipan bezitten. De Japan sche verdedigers konden Dinsdag op open zee verscheidene vijandelijke vliegkampsche pen waarnemen, waarvan de vliegtuigen later in -de gevechten te land tusschenbeide kwa men en de resteerende Japansche stellingen bombardeerden. Er kan geen twijfel aan be staan, dat de toestand voor de Japanners op Saipan buitengewoon ernstig is. Nog nauwere Duitsch-Japansche samenwerking. In aansluiting op de uitvoerige gedachten- wisseling over militaire en politieke aange legenheden welke op 28 Juni in de ambts woning van den Japanschen premier heeft plaats gehad tusschen Tojo, den minister van buitenlandsche zaken Sjigemitsoe en den Duit- schen ambassadeur Stahmer, wordt in Japan sche politieke kringen medegedeeld, dat der gelijke diepgaande besprekingen voortaan re gelmatig zullen plaats hebben. Ook zullen van tijd tot tijd conferenties gehouden worden tus schen het Duitsche staatshoofd en den Japan schen ambassadeur te Berlijn Osjima in het hoofdkwartier van den Führer. Verwacht kan worden, zoo verklaart men te Tokio, dat de samenwerking tusschen de beide staten in de tegenwoordige beslissende phase van den oor log door dergelijke besprekingen een nog hech ter vorm zal aannemen. Benjamino Gigli overleden? De Italiaansche pers publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de beroemde Italiaansche tenor Benjamino Gigli te Rome zou zijn gestorven. Bij Italiaansche instanties is noch een bevestiging noch een tegenspraak van dit bericht te verkrijgen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baai'SSl, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Moskou eischt, dat V.S. aan Finland oorlog verklaren. Sowjet-wreedheden op Finschen bodenf. De Moskousche bladen verlangen van de Vereenigde Staten als laatste consequentie van de verbreking der diplomatieke betrek kingen met Finland, thans ook een oorlogs verklaring. Het is, zoo schrijven de Moskou sche bladen, geenszins voldoende, dat de AmeHkaansche gezant in Finland dit land thans vijandelijk gebied noemt en dat de Vereenigde Staten de zakelijk'e relaties met Finland verbreken; de Vereenigde Staten moeten Finland „met het wapen in de hand" bestrijden. In de nabijheid van Rokkala heeft een Fin- sche patrouille de overblijfselen aangetroffen van een troep Finsche vluchtelingen, die ge poogd hadden aan de bolsjewistische terreur te ontkomen. Uit het water werden verschei dene lijken opgevischt. Er werden eveneens twee gewonden ontdekt. Een dezer beiden stierf, de andere kwam weer genoeg bij krachten om zijn lotgevallen te vertellen. Het bleek, dat hij de dorpssmid van Josiküu was geweest. De vluchtelingen werden opgehouden door een luchtaanval. Later werden zij ingesloten door bolsjewistisch paardenvolk, dat de vluchtelingen met de geweerkolven vooruit dreef. Wie niet verder mee kon, werd onder de paardenhoeven vertrapt. Volgens zijn verhaal werden de rampzaligen ten slotte van den straatweg het meer in ge dreven. De smid, die door een bajonetsteejc in den rug was gewond, had het geluk zich in een sloot te kunnen verbergen, waardoor hij er het leven heeft kunnen afbrengen. Ketelmuziek in den boomgaard. Met het rijpen der kersen begint voor den boer ook de spreeuwenplaag'. Met behulp van ratels, potdeksels en andere lawaai ma kende voorwerpen worden de gevederde veelvraten verjaagd. (C.N.F.-W. P. Zeylemaker Pax c) Zeegevechten voor IJtnuiden en Vlieland. Voor de Nederlandsche kust zijn Dinsdag ochtend tusschen 2 en 5 uur verscheidene ge vechten ontstaan tusschen Duitsche beveili- gingsstrijdkrach'ten en Britsche torpedomo- torbooten. Daarbij werd voor IJmuiden tegen 3 uur een aanvallende formatie torpedomotor- booten zwaar beschoten. Een der booten werd tot zinken gebracht, 20 leden der bemanning waaronder de commandant werden gevangen genomen, Hierbij ging een eigen patrouille boot verloren. Dé bemanning hiervan kon bijna voltallig gered worden. Voor Vlieland werden verscheidene malen vruchteloos aanvallende torpedomotorbooten verdreven en werd een boot door voltreffers zwaar beschadigd. Hierbij werd aan Duitsche zijde geen schade geleden. Hoewel de vijan delijke formatie geprobeerd had om met een geldig herkenningssignaal door te gaan voor een Duitsche formatie torpedomotorbooten, werd de formatie zwaar getroffen en met tal rijke treffers op