V/ICKS P. Evers winnaar der Ronde van Haarlem-Noord 0 De Duitsche weermachtberichten van Zaterdag en Zondag. i I t t t I c Het Duitsche weermachtbericht van Zater- lijke leiding van hun Geschwaderkommodore dag luidde: De vijand zette zijn grooten aanval op den Westelijken vleugel van het landingshoofd met geconcentreerde strijdkrachten voort en breidde l)em uit tot de sectoren tot aan de Vire. Ten Zuidwesten van Airel en ten Zuid westen van Ca ren tan kon hij na krachtige artillerievoorbereiding in ons afweerfront binnendringen en een weinig terrein winnen. Tusschen Le Plessis en La Haye du Puits werd de tegenstander met bijzonder groote, bloedige verliezen afgeslagen. Bij de zuivering van het boschterrein ten Oosten van La Haye du Puits verloor dé vijand in verbitterde gevechten op korten afstand meer dan 300 dooden en 270 gevangenen. De tijdelijk in La Haye du Puits binnengedrongen vijand werd 'na zware straat gevechten er weder uitgeworpen. In het Fransche gebied werden 213 terroris ten en met valschermen neergelaten vijande lijke saboteurs in den strijd vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen plaatsen met garnizoen en vliegvelden in het landings hoofd met goede uitwerking aan Boven de bezette gebieden jn het Westen en boven het landingshoofd werden Vrijdag 96 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 73 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. Motortorpedobooten torpedeerden in het Oostelijk deel van de Seine-baai een vijande lijken torpedojager, die met een krachtige explosie in de lucht vloog. Verder vernietig den zij een vijandelijke motortorpedoboot en beschadigden een andere ernstig. In hetzelfde zeegebied schoten patrouillevaartuigen twee Britsche motortorpedobooten in brand en brachten een jachtbommenwerper ten val. Troepen van het leger en van de Waffen- SS vernietigden in de eerste maand der in vasiegevechten 1059 vijandelijke pantserwagens en schoten 237 vliegtuigen neer. In luchtge vechten en door luqhtdoelartillerie werden bo vendien 1418 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In- hetzelfde tijdvak werden door luchtmacht, marine, en kustbatterijen van leger en marine 56 koopvaardij- en transport vaartuigen met tezamen 348.600 brt. en talrijke kleinere ravitailleeringsvaartuigen en landings booten tot 'zinken gebracht. Nog 45 handels- en transportschepen met tezamen 269.000 brt werden zwaar beschadigd. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden twee zware kruisers, nog vier kruisers. 26 torpedojagers, een fregat en tien motortorpedobooten in den grond ge boord. Verscheidene slagschepen. 22 kruisers. 25 torpedojagers, 13 motortorpedobooten en 28 speciale landingsvaartuigen liepen zware be- schadigingen op. Niet inbegrepen zijn de door mijntreffers veroorzaakte vijandelijke scheeps- ver liezen. Het zware vuur der .,V. 1" ligt ononderbro ken op het gebied van Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vijandelijke aanvallen Vrijdag in het gebied ten Noordwes ten van Siena, waar de tegenstander, ondanks het gebruik van sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten geen noemenswaardig succes kon behalen. In'den Westelijken kustsedtor, in het gebied ten Zuidwesten van Arezzo bij Mentone en Gubbio, alsmede aan de Adriati- sche kust ondernam de vijand eveneens sterke door pantserwagens gesteunde aanvallen, die door onze divisies in harde afweergevechten tot op geringe plaatselijke penetraties na, af geslagen werden. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zetten de Sovjets hun plaatselijke aan vallen tusschen den boven-Dnjestr en Kowel met vrij sterke formaties voort. Zij werden bloedig afgeslagen. In den centralen sector bieden onze soldaten den overmachtigen vijan delijken strijdkrachten op alle plaatsenvver beten tegenstand. In het verloop van den afweersiag werden den bolsjewisten groofe verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. Ook de eigen verliezen zijn aanzienlijk. Aan weerszijden van Baranowicze duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort De puinhoopen van de plaats werden den vijand zonder strijd overgelaten. Ten Noor den van Baranowicze sloegen* onze troepen geconcentreerde aanvallen der bolsjewisten in den strijd op korten afsta/ld af. De vijande lijke druk op Wilna wordt nog steeds sterker. Ten Zuidoosten van de stad zijn verbitterde gevechten gaande. Aan den Oostrand misluk ten door pantserwagens ondersteunde aan vallen der bolsjewisten. Aan de-spoorlijn tusschen Wilna en Duna- burg werden vijandelijke aanvalstoppen in harde gevechten opgevangen. Ten Zuidoosten van Dunaburg en dan de Duna ten Noordwes ten van Dzisna ondernam de vijand verschei dene vergeefsche aanvallen. Ten Noorden van Polozk stortten vrij sterke door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewisten ineen. