E&UL klaroen PRUDENT Ontijdig geweeklaag. Lekkere Pannekoeken met I PANKO Niemeijer's NIEUW MERVA-HOVA v Be Bisschop van Winchester heeft op een Diocesaansche conferentie medegedeeld, dat in de eerste week van de invasie de Engel- sche troepen minder verliezen aan dooden hebben geleden dan de bevolking in Zuid- Engeland in de eerste dagen der vliegende bommen. Be bisschop gaf vervolgens uiting aan zijn hoop. dat de officieele instanties in Engeland de Duitschers er opmerkzaam op zullen maken, dat hun nog zwaardere voor waarden zullen worden gesteld, wanneer zij „nieuwe nog duivelachtiger middelen" gaan gebruiken. In politieke kringen te Berlijn acht men deze uitlating van een prominenten verte genwoordiger van de Anglicaansche kerk opmerkelijk genoeg om zich hiermede bezig te houden. Men bevestigt de verwachting van den Engelsehen bisschop in zooverre, dat de Duitschers inderdaad nog krachtiger en doeltreffender vergeldingswapens zullen gaan gebruiken en wel wapens, waartegen nog minder afweermogelijkheden bestaan dan tegen de V. 1. Overigens is men in dezelfde kringen van meening, dat juist de hoogwaardigheidsbe- kleeders der Anglicaansche kerk zich het allerminst kunnen beklagen over het ge bruik van het Duitsche vergeldingswapen. Men herinnert zien te Berlijn b.v. nog al te goed de uitlatingen van den Aartsbisschop van Canterbury en van het officieele ker kelijke orgaan „Church of England", waarin maar al te dikwijls uiting gegeven werd aan hun vreugde en voldoening over de bombardementen der geallieerden op de burgerbevolking en over de verwoesting der Duitsche steden. Het past den Bisschop van Winchester niet nu te weeklagen over de uitwerking der V. 1 nadat hij vroeger met geen woord zijn afschuw te kennen heel't gegeven over de wreedste aanvallenvmet phosphor en brand bommen op de Duitsche burgerbevolking. Overigens, zoo..verklaart men in politieke kringen nog. is het niet noodig de aandacht van het Duitsche volk te vestigen op het feit. dat als gevolg van het gebruik van hef vergeldingswapen nog zwaardere voorwaar den gesteld zullen worden. 'Het Duitsche volk weet zelf het allerbeste, zoo verklaart, men met klem. wat zijn lot zou zijn wanneer het den vijand zou gelukkgn de overwin ning te behalen. Daarom zal het Duitsche volk verhinde ren, dat het zoo ver komt en zal tyet strijden tot de definitieve overwinning. Wat ten slotte de „haatgevoelens" betreft, die door het gebruik van de V. 1 in het Engelsche volk jegens het Duitsche volk zouden zijn ontstaan, wijst- men er te ^Berlijn op, dat deze niet te vergelijken zijn met den haat en verbittering, waarvan het Duitsche volk als gevolg Van de wreede luchtterreur der Angjp-Amerikanen vervuld is. Ten slotte acht men te Berlijn de uitlating van den Engelschen bisschojvin zooverre zeer typee rend. daar hierdoror door een bevoegden geestelijken mond de steeds onaangenamer wordende uitwerking van de V. 1 wordt be vestigd. Oproep tot evacuatie van Parijs. Alle Parijsche bladen zijn verschenen met een oproep tot de vrouwen en tot kinderen beneden de 14 jaar tê Parijs, om, in het belang van de voedselvoorziening van.de stad, te evacueeren. Door het Roode Kruis en „Se- cours National" zijn reeds bureaux opgericht, tot welke men zidh kan wenden, wanneer men genegen is de Fransche hoofdstad te verlaten Officieel is bekend gemaakt, dat de Zuid- Fransche steden Avignon, Tarscon, Arles en BeauccTire Maandag door Engelseh-Amerikaan- sche bombardeurs zijn bestookt. