ÉCHERIfl Overheid steunt het speeltuinwerk LRRN'S De actie „De jeugd van de straat" in Haarlem. Nieuws uit de courant van gisteren. De parel der dranken. LflftN'3 PRODUCTEN PANIRAL NIEUWE WAPENS D. De robots" of hoe men de vliegende bommen, die nu al weken lang op Londen en Zuid-Engeland neerkomen, noemen wil, hebben een geduchte uitwerking. Voor zoo ver de evacuatie van Londen en het ver traagde tempo der invasie daar geen bewijs van afleggen hebben de hoogste gezags dragers in Engeland dit onverbloemd toe gegeven en er op gewezen, dat het ontbre ken van deugdelijke afweermiddelen een der grootste problemen van de geallieerde oorlogsvoering dezer dagen oplevert. Toen het nieuwe wapen werd ingezet is van Duitsche zijde te kennen gegeven en het werd met nadruk betoogd, dat niet al leen de intensiteit dezeri nieuwe actie zou toenemen, doch dat andere wapens gereed stonden en binnen afzienbaren tijd zouden worden aangewend. Dit woord is gestand' gedaan. Sedert eenige ëagen is een tweede nieuw wapen in den strijd gebracht en al zijn de mededeelingen nog te schaarsch om een begrip te vormen van de schade, die het veroorzaakt, het spreekt vanzelf, dat de tegenstander ook met de eensmanstorpedo rekening z&l moeten houden. Men kent thans het principe: Het nieuw ste '"wapen is een vereeniging van twee tor pedo's, waarvan er een de andere mede- voert. De bovenste biedt in een ruimte van 1,50 bij 0.75 M. een bestuurder gelegenheid van een bepaald punt uit zee te kiezen (het schijnt dat het geheel niet gelanceerd wordt maar eigen kracht te ontwikkelen) en zich naar zijn doel te bewegen. Tijdens deze vaart neemt de bestuurder uit een glazen koepel de omgeving waar en bedient met de beenen de stuurinrichting. Bij het voorwerp van zijn aanval gekomen haalt de bestuur der een hefboom over, wat ten gevolge heeft dat de onderste torpedo wordt afge schoten en, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel afstuurt, waar na de explosie volgt. Voor nadere bijzonderheden omtrent de eenmanstorpedo en de resultaten, dié er tot dusver mede behaald zijn, moge verwezen worden naar de rubriek buitenland. Hier mogen evenwel enkele woorden worden ge wijd aan de koerswijziging in de Duitsch oorlogsvoering, die sinds enkele weken aan den dag is getreden. Want dit is nu wel duidelijk: Duitschland heeft het initiatief genomen tot een zeer ingrijpende verandering van zijn bewape- ningsindustrie. Terwijl de oorlog voortging en de hoogste eischen stelde aan het krijgs beleid, terwijl zijn vijanden ongekende ■massa'soorlogsmateriaal aanvoerden ter voorbereiiing van den strijd op drie fron ten, heeft men in Duitschland onder een maandenlange luchtterreur het woord ge laten aan de technici en vertrouwen gesteld in hun nieuwe vindingen. Men achte zulk een besluit niet gering: een land, dat van alle zijden besprongen wordt door machtige vijanden en zich naar menschelijke bereke ning alleen om eigen verdediging 'kan be kommeren, zal gemeenlijk geen gelegenheid vinden tot andere aetiviteit dan welke deze -verdediging voorschrijft. Hier echter is de verdediger aanvaller geworden en wel met wapenen, die de tegenstander niet hanteert en waartegen dezen .vooralsnog geen af doend verweer ten dienste staat. Het eischt sterke zenuwen, onder zulke omstandig heden zulk een besluit te nemen. Want men vergete niet, dat de volledige omschakeling van het bekende naar het experiment ont zaglijk veel inspanning en bovendien de noodige tijd kost en dat er bovendien nog heel v/at maanden verloöppn, voordat men na de uitvinding aan den sëriebouw van een nieuw wapen toe is, ook al zijn deze nieuwe wapens betrekkelijk eenvoudig van con structie. De Duitsche „Griindlichkeit" heeft, naar het zich laat aanzien, hier wederom eei:' succes behaald, niet het minst een moreel succes. Want er moet aan den overkant van de Noordzee toch een gevoel van sterk on behagen rijzen bij de gedachte, dat in dit stadium van den oorlog, waarop twee jaar lang koopvolle verwachting was gevestigd, iederen dag nieuwe