n De nieuwe bonnen YUif§ Kinder-evacuatïe *2 uit Londen. g g LASH'S PRODUCTEN BOEKEN bij VEKO Nassau Bank N.V. RIA ROOZEN M O E E SNog steeds grootere aanvallen mogelijk. X fl ff) m V fa fa e® fa m Voorschot van een pond stroop. EFFECTEN - COUPONS SAFE-INRICHTING STEM© INSTITUUT STRIETMAN Med. Cedipl. Pedicure ECHTE TYPEN C. J. VAN MIERLO 06 De trefzekerheid van de VI. 08 n. ven an- be- ijd- en ag- ij en en oor peil ven 'eel eds —2, te am, nd- lej. >\*1- ub- J. C. nel- de an- het S, ijd. j. udt ijd de ;pel :er- >er- :js- im- de dit de nk- ïie- jei ;pel A. -S. eer de svr al ien »y— yk- 1 i Op nd- bal lM- .aat ;ers lar- lar- iiit- ter- rter tei- ch- het rtij die ten, 3—1 en ten, ons pe- u.1; ak- lie- ïen ?eri rie- de in to), EL), (T. ees k. del 'er- em een 06 09 06 N u 19 0) •O 09 g «M ca "g 19 0) g De Britsche berichtendienst meldt, dat ook Donderdag het optreden van V. 1 den ge- heelen dag is voortgezet tegen doelen in Zuid-Engeland en het gebied van groot- Londen. (Reuter meldt, dat tot Donderdagmiddag ruim 5000 kinderen uit Londen zijn vertrok ken. Zij zijn in Yorkshire, de Midlands in North Wales en andere deelen van Engeland ondergebracht. Heden en Zondag zouden nog andere, groote transporten schoolkinderen uit Londen vertrekken. Van Britsche zijde wordt beweerd, dat het Duitsche wapen elke trefzekerheid mist. Ten aanzien hiervan wordt aan het D.N.B. o.a. het volgende verklaard: ,,De militaire betee- kenis van het Duitsche wapen is tot dusver door zijn gebruik voldoende bewezen. In zijn trefzekerheid is het ten minste even betrouw baar als de z.g. bomtapijten en strategische bombardementen, waarmede Britsche en Amerikaansche bombardementsformaties veel al des nachts, en door gesloten wolkdek heele wijken van Europeesche steden hebben ge teisterd, z.g. om daarin gelegen doelen van militaire of economische beteekenis te treffen. Het wapen bezit toereikende inrichtingen, die zijn trefzekerheid garandeeren. Het ver bindt in zijn constructie de modernste ver nieuwingen der ballistiek met de laatste vliegtechnische ervaringen uit het gebruik van het luchtwapen. Het wapen onderscheidt zich door zijn nauwkeurigheid fundamenteel van de z.g. gevleugelde bom in den vorm van een klein zweefvliegtuig, dat de luchtstrijd krachten der Ver. Staten bij haar optreden tegen Duitsch gebied gebruiken. Deze gevleu gelde bom wordt door de Amerikaansche bommenwerpers van aanzienlijken afstand weggestooten. Haar verdere koers is onttrok ken aan elke beïnvloeding der bemanning en wordt uitsluitend bepaald door wind en an dere toevallen. Zij is dus een zuiver terreur- wapen, bij welks gebruik welbewust wordt afgezien van elk richten. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de V. 1 arsenalen nog niet hun maximale prestatieeapaeiteit hebben bereikt. Naar ver luidt maakt de dagelijksche practische erva ring met het nieuwe wapen een steeds betere bestemming van het doel en een steeds groo tere controle mogelijk. De militaire instanties in Duitschland ver wachten geen wonderen en betitelen het nieu we wapen ook niet als wonderwapen. Duitsch land heeft zich blijkbaar voorloopig ten doel gesteld den aanval op Zuid-Engelsche mili taire centra in zoo kort mogelijken tijd te verscherpen, opdat dezelfde hoeveelheid bom men neerkomt op Engelsche militaire gebie den als Duitschland en zijn bondgenooten tot dusver van den vijand in ontvangst heeft moeten nemen. Eden over de franc-tireurs in Frankrijk. