Haarlemsche Courant Zware strijd in Normandië verwacht. Admiraal Nomoera minister van marifie in Japan Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Japanners vernietigden in Juni 1460 vliegtuigen. Belangrijke verklaring over -Japans vloot. Toenemende strijd tusschen Loezk en Tarnopol. Munchen wederom aangevallen. Kennismaking met maarschalk Von Kluge. 289e Jaargang No. 165 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. T». Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 122J0 IJmuldenRembrandtlaan 55, I,fmuiden-O Hoofdredacteur: r. C. Berks. Dinsdag 18 Juli 1941 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem, Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal ƒ3,42, fr. per poafc ƒ3,73. Losse nummers 8 cent. K lm Sjimada van zijn post ontheven. Keizer leidt nieuwen minister persoon, lijk in zijn ambt in. Tal van besprekingen te Tokio. Het Japansche bureau van voorlich ting heeft bekend gemaakt, dat de Tenno persoonlijk Nomoera heeft in geleid in het ambt van minister van marine, als opvolger van admiraal Sji mada, die van zijn post ontheven werd. De ambtsoverdraging vond plaats in het Keizerlijk paleis. De nieuwe Japansche minister van ma rine, admiraal Nomoera, heeft in zijn eerste intervieuw aan de pers Maandagavond ver klaard, dat de Japansche vloot haar op bouw voor dezen oorlog geëindigd heeft en dat zij thans in haar huidigen vorm op den weg naar den overwinning zal worden gebruikt. De verandering op den post van minister van marine is uitgevoerd om een einde te maken aan het gebruik, dat een enkele persoon twee posten tegelijk, n.l. dien van minister van marine en dien van chef van den generalen staf der marine,bezet. De snelle ontwikkelingen van den oorlog brengen verder talrijke problemen met zich mede, die snel moeten worden opge lost en die het noodzakelijk maken, dat deze beide posten gescheiden bezet worden. De onvermijdelijk intredende wisseling in het oorlogsgebeuren eischt, dat een groote natie zich niet laat meesleepen door de vreugden en zorgen, welke de eischen van den slag begeleiden, maar met hechten moed, zooals dat een groot volk betaamt, koers zetten naar de eindoverwinning. No moera verklaarde tenslottè, dat het Ja pansche volk vol vertrouwen naar zijn vloot kan zién, welke met verdubbelde vastberadenheid den oorlog tot aan het succesvol einde zal voortzetten. tylaandag is voorts in Tokio een buiten gewoon groot aantal iriinisterieele bespre kingen gehouden. Tojo heeft geconfereerd mej, den minister voor welvaart en in aan sluiting hierop met drie ministers zonder portefeuille. Voorts had de minister van financien een bespreking met den staats secretaris van het kabinet. In aansluiting hierop werd Tojo des middags door den Tenno in audiëntie ontvangen, terwijl in zijn aanwezigheid ook de installatie van den nieuwen minister van marine, Nomoe ra, werd voltrokken. De bekendmaking be treffende de wijziging in het ministerie van marine is gepubliceerd even over 17 uur Tokiosche tijd. Door de avondbladen wordt alleen het aftreden van admiraal Sjimada gemeld. Het blad Asahi Sjimboen wijst er op, dat Sjimada de functie van chef van den generalen staf van dë' marine behoudt. Waar is Roosevelt? Roosevelt heeft in een brief aan den voor zitter van de democratische partij, waarin hij zich voorstander verklaart van een herbenoe ming van Henry Wallace tot candidaat voor het vice-presidentschap.- o.a. nog gezegd: „Ik schrijf dezen brief thans, omdat ik vermoe delijk in de eerstvolgende dagen niet te Washington zal zijn". De brief was gedateerd 14 Juli. Turksche pörs aan banden. De Turksche regeeringsinstanttes hebben de Turksche pers bevel gegeven van heden af buitenlandsche berichts nog slechts te publi- ceeren, wanneer zij door het Ahatolische tele- graafagentschap zijn overgenomen. Het af drukken van berichten afkomstig van buiten landsche nieuwsbureaux of omroepstations is verboden, evenals het overnemen van buiten landsche commentaren. Overtredingen zullen volgens de perswet worden gestraft. De pers te Istanboel