dfevat perlöon bevat bevat perldon-bevat bevatp bev be; b b beva bevat/ x bev bev beva beva bevat bevat pe' bevat per bevat perl bevat perld ejevatperldo: bevat perido: bevat pf"- beva* bevat bevat bevat perldon perldon peridon peridon perldon perldon perldon peridon erldon ^rldon .ldon on n bf b bl be. beva bevatptiw-. «ATI bevat perldon - bevat i Dardanellen in het geding. IJMUIDEN H.L.O..proeven. Aan welke eischen moet men voldoen om de H.L.O.-proeven met succes af te leg gen? wordt dikwijls gevraagd, nu het werk comité voor de gemeente Velsen van de Na tionale Vereeniging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwik keili<ng heeft besloten de examens i-n^Se,ptember weer te doen plaats hebben. Vooropgesteld zij*, dat de proeven beoogen zooveel mogelijk men- schen kennis tê laten maken met eenvou dige vormen van lichaamsoefeningen; daar om zijn er niet alleen speciale eischen voor mannen en vrouwen, maar ook voor be paal de Ie e fti j d sgro e pen. Wat de jeugdgroepen (1416 jaar) be treft moeten de jongens aan de "volgende eischen voldoen (tusschen haakjes zijn de eischen voor meisjes weergegeven)100 m hindernisloop (idem), 100 m hardloopen in 15 sec. (idem), 4 m. vèrspringen (3.25 m.), 1.15 m. hoogspringen (1.05 m.), 18 m. wer pen met grooten bal (16 m.), 7 min. zwem men (5' min.), 6V2 km tvielrijden in 1/2 uur (idem), 9 m. klimimen (7 m. evenwicntoeit- ning) en 15 km wandelen in 4 uur (idem). Een volgen/de maal zullen we de eischen voor andere groepen behandelen. R. KILL JUBILEERT. Heit zal Vrijdag 28 Juli 2 5 jaar. geleden zijn, da/' onze plaatsgenoot de heer R. Rill in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen trad. Aanvankelijk was hij wegwerker te Amsterdam, waarna hij te Apeldoorn ver toefde en vervolgens naar IJmuiden kwam. Hier werd hij éérst aan het vise li station ge plaatst, doch later deed hij vele jaren dienst bij het loket en de controle aan de halte Zuiderkade, waar hij voor de reizigers een bekend en geacht ambtenaar was. Den laat- sten tijd is hij weer .werkzaam aan het sta tion a^an de Noord er kade. Bij superieuren en collega's is hij bekend als een correct ambtenaar en welwillend collega. Bulten zijn dienst maakte de heer Rill zich verdienstelijk voor de Chr. Muziek- vereeniging, waarvan hij de tamboer-maitre en eenigen tijd voorzitter was. Voorts was hij maitre der tamboers op het fort en bij het politiecorps. Het zal hem in zijn wo ning' aan den Zeeweg 211 ndet aan belang stelling ontbreken. DIEFSTALLEN UIT WERKPLAATS. Een onbekende heeft uit een werkplaats aan de Middenhavenstraat te IJmuiden een electrisch werktuig, eenige boortjes en een bankschroef ontvreemd. A. de K. heeft hier van aangifte bij de politie gedaah. OPGEPAST VOOR RI.JW1 EI DTEVEN Beschermd door het nachtelijk duister, hebben onbekenden zich toegang tot een schuur, staande achter een woning aan den Groote Hout- of Koningsweg te Velsen- Noord verschaft. Er worden twee rijwielen vermist. De politie stelt een onderzoek in. MOTOR VAX VVASCHMACHIXE GEHAALD. Aan brutaliteit hebben de dieven geen ge brek. In. een schuur achter een woning aan de Piet Heinstraa.t te IJmuiden-Oost werd een motor van een wasch.nvachine gehaald en door een onbekende meegenomen. Van dezen diefstal is mededeeling gedaan aan de politie. OXG EWENSCHT BEZOEK AAN ZUSTERHUIS. De politie werd er van op de hoogte ge bracht dat onbekenden een bezoek aan het leegstaande ziekenhuis in de Kanaalstraat te IJmuiden hebben gebracht. Vermfist wor den electrische lampen en snoeren. Boven dien ziin er vernielingen aangericht. De po litie stelt een onderzoek in. AGENDA Donderdag 27 Juli. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk: Concert Mannenkoor Zanglust. Doopsgez. Kerk: Ledenvergadering Doops gezinde Gemeente, 7.30 uur. Vrijdag 28 Juli. IJMUIDEN. St. Fide- lisgebouw: Ruilavond Postzegelvereemging IJmuiden en omstreken, 7 uur. Burgerlijke Stand. Geboren: L. L. van den Eijkhof, z., Schulpweg 102 Velsen-N.; C. F. Dam, d.. Hyacinthenstraat 2 Santpoort; W. C. Visser, d.. De Ruyterstraat 72 IJmuiden-Oost; L. Dooijeweerd, d.t Velserduinweg 235 IJmui den-Oost; J. Voogt, d., Narcissenstraat 27, Santpoort; W. van Heijst, z., Planciusstraat 21 IJmuiden-Gost; G. Stam, z., Rembrandt- laan 43 IJmuiden-O.; J. M. E. Kuné, d., Hoofdstraat 111 Santpoort; P. J. B. van den Berg, z., Hofgeesterweg 3 Santpoort; J. P. Böhm, z., Zeeweg 19 7 IJmuiden-Oost. Overleden: M. van Maanen, 7 0 jaar, echtgene. van C. Slinger, Kerk weg 26 Sant poort. PHILATELIE. Voor de postzegelverzamelaars in het ver sperde gebied organiseert de postzegelver eemging IJmuiden en omstreken Vrijdag 28 Juli een van haar traditioneele ruilavonden in het St. Fidelisgebouw aan den Willems- beekweg te IJmuiden-Oost. aanvang 7 uur. CENTRAAL l)It ANK WEER COMITé. Het Centraal Drankweer Comité in de ge meente Velsen heeft velen aan zich ver plicht door het organiseeren van een fami liedag, welke uitstekend in den smaak viel. Talrijke jongeren en ouderen kwamen in Santpoorts Neethof bijeen en beproefden hun krachten tijdens wedstrijden en spe>len. Aan de winnaars werden prijsjes uitgereikt. Het afwisselende programma zorgde er voor, dat allen volop van den familiedag genoten. Het eom/lté kan dan ook met voldoening op zijn initiatief terugzien. SANTPOORT ONDERLINGE COMPETITIE STABIEL. Bij de deze week gehouden wedstrijden voor de onderlinge competitie der Damclub Stabiel speelden H. Bontebal en J. Jansen een zeer ingewikkelde partij, waarin tenslotte Jansen door zijn betere spelkwaliteiten zegevierde. De Kort had tegen Krab één van zijn beste partijen en won regelmatig. Voor den afval race won E. Zuiderduyn van G. Zuiderduyn. De partij OosterlingBakhuys werd afgebro ken in een stand, waarin nog alles mogelijk is. Voor de kwartetten won Postma van F. Bontebal, terwijl Buren een stout stukje uit haalde door Oud te verslaan. Er is dus span ning aan alle kanten. KWARTETWEDSTRIJD. Voor de kwartetwedstrijden van de damclub Kijk Uit te Haarlem speelde Stabiel tegen Oos terkwartier. Hierbij wonnen J. Jansen en C. Oud, terwijl de afgebroken partijen van E. Zuiderduyn en J. Oosterling dusdanig staan, dat gerekend kan worden op een Stabiel-over- winning. wie» 200-N 0010 KORT NIEUWS Te Marssum is de 20-jarige dienstbode H. Douma uit Leeuwarden in een bocht van den weg van een vrachtauto gevallen. Het meisje kwam onder de wielen en was vrijwel op slag dood. Te Helmond heeft brand gewoed op de derde verdieping van het hoofdgebouw der N.V. J. A. Ravmakers en Co's Textielfabrie ken. Hier lagen 2500 stroomatrassen opgesla gen. Er ontwikkelde zich veel rook. wasrdoor een achttal leden der fabrieksbrandweer, uit gerust met rookmaskers, bedwelmd raakte. Zij konden slechts met moeite gered worden. De derde verdieping brandde volledig uit. Bij beschikking van het hoofd van het staatstoezicht op de bosschen, gepubliceerd in de Staatscourant van 25 Juli 1944, is bepaald, dat de vrijstelling voor boscheigenaren, wier bosscheen een grootte hebben van meer dan 10 H.A., doch minder dan 50 H.A., van de ver plichting tot het opstellen van een eenvoudig bedrijfsplan, met een jaar is verlengd, n.l. tot 17 Juni 1945. Te Hengelo is een 1-jarig dochtertje uit het gezin Koerink in een onbewaakt oogenblik op zij van de woning voorover in een riool putje gevallen en verdronken. Een 7-jarige jongen, die met zijn moeder een wandeling in het stadspark te Groningen maakte, wist, terwijl zij op een bank zat et slapen, uit haar tasch een doosje slaappillen te bemachtigen. Hij at zeven pillen op en viel in diepen slaap. Toen zijn moeder wakker werd en haar zoontje wilde wekken, bleek dit niet mogelijk. Zij nam hem op de fiets mee naar