UIT HAARLEM Nieuws uit de courant van gisteren. Te heege Iconen betaald. Overtreders der loon voorschriften gestraft. Dezer dagen zijn voor het eerst na de af kondiging van het besluit „administratief rechtelijke strafprocedure loonvoorschriften" overtreders van deze voorschriften berecht. In de Wieringermeer werden te hooge Ioo nen voor het viastrekken betaald, soms zelfs 180.en meer voor het trekken van één hectare. De gemiddelde wcekloonen bedroe gen 60.a 90.Bij de bepaling van de boeten, welke varieerden van 300.tot 1500.werd rekening gehouden met de bizondere belangen der boeren bij een tijdige oogst. Bij herhaling der overtredingen zullen ook de arbeiders worden beboet. In Den Haag zijn voorts overtredingen door uitvoerders van. weermachtswerken berecht, waarbij bleek, dat aan niet-yaklieden loon en van 60.tot 80.werden uitgekeerd. De aannemer W. B. uit De Steeg, werkzaam te Castricum, die in zes weken 8000.te veel aan loon had uitgekeerd, kreeg 20.000 boete. De aannemer J. Z. V. Scheveningen die naar schatting 15.000.te veel had uit betaald. kreeg een boete van 45.000. Arbei ders, die door hun optreden het betalen van buitensporige Iconen uitlokten, zullen Even eens worden beboet. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen koppelbaas M. W. te Lisse. Deze had aan de: door hem voor de bloembollenbedrijven ge worven arbeiders (w.o. voormalige grond werkers, houtbewerkers, e.d.) weekloopen van 60.betaald. De berechtende ambte naar noemde dit feit bijzonder ernstig, omdat dergelijke loonopdrijvingert onhoudbare toe standen in de bloembollenstreek veroorzaken. Verdachte was bovendien. ondanks waar schuwingen, met zijn handelwijze voortge gaan. De ambtenaar wilde evenwel met de huiselijke omstandigheden van verdachte re kening houden en veroordeelde hem tot een geldboete van 300. KORT NIFUWS Volgens een in de Staatscourant van 28 Juli 1944 opgenomen beschikking is met in gang van 29 Juli 1944 de vervaardiging van electrotechnische installatiebuis, bekend als achuifbuis, in iedere uitvoering verboden. Blijkens de „Beschikking vervaardiging gelijkriehters", opgenomen in de Staatscourant van 28 Juli 1944, is het met ingang van 29 Juli 1944 verboden, gelijkriehters voor het laden van de tractiebatterijen van niet op rails loo- pende door electriciteit voortbewogen voer tuigen in andere typen en uitvoeringen te ver vaardigen dan in de bijlage-dier beschikking zijn aangegeven. Te Amersfoort hield de politie een zeke ren G. M. uit Nijkerk aan, een bekenden vee dief, die al verschillende veroordeelingen ach ter den rug heeft. M.. die een leeren jas over zijn arm droeg, gooide deze plotseling over het hoofd van den agent en trachtte te ont komen. De agent schoot eenige malen in de lucht. De Nijkerker stoorde zich daar niet aan, maar daarop trof een kogel hem in het been ten gevolge waarvan hij neerviel. Per bran card is de man naar het politiebureau overge bracht waar hij, na medische behandeling, is ingesloten. In het Binnengasthuis te Amsterdam, be vindt zich het lijk van een onbekenden man. c.a. 35 jaar oud, lang 1.70 M., zwart haar, aan den linkerwijsvinger ontbreken twee kootjes. Het is gekleed in bruin gestreept colbertjasje, blauwe broek, met grijs streepje, bruine lage schoenen. Op het lijk werden drie zakdoeken gevonden, waarvan een met een rood nummer 219 gemerkt. Zij, die inlichtingen kunnen ver schaffen, gelieven zich in verbinding te stel len met het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam. Te Rotterdam is op den Pleinweg een zesjarig jongetje zwervende aangetroffen. De knaap weet alleen te zeggen, dat hij Corrie heet. Hij is tenger van postuur, draagt een blauw katoenen pakje, een zijden hemdje en bruine laarsjes. Bij besluit van den secretaris-fteneraal van het departement van Binnenlandsche Zaken ie met ingang van 1 Augustus de naam der gemeente Driel gewijzigd in Measdriel. De recherche heeft een drietal inwoners Van Hilversum gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan afpersing, Het zijn een 45-jarige vertegenwoordiger, een 58-ja- rige veehandelaar en een 51-jarige schoen maker. De afpersing werd gepleegd ten aan zien van een engroshandelaar in textiel, De afpersers hadden zich reeds in het bezit