Biomals O X 0) U O X a a g g es g g g es g Mededeeiing! UIT HAARLEM Nieuws uit de courant van Zaterdag. Thuiswerk in Duitscliland voor oorlogsindustrie. G a e x a o «5 ft W H O Twee kilo aardappelen per persoon Extra rantsoen van 250 gram peulvruchten. Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli t.m. 5 Augustus op 2 K.G. per persoon vastgesteld. In de eerste plaats is de aanvoer van vroege aardappelen door verschillende omstandigheden veel geringer dan het vorige jaar. Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van de midden-vroege rassen (Bintje en Eigenheimers) worden begonnen. Door de inundatiemaatregelen is de totaal ter beschikking komende hoeveelheid midden- vroege aardappelen echter beduidend lager dan normaal het geval geweest zou zijn. Bo vendien is tengevolge van eenige nachtvorsten de aardappeloogst enkele weken later dan oor spronkelijk mocht worden aangenomen, waar door thans de diverse oogstwerkzaamheden (koolzaad-dorschen, graanoogst, e.d.) te zamen vallen. De huidige bezetting aan ardbeids- krachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamheden tegelijkertijd te verrich ten, met als gevolg een te geringen aanvoer van consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande geven de aardappelbonnen 32 elk recht op het koopen van 1 K.G.. de houders van toeslagkaarten kunnen op bon Toeslag 32 een halve K.G aardappelen per bon verkrijgen. Bovendien zal op bon Algemeen 190 eén extra-rantsoen van 250 gram peulvruchten worden verstrekt. Het publiek dient genoegen te nemen met de soort peulvruchten, welke in den winkel voorvpdjv is. Nederlandsche literatuurprijzen 1?45 Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat de secretaris-gene raal van dit departement voor 1943 prijzen heeft toegekend aan een aantal figuren op het gebied der letteren. Deze kunstenaars zijn: Henri Bruning, Cor Bruyn, dr. D. Kalma. Nico de Haas, L. Roggeveen en mevr. J. de Jong Snijders van Wissekerke. Henri Bruning heeft zich onderscheiden door zijn werk als essayist. Cor Bruyn is behalve door enkele goede kinderboeken, vooral be kend geworden door zijn streekromans, die op Terschelling en aan de Zaan spelen. Dr. D. Kalma is een figuur van groote beteekenis in het Friesche cultureele leven. Hem wordt de H. D. Sytstra-prijs toegekend. Nico de Haas maakte zich naam als leider van het tijdschrift „Hamer'', dat baanbrekend werk verricht op volkskundig gebied. L. Roggeveen schreef een zeer groot aantal kinderboeken en mevr. J. de JongSnijders van Wissekerke bracht een be langwekkende vernieuwing in de lectuur voor zeer jonge kinderen. DOKTERS EN TANDARTSEN BESTOLEN. In de afgeloopen weken zijn zeven dokters en tandartsen te Rotterdam de dupe gewor den van. twee vindingrijke individuen. Deze meldden zich op het spreekuur voor beta lende patiënten. Zoodra het oogenblik guns tig leek, gaf een hunner voor naar het toilet te gaan, terwijl de ander met een verhaal over ziekteverschijnselen den arts onledig hield. De eerste kon zoodoende in de woon vertrekken doordringen en er kleeren, etens waren, tafelzilver en sieraden buit maken die de heeren, nadat de zoogenaamde patiënt was uitgelaten, onderling deelden. Bij een der doktoren bedroeg de buit aan tafelzilver zelfs een waarde van 6000. Eindelijk is het tweetal tegen de lamp geloopen. Het zijn de 31-jarige monteur W. K. en de 21-jarige tim merman J. H. K., die in het Huis van Be waring zijn opgesloten. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOET- ETXBBX Van 1 Augustus tot en met 30 September 1 944 geeft bon „24 K F" van de kookkaart TI 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fa- hrleksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de be doeling ligt. op 1 September a s. een 5en bon van de kaart 1 405 aan te wijzen. HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 tot en met 31 Augustus '44 worden op bon no. 14 van de distributiekaart voor h-onden dezelfde hoeveelheden hondenbrood. beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 14 van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1 1/2 kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augus tus '44 is bon no. 14 ongeldig. hoofdprijzen staatsloterij 2000: 20973 1500: 12754 22400 1000: 2825 400 8828 7134 21174 f 200: 23799 100: 1417 4C34 13357 Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad- A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Veisen en orrigeving: J. J E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede DOKTERSRECEPT GEEFT voorrang bij de aflevering van Biom&lp. dal zulk een uitmuntende kracht voed mg is voor a.s. moeders, zieken, herstellenden en kinderen. Maar levert U vooral deledlge verpakking tn all^n d£n kan Uw leverancier U voor- uit helpen. De kracht van het kiemende koren. apotheken en drogisten Kabinet van den Leider. Blijkens een meeledeeling in Volk en Va derland is op zijn verzoek aan jhr. D. de Blocq van Scheltinga, burgemeester van Wassenaar, eervol ontslag verleend uit de functie van chef van het kabinet van den Leider, met benoeming tot zijn gemachtigde in bijzonderen dienst en onder toekenning van den rang van hoofdbaljuw. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. De Rijkscommissaris heeft den burgemeester H. P. J. Bloemers te Arnhem met onmiddel- lijken ingang gepensionneerd. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris den burgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voorloopige waarneming van de zaken van den burgemees ter van Arnhem belast. De heer Eugene Albert Arnold Liera is op 14 Februari 189 6 te Haarlem geboren, waar hij zijn kinderjaren doorbracht en de H. B. S. bezocht. KORT NIEUWS In de Van Woustraat te Amsterdam is een 69-jarige man door een tram aangereden Hij kreeg een ernstige hoofdwond en is later in het Binnengasthuis overleden. Te Berkel (Z.-H.) is de ambtswoning van den burgemeester totaal uitgebrand. In ter Apel wilde de 42-jarige heer G. Ploeger uit Winschoten van een kort opont houd van de tram gebruik maken, om voor zijn familie een paar ijsjes te koopen. Toen de tram reeds in beweging was, wilde de heer P nog instappen. Hij viel, geraakte onder de wielen en werd op slag gedood. Doordat kinderen met lucifers speelden is in de Bakkerstraat te Hilversum een groote schuur, waarin eenige inboedels en een groote partij gereedschappen waren opgeslagen,totaal uitgebrand. In het Verordeningenblad is een be schikking opgenomen van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ingevolge de dis- tributiewet 1939, waarbij niet-metalen ver vangingsmiddelen voor tandrubber worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van art, 4 der Distributiewet 1939. De uit voeringsvoorschriften worden in de Staats courant bekend gemaakt. De auto, waarin de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong zat, is nabij Apeldoorn door een andere auto aangereden De aartsbisschop moest met een lichte her senschudding in het R.K. ziekenhuis in Apel doorn worden opgenomen. In het Verordeningenblad van 29 Juli is het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van Justitie betreffende minimum-hypotheek renten opgenomen. Het Verordeningenblad van 29 Juli be vat het dertiende uitvoeringsbeluit van den commissaris voor de belangen van de voor malige Nederlandsche weermacht nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk per soneel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Op de spoorbaan Arnhem—(Oosterbeek is de baanwachter W. uit Oosterbeek door een trein gegrepen en gedood. Te Opeinde (Fr.) is de 88-jarige heer H. de Boer tegen een tram opgeloopen. Hij kreeg inwendige kneuzingen en is in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden. Te Maarssen is het 9-jarig zoontje van de fam. P. bij het visschen in het Merwede- kanaal gevallen en verdronken. Burgerlijke Stand. HAARLEM 31 Juli 1944. BEVALLEN: K. R. Loerakker—Bolter,, z.; H. A. van EgmondKaestner, z.; 29 Juli. C. E. T. van de Kerkhofvan den Aardweg z.; V. Mooi Ent, z.; C. M. A. van der HeijdenSteeman, z.; J. C. HeemskerkDrogtrop, d.; A. A. A. van der VeldtBakker, d.; M. Vre'denduinJanssen, d.; A. M. van VessumKramer, z.; A. M. Buijsde Vos, d.: 30 Juli, H. L. StormHoogteiling, z.; W. J. Kammingade Jong, z.; C. van Dijkvan den Berg", d.; J. D. DerrZeelt, z.J. NixBarrette. d.: J. de MooijPunt, d.; J. J. Rootliebter Horst, d.; M. G. van Rielvan der Ham, d.; W. A. T. de KuijerBleijswijk. z.; 31 Juli, J. W. de Boer— Groeen-woud, d.; J. C. PlantingKeer, z.; D. HouwelingRiepenhausen, z. OVERLEDEN: 28 Juli, H. Ridderikhoff. 68 j., Luciferstraat; K. A. H. van den Brink, 78 j.. Mar- nixstraat; H. J. Loor, 72 j.. Gasthuisvest; 29 Juli, A. Tielenius Kruijthoff, 78 j., Westerhoutpark; D. J. Vink. 66 j., Gen. de Wetstraat; E. M. Par son, 13 j. Brouwersplein; 30 Juli, T. M.. 5 mnd., d. van M G. Pels, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 31 Juli J. F. Rijbroek en G. F. II. Plevier. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het DINSDAG te beurt aan het res tant van de letter S vanaf Spru en Ta t/m. Truf en WOENSDAG aan het restant van de letter T vanaf Trug, U en Va t/m. Vis. KNAAPJE VERDRONKEN De tienjarige J. F. van Kampen is, toen hij aan den Spaarndamscheweg een bootje van den walkant wilde wegduwen, in het Spaarne gevallen en verdronken. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. Duineveld-Speet, wonende Delftstraat 9rd., viert op 8 Augustus zijn gou den huwelijksfeest. INBREKERS MAAKTEN BIJNA 400 K.G. KAAS BUIT. Uit een pakhuis aan de Lombokstraat zijn 194 kistjes korstlooze kaas van 2 K.G. ont vreemd. Voorts zijn uit een woning in de Oudaenstraat kleedingstukken, schoenen en huishoudelijke goederen gestolen. GESTOLEN BETONMOLEN TERECHT. Onlangs is van een terrein "aan den Harmen- iansweg een betonmolen gestolen. De molen is thans teruggevonden in een schuur in Am sterdam. Bovendien konden de dieven, drie Ams+erdamsche betonwerkers, worden aange houden. Zij hadden den betonmolen reeds aan twee aannemers verkocht, die echter niet wis ten, dat de molen van diefstal afkomstig was. PERSONALIA. Geslaagd voor het eind-examen van de tuin bouwschool voor meisjes te Rijswijk, de dames A. K. M. Koenigs, Haarlem en C. A. M. Fran cken te Aerdenhout. Geslaagd voor het examen Hoogduitsche taal L. O. de heer A. J. J. van der Valk te Haarlem. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk geeft Piet Halsema Dinsdag 1 Augustus 's avonds van 8-9 uur een concert. Het programma luidt: 1. Koraalvoorspel: O Lamm Gottes unschul- dig, Johann Pachelbel (1653-1706); 2. Fantasia en Fuga in c kl. t., J. S. Bach (1685-1750); 3 Sonate in f kl. t. op. 127, Josef Rheimberger (1839-1901); 4. Prélude, Fugue et Variation, César Franck (1822-1890); 5. Grand Choeur (alla Handel), Alex Guilmant (1837-1911). De scheeve toren van Pisa, Tot de beroemdste Europeesche monumen ten der Bouwkunst, die in Italië bedreigd worden, behoort de scheeve toren van Pisa. Anglo-Amerikaansche batterijen hebben onder het van Duitsche militaire zijde reeds eenige dagen geleden weerlegde voorwendsel, dat de toren door de Duitsche troepen gebruikt wordt als waarnemingspost, het vuur geopend op dit unieke bouwwerk. Van Duitsche mili taire zijde wordt nogmaals met nadruk ver klaard dat er op de toren geen Duitsche waarnemingspost staat