heeft zich reeds aan dezen nieu wen order aangepast. In een communiqué van het Japansche hoofdkwartier wordt gezegd, dat de Engel- schen en Amerikanen in de maand Juni op de verschillende fronten van Oost-Azië in totaal 1460 vliegtuigen verloren hebben, waarvan 1179 in luchtgevechten werden neergeschoten en de rest op den beganen grond vernield of zwaar beschadigd is. De Japansche verliezen worden vermeld met 369 vliegtuigen. Verzetscentram op den Balkan vernietigd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuidwesten van Caen gingen Engelsche divisies Zondag opnieuw tot den grooten aan val over. Het zwaarste artillerievuur van land en van zee uit ondersteunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte dén vijand, eenige dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem terug. In één penetra- tieplek wordt nog gevochten; 58 tanks werden daar stuk geschoten. In het gebied van St. Lo en in den sector ten Westen van de Vire on dernam de vijand als gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrek kelijk zwakke aanvallen, die vruchteloos ble ven. Voor de Nederlandsche kust beschadigden patrouillebooten een Britsche torpedomotor boot ernstig. De boot.moet als verloren be schouwd worden. Bij een zuiveringsactie in het gebied van Zuid-Frankrijk werden 460 terroristen in ge vechten vernietigd. Het zware vuur van de V. 1 blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië lag het zwaartepunt van de ge vechten Zondag ten Noordoosten van Volterra, bij Arezzo en aan weerskanten van den Tiber. Terwijl alle met geconcentreerde krachten on dernomen aanvallen met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gingen de puin- hoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche ma rine schoten voor de Italiaansche Westkust een Britsche torpedomotorboot in brand en dwongen andere booten den steven te wenden. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front nam de afweerslag ten Oosten van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wisselvallige gevech ten werden de uit het gebied van Tarnopol en Loezk aanvallende Sovjet-Russische pantser- strijdkrachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hier 125 vijandelijke tanks ver nietigd. Tusschen Pripjet en Duna hielden de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onze divisies verscheidene doorbraakpogingen van de bols jewieken. Bij Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad op den Westelijken oever van den Njemen ge- distancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten herhaalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tus schen Duna en Peipusmeer mislukten ook Zon dag talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetratiegebied ten Zuiden van Opotsjka kon de vijand na wisselvallige ge vechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwharte- Mijnenvegers varen steeds opnieuw uit, om de scheepvaart wegen te zuiveren van vijandelijke mijnen en naar beneden te halen wat binnen het bereik van hun afweergeschut komt. (O-H P. cl KORT NIEUWS. De Franscha re.geering heeft 500 millioen francs beschikbaar ge steld voor een bui tengewonen ar beidsinzet en in het kader daarvan hulpmanschappen geplaatst bij cen trale punten der spoorwegen, post en telegraafdienst, alsmede van de water-, gas- en electriciteitsmaat- schappijen. In Hongarije is een regeerings- comiïiissaris voor het filmwezen be noemd. Hongarije is een der grootste Europeesche fiLm- producenten. „Wij verwachten de eerstvolgende dagen zware aanvallen van den vijand. Maar wij zul len hem dienovereenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken", aldus de nieuwe opperbe velhebber van de Duitsche weermachtdeelen in het Westen, gen.