Evacuatie in Londen in vollen gang. „Het politieke geloof is even belangrijk als het aantal wapenen". Twee generaals veronge lukt aan Finsche front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Vermaakscentra gesloten. Extra-treinen ingelegd. Tekort aan logies in midden- en Noord-Engelsche steden. Morisson houdt regelmatig conferenties. Rechtszittingen in kelders. V. 1 in versterkt tempo boven Zuid Engeland. Bericht aan de lezers. Nieuw marinewapen Rede van dr. Göbbels. KEURINGEN. O 380e Jaargang No. 159 x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134953 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapleirt 21. Teiel. 12230 Minuiden: Remtorandilaan 5S, IJtnulden-O. Hoofdredacteur: F. C. Dorks. Maandag 10 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op ZOfH en Feestdagen, Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Albon nemen tenp. week 26 ct, per mnd. 1,35, per kwartaal 3,42, ft. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 12»% Stockholms Tidningen en Dagens Nyheter melden, dat de door het Duitsche verggl- dingswapen veroorzaakte evacuatie onder de bevolking van Londen is toegenomen tengevolge van Churchills rede. Met dui zenden kinderen vertrekken de treinen van de Londensche stations naar het Noor- den. Ook volwassenen, die geen dringende reden hebben om te blijven, vertrekken uit de hoofdstad. De autoriteiten verlan gen niet langer, dat de Londenaars hun vacantie in de stad doorbrengen om de verkeersmiddelen te ontlasten. Er wor den zelfs speciale treinen voor de ewicua- iie beschikbaar ges'teld. Volgens den Londenschen correspondent van Morgontidningen hebben tot dusverre onge veer 50.000 schoolkinderen de stad verlaten. Alleen Vrijdag al vertrokken 15.000 kinderen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn ook Zaterdag weer 15.000 kinderen uit Londen geëvacueerd. De Daily Express meldt, dat onder invload van de uitwerking der V. 1 thans steeds meer plaatsen van vertier te Londen, zooals schouw burgen enz. haar poorten gaan sluiten. Volgens de Daily Express begeven zich de genen, die uit Londen en Zuid-Engeland ver trekken, in hoofdzaak naar het Noorden en Noordwesten van Engeland, de Midlands en Wales. Steden als Blackpool, Sheffield en-Ox ford zijn reeds overvol. Naar schatting zijn er in Oxford al 10.000 geëvacueerden teveel. In het merendistriet en het Noordwesten is zulk een stroom van menschen uit Zuid-Engeland aangekomen, dat men ze niet onder dak weet te brengen. Er is een ware jacht na^r logies losgebarsten, waarbij ieder op eigen initiatief te werk gaat. De Londensche bladen wijzen er steeds weer op, dat het de dringepde wensch der regeering is, dat ieder, die niet onvoor waardelijk te Londen behoeft te blijven, naar veiliger streken trekt. Reuter meldt, dat vliegende bommen'.' in geslagen zijn in de Wellington-kazerne te Londen. Een groot aantal personen werd daar bij op slag gedood. Onder de dooden bevindt zich de bevelhebber van de garde-grenadiers benevens een aantal bekende officieren der garde-brigade. De Duitsche robotvliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gingen in versterkt tempo over Engeland heen en de Londenaars zelf verdwenen onder de aarde, zoo meldt Af- tonbladet uit Londen. Eenige Londensche rechtbanken hebben haar gerechtszittingen naar kelderlokalen verplaatst om niet gestoord te worden. De Lagerhïtis- leden voor het gebied.'Londen en Zuid-Enge land houden sinds Zaterdag regelmatig bespre kingen met Morrison, den minister van bin- nenlandsche zaken en met den minister voor de openbare gezondheid, om maatregelen van veiligheid en hulpverleening voor slachtoffers der bombardementen te beramen. In de stad is op velerlei plaatsen weer nieuwe schade aan gericht. Het. zou ook onjuist zijn te loochenen, dat het leven in Londen den laatsten tijd be paalde wijzigingen heeft ondergaan. Tijdens het gaan naar en van het werk alsmede in schafttijd beleven de Londenaars vaak bijzon der hevige aanvallen. Op klaarlichten dag ziet men dan vele Londenaars plat op straat lig gen, of zich op het voetpad vast tegen de gevels aandrukken. De situatie te Caen. Zondagmiddag slaagde het tweede Engel- sche leger in Normandië er in de stad Caen binnen te dringen, waarna verbitterde gevech ten in straten en huizen