huis, waar medische hulp werd ingeroe pen. Helaas mocht dit niet meer baten. Het jongetje is aan de gevolgen overleden. Te Nijmegen is een 10-jarig meisje het slachtoffer geworden van het gedrang bij een tramhalte. Toen een tram naderde, werd zij door het opdringend publiek op de Tails ge duwd. Zij kwam onder de trarrt, waarbij een been werd afgereden. Op het Kembrandtplein te Amsterdam raakten een Britsch-Indiër en een Surinamer slaags. Het publiek scheided hen, doch in de Utreehtschestraat ontmoetten de vechtjassen elkaar weer. De Britsch-Iridiër stak zijn tegen stander met een mes in de linkerzijde, waar door deze ernstig werd gewond. Een wacht meester van politie nam den dader het mes af en bracht hem naar het politiebureau. De Suri namer is naar een ziekenhusi vervoerd. PSEUDO-POLITIEMANNEN STALEN EFFECTEN EN SIERADEN. Een bewoner van de Weesperzijde te Am sterdam kreeg bezoek van drie mannen, die zich uitgaven voor politiemannen, doch zich niet wilden legitimeeren. Zij beweerden dat de man joodsc-h kapitaal onder zich had en on der bedreiging met een revolver, haaiden zij het geheele huis ondersteboven en eigenden zich 1000.aan contacten, 12.000.aan effecten, alsmede eenige sieraden toe. Daarna verlieten zij de woning met de bedreiging, dat wanneer de bewoner vóór den volgenden och tend 9 uur het huis zou verlaten, hij zou wor den ^neergeschoten. Op genoemd tijdstip zou den zij hem dan komen halen. De recherche stelt een onderzoek in. Jongste ontwikkeling in Normandië. De B-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt: De gecombineerde aanval der Engelsche en Amerikaansche legers in Normandië, welke eergisteren is begonnen, kan op het oogen blik reeds als mislukt beschouwd werden. Wel slaagden de aanvallers er aanvankelijk in de Duitsche stellingen binnen te dringen en eenig terrein te veroveren, doch onmid dellijk begonnen de Duitsche tankafdeelingen ondersteund door artillerie, luchtstrijdkrach ten en infanterie tot tegenaanvallen over te gaan. Zij wierpen de Britten en Amerikanen op hun oude stellingen terug, de groote aan val werd uiteengeslagen en er ontstond een reeks gevechten met een zuiver plaatselijk karakter. De derde groote gecombineerde actie der Geallieerden na den val van Cher bourg is hiermede mislukt, zooals tot dusver ook alle zelfstandige pogingen van de En- gelschen of de Amerikanen mislukt zijn. In Duitsche militaire kringen stelt men vast, dat Montgomery thans ook alle technische mogelijkheden en combinaties zijner wapens heeft uitgespeeld en men vraagt zich af, wat er thans zal gebeuren. Daar de Duitschers tot nu toe vrijwel iederen aanval der Geal- ieerden eerst ontweken hebben om daarna in een tegenaanval de oude stellingen weder om te bezetten, neemt men algemeen aan. dat men er tftans van Duitsche zijde in ge slaagd is het technische overwicht der tegen standers voor het grootste deel te neufrali- seeren. Radio zonder stroom en lampen? De Finsche natuurkundige en -arts, profes sor Wilska, die destijds met zijn uitvinding van een nieuw soort Röntgentoestel de aan dacht van de geheele wereld op zich had ge vestigd, heeft thans weer 'n opzienbarende uit vinding gedaan. Hij beweert een toestel te hebben uitgevonden, waarbij hij zonder ge bruik te maken van electrische stroom en zonder radiolampen, in staat is radiogolven op te vangen. De uitvinding schijnt te berusten op een systeem van dubbele antennes, doch verdere bijzonderheden zijn er nog niet over bekend. Van het Finsche front. In het Finsche legerbericht wordt o.m. het volgende gezegd: ,,Op de Karelische land engte werden op eenige plaatsen vijandelijke stoottroepen verdreven. Elders viel de vijand met sterke strijdkrachten aan. De aanvallen werden afgeslagen of gestuit, en den vijand werden aanzienlijke verliezen toegebracht. De gevechten duren voort. In de