Groote slag van Karpathen tot Finsche Golf woedt voort. Turkije voor den beslissenden stap. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Sovjettroepen in verscheiden sectoren van Kar pathen gebied teruggedrongen. Doorbraak naar Warschau verhinderd. Siedlce en Kowno ontruimd. Hevige afiveergevechten in Letland. Bommen op plaatsen in Hongarije en Kroatië. Strijd van Caen tot Westkust van Normandië. .Dertig jaren oorlog Von Papen op bezoek bij Saradzjogloe. 869e Jaargang No. 178 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. fel. Advertenties 10724. Redactie 10600. Postgiro 194353 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef, 12230 Umulden: Remtrrandttatm 65, Wtauiden-O. HooMredactéur: T. G. Derks. Dinsdag 1 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen, TJifcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. MS, per kwartaal 3,43, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche Volgt: weermachtbericht luidt als De vijand breidde in Normandië zijn met groot gebruik van materiaal gevoerden groo- ten aanval Zondag uit tot het geheele /front Van ten Zuidwesten van Caen tot aan de Westkust van het schiereiland Cotentin. De gevechten worden aan beide kanten met steeds toenemende verbittering gevoerd. Ten Zuiden van Hottot werden alle vijandelijke aanvallen uiteengeslagen. Aan weerszijden van Caumont kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front bewerken. Eigen tegenaanvallen zijn daar gaande. Noordwestelijk en Westelijk van Torigni-sur-Vire mislukten hevige doorbraak pogingen der Amerikanen. Met buitengewone felheid woedden de gevechten Zuidelijk van Sourdeval en Cérences. Pantserformaties zijn .overgegaan tot den aanval op den ver binnen gedrongen vijand. Uit het gebied ten Noorden van Sourdeval baande zich een pantserge vechtsgroep der Waffen-SS, die tijdelijk van haar verbindingen was afgesneden, een weg naar het gros onzer strijdkrachten. Des nachts vielen formaties gevechtsvliegtuigen scheeps- concentraties voor den mond van Orne en Seine aan. De vijand verloor elf vliegtugien. In het Fransche gebied werden 97 terroristen in gevechten vernietigd. Duitsche torpedomotorbooten vielen Zondag nacht een vijandelijk convooi onder de Engel- sche kust ten Oosten van Eastbourne aan en plaatsten torpedotreffers op drie groote sche pen. Londen ligt vrijwel ononderbroken onder zwaar vergeldingsvuur. In Italië heeft de vijand zijn grooten aanval op Florence tengevolge van de geleden ver liezen Zondag niet voortgezet. Hij deed alleen hevige plaatselijke aanvallen Zuidelijk en Zuidoostelijk van de stad, die met zware ver liezen ineenstortten. In het Oosten duurt de strijd tusschen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort.' In het voorterrein der Karpathen mislukten talrijke vijandelijke' aanvallen. Bij Sambor schoot een pantserdivisie 20 van de 30 aanval lende tanks stuk. In verschillende sectoren wierpen onze troepen den vijand in den tegen aanval terug. In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van sterke vijande lijke strijdkrachten 'haar de stad verhinderd. Na herhaalde Sovjet-aanvallen op Siedlce te hebben afgeslagen distaneieerden onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Noorden. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita werd het front gehandhaafd. Bij Kowno zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort en konden zich in weerwil van hardnekkigen tegenstand van onze troepen van de stad mees ter maken. In Letland wordt hevig gevochten om Mitau en bij Birsen. Westelijk van Ostrof werden Sovjet-aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op de landengte van Narwa verijdelden onze di visies in samenwerking met afdeelingen der marine ook Zondag alle doorbraakpogingen van sterke Sovjet-strijdkrachten in zware ge vechten. De vijand leed buitengewoon zware verliezen aan mensehen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigen stelden bij aanval len in scheervlucht talrijke vijandelijke tanks en kanonnen buiten gevecht en vernielden ver scheidene honderden voertuigen. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers viel Zondag het gebied van Boedapest en eenige plaatsen in Hongarije en Kroatië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigings strijdkrachten vernietigden 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder elf viermotorige bom menwerpers. Duikbooten hebben drie koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud Van 22:000 ton, twee bewakingsvaartuigen en een mijnenveger tot zinken gebracht. Papierinvoer naar Argentinië gestopt. De' V S. hebben aan Argentinië de navi certs geweigerd, welke noodig zijn voor den invoer van papier uit Zweden, teneinde als pro-Duitsch gekwalificeerde propaganda in Argentinië onmogelijk te maken. Verklaard wordt, dat het Zweedsche papier ook gele verd zou zijn aan de „Deutsche la Plata- Zeitung", aan de fascistische Mattino d Italia en aan de Argentijnsch-Spaansche krant „Le Fronda". Wegens communistische actie