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. De Frajische regeering heeft een fonds op gericht van 500 millioen francs voor het be talen van buitengewoon werk aan spoorlijnen, aan post en telegraaf en bij de maatschappijen voor water-, gas- en electriciteitsvoorzieningen GROOT AANTAL SPOORWEGDIEFSTALLEN TE OSS OPGEHELDERD. Met de aanhouding van een lopdsknecht op het station te Oss heeft de politie aldaar een zeer groot aantal in de laatste maanden ge pleegde spoorwegdiefstallen tot klaarheid kun nen brengen. Het bleek dat deze jongeman, v. d. B. geheeten. gedurende langen tijd onge stoord alle mogelijke goederen, zooals dran ken, schoenen, doch vooral groote partijen tex tiel uit de op ."het emplacement geparkeerde spoorwegwagens heeft kunnen weghalen, waarbij hij door zijn vader werd^geassisteerd. Deze is thans ook in arrest gesteld. De gesto len vóorradep zijn zeer groot en vertegenwoor digen een aanzienlijke waarde. Dat het tweetal zoo lang met deze praktijken heeft kunnen doorgaan, kwam voornamelijk door het feit, dat de spoorwegrecherche en' de politie den indruk hadden, dat de diefstalleA te Nijmegen werden gepleegd. Naar aanleiding van deze zaak zijn te Oss nog een tiental andere per sonen gearresteerd, die ^ls helers waren opge treden en de gestolen goederen regelmatig hadden opgekocht. Een aanzienlijk deel der opgekochte goederen kon in beslag genomen worden. Nu wordt het tenminste weer interessant. Wij hebben ons wekenlang gruwelijk ge- ergerd en we hebben behoorlijk gekankerd, omdat wij ons in het vijfde oorlogsjaar over bodig voeldenopstaan, ochtendsport, eten, exercitie, eten, wagen-verzorging, eten, slapen dat was onze dagindeeling der laatste maan den. We kregen het gevoel dat we op de vet- weide waren geplaatstopeens groot alarm. Al gauw bemerkten we, dat het geen spelerij doch ditmaal ernst was De invasie was begonnenNu wordt het weer interessant. Dag en nacht is het thans sjouwen, sleepen en maar rijden, rijden en nog eens rijden op de prachtige wagens, die den heelen tijd zoo tergend gereed stonden, zonder dat wij ze mochten berijdenWij voorzien het luchtwapen van het noodige materiaal en voelen ons weer echt NSKK-mannen van de gruppe Luftwaffe. Werkers, vrachtrijders, die afwisseling, spanning en avontuur beleven kunnen in^volle teugen, medehelpers van het nieuwe Europa. Vandaag reden we in een teruggewonnen Fransch dorpje en vernemen de bolsjewistische methoden der Amerikanen: valsch geld zonder handteekening geven ze den winkeliers voor hun waren. Wie zich er tegen verzet heeft, is alles kwijt,-velen zelfs hun levendat zijn de bevrijdershet zijn de bolsjewieken uit de UfS.A., waartegen iedere ware Nederlander stelling neemt door vrijwillige melding bij het N.S.K.K. Meldingen geschieden bij: Ersatzdienststelle der NSKK, Gruppe Luftg/affe, Den Haag, •Lange Vijverberg 10. De cultuurdienst van de Wieringermeer heeft in den Noord-Oostpolder een aan tal tuinbouwbedrijven aangelegd, waarop reeds vele gewassen zijn geoogst. Het be spuiten van koolplanten tegen Braai- hartigheid. (C.N.F.-Van Buiten Pax c) V 1 00* GEVONDEN VOORWERPEN. Broche, Schimmel, Aelbertsbergstraat 50; breiwerk, v. d. Werf, Bakenessergracht 61; beursje met inh., De Koek, Garenkokerskade 27; horloge, v. Niel, Groote Houtstraat 86; jekker, De Bruin, Heerensingel 127; porte- monnaie met inh., Brouwer, Lange Heeren- vest 20rd.; id. Caro, Sophiastraat 25zw., id. Tukker, Fa'oriciusstraat 25; rozenkrans, Scholte Duvenvoordestraai 78; sierspeld, Borgerding, Raamvest 21; taschje met inh., Brouwer, Leid- chestraat 122; badpak, v. d. Kruijff, Gen. de Wetstraat 8rd.; roeiboot, Vink, Leidschevaart 