aariemscne Courant Zware afweerstrijd tusschen de Duna en de Pripet. KEURINGEN. Weinig verandering in Normandiè. Nieuwsblad voor Noord-Holland Het V. I -vuur op Londen voort. duurt Het nieuwe wapten richt grootere schade aan dan bommen. <- Von Kiuge op inspectie aan het-Kanaal. 289e Jaargang No. 163 Buïèaux: Groote Houtstraat S3 Tol. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134968 Haarlemsohe Ct., Haar Km Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef 12230 'tJmuiden: Rembrandfclaan SS, Mmutden-O. HooMwfdacteur: f. G. Derke. Vrijdag 14 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, jper kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers cent. K 1207 Sovjets lijden groote verliezen bij Olita. Harde gevechten ten Z.O. en Z.W. van Dunaburg. Aan het Italiaansche en het Finsche front meeren. deel der aanvallen afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in het gebied* van Caen en ten Wes ten daarvan zich Woensdag slechts beperkt heeft tot versterkte artilleriebedrijvigheid, heeft hij ten Noordoosten van St. Lo na uren lang trommelvuur en krachtig optreden van slagvliegers ons front aangevallen. Valscherm jagers en infanterie deden alle doorbraakpo gingen mislukken en brachten den tegenstan der zware verliezen toe. Tusschen de Vire en het gebied van St. Eny benevens tusschen Gorges en de kust is gedurende den geheelen dag verbitterd gestreden. Talrijke aanvallen van den tegenstander werden hier afgeslagen, plaatselijke penetraties in een tegenaanval op geheven of afgegrendeld. Boven het landingshoofd en de bezette Wes telijke gebieden verloor de vijand Woensdag 27 vliegtuigen. In het Fransche gebied zijn 189- terroristen in den strijd gedood. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voorto «In Italië is het Woensdag alleen tot vrij groote gevechtshandelingen gekomen aan de Ligurische kust en ten Zuidwesten van Cita di Castello. Ondanks sterken steun van artillerie en tanks heeft de vijand slechts op enkele plaatsen geringe successen kunnen behalen. Het meerendeel van zijn aanvallen werd door geconcentreerd artillerievuur of in een tegen aanval uiteengeslagen. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afge slagen. In het gebied van Kowel zijn herhaalde vijandelijke aanvallen met veel verliezen in eengestort. In den centralen sector duren de zware afweergevechten tusschen Pripjet en Duna voort.Terwijl ten Westen van de Szczara alle bolsjewistische doorbraakpogingen zijn verijdeld, hebben onze divisies in het gebied ten Zuiden van Wilna zich in verbitterde ge vechten verder naar het Westen gedistancieerd Bij Olita hebben zij den bolsjewieken in een zwaren tegenaanval zware verliezen toege bracht. Het garnizoen van Wilna handhaafde ook Woensdag het Westelijke deel van de stad tegen alle vijandelijke aanvallen. In het gebied ten Zuidwesten en Zuidoosten van Dunaburg zijn onze troepen in harde gevechten gewikkeld met sterke vijandelijke formaties. Ten Oosten van Opotsjka zijn her haalde vrij sterke aanvallen van de bolsjewie ken afgeslagen, plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. Formaties slagvliegers hebben den afweer strijd van het leger ondersteund en den bolsje wieken, vooral in het gebied Dunabu»g—Wilna met aanvallen met bommen en boordwapens zware verliezen toegebracht. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers heeft Woensdag met gebruikma king van den weertoestand wederom een_ter- reuraanval gericht op München. Door afweer geschut werden 31 viermotorige bommenwer pers vernietigd. Ih den nacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het Rijn- landsch-Westfae'sehe gebied Het Finsche front. In het v -ïfechtbericht woro_ het volgend^geeegd: Bij Vuosalm. de vijand met steun van krachtig artillerievuur tanks verscheidene 200.00D .roode Spanjaarden t bereiden Spanje's „bevrijding" voor. Berichten uit Noord-Afrika, aldus Volk en Staat, behelzen, dat verleden week weer en kele transporten rood-Spaansche soldaten uit Mexico en andere Centraal-Amerikaan- sche republieken in Algerië en Marokko zijn aangekomen. Uit betrouwbare bron verneemt men dat er zich op het oogenblik in Fransch- Noord-Afrika 200.000 rood-Spaansche soldaten bevinden, die de „bevrijding" van Spanje voorbereiden. Na de rede van Churchill, waarin deze stel ling nam ten opzichte van de Spaansche kwesties en onder meer uiting gaf aan ge voelens van sympathie voor generaal Franco, zijn onder deze Spaansche benden opstanden uitgebroken. De onlusten konden slechts met moeite door de gewapende macht worden onder drukt. Hierbij moet worden aangestipt, dat de Britten en Amerikanen niet de minste autoriteit over de marxistische Spanjaarden bezitten en dat deze laatsten alleen aan de bevelen van hun roode leiders gevolg geven. Leider van opstand in Columbia gevangen genomen. Het is den Columbiaanschen president na zijn bevrijding gelukt,de leider van den staats greep, Diogenes Gil gevangen te nemen. Men beschouwt hiermede de poging tot op stand te niet gedaan, ook al wordt hier en daar nog gevochten. malen aan en drong op eenige plaatsen onze linies binnen. Hij werd in een tegenaanval te ruggeworpen. In felle, wisselvallige gevechten leed de vijand zware verliezen. Ten Noord oosten van 't Ladogameer ondernamen sterke vijandelijke strijdkrachten op verscheidene plaatsen aanvallen, die uiteengeslagen wer den. De vijand leed ook hier groote verliezen. Woensdagavond vielen vijandelijke duikbom menwerpers, vergezeld door jagers, de haven van Kotka aan. Er ontstond geringe schade. Wilna ontruimd. Interinf meldt, dat het Duitsche garnizoen van Wilna zich na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties en met medeneming van alle oorlogsmateriaal vol tallig een weg gebaand heeft naar het gros der Duitsche strijdkrachten. De doorbraak door de Sovjet-stellingen ten Westen van de stad werd Donderdag volbracht. Het garnizoen slaagde er daarbij in, deelen der vijandelijke strijdkrachten te verdrijven en een niet onaanzienlijk aantal gevangenen en een aanzienlijken buit in de Duitsche linies te brengpn. De Sovjëts leden zware verliezen aan dooden en gewonden, terwijl de Duitsche verliezen gering bleven ten gevolge van de vuurkracht en het aanvals- élan der volkomen intacte garnizoenstroepen. Weer een ontmoeting Churchill Roosevelt? Volgens een bericht van Reuter uit New- York kan binnen niet al te veel tijd een ont moeting tusschen Roosevelt en Churchill verwacht worden. De Spaansche marine. De opperste raad der Spaansche vloot die te Madrid bijeen is geweest onder den minis ter van marine, Moreno, heeft na besprekin gen van verscheidene dagen zijn conferentie geëindigd. De admiraals en generaals, die. er aan deelgenomen hebben, zijn naar hun pos ten teruggekeerd. De Gaulle te Algiers terug. De Gaulle is Donderdagavond van zijn be"1 zoek aan de Vereenigde Staten en Canada te Algiers teruggekeerd. I Door het district van de N.S.V.O. werd een groot aantal eieren, die in den zwar ten handel in beslag waren genomen, aan degenen voor wie zij bestemd zijn, n.l. zieken en behoeftigen, uitgereikt. (C.N.F.