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis verklaart dat de Engelsche regeering alles zal doen om te be reiken, dat de in Duitsch handen vallende leden der Fransche verzetsbeweging als krijgs gevangenen worden behandeld. Eden zeide, dat zijn regeering zich in verbinding heeft ge steld met de regeering der Vereenigde Staten en de betreffende „Fransche autoriteiten". Van toonaangevende Duitsche zijde is reeds duidelijk naar voren gebracht, dat Duitsch land zich houdt aan de geldende internationale bepalingen, in de eerste plaats aan de Haag- sche Conventie voor den landoorlog. De leden der „Maquis" moeten, aldus werd opnieuw in de Wilhelmstrasse geconstateerd, voglens in ternationaal recht worden behandeld als franc- tireurs. AGENDA Vrijdag 7 Juli Tuinzaal Concertgebouw: Sonatenavond Jan Bleumers. viool en'Ans Bouter, piano, 7.30 uur. Rembrandt: „Een ge lukkig mensch" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. (Zater dag idem); Palace: „Liefdespremière" (18 j.) 2 en 8 u. (Zaterdag 2, 6 en. 8.15 u.) Luxor: „De belhamel" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 u.) Frans Hals: „Lach dan, Paljas" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. (Zaterdag idem). Moviac: „Sarasate" (alle leeft.) 2.30 en 8 u. (Zaterd^ 2.30, 6 en 8.15 u.) t Zaterdag 8 Juli. Bioscopen: zie Vrijdag. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad' A Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: w. van Ommen. H'stede. 06 t4 Klaar in run wip! Luchia -.vallen op Bonin- eilanden. Strijd neemt dramatisch verloop. Alle frontberichten van het midden- Westen van den Stillen Oceaan consta- teeren, dat de gevechtshandelingen daar geleidelijk een dramatisch verloop nemen. Terwijl de Japansche leger- en marine eenheden, die op het eiland Saipan in den Noord-Oosthoek zijn teruggedreven, nog verbitterden strijd leveren aan den in aan tal en materiaal overmachtigen vijand, hebben de Amerikanen de laatste drie dagen het zwaartepunt van hun offensief verlegd naar de eilandengroep Bonin, die nog slechts 1000 K.M. ten Zuiden van Tokio is gelegen. Daar vielen zij op 3 en 4 Juli met verschei dene honderden vliegtuigen, vooral het Voleano-eiland en het eiland Tsjitsjijima (Beechey) aan. In den middag van 4 Juli ver schenen ook vijandelijke formaties torpedo jagers en kruisers in de wateren van het eiland Tsjitsjijima en beschoten dit met hun scheepsgeschut. Vooral op den ochtend van den volgenden dag ontstond er een hevig vuurgevecht tusschen deze Amerikaansche vlootformaties en Japansche kustbatterijen op het eiland. Een Donderdag ontvangen communiqué van het Japansche hoofdkwartier bevestigt deze berichten van het front. Naar uit de verscheidene frontberichten blijkt, hebben de Amerikanen bij al deze operaties weer zware verliezen geleden. Daar zij echter in dit deel van den Stillen Oceaan over sterke strijdkrachten beschikken, ver dient de verdere ontwikkeling hier de aller grootste aandacht De ongeveer 1000 K.M. ten Zuiden van de Japansche hoofdstad gelegen Bonin-eilanden- groep, die sinds ruim drie dagen door vijan delijke vliegtuigen, kruisers dntorpedojagers onder vuur genomen wordt, is een der minder bekende archipels van den