g Gt O 8 8 8 X 0 8 0 8 8 V,CK® Verkoudheids Preparaten 0 <9 8 X 8 0 0 0 fc 0 Rheumasai) KOOPMANS' BAKMEEL 8 0 w 0 8 IRREGULAR WARFARE. D. In >de bagage van gevluchte Engelsche •verbindingsofficieren is een officieel oplei dingsvoorschrift gevonden, dat den titel draagt: „Handbook of modern Irregular warfare'' Handboek voor moderne onge regelde oorlogsvoering. Ik zal U over den inhoud van dit geschrift niets mededeelen, omdat de beestachtige méthoden, die hierin staan aangegeven om een tegenstander de oogen uit te drukken of den schedel in te slaan, geen krantenlectuur is. „De dagen, dat wij sportieve regels konden toepassen, zijn voorbij", zegt de schrijver en uit zijn boek blijkt, dat hij precies meent, wat hij schrijft. In ditzelfde handboek wordt uiteengezet, hoe groot het oorlogsressort voor deze onge regelde oorlogsvoering naar Britsche opvat ting is: Het operatiegebied zoo staat er op bladzijde 5 omvat het eigenlijke vijan delijke land, maar ook het bezet gebied en, onder bepaalde omstandigheden, neutrale landen, die de vijand gebruikt voor zijn ra vitailleering. Irregular warfare, ongeregelde oorlogs voering, dat wil in goed Hollandsch zeggen: het begaan van de meest wreedaardige oor logsmisdaden, w'aarover ieder eerlijk sol daat bloost, geldt volgens Britsche opvatting dus niet slechts voor het oorlogsterrein, niet alleen voor het land, waarmede men in oorlog is, maar ook voor bezette gebieden, zooals bijvoorbeeld Nederland. Met de herinnering aan gepasseerden Za terdagmiddag zij het bovenstaande in her innering gebracht. Op een paar overvolle treinen tusschen Haarlem en Amsterdam schoten plotseling eenige Britsche toestellen neer en doorzeefden met hun kogels de compartimenten. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Vijftien personen vonden den dood; meer dan veertig zwaargewonden liggen er momenteel in onze ziekenhuizen en ten minste een gelijk aantal liep meer of minder ernstige kwetsuren op. Ook elders in het land zijn treinen beschoten en slacht offers gemaakt. Over de aangerichte mate- rieele schaoe, die geen menschenlevens eischte, over vernieling en brandstichting zwijgen we. Dit alles is op zichzelf niets nieuws. Het is waarlijk niet voor de eerste maal, dat Britsche piloten objecten mitrail- leeren, die niets en volstrekt niets met den oorlog uitstaande hebben. Een trein beschie ten, die overbezet is met huiswaartskeeren- de burgers, met vrouwen en kinderen het kan niet misdadiger, niet harteloozer. Op hetzelfde oogenblik, waarop deze ellen delingen onze onschuldige volksgenooten doodschoten, verlieten de noodige treinen met evacué's de Londensche stations. Hoe zouden deze, ook onschuldige, menschen het hebben gevonden wanneer een Duitsche machine hun coupé's met kogels had door zeefd? De Londensche zender zou gloeiend geloopen zijn van Britsche verontwaardi ging. Maar een bezet gebied aanvallen en menschen, die geen ander verlangen heb ben dan aan het einde van de werkweek naar huis te keeren of in vacantietijd een paar dagen buiten de stad door te brengen, te dooden óf te verminken, ziehier het be drijf, dat we thans als „irregular warfare" leeren kennen. Thans leeren kennen? Och neen, we heb ben het altijd geweten. De Britsche oor logsvoering is ons vertrouwd geraakt. Er is een Zuid Afrika geweest en er is een Britsch Indië en er is in onze dagen een Florence. De Britsche oorlogvoering is al tijd „irregular", dat is te zeggen