ontstonden, die tot in den nacht voortduurden. Noordelijk en Noord- Oostelijk van de aldus tot. stand gebrachte penetratie handhaafden zich echter ook van ochtend nog sterke Duitsche weerstandsgroe- pen met de grootste energie. De Engelschen leden zware verliezen. Onder verwijzing naar de uitvoerige pu blicatie in ons nummer van Zaterdag vesti gen wij er nogmaals de aandacht op dat, in verband met den papiervoorraad, door de autoriteiten aan alle dagbladen een heden ingaande papierbezuiniging is opgelegd. Daar de courant dagelijks moet blijven verschijnen en verdere verkleining van het formaat technisch te groote bezwaren mede brengt, zal iederen dag bij een gedeelte der abonné's g&gn Haarlemsche courant kunnen worden bezorgd. Aan het einde van elke week zullen alle abonné's -de courant een of tweemaal niet ontvangen hebben en wel zoodanig, dat elk deze week op twee niet opeenvolgende dagen de courant zal moeten missen, de volgende week op één dag, de daaropvolgende week weer op twee dagen enz. Des Vrijdags, «lag van publicatie der bonnenlijst, ontvangen alle abonné's de courant. Er kunnen geen. afwijkingen of uitzonde ringen op den eens vastgestelden regel wor den gemaakt. Dagelijks zal zeer beknopt het voornaamste nieuws van den vorigen dag worden gepubliceerd. Het geldt hier een tijdelijke noodregeling, waarvan verwacht wordt dat opheffing over eenig'en tijd weer mogelijk zal zijn. Op 23 Juni, den dag waarop General- oberst Dietl verongelukte, heeft de Duit sche weermacht nog twee andere gene raals verloren. De Duitsche bladen brach ten Vrijdag berichten over den dood van generaal der infanterie Emil von Wickede, bevelhebber van een legercorps, dat zich bij den strijd om de „vesting Demjansk" onderscheidde, en de generaal der berg troepen Karl Eglseer, bevelhebber van een berg-legèrcorps, dat o.m. optrad bij de ge vechten, in den Kaukasus. De B-correspondent te Berlijn meldt: Sedert eenige dagen meldt het Duitsche weermachtbericht, dat in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche invasievloot ge bruik gemaakt wordt van „strijdmiddelen der oorlogsmarine", welke niet onbelang- rijke successen geboekt hebben. Van goed ingelichte Duitsche zijde is men niet geneigd rjiededeelingen over deze strijd middelen te doen, hoewel men niet ontkent, dat het hier nieuwe wapens betreft. De Engel schen berichten dat de Diwtechers gebruik ma ken van nieuwe duikbooten, die in staat zijn een groot aantal torpedo's in een snel tempo af te vuren. Een dezer booten zou inet tien torpedo's volgens een Engelsch bericht tien schepen vernietigd hebben. In Duitsche staf kringen wordt dit bericht niet bevestigd, doch evenmin tegengesproken. Plaatsvervangende Deutsche Reichsportführer in Nederland. Hedenochtend arriveerde in Nederland de plaatsvervangende Duitsche Reichssport- führer Arnold Breitmeyer in gezelschap van dr. Jensch. Deze beide hooge Duitsche sportautoritei ten brengen een kort bezoek aan ons land en zij zullen door SS-Obergruppenführer und General der polizei Rauter en den Pers en Sportreferent van den Rijkscommissaris, dr. Hermann Harster, worden ontvangen. Bestuur der Br. Indische provincies. De Engelsche gouverneur van Orissa heeft het bestuur overgenomen, daar er geen verantwoordelijke regeering kon wor den gevormd. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben in zes van de elf Indische provincies de Britsche gouverneurs het bestuur overgenomen. Rijksminister dr. Göbbels heeft het woord gevoerd op een groote bijeèn- komst in een gouw-hoofdstad in het Oosten van het Duitsche Rijk. Zijn woorden werden door de meer dan 200.000 toehoorders in de zalen der stad en op de pleinen der per radio aange sloten steden in den Kreis met geest driftige instemming ontvangen. Vele millioenen- vólksgenooten aan het front en in het vaderland vervullen de eischen van den totalen oorlog zonder tegenspreken en met onbeperkten wil zich persoonlijk te geven. Toch zijn er in groote deelen der totdusver van de vijandelijke luchtterreur verschoond gebleven gebieden van het Duitsche rijk nog zeer aanzienlijke reservekrachten aanwezig. Deze moeten thans worden toegevoegd aan de vereende inspanningen van het geheele Duitsche volk aan het front en in het strijdende vader land, teneinde aldus het laatste deel van den