Stillen Oceaan, die sinds 1880 behoort tot het bestuursgebied van de stad Tokio. De groep bestaat uit 45 eilanden van vul- canischen oorsprong en telt slechts circa 7000 bewoners, die zich bezig houden met het ver bouwen van suikerriet en met visscherij. De eenige industrie op de eilanden bestaat in de vervaardiging van sieraden uit koraal. De verbinding met het Japansche moederland werd onderhouden door een veerboot, die eenmaal per maand voer tusschen Jokohama en Tsjitsjijima. De huidige aanvallen van de Amerikanen schijnen vooral gericht te zijn op de havenwerken van Foetamiko en op de vestingwerken van het eiland Tsjitsjijima. Of de Amerikanen hier eventueel een landing willen ondernemen, kan nu nog niet beoor deeld worden. In ieder geval hecht men te Tokio aan de gebeurtenissen in het gebied van de Bonin-eilanden de allergrootste be teekenis. Voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en tabak (sigaren, tabak of cigaretten) zijn voor de komende veertiendaagsche perio de de bonnen 29 en 30 aangewezen. Voorts is op elk der bonnen 29 A en 29 B een half rantsoen boter verkrijgbaar, terwijl voor de verschillende groepen van kinderen hoven- dien bon 32 A is aangewezen, waarop tot 19 Augustus een half rantsoen boter beschik baar is. Van de bonnen algemeen zijn geldig ver klaard: 169 en '170 voor bloem, 171 voor 250 gram peulvruchten, 172 voor vermicelli,* 173 voor 20 plus of magere kaas, 174 voor suiker, 175 en 176 elk voor 250 gram stroop, 177 voor jam, 178 voor koffiesurrogaat, 179 voor een heids-toiletzeep en 180 voor waschpoeder of eenheidstoiletzeep. Kinderen van de laagste drie groepen krijgen bovendien op de reserve bonnen C 58, D 58 en E 58 waschpoeder of eenheidstoiletzeep, terwijl daarenboven voor de groep jongste kinderen op bon 59 reserve toiletzeep gegeven wordt. Op bon 29 versna peringen kan 150 gram versnaperingen ge kocht worden. Tenslotte is voor de in 1940 en 1941 geboren kinderen 250 gram gort beschikbaar op bon D 57 reserve en voor de in de 1942 en later geboren kinderen 250 gram kindermeel of voedingssuiker op den reservebon E 57. Toelichting. Van 9 tot en met 22 Juli a.s. kan men op de bonnen 175 en 176 algemeen voor voor schot van 250 gram stroop per bon verkrijgen. Men moet er rekening mede houden, dat deze hoeveelheid geen extra rantsoen vertegen woordigt, doch te zijner tijd wederom zal worden ingehouden, evenals dit met het on langs gegeven voorschot suiker zal ge schieden. Op de bonnen „.Algemeen 180" en Reserve C 58, D 58 en E 58 kan men naar keuze een stukje eenheidstoiletzeep of 250 gram wasch poeder koopen. Men zal evenwel in het alge meen genoegen moeten nemen met het artikel, hetwelk de winkeliers in voorraad hebben. Zoowel op de bonnen „Algemeen 179" aange wezen voor eenheidstoiletzeep, als op de bonnen „Algemeen 180" en Reserve C 58, D 58 en E 58, aangewezen voor waschpoeder of eenheidstoiletzeep, kan men zeven kilogram droge vuile whsch bij een wasscherij laten behandelen. De geldigheidsduur van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „Algemeen 153" en Re serve C 50, D 50 en E 50 is verlengd tot en met 5 Augustus a.s. Ook op deze bonnen kan men in plaats van waschpoeder eenheids toiletzeep koopen. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 8 tot en met 26 Juli 1944 geeft elk der bonnen „28" van de bonkaart U 403 voor kook doeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. a Burgerlijke Stand. Haarlem, 7 Juli 1944. Bevallen: 6 Juli: W. In 't Veld—Harskamp, z. J. van Daalenvan Wijk, d. M. J. J. van ZutphenLettenmeijer, z. M. BoevéVan Breda, z. 7 Juli: H. J. ButsKersten, d. M_ J. SteffersNieuwenhuisen, z. G. de WitDe Dood, d. H. StaphorstVan der Voort, d. P. C. SteenkistJoores, z. A. HoningBlokker, d. M. MaasHamelink, d. W. J. ZwanVan Dam, d. Overleden: 5 Juli: P. E. KisjesHoedemaker 78 j., Berkenrodestraat. 6 Juli: D. C. van Her werdenVan Leijén, 39 j., Gen. de Wetstraat 70. L., 4 j., z. v. P. H. Terol, Gen. Cronje- straat 60rd. J. W., 8 j., z. v. W. Posma, Gast- huisvest. oplichting De chauffeur Van D. te Santpoort, die in Am sterdam is aangehouden voor een aldaar ge pleegd misdrijf, heeft bekend, dat hij zich ook te Haarlem heeft schuldig gemaakt aan oplichting van bedragen van f 800 en f 500 ten nadeele van een inwoner te dezer stede. groenten en fruit clandestien vervoerd. De economische afdeeling van de Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een schipper, die frauduleus groenten en fruit ver voerde. De bedoeling was dez« artikelen buiten de veiling om te verkoopen. In beslag genomen zijn 3C0 sloffen aardbeien. 7 kisten wortelen. 20 kisten sla, 6 kisten postelein en 4 kisten spinazie. Een ander is bekeurd wegens het verhandelen van bloemkool buiten de veiling om; 150 stuks zijn in beslag genomen. te Veel gevraagd voor groenten. Tegen verscheidene groentenhandelaren heeft de Haarlemsche politie proces-verbaal opge maakt, omdat zij te veel vroegen voor aardbeien, sla (waardeloos goed werd voor twaalf cent aan geboden), bospeen, aardappelen of wortelen. Verder zijn bekeurd eenige vischhandelaren, die den prijs van schol verhoogd had. een siga renwinkelier, die Belgische shag verkocht en een winkelier, die sigarettenpapier voor een hoogen prijs aanbood; zeshonderd pakjes zijn in beslag genomen. jubileum j. m. f. meyer. De heer J. M. F. Meyer, controleur ten stad- huize, vieit vandaag zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente. Hij is hedenmorgen eerst gehuldigd door zijn collega's en op hartelijke wijze toegesproken door den heer H. Wezenaar, hoofdbode. Als geschenk ontving hij een door een der collega's, den heer K. C. van Tilburg, vervaardigd schilderij, voorstellende een land- chap. De jubilaris is vervolgens ontvangen door den burgemeester en de wethouders. De burgemeester sprak hem toe en bood een oorkonde aan. Voorts ontving de heer Meyer bloemen en een ge schenk in enveloppe. Ook de ambtenaren van het stadhuis boden bloemen aan. HEEMSTEDE inbraken. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een villa aan de Aelberdingk Thymlaan. Ontvreemd ;ijn een heeren- en een damesfiets, een Perzisch tapijtje en dames- en heerenkleeding. o.a. drie damesmantels en een regenjas. Uit een garage in de Sportparklaan zijn twee fietsen gestolen'. burgerlijke st.^kd. QNDLRTROUWD: H. P. Loerakker en G. M. v. d. Zon; J. Schelvis en*H. A. Wagemans; A. P. Pankow en H. de Kruijk.