De nieuwe bonnen ARNHEM IJMUIDEN Diploma-uitreiking Nijverheidsschool. Naar wij vernemen zullen de diploma's van den dagcursus der Nijverheidsschool Zaterdag 22 Juli te negen uur 's morgens worden uitgereikt. Voorzichtigheid gewenscht. Nog steeds hebben de jongens er graag eenig risico voor over om gratis met een auto mede te rijden. Zij klimmen achterop de zoogenaamde gasdolly's, maar vergeten over het algemeen hoe gevaarlijk dit is. Wanneer een auto stopt of een onverwachte beweging maakt komen de jongens op den weg terecht, hetgeen uiteraard niet op zachtzinnige wijze geschiedt. Talrijke malen zijn er reeds ongelukken van min of meer ernstigen aard gebeurd. De jeugd doet er dan ook goed aan dit gevaarlijke spel ach terwege te laten. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer Ph. J. Hille- brink is voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in Boekhou den geslaagd. Het examen boekhouden van de Associatie voor Practijkexamens in Boekhouden werd met goed ge.volg door onzen plaatsgenoot den heer A. van Beilen en onzen oud-plaatsgenoot den heer A. Post afgelegd. CABARETMIDDAG V. W. C. Het staat nu vast, dat er Zondag 3 Sep tember door de Velser Wandelsportcommis sie in hotel Vreeburg te Bloemen laai een cabaretmiddag zal worden gehouden. Het zal de eerste maal zijn. dat een dergelijke bijeenkomst door de V. W. C. wordt georga niseerd. Besloten is het programma door leden van de beide aangesloten vereeni- gin'gen te doen verzorgen. Onder meer is er een balletgroep gevormd, welkq reeds onder bevoegde leiding met oefenen 'is begonnen. De regie .van dezen middag is in handen van den heer F. Hunsche te IJmuiden. DE KENNEMER JAGERS. De eerstvolgende tocht, waaraan door leden van De Kennemer Jagers zal worden deelgenomen, is die te Alkmaar, welke Zon dag door de vereeniging De Kaaskoppen zal worden georganiseerd. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG. Groote tarbot 8.506.00, kleine 5.353.50, groote griet 5.35—5.00, kleine 2.702.50, groote tong 87, kleine 5.852.50, mullets 1.00, groote roocle poon 3.00. k. haai 0.60, kleine hakfe 1.701.50, wijting' 0.80! kabeljauw 2.202.00, groote gul 1.651.50, kleine gul le soort 1.351.20, 2e soojrt 0.80, groote rog 1.00—0.70, middelschol 3.00, kleihemiddelschol 2.50, kleine schol 2e soort. 2.00, 3e soort 0.80, 4e soort 0.50, kleine.schar 0.30, vispuf 0.10, bot 1.00. Alles per kg. VELSEN SPORTFEEST IN DE WATERVLIET- STRAAT. Een tweetal organisatoren zijn op de ge dachte gekomen, om evenals de beide voor gaande jaren ook thans weer een sportfeest voor de jongens uit d» Watervlietstraat en zijstraten te houden. In hun voornemen zijn zij, dank- zij de groote animo van vele ouders, volkomen geslaagd, wat tevens de voorbereidingen vergemakkelijkte. Uiter aard is er onder de jeugd een groote belang stelling en zelfs moesten verdere aanmel dingen tot deelname worden stop gezet. Hoe groot de medewerking is, blijkt wel uit het feit. dat voor nagenoeg alle deelnemers aar dige prijzen beschikbaar zijn, terwijl boven dien nog een versnapering zal worden aan geboden. Dinsdagmiddag zullen de jpngens elkan der in een zevental nummers bekampen, waarvan hardloopen. hindernisloop en blok jes rapen deel uitmaken. Het belooft dus wel een prachtige dag voor de Watervliet-jeugd te worden, maar zeker ook voor hen, die hiertoe het initia tief namen. AGENDA Vrijdag 21 Juli. SANTPOORT Jeugd huis: Bijeenkomst Postzegel vereeniging Santpoort, 7.30 uur. BEVERWIJK. Gem. Sportpark: Onderlinge wedstrijden H.A.V. Suomi, 6.30 uur. zon Arnhem niet zijn zonder 290 eeuwenoude Neder- rijnsche St. Enie- bint-toren. En wet zou Nederland zijq zonder de traditie van het dagelijk- tche kopje troost, dat ons nog altgd wacht, dank zij