re schaadt:! It U UIT HAARLEM O STEEDS/ STAAT (AKKER] E W DIT MERK OP ELK AKKERTJE' poeder van SPORT EN WEDSTRIJDEN Wielrennen CB Toekomstplannen van Gerrit Peters. C3 3» Het Belgische wielerseizoen bracht hem successen. ca •el. tal n- nd t. C. iet ir fm De Haarlemsche wielrenner Genrit Peters V#!% heeft vacantie.Zaterdag- kwam hij in onze stad W aan en omdat hij de HSV „De Kanyjioen" een goed hart toedraagt, nam hij reetfs Zon- dag in de omgeving van zijn woning aan de wielerronde van Haarlem-Noord deel. Hij y heeft het publiek laten zien dat hij bijzonder snel kon rijden, doch halverwege moest Pe- ^J'ters wegens een lekke band staken. Bij dezen wedstrijd laat de renner het en elders in het land zal hij niet starten. f „Volgende maand keer ik naar Brussel te- rug en nu wil ik enkele" weken vertoeven 'bij mijn familie en vrienden", vertelde Peters ons. „In België kan ik beter vooruit komen ^■r dan inpons land en daar heb ik een betere gelegenheid, om me voor de toekomst voor bereiden". Waaruit bestaan die toekomstplannen ben voornemens als de tijden daarvoor junstn^Sj^m aan zesdaagsche deel te nemen en da.n reizen te maken naar de landen in Europa en mogelijk naar Amerika. In den aanstaanden winter bereid ik m>e voor, door behalve in omniumritten vee-1 in koppelwed strijden te rijden. Mijn manager is de be kende oud-renner van Buggenhout. die me steeds met raad en daad heeft bijgestaan. •Ook ben ik voornemens een aanval te doen op het werelduurrecord, doch het zal wel eeni-gen tijd duren, alvorens een daarvoor geschikte baan gereed is. De baan, in Italië b.v., waar het record eenige malen gebroken is, is o-nklaar gemaakt. Gerrit Peters vertelt dan: dat hij in het najaar een opbeuring noodig had, omdat hij in Nederland niet kon rijden. Zijn vader, die vroeger in België gewoond had, wist er wel raad mee en zorgde er voor dat Gerrit op 2 Januari naar Brussel vertrok. Van oefenen kwam nog niet veel terecht en onverwacht moest hij op 2 3 Januari starten, doordat Schulte niet verschenen was. De Haarlem mer kwam o.a. tegen den Fran sollen kam pioen Adolphe Prat en den Belg Bruijlant. Het succes was natuurlijk niet groot, doch kort daarop kreeg hij gelegenheid, om re vanche te nemen en sedert dien tijd is Peters de beste renner op de win ter ban en van Brus sel, Antwerpen en Gent'. Een fraai succes boekte Peters; toen hij begin April het re cord van Karei Kaers over duizend meter, dat deze sedert 19 34 op zijn naam had, even aarde. De Belgische pers trok den tijd van Peters in twijfel, doch de renner liet op 16 E April zien, waartoe hij in staat was-en ver beterde het record met 1,2 seconde. Merk waardig is het, dat de meeste renners in het begin het snelst gaan. doch bij Peters komt de gTOOtste snelheids-ontwikkeling eerst aan het einde. Bijzonder tevreden hoonde Peters zich over de organisatie en over den omgang met de renners. Er wordt veel meer voor de cou reurs gedaan. Een baan-directeur betaalt zelf niet uit, maar hij stort vóór de wedstrij den beginnen een bedrag aan den bond. die dan zorgt, dat de renners hun geld ontvan gen. Een prettige geest heerscht er onder de rijders. Jalouzie kent men niet en als oude ren wat op den achtergrond raken, trachten zij niiet hun oude plaats te behouden, doch zij ontfermen zich over dé jongeren, die dan onder goede leiding komen. Als de vacantie om is, vertrekt Peters a weer naar Brussel, om zich voor te bereiden voor de winterwedstrijden. Zijn materiaal heeft hij daar laten liggen, ook een reden, om in ons land niet te starten. In het bijzon- gj der legt de renner zich op de baan wedstrij dje dentoe, omdat hij „dit vak" het .mooiste vindt en als koppelgenoot zal Nes Thijssen aasc optreden Zijn snelheid hoopt hij tc kunnen opvoeren, hetgeen mogelijk is, daar er in België zeer snel gereden wordt. De beste koppel doet over 50 K.M. 59 min. 4 seconden en over