Haarlemsche jeugd plukt doperwten MUROPWSÏ PALTHE De mededeeling. dat er Donderdag in de groentenwinkels te dezer stede tegen een lagen prijs doperwten te koop waren, zal de huisvrouw met vreugde vernomen hebben. In de komende dagen kan ze nog eenige malen deze fijne zomergroente, die een-ieder gaarne op tafel ziet, doch waarvan de aanvoer ver leden jaar niet bijzonder groot was, aan de huisgenooten voorzetten. Dit voorrechf genie ten alleen de Haarlemmers en dat hebben zij te danken aan het initiatief van het gemeente bestuur en aan de Haarlemsche schooljeugd, welke op het oogenblik op het land werkt, om de doperwten te plukken. De groentenvoorziening is een belangrijk vraagstuk voor een groote stad als Haarlem. Daarom heeft het reeds eenige jaren de aan dacht van het gemeentebestuur. Bekend is, dat het aantal volkstuinen tot drieduizend is uitgebreid, en dat er dit jaar tuinen in Abbe- nes en de Houtrakpolder zijn aangelegd voor bedrijven, waarvan tallooze Haarlemmers ge bruik maken. Het gemeentebestuur werkt mee, dat er voor het publiek groenten op de markt komt en heeft het aantal H.A. grond, dat aardappe len en groenten oplevert en door den dienst van Hout en Plantsoenen beheerd wordt, uit gebreid tot - 25 Deze tuinen liggen aan den Zomerweg. De reden, waarom Haarlem nu in de ge legenheid is doperwten te koopen, ligt in het sluiten van contracten met landbouwers uit Halfweg en Haarlemmermeer. In het afgeloo- pen jaar zag het er naar uit. dat de vervoers mogelijkheden dezen zpmer niet beter zouden zijn dan in die periode. Er moesten dus mid delen beraamd worden, om in de naaste om geving der stad over gronden te beschikken, waar groenten en aardappelen gekweekt wer den, welke gemakkelijk naar de stad vervoerd konden worden. Het overleg met landbouwers heeft resultaat opgeleverd en reeds is spinazie op de markt gebracht. Aardappelen zijn inmid dels gerooid en kunnen op de bonnen worden gekocht. Het derde artikel is de doperwt. Om deze groente, welke er op het veld uitstekend voor staat en bij een komende warmte niet te lang mag blijven staan, omdat de vruchten dan op zetten. geplukt te krijgen, was veel hulp noo- dig. De schoolgaande jeugd werd hiervoor ge mobiliseerd'' en nu ze eenige dagen aan het werk is, kan gezegd worden rnet groot succes, want er wordt op het land hard gewerkt en als de plukkers straks geheel ingewerkt zijn, zullen belangrijke hoeveelheden de stad be reiken. De technische leiding is in handen van den heer J. A. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen met zijn medewerkers, die het toezicht uitoefenen op de velden. Op de land bouwbedrijven zijn de boeren de baas, want zij hebben de doperwten geplant en zij brengen ze op de normale wijze in den handel, zoodat zij er belang - bij hebben, dat alles vlot mar cheert Op het oogenblik verlaten des morgens ongeveer twaalfhonderd meisjes en jongens leerlingen van de Kooger Burgerscholen, U.L.O.-scholen en Centrale en lagere scho len. hun woning om een boerderij in deze omgeving te bezoeken. In totaal moeten de doperwten op 37 bunders land geplukt worden, hetgeen ongeveer overeenkomt met een'oogst van 370.000 K.G. Naar Halfweg en Heemstede trekt het jonge volkje, dat echter na een tramrit nog niet ter bestemder plaatse is. Velen maken oen wan deling, alvorens zij 'aan het werk beginnen, doch er zijn ook boeren.die een platten wagen gereed hebben gezet, om de jeugdige helpers naar het land te brengen. Deze tocht is een attractie voor de jeugd en dat ze onderweg schik heeft, is te begrijpen. Het verblijf op het veld is ideaal en het weer inspireert de meisjes en jongens tot wer ken. Willen zij even uitrusten en zien ze om zich fïeen. dan kunnen ze genieten van prach tige vergezichten, welke de omgeving biedt. Een fraai gezicht leveren de in den omtrek liggende kerken op, benevens de vele boerde rijen. Doch van rusten komt niet veel, vooral niet als het vriendinnetje of vriendje hard werkt, om te trachten meer te verdienen. De jeugd wordt naar prestatie beloond. Zij ont vangt drie cent per kilogram en wie per dag meer dan vijftig kilogram plukt, wordt nog een premie van 1.uitgekeerd. Tot nu toe slagen niet velen daarin, doch als er nog eenige dagen verder gewerkt is, zul len er tallooze plukkers zijn, die een premie ontvangen. Enkele H.B.S.