aarlemsche Courant Dagorder van den Führer tof hef leger. Na de ontmoeting Führer—Duce Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dr. Ley over den aanslag. Voldoening in Italië 289e Jaargang' No. 171 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tel. Advertenties 1OT24, Redactie lOflflO. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soeivdaplein 21 Tele: 12230 Uitluiden: Rerrtbrandtlaan S5, J.fmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derdes. Maandag 24 Juli 1944 Verschijnt dagelijta, behalve op Zon en Feestdagen, UI tg.Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem* Abonnementen: p. week 2S ct, per mn<5. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73, Losse nummers 4 cent. K 12»» Betuiging van trouw van maarschalk Von Kluge, Veront waardiging over den aanslag aan het Duitsche front in Frankrijk. Gelukwenschen aan den Fiihrer van Italiaansche zijde en uit Vichy. De Führer heeft op 21 Juli na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger de vol gende dagorder tot het leger gericht: „Soldaten van het leger, Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de weer machtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krij gen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddellijke energieke ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij evenals totdusver in voorbeeldige ge hoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben behaald." De opperbevelhebber West, generaal-veld- rnaarschalk Von Kluge, heeft een boodschap gericht tot de soldaten van het Westen, waar in hij o.m. zegt: „Met verontwaardiging en verbittering hebben wij soldaten van dit com plot kennis genomen. Voor ons zal noch een herhaling van het jaar 1918 noc'h een "herhaling van 'het voorbeeld van Italië mogelijk zijn. Voor ons soldaten van het Westen is er slechts één parool: in onwrikbare vastberadenheid en onvoorwaardelijke trouw aan den Führer den strijd tegen den vijand aan het front zegevie rend te voeren. Leve de Führer. Leve Duitsch- land." V Von Kluge heeft voorts een telegram aan den Führer gezonden, waarin hij ook namens zijn soldaten zijn gelukwenschen uitspreekt en de verzekering van onwrikbare trouw geeft. ipe oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Schmalfuss, schrijft o.m.: Het bericht van den aanslag heeft bij de aan het invasiefront vechtende Duitsche officieren en soldaten eenstemmige verontwaardiging ge wekt. Voor zoo ver de gevechtspositie het toe liet, zijn Vrijdagochtend appèls gehouden, waarop de commandanten hun soldaten van den mislukten aanslag in kennis stelden en man tegenover man de gelofte van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weer macht hernieuwden. Des avonds luisterden de afdeelingen, die niet onmiddellijk in gevechten gewikkeld waren, naar de korte radiotoespraak van Von Kluge. Italië en Frankrijk. Naar Stefani meldt, heeft minister Pavolini, secretaris-generaal der fascistische partij, uiting gegeven aan de onwrikbare trouw der Zwarthemden aan den Führer van het Natio- naal-socialistjsche Duitschland en aan zijn werk. Alle Italiaansche ministers hebben in telegrammen aan den, Führer hun groote vreugde over zijn rèddVig geuit. Ook de pers brengt in grooten opmaak haar vreugde over het mislukken van den aanslag tot uiting. Öe chef van het militaire kabinet van maar schalk Pétain, generaal Blasselle, heeft een bezoek gebracht aan den specialen diplomatie- ken gevolmachtigde van het Duitsche rijk, ge- zant Von Renthe-Fink, om hem namens den maarschalk zijn afschuw en verontwaardi ging te betuigen over den aanslag op den Führer. De Fransche regeeringschef^ Pierre Laval heeft Vrijdagmiddag aan den Öuitschen rijks minister van buitenlandsehe zaken een tele gram gezonden met het verzoek den Führer zijn gelukwenschen aan te bieden. Hitjer Rede van dr. Ley Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft zich op een groote bijeenkomst, die door duizenden arbeiders en arbeidsters werd bijgewoond en door deïi omroep werd uitgezonden, tot tolk gemaakt van de gevoelens van dankbaarheid, die het Duitsche