OUDE en NIEUWE SCHOOLBOEKEN LOOMS PRODUCTEN LM Fa J. W. de Graaff, Zijlstraat 37 Wm wordt 50.000 H.A. grasland gescheurd. Waar slaapt u liever... Boekhandel H. DE VRIES Premies voor de boeren. KUuir in een tap! Jonge konijnen opkweekt tot geior.de Leer goed Vraag mluhitngen A over de tcbrijltlyke lenen van Engelands dynamische krachten Ten einde onze bevolking van 9 millioen zielen d.i. 270 per K.M2. in den eerst- komenden tijd zoo goed mogelijk te kunnen voeden, zal, naast de verbeterde inname en distributie van de productie, de opbrengst aan menschelijk voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen berei ken zal het noodig zijn, opnieuw 50.000 H.A. grasland te scheuren. Ge'scheurd grasland met graan beteeld levert een hoeveelheid menschelijk voedsel op, die driemaal zoo groot is als de productie van hetzelfde opper vlak via de koe. 30.000 H.A. van dit te scheu ken land zullen met graan worden bebouwd, waardoor een winst van 60.000 H.A. gras landproductie wordt verkregen. De overige 20.000 H.A. te scheuren grasland, welke met koolzaad zullen worden bebouwd, beteekenen een winst aan vet van 140.000 H.A. grasland productie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit oogenblik van 100 K.G. botervet per H.A. via de koe en 800 K.G. vet per H.A. koolzaad. Van het gescheurde areaal zal dus in totaal een winst aan menschelijk Voedsel van 200.000 H.A. graslandproductie mogen worden verwacht. Bovendien mag per H.A. koolzaad gerekend worden op een pro ductie van rond 1200 K.G. koolzaadkoek, die de melkproductie zeker 3 maal 1200 K.G. of 3600 K.G. zal doen toenemen. Daaruit blijkt, dat de productie van de wegvallende koe per H.A. reeds meer dan gecompenseerd wordt door de krachtvoerproductie. De voordeelen van de voorgenomen scheuring van gras land voor de voedselpositie springen zoo dui delijk in het oog. dat alles op alles moet worden gezet om tot een goed resultaat te komen, teneinde den voedingstoestand van ons volk op eenigszins redelijk peil te hand haven. Voor de e^ra teelt van koolzaad zal de betrokken boer ontvangen een scheurpremie van 500.voor elke H.A. gescheurd gras land. waarop koolzaad wordt verbouwd, be nevens een extra hoeveelheid koolzaadkoek. overeenkomende met het kwantum zaad, dat hij op het betreffende land heeft geprodu ceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op '46 beschikbaar zal kun nen zijn, wordt hem in den komenden win ter reeds een voorschot gegeven van 400 Kg. per H.A. plus 400 Kg. gedroogde pulp, zoo mogelijk verwerkt tot 800 Kg. koolzaalpulp- koek. Daarnaast zal een ontheffing van hooi- levering verleeftd worden van 1000 Kg. per EINDEXAMEN MEISJES H. B. S. Voor het eindexamen van de Middelbare School voor Meisjes te Haarlem slaagden: T. Bloem, E. Bolkestein, J. Bonting, D. Cer- fontaine, G. Comello, J. Elich, J. v. d. Ende, L. Goeting, T. de Graaf, L Jager, T. Leven dag, N. v. d. Meulen, N. Schuitemaker, M. Timmer. E. Tuininga. N. Vanie!-, A. Vrij- aldenhoven, A Vrijer, G. van Wijk, L. Aronds, B. Boekhoud, A. de Boer, N. de Boer, A. Bosma, B. ten Brink, N. Dupker, Th. de Haas, I. Hazevoet, R. Hessels, Th. Heynen, N. Husen, R. Lolkus, N. v. d. Putten, J. Ra demaker, R. v. Rijswijk, L. Taconis, Th. van Til, L. v. d. Valk. S. Verkes, W. de Visser, N. Vreugdenhil,A. van Zutphen. C«ACM.ONINICJ€ dieren I Geel ie behalve een redelijke voeding, iederen dog 1 theelepel Kont no conditiepoeder. Don groeien ze ais kool Pakjes Kenino 8 5 cent a HZ. Voorburgwal 1 1 4W, A'dom C, Tol. 31 749 H.A. met koolzaad te bebouwen nieuw ge scheurd land. Voor de teelt van andere voedingsgewassen op gescheurd grasland wordt per H.A. een scheurpremie toegekend van 400.voor aardappelen en 300.voor de overige ge wassen; terwijl voor al deze andere gewassen een suikerpremie wordt toegekend van 30 Kg. per H.A. Nederlandsche apothekerskamer. Principieele beslissing inzake contributie. Een apotheker te 's Gravenhage