de vlucht gedreven. Uit latere rapporten is gebleken, dat nog een tweede Britsche torpedomotorboot in den grond is geboord. Massa-aanvallen naar Sowjet-model in Italië. De Anglo-Amerikanen hebben aan het Ita liaansche front de Sovjet-Russische methode van massale aanvallen overgenomen en wen den haar thans zonder op verliezen te letten aan, aldus het Turijnsche blad Stampa. In het speciale frontbericht vervolgt het blad, dat de aanvallers „groote massa's stoottroepen in vlak na elkaar komende golven in den strijd werpen om tegen iedere» prijs resultaat te boeken." Het blad concludeert, dat op die ma nier ook zelfs de gevechten in het bergachtige Italiaansche gebied het karakter van een af- mattingsstrijd krijgen. Volgens de Stampa zou deze gevechtsmethode in Italië voor het eerst bij het Trasimeensehe meer in practijk ge bracht zijn. KORT NIEUWS Aan de landarbeiders en -arbeidsters in het Zuiden van Engeland worden helmen uit gereikt, die bij het werk op het veld gedragen moeten worden met het oog op het gevaar van granaatsplinters. Hieruit kan men op maken hoe voortdurend het Engelsche afweer geschut sinds het optreden van de V. 1 in actie is. Gewapende bandieten zijn Maandagavond de „Union Minière" te Brussel binnengedron gen en hebben voor twee miilioen francs aan gouden voorwerpen meegenomen. In het Lagerhuis is verscherping ge- eischt van de bepalingen op den uitvoer van kunstschatten, daar Groot-Brittannië gevaar loopt, het grootste deel van zijn kunstbezit naar de V. S. te zien verhuizen. In 1943 wer den 3900 kunst-uitvoercertificaten verleend. Kerkconcert te Bloemendaal. Vier van onze vooraanstaande vocalisten, de sopraan José Candel, dé alt Ans Stroink, de tenor Lex Karsemeyer en de bas Ernst Bielke, hebben een ensemble gevormd dat zij noemen „Nederlandsch Vocaal Kerk- Kwartet", uit welken naam het doel blijkt om uitsluitend kerkconcerten te geven. De aard van hun repertoire is daarmee tevens bepaald; maar zij zijn toch ruim genoeg geweest om ook een profaan minnelied op hun programma te plaatsen. Qua stemma- teriaal kan dit kwartet zeer gunstig geacht worden. José Candel is een licht aanspre kende sopraan, wier soepel geluid goed ver smelt in het geheel; Ans Stroink is handige en smaakvolle musicienne genoeg om haar volumineuse en warme ^tem zoo te kneden en te leiden, dat zij de vereischte, dienende functie verricht; Lex Karsemeyer's orgaan is mild van karakter en kan zich dus ook uitstekend aanpassen; en Ernst Bielke heeft zijn van nature tamelijk ruig geluid zoo danig leeren beheerschen, dat het niet alleen een stevig fundament aan den samen zang kan geven, doch ook met verrassende timbres kleuren kan, timbres die opgaan in den totaalklank. De elementen zijn er dus om van dezen kwartetzang iets meer te mogen eischen dan van een toevallig samenwerken van vier voortreffelijke vocalisten, die niet bij elkaar zouden passen of die van het zoo moeilijke samenzingen geen besef hebben. Meermalen dezen avond werden wij dan ook getroffen door een fraai klankeven- wicht en door eenheid in de interpretatie. Er werd zelfs een ideaal- resultaat bereikt met het Ave verum van Mozart en ook met Marias Lob van Brahms. Polyphone mu ziek men zong o.a. ook het Exultate Deo van A. Scarlatti blijft echter voor derge lijke bezetting altijd een riskante onderne ming; met vier aparte stemmen kan men nu eenmaal geen koor nabootsen. En waar het in het homophone zingen nog niet hee- lemaal ideaal was, zal een éénhoofdige lei ding correctie moeten aanbrengen: met z'n vieren tegelijk naar een zuivere oplossing zoeken zou mij niet de^ naaste weg lijken. In ieder geval, dit n feu we kwartet mag er wezen en verdient belangstelling voor zijn streven. Het moge met geschikte pro gramma's (saamgelezen uit minder bekende nummers, waaruit wat nieuws te leeren valt) vaak en met succes komen getuigen voor het ernstige besef van zijn doelstelling. Aan de uitvoering, die plaats had in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, werkte mee de organist Piet Halsema. Deze speelde zeer correct en vlot de Ciacona van Pachel- bel en de Fantasie en Fuga in e kl. t. van Bach. Dit vaardige erj waardige orgelspel bracht in het programma een welkome af- wisseling. JOS. DE KLERK. Zestig jaar geleden woedde éen felle brand. Houtkooperij aan den Kleinen