koftiesurrogaat BEVERWIJK ZEVENKAMP V.V.B. De zevenkamp welke de Voetbalvereeni- girig „Breesaap oorspronkelijk Zondag zou houden vindt thans Zaterdagmiddag plaats op het Beverwijk-terrein. De deelnemende leden zijn ingedeeld in vier groepen en be staan uit veteranen, senioren, junioren en adspiranten. Daar ongeveer dertig leden uitkomen in den zevenkamp te Haarlem gelden deze wedstrijden tevens als oefening. LAATSTE THUISWEDSTRIJD DER HONKBALLERS Het was voor de rood-witten Zondag wel een zeer onfortuinlijke dag; zelf verloren ze onverdiend van Schoten 2, terwijl Zand- voortmeeuwen tegen alle verwachting in E.H.S. met een nederlaag huiswaarts zond. De laatste thuiswedstrijd van Beverwijk, die Zondagmorgen te 10 uur in het Sport park wordt gespeeld, is voor de rood-witten derhalve uiterst belangrijk. Zoo deze ont moeting verloren wordt, is de kans, dat de onderste plaats nog in andere handen over zal gaan, uiterst miniem. Het negental zal in de volgende opstel ling verschijnen: H. Wezenaar (werper), H. J. Sluiters (vanger), G. Ploo, A. de Rui ter. Th. van Roon (le, 2e, 3e honk), J. van Roon (korte stop), F. Cnossen, J. Maenhout en J. Korridon (velders). Het tweede negental, dat stevig op de onderste plaats staat, trekt naar H. F. C. Haarlem 3 en zal vermoedelijk' weer met leege handen huiswaarts keveren. DAMES-ATHLETIEKKAMPIOEN- SCHAPPEN VAN „IvENNEMERLAND". Den liefhebbers van athletiek w.achten Zon dag interessante wedstrijden, welke des middags te half twee in het Gem. Spost- park worden gehouden. Dé H.A.V. „Suomi" organiseert dien dag de athletiekkampioen- schappen van „Kennemerland" voor da mes, welke met niet minder interessante estafettewedstrijden voor heeren om den ,.Kennemerland"-bokaal worden aange vuld. Niet minder dan ruim 180 dames en meis jes zuilen trachten de diverse eereplaatsen voor het kampioenschap van Noord-Hol land te behalen, wat tot uiting komt in de groote inschrijving. Tien yereenigingen ko men naar Beverwijk en wel „Gita". „Con cordia". „Turnlust (alle Haarlem), „Zaan land" (Zaandam), „Lycurgus" (Kromme nie), „A.V.A." (Alkmaar), „H.A.V." (Den Helder), „Dovus" (Heiloo) en „H.È.O." (Hoogkarspel). De heeren-wedstrijden om den Kenne- merlandbokaal bestaan uit de estafettes 4 x 100 M., 4 x 400 M„ Zweedsche estafette (400 300 200 100 M.), Olympische estafette (800-400-200-200 M.) en_3 x 1000 M. Hier aan nemen deel ploegerTvan H.A.V. „Haar lem", H.A.V. Helder, Zaanland en Suomi, terwijl Doves en A.V.A. op enkele dezer nummers uitkomen. Haarlem verschijnt z.eer sterk en o.m. zullen Han de Roode, Dick Hagtingius, Jan Koopman starten, die verleden jaar het Ned. record 4 x 1500 M. verbeterden. Voorts komt „Helder" met Piet' Huurman en Rotier, eveneens zeer be kende loopers, zoodat ongetwijfeld een prachtige athletiekda^ wacht. LEDENVERGADERING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Door de Doopsgezinde Gemeente van Be verwijk zal Donderdag 27 Juli te half acht in de Doopsgezinde Kerk een ledenverga dering worden gehouden. De belangrijke agenda vermeldt het jaarverslag van den leeraar en de verslagen van den boekhou der (tevens over de Mennozaal), de finan- cieele commissie en de commissie voor ge- meentedagen en -avonden. Verder hebben er verkiezingen plaats van een lid van den kerkeraad, een plaatsvervangend lid dfr financieele commissie en een lid van de commissie voor gemeentedagen en -avon den. D.E.M.-ATHLETEN NAAR LEIDEN. Den leden van D.E.M.'s athletiekafdee- ling wachten Zondag interessante wedstrij den. Te Leiden zal een driekamp worden gehouden, waaraan behalve door D.E.M. door het Leidsche D.O.C.O.S. en het Haar- lemsche Holland zal worden deelgenomen. In het D.E.M.