onmen- schelijk, onridderlijk, wreedaardig en laf. Terwijl ik dit schrijf komen er nadere be richten: Drie en vijftig Nederlanders zijn de laatste dagen aan de boordwapens ten offer gevallen. Een honderdvijftig liggen of loe pen met :e teekens van Britsche kogels als gevolg van de Britsche opvatting, dat het operatieterrein ook bezet gebied omvat, als het om ongeregelden oorlog gaat. Wat zeggen overigens de lieden er van, die er tot dusver altijd op uit waren, het Britsche gangsterdom te verontschuldigen en hun wandaden te vergoelijken? Wat heb ben zij ter verontschuldiging, die gewoon zijn, te juichen, als „de Tommies" in aan tocht zijn en van „hemelsche muziek" ple gen te gewagen, als op vijfduizend meter hoogte de bommenwerpers brommen'' Zijn er wellicht onder hen, die ditmaal vrouw of kind verloren bij dezen moord en zullen zij de tijdelijke afwezigheid van het sportievè element aanvaarden? Onze deernis gaat uit naar de slachtof fers, de volmaakt onschuldige slachtoffers van dit duivelswerk. Doch daarnaast vlamt de verontwaardiging over dit moordbedrijf en zet een nieuwe post op de rekening, die eenmaal Engeland zal worden aangeboden. Hier kan vergeven noch vergeten worden. Een tegenstander in den oorlog kan men respecteeren. Een moordenaar heeft niets anders te wachten dan als moordenaar be handeld te worden. Moge ons volk dit nim mer vergeten. KORT NIEUWS Te Rotterdam is een tyutale overval ge pleegd op het St. Antonius Liefdegesticht aan den Nieuwen Binnenweg. Een man en een vrouw, die het gesticht waren binnen gedrongen vielen met pistolen een geestelij ken broeder aan die hun in den weg trad en bonden hem vast. Zij roofden de levens middelen- en rookerskaarten en wisten met den buit te ontkomen. Te IJsselmonde is de 24-jarige schipper M. W. Vivie van het schip Arulf verdronken. Hij keerde met zijn vrouw per roeiboot van den wal terug en wilde haar bijstaan op het oogenblik, dat zij vooraan in de boot stond om het gangboord van hun schip vast te grijpen. De roeiboot kantelde en beiden ge raakten te water In de nabijheid liggende schippers wisten de vrouw op het droge te brengen. De man was echter in de diepte verdwenen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S, R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad- A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Veisen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advertentie-rubriek: W. van Ommen, H'stede. Rector der Technische Hoogeschool veroordeeld. Obergericht legt een jaar gevangenisstraf op. Op 22 Juni j.l. gaf de rec.tor-mag:nificus der Technische Hoogeschool, prof. ir. J. Muysken, door middel van aanplakking in de gebouwen dezer hoogeschool te Delft, bekendheid aan het besluit van den senaat van 19 Jund j.l. waarbij deze aan den secre taris-generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming voorstelde de taak van de Techn.Hoogeschool te beperken en het onderwijs aan het einde van den loopenden cursus stop te zetten. De senaat was daarbij teruggekomen op zijn advies van 8 April 1943, waarbij den stu denten werd aangeraden de bekende loyali teitsverklaring te onderteekenen. Reeds in het afgeloopen voorjaar had prof. Muysken het Departement van Opvoeddng, W. en K. voorgesteld het onderwijs aan de T. H. stil te zetten, welk voorstel het departement niet had aanvaard. Naar aanleiding van bovenbedoelde be kendmaking had prof. M. zich voor het Obergericht te verantwoorden. De aanklacht