466; portefeuille met inh., Rijker, Schotersingel grasschaar. De Boer, Karei van Manderstraat 16; schoenen, v. Boekei, Tuinlaantje 2 A; tasch met inh.. Wed. Bleeker, Tetterodestraat 80; vulpen, Daalder, Vredenhofstraat 15. NIEUWE UITGAVEN. „Het Eeuwige Hart" door Hans Domlnik is een werkje, dat, gedeeltelijk in novelle-vorm geschreven, bijzonderheden vertelt over de geschiedenis van het horloge. Dominik wijdt een belangrijk deel van zijn boekje aan den Neurenberger „meester" Peter Henlein, den vader van het zakuurwerk en de eerste „oerleins". Deze geïllustreerde uitgave ver scheen bij de N.V. Uitgevers maatschappij „Atlanta" te Amsterdam. Bij denzelfden uitgever zag „Het geheim van Stradivarius" door Margot Boger het licht. Hierin wordt de laatste episode uit het leven van den beroemden Italiaanschen vioolbouwer behandeld. Het boek beschrijft het complot, dat gesuaeed werd met het doel den hoogbejaarden meester het geheim zijner wonderbaarlijke scheppir^gen te ontrooven. Honkbal GOEDE TEGENSTAND VAN R.C.H. De krachtmeting R.C.H.S.C. Haarlem, waarmede Woensdagavond het jaariijksche tournooi om den Schotenbeker aan den Vergierdeweg geopend werd, is na spannenden strijd ,met 52 door de eerste-klassers gewonnen. Haarlem dankte die overwinning kan eigen slagvaardigheid en veld- fouten van de tegenpartij in de tweede innings, waarin alle vijf punten werden gescoord. R.C.H. kon alleen in de tweede, vierde en zevende slag- beurt spelers over de thuisplaat brengen, cjoch had in vrijwel alle innings honken bezet. Heden avond wordt het tournooi voortgezet met de ont moeting Schoten—H.H.C. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1943/1944 HAAR- 1 I' MSCHE DAMCLUB. De wedstrijden om de clubkampioenschappen zijn voortgezet met de _nae resultaten: Hoofdklasse: D. Sehiijnemakers- wint van Ph. G. Amelung Jr.; J. H. Meure remise met Chr. Gerritsen. Door laatstgenoemden uitslag behaalde J. H. Meure den 2den prijs in dezen wedstrijd, terwijl de derde pi ijs werd gewonnen door J. W. van Dartelen. Zooals bekend, legde F. Raman beslag op den kampioenstitel. Eerste klasse: W. de Goede wint van J. Otter. Zomerwedstrijd: J. B. Sluiter Jr. wint van L. iCisch; P. H. Meure want van A. J. Oreijius; F. Raman wint van J. Holm; G. Bakker wint van J. Piek; P. van Dijk wint van G, J* Steenkist; J. W. van Dartelen wint van G. Eising; J„ B. Slui ter Jr. wint van A. J. Oremus; F. Raman wint van W. de Goecle; J. Holm wint van A. J. Ore mus; P. H. Meure remise met L. Kisch; J. B. Sluiter Jr. wint van J. Holm; J. van Looij wint van A. Smit. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. AANSTELLING BIJ DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De waarnemend directeur generaal van politie maakt bekend, dat er wederom gelegenheid be staat tot aanstelling bij de Nederlandsche politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen 33 jaar oud ziin en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 me ter, blootsvoets gemeten. Gehuwde personen, die den leeftijd van 24 jaar niet hebben bereikt, komen niet in aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter verkrijging van de voorgeschreven sollicitatieformulieren te wen den tot het hoofdbureau van politie in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Arnhem en tot het gemeentehuis in de overige plaatsen van inwoning. Aldaar kunnen tevens nadere mlichtingen wor den verkregen omtrent den duur der opleiding de overige toelatingseischen, de wijze van sol- liciteeren enz. Sollicitaties van personen, die niet op de voor geschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde gelegd. „BESTELLRECIITE" VOOR STAALPLATEN. Ter vereenvoudiging in de wijze van overdracht, van „Bestellrechte" voor staalplaten ten behoede van Duitsche opdrachten zal het rijksbureau voor ijzer en staal van heden af hoeveelheden ,,Be- stellrechte" venrwdd op „Eisendeckungsbeschei- de" uitgereikt door of namens de „Zentralauf- tragsstelle", boeken op een ten name van belang hebbenden te openen rekening ..Bestellrechte" voor platen tot 3 mm", resp. ..Bestellrechte voor platen van 3'mm en dikker". De overdracht van „Bestellrechte" aa'n derden in het binnenland kan vervolgens geschieden door gebruikmaking van een nieuw model (no. A 1243) bewijs van overdracht ,,D" (Verkrijgbaar bij de Kamers van Kóóphandel en Fabrieken). Voor die gevallen, waarbij „Bestellrechte" niet afzonderlijk worden overgedragen, kan ook~het reeds bestaande be wijs van overdracht „D" worden gebruikt. Bij gebruikmaking yan de rubrieken „Bestellrechte" voor platen draagt men uitsluitend ..Bestell rechte" over zonder ijzercontingent. Wil men zoowel een ijzercontingent als het ..Bestellrecht voor platen" aan in het binnenland gevestigde ondernemingen overschrijden, dan vult men achter de rubriek „ongelegeerd" (c.q. .gele geerd") de gewenschte totale hoeveelheid con tingentsgewicht in, terwijl daarnevens in één der rubrieken ..Bestellrechte voor platen" he4 contingentsgewich: der platen van de order, wordt vermeld. Betreffende de afwikkeling van vóór het verschijnen van deze publicatie uitge reikte „Eisendeckungsbeseheide" uitsluitend voor „Bestelli echte" ontvangen belanghebbenden na dere mededeelingen van rijksijzer. De wijze van overdracht .van ..Bestellrechte" naar het buiten land blijft ongewijzigd. VERKOOP STAMBOpKVEE. Voortaan zal het mogelijk zijn bij verkoop van vrouwelijk stamboekvee, dat wordt verhandeld tusschen leden van het stemboek, het gewicht te doen overschrijden van den leveringsplicht van den verkooper op dien van den kooper, ook indi«n de dieren niet worden getaxeerd. Daartoe kan. indien kooper en verkooper zulks zijn over eengekomen, stamboekvee ter weging worden aangevoerd op de taxatiemarkten of op door de provinciale voedselcommissarissen nader vast te stellen plaatsen en tijdstippen. VElëeEKERING RUNDVEE. De bepalingen van de regeling op den handel in gebruiksvee houden in, dat, indien op de taxa tiemarkten voor rundvee eeft rund wordt ge kocht, dit van het oogenblik der toewijzing af voor rekening ep. risico is van dengene, aan wien het is toegewezen, dat is van den vee houder op wiens aankoopvergunnmg het rund is toegewezen. Overwogen is, of voor dit risico, dat transportschade, wettelijke aansprakelijk heid e d. omvat, éen collectieve verzekering zou worden ingevoerd. Het bedrijfschap voor vee en rieesch is echter voorshands niet voornemens een dergelijke collectieve verzekering voor te schrijven. Het wordt aan de beslissing van den veehouder overgelaten of hij zich tegen het risico wil verzekeren, indien hij tot verzekering besluit, kan hij zulks zelf doen of door den voor hem optredenden handelaar laten doen. In het laatste geval zullen de daaruit voortvloeiende kosten boven de vastgestelde provisie van den handelaar, welke 2 pet. van den koopprijs be draagt door den opdrachtgever aan zijn han delaar moeten worden vergoed. HANDEL IN SCHAPEN EN LAMMEREN. Voor het vervoeren van lammeren worden geen geleiaebiljetten meer uitgereikt, zoodat de vrije markten niet meer kunnen worden gehouden. Zoowel voor het vervoeren van schapen als voor lammeren, geboren