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen vie len voortdurend Sovjet-colonnes aan en ver nietigden meer dan 250 vijandelijke voertuigen. Des nachts werd de strijd tegen het vijande lijke ravitailleeringsverkeer voortgezet. Eén sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers vloog Vrijdagmiddag naar mid- s den-Duitschland en wierp bommen op ver scheidene plaatsen. Vooral in het stadsgebied van Leipzig ontstond schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens. Andere Amerikaansche bommenwerpers vie len, uit het Zuiden naderend, eenige plaatsen in Oppcr-Silezie aan. Luchtverdedigingsstrijd krachten vernietigden bij deze aanvallen 92 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 71 vier motorige bommenwerpers. De onder persoon- Hoofdredacteur- F C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: sf. R. Kuiper Haarlem Sport en Stad- A Overmeer, H'stedé. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Vel sen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen. H'stede. Verkoudheids Preparaten Over heel de wereld bekend majoor Dahl strijdende vierde stormgroep jachteskader 3 met hun Kommandeur kapitein Moritz onderscheidde zich door het neerschie ten van dertig viermotorige bommenwerpers bijzonder. Des nachts wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op Berlijn en in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Twee vijande lijke vliegtuigen werden ten val gebracht. .Al dus verloor de vijand Vrijdag boven het Duit sche rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen in totaal 188 vliegtuigen, waaronder 144 viermotorige bommenwerpers. Weermachtbericht van Zondag. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt als volgt: ,,In Normandië ging de vijand nu ook op den vooruitspringenden frontsector ten Noor den van Caen over een breed front met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den grooten aanval over. In de zware gevechten, die in den loop van den dag steeds meer in heftigheid toenamen, leed de vijand bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Het gelukte hem ten slotte, na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten ten Noordoosten en Noordwesten van Caen onze stellingen binnen te dringen. Ook aan weerskanten van den weg Cau- montCaen ondernam de vyand na hevige vuufvoorber.eiding sterke aanvallen, waarbij hij plaatselijke, inmiddels afgegrendelde pene traties kon bereiken. Tusschen Vire en Tau- tex. werd den geheelen dag verbitterd ge vochten. Met zware verliezen gelukte het den vijand hier zijn bruggenhoofd over de Vire naar het Zuidwesten iets uit te breiden. De gevechten zijn ook hier nog in vollen gang. Ten Noordwesten van Le Plessis en ten Zuidwesten van La Haye du Puits viel de vijand herhaaldelijk vruchteloos aan. In het Fransche gebied werden 198 ter roristen in gevechten vernietigd. Door strijd middelen der Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront wederom een kruiser én een torpedojager tot zinken ge bracht, alsmede verscheidene andere schepen getorpedeerd. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Zwaar vergeldingsvuur blijft op Londen en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn aanvallen met bijzondere kracht aan de Ligurische kust bij Volterra, ten Noordwesten van Siena en aan de Adriatische kust voort. Hij werd echter na uiterst zware gevechten, geringe plaatse lijke penetraties uitgezonderd, met zware verliezen afgeslagen. Bij de harde afweer- heid uit Turkestansche vrijwilligers bestaan de divisie infanterie met het er bij behoo- rende Duitsche peTsbheel voortreffelijk ge weerd. In het Oosten' is in het gebied van Kowel de kracht der vijandelijke aanvallen