had op grond van gewetensbezwaren geweigerd contributie te betalen aan de Nederland sche Apothekerskamer, waartoe hij op grond van de Apothekersverordening en het contributiereglement van die Kamer wettelijk verplicht is. In kort geding werd de vordering van den apotheker, waarin hij schorsing van de tegen hem aangevangen executie van de op grond van de verschuldigde contributie tegen hem uitgevaardigde beschikking eischte, door den president van de recht bank te 's Gravenhage afgewezen. De president overwoog o.m. in zijn von nis, dat een beroep op onoverkomelijke ge wetensbezwaren ter afwenteling van een publiekrechtelijken contributieplicht alleen is toegestaan, indien er een wet is, welke een dergelijk beroep toelaat. Ook een beroep op geestelijke overmacht en op strijd met den goeden trouw bij de uitvoering van de apothekersverordening, werd niet gegrond bevonden. Voor de Apothekerskamer trad op mr. Fred. C. Stahle, terwijl de belangen van den apothe ker werden behartigd door mr. A. Schenke- veld. Woorden en daden. Wij zijn zwervende vrachtrijders, die van daag aan de vleeschpotten zitten, eerste klas kwartieren met donzen bedden be slapen, maar morgen een dutje doen in de kabine van onze trouwe metgezel,, den zwaren vrachtwagen In iedere houding kunnen we slapen, doch ook kunnen we zonder verpoozing 30 uren achter het stuur zitten en zonder licht in donkeren nacht langs bommenkra- ters den weg vinden Veel hebben we geleerd in de rijkunst, doch ook wat waarheid en bedrog is op de wereld. Het meest leerden we den laat- sten tijd in de buurt van het invasie-lront, waar we thans onzen plicht doen met het rijden, van bommen, munitie en proviand, nadat we eerst cement, kiezel en zand voor den Atlanticwal hebben gereden.... Wij hebben de gemeenheid van de Anglo-Ame- rikanen en de menschlievendheid der Duit- schers leeren kennen in hun daden Een droevige vluchtelingenstoet beweegt zich in tegenovergestelde richting langs den opmarschweg:. het zijn Fransche burgers, die voor de Amerikanen op den loop zijn gegaan. Ze tooiien ons het valsche geld, dat ze voor hun vee. paarden en goederen kre gen en bovendien.rake klappen, omdat de mannen niet met hen tegen de Duitschers wilden vechten. Zoodra we onze lading hebben gelost, geeft de chef ons de opdracht, vrouwen met kinderen en mishandelde mannen op onze wagens te laden, opdat de stakkers bij de Duitsche geneesheeren en het Roode Kruis met medicijnen en eten worden verzorgd. Voor beide partijen is het oorlog. De eene partij is in denken en doen bolsjewistisch, de andere, die Europa wil redden, is natio- naal-socialistisch. Oordeel zelf, lezer, of het niet uw plicht is aan de zijde van Duitsch- land te staan? Zij t gij een kerel, zeg dan op onzen oproep: ja! Meldt U bij de Ersatzdienststelle der N. S. K. K. - gruppe Luftwaffe, Den Haag, Lange Vijverberg 10. Volgende week weer 3 k.g. aardappelen. Van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 Juli a.s. geven de bonnen „Aardappelen 30" elk recht op het koopen van 1% kilogram aardappelen. De bonnen „Toeslag 30" geven recht op één kilogram aardappelen. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN HEER A. J. GROOTONS De kunstschilder A. J. Gvootens te Bloe- mendaajl, die Zaterdag zijn taohtigsterr ver jaardag hoopt te vieren, zal des avonds door het teekencollege „Kunst Zij Ons Doel'' ge huldigd worden, waarbij hem een geschenk zal worden aangeboden. NIEUW SPOORBOEKJE VERSCHENEN. Voor het publiek is vandaag een nieuw spoorboekje verkrijgbaar gesteld. Het wordt van kracht op Maandag 17 Juli en bevat alle veranderingen, die in de laatste maanden in de dienstregeling zijn aangebracht. Dus ook de beperkingen die door mfjdel van rose- en oranjebiljetten op de stanons bekend ge maakt zijn. Zooals reeds eerder is aangekon digd zal men alleen tegen inlevering van een oude reisgids een nieuw spoorboekje kun nen koopen. KORT NIEUWS Tijdens