terechtgesteld. Vier doodvonnissen. Het Duitsche Obergericht* in het .bezette Nederlandsehe gebied heeft als Sondergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroor deeld. Postma was een der leidende figuren van de C.P.N. en heeft op een vooraanstaande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der illegale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend ge schrift geijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders: 1. Albert Huisman, kolenhandelaar te Zaan dam, 2. Josephus Swolfs, laborant te Zaandam, 3. Willem van den Burgh, politiebeambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Obergericht als Sondergericht ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn op illegale wijze werkzaam geweest in dienst van de verboden communis tische partij en wei Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstal- laties en installaties der Duitsche weermacht, Van den Burgh door het doorgeven van vuur wapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. „JEUGDPROBLEMEN". Donderdag om 18.45 uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum I over het onderwerp .Jeugdproblemen". De Duitsche pers herdenkt vandaag in hoofd artikelen den lsten Augustus 1914 en spreekt over de laatste dertig jaren als van „dertig jaren oorlog", daar de. tijd tusschen de beide wereldoorlogen slechts als sehijnvrede kan worden heschouwd. De Völkische Beobachtpr schrijft dat het Duitsche volk sedert vijf jaren om de vriiheid van het land strijdt tegen denzelfden vijand die in Augustus 1914 in gesloten front den strijd tegen het klein-Duit=che rijk van Bis marck bevon. Het Duitsche volk is in dertig jaren oorlog en sehijnvrede gegroeid tot een strijdgemeenschap, die geen macht in staat is te overweldigen. Niets kan het van zijn vast beslotenheid afbrengen in dezen oorlog te her winnen wat in 1918 in een zwak moment ver speeld werd en zijn geheele kracht op het doel te richten, dat alleen in den oorlog van belang is, wanneer de toekomst verzekerd moet worden: de overwinning. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Ofschoon Duitschlands streven nergens Britsch bezit bedreigde, nam Engeland van het begin af aan de houding aan van wantrouwigen vrek die anderen alles misgunt, al wordt het op nog zoo legale en gerechtvaardigde wijze verkre gen. Engeland betaalt met wat het zich door de ontketening van dezen dertigjarigen oorlog dacht te verwerven en wat Duitschland nooit ernstig bedreigd heeft: met zijn positie van wereldmacht. Het Duitsche Kruis in goud voor een 17- jarigen Berlijner. De matroos-gefreite Horst Berger, sedert 8 maanden soldaat, maakte zijn tweeden tocht met een één- manstorpedo en bracht 4100 brt. van de Britsche invasievloot tot zinken. Hij werd tot bootsmaat bevorderd. (P.K. Böltz O-H P. C) Florence een open stad ©f niet Zooals bekend is, heeft het Duitsche opper bevel in Italië ai lang geleden Florence tot open stad verklaard en steeds als zoodanig be handeld. In de stad bevinden zich geen Duit sche troepen, staven of commandoposten van welken aard ook. De stad en haar installa'ies worden door de Duitsche troepen op geen wijze militair gebruikt. Desondanks hebben de Anglo-Amerikanen den laatsten tijd meer dan eens bomaanvallen bij voorkeur op de binnen stad van Florence gericht en de stad en haar onvervangbare cultuurwaarden uiterst zware, nooit weer te herstellen schade toegebracht. Bovendien heeft de Geallieerde opperbevel hebber in Italië, generaal Alexander, in een oproep tot de bevolking van Florence, deze uitgenoodigd, er zorg voor te dragen, dat alle installaties der stad, zooals openbare bouw werken en bruggen, telefoon en telegraaf, water-, gas- en electrische centrales, stations, .spoorweginstallaties en trams zonder schade in handen vallen van de Anglo-Amerikanen, op dat deze ze terstond zullen kunnen gebruiken. Terwijl de Duitschers dus bewust hebben af gezien van het militaire gebruik van alle in stallaties en inrichtingen der stad Florence, willen de Anglo-Amerikanen deze installaties zonder verwijl gebruiken in den strijd tegen de Duitschers. Het Geallieerde opperbevel neemt daardoor, evenals indertijd in Rome de ver antwoordelijkheid er voor op zich, wanneer de stad Florence en haar cultuurschatten worden blootgesteld aan de vernielingen door bom bardementen en straatgevechten. „Het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Duitschland zal vroeg of laat oorlog voor Turkije beteekenen, een oorlog, die niet zal eindigen met den afloop van het conflict in Europa." De Duitsche ambassadeur Von Papen heeft den Turkschen minister-president Saradzjo gloe een bezoek gebracht in verband met de in omloop zijnde berichten volgens welke Tur kije het plan heeft de diplomatieke en econo mische betrekkingen met Duitschland te ver breken. De Duitsche ambassadeur heeft den Turk schen minister-president in zeer ernstigen vorm uiteengezet, dat deze onder druk van Engeland in hetvooruitzicht gestelde stap Turkije thans definitief zal berooven van