de 100 K.M. minder dan twee uur. Ieder seizoen gaat cieze tijd omlaag, mede door het feit, dat er premies beschikbaar worden gesteld. Gerrit Peters heeft groote plannen voor de toekomst, welke hij in België beter in vervul ling kan zien gaan dan in ons land. De Haar lemmers hopen daarom dat hij successen zal blijven boeken en den naam van de stad zal hoog houden. t Kampioenschappen van den Jeugdstorm. Zaterdag a.s. organiseert de Nationale Jeugd storm voor de derde maal zijn landelijke kam pioenschappen. Dit jaar worden deze le Hilver sum gehouden in het Gemeentelijk Sportpark, waar ongeveer 13.45 uur de finales beginnen. De Leider en de hoofdstormer Van Geelkerken zul len van hun belangstelling blijk geven. Des ochtends worden in de overdekte zwem inrich ting aldaar de zwemwedstrijden gehouden. Dammen O fü O O O O Cfl is- aJ i. O O O O (f) <D ■s 3 O O O ÖD O O Doperwten voor Haarlemmers. Scholieren helpt mee bij den pluk. De gemeente Haarlem heeft in den Haar- lemmermeerpolder en in de polders bij Half weg en .Spaarndam strooken grond gereser veerd door den productie-slag ten behoeve van de stadgenooten. Op het oogenblik zijn de dop erwten voor pluk gereed en om het Haarlem- sche publiek van deze groenten te voorzien zijn vanmorgen de scholieren per tram of boe renwagens naar de velden getrokken, om bij de oogst behulpzaam te zijn. De jeugd had hiervoor veel animo, want zij weet. dat er morgen in de winkels gelegenheid zal zijn de doperwten te koopen. Men verzoekt ons- er de aandacht op te ves tigen, dat de kleinhandelaren bij toewijzing van deze doperwten dit in hun winkel duide lijk moeten kenbaar maken aan hun klanten De groente is alleen verkrijgbaar gesteld voor de Haarlemsche ingezetenen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het Donderdag de beurt aan het restant van de letter, van Bram af en Ca tot en met Co. Vrijdag is aan de beurt het restant van de letter C van Cra af en Da tot en met Du. Uit de historie der stad. Het gemeente-archief aan de Jansstraat heeft een rijk bezit. Zij, die de geschiedenis van onze stad nader bestudeer weten daarvan. Om een aantal Haarlemsche scho lieren een indruk te geven, wat er op het gemeente-archief aanwezig is, had de heer A. C. Sandijck een kleine tentoonstelling in gericht, welke een overzicht gaf van enkele stadsuitbreidingen en waarop afbeeldingen, besluiten e.d. te zien waren, welke van be lang zijn voor de historie. Plattegronden uit de zestiende en zeventiende eeuw toonden aan, hoe de stad er vroeger uitzag en welke veranderingen ontstaan zijn, bleek uit de kaarten van 1822 en van den laatsten tijd. Merkwaardig waren eenige brieven, gericht aan de gemeente en voorzien van de hand teekeningen van Koning Philips XI (6 Mei 15661, waarin hij zijn komst aankondigt), van Margaretha van Parma (1 April 1566), van Alva (18 Maart 1570), van Johan van Oldebarneveld (25 September 1601), van Prins Maurits (1 Febr. 1619) en van Prins van Oranje (5 Mei 1779). Zegels van verschillende soorten zijn tentoongesteld en de belangrijkste is wel dat behoorende tot een grafelijken giftbrief van 1245, toen Haarlem stadsrechten- wer den verleend. Dan is er één van Graaf Flo- ris V, die in 1290 aan Haarlem tolvrijdom verleende, één van Graaf Willem V, die In 1355 aan de stad het recht verleende een jaarmarkt te houden en enkele met Pause lijke bullen var. 1466. 