-Cino Pax c) Generaal-veldmaarschalk Rommel in het strijdgebied van Normandië. De veldmaarschalk beschouwt een neergeschoten en vernietigd vijandelijk zweefvliegtuig (PK Lutz Koch-Sch-C.N.F. P. c) KORT NIEUWS Onder de Grieksche troepen in Egypte zijn we* derom talrijke ge vallen van deser tie voorgekomen. De gedroste solda ten zijn een ware plaag, daar zij in benden op roof uitgaan. De Zweed- sche spoorwegen zullen binnenkort den bouw ter hand nemen van snelle, gestroom lijnde treinen, die een snelheid van 130 km zullen kunnen bereiken. Bij het bom bardement van een kleine plaats is de kleinzoon van Pierre Lebrun voormalig presi dent der Fransche republiek, om het leven gekomen. Tegenwerking der Noord-Engelschen bij Londens evacuatie. De evacuatie van Londen en Zuid-Engeland wordt in versterkte mate voortgezet. lederen dag worden de loketten der Londensche sta tions bestormd door hen, die Londen willen verlaten zonder onder het voorlöopig zeer beperkte evacuatieplan der regeering te val len. Zij zijn geheel en al op zichzelf aange wezen en moeten in de plaats, die zij uit kiezen, zelf voor onderdak zorgen. Dit wordt steeds moeilijker. Ook het evacuatieplan der regeering ver loopt niet zonder strubbelingen. Kinderen raken tijdens het transport zoek, zijn deels met bagage overladen en blijven dikwijls dagenlang in het evacuatiegebied dakloos. Zoo zijn er b.v. Northantfordshire menschen die kinderen willen opnemen, maar geen jongens; alleen meisjes. De Engelsche huis vrouwen in het Noorden voeren tegen de vrouwen en kinderen een zenuwoorlog, die hun door de autoriteiten zijn toegewezen. Zij stellen zelfs voor de vluchtelingen niet eens water ter beschikking. Dit passieve verzet wordt thans gerechtelijk vervolgd. De materieele schade; -die thans door de vliegende bommen ontstaat, is belangrijk grooter dan de schade, die normale bommen veroorzaken, zoo schrijft de News Chronicle. Alleen al door den luchtdruk der vliegende bommen is een groot aantal huizen ingestort. De kans om klit de puinhoopen nog iets te redden is zeer gering. Het slechte weer maakt het leed nog grooter. Arbeiders uit de provincie stroomen thans naar groot Londen, doch ook hun aantal is niet groot genoeg. Alles wat maar eenigszins practisch uitvoerbaar is, moet gebeuren en wel on middellijk. Op gevangen genomen Britsche soldaten worden steeds meer brieven gevonden van hun familieleden, waarin de zware schade bevestigd wordt. Een vrouw uit Londen schrijft b.v. aan haar man, een sergeant, die bij Caen in Duitsche gevangenschap geraak te, in een brief gedateerd 2 Juni, dat zij zich sedert het begin van den Duitschen aanval op Londen slechts met korte onderbrekingen in den schuilkelder bevindt. In haar straat zijn alle aangrenzende huizen reeds ver woest. „Wanneer jullie naar huis komen, vinden jullie alleen' nog maar puinhoopen. Wat hebben wij aan 'dezen oorlog, wanneer wij er bij ten gronde gaan?" Amerikaansche oorlogsproductie beneden de raming gebleven. De plaatsvervangende Amerikaansche minis ter van oorlog, Robert Patterson, heeft ver klaard, dat de productie van oorlogsmateriaal en wapens in het tweede kwartaal van dit jaar beneden de raming is gebleven. Deze mededeeling volgde in aansluiting op een waarschuwing tegen overdreven optimisme. Het SS-Ersatzkommar.do deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, ss-wach- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingspliehtig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende verbintenis van de terwerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder werden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking iot de verzorging van familieleden, duur det opleiding, extra levensmidde len etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat. 56; Heetten, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosehestraat 30; en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuringen melden. 