afwezigheid van de bewoon ster is ingebroken in een woning aan het Olympiaplein te Amsterdam. Eenige bont mantels, drie Oostersche tapijten,, verschil lende kleedingstukken enz. tér waarde van ƒ16.000, alsmede een bedrag van ƒ3000 aan bankpapier, hebben de dieven buit ge maakt. De stichter en leider der Engelsche Com- monwealht partij, Sir Richard Acland schrijft dat Engeland een revolutie tegemoet gaat. Het feit laat zich volgens Acland niet meer ont kennen, dat men in een revolutionaire atmos feer leeft. Deze ls nog meer gespannen ge worden, doordat de „dynamische elementen" in het huidige Engeland zich niet meer ten volle kunnen doen gelden, zoolang de oude staatsorde blijft bestaan. Reeds sedert 1900 wordt het economische leven van bet land niet meer door dynamische, kleine doch zelfstan dige ondernemingen beheerscht, doch in den loop van deze eeuw steeds meer door kleine groepen plutocraten, die eiken stap. dien zij ondernemen, tevoren met elkander hadden be sproken. Daardoor bleef de energie van alle in Engeland aanwezige dynamische elementen ongebruikt. Deze dynamische elementen be ginnen zich thans te roeren en men vindt ze onder de directeuren van groote firma's, on der ingenieurs, arbeiders en technici, alsmede onder de secretarissen van politieke bewegin gen. Al deze mênschen werden door principes, die door het oude Engelsche kapitalistische stelsel werden opgesteld, in ketenen gelegd, die den een of anderen dag 'beslist in een bloedige revolutie verbroken zullen worden, wanneer het Engelsche volk tot dien tijd slechts jong en krachtig genoeg blijft. Be schikt Engeland niet meer over deze kracht, dan is het een gedegenereerd volk, dat nog alleen maar leeft van de krachten van ver gane traditfes en dat geen dynamische bijdrage voor de toekomst kan leveren. PREDIKBEURTEN ZONDAG 16 JTTvI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag. 7.30: Avondgebed (in het koor). Zondag 8: Ds. M. G. Blauw. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7-8: Evangelisatiedienst. 6.4 0 tot 7: Zangdienst. Nieuwe Kerk 10.3 0: Ds. P. W. Foeken. Oosteirkerk 10: Ds. P. J. Mackaay, PT. Av, «No order kerk 10.4 5: Ds. W. J. van Elden, H. Av. Baken-eeeerkerk 9.30: Ds. H. K. Beker, Kinderkerk. Stads Kvange- lisatie 10 en 5: C. v. d. Vlis. VI aar dingen. Geb. Waalsclie Kerk 1 0.30: Ds. A. R. de Jong Deutsche Evangelische Genieinde 10..30: Gottesdienst (Marinepfarreir Plaake). Evan gelische Samenkomsten, Zuiderstr.5. 10 Ed. W. Pera, Voorburg. Opdrachtdienst. 5: Dezel f d eEvan-geilisati ©sa m en komst. Opwek- kiiigssainenkomsteii, Zuiderstr. 15. Donder dag 7.30: J. A. Bruvn, Wassenaar. Evang. Lmth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. R. de Zeeuw, van Sappemeer. Viijz. Hervormden 10.30: Ds. A. van Biemen. Hem. Geref. Ge meente 10.30: Ds. H. J. de Wijs. Rem. pred. te Hoorn. Geref. Kerk Kloppersingelkerk 10: Cand. K. Blom. 5: Ds. L. Hoorweg. Oude Gr. Kerk 10: Ds. J. W. Siortsema. 5: Ds. Js. v. d. Linden. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Cand. K. Blom. Geref. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth. 10: Kvnder- dienst (ing. Tansstr. 59). Baplisteu-Geinecnte 10 en 5: Da T. Jansma. 8: Jeugddienst. Gel. Gein. Leger des Heils. 10 en 7.30: J. Hu- son, van Zaandijk. Pinkstergemeente 10: Openbare samenkomst. 5: Doopdienst. Ge meente des Heeren 10 en 5: Openbare Gods dienstoefening. Gemeente Gods. 10: Open bare samenkomst. 4: Doop, Sportfondsen bad Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen'10 en 4: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Schouw- burgstr. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld ApOvSt. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 10 en 5: Godsdienstoefening. Alle-Dag-Kerk. Elke wer kdag (beh. Za terdags) 7-7.30 i. h. koor der Groote Kerk. Voorgangers van versch. richtingen. Vrijdag a.s. Dr. M. v. d. Voet; medewerking v. h. zangkoor derr;Baptistengemeente o.l.v. Mej. Vrugt. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds. D. J\ D. du Fossé. 10: Kinderkerk. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Dr. H. van der Ix>os Tmmanuëlkerk 10: Dr. M. van der Voet. H. Av. 5: E. Hagen, hulppred. te Appelscha, Dankz. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. M. G. Blauw. Jeugdgebouw. Kana.riestr.d0: Kinderkerk (6-13 j.) Geref. Kerk Noord - schoterkerk. 9 en 1.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Siertsema. Clir. Geref. Gemeente 10 en 5.3 0: Ds. D. Henstra. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. H. J. Tesink, van MiddePe. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Kerkplein 10: Ds. G. A. Barger, H. Av. 5: Ds. C. M. Briët. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. F. D. Emous, van Sloten. Ned, Prot. Bond 10.3 0: Ds. K. Wij ben ga," Ned. Herv. pred. te Bergen op Zoom. Evang. Luth, Gein. Kapel Nieuw Vredenhof 5: Ds. C. H. Brandt. Vergadering Geloovigen. Heeren* weg 141 10 en 5: Samen komsten.Geref. K^rlc, Koediefslaan 10: Ds. W. C. v. d. Brink. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A. Don- dorp. 5: Ds. W. C. v. d. Brink. AERDEXHOCT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: L. J. Bloei^sma, hulppred. BLOIJMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10,; Ds. F. J. Pop, van Delft. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan. 10.-30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10. Ds. Ch* de Beus. Geref. Kerk 10 en 5Ds. L. Blijdorp SPAARNDAM. Néd.-Herv. Kerk. Oost. 10: H. M. 9 tr at ing, hulppred te Schoten. West. vKon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. M. G. Blauw. Jeugdgebouw, Kanariestr. 10: Kinder kerk (6-13 j.) Vrije Evangelisatie. 10: A. Besselaar, van Amsterdam. HEEMSTEDE PRIESTERWIJDING. Zondag 9 Juli is in de Kapel Mariadal te Roosendaal dqor mgr. P. Hopmans tot priester gewijd de heer Bart Captein, uit Heemstede. A.s. Zondag om 10 uur zal de neomist in de Parochiekerk St. Bavo aan den Heerenweg zijn. eerste plechtige H. Mis opdragen. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEELINGEN Alle Pluimveehouders zonder voedertoewijzing, die leveringsplichtig zijn, dienen hun leverings- kaarten voor eieren uiterlijk 22 Juli 1944 bij hun Plaatselijken Bureauhouder te hebben ingeleverd. Pluimveehouders waarvan op bovengenoem- den datum de leveringskaarten niet in het bezit van hun Plaatselijken Bureauhouder zijn, komen n-ret in aanmerking voor een vergunning tot het aanhouden van Pluimvee. VEULENREGISTRATIE. Evenals vorig jaar zal in de week van 24 t.m. 29 Juli a.s. in alle districten van Noord-Holland een veulenregistratie worden gehouden. De veu lenhouders, die hun veulens niet reeds door een veearts hebben laten schetsen, ontvangen vóór 24 Juli een schriftelijke oproeping om met hun veulens ter monstering te verschijnen. Zij, die vóór 22 Juli a.s. een door een veearts opgemaakt volledig signalement van de in hun bezit zijnde veulens bij hun P.B.H. hebben ingediend, be hoeven niet op de monsteringplaats te verschij nen. Personen, die in het beizit zijn van veulens, die niet door een veearts zijn geschetst en die toch geen oproeping als bovenbedoeld hebben ontvangen, moeten zich onverwijld tot hun P.B. H. wenden om te vernemen, waar env wanneer zij met hun veulens op de monstering moeten verschijnen. INUNDATIE-PAARDEN. Paarden, afkomstig van geheel of gedeeltelijk geïnundeerde bedrijven, kunnen tot 1 Nov. a.s. aan het Bureau Ontruiming worden overge dragen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. ZEEP- EN WASCHPOEDERBONNEN. De distributiediensten reiken in de gebruike lijke tijdvakken aan detaillisten en grossiers bij de inlevering van de bonnen „Algemeen 179" en „Algemeen 180" toewijzingen eenheidszeep uit. Deze bonnen kunnen tezamen op een opplak- vel worden ingeleverd. Van 17 Juli t.m. 21 Juli 44 kunnen tevens bonnen