toege nomen. De door talrijke tanks en slagvliegers ondersteunde doorbraakpogingen werden verijdeld, waarbij een vrij groot aantal vijan delijke tanks werd stukgeschoten. In den centralen sector van het Oostelijk front heeft zich de afweerslag verplaatst naar het gebied ten Westen van de landengten van Barano wicze en Molodeczno. Aan weerskanten van Baranowicze boden onze troepen taaien tegenstand aan de met overmachtige infan terie- en pantserstrijdkrachfen aanvallende bolsjewieken. In het verloop van hardnek kige gevechten om Lida ging de plaats ver loren-. Het garnizoen van Wilna sloeg her haalde, door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken af. Ten Noordwesten van Wilna werden opdringende vijandelijke strijdkrachten opgevangen. Aan het front tusschen Dunaburg en Polozk ondernam de vijand als geyolg van de zware verliezen, die hij de vorige dagen geleden had, slechts plaatselijke aanvallen, die wer den afgeslagen. Bij de gevechten der laatste dagen in den sector van het Naroczmeer heeft zich het legerpioniersbataljon (Mot) 505 onder bevel van kapitein Wolf door bijzon dere dapperheid onderscheiden. Zaterdagnacht bestookten Duitsche ge vechtseskaders de stations Korosten, Sarny, Rowno en Olefs met talrijke brisant- en brandbommen. Een sterke formatie Ameri kaansche bommenwerpers viel Zaterdag ochtend buitenwijken der stad Weenen aan. Er ontstond schade aan gebouwen en de be volking leed verliezen. Duitsche en Hongaar- sche luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 30 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 26 viermotorige bommenwerpers. Des nachts wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. Duikbooten brachten 2 schépen met 11.000 brt. inhoud tot zinken.'" Groote aanval op Caen Zaterdag begonnen. De Britsche groote aanval op de puin hoopen van de stad Caen is sinds Zaterdag middag in vollen gang. Nadat in de ochtend uren sterke formatieS' bommenwerpers der Anglo-Amerikanen de Duitsche stellingen en het achterwaarts gelegen opmarschterrein met dichte bomtapijten hadden bestookt, terwijl gelijktijdig de Britsche artillerie uit kropen van allerlei kaliber de Duitsche stel lingen onder trommelvuur nam, begon des gevechten der vorige week in den Weste- middags de algemeene aanval op Caen van lijken kustsector heeft zich een in meerder- het Noorden en Westen uit. Hoewel het den In organisatorisch opzicht is de wieler ronde van Haarlem-Noord weer uitstekend geslaagd. De heer Joh. ten Hove en zijn mannen van H.S.V. „De Kampioen"' hadden alles goed voorbereid, de regeling was vlot, zoodat van een succes gesproken kan worden. Wat het hoofdnummer betreft .hadden we meer spanning verwacht door het meerijden van renners, ais Schulte, Middelkamp en Pellenaars. Thans was de strijd praktisch spoedig beslist, dank zij Evers uit Wormer- veer en Gerrit Peters uit Haarlem, die er spoedig in slaagden een voorsprong te be halen, welken zij regelmatig vergrootten De pas uit België teruggekeerde Peters had er bijzonder zin in; hij nam de eerste premies van 10, 25 en 50 voor zijn rekening en -reeds na vijftien ronden had hij met Evers een zevental renners ingehaald. Het was voor Peters jammer, dat hij op ongeveer de helle van de ruim zeventig Km. wegens bandenpech den strijd moest staken, want een voorsprong van ruim een halve ronde op de anderen leek niet meer in te halen. Daarna heeft Evers laten zien, dat hij een uitnemend renner is. Bijna onvermoeid en soepel ging hij over den weg, behield een voorsprong, welke weliswaar steeds iets minder werd. Hij ondervond daarbij steun van renners, welke een achterstand hadden, o.a. van Motké, die een. val gemaakt had en W. van Vliet. Bij de andere renners waren twee achtervolgingsgroepen gevormd welke zich tegen het einde vereenigden. Zeven ronden voor het einde zag het er nog naar uit, dat de te verwachten zege van Evers bedreigd werd, Schulte, Middelkamp en Franken trokken er tusschen uit, verklein den den achterstand tot 15 seconden, doch tenslotte verminderden zij hun snelheid mogelijk door gebrek aan samenwerking en Evers passeerde rustig de eindstreep. Franken had in de laatste ronde gelegen heid gekregen een flinken voorsprong te be halen en kwam als tweede binnen, 21 secon den na Evers. Schulte en Middelkamp