Haarlemsche Courant Eénmanstorpedo, het nieuwe Duitsche marinewapen. Admiraal Nömoera minister .van marine in Japan De strijd in Normandië. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bemande torpedo stuurt onbemand projectiel naar het doel. Geheim van jongste Duitsche successen tegen invasie-vloot. Vrijwilligers als schutters. Toepassing in den Ornemond De negersin den aanval. Een éénmanstorpedist vertelt. Toenemende strijd tusschen Loezk en Tarnopol. Munchen wederom aangevallen. Japanners vernietigden in Juni 1460 vliegtuigen. Belangrijke verklaring over Japans vloot.. Kennismaking met maarschalk Von Kluge. 289e Jaargang No. 166 Bureaux: Groote Houtstraat SS, Tel. Advertenties 10724, Redactie lööÖO. Postgiro 134058 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapleiix 21, Telef, 18230 EJmulden: Rembran&tiaan 55 p IJ-muiden-O. Hoofdredacteur: F. G. Decks, Dinsdag 18 Juli 1941 Verschijnt dagelijks, bshalve cvp Zen. en Feestdagen. Uifcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1/18, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Den laatstcn tijd is voor de Ornemonding herhaaldelijk gebruik gemaakt van Duitsche éénmanstorpedo's. Hiermede is het geheim van de strijdmiddelen der marine, van welker suc cessen de Duitsche weé'fmachtberichten van den laatsten tijd meermalen melding maakten opgehelderd. De marinemedewerker van het Interinf., kapitein ter zee Hansen, doet interessante me dedeelingen over dit wapen. De eenmanstorpedo is op het oog zeer een voudig. Zij bestaat uit twee gewone torpedo's, van welke de eene, die men „drager" noemt, de gevechtstorpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den •drager, welke kop ongeveer 1.50 M. lang &n 0.75 M. breed is, is een koepel van onsplinter- baar glas aangebracht, waaronder de torpedo- schutter zit. Deze ruimte is natuurlijk zeer beperkt en laat slechts de meest noodzakelijke handgrepen toe. Tusschen zijn beenen heeft de schutter de stuurinrichting. Twee kalium- patronen ververschen voortdurend de lucht onder den lucht- en waterdichten koepel. De schutter heeft dezelfde proviand bij zich als op duikbooten gebruikelijk is. Als de torpedo voor den aanval uitvaart, kari men behalve den lagen koepeL, die meestal ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoodat de schutter in alle kalmte het meest waardevolle doel kan uitkiezen en in de on middellijke nabijheid daarvan kan komen. Dan maakt hij-met een handel, die eveneens tus schen zijn beenen is aangebracht, de gevechts torpedo los, die, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt. De schutter ademt door een masker, dat gevoed wordt door de beide kaliumpatronen en be schikt over een reddingsinstallatie voor dui kers, waaraan hij zich steeds kan toevertrou wen, nadat hij den glazen koepel heeft af<*e- »worpen en den drager heeft verlaten. Over het doel van deze torpedo's zeide kapt. Hansen, dat men een wapen moest hebben, dat zonder veel verlies aan tijd en kosten kan worden vervaardigd en gebruikt kan worden tegen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seine- baai. Voor de bediening zijn natuurlijk flinke mannen noodig, die vrijwillig beTeid zijn, al hun moed en doodsverachting te geven en hun wapen te gebruiken tegen een reusachtige overmacht. Over het gebruik van de nieuwe strijdmid delen der marine schrijft de Duitsche oorlogs verslaggever Richard Kaufmann o.a.: Voor de Ornemonding ligt een woud van schoorsteenen en masten, de „gouden stad", zooals het hier genoemd wordt. Het is de Engelsche aanvoer- vloot voor de divisies op het landingshoofd ten Westen van de Orne. De „negers" maken zich gereed voor den aanval. De „negers", het is de naam, die zij zichzelf hebben gegeven. De naam voor de Duitsche éénmanstorpedisten. In de eerste uren van den nieuwen dag ver scheuren de reusachtige ontploffingen de stilte. Kruisers, torpedojagers en koopvaardij schepen waren de successen van den eersten nacht. De schepen begonnen te branden en zon ken in de golven. Door de verrekijkers der Duitsche artillerie aan de kust kon men den ondergang van een kruiser met alle bijzonder heden gade slaan. De Duitsche eenmanstorpedo's zijn in zeer korten tijd geïmproviseerd onder de bijzondere omstandigheden van den oorlog aan de invasie kust. De „Obergefreite" Gerhold, die op 6 Juli in de Seinebaai met zijn éénmanstorpedo een kruiser der Auroraklasse tot zinken bracht, heeft den marinemedewerker van Interfnf van zijn onderneming verteld op den dag waarop hem namens den Führer het Ridder kruis werd verleend. De 23-jarige Gerhold had zich vrijwillig voor deze onderneming opgegeven. Zonder door den vijand te worden opge merkt kon hij de vijandelijke formatie