Algemeen 152" worden ingeleverd bij de bonnen 179 en 180. Voorts rei ken de diensten bij de inlevering van bonnen Reserve" C, D en E 50 en 58, en van de bonnen ..Algemeen 153" toewijzingen waschpoeder uit. De inlevering van de restantbonnen dient nor maal te geschieden in de vierde week van gel digheid van de bonnen, die op 5 Augustus a.s. worden geldig verklaard? Uitsluitend van de bon nen „Algemeen 179" en „Algemeen 180" benevens van de bonnen „Reserve" C, D en E 58, kunnen tezamen ten hoogstel) rantsoenen als restant wor den ingeleverd. De bonnen „Algemeen 153" en Reserve" C, D en E 50 kunnen dus niet als restant worden ingeleverd. Woensdagmiddag van 3 tot 5 uur zitting ^houdt De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord- land maakt békend dat de P.B.H. te Blaricum, de heer Blom, met ingang van 19 Juli eiken oWensdagmiddag van 3 tot 5 uur zitting houdt te Blaricum in het voormalige Gemeentehuis. DISTRIBUTIEKRING HEEMSTEDE—BENNEBROEK. LAATSTE UITREIKING TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAART. Zij die nog niet in het bezit zijn van een tweede distributiestamkaart, worden voor de laatste maal in de gelegenheid gesteld deze af ie halen op Zaterdag 15 Julï, van 911 uur. Dit geldt ook voor personen, die verpleegd worden in een zie kenhuis of die in een inrichting verblijven. Zij dienen een ander schriftelijk te machtigen om hun tweede distributiestamkaart af te halen en daarbij een verklaring overleggen van een Kamp commandant of een directeur van een inrichting. Nadere oproep wordt niet meer toegezonden. Distributienieuws No. 11. Burgerlijke Stand. HAARLEM 14 Juli 1944. BEVALLEN; 12 Juli, P. C. van der Zwan— Broek. z.N. G. BalderLeijen, d.; L. A. Koe- lemeijèr—Hofsté, d.; 13 Juli, A. C. van Zalinge Koomen, z.; A. M, J. Bosma—de Kleijn, d.; 14 Juli, A. D. Clausvan Barneveld, z.; A. A. Wem- peWilteman, d. OVERLEDEN: 12 Juli, G. H. te Nuiji, 4-1 j„ Schoterweg 27; 13 Juli W. Diehl, 54 j„ Schoter- weg 120 rd. GEHUWD14 JuU, E. de Visser en C. F. Las- schuit. Mevr. FILIPPO, Bloemend.- weg 148, Bl'daal, vraagt voor direjt of later 'n net MEISJE voor den dag, goed loon. Voor direct gevr. net zelf standig MEISJE voor d. dag. KNOP, Rijksstraatweg 215. NAAISTERS. Leerling, aan komende en bekwame naai sters kunnen voor direct worden geplaatst. Aanmelden N.V. KERKO, Stephensonstr. no. 50, Haarlem. Bij groot bedrijf kunnen eenige beschaafde flinke MEISJES worden geplaatst als assistente in de Koffie- keuken. Goed loon. Persoon lijke aanmelding Ign. Bis- pi ncklaan 19 te Bloemendaal, afdeeling Koffieikeuken, op eiken werkdag, bij voorkeur tussdhen 14 en 17 uur, be halve des Zaterdags. HUISWERK. Voor degenen die hun vrijen tijd productief wensohen te maken, hebben wij zeer eenvoudig werk te weten naaiwerk, dat gemak kelijk is aan te leeren en waarmee een goede bijver dienste kan worden verkre gen. Reflectanten,, vrl., en in Haarlem woonachtig, ge lieven te schrijven onder oo. 2411 Bureau van dit blad. Voor direct gevraagd, flink DAGMEISJE, goed kunn. werken err koken. Aanmeld.: MES, Paulus Potterlaan 2, H'stede, 's morg. vóór 12 uur. VERLOREN: gouden arm band, rechte schakel. Tegen bel. terug te bez. C. Tjaden, St. Elisabeth's Gasthuis. VERLOREN, na 24 Juni j.l„ gouden halskettinkje met aquamarijn hanger. Tegen bel. ter. te bez. bij Ophuijsen, Duvenvoordestr. 52, Haarlem Net R.K. Meisje, 26 j., zoekt leuke VRIENDIN, liefst met fiets, te Haarlem. Br. onder no. 2718 Bur. van dit blad. in een tehuis voor dakloozen, of in het Victoria- hotel? Deze keus zal U geen hoofdbrekens kosten. Maar nojj eenvoudiger is de vraag waar of men in Haarlem z'n ROOKWORST koopt, U weet wel, die worst met een voor-oorlogsche smaak. t/o Postkantoor De kleine slagerij waar reeds 90 jr. worst wordt verkocht uit VOORRAAD leverbaar lacobijnestraat 5 Ged. Oude Gracht 27-27a Haarlem Telefoon 10785

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3