had dén besloten het publiek op een sprintje te wergasten en met een verschil van drie- TWart wiel won Schulte. Over Peters schreven we reeds. De Bever- wijker Arie Vooren reed constant en hield zich in de achtervolgingsgroepen op; hij ein digde als vijfde, als eerste van de groep. Teun Ooms viel in de groep minder goed op. Het tempo kon hij tot elf ronden voor het einde goed volgen, doch daarna moest hij opgeven. Cor de Best heeft ook dit jaar geen geluk gehad. Spoedig moest hij van liets verwisselen, doch gaf zich niet verloren. Ook later kreeg hij pech, hetgeen geen aanleiding was om te stoppen. Hij steunde o.a. eenigen tijd Peters en Evers. Zes ronden voor het einde viel hij in de bocht en moest het par cours verlaten. De amateurs leverden een feilen strijd, in het bijzonder de vier eerst- aankomenden. Van Merkesteijn uit IJmuiden, die achtste werd, was het snelste lid van H. S. V. en ontving een extra-prijs. De uitslagen luiden: Beroepsrenners (ruim 70 Km.): 1. P. Evers, Wormerveer 1 uur 55 min. 14 sec. 2. B. Franken, St. Niklaas. 3. G. Schulte, Den Bosch. 4. T. Middelkamp, Kiel- drecht. 5. A. Vooren, Beverwijk. 7. B. Schel lingerhout, Zaandam. 8. H. Maas, Geldrop. 9. A. Duluisnoy, "Den Haag. 10. F. Pauwels. Kieldrecht. 11. W. Kuipers, Den Haag, 12. B. Buuron. Bergen op Zoon. Amateurs (35 Km.): l.'B. C. Houtman, Den Haag, 57 min. 54 sec. 2. G. Blaauw, Zaandam. 3. L. de Booij. Amsterdam. 4. T. Verhoeven, Overschie. 5 H. Vinken, Geleen. 6. C. Kleef- stra, Amsterdam. 7. J. Hulshof, Den Bosch. 8. A. van Markesteijn, IJmuiden. 9. R. van Zalingen, Bussum. 10. K. Neeft. Haarlem. Nieuwelingen (20 Km): 1. J. Takenburg. Amsterdam, 37 min. 21 sec. 2. J. Hennink, Amsterdam 3. R. Jansen. Stein. 4. P. Sieve- kamp, Amsterdam. 5. F. van Varik, Den Haag. De belangstelling voor deze ronde was bij zonder groot; onder de aanwezigen waren dr. Hiddema, namens het gemeentebestuur en majoor Van Aperen, waarnemend politie- president. Honkbal AMSTERDAM—HAARLEM1—4 Voor de achttiende maal zijn de vertegen woordigende honkbalnegentallen van Haarlem en Amsterdam tegenover elkaar gekomen en wederom zijn onze stadgenooten zegevierend uit den strijd gekomen, en wel met een 4-1 overwinning, waarin werper De Mon, die zes tien tegenstanders met drie-slag uitschakelde en de Amsterdammers aart slag prachtig in bedwang had, een werkzaam aandeel had. Al toonde De Mon zich verre de meerdere van Geestman, toch ging Haarlem in de eerste vijf innings voor nul.aan den kant. Alleen Hoogen- bos, Odenthal en Geurts brachten het in die innings tot honkslagen, maar kregen niet de gelegenheid om te scoren. De Amsterdammers namen zelfs de leiding. Dat was in den vijf- dens,slagbeurt, toen Holewijn met een goeden slag op de h'onken was gekomen en, profitee- rend van een verkeerden aangooi vari De Mon naar het derde honk, kon binnen glippen. In de zesde innings zette Haarlem den 1-0 achterstand in een 2-1 voorsprong om. Oden thal, Hunik, Schijvenaar en Hoogenbos lever den achter eikaar honkslagen. Schijvenaar ging uit, maar Odenthal en Hunik zorgden voor 2 punten. Uitstekend werpen van De Mon en prachtige staaltjes veldwerk en individueel spel vooral Odenthal en Schijvenaar blon ken uit beletten de Amsterdammers de score te vergrooten. De Haarlemmers kwamen in de achtste innings nog eens goed los. Van der Putten kwam met een fraaien grondbal langs het derde'honk op het eerste en kon met Mulder, dank zij een honkslag van Geurts twee punten aan de score toevoegen, zoodat met een 4-1 de sinds 1938 ononderbroken over winningsreeks kon worden voortgezet. De inningscijfers waren:. Amsterdam: 000010000 1 Haarlem: 000002020 4 De werpersresultaten waren: Geestman: 3 maal 3-slag; 1 maal 4-wijd; 11 hs. tegen; De Mon: 16 maal 3-slag; 2 maal 4-wijd; 2 hs. tegen De competitie-uitslagen waren: Overgangs klasse: CeleritasE.D.O. 2 (niet doorgegaan); tweede klasse: H.H.C. 3—H.F.C. Haarlem 3-20; Schoten 2—E.H.S. 18—21; T.H.B.