Haarlemsche Courant Wat op 20 Juli in het hoofdkwartier en te Berlijn geschiedde. Offensief der Geallieerden in Normandië vastgeloopen De geschiedenis herhaalt zich. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dr. Goebbels over: Samenzwering itde Rendierstrasse. Eervolle rol van. het Berlijnsche wachtbataillon. Tegenactie van den tuin van dr. Goebbels uit. De bom in de actetasch. Het wonder dat den Fiihrer redde. Duitsche persstemmen. Zware verliezen der Sovjets te land en in de lucht 263e Jaargang No. 174 x x Bu»aux i Groote Houtstraat 93. TM. Advertenties IJ», Redactie Postgiro 184958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapleiri 21. Telef. 1(2230 afanuMen: RejttbraiKltlaan 55, XJmuiden-O. IfcoOdredaeteur: F. C. Darks. Donderdag: 27 Juli 1944 Ve'schijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ui tg. Graf. Bedrijven I>amlate, Haarlem AJbon nemen ten: p. week 26 ct, per mnd. 1,113, per kwartaal 3,42, fr. per post: 3,73. Losse nummers 8 cent. K 1297 Rijksminister dr. Göbbels heeft Woens dagavond in een radiotoespraak het Duit- sche volk rekenschap gegeven van en ver antwoording afgelegd over de gebeurtenis sen van 20 Juli en de gevolgtrekkingen die daaruit moeten worden gemaakt. Ik heb gemeend, zoo zette hij o.m. uiteen, daarmede nog een paar dagen te moeten wach ten tot ook de laatste achtergronden van deze beschamende gebeurtenissen zouden zijn op gehelderd. Dat is nu het geval.- Er is daarbij niets te verzwijgen of te verschoonen. De ge beurtenissen- spreken een zoo duidelijke en ondubbelzinnige taal, dat men haar getroost zelf het woord kan geven. Dat wil ik doen met een nuchter en onopgesmukt verslag der fei ten. Het Duitsche volk heeft alle reden daaruit de versterkte zekerheid van de komende over winning onzer rechtvaardige, in Gods be scherming staande zaak te putten en ook onze vijanden zullen zich nauwelijks kunnen vleien met de hoop, dat deze gemeene en arglistige streek, die tegen den Führer en zijn staat ver richt werd, hun eigen zaak ook maar het ge ringste nut heeft gebracht. Toen ik in den middag van den vorigen Don derdag door een telefonische mededeeling uit het hoofdkwartier van den Führer op de hoogte gebracht werd van de afschuwelijke misdaad, die kort tevoren was ondernomen te gen den Führer en zijn intiemste medewer kers, verging het mij, zooals het wel alle Duitschers vergaan is, toen eenige uren later het bericht daarover door den omroep ver spreid werd. Ik had een oogenblik het gevoel als begon de grond onder mij te wankelen. In den geest zag ik apocalyptische beelden van een historische mogelijkheid, die zou zijn voort gevloeid uit een welslagen van dezen laffen en laaghartigen aanslag voor ons volk. ja voor geheel Europa. Toen echter werd mijn hart vervuld door een bijna godsdienstige, vrome dankbaarheid. Ik had reeds vaak maar nog nooit zoo zichtbaar en ondubbelzinnig als hier beleefd, dat de Führer zijn werk verricht on der de bescherming der Voorzienigheid, dat geen gemeenheid en laagheid hem daarbij be lemmeren of remmen kan, maar daarmede ook een boven alle menschelijke verrichtingen heerschend goddelijk lot ons een vingerwijzing geeft, dat dit werk, ook al ontmoet het nog zoo groote moeilijkheden, moet worden vol tooid, kan worden voltooid en zal worden vol tooid. Twee mijner collega's als ministers wa ren juist voor een bespreking bij mij, toen het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer kwam. Deze arglistige aanslag kon slechts door een afgrondelijk slecht en verworpen mensch gepleegd zijn en ik wist ook, in welken kring gezocht moest worden. Des middags om vier uur-begon de achter hem staande kleine kliek verraders, zooals wij verwacht hadden, haar draden te spinnen. De dader van den aanslag, een zekere graaf 'Stauffenberg, was intusschen met een koeriers vliegtuig in Berlijn aangekomen en had het gelogen bericht meegebracht, dat de Führer tengevolge van den aanslag was omgekomen en dat thans voor dezen misdadige eerzuchti- gen de weg tot handelen vrij was. Zij hadden