^ GETROUWD: W. Schumacher en J. v. d. Meer; J. Teunisse en G. M. Castien. BEVALLEN: M. J. BeenvoordenBorre. d.; E. C. Turenhout-v. d. Meij, z.; A. J. MüllerAl- berding. z. OVERLEDEN: M. C. Deelissen, 59 j., echt. J. v. Maas; A. G. Romans, wed. j. Vooges, oud 74 j. BLOEMENDAAL rijwieldief gepakt. Bij een woning aan de Lindenlaan in Overveen stond een damesfiets geplaatst, die een man meenam. De diefstal werd door eert dochter van den gedupeerde bemerkt die luid om hulp riep. Een voorbijganger, zette de achtervolging in en met succes jvant de dief vloog in zijn zenuw achtigheid een doodloopende straat in, moest het rijwiel neergooien en trachtte over hekken en slooten aan z'n«achtervolgers te ontsnappen. Hij had geen geluk, want een agent van politie die op zijn tuintje werkte werd op het rumoer at tent gemaakt. Ook hij moest er een paar natte zoeten aan wagen, maar tenslotte kon de dief niet anders Tloen dan zich over te geven. Het bleek de 30-;arige j. g. j. uit Haarlem te zijn, die pas uit de gevangenis wegens diefstal ont slagen is. Zijlstraat 61, Haarlem, Tel. 12779 vijftien jeugdige inbrekers ingesloten! De bewoners van een villa in Aerdenhout zou den verhuizen en toen alles ingepakt was ging men een paar dagen van huis. Bij de terug komst bleek dat het onder- en bovengoed van het geheele gezin verdwenen was. alsmede tien tallen huishoudelijke goederen. In verband met dezen diefstal hield de recherche 15 personen aan hoofdzakelijk jongens van 14—16 jaar, alsmede 4 helers. De ontvreemde goederen konden nagenoeg alle opgespoord worden. De waarde oer ontvreemde goederen beliep in de duizende-n guldens. RADIO-PROGRAMMA J zaterdag 8 juli 1944. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws.—7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijke ochtendklanken. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Licht ork.-concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voflr de jeugd. 11.00 Ork. Malando en gram.muz. 12.00 Almanak' 12 Ja Zweedsche landschappen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Joh. Jong, orgel. 13.15 De wekelijksche wande- ilng. 13.35 Kwartet Jan Corduwener. 13.55 Wenken voor 'volkstuinders. 14.00 Rotterdamsch Philhar- monisch Ork. en solisten. Ca. 14.45 Walter Giese- king, piano. 15.00 Studio-variété. 16.15 Hong ork, Bandi Balogh. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz. voor Nederl. zeelieden. 17.20 Gram. muz. 17.30 Ork. De witte muizen. 18.00 BNO Politiek week- overz. 18.10 Ork. Gerard van Krevelen en soliste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Gram.muz. 19.30 De avonturen van drie musketiers I, luisterspel. 20.00 Melodieën uit een uitstalkast. 20.45 Neer-1 lands nieuwskroniek. 21.00 Amusementsork., so listen en gram muz. 22.00 BNO Nieuws- en cult* ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Luchtige zang. 23.15—24.00 Ork. Robert Renard. hilversum ii, 301.5 m. 14.00 Van alles wat. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Klassiek Zaterdagmiddag-concert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Dansork. Dick Hillebrandts. 17.30 Kamermuziek van Mozart. 18.10 Operette- en operafragmenten. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkestconcert. 20.15 Af komst en toekomst I. 20.30 Will Glahé inviteert. 21.00 Alfred Cortot, piano. 