Haarlemsehe Courant Het front in Normandië practisch ongewijzigd. Garnizoen van Wilna slaat aanvallen af. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Indirecte invloed van de V 1 op invasie. Duitsch afweersucces. - Duitsche hulp in den Finschen sector merkbaar. KEURINGEN. 289e Jaargang: No. 162 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 T«l. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmulden-O. Hoofdredacteur: F, C. Derks. Evacuatie van Londen gaat voort. De militaire luchtvaartmedewerker van Nya Dagligt Allehanda schrijft: Terwijl het invasie leger bijna den pas markeeren, waren de Ge allieerden gedwongen een deel der kostbare dagen, waarop de vliegtuigen konden operee- ren. te besteden voor aanvallen op de steun punten der robotvliegtuigen en op het Duitsche binnenlandsche front. Van de aanvallen op de startplaatsen der robotvliegtuigen ziet men tot dusver geen noemenswaardige resultaten on danks de 20.000 ton bommen, die neergewor pen zijn. De Duitsche luchtmacht, zoo schrijft de medewerker, bestaat nog steeds en legt een onbegrijpelijke sterkte aan den dag ondanks drie- jaar bombardementen. De Geallieerde pers heeft al vier maal verklaard, dat de Duitsche vliegtuigindustrie eigenlijk op stére ven lag. De Duitsche luchtmacht echter vliegt nog steeds. Naar de correspondent van Stockholms Tid- ningen meldt, drukt de voortdurende beschie ting van Londen door de V. 1. een volkomen nieuw stempel op de Britsche hoofdstad. De evacuatie van Londen duurt voort, een ader lating, waardoor het leven in de hoofdstad minder intensief wordt. Met uitzondering van de danslokalen, zijn de café's halfleeg. In de schuilkelders der on- dergrondsche, die tot dusverre slechts door de bevolking der sloppen werden bezocht, heerscht thans een gedrang. Het publiek ligt des nachts als haringen in een tori en zonder onderscheid van stand. Men kan thans Lords, hooge ambtenaren en diplomaten zien slapen tusschen het stampubliek. De Russische emigranten. Volgens Folkets Dagbladet heeft Stalin aan de Sovjet-gezantschappen in de Geal lieerde landen opdracht gegeven, de uitwij zing te vorderen van alle Russische emigran ten, die na de revolutie van 1917 hun vader land hebben verlaten. De Turlcsche regeering heeft verklaard, dat geen enkele regeering die zichzelf respec teert, aan zulke eischen gevolg kan geven. De Sovjet-démarche heeft in de neutrale en de Geallieerde landen een zeer pijnlijken indruk gewekt. Felle strijd woedt voort. La Haye du Puits bij verovering een bloedbad. Te Lisieux 5800 burgers omgekomen. Roosevelt kondigt nog grootere offers aan. Eisenhower blijft voorloopig hoogste instantie. Overal, waar de vijand aan het Norman- dische bruggenhoofd tot den aanval was overgegaan, is hij teruggeslagen of zijn kleine penetraties onmiddellijk opgeheven. Daar mede is langs het geheele front van het ge bied Zuidelijk van Caen tot de Westkust van Cotentin een Duitsch afweersucces behaald, dat niet gering moet worden geacht, alleen al omdat Montgomery bij den aanvang van de zesde invasieweek klaarblijkelijk een veel belovende onderneming ten uitvoer wilde leggen. In het vijandelijke hoofdkwartier zal men bij de berekening van het tot dusverre bereikte waarschijnlijk niet over het hoofd kunnen zien, dat de verliezen in geen rede lijke verhouding staan tot de behaalde ter reinwinst. De vijandelijke divisies staan nog steeds, waar zij in de eerste dagen der invasie stonden. In den loop van Woensdag hebben Duit sche troepen 104 Britsch-Amerikaansche ge pantserde voertuigen en 15 pantserafweer- kanonnen vernietigd of buitgemaakt. United Press meldt over- den toestand in het door de Amerikanen veroverde La Haye du Puits, dat militair gezien geen enkele beteekenis heeft, het volgende: La Haye du Puits is het tooneel geweest van een „waar bloedbad". In iederen hoek bleven de Duitschers met automatische pisto len en mitrailleurs verzet bieden en een Amerikaansch 'kolonel alsmede talrijke Ame- rikaansche soldaten zijn gesneuveld. Een Amerikaansch officier van de veld politie noemde de Duitsche gevangenen „fanatici tot in het merg van hun beenderen zonder uitzondering, die niets anders ken nen dan het Nationaal-socialisme". In een rapport van het klooster der Car- melieten van