Een bezoek aan de Ruine van Brederode Het smaakt werkelijk naar vleeschnat! oe Gruyter Itwrttrsüïi De wandeling gaat dezen keer naar het hartje van Kennemerland, de Ruïne van Brederode. De vacantieganger kan aan dezen tocht een heelen dag besteden, want wil hij na het bezoek aan de resten van het oude kasteel, zich nog eenigen tijd aange naam verpoozen, dan kan hij een bezoek brengen aan het natuurbad „Velserend". Als hij echter liever een rustig plekje wil opzoeken, dan bieden Santpoort en Bloe mend-aal daartoe goede gelegenheden. De tocht er heen is bijzonder mooi, vooral als Bloemendaal bereikt is via de Klever- laan. Voorbij den spoorwegovergang kiezen we de Iepenlaan, een deel van het mooie Kinheimpark. loopen dan lapgs het station in de richting van de Ned. Hervormde Kerk op het Kerksplein. Lang zullen we hiet- niet blijven en mogelijk is er een volgenden keer meer gelegenheid dit reeds drie eeuwen bestaande kerkgebouw nader te bekijken. De Donkerelaan gaan we over en dan aan het einde even rusten op de Genestetbank, waar we een wondermooi landschap heb ben. U heb ik uitgelezen Mijn bosch en duin en dal Daar halt mijn thuis mocht wezen U eer ik bovenal. Aan deze régels van P. A. de Genestet zal men moeten denken op dit schoonste plekje van Bloemendaal mei op den voorgrond het Meertje van Ca- Wandelingen in de omgeving van Haarlem prera. Het doel van dagwandeling is echter de ruïne en langs de Bre- derodelaan pas- seeren we het in 1849 in gebruik genomen Provin ciaal Ziekenhuis, alvorens we links af naar het kasteel loopen. Op deze plaats blijven we langer ep daarom vertellen we hierover wat meer. Als stichter van een burcht wordt genoemd Graaf Amout. die in 990 tot den bouw liet overgaan. Voltooid heeft hij het niet gezien, want in 998 sneu velde hij.. De bedoeling was Haarlem te be schermen tegen ce benden, die dikwijls uit Kennemerland en Waterland rooftochten ondernamen. Een eigenlijk kasteel is in 1250 .floor Willem van Brederode ge bouwd eTT uit teekeningen blijkt, dat er een imposant bouwwerk stond. Tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten ging het kasteel voor een aanzienlijk deel verloren en ongeveer vijftig jaar moesten de bewoners van deze streek tegen een ver woest slot kijken. Eerst in 1478 was het kasteel zpodariig opgeknapt, dat .Vrouwe Jolanda van Laiaing, de wei uwe- van Reij- nout van Brederode daar haar intrek kon nemen. Zoo -fraai als vroeger was het ge bouw niet meer, daar alleen de donjon en de aangrenzende toren waren hersteld. Lang bleef de weduwe er echter niet, want haar werd een aangenamer verblijf aangeboden Daarna is het niet meer bewoond gewor den. Bijzonder in verval geraakte het kasteel in 1573, toen de Spanjaarden het als het ware den genadestoot brachten door brand te stichten. Nog eenigen tijd bleef het kasteel In handen van de familie Van Brederode. totdat Wolfert van Brederode op 21 Juli 1679 ongehuwd overleed. Later zijn ce goederen overgegaan aan het ge slacht Lippe Detmold en in 1725 namen de Staten van Holland en West-Friesland zè over door den aankoop van de heerlijkheid Brederode met Kennemerland. De over blijfselen liet men liggen totdat in 1862 tot restauratie is overgegaan. Negen jaar had men noodig, om de grachten uit te diepen, en de puinhoopen op te ruimen. Daarna was de ruïne te bezichtigen, waarvan dui zenden in den loop der jaren gebruik heb ben gemaakt. De liefhebbers van de zwemsport blijven nog even in het natuurbad, dat eind Mei 1935 in gebruik