-kamp wordt voor deze ont moeting veel belangstelling aan den dag gelegd. Ook de junioren van D.E.M. zullen Zon dag naar Leiden trekken. Aldaar wordt na melijk de juniorencompetitie voortgezet. Er mag ongetwijfeld een spannende strijd worden verwacht. De resultaten van de D.E.M.-leden, die zich tot nu toe goed weerden, worden met belangstelling tege moet gezien. PREDIKBEURTEN ZONDAG 23 JILI i.rvniDEX \e<l. Hervormde Kerk (in de Kerk te Bloe, "m end aal) 10: Ds. L. Lager wey. UMUIDHX-OOST Ned. Hervormde Kerk. Velserduinweg 9: D«. G. F. Callenbch. Gerei*. Kerk, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. Oud-Katholieke Kerk (De Goede Herder kerk), Veis er du in weg 10.45: H. Dienst. Chr. Geref. Kerk (Ver. gebouw), Kalver- straait) 3 0 en 3.30: Leesddenst. Vergadering van GeloovigenWillemsbeek- weg 10: Ee re dienst. 4.30: Bediening des Woords. Xed. Lutli. Genootsehp. Geen dienst. VELSEN Ned. Jferv. Kerk (Geref. Kerk), Konings weg IX. 15: Ds. G. F. CallenbacTi, van IJm.-O. Gereformeerde Ker(c, Koningsweg 9.30 en 4: Dienst. SANTPOORT Ned. Hervormde Kerk, Ensohedélaan. 10: Ds. R. H. Oldeman. Medewerking Kerkkoor. Ned. Hew. Kapel, Pastorieweg 10.15: Ds. J. Plr. v. d. Ros, van Tuil en 't Waal. 5.15: Ds. G. de Roest, van Beverwijk. Geveform, Kerk, Enschedélaan 9.30 en 5: Die- "t. Geref. Kerk in H. V., Wustelaan. 10.15: G. L. I. Stockmann, van Amsterdam. Oud-Katholieke, Kerk (Ned. Herv. Kerk) Burg. En-sehedélaan 3.30: H. Dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk 10: Ds. J. J. Creuiz- berg, van Hees. Gereform. Kerk. C. H. Moentplein 10 -gn 5: Ds. M. Feitsma. T. Avondmaal. Ver. v. Vrij/. Hervormden, Parklaan. 10: Ds. H. A. Enklaar, te Den Helder. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10: Dr. Alb. Vis. Evang. Luth. Gemeente 10.30:.Ds. J. A. Hau- mersen. van Kampen. Oud-Katli. Kerk. Geen dienst. Voor de periode van 23 Juli tot en met 5 -Augustus zijn op de bonnen 31 en 32 ver krijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, yielk, t-eptémelk en v^eesch. Voorts zijn in die periode geldig: 182 en 183 bloem. 184 125 gram gort, 185 125 gram gemengd rqeel, D 60 250 gram gort, E 60 250 gram kindermeel of voedingssuiker, 31 A en 31 B ieder een half rantsoen boter, 186 100 gram 20 plus of magere kaas, 31 IV2 Kg. aard appelen, 31 toeslag 1 Kg. aardappelen, 187 suiker, 188 jam, 189 vervangingsmiddelen, C 61, D 61 en E 61 kinderdrankpoeder, 31 150 gram versnaperingen, 31 en 32 1 rant soen sigaren, tabak of cigaretten. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. is op de bonnen „Boter 31 A" en „Boter 31 B" 125 gram boter per bon verkrijgbaar. Voorts is voor genoemd tijdvak bon „Algemeen 184' aangewezen voor 125 gram gort en bon „Algemeen 185" voor 125 gram gemengd mee!. Van Maandag 24 tot en met Zaterdag 29 Juli a.s. geven de aardappelbonnen 31 elk recht op IV2 kilogram aardappelen, terwijl de bonnen „Toeslag 31" recht geven op 1 Kg. Extra kaas Destijds is bekend gemaakt, dat van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. vette inplaats van magere kaas beschikbaar zou worden gesteld. Ter verkrijging dezer vette kaas moest de bon „Algemeen ^54" vóór 2 Juli j.l. bij den leverancier worden ingeleverd. Voor het genoemde tijdvak zou dus geen bon voor magere kaas worden aangewezen. Thans kan worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van '23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. boven dien nog op de normale wijze een bon voor magere kaas «al wórden geldig verklaard. Het zoo even genoemde rantsoen vette kaas moet dus als extra rantsoen worden be schouwd. Weer vette kaas op een vóör- inleveringsbon. Van 20 Augustus tot en met 2 September a.s. zal wederom 100 gram vette kaas ter beschikking gesteld worden. Ten einde hier voor in aanmerking teykomen moet men bon „Algemeen 181" vóór 30 Juli a.s. bij zijn leve rancier inleveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. Aflevering van deze kaas vóór 20 Augustus a.s. is niet toegestaan. OP CONTRACT GETEELDE GROENTEN. Van officieele zijde wordt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht: de omstandigheid, dat groenten op contract zijn geteeld ten behoeve van be paalde gemeenten, wettigt geen andere prij zen dan die welke zijn vastgesteld door den gemachtigde voor de prijzen. Ingeval van prijsovertreding zal streng worden opge treden. Gemotoriseerde Compagnie te Amersfoort Hoe dikwijls hebben wij-niet in het weer- machtsbericht de volgende zinnen gelezen: „Snelle troepen der Waffen-SS hebben de vijandelijke stellingen doorbroken", of „Snelle troepen der Waffen-SS namen in verrassing het dorp K." Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen- SS, die de opgave hebben een bepaalde stelling stad of dorp bij verrassing te nemen. Snelheid is in dergelijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het is vanzelfspre kend, dat aan de mannen, die daartoe behoo- ren. hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motorisee ring aan, maar in de eerste plaats op den man zelf, die door zijn vaardigheid het verrassings moment ten volle in zijn voordeel moet benut ten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en op leiding vindt net als. alle onderdeelen van he* SS-wachtbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrijwilligers voor deze compagnie kun nen zich melden bij het SS-Ersatzkommando en de Nebenstellen. KORT NIEUWS Donderdagochtend is dr. E. G. E. Croin, wonende aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, die met zijn motor bij het viaduct op de Laan van N. O. einde naar de Bilderdijklaan wilde oversteken en geen voorrang verleende aan een uit de richting Voorburg komende auto, door deze gegrepen. Dr. Croin was vrijwel op slag dood. De politie van Meppel stelde den loon- boekhouder van een aannemersfirma te Am sterdam, zekeren R., in verzekerde bewaring, als verdacht van verduistering in dienstbe trekking. Uit het onderzoek, dat nog niet ge ëindigd is, kwam reeds vast te staan, dat R. in het tijdvak December 1943-Juli 1944 een bedrag van f 40.000 heeft verduisterd. Zulks geschiedde door vervalsching van de loonlijs ten, daar R. meer personen dan er in dienst waren opgaf, waarna hij deze gelden zelf op streek. Dit „extra-salaris" werd grootendeels in den zwarten handel besteed, waardoor de fraude ook aan het licht kwam. SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbal E.D.O. TEGEN HET LEIDENDE AJAX. Voor- al ook door de verrassende resultaten van de honkbal wedstrijden van j.l. Zondag zijn de voor dit weekeinde vastgestelde eerste-klasse-wedstrij- den honkbal van groot belang. E.D.O. en Schoten moeten thans namelijk winnen, willen zij niet al te zeer achterop raken. Wij verwachten, dat Schoten Zaterdagmiddag met V.V.G.A. korte metten zal maken, maar betwijfelen sterk of E. D.O. nu plotseling uit den hoek zal komen met 'n zege op Ajax. Onmogelijk is het niet, vooral niet, als Schij venaar zijn vroegeren vorm her vindt en Odenthal c.s. zich metterdaad als sterk ste slagploeg onderscheiden. Een nederlaag van Ajax zou de spanning in de eerste-klasse ver- grooten, vooral als H.H.C. er in slaagt S. C, Haarlem de baas te blijven. Het volledige wedstrijdprogramma is als volgt: Zaterdag. Eerst§ klasse: SchotenV.V.G.A. (aanvang 4 uur). Overg. klasse: Ajax 3Spartaan (aanvang 3 uur); A.F.C.Blauw Wit 2 (aanvang 3.30 uur); D.O.S.O.V.V.O. (aanv. 4 uur); Zee- burgia—Hilversum (aanv. 4 uur); H.H.C. 2Haar lem 2 (aanv. 3.30-uur). Zondag. Eerste klasse: E.D.O.Ajax (aanvang 2 uur); HaarlemH.H.C. (aanvang 10 uur); Quick Blauw Wit (aanvang 2 uur). Overg. klasse: H. C. K.