we ten te stellen van een bedrag van f 3000 en een 100-tal gummiregenjassen. Het drietal is opgesloten. - Bij de gemeente Kloetinge vond in den trein een tragisch ongeval plaats. De 14-ja- rige P. van Vlijmen, die met zijn moedei- van Vlissingen naar Kapelle reisde, stond voor een coupéraampje te kijken toe.n een trein passeerde. Van een der wagons stond een deur open, waarvan de knaap een klap tegen het hoofd kreeg. Twee geneesheeren, die zich in den trein bevonden, verleenden de eerste hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis te Goes werd overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Verleden jaar is door het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming een prijsvraag uitgeschreven voor een geschiedenisboek voor het lager onderwijs. De eerste prijs van 1000.is thans toegekend aan dr. M. O. Albers te Utrecht. Tweede prij zen van 500.verwierven M. C. Schaefer en B. Dijkstra te Zaandam, derde prijzen van 250.Tj. Nielsen te Kortenhoef en E. Duy- ckink Dörner te Zaandam. De wedstrijd 100 meter voor dames tijdens de Nederlar.dsche athletiekkampioenschappen in het Olympisch stadion te Am sterdam werd gewonnen door Mevr. BlankersKoen. De dames passeeren de eindstreep. (C.N.F.-De Haan Pax c) KORT NIEUWS Uit het water van de Buiten- Singelgracht te Amsterdam is op gehaald het lijk van een onbeken de vrouw, oud plm. 65 jaar, flink postuur, grijze lange haren, eenigszins Joodsch uiterlijk. Zij die inlichtingen over deze vrouw kun nen verschaffen, worden verzocht zich te vervoegen aan het politie bureau Leidsche- plein. Pas op voor den Coloradokever. Dit jaar zijn tot in de provincie Utrecht en zelfs in meer Noord-Oostelijke richting, het geen tot nu toe niet het geval was, vele Colo radokevers gevonden. Het is van het grootste belang, dat alle plaatsen, waar de kevers zijn terecht gekomen en zich hebben voortgeplant, worden ontdekt. Iedere verbouwer van aard appelen ook hij, die slechts voor eigen ge bruik teelt dient er regelmatig op te letten, of kevers op zijn gewas dan wel vreterij van larven aan het gewas te bespeuren zijn. De kevers zijn ruim 1 eM. groot, geel tot bruingeel van kleur met overlangsche zwarte strepen op den rug. De larven zijn kenbaar aan een dik, gezwollen lichaam van roode kleur met zwarte stippen op de zijden. Van elke vondst stelle men onmiddellijk de politie in kennis, nadat men de vindplaats met een stok of tak duidelijk heeft gemerkt. VERGUNNINGEN VOOR AANKOOP VAN KANTOORMEUBELEN. Blijkens een publicatie in de Staatscourant van 28 Juli moeten, in afwijking van het eer der bekend gemaakte, Nederlandsche particu liere koopers, mits niet behoorende tot de categorie slachtoffers van oorlogsgeweld, aan vragen om vergunningen tot het koopen van kantoormeubelen indienen bij het rijksbureau voor glas. keramiek en houtproducten te 's-Gravenhage op bij dit rijksbureau verkrijg baar gestelde formulieren. Vergunningen tot het koopen van kantoormeubelen moeten dus door bedoelde gebruikers niet bij de gemeente lijke distributiediensten worden aangevraagd. MEDEDEELING VAN HET N. S. K. K. GRUPPE LUFTWAFFE. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken om inlichtingen over dienstneming en'of aanmeldingen moeten worden gericht aan N.S.K.K. Gruppe Luftwaffe, Ersatz-Dienst- stelle, Lange Vijverberg 10, Den Haag. Voor alle kwesties betreffende de verzorging van de N.S.K.K.-mannen in het algemeen dient men zieh te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het N.S.K.K., Lw., Lange Vijverberg 10, Den Haag. „Dr. Vlimmen" op het witte doek. Op het oogenblik is bij de Terrafilm een film naar motieven van het bekende boek ,,Dr. Vlimmen" van den schrijver mr. A. Roothaert in bewerking. Het draaiboek, dat nogal sterk afwijkt van den oorvspronkelijken roman, brengt hoofdzakelijk episodes uit de praktijk van den veearts. De staf va.n de Terrafilm bevindt zich in het Zuiden des. lands om in <1$ omgeving, waarin dr. Vlimmen zijn praktijk heeft uit geoefend. opnamen te rroaken. Contact is niet alleen gezocht met den schrijver van het boek, doch ook met den veearts zelf, die daarin beschreven wordt. De regie is in han den van den regisseur B. Barfog. Hans Sölin ker speelt de rol van dr. Vlimmen, Adelheid