1507 en 1546. De jeugd had verder belangstelling voor enkele afbeeldingen uit het beleg van Haar lem, de omwenteling van 1795, van eenige Haarlemsche geleerden en voor keur-' en handvesten. Door de expositie hebben de bezoekers kennis gemaakt met het stads-archief, doch tevens hebben ze ervaren, dat er uit de rijke geschiedenis vele belangrijke stukken be waard zijn gebleven. JUBILEUM H. JANSEN. Vandaag viert de heer H. Jansen, werkzaam op de boekdrukkerij van de Grafische Inrich- tinng Joh. Enschedé en Zonen, het feit, dat hij veertig jaar op dit bedrijf werkzaam is. Ter gelegenheid daarvan is hij door de directie ge huldigd en toegesproken door jhr. W. van An- dringa dey Kempenaer. die een geschenk onder enveloppe en een bloemstuk aanbood. Op zijn afdeeling is hij toegesproken door den heer Van Heyningen. die namens het personeel een geschenk overhandigde. EEN DERDE DADER AANGEHOUDEN. In verband met diefstal van drie vater) boter uit een wagen aan het goederenstation aan de Westergracht zijn dezer dagen een vader en zijn zoon aangehouden Ook heeft zich aan deze diefstal de seinhuiswachter A. P. schuldig gemaakj, die voor onderzoek in arrest is ge steld. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het staatsexamen voor muziek, mej. Mies de Wit, te Haarlem. Tot lid en ondervoorzitter van de com missie, aan welke in het jaar 1944 opgedragen is het afnemen van het examen, vermeld in art. 12 der Hooger Onderwijswet, is benoemd dr. C. Spoelder en tot lid dr. M. de Jong, bei den alhier. Roosevelt zal een herbenoeming aanvaarden. Président Roosevelt heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij zijn herbenoeming als president voor een vierde ambtsperiode zou aanvaarden indien men hem zou her kiezen. Revolutie in Columbia. De Columbiaansche radiozender heeft be kend, gemaakt, dat de president van Colum bia, Lopez, tijdens militaire manoeuvres, Maandag door officieren van het Columbiaan sche leger gevangen is genomen. De Colum biaansche minister van buitenlandsche za ken heeft het presidentschap overgenomen. Met betrekking tot den militairen opstand in Columbia, meldt de Amerikaansche be richtendienst, dat ook verscheidende andere leden van het kabinet, zijn gearresteerd. De vice-president heeft een verklaring afgelegd waarin hij er op*, wijst, dat hij, totdat de president weer bevrijd zal <-asijn, het presi dentschap op zich zal nemen. In zijn ver klaring zegt hij o.a. dat het grootste deel der troepen trouw aan de regeering is ge bleven. Boodschap van Bose aan Gandhi. Soebhas Chandra Bose heeft per radio een boodschap tot Gandhi gericht, waarin hij den Mahatma vertrouwd tracht te ma ken met het plan, drie millioen Indiërs bui ten de Indische grenzen in den strijd te brengen. De Indiërs binnen en buiten de grenzen zijn er van overtuigd, aldus de boodschap, dat de onafhankelijkheid slechts in een gewapenden strijd kan worden ver worven. Priesters op de Philippijnen geïnterneerd. Daar gebleken is aldus heeft de woord voerder van het bureau van voorlichting op de persconferentie medegedeeld dat Engelsche. Amerikaansche en Nederlandsche priesters en missionarissen op de Philippijnen spionnage dreven en andere ongewenschte actie voerden, hebben de Japansche militaire autoriteiten op de Philippijnen zich genoodzaakt gezien alle burgers van vijandelijke staten, die zich bezig houden met religieuze aangelegenheden, Za terdag 1.1. opnieuw te interneeren. Dit is een voorzorgsmaatregel, aangezien men vreest, dat er onder deze priesters en missionarissen nog meer zouden kunnen zijn, die misbruik maken van hun positie ten nadeele van Filippino's en Japanners, waardoor het' tot misverstanden onder de Filippino's zou kunnen komen. Nu ook stakingen in Egypte. Volgens berichten van neutrale diplomatieke zijde, zouden in Egypte duizenden arbeiders, die bij de Geallieerde oorlogsbedrijven werk zaam zijn, in staking zijn gegaan. Ook om streeks tienduizend Egyptische textielarbei ders moeten het, werk hebben neergelegd. Uw ïVaaïSt'ïg wol EcfitficicL "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU. KOORTS. GRIEP w-w»> rüL,3ts I Hht Banketbakk P! TöQ&l baat, namaak aan het. Koloniaal Instituut. De heeren J. de Boer, P. Berkhout en H. van ïperen hadden collecties bloemen en groenten ingezonden. Zij gaven een korte toelichting over de kweebwijze en de bloeieapaciteiten opi-xtjchtconoert