volk vervullen bij de redding van den Führer. Van millioenen Duitschers, aldus zeide Ley, stokte de adem, toen zij het bericht van dén moordaanslag op Adolf Hitler vernamen. Op dat oogenblik besefte het land, wat er van Duitschland geworden zou zijn, als deze moord aanslag de door de moordetfaars beoogde ge volgen zou hebben gehad. Met één slag' zou een geweldig werk vernietigd, alle vooruit zichten ,yan succes en overwinning verdwenen zijn. Over millioenen Duitschers zouden een namelooze ellende, slavernij, vernietiging, nood en honger zijn gekomen. Voor het plegen van den moordaanslag is een mijn van de allerzwaarste soort gebruikt, die uit Engeland was geïmporteerd. Op bevel der Moskousche joden zonden Engeland en zijn Lords de bom, die een misdadig reactionnair heeft gelegd. Hier zien wij reactie en bolsjewisme hand in hand gaan. De etterbuil, zoo vervolgde Ley, is Goddank bijtijds opengesprongen. Dat is niet alleen een gewonnen slag, dat is de gewonnen oorlog. Levendigen bijval oogstte dr. Ley, toen hij zeide, dat het Duitsche volk thans verlangt, dat de revolutie alles inhaalt wat zij verzuimd heeft. Elke Duitscher moet weten, dat zijn bloed wordt uitgeroeid als hij Duitschland ver raadt. De geruchten over den aanslag. Voor vertegenwoordigers van de buiten landsehe pers is van toonaangevende zijde der Duitsche regeering mededeeling gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting komende rondstrooien van geruchten over den mislukten aanslag op den Führer. De woordvoerder van het Rijkspropaganda- ministerie gaf een bloemlezing van deze geruchten, vooral de berichten van zooge naamde Zweedsche reizigers in Duitschland, die o.a. beweerd hebben, dat in de afgeloopen dagen in Berlijn geruchten doen, volgens welke verscheidene regimenten, die in Oost- Pruisen gerhuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodgescho ten zijn. Dezelfde reiziger beweert dat te Ber lijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een twe.eden reiziger zou diegene, die Donderdag voor de Duitsche radio tot het Duitsche volk heeft gesproken, niet de Führer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zoogenaamde getuigen beweerd, dat de verwondingen van den Führer beslist niet licht, doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat verscheidene honderden officie ren terechtgesteld zouden zijn. Dit zijn, naar de woordvoerder van het Rijkspropagandaminister verklaarde, slechts enkele voorbeelden. Men heeft eenvoudig geen tijd genoeg, om alle beweringen en ge ruchten, die in de Zweedsche pers worden gelanceerd, te registreeren. Deze verklaringen hebben op de aanwezige buitenlandsehe journalisten een zichtbaren indruk gemaakt, omdat door practische voor beelden, die zij zelf voor een deel persoonlijk kunnen contröleeren, de leugenachtigheid en de tendentie van een zekere pers gekenmerkt wordt. Gauleiter Grohe, die door den Führer tot Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden van België en Noord-Frankrijk is benoemd. (Hoffmann-Stapf Pax c) Extra keuringen Waffen-SS (Wiking), SS-wachtbataillon, land storm Nederland, Germaansche SS in Neder land. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op: Maandag 24 Juli 8-13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzor ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 35; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 36; eveneens bij het SS-Ersatzkommando. Nie- derlande,Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle West, Utrecht, Plompe- torengracht 34. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: In Normandië ondernam de vijand Vrijdag Oostelijk en Zuidelijk van Caen vrij sterke, door tanks gesteunde, aanvallen, waarbij hij op eenige punten .in onze hoofdgevechtslinie kon binnendringen. Reeds des avonds was ech ter het verloren gegane terrein door tegen aanvallen onzer troepen weer in ons bezit en een vijandelijk bataljon vernietigd. Sterke tankconcentraties van den vijand ten Zuid oosten van Caen werden doeltreffend door artillerie bestookt. Noordwestelijk van St. Lo mislukten heftige plaatselijke aanvallen van den vijand. Gevechtsvliegtuigen brachten Wes telijk van Brest zwarë schade toe aan een vijandelijken torpedojager en schoten een Britsch escortevliegtuig neer. In het Fransche gebied werden 73 terroris ten in den strijd vernietigd. Bij de afweer van aanvallen van vijande lijke vliegtuigen en torpedomotorbooten op 'n convooi in de Duitsche Bocht schoten mijn- vegers, bewakingsvaartuigen en afweergeschut der koopvaarders 5 vijandelijke jachtbommen werpers neer. Voor de Nederlandsche kust brachten zij zware schade toe aan twee Brit- sche torpedomotorbooten. Drie eigen vaartui gen gingen verloren. Het vergeldingsvuur op Lohden duurt voort. In Italië deed de vijand vrijwel over het geheele front talrijke afzonderlijke aanvallen, die in hoofdzaak werden afgeslagen. Alleen aan den uitersten linkervleugel slaagde hij erin, onder zware verliezen aan dooden en gewonden, een weinig terrein te winnen. Her nieuwde aanvallen op de nieuwe stellingen mislukten. In het Italiaansche gebied zijn den laatsten tijd 70 terroristen in den strijd ver nietigd. In het Oosten werden door tegenaanvallen onzer troepen Oostelijk van Lemberg eenige lacunes in het front gesloten. Noordwestelijk van de stad behaalden de Sovjets verdere'ter- reinwinst. Aan den bovenloop van den Boeg werden.de tot den Westelijken oever doorge drongen bolsjewisten in zware gevechten op gevangen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijd- kraphten aan. Hij kon op eenige plaatsen ver der oprukken, doch werd in de meeste secto ren met zware verliezen aan dooden en ge wonden en met het verlies van talrijke tanks afgeslagen. Ten Noordoosten van Kowno duren de ver bitterde gevechten voort. Tusschen het meer gebied Zuidwestelijk van Dunaburg' en het Peipusmeer werden talrijke vijandelijke aan vallen met zware verliezen voor de bolsjewis ten uiteengeslagen. Op eenige penetratieplek- ken duren de gevechten nog voort. In luchtgevechten verloor de vijand 83 vlieg tuigen. Vrijdagnacht waren de stations Boris- sof en Orsja het aanvalsobject van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op de branden de emplacementen vlogen verscheidene muni- tietreinen in de lucht. Amerikaansche bommenwerpers drongen uit het Westen en uit het Zuiden het Duitsche gebied binnen en vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuidwest-Duitschland aan. Vooral in de woonwijken van München, Mannheim, Ludwigshafen en Schweinfurt ontstond schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtver dedigingsstrijdkrachten vernietigden 68 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 55 viermotorige bommenwerpers. Vrijdagnacht vlogen vijande lijke vliegtuigen boven Noordwest- en Zuid oost Duitschland en lieten o.a. op het gebied van Berlijn een aantal bommen vallen. Zes Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Duikbooten hebben in zware gevechten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers tot zinken ge bracht. Een derde torpedojager en vier schepen werden .door torpedo's getroffen. Bovendien schoot een duikboot een viermotorig'en bom menwerper neer. Telegram van den Paus aan Hitier. De Paus heeft aan Adolf Hitler in verband met den afloop van den op hem gepleegden aanslag een telegrafischen gelukwens'ch ge zonden, aldus United Press op grond- van een mededeeling van den officieuzen nieuwsdienst van het Vaticaafï. Affiche van de door den Nederlandschen Volksdienst te houden colleete voor „Moeder en Kind" op 29 Juli a-s. (CJN.F.