tegen prof. M. luidde, dat hij als rector-magnificus der hoogeschool heeft getracht, de taak van dit publiek rechtelijke lichaam te bemoeilijken of on mogelijk te maken. De General-Staa.tsanwalt zag daarin een vergrijp tegen art. 1 van de verordening betreffende de plichten der ambtenaren van 15 Mei 1943 en hij ging in zijn aanklacht uit van het standpunt, dat de bekendmaking van 2 2 Jun«i het doel en de strekking had onrust onder de stu denten te veroorzaken en hen te misleiden, zoomede de toonaangevende instanties on der den druk der openbare meening te zet ten en hen zoo op onzakelijke wijze te be ïnvloeden ten gunste van een stopzetting van het onderwijs aan de hoogeschool, ter wijl prof. M. als leider der school geroepen was het tegendeel te bevorderen. Prof. M. verklaarde, aan het besluit van den senaat in de gebouwen der T. H. be kendheid te hebben gegeven, omdat hij deze wijze van handelen beter achtte dan af te wachten of langs illegalen weg geruchten omtrent het besluit van den senaat tot de studenten zouden doordringen. Politieke be doelingen hebben bij hem niet voorgezeten. De examens waren practisch afgeloopen en de vacanties zouden weldra beginnen. De generaal-Staatsa-nwalt zeiide in zijn requisitoir, de verklaring van prof. M. niet als verontschuldiging te kunnen aanvaar den. Spr. vorderde een jaar gevangenisstraf, plus betaling van de kosten van het geding. Mr. C. R. C. WijckeFheld Bisdom pleitte vrijspraak. Het Obergericht veroordeelde prof. M. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van den sedert 23 Juni in preventief doorgebracht en tijd". In zijn toelichting zeide de president o.a., dat de indruk, d'ien de bekendmaking van het senaatsbesluit op de studenten zou ver- Wekken. den rector duidelijk voor oogen moet hebben gestaan, te meer. omdat kort tevoren, n.l. op 6 Ju pi, de invasie was be gonnen, waarvan velen hier te lande een spoedige beëindiging van den oorlog en te rugkeer van de vroegere verhoudingen meenden te moeten verwachten. De han delwijze van prof. M. moest onrust onder de studenten tengevolge hebben. Hoewel vergrijpen als het onderhavige principieel streng gestraft dienen te worden, is in dit geval de minimumstraf toegepast daar beklaagde slechts weinig politiek in zicht bezat en schade door zijn optreden niet is veroorzaakt. In karton verpakte artikelen. Bij aankoop moet het publiek karton inleveren. Met ingang van 17 Augustus a.s. mogen winkeliers nog slechts dan waren in daar voor bestemde kartonnen verpakking af leveren. wanneer het publiek een gelijke hoeveelheid karton bij hen inlevert. Alleen bij den aankoop van geneesmiddelen geldt deze inleveringsplicht niet Men zal er rekening mede moeten houden houden, dat het in te leveren karton niet vuil mag zijn. Met ingang van 11 Augustus zullen de kar tonnen- verpakkingen moeten vermelden. „Verkoop in deze verpakking alleen toege staan tegen inlevering van een hiermede overeenkomende hoeveelheid verpakkings- karton {Voor nadere bijzonderheden worot verwem, naar een elders i.n dit blad opge nomen offio'eele mededeelirig. AANPAKKEN JONGENS In den nacht hadden we met de wagens van onze kolonne een zware flak-batterij ver plaatst. Dat was nog eens een karwei Thans waren we met onze Nederlandsche troep van de N.S.K.K.