den aanslag ondernomen om de Duitsche weer macht van haar eed vrij te maken en ver volgens. naar zij in hun verblinde waan ge loofden, in een kunstmatig te voorschijn geroe pen verwarring gemakkelijk aan hun kant te halen en te kunnen gebruiken voor hun ge meene plannen. In de Bendlerstrasse Onder het voorwendsel, de politieke leiding van het Rijk te moeten beschermen, gaven zij. die, zij het ook slechts heel korten tijd, in het bezit waren van het apparaat in de Bendler strasse, het Berlijnsche wachtbataljon het be vel de regeeringswijk af te zetten, waarmede toen ook tegelijkertijd hun op eenige wijze belangrijke oproerige activiteit ten einde was. Want zij hadden vergeten, dat het Berlijnsche wachtbataljon evenals allé formaties van de Duitsche weermacht bestaat uit fanatieke Na- tionaal-socialisten, en dat zijn commandant majoor Remer, die zich bij het bliksemsnelle neerslaan der tegen den staat gerichte activi teit van deze meineedige en trouwelooze kliek groote verdiensten heeft verworven, in aller ijl naar mii toekwam om zich op de hoogte te laten brengen van den stand van zaken. Ma joor Remer kon vanaf mijn schrijftafel ter stond mot den Führer verbonden worden en van hem terstond duidelijke en ondubbelzin nige bevelen in ontvangst nemen over zijn verdere maatregelen. Telefoongesprek. Dit telefoongesprek behoort tot de aangrij pendste herinneringen van mijn leven. Een jong officier van het Duitsche leger, beproefd in den dienst aan het front en onderscheiden met het Eikenloof bij het Ridderkruis, heeft de eer uit den mond van zijn Führer en oppersten bevelhebber rechtstreeksche instructies te ont vangen en wel op een oogenblik, waarop het in hoofdzaak aankomt op koelbloedig en blik semsnel handelen op eigen verantwoordelijk heid. De bevelen komen hierop neer, dat de De bladen staan in het teeken van het decreet van den Führer betreffende de totale mobilisatie van het Duitsche volk en wijzen op de stormachtige instemming, die deze maatregelen in alle dagen van het volk ge vonden hebben. Het Duitsche volk heeft se dert 20 Juli steeds stormachtiger geëischt, dat alle krachten volkomen voor den oorlog en de overwinning gebruikt zouden worden, zoo schrijft bijv. de Berliner Börsenzeitung. Het juicht derhalve met oprechte voldoening toe. dat na het decreet van den Führer op het geheele aan de Duitsche oorlogvoering ondergeschikte gebied openbare verrichtingen en staatsapparaat georiënteerd worden op de eischen van den oorlog. De persoonlijkheid van den gevolmachtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oorlog, dr. Göbbels geeft daarbij de garantie, dat bij de oplossing van de taak snel en zakelijk, doelmatig en ingrijpend opgetreden wordt. Dr. Göbbels als de voorvechter van de idee van den totalen oorlog en als de man, die op het gebied der improvisatie voorbeeldige dingen gepresteerd heeft, heeft het beginsel van het rationeele beheer in zijn ministerie te Berlijn immers reeds verwezenlijkt. Het feit, dat de leider der partijkanselarij door het optreden der partij de door den Führer verordende maatregelen krachtdadig onder steunt, staat er borg voor. dat ook van dezen kant in nauwe samenwerking met den Rijks- gevolmaehtigde yoor het totale gebruik der arbeidskrachten voor den oorlog alle krach ten van het initiatief gewekt worden, welke het succes van den arbeid van dr. Göbbels zullen bevorderen. bende verraders terstond neergeslagen moet worden en de misdadigers moeten worden ge arresteerd. In enkele minuten is het wacth- bataljon van-zijn post in de regeeringswijk en in mijn tuin samengetrokken. Op verzoek van majoor Remer spreek ik tot de verzamelde manschappen, zet hun de feiten uiteen en be leef een uitbarsting van woede en verontwaar diging zooals ik tot dat oogenblik nog niet had leeren kennen. Dit uur zal ik nooit ver geten. Terstond na het einde van mijn rede nemen officieren en soldaten hun machinepistolen en geweren op om zich gereed te maken af te rekenen. Van alle kanten word ik bestormd met het verzoek geen andere formatie