wapens door Duitsche zullen kunnen worden aangewend, die, naar van Duitsche zijde bereids is aangekondigd, zullen toenemen in hevigheid van effect. De bekpnde Schwarz van Berk, die verleden week in „Das Reich" de' éénmanstorpedo aankondigde, heeft te verstaan gegeven dat nieuwe vindingen thans reeds ook het jacht wapen en wel de nachtjagers ten goede komen. Men ziet: het begin is gemaakt en dat de Duitsche technicus hiermede aan het einde van zijn kunnen is, zal wel niemand gelooven. Ter beteugeling van de jeugdbaldadigheid en de criminaliteit onder de jeugd heeft de Nederlandsche Unie van Speeltuin Organisa ties de x bemiddeling ingeroepen van den Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, voor haar actie „De jeugd''van de straat". De N. U. S. O. die hij als overkoe- pelings-organisatie bij de jeugdzorg, speciaal voor wat- betreft het speeltuinwerk, heeft ingeschakeld, beijvert zich om de jeugd buiten den schooltijd door middel van-de bij haar aangesloten speeltuinvereenigingen nut tig en aangenaam bezig te houden, des zo mers in de speeltuinen door het vrije spel aan speeltuinwerktuigen en in de zand bakken, alsmede door de beoefening van spelen onder deskundige leiding. Des win ters in de clubgebouwen door daartoe ge vormde clubs voor muziek, zang, volksdans, gymnastiek en handenarbeid. De N. U. S O. is met de bij haar aangesloten vereenigingen reeds begonnen om de speeltuinen, ook in de avonduren, voor "de jonge kinderen en de rijpere jeugd open te stellen. Verschillende bal- en andere spelen worden daarbij be oefend. De Secretaris-generaal heeft zich met een (>rief tot de burgemeesters gericht, waarin hij o.a. opmerkt, dat, wil men echter een sterken dam opwerpen tegen de groeiende baldadigheid der jeugd, dan zal in vele ge vallen moreele en daadwerkelijke steun van de overheid, i.e. van de gemeentebesturen, onmisbaar zijn, door: le. Het oprichten van speeltuinvereenigin gen in samenwerking met de N. U. S. O. daar waar deze nog niet of slechts in geringen getale bestaan door het beschikbaar stellen van terreinen of reeds bestaande projecten spöêdig tot uitvoering te brengen. 2e. Door het beschikbaar stellen van loka liteiten voor clubwerk, in het bijzonder voor gymnastiek, volksdansen, zang, enz. 3e. Door, voor zoover noodig, materieelen steun te verleenen aan het speeltuinwerk, c.q. het zonder vergoeding beschikbaar stel len van lokalen en terreinen. De actie in Haarlem. De heer J. J. C. Ophuijsen, de ijverige propagandist voor het speeltuinwerk te dezer stede en secretaris van .het Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen, zeide met groote belangstelling den steun van het Departement vernomen te hebben. Met het gemeentebestuur van Haarlem is in den loop der jaren prettig samengewerkt en het heeft het speeltuinwerk steeds gesteund. „Toch zijn we er nog lang niet", zeide de heer Ophuijsen, „want de groote stad Haar lem telt nog maar zeven speeltuinen. In "Vele wijken," waar een tuin dringend noodig is, b.v. de omgeving van het Pretoriapiein, de Harmenjansweg men ga de kaart van Haarlem maar na is het werk der orga nisatie op zijn plaats. Er moet dus voor ge ijverd worden in de toekomst over meer ter reinen de beschikking te hebben en bij de werkzaamheden mag dus op den steun van de overheid worden gerekend. Een verbete ring in de huisvesting kan nog aangebracht worden, aangezien alleen „Het Oosterkwar tier" en „Flora" over goede eigen gebouwen beschikken." De actie „De jeugd van de straat" heeft ook de aandacht van de Haarlemsche bestu ren en dat zal in de komende vacantie blijken. Het aantal dames en heeren, dat zich heeft opgegeven, om de meisjes en jongens prettig bezig te houden, is weer groot, doch als er ouderen zijn, die ook leiding willen geven bij sport en spel, dan zal dat op hoogen prijs worden gesteld. De heer Ophuijsen deelde mee, dat vroeger de vereeniging voor Va- cantiebezigheden irr-actie was, doch dat sedert 1940 de speeltuinvereenigingen haar poorten open hebben gezet voor de kinderen, die vacantie hebben, om hun aangename uurtjes te bezorgen. Aan het einde der week begint voor de meeste Haarlemsche scholieren de vacantie. Zij, die gebruik willen maken van één der speeltuinen, kunnen nog een paar dagen zich zelf vermaken en op 31 Juli gaan de speeltuinen voor hen open. „Wat zij daar doen? Ieder bestuur van een tuin stelt een programma op, dat zal bestaan uit sport, spel, poppenkast, tooneel, muziek en zang. Een en ander hangt af van de moge- Hoofdredacteur; F C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R.