Seek, die van zijn zuster Truus. Paul Wege nd' speelt voor Van der Kalei, terwijl de di recteur van het abattoir wordt voorgesteld door Albert Flora-th en de niet minder be langrijke figuur van Dacka wordt gespeeld door Gunt her Luders. De opnamen in ons land zullen hoofdzakelijk worden gemaakt in de omgeving van den Bosch, Vught, Eindho ven en TIeeze. PROF. Dit. E. C. WIERSMA OVERDEDEN Op 42-jarigen leeftijd is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden prof. dr. E. C. Wiersma, hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft. Grooten naam heeft prof. Wiersma verworven door zijn in nauwe samenwerking met en onder leiding van prof. dr. W.J. de Haas verrichte onderzoekingen aan het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden.' Kerkconcert. Jacob Bijster, Corry Bijster, Jos. de Clerck Jacob Bijster aan het orgel; zulks ver zekert tezamen met een vaardige technische verzorging een goed geëvenredigde aanwen ding van de klankmiddelen en hiermede een duidelijk afgeteekende en kleurig opstuwende constructie van het uit te voeren werk. Aldus was het beluisteren van Preludium en Fuga in C gr. t. (Peters II) van Bach een rustig genot, ondanks de jeugdige levendigheijJ en de spontane durf van het stuk. Als tweede solo-werk speelde Bijster zijn nieuwste orgelcompositie, een symphonische fantasie over Gezang IV, „De Heer is God en niemand meer". De variatie-techniek speelt er een overwegende rol in en een contrapuntische finale brengt het tot een effectvol besluit. Een variatie met het thema in de klarinet viel vooral gunstig op; een rustig middendeel echter leek wel wat al te gerekt. Als geheel overigens een compositie van stevige factuur. Corry Bijster vergastte het publiek op twee heerlijke cantate-aria's van Bach, beide met viool-obligaat, die voor Jos. de Clerck den viool-solist van den avond, mede een dankbare opgave beteekenden. Prachtig klonk de bezielde melodie van „Die Armen will der Herr umarmen" uit de cantate „Aergre sich, o Seele nicht" tegen de interessante chromatische begeleiding; ook de niet min der belangwekkende aria uit „Selig ist der Mann" vermocht sterk te boeien door haar prachtig recitatief en haar zinrijke colora turen in wisselwerking tusschen de zang stem en de viool. Twee zeer bekende Wolf-liederen, „Gebet' en „Sehlafendes Jesus kind" werden door de zangeres zeer innig vertolkt, en Jacob Bijster zorgde hierbij voor een mooi getinte en dyna mische begeleiding. Na de Chaconne van Vitali, door Jan Kees- sen, en de Chaconne van Reger door Gijs Beths, kregen wij op dit derde kerkconcert. waarop een violist meewerkte, de Chaconne van Bach. Het genre is er wel niet mee uit geput, maar het allersterkste en diepste is met deze drie <compositiës toch gezegd. De enorme rijkdom aan inhoud en spanning, aan origineele technische vindingen en effec ten, die het superbe werk van Bach tot een uitzonderlijk meesterwerk maken, werd door Jos. de Clerck op sublieme wijze gerealiseerd, levendig gemaakt door een zelfbewust artis tiek besef, dat het resultaat moet wezen van vele jaren vertrouwelijk omgaan met en steeds dieper doordringen in dit juweel der vioolliteratuur. En na deze ontroerend mooie herschepping kon men zich afvragen, waar om men dezen hoog begaafden en conscien- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: w. van Ommen, H'stede. Buitenland. Uit Sovjet-Russische bron verluidde, dat Turkije de diplomatieke en economische be trekkingen met Duitschland, onder druk der Geallieerden, gaat verbreken. Aan het Oostelijk front werden over gestoken Sovjet-Russische troepen weer in Oostelijke richting over den Weichsel ge dreven. De verbitterde strijd woedt voort. In West Normandië verplaatste maar schalk Rommel de Duitsche stellingen. Gedurende het weekeinde had een massavlucht uit Londen plaats, in verband met het bombardement met de V. 1. Volgens een officieel Duitsch bericht zit de kruiser Sumatra >edert eenigen tijd voor de Ornemond aan den grond. Dr. Ley sprak over de nieuwe arbeids- mobilisatie-maatregelen in Duitschland en kondigde intensiveering van thuiswerk aan. Voorfs is besloten tot het sluiten van niet voor den oorlog belangrijke bedrijven, de verhooging van den arbeidsplichtigen leeftijd voor vrouwen van 45 tot 50 jaar en verlichting van de keuring. De Japanners ondernamen luchtaanvallen op vliegvelden in China. De Geallieerden voerden een luchtaanval op de Palau- eilanden uit. Binnenland. Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli tot en met 5 Aug. op 2 kilo per persoon vastgesteld. tie aardappelbonnen 32 geven elk recht op het koopen van 1 kilo. De bon Toeslag 32 geeft recht op een t/2 kilo. Op Bon Algemeen 190 wordt een extra rantsoen van 250 gram peulvruchten beschik baar gesteld. Het publiek moet genoegen nemen met de voorradige soort. De Nederlandsche literatuurprijzen 1943 van het Dpt.. van Volksvoorlichting en Kuns ten zijn verleend aan Henri Bruning, Cor Bruyn, dr. D. Kalma, Nico de Haas, L. Rog geveen en mevr. J. de Jongvan Wissekerke. De courant van gisteren bevat bonaan wijzingen voor brandstoffen voor kookdoel- einden en honden- en kattenbrood. De burgemeester van Arnhem, H. P. J. Bloemers is met onmiddellijken ingang ge pensioneerd. Sport. De jaarlijksche zevenkampdag van de afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond is Zondag gewonnen door A. de Winter met 4676 pnt., een aantal, dat nog nooit bereikt is. Zijn club „Haarlem" won den vereenigings- prijs. Bij de Zaterdagmiddagvoetballers werd Pauwels (VVY) winnaar en zijn club won den vereenigingsprijs. Bij de nationale kampioenschappen zwemmend redden behaalde de Haarlemsche Reddingsbrigade vele successen. In de honkbalcompetitie won E.D.O. met 10 van H.H.C., Ajax verloor met 61 van Blauw-Wit, waardoor de spanning weer ge stegen is. In Amsterdam verloor S. C. Haar lem met 81 van V.V.G.A. en Schoten boekte een overwinning van 100 op Quick. Rood en Wit (112) verloor den cricket wedstrijd tegen H.C.C. 1 (114 voor 6) met vier wickets op de eerste innings en Haarlem (46) verloor met 83 runs van V.R.A. (129). Tijdens de nationale athletiekkampioen schappen behaalde Wim Kaan de titels bij den hordenloop 110 en 400 meter en. Verkes onttroonde Lamoree bij het polsstokhoog springen. tieueen vioplkunstenaar ?oo zeldzaam in het publiek te hooren krijgt Tegenover zijn te groote bescheidenheid diende de intensieve drang gesteld te worden van hen die weten wat hij voor ons concertleven zou kunnen beteekenen. Benevens de Chaconne van Bach vertolkte De Clerck (smaakvol door Jacob Bijster be geleid) Largo van Reger en Elegie van Albert de Klerk, en ook deze prestaties hadden de boeiende kracht van een warm, maar be- heerscht muzikaal temperament. JOJS. DE KLERK. BEI AARDCON CEÏRT Henk Herzorg zal Woensdagavond om ze ven uur een beiaardconcert geven en de vol gende nummers ten gehoore brengen: Tempo di Gavotte, De Fesoh; Klokke Roeland; Merck toch hoe sterk; Rondino, Kersbergen; Des Zomers; Meimiorgen. beide van C. van Rennes: improvisatie op „waer dat men zich keerd of wend". AGENDA Dinsdag 1 Aug. Groote Kerk: orgelbespe ling 8-9 u. Teylerplein: openluchtvergadering Ned. Arbeidsfront, 7.30 u. Rembrandt: Revue „Uitverkocht", 2.30 en 7 u. Palace: „Wiener Geschichten" (alle leeft.) 2 en 7.15 u. Luxor: tweede deel van „De Indische graftempel" (14 j.), 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „Dans met den keizer" (18 j.) 2.30 en 7 u. Moviac: „Watt en V2 Watt als dakloozen" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 uur. Woensdag 2 Aug. Gem. Concertzaal: Operaconeert solisten Amsterdamsche Opera, 7 u. Bioscopen: zie Dinsdag. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal EEN AFSCHEID OP HET HAARLEM-TERREIN. Wegens wijzigingen op het terrein van ..Haar lem" is Maandag een afscheidsavond gehouden- voor de leden van de voetbal-, athletiek- en honkbalvereeniging.. Er werden eenige wedstrij den gehouden, waarvoor voetbal- en honkbal- ploegen waren samengesteld en de H.A.V, .Haarlem" verzorgde het athlefisch gedeelte. De voorzitter van Haarlem de heer J. P. van Balen Blanken heeft een toe.«?p-"f*-"1t den en de heer Jan Hut droeg een gedicht voor. Onder de vele aanwezigen waren de c e-voor- zitter de heer Jan J. v. d. Berg en de voorzitter van de N.A.U. Ir. A. Paulen. Sedert 1907 speel r „Haarlem" op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. Nadat in de eerste acht tien jaar van het bestaan de club hier en daar gevoetbald had, werd in Juli 3 907 besloten naar den Schoterweg .