dan deze de eer te laten den smaad die de bende verraders den Duitschen soldatenrok hebben getracht aan te doen, te mogen afwisschen met het bloed van de verraders zelf. Intusschen meldden zich uit Berlijn zelf evenals uit de naaste en verdere omgeving de commandanten der hier gelegerde troepenfor maties, van infanterie- en pantserscholen, van luchtafweer- en jachtgroepen, van Waffen-SS en politie en andere eenheden en niemand wil den voorrang laten aan den ander om het Verradersnest uit te roeien. De deelnemers aan den Putsch Het wachtbataljon krijgt de opdracht. Het huizenblok in de Bendlerstrasse wordt bezet zonder dat ook maar een schot valt, aangezien daar zelf reeds alles is opgestaan tegen de groep verraders. Zij zijn reeds ontwapend en zitten volkomen hulpeloos en verlaten opeen- geperst in een dienstkamer en trachten wan hopig regeering te spelen. Een géneraal, die zich tot dusver in de oorlogvoering alleen heeft onderscheiden doordat hij iedere groote beslis sing placht te saboteeren, is het hoofd. Een kolonel-generaal, die al jaren geleden afgelost en met pensioen gestuurd moest worden, daar hij bij de geringste inspanning zenuwinstortin gen en huilbuien kreeg, zou de civiele leiding van het Rijk op zich nemen. Daarom is hij ook in burger gekomen, de eenige zakelijke voor bereiding die hij voor zijn nieuwe functie mee brengt. Een andere kolonel-generaal, die al vrij geruimen tijd wegens een laffen terugtocht aan het Oostelijk front uit de weermacht ge- stooten en veroordeeld was tot ontzegging van het recht tot het dragen van een uniform, is er toe uitverkoren 't Duitsche leger te leiden. De misdadige pleger van den aanslag, graaf Stauffenberg, speelt den politieleen adviseur. Daarbij komen nog een paar onbeduidende functies en medeplichtigen, die kortweg ge arresteerd worden zonder dat zij ook maar een spoor van tegenstand trachten te bieden. Een ter plaatse bijeengekomen standsgerechts hof veroordeelt de duidelijk schuldigen, de overigen worden in verzekerde bewaring ge steld. Een peloton van het wachtbataljon ver richt terstond de executies. De meineedige misdadigers ondergaan beneden op de bin nenplaats den verdienden dood. En daarmede is de heele actie teneinde. r (Vervolg op pag. 2) In Italië doorbraak ten Z. van Florence mdslukt. In het Oosten werden de Sovjets te Lemberg in tegenaanval teruggeworpen. Afweersucces ten N. van Diinaburg. Bommen op Stuttgart en Berlijn. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „In het verloop van zware gevechten ten Zuiden van Caen is de vijand er in geslaagd, ten Westen van den weg Caen Falaise onze stellingen binnen te dringen en nieuwe infanterie- en pantserstrijd krachten aan te voeren. Onze fanatjek vechtende troepen verhinderden even wel elke uitbreiding der vijandelijke pene- - traties en gingen vervolgens in de mid daguren tot den tegenaanval over. Na verbitterde gevechten waren des avonds de oude stellingen weer volledig in onze handen. De vijand heeft zware verliezen geleden; 18 tanks werden stukgeschoten. Ook ten Noordwesten van St. Lo woedt een afweerslag van groote afmetingen. Nadat de eerste vijandelijke aanvallen, die met zeer krachtige ondersteuning van artillerie en luchtmacht werden uitge voerd, waren afgeslagen, slaagde de vij and er in op eenige plaatsen ons front binnen te dringen en den weg St. Lo Pèriers naar het Zuidwesten, te passeeren. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Sinds de ochtenduren van Woensdag zijn de gevechten met groote kracht ook overge slagen op het gebied ten Noorden van Pèriers. Slagvliegtuigen vielen vijandelijke concen traties in het landingshoofd met succes aan en beschadigden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten Ie Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 1665167, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17301784.en ook nu weer den zelfden vijand, Nêeiiands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyter,zij gingen oi>s voor, zij stierven als heldenwij strijden door Het w-rk is