-gruppe Luftwaffe op weg naar onze vaste standplaats. Het was daghelder Plots hoorden we motorgeronk en jawel, daar kwamen de Tommy's uit den bewolkten hemel. Doch ze wisten nog niets van de „Flak-ver- legung" en toen ze het bemerkten was het al gebeprd: de batterij peperde er tusschen en schoot uit het stel 3 zware brokken weg Wat hebben wij gejuicht! Alle moeheid is dan vergeten en je snapt het nut van je werk, dat voortdurend bestaat in het verplaatsen der zware batterijen. We kruipen uit de greppels langs den weg en rijden verder. Vlak bij het eerste dorp zien we weer nieuwe bewijzen van de Angio-Amerikaaosche heldendaden: twee werkende boeren op het land liggen er ziel loos. Neergeschoten door de kogels der moor denaarsclub. Verder langs den weg twee kreu nende arbeiders die wij in zwaargewonden toestand opnemen en vervoeren.... Het is overal en altijd hetzelfde liedje: laffe terreur- aanvallen op arbeidende menschen, spelende kinderen en weerlooze vrouwen Het zijn voor ons sprekende bewijzen van den bolsjewistischen geest die moorden wil en moorden moet, ai noemen zich die luchtgang- sters ook Engelschen of Amerikanen. Wij ken nen die bende en begrijpen onzen plicht! Wie het bolsjewisme wil keeren, die luistere naar den wekroep van het N.S.K.K.: Ook gij hoort bij ons! Aanmeldingen bij: Ersatzdienststelle der N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe: Den Haag, Lange Vijverberg 10. SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbal H.H.C. stelde teleur tegen BI.Wit. De met zooveel spanning tegemoet geziene ontmoeting H.H.C.Blauw-Wit is voor het Haarlemsche publiek een teleurstelling ge worden: H.H.C. was zoowel aan slag als in het veld de mindere van de Amsterdammers en verspeeld# met een 71 nederlaag twee kostbare punten. Van Holst kreeg negen honkslagen tegen zich. Vooral in de tweede, achtste en negemde slagbeurt wisten de Am sterdammers het hout te hanteeren. Reeds in de tweede innings nam Blauw-Wit door Ploos de leiding en in de vierde innings kon den de Zebra's den voorsprong vergrooten, doordat Al tink II van een fout van Noord- hoff kon profiteeren. In de zevende innings zorgde Linke voor het derde punt, maar in de gelijkmakende slagbeurt kon Hoogen- bos, profijt trekkend van Amsterdamsche veldfouten en een nuttigen slag van Wil- lemse een tegenpunt maken. Terwijl H.H.C. in de twee laatste innings voor nul aan den kant ging, zorgden Wild er s c.s. voor een slagvaardig slot. Ploos leverde zelfs nog een twee-honkslag en bracht met Koekoek, De Bruin, Altink I en Altink II den eind stand op 7^1. De werpers-resultaten wasen: Wïlders: 11 maal 3-slag; 1 maal 4-wijd; 4 hs. tegen; Van Holst: 8 maal 3-slag-; 1 maal 4-wijd; 9 h.s. tegen. Haarlem heeft Schoten goed partij ge geven. doch moest met 51 de vlag strijken voor De Mon c.s. Een twee-honkslag van Van Leeuwen in de tweede innings leverde niets op; eerst in de zesde slagbeurt kwamen de eerste punten binnen, toen Zandstra. Al- kema en De Mon dank zij slagen van Alke- ma en Van Leeuwen over de thuisplaat konden komen. In de gelijkmakende slag beurt zorgde Veenhof, met vier-wijd op de honken gekomen, voor het tegenpunt van Haarlem, dat daarna drie innings voor nul aan den kant ging, terwijl Schoten in de zevende en negende innings nog een punt aan de score toevoegde, zoodat met 51 het einde kwam. E.D.O. hacf met Quick weinig moeite. Schijvenaar schakelde twintig tegenstanders met drie-slag uit en kreeg geen honksla gen tegen zich. De Haarlemmers daaren tegen leverden zes honkslagen op het «wer pen van Van der Velde en Koenen. Quick nam in de tweede innings