Haarlemsche Courant Een „Poolsch Comité" te Moskou Totale mobilisatie van arbeidskrachten. De geschiedenis herhaalt zich. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe taak voor Dr. Göbbels. Decreet van den Führer. De grootste slag van dezen oorlog. Eisch inzake Duitsch gebied Britsch-T sjecho-Slowaaksch comité. 289e Jaargang No. 173 Bureaux: Groote Houtstraat #3. Tel. Advertenties 10T24, Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarlemsohe Ct.T Haarlem Bijlkantoor, Soenda-pleln 21 Telef. 12230 ïJmuiden: Rembrandtlaan 55, Uiriuiden-O. |j Hoofdredacteur: F. G. Derks. Woensdag 26 Juli 1944 Verschijnt dagelijks, behalve o«p Zon» en Feestdagen. TJltjg.r Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbonnementen: p. week 28 ct, per mnd, 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per posfc 3,73. Losse nummers 6 eent. k vm •i» Opdracht aan maarschalk Göring om het geheele openbare leven in Duitschland, het daarbij aangesloten en het bezette gebied, aan te passen dan de eischen van den totalen oorlog. De Führer heeft op 25 Juli 1944 voor het gebied van het groot-Duitsche rijk en dien overeenkomstig voor de daarbij aangesloten en de bezette gebieden een decreet uitgevaar digd over het totale gebruik van arbeids krachten voor den orlog, welks essentieele bepalingen als volgt luiden: De oorlogstoestand dwingt tot een volledige uitbuiting van alle krachten voor weermacht en bewapening. Derhalve verorden ik: De voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaarschalk Hermann Göring moet het geheele open bare leven in ieder opzicht aanpassen aan de eischen van de totale oorlogvoering. Ter uitvoering van deze taak stelt hij mij een „Rijksgevolmachtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doelstelling van den totalen oorlog en geen krachten onttrekken aan weermacht en bewapening. Hij moet het geheele staatsapparaat met inbegrip van Rijksspoorwegen, Rijks- post en alle openbare instellingen, inrich tingen en bedrijyen nagaan met het doel om door een absoluut rationeel gebruik van menschen en middelen, door stop zetting of beperking van voor den oorlog minder belangrijke taken en door ver eenvoudiging der organisatie en der pro cedure het maximum aan krachten voor weermacht of bewapening vrij te maken. Tot het bereiken van deze doelstellingen kan hij van de hoogste Rijksautoriteiten in lichtingen eischen en hun instructies ver strekken. De op grond daarvan door de be voegde hoogste Rijksautoriteiten uit te vaar digen rechtsvoorschriften en principieele be- stuursverordeningen worden uitgevaardigd in overeenstemming met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der partij kanselarij en den algemeenen gevolmach tigde voor het Rijksbestuur. 2. De leider der Partijkanselarij zal de door mij verordende maatregelen krachtdadig ondersteunen door het optreden der partij op grond van de hem verleende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer op voorstel van den voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdedi ging, Rijksmaarschalk Hermann Göring, Rijksminister dr. Göbbels benoemd lui „Rijksgevolmachtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oor log." Verhouding tusschen Berlijn en Ankara ongewijzigd. Op vragen betreffende de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Duitschland en Tur kije is door den woordvoerder van het Duit- sehe departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat geen maatregelen aan den dag zijn gekomen, die een nieuw licht werpen op de Duitsch-Turksche verhouding. Spanje en fret bolsjewisme. De medestichter van de Falange, vroegere minister en ambassadeur van Spanje, Fernan dez Cuesta, heeft in een hoofdartikel in het Spaansche blad Arriba uitdrülckelijk vastge steld, dat er nooit van eenige toenadering tus schen Spanje en het bolsjewisme sprake zal kunnen zijn. Finland drooggelegd. De Finsche regeering heeft een algemeen alcoholverbod afgekondigd. Alle zaken, die' alcoholhoudende dranken verkoopen, zijn vogr onbepaalden tijd gesloten. Zorg voor Moeder en Kind, steunt de Collecte op Zaterdag 29 Juli. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: Uit de operaties aan de verschillende punten van het Oostelijk front heeft zich thans de grootste slag van - dezen oorlog ontwikkeld. Met ongekend geweld stooten de bolsjewisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het oogenblik het eerste en voornaamste doel hunner opera ties, wélke zich vooral ten Zuidoosten van de stad uitermate snel ontwikkelen en voor het centrum van het Gouvernement-Éeneraal een toenemend gevaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroegere Pool- sche gebied te stooten, de Weichsellinie te be- reikep, en deze, zoo mogelijk, te overschrijden. In het gebied van het Gouvernement-generaal schijnen de bolsjewisten de Duitsche legers te willen vernietigen. In perscommentaren stelt men vast, dat de vijand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, dat ook de grootste dapperheid van een leger op den duur een overmacht niet kan tegenhouden. Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoegen kan nemen met het spaarzaam versterken der linies, maar dat grootere en vérstrekkende tegenmaatregelen genomen moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen, schrijft de Völk. Beob- achter, bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. a Waar de linies van deze reserves zullen lig gen, ^al afhangen van den tijd, welken men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de resteerende offensieve kracht van den vijand. De voorbereidingen hiertoe zijn begonnen. In den kring van den generalen staf meent men te moeten vaststellen, dat de Duitsche lei ding er in geslaagd is den opmarsch der snelle Russische legers ip het Noorden van het Ooste lijk front met richting Estland, Letland, Li- tauen en Oost-Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. Een andere aanwijzing voor de juistheid de zer conclusie meent men te vinden in de ver plaatsing van het zwaartepunt der offensieven van het Noorden naar het midden en naar het gebied van Lemberg, Lublin en Lukow, een verschuiving, waartoe de Russen door den 6terker wordenden Duitschen tegenstand ge dwongen waren. Men neemt aan, dat_ met het terugtrekken der troepen en het aanvoeren der reserves ook in het centrum een verstijving der linies zal worden verkregen. In verband met de ontwikkeling in het Oos ten zijn de verklaringen van den woordvoer der van. het Auswartige Amt te Berlijn niet oninteressant. Spreker verklaarde, dat de bui tenlandsche politiek van Duitschland steeds actief is geweesteen dat zij het ook in de toe komst zal blijven. Men moet echter steeds voor oogen houden, dat de opperste wet volgens •velke de Duitsche regeering handelt, een mili- ^oir axioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitschland zuiver militair gezien den aorlog zal winnen. Slechts van- dit standpunt gezien, kan men op het oogenblik de buitenlandsche politiek van het Rijk aan een beschouwing onderwerpen en haar activoering begrijpen Het is duidelijk, dat ook de met Duitsch land verbonden landen eenzelfden wég hebben ingeslagen en dat maatregelen ge nomen zijn, die tot een verdere totalisee ring van den oorlog hebben geleid. De - resultaten hiervan zullen binnen zeer kor ten tijd zichtbaar worden. KORT NIEUWS. Zaterdagoch tend zijn de nieuwe bonkaarten, be stemd voor Ochten (Echteld), ander maal gestolen. Dit maal is niet het distributiekantoor overvallen, doch werd een overval gepleegd op den postbode, die post zakken, waarin zich behalve de gewone poststuk ken ook de van het distributiekring- kantoor Tiel afge- 1 komen nieuwe distributiebeschei den bevonden, naar Ochten ver voerde. De over val geschiedde door drie onbe kend gebleven mannen, die per auto zijn verdwe nen. Ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 1665167, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784.en ook nu weer den zelfden vijand, Nêerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, zij stierven als helden,wij strijden door Urenlang wordt het zeegebied op verschilienae c., m alle richtingen op vijandelijke mijnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd. (O-H P. c) Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Zwijgzame ontvangst van het bericht te Washington. Protestverklaring der Poolsche emigrantenregeering te Londen. Waarschuwende stem uit Zweden. Na den mislukten bomaansiag op het leven van den Führer. De Führer en de Duce op de plaats, waar de helsche machine tot ontploffing kwam, (telefoto Hoffmann-Stapf Pax c) De zender te Moskou heeft een manifest gepubliceerd van het door Moskou aange stelde Poolsche comité, welks samenstel ling reeds bekend is. Het comité wordt daarin „het eenige wettige orgaan" voor de Polen genoemd. Dit „uit Poolsche pa triotten in de Sovjet-Unie" bestaande comité, zoo wordt o.m. gezegd, is de eer ste wettige machtsbron. De emigranten regeering te Londen echter heeft zich, vol gens dit manifest zelf aangesteld, waarbij zij zich gebaseerd heeft op een onwettige grondwet. De leden dezer emigrantenre geering worden avonturiers genoemd, die Polen dicht bij de catastrophe hebben ge bracht. De wetgeving gaat thans over op het „Poolsche coniité der nationale be vrijding". Als programpunt behelst het manifest o.m. de „verdrijving der landverraders van Septem