(thans Rijksstraatweg) te ver huizen en op 20 October van dat jaar werd het terrein in gebruik genomen. De overdekte tri bune was inmiddels gereed gekomen, welke in den loop der jaren eenige malen is vergroot. Langs de zijkanten waren staantnbunes aange bracht en ook beschikte men over een kleine onoverdekte tribune, welke later eveneens is vergroot. In October 1917 woedde er een hevige storm, waardoor een staantribune en de schut ting aan den Schoterweg omwoeien. Het heeft twee jaar geduurd, alvorens daar een grootere tribune gebouwd werd. In 1932 is deze afgebro ken en daarvoor kwam de groote staantribune voor vierduizend bezoekers in de plaats. Velen herinneren zich nog. dat het kleedhuis vroeger aan de zijde van den Schoterweg heeft gestaan, doch in 1920 is het verplaatst naar de andere zijde van het veld. Honkbal SCHOTEN-TOERNOOI. In de halve eind strijden van het Schoten-tournooi worden deze week gespeeld: Woensdagavond SchotenS.C. „Haarlem"; Donderdagavond HFC „Haarlem"— TYBB. Athletiek De N.A.U. OVER DE STA AT ATHLETIEK WED STRIJDEN. Het hoofdbestuur van de Nederl. Athletiek Unie deelt mee, dat het met belang stelling heeft kennis genomen van het feit, dat allerwegen in Amsterdam zoogenaamde „straat- .athletiekwedstrijden" gehouden worden. De wed strijden hebben met werkelijke athletiekbeoefe- nin-g weinig of niets te maken. Jonge, ja veel te jonge, kinderen laat men hardloopen, respec tievelijk over veel te grooten afstand loopen, iets, wat in normalen tijd al sterk moet worden afgeraden en nu dus zeker uit den booze is. Zuiver hardloopen is voor kinderen beneden 10 jaar over eiken afstand af te raden. Beneden die' leeftijdsgrens moet men zich, naar het oor deel van het bestuur van de N.A.U. absoluut beperken tot spelletjes, waarbij het loopen slechts een onderdeel vormt en in geen geval tot een uiterste krachtsinspanning mag leiden. Men zoeke het voor deze kinderen in de eerste plaats in behendigheid opgaven. Thans heeft de situatie zich dusdanig ontwik keld, dat er zelfs vergevorderde plannen bestaan tot het houden van z.g. finales op de sintelbaan op het Olympiapledn. Teneinde het hare er toe bij te dragen, dat deze volksontspahning in goede banen geleid wordt, heeft de N.A.U. na bespre king met de organisatoren, garantie verkregen, dat de excessen, welke zich bij de J.s'traat ath letiek" hebben voorgedaan, uitgesJote^i kunnen worden geacht. Hierna heeft de N.A.U. v,oor deze speciale sintelbaanwedstrijden aan haar officials, het verbod om op straffe van schorsing zich met destraatathletiek bezig te honden, opgeheven. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 2 AUGUSTUS J944.I HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.13 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opge wekte klanken. (Van 8.45—6.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Omroeporkest én solist. 9.4(j Godsd. uitz. 10.00 Roemeensch orkest Gregbr Sebban en gram.muz. 10.45 De moeder in het gediciht. 11.00 Orkest Malando. 11.30 Minder bekende liederen. 12.00 Almanak. 12.15 De Pyreneeën. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Amu sementsorkest en solist. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Piano en meisjeskoor „De Krekels". 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Gastorkesten van den Nederlandsdhen Omroep. 16.15 Theo Uden Mesman- 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Orkest Gerard van Kre velen en s*oliste. 18.45 10 min. in-' de wereld van den arbeid. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besdh. 19.15 Viool en piano. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Klassiek.... en toch. niet zwaar. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Volksdansen. 22.3024.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Johan Jong, orgel. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Hong. orkestmuziek. 19.00 B NO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Amusementsorkest, solist en Klaver Drie. 20.15 Van heem en hoeve, huis en hof I. 20.30 „Dansorkestenparade". 21.15 Kerkorgelconcertj 21.45 A vond wij ding. 22.00 BNO Niéuws- en cult? ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2