achter den rug, maar reeds wacht den mijnenvegers een nieuwe taak. In verband voile kracht vooruit. (O-H P. c> Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineairaahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marine-dienststellen, Hafen- en Ortskommandantüren en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. werden 11 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In het Zuid-Fransche gebied werden wederom 110 terroristen in den strijd ver nietigd. Zwaar V. 1 vecgeldingsvuur blijft op. het gebied van groot-Londen liggen. In Italië is de groote aanval op het gebied ten Zuiden van Florence begonnen. De ver wachte doorbraak is aan den vijand niet gelukt. Pas na uiterst zware gevechten en met bijzonder hevige verliezen kon hij ge ringe terreinwinst behalen. Andere aanvallen op onze nieuwe stellingen werden uiteenge slagen. Ten Noorden van Arezzo en aan weerskanten van den Tiber zijn vijandelijke aanvallen mislukt, waarbij plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. Aan de Adriati- sche kust is de vijand opnieuw tot den aan val overgegaan. Daar zijn nog hevige gevech ten aan den gang. Gevechtsveerbooten van de Duitsche marine hebben voor de kust van Westelijk Italië twee Britsche torpedo- motorbooten beschadigd. Bij aanvallen op convooischepen voor de ravitailleering in de Egeïsche Zee hebben beveiligingsvaartuigen van de Duitsche ma rine alsmede luchtdoelgeschut aan boord van schepen en jachtvliegtuigen van 15 aanval lende bommenwerpers 7 machines neerge schoten. In Galieië zijn tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Lemberg talrijke door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsje wieken bloedig ineengestort. In het stads gebied van Lemberg hebben onze troepen den vijand in een tegenaanval teruggeslagen. In den sector van één leger werden ir den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Hierbij heeft zich de Ham- burgsche 20e divisie pantsergrenadiers onder bevel van luitenant^generaal Jauer bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bovenloop van den Boeg en de Weichsel heeft de vijand in de richting van den San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen. Ten Zuidoosten van Lublin daarentegen werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tus- 'Schen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten Oosten on Noordoosten van Kowno zijn alle vijandelijke doorbraakpogingen, dank zij de taaie afweer van onze divisies mislukt. Ook aan het front tusschen Dunaburg en de Fin- sche Golf hebben onze troepen, ondanks alle doorbraakaanvallen van de bolsjewieken, een volledig afweersucces behaald; 47 vijande lijke tanks werden daar stukgeschoten. Kapi tein Weissenberger. Gruppenkommanaeur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan het Oostelijk front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen in West- en Zuidoost- Duitschland aangevallen. Vooral te Stuttgart is door een nieuwen terreuraanval schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Af zonderlijk vliegende vijandelijke vliegtuigem hebben bovendien bommen laten vallen op het gebied van Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Strijdkrachten der luchtver dediging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten." Sinds het begin van de zware afweer- gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front hebben vliegende formaties en eenheden luchtdoelgeschut van een Duitsche luchtvloot onder bevel van gene- raloberst Ritter von Grein, binnen vier weken tijds 1045 Sovjetvliegtuigen, 501 tr->k= 327 kanonnen en meer dan 2500 Toviseerde voertuigen van den vijand v -etjgd. In één gevechtssector in het Westelijke deel van den Balkan hebben de communisti sche benden in een week tijds 1119 dooden alsmede 275 gevangenen en 310 ov°rloopers verloren. Groote hoeveelheden ivaoens, mu nitie en materiaal van allerlei aa-d werden buitgemaakt. Niemand zal zich willen onttrekken aan Se zorg voor Moeder en Kind.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1