is genomen en zij kunnen hun gedachten nog even laten gaan over de rijke historie van deze omgeving. ..Vel serend" was oorspronkelijk een landhuis van Johan Overrhijn van Schoterbosch, meesterknaap van Bredero-'e. dat hij in 1638 liet bouwen. Honderd jaar geleden was „Velserend" als logement bekend en in. 1920 liet de heer Ant. Meijer daar een hotel in richten. De wandelaars zetten hun wandeling voort en gaan over den Duinweg naar het station Santpoort, niet om per trein huiswaarts te keeren, doch de Wüstelaan op te gaan, waar een prachtige villawijk is en het Burge meester Rijkenspark lokt tot een wandeling. Daar is tevens een goede gelegenheid, om wat uit te rusten. De Wüstelaan volgen we later weer, passeeren het Zwitsersch chalet, vroeger een boerderij, de voormalige be waarschool en de boschwachterswoning Bosch-Beek. Een kort oogenblik vertoeven we nog bij de twee eeuwen bestaande mo len ,,De Santhaas" en de Ned. Herv. Kerk. In 1844 werd Santpoort een zelfstandige ge meente van de Ned. Hervormden en in dat jaar werd een gebouw gesticht, dat in 1916 afbrandde, waarna een nieuwe kerk ver rees. De Rijksstraatweg, die naar Haarlem terugvoert, i.s inmiddels bereikt. De achterblijvers van „Velserend" vinden deze routé mogelijk wat ver om. Zij kunnen den Bergweg achter het Provinciaal Zieken huis, langs de algemeene .begraafplaats kie zen. waardoor zij een prachtige wandeling hebben. Ook is de tocht door het Duinlust park aan te bevelen. Zomerconcert der H.Q.V. Het Rotterdamseh Philharmonisch Orkest speelde ditmaal onder leiding van Piet van Mever en maakte direct al een goeden indruk met een levendige, pittig gerythmeerde ver tolking van Weber's Oberon-ouverture. Het tweede nummer van het programma, het vioolconcert in D (K.V. 218) van Mozart, zat niet zoo stevig in den haak en deed vermoe den dat de voorbereiding niet al te intensief was gebeurd.,.Dit voor wat het samenspel er. de begeleiditrg betrof. Soiist was de heer Cor de la Bije TDiens spel was in de eerste twee deelen tamelijk ongelijk, soms onzuiver, rhyt- mjsch vlak en weinig overtuigend en dan weer eens aannemelijk. Maar in het slotdeel leek het alsof de solist alle remmende oorza ken te boven kwam en hij volkomen ontdooi de. Zoo werd dan dit aardige Rondeau met zijn karakteristieke alternatief in een gra cleus musiceeren met geest en smaak weer gegeven. Waarmee Cor de la Bye het bewijs gaf dat hij meer in den mars heeft dan zijn interpretatie aanvankelijk liet vermoeden. Aangenaam w.as daarna de kennismaking met de Mei-Sinfonietta van Gerard Boedijn, a"an welker vertolking dirigent van Mever zijn beste zorgen besteed had 'en waarmee hij dan ook terecht een dankbaar succes oogstte. Het werk stelt geen hooge eischen aan den gemiddelden toehoorder, geschreven als het is in een stijl dien njen nu niet bepaald nieuw kan noemen en die velen uit operafragmenten van Massenet, Puccini en Bru.ieau bekend in de ooren moet klinken. Boedijn copieert deze componisten niet, maar hij heeft sterk hun invloeden ondergaan en weet handig te goo chelen met wat eens hun vondsten waren Eenige Nederlandsche thematiek vormt een goed tegenwicht. Er is iets guls en blijs in deze muziek van den Hoornschen componist, ze heeft iets feestelijks en richt z.'ch om haar kleurigheid en ongecompliceerdheid tot de groote massa, zonder bepaald banaal te wor den. Dat is voorzeker een verdienste, die in zekeren zin opweegt tegen haar tekort aan persoonlijkheid. D^-componist, in de zaal aanwezig, kon zich overtuigen van het goede onthaal van zijn werk bij het Haarlemsche publiek. Tot slot leidde Van Mever met het noodige élan het symphonisch gedicht Finlandia van Sibelius, dat aan den avond een effectvol slot gaf. JOS. DE KLERK Rectificatie. In mijn verslag over „De Minnestreelen" in de krant van Dinsdag sloop een hinderlijke zetfout. Van „Pinkster- sequenz" maakte de zetter „Pinkster requiem"! J. de K. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het Vrijdag-de beurt aan het restant van de letter J. van Jonk af en Ka tot en met Knib en Zaterdag is het de beurt aan Knie tot en met Kost. ZES JUBILARISSEN BTJ DE GEM. REINIGING. Morgen, 21 Juli zijn zes werklieden vijf en twintig jaar verbonden aan de Gem. Reiniging; hun namen zijn W. A. Wijkhui zen, T. Koer, R. Smits, A. A. Calandt, C. Hak en Th. Venings. Laatstgenoemde wenscht het feit onopgemerkt voorbij te laten gaan. Donderdag 27 Juli hopen de heeren P. D'Haenc en J. J. Scholten hun-zilveren ju bileum in dienst van de Gem. Reiniging te vieren. VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN Twee firmanten, wonende in Bloemendaal en Den Haag, die veertien dagen geleden in hooger beroep terecht stonden, wegens over treding van de warenwet, zijn door de Haar lemsche rechtbank van rechtsvervolging ont slagen. Zij brachten puddingpoeder zonder bon in den handel en bij een onderzoek door den Keuringsdienst voor war'en was gebleken, dat er zand in zat. Het poeder was vöor een deel gemaakt uit crocusbollen en daardoor ^s het mogelijk, dat er zand in het poeder was geraakt. De officier van justitie had te gen beiden een geldboete van 500 geëischt. DAMESKLEEDINGSTUKKEN GESTOLEN Een coupeuse, wonende <*n het Oranjeplein, heeft aan de politie kennis gegeven, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdagrit haar paskamer een donkerblauw mantelpak. een mantel zonder voering en een zwarte zijden japon zijn gestolen. AGENDA DONDERDAG 20 JULI. Groote Kerk: con cert mannenkoor Proza en Poëzie, 7.30 uur. Palace: „De dochter van den brandstichter" (18 j.) 2 en 8 uur. Luxor: „De Belhamel" (18 j.) 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Carnaval der lief de" (18 j.) 2.30 en 7.30 uur. Moviac Pedro moet hangen" (18 j.) 2.30 en-8 uur. Rembrandt „Rigoletto" 2.30, 6 en 8.15 uur (18 j.) VRIJDAG 21 JULI. Bioscopen, middag- en avondvoorstellingen, nieuw programma. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag, H'stede Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de adverlentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede (tijdelijk afwezig). Vechtpartij op het dak a#;p het $paarne. In den middag van 24 April had <3e 29-jarige J. J. v. E. gezien, dat er cognac werd bezorgd in een wijnpakhuis aan het Spaarne 36, waar na hij zich liet insluiten, met de bedoeling eenige' liters alcohol te stelen. Des avonds deed de directeur van de wijnzaak de ronde in het pakhuis en bespeurde onraad. De insluiper had zich verdekt opgesteld, zoodat de ^direc teur hem niet kon zien. Daarom heeft hij de politie gewaarschuwd, waarna spoedig de wachtmeester W. Siekman verscheen. Een on derzoek werd ingesteld en op het dak ontdekte de wachtmeester den man. die zich achter een schoorsteen schuil hield. De politieman ging eveneens het dak op, dat bijna dertien meter hoog is. Hij trok zijn revolver en verzocht den ander zich over te geven, waaraan deze oogen- sehiinlijk gevolg gaf. Op het oogenblik. dat de wachtmeester de revolver In zijn zak wilde steken, om