weg naar de overwinning mogelijk te .maken. Iedere Duitscher moet den sterk ver traagden levensstandaard in de door den luchtoorlog geteisterde gebieden tot maat staf van zijn eigen leven maken. Wij weten dus heel precies, zoo verklaar de dr. Göbbels, dat er voor ons geen moge lijkheid bestaat dit conflict over 10, 20 of 50 jaar te herhalen, wanneer wij ons thans in het beslissende tijdvak van onze geschiede nis niet opgewassen toonen tegen den ver- eenigden stormloop van onze vijanden, want volgens hun eigen steeds weer herhaalde getuigenissen zouden zij hun doel daarin zien, het Duitsche volk in zijn nationale be staan te vernietigen en het aldus voor altijd uit het leven der andere volken te verwij deren. In dit stadium der ontwikkeling, nu de vijand zijn algemeenen stormloop op Europa is begonnen, is de eisch van het oogenblik totale oorlogsinspanning van ellf individu en van het.geheele volk met alle materieele en geestelijke reserves, die het ter beschikking staan. Het Duitsche volk bevindt zich in gevaar. Onder stormachtige instemming der aan wezigen verklaarde ,de minister dat hij heel openlijk kon spreken, daar hij het Duitsche volk voor sterk genoeg hield de waarheid te verdragen. In de groote historische conflic ten geeft steeds naast de kwaliteit en naast de materieele hulpmiddelen de betere ge dachte en het hoogere politieke moreel den doorslag. Het politieke geloof van een volk in zijn aardsche missie en zijn onbuigzamen wil, om ten koste wat -het kost, den oorlog slechts met een overwinning te beëindigen, is voor dergelijke conflicten even belangrijk als het aantal wapenen of menschen. De fronten. Ingaande op den toestand aan de fronten zelf verklaarde dr. Göbbels, dat het verloop dat de invasie tot dusver heeft gehad, de verwachtingen heeft bevestigd, die Duitsch- land van zijn versterkingsinstallaties en van de strijdkracht van zijn soldaten heeft ge- Bij onze Vrijwilligers. De strijd bij Tilly. Onze mannen door zoeken de omgeving naar zich schuilhoudende vijanden. (SS PK Pachnicke-O-H P. c) Het SS-Ersatzkommar.do deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosehestraat 30; en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuiingen melden. 13-7-44 8—12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1 14-7-44 8—12 uur, Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45 14-7-44 151B uur, Venlo, Deutsche Haus, Egmondstraat 16 15-7-44 812 uur, Arnhem, Café Royal 16-7-44 812 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 17-7-44 813 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8-0.2 uur, Utrecht, N.V; Huis, Oude Gracht 24S 18-7-41 15—47 uur, Amersfoort, SS-Wachtibatl. 3 Leusderweg. KORT NIEUWS. De Turksche gezant te Berlijn zal mét zomerver- lof naar zijn va derland terugkee- ren, tevens om den politieken toestand te be spreken. - Harry Hop kins, de vriend en adviseur van -den Amerikaanschen President, is van een zware ziekte genezen. Hij heeft gedurende eenige maanden zijn werkzaamheden op het Witte Huis moeten staken. Volgens een bericht in Dagens Nyheter zou het werven van vrij willigers yoor Fin land gestopt zijn. Het 9 maan den oude kindje van de fam. S. te Tilburg dat eenige dagen geleden bij het voeden de flesch brak en glasdeeltjes naar binnen kreeg, is thans in het zie kenhuis overleden. In een onbe waakt oogenblik is het anderhalf jarig zoontje van de familie Hor sten, te Tilburg*, in een met water gevulden wasch- ketel, welke in de slagerij van zijn ouders stond, ge vallen en ver dronken. had. Zij hebben de hun toegedachte taak vervuld omjle landing van den vijand met zoo groot mogelijke verliezen gepaard te doen gaan, totdat de tactische reserves ter Slechts met buitengewone offers aan menschen en materiaal het den Anglo-Amerikanen gelukt op een smalle strook van het West-Europeesche vaste land vasten voet te krijgen. De eigen lijke beslissingsslag in het Westen moet nog komen. Den strijd om de havenvesting Cherbourg noemde dr. Göbbels het helden lied der Duitsche militaire geschiedenis. Hier hebben, zoo zeide hij, de bezettingen van onze kazematten, die niet sleehls tot de laatste patroon doch tot den laatsten droppel bloed streden, bewezen dat het woord capitulatie in hun woordenboek niet voorkomt. Er kan geen twijfel bestaan, zoo