-leerlingen meenden slim te zijn, door „koppels" te vormen, doch een tweetal zal eerst beloond worden, als de honderd kilogram gepasseerd wordt. Boven dien zOllen de leerlingen aan het einde van- den oogst tien kilogram doperwten mee naar huis krijgen, een belooning, welke zij, nadat zooveel boontjes in hun handen*zijn geweest, wel# verdienen. Er wordt gezorgd, dat de jeugd geen honger lijdt. Omstreeks het middaguur komt uit Haar lem een wagen met warm eten van de Centrale keuken en dat een warm hapje na den arbeid op het veld smaakt, is te begrijpen. De boer zorgt voor een goede verblijfplaats en de schuren worden zoo noodig open gezet, om even rustig te eten. Dan gaat de oogst weer door en de boer neemt met groote vreugde de tallooze gevulde kisten in ontvangst. Hij is best tevreden over het werk. In het begin wilde het bij sommigen niet vlotten en aan wijzingen waren noodig. Ook het onderwijzend personeel verleent op uitstekende wijze zijn medewerking en met eere mag genoemd wor den de heer R. M. van der Hart, die in tuin bouw- en plantkundekringen geen onbekende is en op het land van aanpakken weet. De jeugd is aan het werk'getrokken voor de ouders, familieleden en stadgenooten, die nu doperwten kunnen koopen. Er is een scherpe controle, dat de groenten in Haarlemsche zaken verkocht worden. Daar zijn aankondi gingen opgeplakt over den verkoop. Als; de boer zijn groenten afgeleverd heeft, zorgt 'het Marktwezen, onder leiding van den directeur, den heer A. van Driel, voor de distributie. Het duurt nog eenige dagen voor de uitge strekte velden bewerkt zijn, zoodat het Haar lemsche publiek er verzekerd van kan zijn, dat de huisvrou^de komende weken heerlijke zoete groenten opdient. Cello-recital. To 't Hart en Ans Bouter. De celliste Jo 't Hart, die met de pianiste Ans Bouter een recital gaf in de tuinzaal, bleek uitnemende kwaliteiten te bezitten, o.m. een mooie streek, waaruit een fraaie toon resulteerde, een vlotte techniek en een goede dosis muzikaal temperament. Haar goede hoe danigheden kwamen echter in de eerste helft van den avond nog al eens in het gedrang door gemis aan durf en zelfvertrouwen. Zulks drukte vooral de-vertolking van de sonate in G van Sammartini, hoewel daar toch ook een bezielde toon zoo tusschendoor de kracht had om te boeien. Jammer genoeg was de stem ming eenigszins aan den lagen kant, welk euvel zich in de overige programmanummers ook tusschendoor zou openbaren. De eerste sonate (e kl. t.) van Brahms was technisch van beide kanten wel verzorgd; tot een intensief wisselspel wilde het echter niet komen. Het leek alsof de celliste door het notenbeeld al te star geremd werd en er niet van los kon komen om nu eens „auf Flügeln des Gesanges" te musiceeren ming. Het mooie Adagio-deel klonk in de cel doorgaans heel muzikaal, soms zelfs ontheven, en het capricieuze Allegro con spirito werd overtuigend tot klinken gebracht. In de nobele Elegie van Gabriel Fauré was gelegenheid te over om den innig bezielden cellotoon van Jo 't Hart te waardeeren, al zouden wij de voordracht nog iets rustiger en, waar het stuk culmineert, nog wat verhevener gewenscht hebben. In ieder geval hoorden wij hier een voornaam solospel. Jo 't Hart waagde zich ook met vrij groot succes aan de heksen toeren van Gaspard Cassado's Danse du diable vert. Ook het met volkomen onbevangenheid als bisnummer vertolkte Allegro Appassionata van Saint-Saëns gaf een goeden dunk van haar spel. Zij mocht Ans Bouter prijzen voor haar correct en zeer muzikaal secondeeren. JOS. DE KLERK. Tentoonstelling over Rembrandt. Van 15 Juli tot en met 29 Juli zal ter her denking van Rembrandt's geboortedag in 1606, in het gebouw van de Stadsbibliotheek en Leeszaal een tentoonstelling gehouden worden over Rembrandt en het kunstleven in Neder land. Uitvoering in het stadhuis. Sweelinck-stri.ikkwartet en N.S.V.O.