de leiding, doch in de gelijkmakende slagbeurt kon vooral dank zij een twee-honkslag van KI. Zand stra de achterstand in een 21 voorsprong worden omgezet. In de derde innings werd de stand zelfs 61. Odenthal leverde een honkslag, Schijvenaar profiteerde van fou ten en liep een homerun en ook Van Leu ven en Joppe, met vier-wijd op de honken gekomen, zorgden voor punten. In de vijfde innings voegden Schijvenaar en Wille elk nog een punt aan de score toe, nadat een tweede fout in het veldwerk van E.D.O. Quick het tweede punt had opgeleverd. De overige wedstrijdresultaten waren: Eerste klasse: VVGA,Ajax 15. Overgangsklasse: AFCDOS 80; BI. WitHilversum 915; ZeeburgiaAjax. 2 43; SpartaanO WO 95; EDO 2RCH 1413; DWSHHC 2 57; HCKS*—TYBB 210. Tweede klasse: DWVHFC Haarlem 1019 (kampioenswedstrijd); Schoten 2 THB 201 HFC Haa rlem 2Za nd voort ui eeuwen IS9. Cricket. DISTRICT HAARLEM. CVHW 4 (65) verloor met 3 runs op de eerste inings van Haarlem 5 (68);" Rood en Wit 4 (53) verloor met 14 runs op de eerste innings van RCH (67) en Bloemendaal (158 voor 4) won met 136 runs van CVHW 3 (20). HAARLEM WJNT VAN KAMPONG. Tn Bloe mendaal was Kampong op bezoek en verloor met 2 runs, één wicket in handen van Haarlem. De gasten scoorden 124 runs, waarvan H. C. van der Bijl 57 en J. W. Velling 16. Voor Haarlem bowlde W. Roozen 18, W. Peschar 129. H. Boeree 325, B. Kleefstra 225 en mr. O. Abendanon 222. Haarlem scoorde 126 runs voor negen wickets, waarvan W. Peschar 28, O. Abendanon 27, W. Roo zen. 34, P. van Tiggelen 10 en J. Mijer 10 n.o. Bowlingcijfers Kampong: mr. H. Wagen voort 1É6, H. C. van der Bijl 441, G. J. Ufkes 236. ROOD EN WIT COMBINATIE IN DEVENTER. Zaterdagmiddag speelde een combinatie van Rood en Wit op het terrein van U. D. te Deven ter tegen een combinatie van P. W. De Twente naren wonnen met 83 runs op de eerste innings. De Haarlemmers scoorden in de eerste innings 50 runs, waarvan Th. A. van Baasbank 25. Bow lingcijfers P. W.N. Leeftink 714, B. Höpink 315 en dr. M. Jansen 112. PW maakte daarna 133 runs, waarvan A. Deutz Ebeling 16, A. Stroink 29, dr. M. Jansen, 32. G. ter Kuile 10 en B. Hö pink 15. J. H. Nijhuffc bowlde 628, D. Bijleveld 447 en H. Thon 140. In de tweede innings scoor de Rood en Wit 71 runs voor acht wickets, waar van Th. A. van Baasbank 43 n.o. Thans bowlde dr. M. Jgnsen 35, B. Höpink 224, N. Leeftink 2—13 en B. Meijer 1—23. NCB-WED STRIJD EN. Aan de Sponjaards- laan verloor Rood en Wit 3 (54 en 67 voor 3 wickets) met 146 runs op de eerste innigs van Ajax (200 voor 9). Te Heemstede won CVHW 2 (111 en 109) met 56 runs op de eerste innings van Haarlem (55 voor 7 en 25 voor 3 wickets). Athletiek Voorwedstrijden P. H. beker. Haarlem op de tweede plaats. Op de sintelbaan van het Hilversumsdhe Sportpark werden voorwedstrijden gehouden voor den komenden strijd om den. Prins Hendrik beker, waarbij van de zeven deelnemende ver eenigen er drie werden geplaatst. Er werden dezen dag verschillende goede prestaties gele verd. W. Kaan liep de 110 meter horden in 15.5 sec., Bouman de 800 meter in 1 min. 56.6, terwijl Verkes met zijn polsstok 3.73 haalde. A.A.C. plaatste zich dezen dag aa nden kop met een totaal van 75 punten, Haarlem werd tweede met 68% punt en A.V. '23 derde met 48 punten. Zeer goed was ook de prestatie der organiseerende Gooische athletiek club. die met 44% punt vier de werd, maar toch uitgeschakeld werd. Zaan land, de A.A.V. en Schaarsbergen waren kans