richting Ilo- mantsi is de vijandelijke druk weer sterker geworden." Militaire fascistische partij. Op den verjaardag van den staatsgreep van Badoglio op 25 Juli is op bevel van den Duee een reorganisatie voltrokken van de fascistisch republikeinsche partij op militairen grondslag, terwijl overgegaan werd tot de vorming van „zwarEe brigades". Volgens het bevel van den Duce wordt de partij gereorganiseerd tot een militair orga- nisme. Alle tot de partij behoorende fascisten van 18 tot 60 jaar, die geen lid zijn van de weermacht, vormen in het vervolg het ..hulp corps der zwarte brigades". Op 25 Juli zijn 20.000 squadristen (oude fascistische strijders) ingelijfd in de „zwarte brigades". Het direc torium der fascistisch republikeinsche partij wordt gereorganiseerd tot genei-alen staf van dit fascistische hulpcorps. Het hulpcorps staat onder militaire discipline, is onderworpen aan de krijgswet en aan de militaire rechtspraak. De verschillende locale formaties van het hulpcorps staan onder het bevel van de re- geeringschefs der provincies. De partij behoudt de tot dusver bestaande politieke taken en zet de haar in de structuur van den faseistischen staat toegewezen politieke taken voort. De Sowjets te Bretton Woods. Uit Bretton Woods wordt gemeld, dat de afgevaardigden van de Sovjet-Unie na afloop van de Geallieerde valuta-conferentie ver klaard hebben, dat de bepalingen van de over eenkomst in zake het valutafonds voor de monetaire politiek van Moskou natuurlijk in het geheel niet bindend zijn, aangezien de Sovjet-Russische valuta in het geheel niet vol gens kapitalistische gezichtspunten beoordeeld kan worden. Engeland verdedigt de Polen te Londen. Washington wacht af. Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat in de houding der Britsche regeering, die voortgaat de door Mikolajczyk geleide Pool- sche regeering als de regeering van Polen te erkennen, niets is veranderd. Het Huis kan er echter van verzekerd zijn, aldus Eden, dat de Britsche regeering alles doet om de be staande problemen tusschen twee bevriende naties, die tezamen in een oorlog tegen den gemeenschappelijken vijand zijn gewikkeld, tot een spoedige oplossing te brengen. De Poolsche uitgeweken regeering heeft een speciale zitting gehouden. Na de zitting heeft de Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Romer, een vrij langdurig onder houd gehad met Eden. De Poolsche ambassadeur te Washington heeft een bespreking gevoerd met Cordell Huil. Aan de pers zijn hieromtrent geen mededeelingen verstrekt. Men wacht voor eerst op een rapport van den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou. Intusschen neemt men aan, dat de ontwikkeling de regeering der Vereenigde Staten aanleiding zal geven tot een gedachtenwisseling met Groot Brit- tannië. Associated Press verklaart o.m., dat er geen bewijzen aanwezig zijn, dat Sovjet- Rusland voor de oprichting van het „Poolsche comité der nationale bevrijding" overleg ge pleegd heeft met de Britsche en Amerikaan sche regeeringen. De Amerikaansche opvat ting komt blijkbaar hierop neer, dat men eerst de ontwikkeling eens wil afwachten. A/IER UUR 't Blijft toch raaar een heerlijke versnapering, zoo'n kop NETTIE - net echt. Als er later weer echte thee komt, gaat er niets boven TH1SIÏ f'FmNö Turksch-Russische onderhandelingen. De Tribune de Genève meldt uit Ankara: De besprekingen tusschen Turkije en de Ge allieerden, die ruim een maand geleden te Ankara zijn begonnen, zijn overgegaan in rechtstreeksche Sovjet-RussischeTurksche besprekingen, die op het oogenblik te Moskou worden gevoerd. De hyjdige onderhandelin gen hebben vooral ten doel te komen tot overeenstemming ten aanzien van de door de Sovjet-Unie geëischte wijziging van het regime over de Dardanelles Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt uit Moskou, dat de Sovjet-Russische