de handboeien aan te doen, greep Van E. hem aan en beiden lagen op den rand van het dak. Spoedig was assistentie versche nen, waardoor de politieman in een betere po sitie kwam te liggen en de inbreker kon wor den overmeesterd. Tevoren had hij nog ge zegd: „Ik heb niets meer aan mijn leven en iij gaat mee", vermoedelijk met de bedoeling den wachtmeester van het dak te gooien en een einde aan zijn eigen leven te maken. Bij het overbrengen naar het bureau van politie heeft de man zich nog eenige malen verzet. Donderdag had Van E. zich voor de Haar lemsche Rechtbank te verantwoorden; hem was ten laste gelegd: diefstal, poging tot dood slag en wederspannigheid. Verdachte gaf de feiten toe. Als getuige werd o.a. de wacht meester van politie gehoord, die mededeelin- gen deed over de vechtpartij op het dak en over de hachelijke situatie, waarin hij ver keerd heeft. Een worsteling was ontstaan en de politieman kwam met zijn hoofd zelfs over den rand van het dak. Doordat burgers hulp verleend hebben, door aan de beenen van den verdachte te trekken, kon de wachtmeester weer opstaan. Verdachte gaf niet den indruk een woesteling te zijn, doch zenuwachtig door de ontdekking. Dr. A. Verjaal, die een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte had ingesteld Besteed steeds een goed deel van Uw vervangings middelenbon aan OE GaaVTRR's jus, saus en soep Ben pittig aroma! EeooDdtarvecsche smaak! V KORT NIEUWS EenuV-jarig meisje, dat ervan verdacht wordt haar moeder, haar broers en vier dienstboden vergiftigd te hebben is op een boerderij in Bretagne in hechtenis geno men. In de fabrieken van Wright te Lock- land (Ohio) staken 450 arbeiders van een bijzonder belangrijke afdeeling, waardoor 15.000 andere arbeiders noodgedwongen het werk wel moesten neerleggen. De uit Argentinië teruggeroepen Ame- rikaansche ambassadeur Norman Armour is benoemd tot leider van de Ibero-Ameri- kaansche afdeeling in het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken. Te Manilla is men er in geslaagd de tot dusverre niet benutte bestanddeelen der kokosnoten te verwerken tot een substan tie, die bijzonder geschikt moet zijn voor de vervaardiging van schoenen. Volgens een nieuwe bepaling moeten de in Zwitserland levende emigranten voor hun reizen in Zwitserland speciale vergun ning aanvragen. Woensdagmiddag kwam mej. R. Visser—, Schuur in haar woning in het Achterom te Lemmer in aanraking met een brandend zeide dat Het moeilijk was een dennitievepg^.Qjgyj^jQggjgj^ tengevolge waarvan haar kleeren vlamvatten. Met zeer ernstige brandwonden moest de vrouw in het zie kenhuis worden opgenomen, waar voor haar leven wordt gevreesd. Eveneens, doch niet met ernstige brandwonden, werden ter be handeling naar het ziekenhuis gebracht de drie gebroeders Rottinee, die in hetzelfde huis als mej. Visser wonen. De secretaris-generaal van het Departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming, heeft bepaald, dat de Rijks beurzen, welke tot dusver als rentelooze voor-» schotten werden verstrekt, in het vervolg dit karakter niat meer zulten dragen. Te begin- diagnose vast te stellen. Spr. achtte den ver dachte ontoerekeningsvatbaar voor de daden, behalve voor den diefstal: 'iris gewenscht. dat hij voorloopig niet Ln dè maatschappij: terug komt. De officier van justitie, mr. Van den Burg, zeide, dat de wachtmeester zich als een moe dig politieman heeft gedragen. Spr. was van meening, dat behalve de diefstal en de weder spannigheid, de poging tot doodslag