-Pax c) Kwesties der Italiaansche geïnterneerden opgelost Een officieel communiqué uit het hoofd kwartier van den Führer meldt het volgende: Var. 16 tot 20 Juli heeft de Duce een in spectietocht gemaakt naar de Italiaansche divisies, die in Duitschland worden opgeleid. De Duce overhandigde den Italiaanschen regimenten hun vaandels, richtte een toe spraak tot de troepen en werd overal met groote geestdrift ontvangen. Aan het einde van zijn reis bezocht de Duce den Führer in diens hoofdkwartier. Het onderhoud tus schen den Führer en den Duce werd gevoerd in den geest van de grootste hartelijkheid. De Führer en de Duce bestudeerden den toe stand en bespraken o.a. de kwestie der Italiaansche oorlogs-geïnterneerden. Er wer den richtsnoeren opgesteld voor het oplossen van deze kwestie in overeenstemming met de moreele en materieele belangen van beide landen. Deze oplossing voorziet in een over heveling van de oorlogs-geïnterneerden naar den stand van vrije arbeiders of naar den stand van hulpkrachten in het kader van de Duitsche weermacht. Aan de besprekingen in het hoofdkwartier van den Führer namen Rijksmaarschalk Hermann Göring', de Rijksminister van bui tenlandsehe zaken Von Ribber.trop en gene- raal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaan sche zijde maarschalk Graziani en de onder staatssecretaris van buitenlandsehe zaken graaf Mazzolini deel. De Duitsche ambassa deur in Italië, Rahn en de Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Anfuso vergezelden den Duce op zijn reis. De ontmoeting heeft bij de Italiaansche openbare meening levendige vreugde en voldoening gewekt. Vooral voldoening wordt in de breede kringen gewekt door de mede deeling, dat de Italiaansche oorlogs-geïnter neerden van het leger van Badoglio. die na de capitulatie van 8 September naar Duitsch land zijn gebracht, thans als vrije medewer kers mede gebruikt zullen worden in den geheelen oorlogsinzet van Duitschland. Na zijn terugkeer uit het hoofdkwartier van den Führer heeft de Duce aan den Bührer het volgende telegram gezonden: ,Nu de Voorzienigheid u voor het Duit sche volk en voor een betere toekomst van .Europa heeft willen doen behouden wil ik u, Führer, bij mijn terugkeer naar Italië op nieuw bevestigen, dat ik uit het geloof der soldaten van de Italiaansche republiek, die in Duitschland worden opgeleid, en uit de ontembare dapperheid van uw troepen de rotsvaste overtuiging heb verkregen, dat het Nationaal-sócialistische Duitschland en het fascistische Italië op de met het bolsjewisme verbonden mogendheden de overwinning zullen behalen. Wil. Führer, de uitdrukking aanvaarden van mijn onwankelbare kame raadschappelijke vriendschap." Landing op Tinian verijdeld. Domei meldt: Vijandelijke troepen tracht ten Maandagochtend met barken op het eiland Tinian in de. Marianengroep te lan den onder bescherming van luchtaanvallen. De poging faalde echter tengevolge van da e.nergieke reactie van het Japansche garni zoen. De vijandelijke troepen werden ver dreven, nadat een slagschip en twee torpedo jagers in brand waren geschoten. Duitsche jeugd 's avonds niet meer naar de bioscopen. In Duitschland wordt de jeugd niet meer in de avondvoorstellingen van de bioscopen toe gelaten, tenzij begeleid door ouders of voogd. Deze maatregel is in overleg met den Rijks jeugdleider genomen om zooveel mogelijk vol wassenen, die des daags hun werk hebben, in de gelegenheid te stellen des avonds een bio scooptheater te bezoeken. Kortrijk zwaar geteisterd. In den nacht vpn Donderdag op Vrijdag j.l. is de stad Kortrijk, die reeds verscheidene •malen het mikpunt was van de Angelsaksische terreuraanvallen, nogmaals op vreeselijke wijze getroffen. Geen enkele bewoonde wijk bleef gespaard. Er zijn reeds 182 lijken ge vonden. Meer dan de helft van het marktplein werd met dén grond gelijk gemaakt. Eenige kerken zijn verwoest. Duikbootcommandant Henke gevallen. Groot-admiraal Dönitz heeft een dagorder uitgevaardigd,^waarin hij o.m. zegt: „De duik bootcommandant Kapitan-leutnant Werner Henke, drager van het Eikenloof bij het Rid- 'dérkruis van het IJzeren Kruis, is bij een poging om uit de gevangenschap te ontvluch ten, gevallen. In hem hebben wij een der bes ten van ons verloren. In den strijd tegen con- vooièn, 'afzonderlijk varende schepen en oor- logsschepen heeft hij zich zeer bijzonder on derscheiden en 26 schepen met een gezamenlij ken inhoud van 1661000 ton, een kruiser en een torpedojager tot zinken gebracht." KORT NIEUWS. Op het rangeerterrein de Rietlanden te Amsterdam is een 55-jarige voorman-ran geerder der Ned. Spoorwegen onder een rij denden trein geraakt en op slag gedood.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1