—E.D.O. 2 (aanv. 2 uur); R.C.H.—Celeritas (aanv. 10 uur); T.Y.B.B.D.W.S. (aanv. 2 uur). Tweede klasse: H.D.M.H.C.K, 2 (12.30 uur; SpartaH.H.C. 3 (11 uur); H.F.C. HaarlemLaak- kw. (2 uur); T.H.B.—E.H.S. (10 uur); H.F.C. Haarlem 2Schoten 2 (10.30 uur). T.Y.B.B. KLOPTE E.D.O.! Niet SchOte'r\H. H.C.. maar de wedstrijd EDOTYBB vroeg Don derdagavond als tweede ontmoeting voor den. Schoten-beker de belangstelling. EDO kwam met een eenigszins gewijzigde opstelling: Schij venaar in 't verre veld en Odenthal" als achtervanger. Aan slag deden de rood-witten hun naam als slagploeg eer aan,( doch TYBB stelde daar zoo'n sterk veldwerk tegenover, dat de eerste klassers geen punt konden scoren. Zelf benutten zij een onzüiveren aangooi van Odenthal naar het derde honk/én plaatsten zich met een 10 zege in den halven eindstrijd. Waterpolo WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". De uit slagen van de in Stoop's Bad gehouden water- polowedstrijden, gespeeld voor de competitie van den N.Z.R.B., Tuiden als volgt: Haarlem 1 HVGB 1, 51; Haarlem 2Watertrappers 43; Haarlem 3—HPC 4, 6—2. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN. KOOLZAADTELERS Nu de koolzaadoogst begonnen is, zij er nog eens nadrukkelijk op gewezen, d^t het van het grootste belang is dat alle geoogste kooizaad in geleverd wordt. H^ behoeft geen betoog, dat hieraan voor de vetvoo'rziening dringend behoefte bestaat. Daar komt echter bij, dat onder de thans geldende voorschriften ook het belang van den teler mee brengt, dat hij alte geoogste koolzaad volledig en zoó spoedig mogelijk inlevert. Immers er is bepaald, dat de verbouwer een olietoewijzing ontvangt tot een hoeveelheid, overeenkomende met de helft der olie, die bereid kan worden uit het koolzaad, dat boven den mi nimumaanslag geleverd wordt. Per 100 K.G. kool zaad die bovep den aanslag geleverd zal worden, zal aan den Verbouwer een toewijzing worden verstrekt voor 20 K.G. koolzaadolie,^ terwijl hij in de plaats daarvan kan ontvangen 20 K.G. spijsvet of 25 K.G. margarine. Er zal voor gezorgd worden, dat de telers reeds korten tijd na de levering over deze toewijzingen kunnen be schikken. Daarnaast ontvangen de verbouwers evenals vorig jaar de telerspremie over de geleverde hoeveelheid koolzaad. Het is dus voor de ver bouwers niet slechts van het grootste belang, dat zij voldoen aan den minimum-aanslag, daar zij anders verschillende onaangename gevolgen on dervinden (intrekking van de huisslachting, hoo ge boete enz.), maar het is tevens voor hen van belang ook boven den aanslag" zooveel mogelijk koolzaad te leveren, daar zij zoodoende de be schikking kunnen krijgen over een hoogst waar devolle olietoewijzing, die naar wensch in den vorm van olie, spijsvet of margarine betrokken kan worden. Koolzaadtelers, helpt dus allen mede. de vet- voorziening veilig te stellen, hiermee dient U tevens Uw eigen belang. KOPPELING VLI ESCHLEVERING EN MELKLEVERING. - De lastgevingen die door de P.B.H.'s worden verzonden aan de veehouders, zijn gebaseerd op de melklevering aan de fabriek vanaf 12 Juni 1943. Voorts is rekening gehouden met het aantal gezinsleden, arbeiders in vasten dienst., opgeno men in de zelfverzorging melk. burenplicht., ver gunningen en de reclames van de veehouders, waarin dóór een of andere oorzaak de ongunstige melklevering tot uiting kwam. De veehouders, die te weinig melk hebben ge leverd zullen vanaf heden w,orden aangeschreven tot 350 K.G. per koe. Degenen, die aan de lastgeving tot leveren niet voldoen, worden er op attent gemaakt, dat de betreffende runderen 2 weken na de verplichte week van leveren in bezit zullen, worden ge nomen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3