bewezen was, omdat verdachte niet alleen 'n einde aan zijn ieveip wilde maken, maar tevens den wachtmeester daarbij wilde betrekken. Ten slotte eischte spr. een gevangenisstraf van 10 maanden en ter beschikkingstelling der regee-llnen met de voor den cursus 19441945 te ring. Na het pleidooi van mr. Van Löben Seis bepaalde de rechtbank de uitspraak op 1 Aug. GELDIGHEIDSDUUR VSlN MELK BON NEN C Van 6 Augustus a.s. af zal men op de melk- en taptemelkbonnen niet meer. zooals fot dusverre, reeds op den Vrijdagmiddag waarop de bonnen worden bekend gemaakt, doch pas op den daarop volgenden Maandag gestandaardiseerde melk en taptemelk kun nen koopen. Deze regeling is om redenen van practiscjien aard getroffen. Op Se melkbon- nen, welke op Vrijdag 4 Augustus worden bekend gemaakt, mag dus eerst op Maandag 7 Augustus melk en taptemelk worden afge leverd en in ontvangst genomen. V«or consumenten, die gebruik maakten van de mogelijkheid om reeds op Vrijdag en Zaterdag melk op-de nieuwe bonnen te be trekken, beteekent dit- dus. dat zij met de bonnen, welke van 23 Juli tot en met a Augustus voor gestandaardiseerde en tapte melk zijn aangewezen, iets langer zullen moeten toekomen. Voor degenen, die eerst des Maandags op de nieuwe bonnen melk kochten, verandert er in feite niets. Burgerlijke Stand. HAARLEM 20 Juli 1944. BEVALLEN: 16 Juli H. C. SchipperFelix, d.; 17 Juli. A. Dorst—Eggink, d.; 18 Juli, C. J. M. van der KolkRoosen, d.; C. J. van der Beek Steenman, d.; C. Harmsen-Eggink, z.; H. Klaas- senVos, d.; 19 Juli, W. G. BuentingSneijders, z.; M. P. CobelensBergman, d.; E. M. Booms —van Lunenburg, z.; M. J. C. Roosen—van Eeden, d.; M. van der Velden-^van der Hoek. d.; H Schippers—van Hunen, d.; A. H.Vermeer—Kot- terink d. OVERLEDEN: 18 Juli, M. J.. 3 m., d. van C Huizinga, Allard Piersonstraal; H. S. de Jong0 de Jong^ 82 j. Spaansche Vaartstraat; E. HeeriS —van Andel, 71 ;j,. Leidschevaart; 19 Juli, R. van Dijk—Kanis, 85 j... Garenkokerskade. ONDERTROUWD: 20 Juli, E. D. Hessels en M. F. H. Jansse; R. L. Poelmann en J W. Bekker. GEHUWD: 20 Juli, S. W. Dijkstra' en E. J. de Graaff; W. Drogtrop en W. H. Lukkien; W. R. M. Noordhoff en E. J. Verhagen; E. J. J. Be nard en J. S. H. Jansen/ Nieuws uit de courant van gisteren. Buitenland. In België en Noord-Frankrijk is bij decreet van den Führer het tot dusver bestaande mili taire .bestuur door een burgerlijk bestuur ver vangen, aan het hoofd waarvan staat als Rijks commissaris de Gouwleider Grohe. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat Saipan fti handen der Amerikanen is, waarbij de Japansche bezetting den helden dood vond. Ter gelegenheid hiervan heeft generaal Tojo een verklaring afgelegd. Uit Amerikaansche kringen in Rome ver neemt men, dat Roosevelt binnenkort een bezoek aan Rome zal brengen. Binnenland. Met ingang van Dinsdag 25 Juli wordt voor de bezette Nederlandsche gebieden het slui tingsuur verviHlfgd tot 21 uur en het begin van het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden, vervroegd tot 22 uur Bij een mislukten overval op het Huis van Bewaring te Amsterdam door twaalf personen zijn cr vijf gedood en vier zwaar gewond. Maandagmiddag is op het postkantoor te Rotterdam een overval gepleegd waarbij geld uit trommels geroofd werd. Kort daarop werd een man aangehouden, die vermoedelijk op den uitkijk heeft gestaag. Te Bergen op Zoom £\;en drieling geboren. Stadsnieuws. Ook in Haarlem zal het Verbond van Speel- tuinvereenigingen de actie „De jeugd van de