Haarlemsche Courant De Führer en de Duce bijeen Japansch kabinet gevormd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Na den aanslag: Reeds na 6 uren was de laatste samenzweerder gearresteerd. Groep aangeduid (ds „grafelijke reactionnairenSteun uit het buitenland. Generaloberst Beek centrale figuur. Het complot uitgeroeid Reactie aan het Oostelijk front. Luchtaanvallen op Yap en Madoera. Amerikanen landen op Goeam 289e Jaargang No 170 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S. Tal. Advertenties 1OT24, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijlcantoor, Soendapleiiv 21. Telef 12230 IJmuiden: Rembrand tlaan 55, Umuiden-O Hoofdredacteur: r. C. IJerks. Zaterdag 23 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ifttg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem A/bonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 145, per kwartaal 3,42, ft. per poafc J 3,73. Losse nummers 6 cent. Naar in de Willtelmstras.se \yerd mede gedeeld, neemt aan de besprekingen tus schen den Führer en den Duce ook de Rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop deel die, naar veijnomen wordt, naast den Rijksmaarschalk als één der eersten gelegenheid had den Führer na den op hem gepleegden aanslag te zien. Voorts wordt vernomen, dat de bjj den aanslag gewonde medewerker uit de omgeving van den Führer, Berger, overleden is. Tenslotte wordt in welingelichte kringen vernomen, dat generaal-veldmaarschalk Keitel bjj den aanslag op den Führer ongedeerd is gebleven. Stabsleiter Sündermann, plaatsvervanger van den Reichspressechef, heeft aan verte genwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat bij de gebeurtenissen van de poging om een aanslag te plegen op den Führer alleen de aanslag' zelf en dé redding van den Führer dramatisch zijn. De andere gebeurtenissen, aldus de Stabsleiter, kan men nog slecms als treurige comedie be stempelen. De Stabsleiter verklaarde nadrukkelijk, dat aan de bevelen van de kleine ver raderlijke clique geen gevolg werd ge geven. Nergens zijn ook eenigerlei inci denten ontstaan. Ten aanzien van de deelhebbende personen wees Sündermann op Generaloberst Beck, die reeds sinds jaren in vijandelijke aankondigingen over een komenden Putsch van generaals in Duitschland een rol gespeeld heeft en wiens naam in dit verband steeds weer genoemd is. Beck is niet meer onder de levenden. Over oorsprong en verband met een vijan delijke mogendheid zijn ook reeds duidelijke bewijzen voorhanden. Bij de verklaring van deze misdaad, zoo verklaarde de vertegen woordiger van den Reichspresse-chef, moet geconstateerd worden, dat hier blijkbaar sprake was van een kaart, waarop de vijan den van Duitschland veel gezet hadden, maar die binnen enkele uren is verscheurd. Het is bepaald belachelijk, aan iets anders dan aan een Nationaal-socialistisch Duitschland te denken. Er bestaat geen verband tus- schen de avonturiers en het volk. In tegen stelling daartoe heeft de revolutie van 1918 gestaan, die een zaak van partijen was, waar in millioenen Duitschers georganiseerd waren. Tenslotte verklaarde Sündermann nadruk kelijk, dat de Duitsche oorlogvoering, nu definitief alle storende elementen uit den weg zijn geruimd en nog uit den weg wor den geruimd, nog slechts sterker zou worden. De Duitsche bladen publiceeren in hun edi ties van hedenmorgen een foto, die den Führer en den Duce na den mislukten aanslag toont. Op deze foto ziet men verder Generaloberst Lörzer, Reichsführer SS Himmler en Rijks maarschalk Görlng. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de duur van het complot van het oogenblik van den aanslag tot de arresta tie van de laatste samenzweerders in totaal niet langer dan zes uur heeft geduurd. De poging van de kleine clique samenzweer ders om zich in het bezit te stellen van de machtsmiddelen van het rijk, kórt^eon- der hulp van troepenformaties gemakke lijk in de kiem gesmoord worden, zonder dat een druppel bloed, behalve dan het bloed der verraders, gevloeid heeft. De b-correspondent van hét A.N.P. meldt: In kringen, die met het hoofdkwartier van den Führer contact onderhouden, verklaarde men, dat Adolf Hitler slechts door een groot wonder aan den dood ontsnapt is. Weliswaar zijn nog geen nadere bijzonderheden over den aanslag bekend gemaakt, maar uit de tot nu toe gepubliceerde mededeelingen kan men ontleenen, dat de daders, die te Berlijn „gra felijke reactionairen" genoemd worden, tot 'n groep van lieden behoorden, waarvan men in- het kamp van de vijanden van Duitschland steeds oppositioneele daden verwacht heeft. Welke beweegredenen deze reactionaire groep tot den .aanslag hebben gedreven, is nog niet duidelijk. Uit de toedracht, kan men verder zien. dat de genoemde groep inderdaad zeer zwak en onbeteekenend moet zijn geweest, want niet alleen mislukte de moordaanslag, maar de generaals hebben ook in geen enkele afdee- ling van het leger, de luchtmacht of de marine ondersteuning gevonden. Hun plan is, voor zoover men op het oogenblik' kan oordeelen, uiterst dilettantistisch uitgevoerd. In de Wilhelmstrasse worden de gevolgeh van de putschpoging niet onbeteekenend ge noemd, want men neemt aan, dat thans een zuivering zal plaats vinden, die tot een acti veering der oorlogsinspanningen zal leiden. Een deel der putsehisten bekleedde invloed rijke posities, welke zij gebruikt hebben om de Duitsche oorlogvoering schade te berokke nen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige kleine reactie, die in Duitschland kon optreden, is thans vernietigd. Zij had absoluut geen invloed op het volk en op het leger. Het is dan ook niet te verwachten, dat de aangelegenheid sensationeele gevolgen op bin- nenlandsch of buitenlandseh politiek gebied zal hebben. De eerste reactie bij de Duitsche troepen aan het Oostelijk front na het bekend wor den van den mislukten aanslag wordt weer gegeven in het volgende korte ooggetuigen verslag van een Duitschen oorlogscorres pondent: Op een groot laad- en losstation in het Oosten staan voor de barakken honderden infanteristen, die van het front komen of die morgen naar het front gaan. Men hoort de verschillende talen van Europa, dat tegen het bolsjewisme strijdt. De groep verneemt het bericht van den schandelijken aanslag op den Führer. De mannen staan stil, zij kunnen het niet begrijpen. Wanneer men verneemt, dat de Führer weer door de Voor zienigheid behouden is gebleven, blijven allen ontroerd zwijgen. Zij zijn door het feit, dat duistere machten den Führer naar het leven hebben gestaan diep getroffen. Een hunner spreekt. „God", zegt hij en kijkt in de verte, „nu, nu wij deh Führer meer dan ooit noodig hebben." Uit een hospitaaltrein, die op het station staat, weerklinkt plotseling- de kreet: Onzen geliefden Führer, Sieg Heil! En duizend monden stemmen in. Himmler en Guderian. In hun commentaren wijzen de Berlijnsche bladen op de beteekenis van de benoeming van Himmler tot bevelhebber van het binnenland- sche leger. De Völk. Beobachter schrijft o.a.: „In zijn persoon ligt de waarborg, dat hij zijn taak zal volbrengen". De Berl. Lokal Anz. herinnert er aan, dat Himmler bij dgn op bouw en het in den strijd brengen van de Waffen SS heeft getoond, welke organisatori sche bekwaamheden hij op militair gebied be zit en hoe hij deze voor het algemeen welzijn weet aan te wenden. Met betrekking tot de benoeming van Gene raloberst Guderian bij den Duitschen genera- len staf schrijft de militaire correspondent van het D.N.B.: „De chef van den generalen staf van het Duitsche leger, Generaloberst Zeitz- ler, moest reeds sedert eenige weken als ge volg van een ernstiger worden van een infec tieziekte zijn zaken door zijn plaatsvervanger generalleutnant Heusinger laten behandelen. Nadat thans General Heusinger door de ver wondingen, die hij opliep bij den aanslag op den F.