Houtweg afgebrand. Haarlem heeft verscheidene groote bran den gekend. In 1347 woedde een brand, waardoor de stad met al haar gebouwen vernield werd, in 1576 brandde een deel van Haarlem uit en dan gebeurde het, dat heele wijken verdwenen. Een geweldige brand, welke in onze stad gewoed heeft en waarover oude Haarlem mers nog bijzonderheden kunnen vertellen, is op Zondag 9 Juli zestig jaar geleden uit gebroken. In den loop der jaren was het aantal groote branden beperkt geworden, mede door het feit, dat er sneller ingegre pen kon worden, doch de omstandigheden in de houtkooperij van dé Wed. R. Haart- man, gevestigd aan den Kleine Houtweg, waren in 1884 van dien aard, dat het vuur zich in korten tijd uitbreidde. Door de bui tengewone zomerwarmte waren massa's houtwaren uitgedroogd en deden het vuur bijzonder oplaaien. Dan omringden houten huizen en schuren de houtkooperij, waar door de bi-and steeds grooter werd. Behalve de houtkooperij zijn dan ook vele woningen in de vlammen opgegaan. De brandweer had'toen twintig uur onafgebroken dienst, alvorens zij met haar hoogst moeilijke taak gereed was. Haariemsche bedrijfsvolkstuinen. Gewassen staan er goed voor. Na een bijeenkomst op het Stadhuis heb ben zich in het voorjaar tallooze leden van een aantal Haariemsche bedrijven aange meld voor een bedrijfsvolkstuin. In Arnhem was men daarmee het vorig jaar begonnen en dit jaar volgden andere deelen van het land. waaronder Haarlem. Als terreinen werden aangewezen gronden in den Haar lemmermeerpolder en in den Houtrakpol- der, waar eenige weken geleden de voorbe reidende werkzaamheden, als spitten, poo- ten en planten verricht zijn. Welke resultaten er te verwachten zijn konden de vertegenwoordigers der bedrij ven dezer dagen waarnemen tijdens een excursie, naar de Haarlemmermeer, waar de meeste bedrijfstuinen liggen. De bezoekers werden rondgeleid door een opzichter van de Nederlandsche Heide Maatschappij, die met het toezicht belast is en den landbouwer, die de werk zaamheden verricht. Het bleek, dat de grond bijzonder productief gebruikt is en een goede oogst kan tegemoet worden ge zien, daar de gewassen er goed voorstaan. Aan alles wordt bijzonder veel zorg besteed. Eerst tegen eind Augustus worden de eer ste producten van het veld in Haarlem ver wacht. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter W vanaf Wep, X, IJ en Z. Nieuwe stamkaart met inlegvel en oude stamkaart medebrengen. Gelieve bon R 05 van de toeslagkaart voor aardappelen eveneens mede te brengen. HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot, een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is vooi ons eeli persoonlijke eerezaak. Alle gc- wenschte inlichtingen worden U geheel vrijblijvend toegezonden, in blanco couvert door Bureau SUCCOUR", Agathastraat 145 Den^Haag, Telef. (2 lijnen): 770754—770713. Kantooruren 10—9 uur. •Mm FAILLISSEMENTEN. De Haariemsche Rechtbank heeft op Dinsdag failliet verklaard de nalatenschap van Willem Jan van Steen, in leven reeder en transport ondernemer, laatstelijk woonachtig te Haarlem, Dusartstraat 1, Curator Mr. F. van Blerkom te Haarlem; Rechter-Commissaris Mr. J. P. Peter sen te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: F. de Loor, winkelier in meubelen, wonende te Haarlem, Curator Mr. J A P. C. ten Bokkel te Haarlem. SPORT EN WEDSTRIJDEN Wielrennen Ronde van Haarlem-Noord. Bij de beroepsrenners de sterkste bezetting. Om te voorkomen, dat de wielerwedstrijd, wel ke de HSV „De Kampioen" Zondag a.s. in de omgeving van de Planetenlaan in Haarlem-Noord organiseert', te laat is afgeloopen, is de indeeling zoo gemaak', dat de nieuwelingen om halfeen Vertrekken, de amateurs om kwart over een en de beroepsrenners om halfdrie. zoodat de wie lerronde om vijf uur geëindigd zal zijn. De af standen zijn: voor nieuwelingen 15 ronden, voor amateurs 30 ronden en voor de beroepsrenners 60 ronden. De beste renners verschijnen aan de start, aan gezien de Ronde van Made, wëïke eveneens Zon dag zou worden gehouden, vervallen is. Behalve de reeds genoemden, als Schulte, Gerrit Peters, Middelkamp, Teun Ooms ert Cor de Best. zullen aan -de start verschijnen De Korver. Van. der Zande, die het vorig jaar achter Middelkamp tweede werd en Schellin-gerhout. De bezetting wordt daardoor op haar sterkst, zoodat de lief hebbers