straat" organiseeren; de speeltuinen worden 31 Juli-opengesteld voor scholieren, die vacantie hebben. Klachten over levering van aardappelen kunnen consumenten schriftelijk indienen bij het plaatselijk bureau van de Stichting ter be hartiging van de belangen van den Ned. De tailhandel in Aardappelen, Koudenhorn 58. verleenen beurzen zullen dus'geen terugbe talingen meer behoeven plaats te hebben. Naar te Washington officieel is bekend gemaakt, werden tot op heden 5 millioen Amerikanen voor den militairen dienst afge keurd. In het munitiedepot der Amerikaansche marine in Port of Chicago bij Martinez in Californië heeft een ontploffing plaats gehad, die 600 dooden en gewonden heeft gevergd. Het stadje is prhctiseh met den grond gelijk gemaakt. Vice-luchtmaai'schalk Baker is be noemd tot stafchef van het Britsche lucht- wapen in het Middellandschezee-gebied. Hij was chef van het technische opleidings commando. OSSCHE DROGIST HAD NOG VOORRAAD De drogist J. C<^x, tg Oss, had nog een zeer grooten voorraad behangselpapier en andere artikelen, die voor ziekenhuizen e.d. onont beerlijk zijn, maar practisch nergens meer te koop waren- Cox bracht dit evenwel niet op normale wijze in den handel, maar liet hoo- gere prijzen betalen of levensmiddelen bij leveren, Het kwam voor, dat hij in één week tijd 100 eieren en 2 a 3 pond boter ontving, plus nog de opbrengst van zijn extra prijsver- hoogingen. Bij een hem eenigen tijd ge- ■eden door opsporingsambtenaren gelasten verkoop van behangselpapier bleek C. te hooge prijzen tq hebben gevraagd. Bij het hiernaar ingestelde onderzoek kwamen toen uit een verborgen ruimte de pakken zeep, haar- en stofkammen, drop, eau de cologne, enz. te voorschijn, alsmede de levensmiddelen, die hij van zijn cliëntèle. had losgekregen. De voor raden zijn aan het publiek en de ziekenhuizen verkocht, de levensmiddelen verbeurd ver klaard en Cox is door den Bosschen inspec teur voor de prijsbeheersching met 15.000 beboet. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 21 JULI 1944. hilversum i, 414.4 m. 6..45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gjwrrnastiek. 7.IS Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Varieerende morgenklanken. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Licht oohtendconcert, 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Orkest Malando. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Amuse mentsorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 orkest Boyd Bachman. 13.45 Voor de 'rco-uw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Zang en piano. 16.00 Act. reportage, event, gram.muz. 10.15 Zang en orgel. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Operette- en opera klanken. 18.00 Op den uitkijk. 18.30 Symphonieorkest van Parijs en solist. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De sociale voorman maakt U wegwijs. 20.00 Van allemansga ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 2J2.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Gram.muz. 22.30 Disco-variété.. 23.1524.00 Dansplaatjes. Hilversum ii, 301.5 m. 17.00 Dansorkest en solisten. 17.30 Soldalenfunk „Nord-West". 18.30 Jos Rixner concert. 19.00 bn O Nieuws en act. besch. 19.15 Voor cfe jeugd. 19.20 Operaconcert. 20.4* lk floot eenssportpraat- je. 20.30 Gram.muz, 20.40 Mededeeling van het NAF. 20.45 Beethovenprogramma. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.30 stem van het Rijk,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2