ührer, eveneens is uitgevallen, heeft Adolf Hitler thans den 56-jarigen generaal vaq het tankwapen, Heinz Guderian, die zich in talrijke slagen heeft onderscheiden, met de waarneming van de zaken van Generaloberst Zeitzler belast. Guderian was sedert 21 Febr. van het vorige jaar rechtstreeks verantwoor ding verschuldigd aan den Führer, namelijk als Generalinspektor voor het tankwapen. Dit geschiedde op grond van zijn uitstekende or ganisatorische bekwaamheden en zijn deskun digheid op technisch gebied. Guderian is de eerste Duitsche generaal van het tankwapen en de trefkracht van de Duit sche tanks bij het uitbreken van den oorlog is aan hem te -danken. Betuigingen van brouw. De opperbevelhebber Zuidoost generaal- veldmaarschalk Freiherr Von Weichs en de opperbevelhebber van het tweede pantserleger alsmede de weermachtsbevelhebber in Noor wegen Generaloberst Von Falkenhorst, heb ben per telegram of door een oproep hun trouw aan den Führer en afschuw over den aanslag laten blijken. De Duitsche staatsminister voor Bohemen en Moravië, S.S.-Obergruppenführer Frank, heeft de Protectoraatsregeering ontvangen voor -het aanhooren van een verklaring van den voorzitter der Protectoraatsregeering, minister van justitie dr. Krejci Dè Hongaarsche minister-president Szto- jay heeft onmiddellijk na het bekend worden van den aanslag op den Führer een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant om uiting te geven aan zijn gelukwenschen en die van het Hongaarsche volk bij het mislukken van den aanslag. De Servische minister-president generaal Neditsj heeft een zelfden stap ondernomen. Uit naam van het Letlandsche volk heeft de eerste directeur-generaal, generaal Dan- kers een desbetreffende verklaring afgelegd. Extra keuringen Waffen-SS (Wiking), SS-wachtbataillon, land storm Nederland, Germaansche SS in Neder land. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal. nog een extra keuring gehouden worden op: Maandag 24 Juli 8-13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzor ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden- die na minstens een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zfln schoolopleiding is niet doorslag gevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebcnstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat, 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het SS-Ersatzkominando Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle West, Utrecht, Piompe- torengracht 24- Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seijss Inquart. (Stapf-Pax C) De Führer verleende den Schreibersober- gefreite Walther Gerhold, die met zijn éénmanstorpedo een kruiser van de in- vasievloot tot zinken bracht, het Ridder kruis bij het IJzeren Kruis. De 23-jarige Sauerlander is de eerste Ridderkruis drager beneden den rang van officier bij de Kriegsmarine. (P.K. Böltz HH-St P. C>' Verbitterde tegenstand der Duitsche kanonniers in het Oosten. Naast de ervaren Oostfrontstrijders staan ook de jongste Duit sche grenadiers in taaien strijd tegen den in menschen en materiaal ovennachtigen vijand. (P.K, Gelier Atl-H P. c) KORT NIEUWS. De Turksche regeering is met hef plan bezig twee olie-raffina derijen te laten bouwen die een jaarlijksche capa citeit van 100.000 tonnen in totaal zullen