■all: 1 4^' I - Meer vliegende bommen dan oöit tevoren. Rede van Attlee. Londen voorden tweeden keer in de vuurlinie. Handels wetenschappen' j Nieuws uit de courant van gisteren. Wf I I V 1 bo\en Londen. In de Britsehe pers werden dezer dagen de eerste foto's van het Duitsche vergeldingswapen gepubliceerd. De motor is tct stilstand gekomen. De V 1 stort loodrecht op zijn doel af; oogenschijnlijk fabrieksgebouwen. (ï|offmann-Stapf Pax c) KORT NIEUWS. Bij de vrouw van den eigenaar van een schilde- rijenzaak te Am sterdam vervoegde zich een man, die beweerde dat het huis verkocht was, en dat hij de nieuwe eigenaar was. Terwijl de vrouw hem het huis liet zien, zag de man kans een portefeuille met ƒ4500,te be- machtigen, waar mee hij verdwe nen is. In de Ver. Staten is thans een nieuwe kin derverlamming epidemie van grooten omvang uitgebroken. Al leen al in den staat New York werden 131 slacht offers gemeld. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië zijn de Amerikanen Maandag t«n Noordwesten van St. Lo en ten Zuidwes ten van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en onverpoosde luchtaanvallen met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. In verbitterde gevechten werd de vijand met zware verliezen aan dooden en gewonden af geslagen. In de vroege ochtenduren van Dins dag zijn Engelsche .divisies in het gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door artil lerie en luchtmacht tot hun daar verwachten aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich eware gevechten, die steeds in hevigheid toe nemen. Des nachts vielen zware gevechtsvlieg tuigen door den vijand bezette plaatsjes in het landingshoofd, vijandelijke concentraties en het ravitailleeringsverkeer met goede uit werking aan. In de wateren ten Westen van Brest werd een vijandelijke torpedojager be schadigd. Boven het landingshoofd en de be lette Westelijke gebieden verloor de vijand SI vliegtuigen. In het Fransche gebied werden •ij zuiveringsacties 75 terroristen in gevechten vernietigd. Het zware vergeldingsvuur op Londen duurt •oort. In Italië ondernam de vijand Maandag tal rijke plaatselijke aanvallen in het gebied van ^isa, ten Oosten van Pontedera en met vrij «terke strijdkrachten ten Oosten en Noordoos ten van Poggibonsi. alsmede ten Noorden van Citla di Castello. Hij werd overal met zware ■verliezen afgeslagen. Ten Noorden van Citta di Castello in onze stellingen binnengedrongen vijandelijke troepen werden in een tegenaan val weer teruggeworpen. Duitsche torpedo- motorbooten beschadigden voor de kust van öalmatië een Britsche torpedomotorboot ern stig. In het Oosten gaat.de groote afweerslag tus schen den bovenloop van den Dnjestr en de <"insche Golf met toenemende hevigheid ver der. In Galicië zijn talrijke door tanks en vlagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken mislukt door den taaien tegen stand van onze dappere grenadiers. In be weeglijk'uitgevoerde gevechten wierpen panf- serformaties vijandelijke aanvalstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke «anks werden stukgeschoten. In het stadsge- eied van Lemberg wordt nog steeds verbit terd gevochten. Tusschen Boeg en Weichsel Ooudt de sterke vijandelijke drük aan. Het gar nizoen van Lublin bood den met oveAiach- Mge strijdkrachten van alle kanten aanstor menden vijand verbeten tegenstand. Ten Noordwesten van Brest-Litowsk werden ver scheidene bruggehoofden van de bolsjewieken op den Westelijken oever van den Boeg in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bialystok «n Grodno alsmede ten Noordoosten' van Kow- oo zijn alle doorbraakpogingen van bolsje wieken in harde gevechten mislukt. Aan het «ront van Dunaburg tot aan de Finsche Golf zijn talrijke door tanks en slagvliegers onder steunde aanvallen van den vijand met zware verhezen ineengestort; 56 vijandelijke tanks erden stukgeschoten. In eenige penetratie- blekken zijn de. gevechten