Lisieux in Normandië wordt o.a. gezegd, dat drievierde der stad door de Engelschen en Amerikanen is verwoest. Al leen de kerk van het klooster steekt nog boven de verwoeste huizen uit. Bijzonder zwaar getroffen is een nonnenklooster van de orde der Benedictijnen; 20 nonnen zijn onder de puinhoopen verbrand. In drie aan vallen zijn duizend bommen op dé stad ge worpen. Van de 18.000 bewoners hebben 3800 den dood gevonden en zijn 10.000 dakloos geworden. Vooral de kerken zijn zwaar ge teisterd. Roosevelt heeft bij de ontvangst van een diplomaat verklaard, dat de „vreeselijlcste" faze van den strijd, waarin de Geallieerden gewikkeld zijn, nog te wachten staat. „De vereenigde naties aldus Roosevelt moe ten zich voorbereiden op veel leed en enorme verliezen alvorens de overwinning bevochten wordt." Tijdens de besprekingen van generaal De Gaulle -te Washington is een Fransch-Ame- rikaansch concept-verdrag opgesteld, waarbij wordt bepaald, dat generaal Eisenhower de hoogste militaire instantie in de door de Geallieerde bezette gebieden in Frankrijk zal blijven. Generaal De Gaulle zal dit con cept naar Algiers mede nemen om het ter discussie aan het comité aldaar voor te leggen. Represailles der fascistische regeering. Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt het volgende bekend gemaakt! Berichten uit het bezette Italië melden, dat na de bezetting van Rome de politie talrijke personen wegens fascistische gezindheid ge arresteerd en in de gevangenissen opgesloten heeft. Zes jeugdige fascisten, die tijdens het onderzoek openlijk zeiden fascisten te zijn. zijn doodgeschoten. Van Italiaansche zijde zijn de namen dezer fascisten bekend gemaakt. Het nationale directorium der fascistische republikeinsche partij heeft reeds enkele dagen geleden via den omroep een ernstige waarschuwing tot den vijand gericht en er op gewezen, dat in geval van terechtstelling van fascisten onverwijld drastische tegen maatregelen genomen zouden worden. De fascistische partij wil onder geen omstandig heden de terechtstelling van onschuldige slachtoffers dulden. De fascistische regee- rin.g beschikt over een aantal gijzelaars en zal voor de noodzakelijke represailles niet terugschrikken. Eerst wenschte men de raD- porten af te wachten van boodschappers, die naar het bezette Italië gezonden waren oyn opheldering aangaande de gemelde voor vallen. Naar gemeld \tfjrdt zijn thans, na bevestiging van het fusileeren der zes jonge fascisten, de aangekondigde tegenmaatrege len bevolen. Von Papen bij Saradzjogloe. Von Papen de Duitsche ambassadeur bij de Turksehe regeering heeft Dinsdag voor zijn vertrek naar. Istanboel, andermaal een langdurig onderhoud gehad m.et den premier en den minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe. Denzelfden dag arriveerde' Sir Huge Knatchbull-Hugessen, dë ambassadeur der Britsche regeering in Turkije te Ankara, daar hij, zooals van diplomatieke zijde werd verklaard, belangrijke beslissingen van zijn regeering heeft vernomen ten aanzien van de Britsche houding tegenover Turkije. In diplomatieke kringen der Turksehe hoofdstad constateert men dat Britsch-Ame rikaansche druk op Turkije toeneemt. Of hij eenige uitwerking zal hebben moet nog worden afgewacht. Donderdag 13 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Damïa'e Haarlem Abonnementen: p. week 2S ct, per mud 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per pos, 3,73, Losse nummers 6 cent. K 1297 Op marsch door Parijs. In een der zij straten van de Fransche hoofdstad, die de Duitsche weermacht ter beveiliging van de „bevrijders" moest afzetten, wachten Anglo-Amerikaansche krijgs gevangenen op hun transport naar de kampen. (PK Vennemann-DV-R P. c) Langedijker wortelen hebben dezelfde vermaardheid als bv. Betuwsche kersen. Als de wortelen geplukt zijn worden ze in een speciale inrichting gespoeld, om daarna naar de veiling te worden ver voerd. (C.N.F.