ber 1939, opheffing van het grootgrondbezit, herstel van de joden in hun rechten en „wraak oefening jegens de Duitschers en de landver raders". Voorst wordt een uitbreiding van de Pool sche grens tot aan de Oder, de inlijving van belangrijke kustgebieden, van Oost-Pruisen en Silezië geëischt. Als waarborgen voor de uitvoering \fan dit program wordt „de bond der Slavische vol ken" aangegeven. Het comité is als volgt samengesteld: André Witos, "Wanda Wasilewska. generaal Rola Ze ienski, luitenant-generaal Siegmund Berling en Poleslau Drosner. Reactie te Washington en Londen Volgens berichten uit,Washington heeft Cor- dell Huil geweigerd zich uit te laten over de .instelling van 't nieuwe comité. Het is echter in de Vereenigde Staten bekend, dat dit comité gevormd is tegen den wil van Washington en door de regeering van Roosevelt niet wordt prkend. De Poolsche uitgeweken regeering Londen noemt de vorming van het comité in het door de bolsjewieken bezette gebied .een „poging van den kant van een handvol usurpatoren om de Poolsche natie een politieke leiding voor te schrijven, die in tegenstelliftg staat tot de overweldigende meerderheid van de natie." De Poolsche „premier" en de „minister v^n buitenlandsche zaken" hebben Dinsdag een be zoek gebracht aan Eden. In welingelichte Poolsche kringen te Londen wordt de proclamatie van een Poolsch be- vrijdingscoraité ,,ten zeerste betreurd". Offi- cieele Poolsche kringen onthouden zich voor loopig van iedere verklaring; zij leggen echte den nadruk op de wettigheid der „Poolsche regeering" te Londen. Er moet op gewezen worden, dat zoowel Londen als Washington en de meeste andere Geallieerden en ook en kele neutrale regeeringen de „Poolsche regee- ring te Londen" als de eenige rechtmatige re geering hebben erkend en dat hieraan, zooals Churchill en ook Eden in het Lagerhuis heb- Uit Londen wordt gemeld, dat er een Britsch-Tsjecho Slowaaksch comité is ge vormd. Voorzitter is de Britsghe conserva tieve afgevaardigde Hamilton Kerr. Voorts behoor en. tot het comité Wilfred Roberts en Vernon Bartlett als vice-voorzitters. ben verkTaard, niets veranderd is. Ook wijzen de Poolsche kringen op het officieele bezoek van den „ministerpresident" Mikolaitsjik als erkend chef van de Poolsche „regeering" aan president Roosevelt. Daar zoowel de Sovjet-Unie als Polen, zoo verklaart men voorts, bondgenooten zijn van Groot-Brittannië, aan wie Groot-Brittannië door de alliantieverdragen gebonden is, wordt de veronderstelling geuit, dat de oprichting van het nieuwe z.g. „bevrijdingscomité" een politiek-diplomatiek probleem in een acuut stadium brengt. In Engelsche politieke kringen is men van opvatting, dat de uitgeweken Poolsche regee ring te Londen het spel verloren heeft. Alles wijst erop, dat de „Poolsche nationale raad" in Moskou een grooteren invloed in het Pool sche gebied heeft dan de uitgeweken regee ring. Ook uiterlijk beschouwd kunnen de bolsjewieken beslissen over de manier, waarop Poolsche gebieden bestuurd moeten worden. Duitsch commentaar. De Duitsche pers ziet in de constitueering van het Poolsche comité het verwachte voor- loopige einde van een sinds lang waargenomen ontwikkeling. Als bijzonder kenmerkend voor den toestand wijst de Berl. Börsen Ztg. er op, dat er thans twee Poolsche vertegenwoordi gingen zijn, een bolsjewistische en een te Lon den, die elkander wederkeerig ieder bestaans recht ontzeggen. Het heeft het Poolsche comité te Londen, al dus het blad, niets gebaat, dat het zich heeft beroepen op 't Atlantic Charter, geanticham breerd heeft in White Hall en pelgrimstochten - naar Washington heeft ondernomen. Nu dan een Poolsch-bolsjewistische regeering gevormd is. zonder dat in de Ver. Staten en Engeland ook maar een bewijs van een ernstig gemeende oppositie aan den dag is getreden, zal toch de toestand ook voor den ontoegankelijkste:! Europeaan wel gemakkelijk te begrijpen zijn. Zweedsche stem. Goeteborgs Morgenpost schrijft, dat Moskou zich in het geheel niet laat binden door de beloften en garanties, die Engeland en de Vereenigde Staten hebben gegeven. In Polen, Finland, de BaltischÊ landen, op den Balkan, in Duitschland, ja zelfs in Noorwegen, voert Moskou zijn eigen imperialistische politiek, zonder rekening te houden met de Tyenschen vari de bondgenooten. Het is wellicht tijd, dat men in Zweden tracht zich er van bewust te worden, wat dit in de toekomst kan betee kenen. Nog onverstandiger dan de befaamde gewoonte van de struisvogel is het, zich in de huidige politieke situatie op te houden met verouderde probleemstellingen, die spoedig geen spoor meer zullen hebben van actueel belang.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1