-koor „Nieuw Leven". In het kader van den Rembfandtdag viel deze uitvoering, die in de Ridderzaal van het Stadhuis werd gegeven, onder auspiciën van de N.S.V.O. afd. Haarlem. Er was veel belang stelling en een zeer attent gehoor. Het gehalte der uitgevoerde muziek gaf hier alle reden toe. Den leider van het vrouwenkoor uit Alkmaar Jac. Jansen, kennen wij sinds lang als een ern stig strevend koorleider, die zich het liefst beweegt op het domein van den a capella-zang uit het Palestrina-tijdperk. Wat hij thans bracht, was tot in uitersten verzorgd. Wij mogen gerust beginnen met de composi ties van eigen hariS, die wij zonder voorbe houd een aanwinst der koorliteratuur noemen Al zijn noch Debussy, noch Liszt vreemd aan zjjn inspiraties, hij heeft een tweetal koor liederen geschreven, die respect afdwingen. Het gesluierd karakter der muziek spreekt reeds uit de teksten: De Wind. Elfenzang. De dirigent-componist deed beide werken uitvoe ren in de mooie beheersching, waarvan reeds tevoren de weergave van Hans Huber's Ma- rienlied getuigde; een ware oorenstreeling was het ruischend pianissimo. Later zong het koor drie- en vierstemmige canons van Weber en Brahms, en de bekende Duitsche Dansen van Schubert. Waar het dit eischte begeleidde zeer volgzaam de heer Jaap Spigt aan den vleugel. Ook de inlasch (Söder- mann's Bruiloftsmarsch) deed het bijzonder aardig. In de prachtige acoustiek der Ridderzaal was het aanhooren van het Sweelinck-strijkkwar- tet een onverdeeld genot. Mozart's Diverti mento in F. zoowel als het middendeel uit Schubert's „der Tod und das Madchen" waren niet alleen voorbeelden hoedde overige leden van het ensemble zich de speelwijze van den voortreffelijken primarius hadden eigen ge maakt, maar waren ook uit 't oogpunt van evenwichtig samenspel zeer te prijzen Het wekte daarom geen verwondering dat de heer H. C. Nije uit Utrecht zich geroepen voelde, om in een zeer kort, maar zinvol woord de beteekenis van zulk een avond voor de cultuur uiteen te zetten, zich daarbij aanslui tend aan het gedenkwaardig dichterwoord van den auteur van „Penthesilea", Heinrich von Kleist. De liederen van Dvorak en het kwartet van Haydn heb ik door omstandigheden niet meer kunnen hooren. G. J. KALT. Laatste tram vervroegd. Nieuwe regeling: gaat 23 Juli in. Met ingang van 23 Juli a.s. zullen de vol gende beperkingen in de dienstregeling van de N.Z.H.T.M. op de lijnen AmsterdamZand- voort en HaarlemLeiden, alsmede op het Haarlemsche stadsnet worden ingevoerd. De 20-minutendienst tusschen Amsterdam en Haarlem tusschen 10 uur en 15 uur wordt ver vangen door een 30 minutendienst. De laatste verbindingen hebben de volgende vertrektijden: AmsterdamZandvoort: 19.35 uur van- Amsterdam Spuistraat; Amsterdam Haarlem: 20.05 uur van Amsterdam Spuistraat: ZandvoortAmsterdam: 18.45 uur van Zand voort; HaarlemAmsterdam: 19.05 uur van De sonate op. 4 van Kodaly bracht verade- üaarlem (Temp.straat); ZandvoortHaarlem: 20.45 uur van Zandvoort; HaarlemZandvoort: 20.14 uur van Haarlem (Temp.straat).Haarlem Leiden: 19.32 uur van Haarlem (station); Lei denHaarlem: 19.32 uur van Leiden (Rijnsb.- weg). Stadsnet: SoendapleinHeemstede: 20.33 uur van Soendaplein; HeemstedeSoendaplein 21.09 uur van Heemstede (Sportpark). Uitreikina distributiebescheiden. Voor de uitreiking Van distributiebeschei den is het Zaterdag de beurt aan restant van de letter D van" Dij af en E tot en met Er en Maandag aan het restant van de letter E van Es af, F, Ga tot en met Giez. AGENDA Vrijdag 14 Juli. Stadsschouwburg, vc- eeniging van Réunisten der Handelsavond school „De Ebbenhouten Olifant", 7.15 u. Pa lace: „Het vriendinnetje van den minister' (18 j.) 2 en 8 u. Luxor: „De Belhamel" (18 j.) 2.30, 8 u. Frans Hals „Carnaval der liefde" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. „Moviac: Pedro moet hangen" (18 j.) 2.30 en 8 u. Rembrandt: „Rigo- letto" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. Zaterdag 15 Juli. -Gem. Concertgebouw: Piano-avond Willem Andriessen, 7.30 u. Bios copen: middag- en avondvoorstellingen. Een nieuwe regenjas of -mantel ZONDER PUNTEN Van 2 sterke tweepersoonslakens, door Palthe geverfd in beige stan daardkleur en waterdicht gemaakt, CONFECTIONNEESEN wij U een keurige regenjas of regenmantel. Een sieraad voor Uw woning! Door Uw bloemen ir. een MURO- PIAST voos te zetter, brengt U kleur in Uw woning MUROPIAST brengt immers hoor vazen in bij zonder fijne tinten combineerend met Uw bloemen CHEMISCHE PRODUCTEN z Verkoopkantoor: Rokin Amsterdam. 88, Nieuws uit <le courant van Sfisteren. Buitenland. Overal, waar de vijand aan het Norman- dische bruggenhoofd tot den aanval was overgegaan, is hij teruggeslagen of zijn kleine penetraties onmiddellijk opgeheven. In den loop van Woensdag hebben Duitsche troepen 104 Britsch-Amerikaansche gepantserde voer tuigen en 15 pantserafweerkanonnen vernie tigd. La Haye du Puits is het tooneel ge weest van een waar bloedbad. Te Lisieux zijn 3800 burgers omgekomen. Er werd drie vierde der stad verwoest. Door de vernie lingen zijn 10.000 personen dakloos gewor den. Roosevelt heeft verklaard, dat de vree- selijkste faze van den strijd nog te wachten staat. Generaal Eisenhower blijft voorloopig de hoogste militaire instantie in het door de Geallieerde bezette Fransche gebied. Von Papen de Duitsche ambassadeur bij de Turksche regeering heeft Dinsdag voor zijn vertrek naar Istanboel, andermaal een onderhoud gehad met den premier en den minister van buitenlandsche zaken Saradjog- loe. Dienzelfden dag arriveerde Sir Huge Knatchbull-Hugessen, de ambassadeur der Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). Britsche regeering in Turkije te Ankara. Naar het 'Fransche blad Aujourd-hui meldt is de Fransche oud-premier Edouard Herriot op 72-jarigen leeftijd overleden. Woensdagmiddag hebben Amerikaansche bommenwerpers een "terreuraanval onder nomen op het gebied van Miinchen, waarbij tenminste 31 viermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. Bij een derden aanval van Amerikaansche formaties ontstond er ook Donderdagmorgen te München schade aan cultuurmonumenten en in de woongebieden. De bommepwerpers werden krachtig bestre den. Het Duitsche garnizoen van Wilna sloeg ook Dinsdag verscheidene heftige bolsjewis tische aanvallen bloedig af. Er werden in het Zuiden van het Oostelijk front verkennings acties uitgevoerd. Bij den strijd in den Fin- schen sector was de Duitsche hulp merkbaar. Binnenland- Bij een huiszoeking in een woning aan de Brinklaan te Bussum heeft de politie in de dakgoot vernuftig weggewerkt, een handig geconstrueerde geheime distilleerderij ontdekt. Blijkens een bericht in het Nat. Dag blad is de geheele vloot van Spakenburg voor den tijd van veertien dagen het uit varen verboden, als strafmaatregel voor het feit, dat vrijwel de geheele aanvoer in den zwarten handel verdwijnt, De politie heeft den moord op de 44- jarige arbeidersvrouw M. R.M. te Winters wijk opgehelderd. De 61-jarige Winterswijker A. C. bekende in overleg met den inmiddels gearresteerden D. R. den afschuweiijken daad te hebben gepleegd. Tengevolge van gasverstikking kwamen te Kwintsheul een vrouw en haar zoon om het leven. Een oude man werd in ernstigen toestand naar een ziekenhuis te Delft over gebracht. Stad. Het verdient aanbeveling, dat de gas- verbruikers gedurende de gaslooze uren hun kranen afsluiten. Onder auspiciën van de Haarlemsche Orkestvereeniging zal er Maandag 17 Juli in de Groote Kerk een kerkconcert worden ge geven, waaraan medewerken Albert de Klerk orgel, Maria JStruyckenVan den Andel, sopraan en Jan Keessen, viool. De heer F. van der Burgt herdenkt Za terdag zijn 50-jarige dienstverband bij het beeldhouwers-atelier van P. Maas en Zonen alhier. Gedurende de vacantieperiode van 31 Juli tot en met 18 Augustus zijn de zeven Haarlemsche speeltuinen voor de jongeren geopend. Er zal door een aantal dames en heeren toezicht worden gehouden. Verder