—Zandvoort- meeuwen 11-10 ^eeV^00 «,c^e K Ae^03 B^e Britten gelukt is, van het Noordwesten uit tot c.a. 2 Km van den stadsrand van Caen op te rukken, bleven de Duitsche verdedigers ondanks de Engelsche overmacht in de lucht sterk genoeg, om alle verdere Britsche aan vallen af te slaan. De Britten hebben Zondag ochtend na het aanvoeren van nieuwe for maties hun aanvallen van het Noorden, Noordwesten en Westen uit op Caen hervat. Op den Westelijke vleugel van het Ameri kaansche invasiefront gingen Zaterdagnacht de puinhoopen van La Haye du Puits, die den vorigen dag reeds verscheidene malen van eigenaar verwisseld hadden, verloren. Pogingen der Amerikanen, van hier uit naar het Oosten op te trekken, werden bloedig verijdeld. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. gemeld: In Vuosalmi begon de vijand in de vroege ochtenduren van 9 Juli na he vige artillerie-voorbereiding en met onder steuning van sterke formaties bommenwer pers een oyerzetpoging over de Vuoksen. Het gelukte den vijand, zich op een plaats in het oeverterrein te nestelen. De harde gevechten duren voort. Finsche bommenwerpers ondërnamen ge concentreerde aanvallen op vijandelijke con centraties tanks en troepen in Aeyraepaeae. Er werden talrijke treffers op tfe doelen waargenomen. Over breedte van 10 K.M. 172 tanks vernietigd. Straatgevechten te Wila. De slag Westelijk van Kowel ontwikkelt zich steeds duidelijker tot een nieuw zwaarte punt van den grooten afweerstrijd, waarin thans aanzienlijke deelen van het Duitsche front in het Oosten zich bevinden. De bolsje wisten trachten kennelijk in het gebied Kowel het Duitsche front naar het Westen en westen open te scheuren, om in de richting van Lublin en Lemberg door te breken. In een langen verbitterden strijd, die Zaterdag van den vroegen ochtend tot in den nacht duurde, konden de Duitsche troepen even wel ondanks enkele penetraties al hun stel lingen handhaven. Met de vernietiging van 172 tanks over een frontbreedte van c.a. 10 Km. werd Zaterdag een nieuw record behaald. Op de overige brandpunten van den centra len sector van het Oostelijke front duurden de verbitterde gevechten met onverminderde hevigheid voort. De zware afweergevechten hebben in het Zuidwesten der stad Wilna tot een penetratie van Sovjet-Russische pantserformaties geleid. De straatgevechten waren hier Zondagochtend in vollen gang. Overleg RooseveltDe Gaulle geëindigd. De besprekingen tussche De Gaulle en Roosevelt zijn Zaterdag geëindigd. Er zijn geen verklaringen uitgegeven door het Witte Huis en De Gaulle over de gedach- tenwisselingen. Behalv-e economische problemen, heeft De Gaulle ook gesproken over de steun punten die door de Vereeniging Staten na den oorlog kunnen worden verlangd in de Fransche koloniën. Hcpkinson hooge commissaris irt Italië. Henry L. d'Aubigne Hopkinson, tot dus ver gezant aan de Britsche ambassade te Lissabon, is benoemd tot Britschen hoogen commissaris in Italië. Hij zal in die functie opvolger worden van Sir Noel Charles. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 11 JULI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Pro'gr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte klanken. (Van 8.45—8.0 Voor de huisvrouw). 9.00 Semi-populair^concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Willy Frarigois, clavecim-bel. 10.45 Ork. Malando. 11.15 Thuiskomst, voordr. 11.30 Ork. Malando.» 12.00 Almanak. 12.15 Het karakterstuk (II). 12.45 BNO Nieuwb. 13.00 De Dir.-Gen. v. Landbouw de heer G. J. Ruiter, spreekt tot onze Nederland- sche boeren. 13.15 Mölodisten en solist. 14.00 Het Nibelungenlied en het, beeld van den Germaan- sch'en mensch (UT), lil.15 Joh an Jong', orgel. 14.15 Amusementsorkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Gedeelten uit de opera Rem,brandt van Rijn'' v. Paul van Klenau. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Orkestraal operaconcert. 18.45 Jeugd- stormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheiden heid. 22.00 BNO Nieuws- cn cult. ber. Van 22.15 af voor de Radio-Centrales. 22.15 Luchtige zang. 22.30 Dansmuziek. 23.3024.00 Rustige wijsjes. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonate voor viool en piano in d kl. t. van Robert Schumann. 17.30 S®ldatenfunk „Nord- West". 18.30 Vroolijke solisrenparade. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Symphonisch orkestenconcert. 20.15 Een boer ver laat het erf, voordr. 20.30 Gram.muz. event, voordr. 20.45 Koor- en solistenconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. t c e i* l 1 i Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2