ambas sadeur te Ankara den. Turkschen minister president een uiteenzetting heeft gegeven van het Sovjet-Russische standpunt ten aan zien van de belangen der Sovjet-Unie bij de Dardanellen en in de Middellandsche Zee. De Sovjet-Russische commissaris van buiten- iandsche zaken zal zich binnenkort naar Ankara begeven om een snelle oplossing der hangende kwesties te bewerkstelligen beidsvoorwaarden voor schoonmaakster in In verband met het terugtrekken van de Turksche handelsvloot uit de Zwarte Zee wordt nog gemeld, dat men een groote lucht beschermingsoefening beraamt, welke gehou den zal worden in de Zee van Marmara en waar zoowel de Turksche oorlogsvloot als d® koopvaardij aan zal deelnemen. Het burgerlijke luchtverkeer op de binnenlandsche route zal binnenkort stil gelegd worden. De reden waarom men tot dezen maatregel heeft besloten is niet bekent- Uit Amerikaansche bron wordt vernomen, dat de huidige ambassadeur der V. S. in Turkije, Steinbardt, waarschijnlijk niet op zijn post te Ankara zal terugkeeren. Hem zou een andere opdracht, in verband met de Amerikaansche binnenlandsche politiek, zijn verleend. Naar verluidt zou het reeds vast staan, wie hem te Ankara zal opvolgen. Argentijnsche ambassadeur in de V.S. teruggeroepen. In een communiqué van de Argentijnsche regeering in" verband met het terugroepen van den Argentijnschen ambassadeur te Washing ton, wordt gezegd: „Met het oog op de ver klaringen, die volgens berichten uit Washing ton den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken worden toegeschreven ten aan zien van de positie van Argentinië en gezien het feit, dat deze verklaringen, wanneer zij juist blijken, formuleeringen behelzen, die de Argentijnsche regeering en het Argentijnsche volk niet rustig kunnen aanvaarden, zonder nadeel voor zijn waardigheid, heeft het mini sterie van buitenlandsche zaken vooreerst be sloten tot terugroeping van zijn ambassadeur. De minister zal op 26 Juli een verklaring af leggen- Kolonel Peron heeft inmiddels voor Argen tijnsche journalisten verklaard, dat de mili taire phase van de revolutie van 4 Juni 1943 geëindigd is en dat een nieuwe phase begint, waarin het volk zelf zich het werk van de natie eigen moet maken. De organisatie, die tot dusver militair was, zal zich ontwikkelen tpt een organisatie, die is aangepast aan de nieuwe verhoudingen. De revolutie heeit er naar gestreefd de nationale instellingen te her stellen. Honkbal SPANNING BIJ SCHOTEN—H.H.C. Ondanks het feit, dat Jan Baas de gelederen van H.H.C. versterkte en zich zoowel aan slag als op hel tweede honk onderscheidde, ondanks een produc tieve, bijna sensationeele vijfde innings, die der rood-witten vijf punten opleverde en een oogen blik de leiding gaf, heeft H.H.C. met 75 de vlag moeten strijken voor Schoten, dat reeds in eerste twee innings van dezen strijd om der Schoten-beker, met 40 de leiding nam. H.H.C. dat in vier innings niet anders dan door twe( maal vier-wijd op het eerste honk was gekomen weerde zich in de vijfde innings geducht aar slag (Hoogen'bos, Mulder, Baas) en De Mon ga: op den koop toe drie maal vier wijd weg, zooda vijf H.H.C.'ers over de thuisplaat konden komen In de zesde innings was Hoogenbos bij H.H.C al even ongelukkig met werpen en konden He tem, Geurts en De Kleyn den stand op 75 bren gen. In de gelijkmakende slagbeurt verspeeld- "Wilïemse voor H.H.C, de kans om den achterstam in te loopen. Met drie honken bezet bij twe- uit ging hij uit op het derde. De werpersresultaten waren: EngelseHoogen -bos: 8 maal 3-slag; 8 maal 4-wijd. De Mon: 1 maal 3-slag; 6 maal 4-wijd. Verduisteren: ,van 21.45 tot 6.00 uu 28 Juli: zon op 5.53, onder 21.39 uu: maan onder Ó.44, op 14.27 uu: (11.23 uur E.K. 29 Juli: zon op 5.55, onder 21.37 uu maan onder 1.04, op 15.37 uu

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3