verklaarde hij, dat de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front op het oogenblik het bo- venmenschelijke moeten presteeren om den stormloop der bolsjewistische pantserlegers tegen te houden. Thans, nu het bolsjewisme op den drempel v^m Europa staat, blijken de voordeelen van het feit, dat de Duitsche oorlogvoering in het Oosten zich destijds over een groot gebied uitstrekte, daar dit totdusver nog steeds heeft mogelijk gemaakt het ter beschikking staand^ gebied tegen de vijandelijke overmacht als" wapen in het veld te brengen, zonder dat doordoor een gevaar voor het rijk zelf ontstond. Luchtoorlog Vervolgens hield dr. Göbbels zich uitvoe rig met den luchtoorlog bezig. De zware be proevingen en verliezen werden door dr. Göbbels volledig toegegeven. Dat hij de Duitsche bewapeningsproductie niet hin deren kon bij haar opwaartsche ontwikke ling, dat deze tegenwoordig op volle toe ren werkt en voortdurend stijgender resul taten afwerpt, begint de vijand zelfs geleidelijk in te zien. Overigens is de luchtoorlog sedert eenige weken weer twee zijdig geworden. De verklaring van Churchill in het Lagerhuis, die onder den toenemenden druk der Engelsche openbare meening werd afgelegd, bewijst, dat de „V. 1" thans, naar Churchill woordrijk heeft toegegeven, voor Engeland een per manent, zeer ernstig probleem geworden is. Met betrekking tot de pogingen der En gelschen een beroep te doen op het wereld geweten, verklaarde dr.'Göbbelf, dat deze luehtmisdadigers, die er zich nog tot voor kort niet genoeg op konden beroemen hoe zij de Duitsche steden in puin legden, die in hun dagbladen het parool gaven, dat in Duitschland geen wezen meer mocht groeien, geen grashalm opschieten, thans op de lier der humaniteit beginnen te tok kelen. Wij willen de moeilijkheden in het vijan delijk kamp zeker niet overschatten, zoo vervolgde dr. Göbbels, doch het moet ons duidelijk zijn, dat ook de vijand even zware zorgen heeft, die hen eiken dag van den ooiilog meer last veroorzaken. Ook te Lon den, Washington en Moskou kan men geen ijzer met handen breken. Wij weten, dat wij alle kansen op de overwinning in gnze handen hebben. De strijdlust van het Duitsche front is na vijf zware oorlogsjaren on danks veelvuldige terugtochten en te- slagen niet aan het wankelen gebracht. De houding van het vaderland is in stad en land volkomen waardig. In geloovig vertrouwen zien wij op naar den Führer Hij zal het volk met vaste hand door alle gevaren en beproevingen leiden. Zijn woor den, dat een strijd achter welken het ge heele fanatisme van een volk staat, nooit anders dan met een overwinning kan ein digen, zijn ook de onze. Commentaar De rede van rijksminister dr. Göbbels alsmede eenige hoofdartikelen in de Duit sche Zondagsbladen laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wederom wordt het Duitsche volk opgeroepen alle krachten voor het behalen van een beslissende over winning in te spannen en zonder onderbre king de wapens te leveren, welke de solda ten aan het front, die den stormloop van drie werelddeelen moeten trotseeren. noo- dig hebben. Onverbloemd stelt de Duitsche pers vast, dat de vijanden van Duitschland een absoluut overwicht aan menschen en materiaal bezitten, waartegen een rotsvast geloof en fanatisme alleen niets uitrichten kunnen. Daarom is het goed, dat de Duit sche wapenfabrieken in staat zijn den front soldaat de noodige wapens en munitie te le veren en daarom is 't ook goed dat Duitsch land de beschikking heeft over uitvinders, die in de toekomst met volkomen nieuwe wapens hun opwachting zullen maken. Daarnaast richt de Duitsche pers een ap pèl op iederen Duitscher persoonlijk. Zij eischt, dat hij thans absoluut breekt met zijn oude gewoonten, zijn egoisme, zijn per soonlijke comfort, privileges, die niet meer in den tijd passen en dat hij zijn gemak zucht overboord werpt nu volk en 'land in een groot gevaar verkeeren. Na de ervaringen, die men in Duitschland bij de proclamatie van den totalen oorlog heeft opgedaan, mag men aannemen, dat het Duitsche volk ook ditmaal weer in het besef zijner werkelijke kracht ook het laat ste aan gemak en luxe en arbeidscapaciteit zal offeren om de zoo vurig gewenschte overwinning en daarna den vrede te ver krijgen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1