loos. De voornaamste resultaten van dezen dag luiden: 100 meter: 1 Zwaan (AAC) II sec., 400 meter: 1 De Kroon (AAC) 51.6; 800 meter; 1 Bouman over heel de wereld bekend (AAC) 1.56.6; 1500 meter: 1 Van Olffen (AAC) 4 min. 12.8; 5000 meter: 1. Bakker (AAC) 16 min, 18 sec.; 4x100 meter: 1 AAC 44.2; 4x400 meter: 1 AAC 3 min. 32.7 sec.; Kogelstooten: 1 Kleeft (Haarlem) 12.10 m.; Speerwerpen: 1 Petrus (AAC) 48.72; 110 meter horden: 1 Kaan (Haarlem) 15.5 sec.; Hoogspringen: 1 Geursen (AV !23) 1.75; Discuswerpen: 1 Deriks (AV '23) 39.48; Polsstok- hoog: 1 Verkes (Haarlem) 3.73; Verspringen: 1 Lourens (Schaarsbergen). Voetbal AMSTERDAM VOETBALT 50 JAAR. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeeling Amsterdam van den N.V.B., de voor malige A.V.B., wordt op 10 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd gespeeld tusschen een zoo sterk mogelijk Am- sterdamsch elftal en een Bondselftal, dat is te beschouwen als een voo-rloopig Nederlandsch elftal zonder Amsterdammers. Dammen COMPETITIES VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. De competities 1944-1945 van den Nederland- schen Dambond zullen in September a.s. aan vangen. Voor de provincie Noord-Holland zijn de aanvangsdata als volgt vastgesteld. Hoofd klasse op 24 September a.s.; eerste klasse Am sterdamZaanstreek op 24 September a.s.; eer ste klasse Kennemerland op 17 September a.s. en tweede klasse op 17 September a.s. Gespeeld wordt op Zondagen om de veertien dagen. Alleen de door de Christ. Damvereeniging Amster dam" te spelen wedstrijden zullen op Zaterdag middag worden vastgesteld. Evenals verleden jaar, zullen ook dit seizoen geen promotie- en degradatiewedstrijden plaats vinden. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 8 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendklan ken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Ork. Barnabas- van Geczy. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Strijkorkestconcert. 10.45 Zanglust. 11.15 Copla's van J. W. F. Werumeus Buning. 11.30 Musette- ork. 12.00 Almanak. 12.15 Pianovoordr. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. Gerard van Krevelen en Zuid-Afrikanansche liedjes. 14.00 Van volksvoorlichting gesproken III. 14.15 Over de liefde. 14.45 Op uw boterham. 15.30 Voor de zieken. 15.55 Stedelijk ork. van Maas tricht. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 BNO Binnen!, gespr. overz. 18.05 Orkestraal operaconcert. 18.45 Jeugdstormuitz. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Centrales, 22.15 Gram.muz. 22.30 Amusements orkesten. 23.3024.00 Orgel en piano. HILVERSUM II, 301,5 M. 17.00 Sonate voor viool en piano in d. kl. t. van Schumann. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Omroepork. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 18.15 Voor de jeugd. 19.20 Matrozenkoor. 19.30 Bach- Handelconcert. 20.15 „De verkooping", voordr. 20.30 Vioolspel, (event, voordr.). 20.45 Opera ouvertures en -duetten. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. 8. m II* fft Verduisteren: van 21.15 tot 6.15 uur 8 Aug.: zon op 6.10, onder 21.20 uur maan onder 11.10, op 23.24 uur 9 Aug.: zon op 6.11, onder 21.18 uur maan onder 12.81, op 23.58 uur Vraagt het oordeel van Uw huisarts of specialist. GENEESMIDDELEN IK RUIK PANNE KOEKEN VAN Vraagt Uw kruidenierl KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V h O IV* 8 Cl

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2