en zieft evenmin in de nabijheid daarvan een militaire instal latie bevindt. De schuld aan een vernietiging van dit voor de geheele menschheid onver vangbare cultuurmonument rust dus uitslui tend op de Anglo-Amerikanen. Engelsche meening over het Sowjet-offensief. Naar neutrale correspondenten uit Londen melden, gelooft men in Engelsche militaire kringen, dat de Sovjets hun snellen opmarsch weldra zullen moeten stopzetten, om de aan- voerbases verder naar het Westen te verleggen en hun formaties te hergroepeeren. AGENDA MAANDAG 31 JULI.Groote Kerk: Con cert door Jacob en Corry Bijster en Jos de Öïerck, 7 u. Rembrandt: Revue „Uitver koop", 2.30 en 7 u. Palace: .Wiener Ge- schichten" (alle leeft.) 2 en 7.15 u. Lu^or: tvreede deel van „De Indische graf tempel" (14 j.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hal*;: ..Dans met den keizer" (18 j.) 2.30 en 7 u. Moviac ,,Wat en 1/2 Watt als dakloozen" (alle leef tijden) 2.30 en 7.15 uur. DINSDAG 1 AUG. Groote Kerk: Orgel bespeling 8-9 u. Bioscopen: zie Maandag. Buitenland De kanonnad-e der gevleugelde bommen op Londen en Zuid-Enge-iand nam in hevig heid toe. In.Normandië ontbrandde wederom een hevige worsteling, in den loop waarvan door de Geallieerden geen noemenswaardige ter reinwinst werd behaald. Aan het Oostelijk front gaven de Duit- schers in h&t ka-der van frontcorrecties eenige steden op, o.a. Lemberg en Bialystok. Aanvallen tusschen Weichsel en Boeg wer den afgeslagen. De nieuwe minister-president van Ja pan publiceerde een program van 4 punten voor de totale mobilisatie en versterking dei- strijdmiddelen. Te Ankara verwacht men verdere be perking van- het Turksche scheepvaartver keer door de Turksche regeering. Binnenland. Hoofden van gezinnen, welker woonka mers uitsluitend door middel van een cen trale- verwarmingsinstalJatie ktinnen worden verwarmd en zij, die brandstoffen voor ruim ten voor bijzondere doeleinden noodig heb ben, moeten bij de plaatselijke distributie- diensten een aanvraagformulier MD 39 3-03 aanvragen. Huisbrand verbruikers uit de- groepen B, C en D kunnen hun aanvraagfor mulier MD 303-02 nog slechts tot en met 4 Augustus a.s. indienen. STAD Tot onbezoldigd deurwaarder bij de Haar- lemsche rechtbank is de heer D. G. van Wijngaarden benoemd, die reeds belast was met het waarnemen van deze functie. Onder het Noord Overijsselsche plaatsje Genemuiden is de oogst van de water planten-biezen in vollen gang. Deze biezen vormen het grondproduct van de huisindustrie, welke in deze omgeving veel wordt bedreven. (C.N.F.-Van Buiten Pax c) NVtftlÜOORNSCHE MESSEN-IN STAAtWAftfNfABRlfK Reichsorganisationsleiter dr. Ley en Rijks minister Speer hebben het woord gevoerd op een werkvergadering voor leden van de be wapeningscommissies, van het Duitsche ar beidsfront, van den gemachtigde voor de tewerkstelling alsmede voor de bedrijfsleiders van het Duitsche economische leven. Dr. Ley begon zijn rede met te wijzen op de unieke werklust van het Duitsche volk. In het kader van de mobilisatie van de ar- beisdsreserves zal ook het thuiswerk voor de oorlogsindustrie in den grootsten omvang worden uitgebreid. De Duitsche arbeider evenals de boeren werken met een vlijt en uithoudingsvermogen, die vroeger niet voor mogelijk werden gehouden. Ondanks dit zijn er echter nog arbeidsreserves aanwezig. Vervolgens sprak dr. Ley over het op te voeren thuiswerk voor de oorlogsindustrie. Thuiswerkers en thuiswerksters staan in grooten getale ter beschikking en het is nu zaak, dat de bedrijven van deze extra pro ductiemogelijkheden rijkelijk gebruik maken. De grootste reserve der natie is echter het volk in zijn voorbeeldige houding zelf, de partij en in de eerste plaats de Führer. die de garantie biedt, dat de huidige krachts inspanningen