nog aan den gang. De luchtmacht ondernam ook Maandag met sterke formaties slagvliegtuigen voortdurend anvallen in scheervlucht ter ondersteuning •*an de troepen té land en vernietigden daar- éoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van ienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Jfport en Stad* A. O vermeer. H'stede. Buiten- ">nd: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en sportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Èaarsel. Santpoort. Verantwoordelijk voor de ad verten tie-rubriekw. van Ommen, H'stede. VAART' BURGERLIJKE BOUWKUnOE E.A. Wilt U uitblinken in Uw vak? Wilt U meer verdienen? Öe mogelijkheden daartoe bieden de schriftelijke A.P. VAKCURSUSSEN, jlie opleiden voor vrijwel elk technisch beroep. Be kwame leerkrachten, laag lesgeld, j gemakkelijke onderwijsmethode! Ons algemeen prospectus wordt zonder eenige verplichting op aanvraag gratis toegezonden. BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen I EiakelvaJd 15 Amsterdam bij nog 59 tanks. Door de afweer van jagers en luchtdoelartillerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentraties en gereedstaande strijd krachten in het gebied van Lublin het aan valsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke jathtvliegers in het gebied van Zuidwest-Duitsehland, heeft een formafie Britsche bommenwerpers des nachts een tér reuraanval ondernomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Jodl is aan het hoofd gewond. Kolonel-generaal Jodl, die bij den aanslag op den Führer ook is gewond, blijkt in hoofd zaak letsel aan het hoofd te hebben opge loopen. Er is in de Duitsche bladen een foto gepubliceerd, waarop Jodl als toehoorder van admiraal Dönitz staat afgebeeld. Op deze foto is duidelijk te zien dat het hoofd van den kolonel-generaal is verbonden. Aanval op Roode Kruistrein. Op het spoorwegtraject EmdenLeer, heb ben twee Amerikaansche jagers bij helder weer een Roode Kruis-trein aangevallen en twee salvo's gelost. Op den trein, waarvan alle wagens duidelijk de kenteekenen van het Roode Kruis droegen, werden 130 kogelgaten geteld. Zestien zieke en gewonde soldaten alsmede twee man van het begeleidende Roode Kruispersoneel werden gewond; twee zoo zwaar, dat zij kort daarop stierven. Honderd overwinningen bij de nachtjagerij. Het D.N.B. meldt, dat luit.-kolonel Helmut Lent, drager van het Eikenloof met de Zwaar den en commodore van een eskader nacht jagers, in den nacht van 24 op 25 Juli bij de operaties tegen Britsche terreurbommenwer- pers zijn 100e nachtjachtoverwinning heeft be haald, waarmede hij aan de spits der Duitsche nachtjagers staat. Duitschlands voedselpositie gunstig. De Duitsche minister voor voeding en landbouw Herbert Backe, heeft een overzicht gegeven over den toestand op het gebied der voedingspoiitiek. Hij zeide, dat Duitschland aan het einde van het vijfde oorlogsjaar in Europa er op voedingsgebied goed voor staat. Dit feit spreekt voor zichzelf. Ook het ko mende jaar zal de voeding van het Duitsche volk geen crisis ondervinden. Duitschland heeft weliswaar in het Oosten in landbouw- opzicht verliezen geleden, maar de Duitsche landbevolking zal deze verliezen, die niet zoo aanzienlijk zijn, als zij wellicht worden voorgesteld, 'door nog opgevoerde prestaties goed maken. De boeren staan op een beslis sende ppst en zijn zich volledig bewust van de eer, mede in het voorste front te mogen staan. Attlee. de plaatsvervanger van Churchill, heeft volgens de Daily Herald van 24 Juli in een rede te Bradford over de vliegende bom men verklaard, dat de oogen der Engelschen zich weer eraan hebben moeten wennen be schadigde huizen en verwoeste gebieden te zien, terwijl hun ooren permanent gespitst zijn en het loeien der sirenes en het geruisch der vliegende bommen of de ontploffing verwach ten. Al diegenen, die thans niet in Zuid-Enge- 'and en Londen wonen, dienen te beseffen, dat de Londensche