hebben. Op ide be langrijkste Spaan- sche scheepswer ven bevinden zich 32 stoomschepen en 172 motorsche pen van in totaal .326.000 ton in aan bouw. Op de spoor baan achter de Haarlemmerhout tuinen te Amster dam is een 42- jarige wegwerk van de Nede»hi-' sehe Spoorwegen door een eleclri- schen trein aange reden en gedood. Koiso minister-president A Géneraal Koiso en admiraal Yonai hebben den Japanschen Keizer de namen der leden van het nieuwe kabinet voorgelegd. Het kabi net is aldus samengesteld: Minister-president: generaal Koiso. Marine: admiraal Yonai. Oorlog: generaal Soegijama. Buitenlandsche zaken en Oost-Azië: Sjige- mitsoe. Financiën: Tsjiwata. Binnenlandsche zaken: Odatsji. Bewapening: Foedzjiwara. Transport en verkeer: Maeda. Landbouw: Sjimada. Justi tie: Matsoezaka. Onderwijs: Nimoija. Ministers zonder portefeuille zijn: Masjida, Kodama en Ogata. Op de conferentie voor de buitenlandsche pers heeft de woordvoerder verklaard, dat het bericht van het verlies van Saipan in geheel Japan een sterke reactie heeft gewekt. Sym bolisch voor de houding van het Japansche volk is het groote aantal mannen en vrouwen, die zich dageiijks naar het Keizerlijk palels begeven, om uiting te geven aan hurp groote eerbied voor den Keizer eö aan hun vaste be sluit al hun krachten te geven voor de oorlog voering. Een bekende Japansche marinecommentator heeft verklaard, dat de Japansche vloot slechts wacht op het geschikte oogenblik om toe te slaan. Het Japansche volk heeft zich wellicht verwonderd over de werkeloosheid der vloot maar deze rust beteekent slechts de stilte voor den storm. De vijand is zoo diep in de verdediging van -Tapan doorgedrongen, dat hij niet meer terug kan. Het Japansche minister h»eft doen weten, dat bij Keizerlijk decreet is bepaald, dat de Japansche matrozen ter koopvaardij met in gang van September 1944 als staatsbeambten zullen worden beschouwt. De maatregel geldt ^■oor den duur van den oorlog' en bedoelt de matrozen te wijzen op hun verhoogde verant woordelijkheid en plicht. Luchtaanvallen Van Japansche militaire zijde wordt gemeld dat voor het eerst het aan de Oostkust van Java gelegen eiland Madoera door de Ameri- kaansche luchtmacht is aangevallen. Vijf Amerikaansche vliegbooten hebben boven het eiland gevlogen en hier en daar bommen neer geworpen. Een Japansch steunpunt in den Pacific sein de, dat er zich boven het eiland Yap hevige luchtgevechten tusschen Geallieerde bommen werpers en Japansche jagers hebben afge speeld. Het inlichtingen bureau te Manilla publi ceert de officieele mededeeling, dat bij eeat Ameri-kaanschen aanval op Philippijnsch ge bied de Philippino's onmiddellijk in zeer nau«< we samenwerking met de Japansche strijd krachten zullen deelnemen aan de verdediging van het land overeenkomstig het Japansch- Philippijnsche bondgenootschapsverdrag. Naar Domei meldt speelt zich een hevige strijd af tusschen de Japansche garni zoenen op Omerjajima (Goeam) en vijan delijke strijdkrachten, die op 21 Juli op het eiland zijn geland. Japansche een heden brengen den Amerikanen zwara verliezen toe. Verdediger van Wilna onderscheiden. De Führer heeft It. generaal Rainer Stahel, den dapperen verdediger van Wilna, als 79en soldaat van de Duitsche weermacht het Eiken loof met Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Andere functie voor lord Gort. Lord Gort, de voormalige Britsc'ne opperbe velhebber bij Duinke-ken en vroegere gouver neur en opperbc'-c"--' ?- van Malta, is be- oem-i tot 3ritrcV-n hoogen commissaris en opperbevelhebber in Palestina alsmede tot hoogen commissaris in Transjordanië. Gort nam 't bewind over Malta in Mei 1942 op zich,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1