voor de Ornemonding naderen. „Eerst zag ik zes stilliggende torpedojagers en daarachter een zevenden die patrouilleerde. Ik was zoo dichtbij, dat ik de Engelsche wachtposten, groote, krachtige gestalten, kon herkennen. De een leunde tegen een stuk afweergeschut, een andere rookte zorgeloos een cigaret. Ik kon alles duidelijk zien. Maar zij konden mij niet zien. De torpedojagers waren mij echter te klein. Daarom baande ik mij een weg door deze versperring. Daara«hter vond ik, zooals ik vermoed had, een groot oorlogsschip, een lichten kruiser. Ik zag twee Schoorsteenen en voor en achter tweelingstorens. Ik schoot mijn gevechtstorpedo af en wachtte op het resultaat. Ik wist dat» het komen moest. Toen barstte de ontploffing los, die mij wild heen en weer slingerde. Een reusachtige vuurgloed verblindde mij, de kruiser werd in rook wolken gehuld. Een hevige ketelontploffing deed de rest en de kruiser verdween met het voorschip omhoog in de diepte. Wild stroóide de vijand het vuur zijner machinegeweren over de zee, zonder mij te treffen." Gerhold trok zich daarna van de escorte vaartuigen terug en bereikte ongedeerd de kust. Gerhold vertelde ook van zijn leven. Voor hij bij de marine kwam was hij geestdriftig leider bij de Hitlerjeugd. Het opereeren met de „menschelijke torpedo", dat den onvoor waardelijken inzet van den geheelen persoon eischt, was hem juist naar den zin. En ook thuis vond hij een volledig begrip voor zijn vrijwillige aanmelding. Als curiositeit voeg de hij er nog aan toe, dat hij dit groote suc ces op zijn Naamdag hij heet Thomas heeft behaald. Verzetscentrum op den Balkan vernietigd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuidwesten van Caen gingen Engelsche divisies Zondag opnieuw tot den, grooten aan val over. Het zwaarste artillerievuur van land en van zee uit ondersteunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenige dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem, terug. In één penetra- tieplek wordt nog gevochten; 58 tanks werden daar stuk geschoten. In het gebied van St. Lo en in den sector ten Westen van de Vire on dernam de vijand ais gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrek kelijk zwakke aanvallen, die vruchteloos ble ven. Voor de Nederlandsche kust beschadigden patrouillebooten een Britsche torpedomotor boot ernstig. De boot moet als verloren be schouwd worden. Bij een zuiveringsactie in het gebied van Zuid-Frankrijk werSen 460 terroristen in ge vechten vernietigd. Het zware vuur van de V. 1 blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië lag het zwaartepunt van de ge vechten Zondag ten Noordoosten van Volterra, bij Arezzo en aan weerskanten van den Tiber. Terwijl alle met geconcentreerde krachten on dernomen aanvallen met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gingen de puin- hoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche ma rine schoten voor de Italiaansche Westkust een Britsche torpedomotorboot in brandd en dwongen andere booten den steven te wenden. In den Zuidelijken sector van 'het Oostelijk front nam de afweerslag ten' Oosten van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wisselvallige gevech ten werden de uit het gebied van Tarnopol en Loezk aanvallende Sovjet-Russische pantser strijdkrachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hier 125 vijandelijke tanks ver nietigd. Tusschen Pripjet en Duna hielden de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onze divisies verscheidene doorbraakpogingen van de bols jewieken. Bij Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad op den Westelijken oever van den Njemen ge- distancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten herhaalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tus schen Duna en Peipusmeer mislukten ook Zon dag talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetratiegebied ten Zuiden van Opotsjka kon de vijand na wisselvallige ge vechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaarte punten met sterke eskaders slagvliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewieken in scheervluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voer tuigen van den vijand werden vernietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door luchtdoelartillerie nog 9 andere vliegtuigen neergeschoten. Op den Balkan werd een vrij groot centrum van benden na harde gevechten gezuiverd. De communisten verloren ver over de 1400 dooden en talrijke gevangenen. Tal van lichte en zware wapens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoeveelheden munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden vernietigd of buit gemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen scho ten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi en luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardijschepen 6 Britsche bommenwer pers neer. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuid west Duitschland aan, o.a. Saarbrücken, Augs burg en met vrij sterke strijdkrachten Mün- chen. Vooral te München, waartegen de vijand binnen vijf dagen vier groote aanvallen heeft ondernomen bij een weersgesteldheid, die on gunstig was voor de eigen afweer, werden ten deele gevoelige schade en verliezen aan gericht. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een andere van het Zuiden ko mende formatie Amerikaansche bommenwer pers viel Weenen aan. Ook hier ontstond scha de en werden verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroorzaakt. Door strijdkrach ten der luchtverdediging werden 43 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Waar is Roosevelt? Roosevelt heeft in een brief aan den voor zitter van de democratische partij, waarin hij zich voorstander verklaart van een herbenoe ming van Henry Wallace tot candidaat voor het vice-presidentschap, o.a. nog gezegd: „Ik schrijf dezen brief thans, omdat ik vermoe delijk in de eerstvolgende dagen niet te Washington zal zijn". De brief was gedateerd 14 Juli. Weer wérkloozen te Rome. Er zijn reeds weer duizenden werkloozen te Rome, nu de Duitschers deze stad ontruimd hebben, aldus de Daily Express. Deze vwerk- loozen bestaan voor het meerendeel uit vroe gere Italiaansche soldaten, die niet meer tot een eenheid behooren, en duizenden ïfmbtena- ren, wier bureaux zijn gesloten. Sjimada van zijn post ontheven. Keizer leidt nieuwen minister persoon, lijk in zijn ambt in. Tal van besprekingen te Tokio. Het Japansche bureau van voorlich ting heeft bekend gemaakt, dat de Tenno persoonlijk Nomoera heeft in geleid in het ambt van minister van marine, als opvolger van admiraal Sji mada, die van zijn post ontheven werd. De ambtsoverdraging vond plaats in het Keizerlijk paleis. De nieuwe Japansche minister van ma rine, admiraal Nomoera, heeft in zijn eerste interview aan de pers Maandagavond ver klaard, dat de Japansche vloot haar op bouw voor dezen oorlog geëindigd heeft en dat zij thans in haar huldigen vorm op den weg naar de overwinning zal worden gebruikt. De verandering op den post van minister van marine is uitgevoerd om een einde te maken aan het gebruik, dat egn enkele persoon twee posten tegelijk, n.L dien van minister van marine en dien van chef van den generalen staf der marine, bezet. De snelle ontwikkelingen van den oorlog brengen verder talrijke problemen .met zich mede, die snel moeten worden opge lost en die het noodzakelijk maken, dat deze beide posten gescheiden bezet worden. De onvermijdelijk intredende wisseling in het oorlogsgebeuren eischt, dat een groote natie zich niet laat meesleepen door de vreugden en zorgen, welke de eischen van den slag begeleiden, maar met hechten moed, zooals dat een groot volk betaamt, koers zetten naar de eindoverwinning. No- In een communiqué van het Japansche hoofdkwartier wordt gezegd, dat de Engel- schen en Amerikanen in de maand Juni op de verschillende fronten van Oost-Azië in totaal 1460 vliegtuigen verloren hebben, waarvan 1179 in luchtgevechten werden neergeschoten en de rest op den beganen grond vernield of zwaar beschadigd is. De Japansche verliezen worden vermeld met 369 vliegtuigen. van den generalen staf van de marine moera verklaarde tenslotte," dat het Ja- behoudt. pansche volk vol vertrouwen naar zijn vloot kan zien, welke met verdubbelde vastberadenheid den oorlog tot aan het succesvol einde zal voortzetten. Maandag is voorts in Tokio een buiten gewoon groot aantal ministerieele bespre kingen gehouden. Tojo heeft geconfereerd met den minister voor welvaart en in aan sluiting hierop met drie ministers zonder portefeuille. Voorts had de minister van financien een bespreking met den staats secretaris van het kabinet. In aansluiting hierop werd Tojo des middags door den Tenno in audiëntie ontvangen, terwijl in zijn aanwezigheid ook de installatie van den nieuwen minister van marine, Nomoe ra, werd voltrokken. De bekendmaking be treffende de wijziging in het ministerie van marine is gepubliceerd even over 17 uur Tokiosehe tijd. Door de avondbladen wordt alleen het aftreden van admiraal Sjimada ^gemeld. Het blad Asahi Sjimboen wijst er op, dat Sjimada de functie van chef generalen staf van de „Wij verwachten de eerstvolgende dagen zware aanvallen van den vijand. Maar wij zul len hem dienovereenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken", aldus de nieuwe opperbe velhebber van de Duitsche weermachtdeelen in. het Westen, gen.