in 1944. worden dus geen ge lei debiljetten afgegeven, behalve: 1. bij verwei den tusschen perceelen van hetzelfde bedrijf; 2. voor vervoer naar slachtveemarkten en nood- siachtpiaatsen; 3. voor vervoer van slachtscha pen en -lammeren, /voorizen van slaehtveemarkt merken; 4. Voor 't vervoer van stamboekschapen en stamboeklammeren tusschen stamboekleden onderilng, wanneer een schriftelijk gunstig ad vies van het betrokken stamboek kan worden overgelegd. Met de merking der lammeren wordt direct aangevangen. Het ligt in de bedoeling in den nazomer, met het oóg op de noodzakelijke verschuivingen van fokmateriaal, het vervoer van schapen en lam- meren ^eer mogelijk te maken. In TILBURG wyzen de ranke spitte» van de fraaie Hetrvelsclit Kerk U van verte al den weg. Ook daar leven tra dities voort, door en door Nederlandsch, gelijk die van het geurige bakje troost, dat we nog dage* lijk* genieten door koffiesurropaat Norka vlugkokende roggevlokken, een graanproduct dat U smaakt! Vraag uw winkelier Quaker Oafs - Graanproducten N.V. 7 Steeds dat gevoel van spanning Een gevolg van 'slapte! Neem Nerva-Nova, het krachtig versterkende pre» paraat, dat U snel weer fit maakt en bestand tegen de zorgen van allen dag. 2.^0 p. doos. By a pot)i. en drog VJ \s \eY.V.e< *s' PUDDINGPOE2£Ri?ECiALISTEH SINr>c 1>-/ Verduisteren: van 22.00 tot 5.45 uur TANDPASTA - met ditpergon tegen tandsteen j NEDERLANDSCH FABRIKAAT* t 175 I DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST vraagt: Gediplomeerde ZIEKEN- en KRAAMVERPLEEGSTERS. voor Utrecht, Haarlem en Rotterdam. Schriftelijke aan melding bij de Leidster van de Verpleegstei sgeim eenschap Hoofdafdeeliog Medische Za ken van den Nederlandscnen Volksdienst, de, la Reyweg 522, 's-Graven'hage. Gymnast. Lyceum te Over- veen vraagt vr. LEER KRACHT in rythmische gymnastiek. Br. onder no. 2780 Bureau van dit blad. Assurantie-bedr. vraagt voor Haarlem en Omstreken twee INCASSEERDERS. Zij. die bekend zijn met het. verzeke- ringsbjedr. genieten de voor keur. Brieven met opgave v. referenties, leeftijd en gods dienst, onder no. 2715 Bur. van dat blad. In kl. eenv. gez. wordt een NET MEISJE gevr. voor hulp i. d. nuish., met ihuisel. verk. Br. Mevr. de Heus, Toren laan 12, Blaricum (Gooi). Mevr. CRAMER, Jansstr. 10, vraagt voor zoo spoedig mo gelijk. tweemaal per week een WERKSTER. Bii de Stichting Bloembollen- Surptusfonds.Sahouwburgstr. 45. Haarlem, kan direct ge plaatst worden een bekwaam TYPIST(E). Diploma Steno Strekt t. aanbeveling. Alleen schriftel. soil, met uitv. inl. aan bovenstaand adres. Heer. ambtenaar, vraagt KAMERS m. of zonder pens., bij voorkeur Haarlem-Nd. Eigen meubilair. Br. onder no. 2778 Bureau van dit blad. TE HIT:R om.g. Zaanenlaarr 2 gestoff. Kamers met gebr. van keuken. Br. onder no. 2750 Bureau van dit blad. Groot Metallurgisch bedrijf ii} 't Westen des lands, zoekt voor zijn Werktuigkundig ERVAREN- TECHNISCH- ADMINISTRATIEVE KRACHT, i.i ivet bezit van hef diploma M.T.S. afd. Werktuigbouw kunde. Eigenhandig geschre ven brieven met uitvoerige beschrijving, levensloop en opleiding worden, vergezeld van een recente foto. inge wacht onder no. 2024 V. F. aan Advert. Kant, J. H. DE BUSSY, Rokin 62, Amst.-C. ZIT-SLAA PK. agb. v. Dame of Heer, b.b.h.h., m. of zond. pension, of MTS'er. bij Stat. Bloemendaal, in Haarlem N. Br. onder no. 2749. TE HUUR op goeden stand te Haarlem-Zuid, zeer groote KAMER met of zond. kook- gelegenh. Gescihikt v. Dame alleen; per 1 Aug. Br. onder no. 2745 Bureau van dut Wad.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3