# Kuiper (afw.), Haar lem. Sport en Stad: A. Overraeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en- omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de adverfentie-rubriek: W van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). ZATERDA^-15 EEN BYZONDERE DAc; VADER THUIS EN DAN 5CHAFT DE POT ERWTEN A TjL OF ERWTEN SOEP DAARJ MOESTEN JULLIE W/EP <=T EN W1NAEENS VANZH" R HEN VADER EN MOEDER KUNNER ER HAAST NIET TEC.ENOP" LAAT 2E MAAR'. PEUL vruchten,da's<;ezonde en stevkje kostslmon de wit heeft 2e altlid prima!" 9 lijkheden ter plaatse. Vermoedelijk worden hier en daar kleine wandeltochten gehouden en als de gelegenheid er is, worden wedstrij den tegen de jeugd van andere speeltuin vereenigingen georganiseerd. In de eerste plaats komen de kinderen, aangesloten bij een speeltuin in aanmerking, doch gaarne worden ook anderen verwacht. Prettig is het echter, als de leiding weet op hoeveel kinderen zij kan rekenen, zoodat aanmelden van te voren gewenscht is. Kosten zijn er niet aan ver bonden. In de eerste plaats stelt het ge meentebestuur een subsidie beschikbaar, de vereenigingen dragen in de kosten bij en dan wordt gehoopt dat particulieren zullen bijdragen. Dezen kunnen dat doen door stor ting van een bedrag op giro-rekening 349.323, ten name van den penningmeester van het Verbond. Als de financieele steun van de burgerij groot is, kan nog meer werk ver richt worden in het belang van de jeugd," besloot de heer Ophuijsen. Het blijkt dus, dat de speeltuinvrienden de actie „De jeugd van de straat" op bijzon dere wijze aanvatten en-daarvoor verdienen zij den steun van velen.' Mogelijk kan daar door bevorderd worden, dat minder baldadig heid op straat bedreven wordt. Mislukte overval te Amsterdam. Vijf doode# en vier zwaar gewonden. In den nacht van Vrijdag °P Zaterdag heeft een volkomen mislukte overval plaats gehad op het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwaihen daar twee auto's met tezamen twaalf man, overrompelden de be wakers en drongen naar binnen. Daar we r-» den zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automatische wapens de indringers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewond werden. De drie overige overvallers werden gear resteerd. Overval op postkantoor te Rotterdam. Maandagmiddag om vijf uur^s een over val gepleegd in het postkanito-or aan den Soetendaalscheweg te Rotterdam, door vijf gewapende mannen, die met pistolen dreig den en eenige geldtromtttels leegroofden, waarin ongeveer ƒ30.000 a ƒ35.000 was op geborgen. Da-ter werd in de omgeving een man aangehouden, die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van ƒ33.000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, mas- "kers en gummihandschoenen waren gebor gen. Vermoed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en dat de man op den uitkijk heeft gestaan. KORT NIEUWS Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben bij een meubelhandelaar te Rljssen groote voorraden kostbare vooroorlogsche artikelen 'Van allerlei aard in beslag geno men. Het was opgevallen, dat de handelaar al sinds enkele jaren weinig verkocht. Kwam men met ruilartikelen, zooals boter, vet, tabak of iets dergelijks, dan was er wel wat te koop. Eén ambtenaar kwant, eens kijken en ontdekte drie pakhuizen in~ften tuin, die volgepropt waren mef meubelen, textielgoe- deren, vloerbedekkingen, tapijten, kopjes, serviezen enz. enz. Het was zooveel, dat 14 vrachtauto's noodig waren om deze achter