CLUBKAMPIOEN SCHA PPFA 1943/44 HAARLEMSCHE DAMCLUB Zondag jl. werden bovengenoemde wed strijden in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van Nico Blom. Eerste klasse: J. Otter wint van P. van Dijk. Zomerwedstrijd: J. Piek wint van Th. C. v. d. SI 11 ijs* J. W. van Dartelen wint van Th. van Wort: J. Boerkoel remise met Th. van Wort; F. Raman wint van J. van Looij; J B. Sluiter Jr. remise met P. H. Meure. Bureau SUCCOUR Directeur: J. MOERLAND Agathastraat 145, Den Haag Wegens vacantie van het personeel GESLOTEN van 15 Juli t/m 5 Aug. Zwemmen HAARLEMSCHE KRINGKAMPIOENSCHAP- PEN VOORTGEZET. De Kringzwemkampioen- schappen worden in Stoop's Bad voortgezet onder de auspicieh van de Zwemclub Haarlem. Den HPC'er F. de Geest leverde op het nummer 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk een schitterende prestatie door dit nummer te winnen in den tijd van 1 min. 56.8 sec. De uitslagen waren overigens als volgt: 50 meter rugslag meisjes: 1. I. Donker (HVGB) 41 sec.: 2. I. v. Dort (HVGB) 43.7 sec.; 3. K. v. d. Reep (HPC) 44.8 sec. 2 x 50 meter wisselslag per soonlijk dames: 1. I. Smit (HPC) 2 min. 24 sec.; 2. T. Kamp (Haarlem) 2 min. 24.3 sec.; 3. L. v. Waard (HVGB) 2 min. 30.9 sec. 3 x 50 meter wis selslag persoonlijk heeren: 1. F. de Geest (HPC) 1 min. 56.8 sec.; 2. F. Dijkstra (HPC) 2 min. 6.2 sec.; 3. L. ten Berge (Haarlem) 2 min. 9.2 sec. Het juniorenkampioenschap op dit nummer zal nader moeten worden onderzocht alvorens dit toegekend zal worden. 5 x 50 meter borstcrawlestafette meisjes: 1. Haarlem 3 min. 23 sec.; 2. HVGB 3 min. 25 sec.; 3. DWR 3 min. 40.4 sec. 25 meter schoolslag ge kleed gevolgd door 25 meter enkelvoudige rug slag voor leden van bij Kring Haarlem aangeslo ten reddingsbrigaden: Dames: 1. M. van Ieperen (Heemsteedsche Reddingsbrigade) 58.2 sec.; 2. H. Cassee (Haarlemsche Reddingsbrigade) 58.5 sec. Heeren: 1. P. Kloos (Haarlemsche Reddingsbri gade) 1 min. 2.8 sec. 10 x 50 meter borstcrawl estafette heeren Junioren: 1. Haarlem 5 'min. 5.6 sec.; 2. HPC 5 min. 16 sec.; 3. HVGB 5 min. 17.2 sec. 3 x 50 meter wisselslagestafette dames: 1 DWR 2 min. 1.3 sec.; 2. HVGB 2 min. 3.1 sec.; 3. HPC 2 min. 7.1 sec. Causerie over de St. Bavo. Onder bijzonder groote belangstelling hield de heer G. A. Luitingh Dinsdagavond de muziekzaal van restaurant Binkmann voor de Vereeniging „Haerlem" een causerie over de Sint Bavo of Groote Kerk. Vooraf sprak de heer J. L Tadema, voor zitter, een inleidend woord, waarna de heer Luitingh de aanwezigen omtrent het ver leden van het monumentale gebouw inlichtte. De datum van het begin van den bouw is onbekend, doch volgens onderzoekingen be stond het oudste gedeelte reeds in 1400. Om streeks 1540 wa? het godshuis, dat een lig- genden kruisvorm heeft, voltooid. Het koor behoort tot de oudste gedeelten. Spr. wees op 'de symbolische beteekenis, welke in den bouw tot uiting komt. In den loop dei eeuwen werd de toren voor de derde maal opgetrokken en deze bestaat thans uit hout mei een bekleeding van lood. Uitvoerig be handelde spr. het fraaie koorhek, waarbij o.a. "de typische schildhouders met de wapens van de steden rondom het bisdom Haarlem niet werden vergeten. Aan de hand van tal rijke projecties en onder aanhaling van vele historische wetenswaardigheden vervolgde spr. zijn boeiende uiteenzetting, waarbij o.a het orgel, de nonnengang, de kerkhuisjes, de pilaren met hpn versieringen werden bespro ken. Voor/de velen, die .wegens plaatsgebrek moesten worden teleurgesteld, zal de lezing binnenkort worden herhaald. HAARLEMMERMEER Invoering gaslooze uren. De gaslooze uren zullen morgen ook wor den ingevoerd in de gemeenten Haarlem mermeer en Ilaarlemmerliede en Spaarn- vvoude. BLOEMENDAAL EINDEXAMEN ,,'T KOPJE" Voor het eindexamen van de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" Blaagden: A. J. S. André de la Porte, F_Beyen. T. Blok, E. E. de