staan vele aantrekkelijke vacantiebezigheden op het programma. In de Gem. Concertzaal geeft het kna penkoor „De Minnestreelen" Zondag 16 Juli een concert. De bekende kunstenaar A. J. Grootens, Kinheimweg 2 te Bloemendaal, hoopt Zater dag zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Het 2de zomer-concert der H. O. V. wordt Woensdag 19 Juli in de Gemeentelijke Concertzaal door het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest verzorgd. Verduisteren: van 22.00 tot 5.30 uur DE HEER G. H. TE NUYL OVERLEDEN. Tn den ouderdom van 41 jaar is overleden de heer G. H. te Nuyl, die vele jaren een sportzaak aan den Schoterweg leidde en een bekende per soonlijkheid in bokökringen was. Aan hem is het te danken, dat de populariteit van dezen tak van sport in Haarlem zoo bijzonder is toegenomen. Nadat hij reeds nis instructeur was opgetreden, richtte hij de boksclufb „De Ring" op, welke hij op voorbeeldige wijze leidde. Vele jonge boksers kweekte hij op, o.a. Ko Hessels, die reeds eenige jaren kampioen is. In andere plaatsen trad de heer Te Nuyl vele malen als scheidsrechter op. De teraardebestelling in bepaald op Zaterdag middag om twee uur op de Noorderbegraafplaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Broche, Brouwer, Denijs van Hullelaan 21; duimstok, Balm, Kamperstraat 32; étui met inh. Uittenbosch, Pieter Kiesstraat 47 rd.; geld, Balm, Kamperstraat 32; hondenpenning. Bogaard, Ba- rendsestraat 41; jas, Schippers, Bloemveldlaan 44; jasje. Pelsma, Neptunusstraat 36; jurkje, Hen driks, Dolfijnstraat 28; zaklantaarn. Blankevoort, Hedastraat 6; montuur bril, Munsterman, Pleia- denstraat 53; manchetknoop, Willemsen, Paul Krugerkade 7 zw.; portemonnaie met inh., Em mer, Rollandstraat 28; sokken, Stammers, Zon nebloemlaan 15, Aerdenhout, 3 x bellen; album, Morrien, Jansweg 2; boek, Bur. van Politie, Sme- destraat 9; bril; Hobbe, Rijksstraatweg 427; hond. v. Santen, Stoofsteeg 6; hahwehoen, Zijp, Brouwersvaart 68; handschoen. Krabbendam, Duinoordstraat 34; handschoen, Men tja, Thor- beckestraat 73; tramkjpart. Bur. v. Pol., Smede- straat 9; parapluie, Zijp, Brouwersvaart 68; por temonnaie, v. d. Linden, Rijksstraatweg 99. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 18 JULI 1944 HILVERSUM I, 414 4 M. 6.45 Gram. muz, 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram. muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr, overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Oohtepd- concert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Ork. Malando en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Mu- setteorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Omroep orkest. 13.25 De wekelijksc(he wandeling. 13.35 Omroeporkest. 13.55 Wenken voor volkstuinders. 14.00 Rotterdamsch Philharmoniscn Orkest. 15.00 Stafmuziekkorps der Staatsordepoli tie te R'dam. 15.35 Het volkslied in de middeleeuwen. 16.00 Ork. Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden, 17.20 „Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Septet Jonny Ornbach en zang. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00'"BNO Nieuws en act. besch, 19.15 Paul Grümmer, cello. 19.30 De avonturen van drie mus ketiers (II), luisterspel. 20.00 Melodisten en zang 20.45 Neerlands nieuwskroniek. 21.00 Musette- orkest, solist en Hong. Ork. Bandi Balogh. 22.00 BNO Nieuws- en cült. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Horst Schimmel- pfenning. orgel. 22.30 Koorconcert en solisten. 23.1524.00 Liefdeswei- en wee. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Een uur met. Barnabas von Geczy. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Bachcon- cert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Vocale en instrumen tale solistenplaatjes. 17.30 Pianovoordraciht. 18.00 Operette- en operaklanken. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kamermu ziekconcert. 20.13 Bij ons in Noord-Holland. 20.30 Dansmuziek. 21.00" Licht klassiek concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2