21.45 A vond wijding.; 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr, H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. officieele mededeelingen. Evenals verleden jaar zal in het algemeen noch aan .den loondorscher, noch aan den teler pers draad beschikbaar worden gesteld voor het oer- sen van koolzaadstroo. Slechts in de geva'llen waarbij het koolzaadstroo verkocht zal worden of verkocht is voor industrieele doeleinden in binnen- of buitenland, zal een zekere hoeveel heid persdraad worden toegewezen. off. public. aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltpro ducten (a.v.t.). Het A.V.T. maakt bekend, dat het met ingang van Maandag 10 Juli '44 verhuist van Suriname- straat 18, Den Haag, naar Hooftskade 1, Den Haag. Het telefoonnummer wordt voorloopig 399900. Te lefonisch contact met veilingen, verladers en ont vangers kan vanaf Maandag via bovengenoemd telefoonnummer plaats vinden, doch de admini stratieve afdeelmgen zullen gedurende enkele da gen niet bereikbaar zijn. Alle correspondentie moet vanaf Zaterdag 8 Juli naar het nieuwe adres gezonden worden. distributie grutterswaren. Van 10 t.m. 14 Juui 'a.s, reikpn de distributie diensten bij inlevering van dé bonnen „Alge meen 157" (een rantsoen havermout) toewijzin gen havermout uit. Tezamen met deze bonnen kunnen ten hoogste restantbonnen „Algemeen 147" (250 gram peulvruchten) worden ingeleverd. IEDEREEN KAN LEEREN Spoedcursus begint reeds volgende week. Lesg. f 4 p. m. BOSCH EN VAARTSTR. 27 MEDISCHE OPLEIDING voor Schoonheidsspecialiste en Huidkundige. Doktors- examen. Dag- en avondcur sussen. De praktijklessen worden in ons groote en mo derne bedrijf gegeven. M AI SON DE BEAUTé Koninginneweg 60, A'dam, Tel. 25881. Tevens volontaire gevraagd. Uitsluitend behandeling aan huis. ZIJLWEG 171 - HAARLEM ELECTRISCHE IJSKAST te koop gevraagd. Brieven KOOIJ, Jarjsweg' 30. RIJWIELEN te koop gëvr. m. en zond. band., jong- en meisj., transportrijw., enz. Banden 28 x 1V2. Wij geven goeden prijs. J. OFFERMAN. KI. Houtstraat no. 102. TE KOOP AANGEBODEN: 1 tafelkl. f 40; 1 divankl. f 65, 1 bi'. H. vilthoed f 12; 1 gr. H. vilthoed f 10: 1 metronome f 18,50. WEISSENBORN, Fr. Schubertlaan 53, Heemstede. ROB U krijgt clleen het VLGEiBAAR BEHANG wanneer op de verpakking is vermeld het merk Vraagt inlichtingen bij Uw schilder ol de verfwinkeliers. fABR. N.V. KlÉWtET DE JONGE GRONINGEN Veilinggebouw Noordeinde no. 148, 's-Gravenhage Maandag 10 Juli '44, 10 u.: JLTWEELEN-, GOUD- en ZILVER VEILING ten overstaan van de deur waarders DELFGAAUW VERHAGEN door de Veiling onderneming G. G. M. Ver hagen. Kijkdagen: 8 en 9 Juli van 10-5 uur. Catalogus en inlichtingen aan de zaal. Bij voeging t. uiterlijk 7 Juli a.s. OPROEPING. - Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aam de nalatenschap van wijlen Me- juffr. HENDRINA TROOST, vroeger gewoond hebbende te Haarlem en laatst woon achtig te Bloemendaal, N.- Stationsweg 13, en aldaar overleden 18 Juni 1944. wor. den verzocht daarvan ten spoedigste, althans vóór 1 Augustus 1944, opgaaf te doen ten kantore van de no tarissen J. DE REEDE en J. BRANTS Kzn. te Haarlem, Ged. Oude Gracht 82. GEHEELE CURSUS f 8.40 Fr. Halsstr. 1 - Haarlem Wendt U voor den verkoop van Meubels, Tapijten of Schilderijen, Kristal en Por- celein tot Gr. Houtstr. 104 Tel. 10974 Hier krijgt U de hoogste waarde. Huis van vertrou wen, gevestigd «4ert 1912. VOOR ZIJLSTRAAT 98 RECHTSBIJSTAND Bur. KRANEVELD, Zijlw. 21 Echtscheiding, dagvaar dingen, requesten enz. Kant. 9-5 en 7-9. Adv. v.a. f 1 s

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3