-Kuiper Pax cl Verkenningsacties in het Zuiden van het Oostelijk front Het Duitsche garnizoen van Wilna sloeg ook Dinsdag verscheidene heftige bolsjewistische aanvallen, die concentrisch op het Westelijk deel van de stad gericht waren, bloedig af. In het gebied van Oetena en de meren Zui delijk van de Duna mislukten hevige, over een breed front ondernomen, Sovjetaanvallen met bijzonder zware verliezen ^oor de aanvallers, die de opdracht hadden met alle middelen een doorbraak Jn de richting van Dunaburg te forceeren. Ook ten Noorden van Polotsk strandden talrijke Sovjet-aanvallen op het Duitsche afweervuur. In het Roemeensche weermachtbericht wordt verklaard, dat er van beide zijden activiteit is van verkenningsafdeelingen en stoottroepen aan den beneden-Dnjestr in Bessarabië en Moldavië. Het door de bolsjewieken gehoopte snelle succes tegen Finland is uitgebleven. De reden daarvoor is in de eerste plaats de Finsche, door de Duitsche gewapende hulp versterkte, tegenstand. De bolsjewieken zijn nog steeds niet verder gekomen dan de dagen geleden bereikte merenlinie benoorden Viipuri. Om deze linie door omsingeling te overwinnen, trachten de bolsjewieken thans den kustweg naar Helsinki van zeezijde te bereiken. Bij de gevechten in de baai van Viipuri heeft de wapenhulp van het Duitsche leger uitgemunt. In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. het volgende gezegd: In het met groote verliezen voor den vijand veroverde bruggehoofd der Sovjets bij Vuo- salmi wisselden eigen tegenaanvallen af met razende vijandelijke uitbreidingspogingen. In de richting Pitkaeranta gelukte het den onze stellingen aanvallenden vijand, met ondersteu ning van tanks op een plaats onze linies bin nen te dringen. In de nog voortdurende hevige gevechten leed de vijand verliezen van hon derden gesneuvelden en 6 tanks. Edouard Herriot overleden. Naar het Fransche blad Aujourd'hui meldt, is de Fransche oud-premier Edouard Herriot op 72-jarigen leeftijd overleden. Herriot was afgevaardigde der radicaal- socialistische partij, meermalen minister en enkele keeren minister-president. Bovendien was h-ij geruimen tijd voorzitter der Fransche Kamer en president der radicaal-socialistische partij. Het SS-Ersatzkommar.öo deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor tev/e: kstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedr-#g, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met^betrekking iot de verzorging van familieleden, duur dei opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatz- koihmando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuiingen melden. 14-7-44 8—12 uur, Den Bosch, Hotel Noord'Brabant, Markt 45 Venlo, Deutsche Hans, Egmondstraat 16 Arnhem, Café Royal Zwolle, Hotel Gijtenbeek Amsterdam, Dam 4 Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 Amersfoort, SS-Wachtbati, 3 Leusderweg. 14-7-44 15-7-44 16-7-44 17-7-44 18-7-44 18-7-44 1518 uur, 8—12 uur, 812 uur, 813 uur, 8—12 uur, 1517 uui* KORT NIEUWS. In een per ceel te Amsterdam is onder aan de trap een 63-jarige bewoonster dood aangetroffen; zij was vermoedelijk reeds den avond tevoren van de trap gevallen en ten gevolge daar van overleden. Teneinde de vriendsch appelij ke verhouding tus schen de Duitsche en de Albaneesche regeering te ver sterken heeft het Duitsche rijk de diplomatieke be trekkingen, met de Albaneesche re geering tot stand gebracht. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt al-s volgt: De slag in Normandië is nog tot andere sec toren uitgebreid, het artillerievuur is nog toe genomen. Ten Oosten van de Orne wierpen onze troepen den bij Colombelles doorgebro ken vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Ten Zuidwesten van Caen heeft onze tegen aanval verder terrein gewonnen. Om Eterville wordt verbitterd gevochten. Ten Zuiden en Zuidwesten van Tilly zijn sterke vijandelijke aanvallen met zware verliezen ineengestort. Ook in den sector ten Noordoosten en ten Noorden van St. Lo zijn de over een breed front ondernomen vijandelijke doorbraakpo gingen mislukt. In eenige penetratieplekken wordt nog gestreden. Ten Westen van Airel wierpen Duitsche pantsertroepen den vijand naar het Noorden terug. Tusschen Vire en St. Eny, ten Noordwesten van Le Plessis en in den sector La Haye du Puits duren de ver bitterde alweergevechten voort, zonder dat de vijand er tot dusver in geslaagd is successen van eenigè beteekenis te behalen. In het Fransche gebied werden wederom 65 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het ge bied van groot-Londen liggen. Ir. Italië zette de vijand zijn krachtige aan