15-7-44 R—12 uur, Arnhem, Café Royal 16-7-44 812 uur, Zwolle, Hotel Gijteribeek 17-7-44 B13 uur, Amsterdam, Dam 4 18-7-44 8—12 uur, Utrecht, N.V. Hüis, Oude Gracht 245 16-7-44 15—17 uür, Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3 Leusderweg. KORT NIEUWS. De Zweed sche kustartillerie beschikt thans over 21-cm ka nonnen van een nieuw type, dat voor Zweien ge heel nieuw is. Deze kustbatterijen zijn snel vervoerbaar. De draagwijdte en trefzekerheid zijn zeer groot. Nu de Parij sche restaurants drie dagen per week gesloten moeten zijn, heeft men talrijke volks keukens geopend, om in het tekort aan eetgelegetnhe- den te voorzien. Deze keukens ver strekken ren bon- vrije maaltijd. Geallieerden beschieten vluchtelingen. Aanvallen en verdedigen, verdedigen en aan vallen dat is momenteel het kenmerk van den strijd in het Normandische invasie-gebied Het is als de golfslag der zee, die stuitend op het strand terugdeint en nieuwe krachten Ver zamelt, andermaal komt aangestormd doch zonder resultaat weer terugrolt. De Duitsche troepen, stevig verschanst in hun stellingen, bieden de steeds opnieuw aan stormende tegenstanders hardnekkig verzet. Tusschen de Vire en Taute bijv. werden ten gevolge van de intensieve Duitsche afweer eenige plaatsjes door de Amerikanen ont ruimd., hoewel zij meer Oostelijk wat terrein winst boekten. Het spreekt vanzelf, dat men van Duitsche zijde met de tot dusver behaalde resultaten zeer is ingenomen, vooral wanneer men be denkt, dat Montgomery behalve 32 prima uit geruste elite-divisies en talrijke andere troe pen-eenheden, in ruime mate de beschikking heeft over zeer zwaar en uiterst zwaar artil- leriegeschut, terwijl de operaties der strijd krachten te land bovendien nog worden ge steund door de aan de kust liggende Geal lieerde oorlogsschepen. Door zulk een verloop van den strijd ver andert er niet veel aan het front. Behalve ten Oosten van Caen, waar de Geallieerden van Colombelles naar Troarn trachten op te ruk-' ken. blijft de frontlijn nagenoeg dezelfde. De pas benoemde opperbevelhebber West, gen.-veldmaarschalk" Von Kluge, heeft zich dezer dagen op inspectietocht begeven naar de Kanaalkust. De veldmaarschalk bezichtigde bijzonder nauwkeurig dien sector, die in de geschiedenis van den Westelijken veldtocht van het jaar 1940 met zijn naam is verbonden. Als opperbevelhebber van het vierde leger forceerde de toenmalige Generaloberst Von Kluge de doorbraak door de verlengde Magi- not-linie en trok langs de Somme op tot Abbe ville. Het leger van Von Kluge nam vervol gens in snellen opmarsch Boulogne en Calais en viel Duinkerker^ van het Westen aan. Van 5 tot 8 Juni forceerde het leger van Von Kluge de doorbraak door de Weygand-linie aan de Somme en drong vervolgens tot het midden van Frankrijk door. Gen.-veldmaarschalk Von Kluge kreeg uit vergelijking met vroeger een diepen indruk van de vestingwerken langs de Kanaalkust. Hij liet zich door de commandanten van alle drie weermachtsonderdeelen verslag uitbren gen. waarbij voorai de artillerie zijn bijzon dere belangstelling had,daar hij zelf voormalig artillerist is. Met afschuw nam hij kennis van de talrijke verwoestingen van vreedzarqe woonplaatsen, die in 1940 volkomen onbescha digd gebleven waren, maar de laatste maan den door Engelsch-Amerikaansche terreur- bommenwerpers in puinhoopen zijn veranderd. Hij sprak Zijn groote erkentelijkheid uit voor het werk dat aan de kust van het kanaal is verricht bij den bouw van vestingwerken en achterwaartsche stellingen. Op den weg Villers-Ocace-Vire hebben Ame rikaansche jachtbommenwerpers op 8 Juli een colonne vluchtende Fransche burgers met bommen en boordwapens aangevallen, waar bij 16 vrouwen en kinderen gedood en vele anderen zwaar gewond werden. De hoog opge pakte voertuigen der vluchtelingen waren dui delijk voorzien van kenteekenen der Neutrali teit. Bovendien zwaaiden de vluchtelingen met witte vlaggen. Grootendeels waren het vrou wen en kinderen, die gedood of verminkt wer den In de buurt bevonden zich geen voertui gen van de Duitsche weermacht. Het weer was helder. Duitsche Roode-Kruis-sofdatgn en art- sPn vp"'"enden den geWonden de eerste hulp en zorgden voor opneming in een Duitsch veldlazaret.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1