-veldmaarschalk Von Kluge, tijdens een ontvangst, die hij in zijn hoofd kwartier gehouden heeft voor Duitsche oor logscorrespondenten. „De situatie", zoo. ging de veldmaarschalk voort, „is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij zullen haar ook meester worden." In warme bewoordingen liet de maarschalk zich voorts uit over zijn ouden, trouwen medestrijder, generaal-veld- maarschalk Rommel. „Het is duidelijk, dat Rommel en ik niets ongedaan laten, om klaar te komen metonze oude vijanden, de Engel- schen en Amerikanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog en in het eerste deel van dezen oorlog gestreden hebben." Von Kluge draagt alleen het Ridderkruis met het Eikenloof en de Zwaarden, het IJze ren Kruis le klasse, het Verwundertenabzei- chen en het lint van de Ostmedaille. Hij is een van die opperbevelhebbers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw contact houden met de in den strijd staande regimen ten en compagnieën. De voornaamste indruk, dien zijn sterke persoonlijkheid» maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en een bijna jeugdig te noemen vitaliteit. Hij vertelt -zelf, hoe hij die behouden heeft. „Ik kan slechts den raad geven," zoo zegt hij, „da gelijks te boksen en veel te zwemmen". Te vens is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den bosshbouw. Voorts gaat zijn belang stelling uit naar historie, kunstgeschiedenis en architectuur. Zijn soldaten echter staap voor hem bovenaan. Zijn verklaringen over het invasiefront voortzettende, zeide de veldmaarschalk: „Het gaat om een strijd op leven en -dood. Wij we ten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best. De invasie is door ons verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal hij waarschijnlijk nog harder worden, .wij juichen het toch toe, dat wij thans gelegenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te weten. Wij hopen, dat het bij ridderlijken strijd blijft." De methode van den eskaders slagvliegers jdfcueken in KORT NIEUWS. Een groot aantal Syrische bankbiljetten, welke te Londen waren gedrukt en die per vliegtuig naar Cairo ver zonden werden, is onderweg gestolen. -Het geboor tecijfer van Oslo voor 1943"is hoo- ger dan geduren de dè laatste twin tig jaren. Op 1000 iijwoners konten J.3,55 geboorten voor, 53 pet. wa ren jongens, 47 pet. meisjes. Het goederen en reizigersver keer in Bulgarije is op last der re geering eenige maanden geleden onder het ministe rie voor oorlogs- economische transporten ge plaatst. Deze maatregel is nu opgeheven. van De prijsuitreiking door den Leider, den hoofdstormer, C. Geelkerken, en den stafleider, opperbanheer C. Quispel, vormde het hoogtepunt van de jeugdstormkampioenschappen 1944, welke te Hilversum zijn gehouden, (C.N.F.-Cino Pax c) punten met sterke den afweerslag en bracht den bolsj scheervluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voer tuigen van den vijand werden vernietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door luchtdoelartillerie nog andere vliegtuigen neergeschoten. Op den Balkan werd een vrij groot centrum van benden na harde gevechten gezuiverd. De communisten verloren ver over de 1400 dooden en talrijke gevangenen. Tal van lichte en zware wapens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoeveelheden munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden vernietigd of buit gemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen scho ten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi en luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardijschepen 6 Britsche bommenwer pers neer. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuid west Duitschland aan, o.a. Saarbrücken, Augs burg en met vrij sterke strijdkrachten Miin- chen. Vooral te München, waartegen de vijand binnen vijf dagen vier groote aanvallen heeft ondernomen bij een weersgesteldheid, die on gunstig was voor de eigen afweer, werden ten deele gevoelige schade en verliezen aan gericht. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een andere van het Zuiden ko mende formatie Amerikaansche bommenwer pers viel Weenen aan. Ook hier ontstond scha de en werden verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroorzaakt. Door strijdkrach ten der luchtverdediging werden 43 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen in het 'Rijn- landsch-Westfaalsche gebied, vijand om,zich met zijn materieele overmacht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde beveiliging tegen alle gebeurlijkheden een weg vooruit te banen, stelt de Duitsche leiding niet voor problemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche bewapening spoedig een even wicht der materieele data in het leven zal roepen. De Daily Mail meldt intusschen uit het hoofdkwartier van Eisenhower, dat de toe stand in Normandië nog steeds kan worden gezien als een afmattingsoorlog". De Ameri kanen knabbelen aan den Westelijken vleugel aan de Duitsche linies, de Engelschen en Ca- nadeezen aan den Oostelijken vleugel. Voor beide partijen zijn de gevechten buitengewoon moeilijk. De Geallieerden beschikken niet over een mogelijkheid hun strijdkrachten volledig te ontplooien. In het laaggelegen land aan den voet van Cotentin handhaven de Duitschers met zeer kleine groepen, die' in het algemeen tot één afdeeling beperkt blijven, het geheele front. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben aan de Westkust van Cot'entip vier groote Fransehe vluchtelingenkampen aangevallen- Er ontstonden verliezen. De barakken waren op verren afstand te onderkennen door groote Roode Kruisvlaggen. In de kampen bevonden, zich tijdens den aanval ongeveer 20,000 Fran sehe burgers, die have en goed verloren 'neb ben door het bombardement der Normandische steden en dorpen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers opereerden ^bij zeer slecht weer boven Oost- Fransch gebied tot aan de Zwitsersche grens. Uit eenige Oost-Fransche plaatsen wordt mei- ding gemaakt van het uitwerpen van bommen, zonder dat er eenig zicht^was op de aar-de. Aantal terroristen en saboteurs doodgeschoten. De höhere SS und Polizeiführer en Generaï- kommissar fiir das Sieherheitswesen maak! bekend: Wegens den laffen moordaanslag op 15 Juni 1944 te Amsterdam op leden van de bezetten de macht, is op 16 Juli 1944 een aantal gear resteerde terroristen en saboteurs standrechte lijk doodgeschoten. Wegens den laffen moordaanslag op den aff- deelingsleider van het bureau van den burger lijken stand Van Daalen op 15 Juli 1944 te Rot terdam is op 17 Juli 1944 een aantal gear resteerde terroristen en saboteurs standrech telijk doodgeschoten. Groote hitte in het Oosten. De groote hitte, die den strijd van de sol daten aan het Oostelijk front sedert eenige dagen bijzonder zwaar maakt,' strekt zich nu ook tot het Karelische front uit. 'Duitsche sol daten in Karelië spreken van een „onmoge lijke hitte van 's morgens tot 's avonds. In dit jaargetijde is de nacht in het Noorden zeer kort en in het waterrijke gebied is de hitte, door de voortdurend met waterdamp geladen lucht veel zwaarder te dragen dan in droge streken. Onder uiterst zware gevechten is het de laatste dagen aan de groep van kolonel Voa Porcet ten Zuiden van de Duna gelukt, den. omsingelingsring -der Sovjet-Russen te verbre ken en met medeneming van alle gewonden de aansluiting op de Duitsche hoofdgevechts- iinie te herstellen. Een gevechtsgreop van de 22-pantserdivisie .Wiking" onder bevel van luit.-kolonel Müh- lenkampf vernietigde onlangs in het gebied Kowel 90 procent van de aanvallende Sovjet- pantserformaties. Het probleem der wereldveiligheid De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Huil, heeft verklaard, dat te Washington „voorbereidende besprekingen, over de organisatie van een lichaam voor de veiligheid der wereld" zullen worden gehou den, waarschijnlijk begin Augustus. Hij voegde hier echter aan toe, dat aan deze conferentie geen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en Tsjoenking zullen deelnemen. Weer werklooxen te Rome. Er zijn reeds weer duizenden werkloozen te Rome, nu de Duitschers deze stad ontruimd hebben, aldus de Daily Express. Deze werk loozen bestaan voor het meerendeel uit vroe gere Italiaansche soldaten, die niet meer tot een eenheid behooren, en duizenden ambtena ren,'wier bureaux zijn gesloten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1