van een goeden strijd kunnen genieten. BIJSTER KLOPT KROPMAN. Tijdens de revanches van de Nederlandsche wielerkam pioenschappen in het Olympisch Stadion heeft de sprintkampioen Kropman opnieuw zijn meer dere moeten erkennen in BJjsler. In den eind strijd moest Kropman de leiding nemen, maar in de laatste 200 meter ging Bijster met een for- midabelen sprint over hem heen. Derde werd Bontekoe en vieide Duyns. Bij de beroepsren ners won Remkes; 2. Smits; 3. Van de Vijver. De strijd over 50 k.m. voor beroepsrenners was wei nig sensationeel door het hooge tempo. Gerui- men tijd bleven de renners bijeen en de sprint moest de beslissing brengen. In de laatste ronde ging Schulte er van door en Van Amsterdam üet zich meetrekken; tenslolje ging hij naar voren en won met gering verschil; 2. Middelkamp; 3. Schulte; 4. Franken; 5. Pronk: 6. Heslinga; 7. Van Gent 8. De Be$t. Voetbal INDEELING RESERVE KLASSEN. Voor het komende seizoen zijn de reserve eerste en derde klassen, waarin clubs uit Haarlem en omgeving uitkomen, als volgt samengesteld: Res. eerste klas AFC 2, Ajax 2, Blauw Wit 2, DOS 2, DWS 2, Haar lem 2, Hilversum 2, HVC 2, KFC 2, Spartaan 2, ZFC 2; res. derde klas c: Bloemendaal 2, Haar lem 3, HBC 2, HRC 3, Kennemers 3, RCH 3, Sant poort 2, TYBB 2 en Zand voortmeeuwen 2; res. derde klas E: Amstel 2, OVVO 3, Rapidilas 2, SLTO 2, TOG 3, De Volewijckers 3. WA 2, WMS 3, Zandvoortmeeuwen 3 en ZSGO 2. SPORT-ALLERLEI. Tijdens wedstrijden in 's Hertogenbosch slaagde de Haarlemmer Cor Bijster er in den kampioen Kropman op overtuigende wijze te kloppen. Duyns werd vierde. In Utrecht werden revanche-wedstrijden ge- hoouden, waarbij Van Amsterdam achter den motor toonde, dat hijden kampioenstitel waard is. Tinus Osendarp, die eenige weken ernstig ziek is geweest, startte Zondag weer en zal ook aan de Nederlandsche kampioenschappen deel nemen. De Ronde van Meerssen is gewonnen door Braspenninx, gevolgd door Lambrichs en Jans sen; bij de amateurs won Van der Plaat (Am sterdam). In het Olympisch Stadion worden Woensdag avond 5 Juli de revanches van de wielerkam pioenschappen van Nederland gehouden. De cricketwedstrijd Haarlem 2 (92 runs)— LMCC (62) is door de Haarlemmers met 30 runs op de eerste inning^ gewonnen. In het district Haarlem van den Ned. Cric ketbond zijn gespeeld: Rood en Wit 5 (53 runs) wint met 5 runs van CVHW 3 (48); Rood en Wit 4 (45) verliest met 60 runs en twee wickets van RCH (105 voor 8); in dezen wedstrijd scoorde G. van Musscher zijn 3000 ste run voor RCH in 126 innings, waarvan 21 not out, een gemiddelde dus van 28.57. Tijdens wedstrijden in Kapellebrug won de Haarlemmer H.- Ooms het sprintnummer door Debruyker in den eindstrijd te kloppen. Een koppelwedstrijd over 75 km. wonnen B. Franken en de Haarlemmer C. de Best. De gebr. Ooms moesten wegens bandenpech opgeven. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 7 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7:10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte melo dieën. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrou#). 9.00 Licht orkestprogr. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Ork. Maldo. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Peter de Kieer, piano. 12.00 Almanak. 12.15 Nederlandsch progr. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Amusementsork. en solist. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano. 16.00 Act. reportage, event, gram.muz. 16.15 Orgel en zang. 17.00 LinckeLehar. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Opera-Ork. 18.45 Wat doet de directie van de landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 10.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De sociale voor man. 20.00 Van allemansgading. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Wiener Bohème-Ork. 22.30 Orkestconcert. 23.30—24.00 Zigeunerspel en orgel- soli. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Vlotte dansmuziek. 17.30 Soldalenfunk ,,Nord-West". 18.30 Klankenparade. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor.de jeugd. 19.20 Uit de wereld van de opera. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 SchuhmannBrahms-concert. 21.45 Avondwij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr, H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2