bevolking reeds voor den twee den keer in dezen oorlog zware Duitsche lucht aanvallen moet doorstaan. De Londensche avondbladen maken gewag van een heviger vergeldingsvuur op Zuid- Engeland en Londen. De bladen leggen er den nadruk op, dat meer vliegende bommen dan ooit te voren in de afgeloopen dagen in Enge land zijn neergekomen. De Daily Mail citeert uit het Britsche medi sche tijdschrift The Lancet het oordeel van een der voornaamste Britsehe zenuwspecialis ten, dr. William Brown. Brown verklaart, dat als gevolg van de vliegende bommen volkomen normale menschen zenuwziek worden. Alle oladen melden voorts, dat moeders, die totdus- ver haar arbeidsdienstplicht vervulden, niet meer voor den oorlog belangrijke werkzaam heden gebruikt kunnen worden, omdat zij en haar kinderen uit Zuid-Engeland resp. Londen naar veiliger oorden zijn geëvacueerd. In de Daily Express wordt gezegd, dat de bevoegde regeeringsbureaux thans als gevolg van de vliegende bommen, de Engelsche be wapeningsproductie aan een onderzoek hebben onderworpen en hierover een rapport hebben opgesteld. In Zuid-Engeland gelegen fabrie ken zijn inderdaad beschadigd en arbeiders in dienstplichtigen leeftijd zijn werkloos gewor den. Het is nu de vraag of men hen naar an dere bedrijven zal sturen of voor den mili tairen dienst zal oproepen. Met deze kwestie houdt zich op het oogenblik de directeur-gene raal \oov de tewerkstelling bezig. Geallieerden lijden zware verliezen aan tanks op Goeam en Tinian. Het is op 21 Juli den op Goeam in den strijd geworpen Japanschen troepen gelSkt, alleen reeds in den sector van de Sjowabaai 30 van de 50 tanks stuk te schieten of in brand te steken. Bovendien werden talrijke, met manschappen beladen landingsbooten tot zinkën gebracht of beschadigd. Naar met betrekking tot de verijdelde landingsonder neming van de Amerikanen op het eiland Tinian nog wordt vernomen, gelukte het den Japanners niet alleen meer dan een zevende van de vijandelijke tanks te vernietigen, maar ook 1200 Amerikanen te dooden. Tenslotte vluchtte de vijand in de richting van het eiland Saipan. De Japansche vloot. In een speciaal interview heeft de bekende Japansche schrijver van marinecommentaren, Ito,'de motieven besproken, waarom de Ja pansche vloot sedert het zeegevecht op 19 en 20 Juni nog niet is uitgeloopen. De tijd voor dén aanval is voor onze vloot nog niet fijp. De factoren, die een volledige overwinning van een vloot in een zeeslag beloven, zijn: le. superieure vlootsterkte; 2e vervangingsmogelijkheden om na de voor naamste botsing de lacunen aan te vullen; 3e. geografische overwegingen. Bovendien moeten nog andere factoren, zooals b.v. de gevechtstechniek en het moreel in overwe ging genomen worden. Op het oogenblik is de vloof, wat de vlieg tuigen betreft, verre in de minderheid. Een vloot, die de heerschappij in de lucht verliest is onvermijdelijk blootgesteld aan de neder laag en aan verdreven worden uit de ge vechtszone. Stellig stelt onze gecombineerde vloot alles in het werk om op een hoofd- oarlogstooneel een superieure luchtmacht op te bouwen voor de beslissingsslag eigen lijk" begint Voorts moet men volledig rekening hou den met de noodzakelijkheid, dat men moet beschikken over voldoende vervangings materiaal om dat in een eventueelen tweeden slag te kunnen werpen Wat de derde factor Schriftelijke opleiding, O Praajkexamen Boekhouden Q Middenstandsexamen Alg Handelskennis Q Boekhouden voor leiders van kleine zaken Handelsseebnieus Q Nederlandsehe- Handelscorresji. betreft, verklaarde Ito; „Het tooneel van een zeeslag moet gekozen worden in wateren, waar de geografische overwegingen gewoon lijk op beslissende wijze medewerken. Na7 tuurlijk moet men de sterkste aan "Strijd krachten, die hun steunpunten op het vaste land hebben, ter beschikking stellen. Men kan deze strategie een strategie van het behoud der vlootmacht noemen: wel overwogen sparen der hoofdmacht