Boer. L. M. de Groot, G. Ha mer, J. C. de Heer,- G. M. Markus. O. M. Neüerburg, JlNyrrvan. M. E. Stoop, W. M. Theyse, J. D„ Thomas, H. J. van der Wal, M. M. J. Asselberghs, M. J. J. Boissevain. H. J. C. Bosman. E. Clay, L. Janse n, D. A. M. Ke telaar, H. A. M. Kol. M. Korsman, C. Schnei ders: A. E. Sondaar, C. E. Sondaar. T, M. Tjaden, C. Vorenkamp, C. C. Witteveen, E. M. E. van IJsselsteyn. HEEMSTEDE ON DER LI X E TLJN LIEDEN - VEREEN M.VG In de vergadering van de onderlinge Tuin- liedenvereeniging Aerdenhout ën omstreken werden besprekingen gevoerd over de jaar- lijksche excursie, welke bepaald is op 19 Juli Des morgens wordt een bezoek gebracht aan Hedenavond geeft het Heemsteedseh Fanfarecorps „Excelsior" een concert op het Key don plein, te Heemstede, aanvang half acht. Het programma luidt: 1. Les Cadets.de Brabant, mairsch. V. Turine. 2. Ouverture Joyeuse, M. J. Kessëls. 3, Le Trouvere, pot pourri sur l'opera de Verdi, M. J. H. Kessels. 4. Franche Amitië, faptaisie, Jacques Martin. Pauze. 5. Loudspeaker, marsch, S. P. van Leeuwen. 6. La Fete Triomphale. fantaisie, G. Joh. van Dam. 7. Une Soiree (LAutomne aux Ardennes. fa.ntaisie, A. Govaert. 8. Finale 4"LEGOM HET GROOTE VISCHCONCOURS VAN DE „VROEGTE WINT". Zondag werd een groot vischconcours ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van ,,De Vroegte Wint" gehouden, waarbij niet min der dan 80 vereenigingen met elk 5 deel nemers aan den waterkant verschenen. Het geheel stond onder leiding van den beken den official van den Haarlemsehen Henge- laarsbond, den heer Jansen Kok. Reeds des morgen vroeg stond Hillegom in het teeken van de hengelsport, want van alle zijden kwamen de hengelaars. Er werd 2 maal één uur gevischt in de Ringvaart. De held van den dag werd de bekende Haarlemsche hengelaar de heer Schmidt Jongbloed. Bij dit concours, hetwelk het grootste is geweest dat tot nu toe gehouden werd, bleek duidelijk ie groote populariteit welke de hengelsport 'hans geniet. Door verschillende officials werden redevoeringen gehouden, terwijl de burgemeester van Hillegom jhr. rar O van Nispen tot Pannerden de prijzen uitreikte met eenige toepasselijke woorden De eerste- en eereprijs werd gewonnen door de Rotterdamsche ver I.O.G.T. met 95 stuks. De eerste 4 prijzen werden door Rot- 'erdamsche vereenigingen behaald, maar ook de vereenigingen hier in den omtrek wisten goede resultaten te behalen, zooals de Haar lemsche Hengelaarsbond 5e prijs, met 63 stuks; 't Karpertje Haarlem 6e; Nooit Ge dacht. Vogelenzang 7e; De Lijnden, Badhoe vedorp 13e; V.Z.O.D.. Haarlem 18e; Morgen rood, Haarlem 23e. Een ploeg van de jubi- leerende vereeniging die buiten mededinging meevischte werd 19e met 49 stuks AGENDA Woensdag 12 Juli. Groote Kerk: ,.De Ruy- ter-cantate", 7 u.; Rembrandt: „Een gelukkig mensch" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace: ..Lief despremière" (18 j.) 2^,30 en 8 u. Luxor: „De Belhamel" (18 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Lach dan Paljas" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac „Sa- rasate", (alle leeft.) 2.30 en 8 u. Heemstede: Reydonplein: openluchtconcert 7.30 u. Donderdag 13 Juli. Gem. Concertgebouw: tuinzaal Cello-recital Jo 't Hart, 7.30 u. bios copen: middag- en avondvoorstellingen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN SCHADEGEVALLEN. Het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouw producten Afdeeling Noord-Holland maakt er nogmaals met nadruk op attent, dat oogsttegen- vallers, zooals hagelschade, wormschade enz. wanneer deze worden geconstateerd nadat de taxatie te velde reeds heeft plaats gehad, door de telers van granen, zaden en peulvruchten in hun eigen belang, onmiddellijk aan den Plaatselijken T>ankendaa4 te Amsterdam en des middags Bureauhouder dienen te worden gemeld. I

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3