gehouden voorraden naar de opslagplaats van den dienst der Prijsbeheersching te ver voeren. De waarde dezer goederen berekend naar vooroorlogsche prijzen wordt op meer dan ƒ50.04)0 geschat. - Wethouder ir. H. Hondius is benoemd tot loco-burgemeestei van Tilburg. Hij blijft echter in Nijmegen wethouder van open bare werken. Bij het aanzetten van een tractor, die in een schuurtje stond bij de boerderij van den. landbouwer T. Willemsen in den Polepr te Uithuizen, schoot een steekvlam omhoog, die het gebouwtje in brand stak. Al spoedig deel den de vlammen zich mede aan twee groote landbouwschuren, welke tot den grond toe afbrandden. Maandagmiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in de woning van H. Machielse, gelegen aan de Kadedijk te Fijnaart.. Twee kinderen van vier jaar waren met lucifers aan het spe len in de met hooi en erwtenstroo gevulde schuur. Het gevolg was, dat de schuur in vlammen opging, waarbij ook een nieuwe dorschmachine verbrandde. Buitenland. Gisteren is officieel bekend gemaakt,-dat de Duitsche marine een nieuw wapen in den strijd heeft gebracht, bestaande uit een door één vrijwilliger bestuurde torpedo, die een tweede torpepo draagt, welke de bestuurder op een door hem gekozen doel kan afvuren. Admiraal Sjimada, de Jspansche minister van marine is afgetreden en opgevolgd door Nomoera; deze verklaarde, dat de Japansche vloot thans haar opbouwperiode achter den rug heeft en gereed is in haar tegenwoordige gedaante aan den strijd op beslissende wijze deel te nemen. Van het Oostelijk front werd toenemende strijd in den sector LoezkTarnopol gemeld. Het Duitsche weermachtbericht deelde voorts de vernietiging van een bendecentrum op den Balkan hiede. München was evenals eenige andere Zuid-Duitsche steden wederom het slachtoffer van een luchtaanval. De Duitsche opperbevelhebber aan het invasiefront heeft de meening uitgesproken dat binnenkort hevige strijd kan worden ver wacht in Normandië. Volgens onbevestigde berichten zou Roose velt Washington hebben verlaten. In Zweden zijn bij de hoofdstad des lands onverwachts manoeuvres op groote schaal gehouden. Binnenland. In den ouderdom van ruim 73 jaar is Zaterdag te Den Haag dr. P. C. Molhuysen, oud-directeur der Nationale Bibliotheek, overleden. Zaterdagavond heeft te Hengelo een 18- jarige jongen een moordaanslag op den min naar van zijn moeder gepleegd, waarbij hij zijn slachtoffer ernstig verminkte. De dader is gearresteerd. Voor de eerstvolgende distributieperiode der Oekraine-cigaretten zijn met ingang van 21 Juli van de roode bonkaart de nrs. 39.en 40 en van de blauwe bonkaart nr. 34 geldig verklaard. Stad. De heer G. A. Jongejan, thans pastoor te Zwijndrecht, is tot opvolger benoemd van pastoor Roovers alhier (R.K. Parochie Am sterdamstraat). Sport. „De Waterratten" heeft in Westzaan een waterpolo-tournooi gewonnen; in den eind strijd werd Z.I.A.N. met 42 geklopt. De driekringenwedstri^d gymnastiek te- Koog aan de Zaan had tot resultaat, zoowel bij de heeren als dames: 1. Zaansche T. K. 2. Alkmaar e.o.; 3. Kertnemer T. K. De Zevenkampdag van de voetbalclub R.C.H. is bij de senioren gewonnen door Wim Hanse en bij de adspiranten door P. v. d. Sar. Te Amsterdam overleed in den ouder dom van 41 jaar de bekende voetballer Wim Anderiesen, aanvoerder van Ajax en van het Nederlandsch elftal. ets «pinnoweb is de moderne dameskous. Zoo n kous teil Ie repareeren (s onbegonnen werk. Daarvoor zijn onze kousenrepa- ratrices die er in geschoold zijn onzichtbaar de ladders op te halen, ook In de fijnste kou*. van/ij i5 ct. Gr. Houtstraat 34, Amsterdamstraat 54, Gen. Cronjéstraat 45 en Heemstede, Binnenweg 76 Vloeibaar -fruitI Geeft de ledige flesschen zoo spoedig mogelijk terug. Uit voorrond leverbaar door. KENNEMER AGENTURENHANDEI tlOEMENDAAl »AN «<u i DIT MERK 8N DB NAAM OAftANoeeRenoe XWAUTBIT VAN HST PRODUCT Klaar in een trip! kttik- en /es andere voedingHsouten vindt o in tabletten m Verhoogt de waarde van voeding.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2