door het vermijden van een slag onder ondubbelzinnig ongunstige omstandigheden. Een generaal burgemeester van Tokio. Als opvolger van Odate, die thans minister van binnenlandsche zaken is in het kabinet- Koiso, werd generaal Nishio benoemd tot eer sten burgemeester van groot-Tokio. Nu grootscheepsche luchtaanvallen op Japan zelf verwacht worden, moet de leiding van de metropool in handen 'liggen van een ervaren militair. Meel voor de stad Toulon. De bevelvoerende admiraal van de Duitsche marine te Toulon heeft de stad een groote hoe veelheid meel beschikbaar gesteld ter ver betering van den toestand der arbeiders te Toulon en La Sayne. De prefect heeft den Duitschen admiraal den dank der bevolking overgebracht. Trouwbetuiging uit N. Finland. Uit naam der Duitsche soldaten van het bergleger in Noord-Finland heeft hun opper bevelhebber, kol.-generaal Rendulic den Führer een telegram gezonden met de ver zekering van hun onvertorekelijken trouw. Verduisteren: van 21.45 tot 6.00 uur 27 Juli: zon op 5.51, onder 21.40 uur maan onder 0.26, op 13.18 uur Buitenland. De Führer richtte een dankbetuiging tot allen, die n.a.v. den aanslag op hem en zijn medewerkers hun gelukwenschen en betui gingen van trouw hebben gezonden. Kolonel-generaal Korten en. generaal- majoor Brandt zijn aan hun wonden, opge- loopen bij den aanslag, overleden. Op het bruggehoofd van Normandië werden de aanvallen van Britsche en Ameri kaansche strijdkrachten met zware verliezen voor hen, vooral van tanks, afgeslagen. De verbitterde strijd aan het Oostelijk front duurt onverminderd voort. Om het bezit van Lemberg en Lublin werd hard ge vochten. Doorbraakpogingen tusschen Grodno en Brest-Litowsk werden afgeslagen. In Italië woedt de strijd thans hoofd zakelijk langs de Arno. Zwaar V. 1-vuur lag dag en^nacht op Londen. De repatriëering van de Duitsche -be volking in het Oosten is grootendeels gereed. Met ingang van gisteren heeft de'Führer op verzoek van Rijksmaarschalk Göring voor *ile onderdeelen der Duitsche weermacht den Duitschen groet ingevoerd. Zondagnacht voerden Geallieerde vlieg tuigen een luchtaanval op Boekarest uit. De voormalige koning van Afghanistan, Amanoeilah is te Rome gearresteerd. De stad Napels is aan het bestuur der regeering-Bonomi onttrokken en onder toe- sicht van een Amerikaansche commissie gesteld. De conferentie te Bretton Woods is ge ëindigd, nadat een voorstel tot oprichting van een internationale bank tot financiering van den wederopbouw en economische ont wikkeling was aanvaard. Turkije heeft het personenvervoer op de Zwarte Zee stopgezet. Binnenland. In de courant van gisteren is een toe lichting te vinden op een besluit inzake uit betaling molestschade onroerend goed. Mevr. A. FaassenHeijblom en de heer E. P. Erfmann, twee bekende figuren uit de Nederlandsehe tooneelwereld van voorheen, zijn overleden. Gisteren verscheen wederom een lijst met namen van geïnterneerde burgers in Nederlandsch Indië Stad. Onder de rubriek-Heemstede werd een berichtje afgedrukt over maatregelen bij eventueele evacuatie, bedoeld voor inwoners van die gemeente. In den ouderdom van 73 jaar is te Heem stede overleden de heer F. Dekker, luitenant kolonel b.d. BEVAT PERLDON BEVAT PE& BEVAT BEVAT BEVAT BEVAT PER, BEVATPE BEVAT PERb BEVAT PERIDT BEVAT PERlDO> BEVAT PERLDO BEVA BE' Br Bk BE. BEVa. BEVAT PEKidl/.N BEVAT BEVAT PERLDON BEVAT PERLDON VAT PERLDON T PERLDON PERLDON RLDON LDON ON N WEE* ZCfo'H GOÏO i 4 N V KOFFIE HANDEL Ml) ..MATAGALPAA DAM 4y 8 uw winkelierU aan een busje Sukretten kan helpen, wees er dan zuinig mee, want het is nog evenals vroeger het idéale vervangingsmid del voor suiker. Wie geen suiker mag gebruiken, kan zich onder inzending van een dok tersattest, rechtstreeks tot Chefaro Rotterdam wenden. Indien eenigs- zins mogelijk wordt hij dan regel matig aan Sukretten geholpen. Chefaro - Rotterdam

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2