Haarlemsche Courant Medeplichtigen aan den aanslag op den Führer berecht Wederom hevige strijd in den sector Caen ontbrand. Vonnis van Volksgerechtshof Nieuwsblad voor Noord-Hollarul Kennemer Editie Reeds tweemaal vóór den 20sten Juli was de moord beraamd. Bijzonderheden uit den mond der beklaagden over voor bereiding en uitvoering. Zware gevechten bij Baranof I 289e Jaargang No. 185 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tai. Advertenties 10724, Redactie 10600. Ppstgiro 134953 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 22230 WVnutdem Remtnandtlaan 66, CTnmiden-o. Hoofdredacteur: F. C. Berks. Woensdag 9 Augustus 1944 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon en. Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedreven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per pos^ 3,73. luosse nummers 6 cent. K 129? Voor het Volksgerechtshof heeft Dinsdag na een behandeling van twee dagen de misdadige aanslag van 20 Juli zijn ge rechte straf gevonden. In de groote zaal van het Kammerge- richt te Berlijn kwam op 7 Augustus de eerste Senaat van het Volksgerechtshof bijeen. Doar een zijdeur worden de acht beklaagden door politieagenten in de zaal gebracht. Zij dragen geen uniform. In een dubbels rij zit ten zij, wachtend op hun rechters, aan de lange zijde van de zaal. Met de lippen opeen voor zich uit starend zit de vroegere gene- raal-veldmaarschalk Von Witzleben, naast hem de vroegere Generaloberst Höppner, die reeds in 1942 wegens lafheid tegenover den vijand uit de weermacht was gestooten. De vroegere generaalmajoor Stieff werpt schuwe blikken in de zaal. Met nerveuze en onrustige gebaren grijpt hij steeds weer naar zijn hals, terwijl de andere beklaagden dof voor zich uit staren. Intusschen heeft de Senaat in de wijnroode toga's, die dit hoogste Duitsche gerecht draagt, de zaal betreden, aan het hoofd de president dr. Roland Freisler. De aanklacht wordt ingediend door den Oberreichsanwalt, Lautz, die vergezeld is van den Oberstaatsanwalt, Goriseh. Voor de beklaagden hebben de acht toegewezen ver dedigers plaatsgenomen. Voor de accessor, de koopman Seuberth, aan de behandeling deel neemt, wordt hij door den president be- eedigd". De behandeling begint met de verklaring van den president, dat de Oberreichsanwalt een aanklacht indient tegen den vroegerenJhiji^ <jat <je soldaten bij den Führer werden 1ijxir;J J generaal-veldmaarschalk Von Witzleben, Ge neraloberst Höppner, generaal-majoor Stieff, reserve eerste luitenant Von Hagen, luiter nant generaal Von Hase en luitenant-kolonel bij den generalen staf Bernardis, die op de vragen naar zijn personalia zoo onhoorbaar antwoordt, dat de president hém moet verma nen luid te spreken. Voorts zitten op de be klaagdenbank de vroegere kapitein Friedrich Karl Klausing en de vroegere reserve luite nant graaf York von Wartenburg. Als de president den eersten beklaagde Er- win von Witzleben oproept en deze de hand wil opheffen om den Duitschen groet te brengen, verzoeljt de president hiervan ver schoond te blijven, met de woorden: „De Duitsche groet wordt slechts gebracht door volksgenooten, die hun eer nog bezitten". De Oberreichsanwalt Lautz dient de aanklacht in met de korte motiveering, dat de beklaarden in den zomer van 1944 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweerders getracht hebben den Führer door laffen moord te dooden, om daarna door een revolte in het binnenland de macht over leger en staat aan zich te trekken met het doel om zich smadelijk aan den vijand over te geven. Stieff. Als eerste beklaagde treedt Stieff voor de ta fel van den rechter. Uit zijn verhoor blijkt, dat hij op 30 Januari 1944, dus, zoöals de pre sident opmerkt, op den verjaardag van het overnemen van de macht is bevorderd tot generaal-majoor, de president constateert, dat de beklaagde bij het eerste politiever hoor, waarbij hij voorgaf van alles wat met deze vreeselijke gebeurtenissen samenhangt, pas na den moordaanslag te hebben verno men, heeft gelagen. Als Stieff uitvluchten tracht te zoeken, verlangt de president een ondubbelzinnig ja of neen, waarop de be klaagde toegeeft bij het eerste verhoor on waarheid te hebben gesproken. De