ziin vrijheid van handelen, die het land als trotsche natie tot dusverre zoo naijverig bewaakt heeft. Engeland wil met dezen stap zonder eenigen twijfel Turkije in den oorlog betrekken met alle voor dit land zoo ernstige consequenties, daaraan verbonden. Aan den* vooravond van belangrijke beslis singen in de buitenlandsche politiek van Tur kije bespreekt heden de Auslands-informations dienst actueele Turksche problemen. Niet Duitschland, maar Turkije staat voor een ern stige beslissing met groote consequenties. In dezen oorlog heeft Turkije zich een ongewoon sterke positie verschaft, doordat het zijn on afhankelijkheid heeft kunnen behouden. Het fundament der Turksche onafhankelijkheid was de Turksche neutraliteit. Die is weliswaar nu en dan als nonbelligerente status geïnter- In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Pieter Pietersz. Heijn 1578/20-6-1629 Vice-admiraal der West Ind. Com p. 1623, Admiraal 1626, zilvervloot 1628, Lt.-Admiraal van Holland 1629. Ge sneuveld tegen Duinkerken. Graf monument te Delft Oude Kerk. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O/h Pc) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van U volk en meldt U als vrij- williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmstelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS al waar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. preteerd of ook wel als status van een bond genoot van Engeland. Maar dit Turksch-Engel- sche bondgenootschap werd gecompenseerd door het Duitseh-Turksche vriendschapsver drag. Dank zij dit verdrag kon Turkije buiten het Duitsch-Russische conflict blijven en zijrj prestige als leidende mogendheid in het Na burige Oosten nogmaals vergrooten. De Engelsche pers tracht den indruk te wek ken alsof de thans op Turkije uitgeoefende druk in gelijke /mate door Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt uitgeoefend. Dit is niet juist. Het initiatief ligt overwegend bij de Engelsche politiek. De Ame rikaansche neemt om doorzichtige redenen een gereserveerde houding aan, terwijl de Russi sche het Engelsche streven secundeert. Wan neer de Turken derhalve gelooven. dat zij met de verbreking der betrekkingen met Duitsch land in gelijke mate tegemoet komen aan de wenschen van de drie Geallieerde groote mo gendheden, geven zij zich over aan een illusie. De verbreking der betrekkingen met Duitsch land is van den kant van de Britsche diploma tie slechts gedacht als een voorspel voor ver dere eischen. Op het verbreken der betrekkin gen zal het afstaan van steunpunten aan de Anglo-Amerikanen volgen. Steunpunten voor de Engelschen en Amerikanen beteekenen automatisch steunpunten ook voor de Russen. Dat die in de geographische zone van Turkije zullen liggen, die de Russen al eeuwen strate gisch'wenschen te beheerschen. bphoeft niet vermeld te worden. Evenzeer kan men tot de conclusie komen, dat het verleenen van steunpunten aan de drie mogendheden, die Duitschland bestrijden en die deze steunpunten wenschen ter bestrijding van Duitschlands wenschen, Turkije vroeg of laat in den oorlog moet trekken. Deze oorlog zal voor Turkije niet uit zijn, wanneer de oor log tusschen Duitschland aan den eenen kant en de beide Angelsaksische mogendheden en de Sovjet-Unie aan den anderen ten einde is. Turkije wordt tot ooriogstooneel niet voor jaren, maar waarschijnlijk voor tientallen jaren. Het verloop van den oorlog is nog op geen enkele wijze beslist, hoe wisselvallig het beeld aan de fronten ook moge zijn. Het potentieel van Duitschland is ongebroken en bekwaam tot een opvoering, die de wereld al spoedig verbaasd zal doen staan Maar aangenomen, dat Britsche voorspellingen over het verloop van den oorlog juist zouden zijn, dan zou het voor Turkije desondanks een verkeerde poli tieke conclusie zijn om krachtiger samenwer king te zoeken met Groot-Brittannië Het lot van Polen, de Baltische republieken, de dis cussie over de Finsche kwestie, die over de Balkanlanden hebben voldoende bewezen, dat Groot-Brittannië's macht als gewicht tegen over Russische eischen zoo licht weegt als een veer.. Zonder de macht der Ver. Staten is zij gelijk nul. Roosevelt is echter niet bereid deze macht in het perk te brengen tegen de Sovjet-Unie. De vraag, of de zeeëngten in Tuksch of Russisch bezit zijn, is voor de Amerikanen in laatste instantie onverschillig. Want de Middellandsche Zee is, aldus de A.i.d. voor de Vereenigde Staten niet van vitaal be lang. In verband met het feit, dat de verzorging van Istanboel geheel door de stillegging van het scheepvaartverkeer op de Zwarte Zee. in de war zou komen, en tot geweldige prijs stijging heeft geleid, hebben de bevoegde auto riteiten' besloten eenige kleine vrnchtbooten voor de verzorging van Istanboel weer te laten varen. Sneeuw in Noord Zweden. In Noord-Zweden is reeds de eerste sneeuw gevallen. Na een korte hittegolf in het begin van Juli schijnt de zomer reeds nu Zweden den rug te gaan toekeeren. j

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1