vallen van de Westkust tot in het gebied van Poggibonsi voort. Hij werd met zware verlie zen aan dooden en gewonden afgeslagen. Het zwaartepunt van de gevechten lag Dinsdag aan weerskanten van den Tiber in den sector ten Zuiden van Cita di Castello. Na een op trommelvuur gelijkend artillerievuur gelukte het den vijand in gevechten, die met zware verliezen gepaard gingen, ons front eenige kilometers naar het Noorden terug te druk ken. Ten Oosten van den Tiber brachten tegen aanvallen van onze troepen het vijandelijke optreden tot staan. Aan de Adriatische kust zette de vijand zijn aanvallen Dinsdagmiddag niet 'voort. In het Zuiden van het Oostelijk front heerschte Dinsdag slechts plaatselijke ge vechtsactiviteit. Hongaarsche troepen onder namen in het voorterrein van de Karpathen een succesvolle aanvals onderneming. In den geheelen centraien sector van de Sczcara tot Polozk hield de sterke vijandelijke druk aan. Onze divisies hebben zich in het Zuidelijk deel van dit front onder voortdurende zware ge vechten verder naar 't Westen gedistancieerd. In het gebied van Baranowicze heeft zich de Siiezische 28ste divisie jagers onder bevel van den gen.-majoor Van Ziehlberg in aanval en verdediging voortreffelijk geweerd. Ten Oos ten van Olita werden de aanvallende bolsje wieken door oijze pantserdivisies in een tegen aanval opgevangen. De verdedigers van Wilna hebben in Htet Westelijk deel der stad her haalde aanvallen der bolsjewieken uiteenge slagen en talrijke vijandelijke tanks stukge schoten. In het- gebied tusschen Oetena en Polozk zijn krachtige aanvallen der bolsjewie ken in nog voortdurende zware gevechten met zware verliezen ineengestort. Ook ten Zuiden van Noworsjef zijn nog verbitterde gevechten aan den gang. Eskaders slagvliegers mengden zich vooral ten Zuidwesten 'van Wilna en ten Zuidwesten van Dunaburg doeltreffend in de gevechten te land en brachten den vijand in scheervluchten zware verliezen toe aan men- schen en materiaal. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers ondernam Dinsdag onder bescher ming van dichte' bewolking een terreuraanval op Muncen. Door luchtdoelartillerie werden 27 vliegtuigen, waarvan 24 viermotorige bom menwerpers, vernietigd. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op Rijn- landsch-Westfaalsch gebied. München wederom getroffen. Amerikaarfsche terreurbommenwerpers heb ben Woensdagmiddag bij een gesloten wol kendek opnieuw een terreuraanval gedaan op het gebied van München. Door het neer werpen van brisant- en brandbommen zon der zicht op den grond werden opnieuw uit sluitend woonwijken getroffen, waaronder kerken, ziekenhuizen en cultuurmonumenten. Acht ziekenhuizen en klinieken, waaronder de polikliniek, de vrouwenkliniek, de kliniek voor zenuwlijders en het gemeentelijke bureau voor openbare gezondheid werden zwaar be schadigd. Drie tehuizen voor ouden van dagen en een weeshuis vielen eveneens ten prooi aan de Amerikaansche terreurbommen. Er zijn tenminste 31 viermotorige bommen, werpers neergeschoten. Woensdagmiddag hebben Amerikaansche bommenwerpers herhaaldelijk boven Zwit- sersch gebied gevlogen. Negen toestellen landden in Zwitserland. Het Italiaansche front. De situatie van hel Italiaansche Iront ziet er thans ongeveer als volgt uit: De wig die Amerikaansche troepen tusschen de West kust en Colle di Valle d' EsteVia Volterra in de Duitsche linies hebben gedreven is. niet bijzonder uitgebreid. Zijn de Duitsche troe pen in dezen sector in de verdediging, an ders gesteld is het in het gebied tusschen SienaArezzo en Umbertide, waar de strijd in het teeken staat van Duitsche tegenaan vallen, die er toe hebben geleid, dat aan de Britsch-Amerikaansche opmarsch hier een eind kon worden gemaakt. In het gebied van Umbertide opereeren troepen van generaal De Gaulle. Het is hun gelukt eenigszins naar het Noorden te drin gen en wel in de richting van Citta. De Oostelijke vleugel loopt ongeveer van Gubbio over Fabrieano om dan ten Noorden van den sector van de rivier de Muson over Osimo in Numana zijn einde te hebben. Na .de zware aanvallen der Britsche troe pen in de richting van Ancona. die hardnek kig zijn afgeslagen, is het in dit gebied be trekkelijk rustig.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1