der natie met de overwinning van de Duitsche wapenen zullen eindigen. Eerste maatregelen. „Wanneer straks de postbesteller slechts éénmaal per dag de post rondbrengt, dan weet het Duitsche volk, dat de Rijksminister dr. Göbbels aan het werk is", aldus welinge lichte kringen te Berlijn. Voorts worden in hetzelfde tempo waar mede mannen naar het front worden ge stuurd, weerbare arbeiders aan de industrie onttrokken om in de kazernes te worden opgeleid. De opengevallen plaatsen in de oorlogsindustrie zullen worden ingenomen door arbeiders en arbeidsters uit die indus trieën die voor de oorlogvoering van weinig of geen belang zijn. Hiermede zal waar schijnlijk aan menschen een millioenenaantal gemoeid zijn. De leeftijdsgrens voor vrouwen, die te werk zullen worden gesteld, is van 45 op 50 gebracht. Aan de schijnarbeid van vrouwen en meisjes zal een eind worden gemaakt. Onder schijnarbeid wordt verstaan het for meel in dienstzijn bij familieleden. Bovendien zal den dokters in het land er op worden gewezen, bij de beoordeeling of iemand al of niet gesdhikt is om deel te nemen aan het arbeidsproces, de ernst van den tijd mede in overweging te nemen. Een zeker aantal bioscopen, schouwburgen e.d. blijven geopend, daar het niet de be doeling is het Duitsche volk aile bronnen van vermaak te ontnemen. In het ambtenarencorsps worden een groot aantal vereenvoudigingen aangebracht. Onder veldpostnummer 08000 kan door iederen Duitscher een voorstel worden inge diend. hoe de „totale oorlog" voor 100 pro cent kan worden doorgevoerd. In alle Duit sche kranten is een oproep gericht om dr. Göbbels bij zijn taak als Rijksgevolmachtigde voor de totale mobilisatie behulpzaam te zijn. De voorstellen moeten kort en afdoende zijn. Luchtaanval der Geallieerden op Palau-eilanden. Van een Japansch steunpunt in de Pacific wordt gemeld, dat 300 Geallieerde bommen werpers en jagers Woensdag een aanval hebben ondernomen op de Palau-eilanden. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 1 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM T. 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNÖ Nieuws. 7 10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws 8.15 Vroolijke pla ten. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Och tendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Pianoconcert in c. kl. t. van Mozart. 10.45 Amusementsorkest. 11.15 De mijn, voordracht. 11.30 Fred. Wolfers, or gel. 12.00 Almanak. 12.15 Solist en plano. 12.45 B NO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten. solist en pianospel. 14.00 Toen Geertruidesberg nog bij Holland hoorde. 14.15 Orkest Gerard v. Krevelen, zang en piano en gram.muz. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Arnhem- sche orkestvereeniging. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 ,De lidhte toets". 18.00 BNO Binnenl. gesproken overzicht. 18.05 Instrumentale opera- en operette- fragmenten. 18.45 Jeugdstormuitzending. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Neiuws en act. besch. 19.15 Pittige dansnummers. 20.00 Na ge- danen arbeid21.00 Hong. orkest Bandi Balogh. 21.30 Kleine wenschen voor groote menschen. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Vlotte pianoplaat- jes. 22.30 Zingend door 't leven. 23.3024.00 Stan Blenders en Albert Vossen. HILVERSUM II, 301,5 M. 17.00 Kwintetten van Bach en Mo/art. 17.30 Sol- datenfunk ..Nord-West" 18.30 Musette-orkest. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd .20 Kinderzang. 19.35 Uit „Ma Vlast" van Smetana. 20.15 Een kind vraagt, voordr. 20.30 I Pagliacci", opera van Leoncavallo. 21.45 A vond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Oi <6 0) 0) h 0) *0 g 0) 0) ip% 01 s (0 ft IJ

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2