-vel'dmaarschalk Von Kluge, tijdens een ontvangst, die hij in zijn hoofd kwartier gehouden heeft voor Duitsche oor logscorrespondenten. „De situatie", zoo ging de veldmaarschalk voort, „is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij zullen haar ook meester worden." In warme bewoordingen liet de maarschalk zich voorts uit over zijn ouden, trouwen medestrijder, generaal-veld- maarsehalk Rommel. „Het is duidelijk, dat Rommel en ik niets ongedaan laten, om klaar te komen met onze oude vijanden, de Engel- schen en Amerikanen, met wie wij 'reeds in den eersten wereldoorlog en in het eerste deel van dezen oorlog gestreden hebben." Von Klugë draagt alleen het Ridderkruis met het Eikenloof en de Zwaarden, het IJze-, ren Kruis le klasse, het Verwundertenabzei- chen en het lint van de Ostmedaille. Hij is een van die opperbevelhebbers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw contact houden met de in den strijd staande regimen ten en compagnieën. De voornaamste indruk, dien zijn sterke persoonlijkheid maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en een bijna jeugdig te noemen vitaliteit. Hij vertelt zelf, hoe hij die behouden heeft. „Ik kan slechts den raad geven," zoo zegt hij, „da gelijks te boksen en veel te zwemmen". Te vens is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den boschbouw. Voorts gaat zijn belang stelling uit naar historie, kunstgeschiedenis en architectuur. Zijn soldaten echter staan voor hem bovenaan. Zijn verklaringen over het invasiefront voortzettende, zeide de veldmaarschalk: „Het gaat om een strijd op leven en dood. Wij we ten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best. De invasie is door ons verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal hij waarschijnlijk nog harder worden, wij juichen het toch toe, dat wij thans gelegenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te weten. Wij hopen, dat het bij ridderlijken strijd-hlijft." De methode van den vijand om zich met zijn materieele overmacht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde beveiliging tegen alle gebeurlijkheden een weg vooruit te banen, stelt de Duitsche leiding niet voor problemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche bewapening spoedig een even wicht der materieele data in het leven zal roepen. De Daily Mail meldt intusschen uit het hoofdkwartier van Eisenhower, dat de toe stand in Normandië nog steeds kan worden gezien als een „afmattingsoorlog". De Ameri kanen knabbelen aan den Westelijken vleugel aan de Duitsche linies, de Engelschen en Ca- nadeezen aan den Oostelijken vleugel. Voor beide partijen zijn de gevechten buitengewoon moeilijk. De Geallieerden beschikken niet over een mogelijkheid hun strijdkrachten volledig te ontplooien. In het laaggelegen land aan den voet van Cotentin handhaven de Duitscher3 met zeer kleine groepen, die in het algemeen' tot één afdeeling beperkt blijven, het geheele front. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben aan de Westkust van Cotentin vier groote Fransche vluchtelingenkampen aangevallen. Er ontstonden verliezen. De barakken waren op verren afstand te onderkennen door groote Roode Kruisvlaggen. In de kampen bevonden zich tijdens den aanval ongeveer 20.000 Fran sche burgers, die have en goed verloren heb ben door het bombardement der Normandische steden en dorpen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers opereerden bij zeer slecht weer boven Oost- Fransch gebied tot %an de Zwitsersche grens. Uit eenige Oost-Fransche plaatsen wordt mel ding gemaakt van het uitwerpen van bommen, zonder dat er eenig zicht was op de aarde. Aantal terroristen en saboteurs doodgeschoten. De höhere SS und Polizeiführer en General- kommissar för das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den taffen moordaanslag op 15 Juli 1944 te Amsterdam op leden van de bezetten de macht, Is op 16 Juli 1944 een aantal gear resteerde terroristen en saboteurs standrechte lijk doodgeschoten. Wegens den laffen moordaanslag op den af- deelingsleider van het bureau van den burger lijken stand Van Daalen op 15 Juli 1944 te Rot terdam is op 17 Juli 1944 een aantal gear resteerde terroristen en saboteurs standrech telijk doodgeschoten. Hei probleem der wereldt?e?ligheid De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Huil, heeft verklaard, dat te Washington „voorbereidende besprekingen over de organisatie van hen lichaam voor de veiligheid der wereld" zullen worden gehou den, waarschijnlijk begin Augustus. Hij voegde hier echter aan toe, dat aan deze conferentie geen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en Tsjoenking zullen deelnemen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1