president houdt dan den beklaagde zijn bekentenis voor de politie woord voor woord voor. President: .Hebt u in den zomer van 1943 kolonel Von Treschkow, den lateren chef van den staf van een leger van de legergroep centrum, bezocht en heeft hij er over gespro ken dat de Führer door een dynamietaanslag bij de Jjespreking van de militaire situatie vermoord moest worden?" Beklaagde: „Ja". Pres.: ,,Hèbt u uw chef en hebt u den Führer rapport uitgebracht over' dit schandelijke voornemen?" Bekl.: „Neen, dat heb ik niet." De be klaagde geeft verder toe, dat hij heeft deel genomen aan een latere bespreking met den inmiddels standrechtelijk doodgeschoten ge neraal" der infanterie Olbricht en daarbij ook kennis maakte met den vroegeren General oberst Von Beck, die er direct bij hem op aan drong, den Führer door een dynamietaanslag uit den weg te ruimen. Pres.: „Heeft men u gevraagd, of u daar aan wilde deelnemen?" Beklaagde:'„Ja". Pres.: „Is het juist, dat in October. 1943 graaf Von Stauffenberg bij u heeft aange- gezien u de hand in de zaak wilde hebben?" Beklaagde: „Ja". Pres.: „Beseft u, dat u niet alleen de hand om van uw hoofd niet eens te spreken maar uw eer erin gemoeid hebt en door uw toestemming uw eer voor altijd verloren hebt?" Bekl.: „Ja". Stieff geeft op desbetreffende vragen toe, dat hij, toen Von Stauffenberg hem voorstelde den aanslag uit te voeren, weliswaar dit van de hand wees, doch de ontplofbare stoffen, die voor den aanslag gebruikt werden, heeft bewaard, ofschoon hij wist, dat zij bestemd waren voor het arglis tige moordplan. De president houdt den be klaagde voor, dat hij voor de politie heeft verklaard nooit ontplofbare stoffen In zijn bezit te hebben gehad. Ten bewijze van de leugenachtigheid van beklaagde leest de pre sident het proces-verbaal van het verhoor voor, waarin de beklaagde aanvankelijk alles ontkent, om tenslotte toe te geven, dat -hij het was, die de helsche machines, waarvoor eef? verre bloedverwant van den aanslagple* ger gezorgd had, naar Stauffenberg liet brengen. Daarbij wijst de president erop, dat hier sprake is van een ontplofbare stof van Engelsche herkomst. Als de president den be klaagde vraagt, of hij heeft geweten, dat de ontplofbare stof gebruikt moest worden voor een moordaanslag op den Führer, antwoordt hij met een duidelijk hoorbaar „ja". Vroegere plannen Bij het verdere verhoor doet Stieff mede-* deelingen over een vroeger plan, dat wel voorbereid, maar niet uitgevoerd was. Men zou den Führer een nieuwe soldatenuitrus- ting demonstreeren. Die eenvoudige soldaten, die zich aan het front verdienstelijk hadden gemaakt, zouden voor deze „vereerende op dracht" worden gerequireerd. In de uitrus ting van een dezer a'rgelooze frontsoldaten zou een bom met tijdontsteking worden ge pakt, opdat zij zou ontploffen op het oogen gemeld, om hem met de grenadiers te doo den. De beklaagde bekende, dat hij ook in al deze bijzonderheden was ingewijd. De be klaagde bevestigt dan, dat, nadat de aanslag bij de demonstratie der nieuwe uitrusting niet was uitgevoerd, nu door graaf Von Stauffen berg e%n geconcentreerde springstoflading in een actetasch gedurende de bespreking van de situatie bij den Führer zou worden binnen gesmokkeld, een voorstel, dat eveneens van den vroegeren generaal-majoor Von Tresch kow uitging. Opnieuw wendt zich de president tot den beklaagde: „Thans kende u dengene, die den aanslag wilde ten uitvoer leggen. Hebt u het nu den Führer gemeld? Bekl.: „Neen". Bij het verdere verhoor van Stieff wordt gesproken over zijn onmiddellijken chef, den kwartiermeester-generaal van het veldleger, den vroegeren generaal der artillerie Wagner, die na den mislukten aanslag zelfmoord pleegde. Hierbij blijkt, dat Stieff reeds in de laatste maanden van 1943 met Wagner over den moordaanslag heeft gesproken en dat Wagner op de hoogte was. De bewering van Stieff, dat zoowel Wagner als hij van den aan vang af de misdaad niet hadden gewild, wordt door den president beantwoord met een verwijzing naar de duidelijke bekentenis van beklaagde, dat hij de voor den aanslag ge bruikte springstof verborgen heeft gehouden. Onder de groote spanning komt dan ter sprake, dat reeds op 6 en op 11 Juli de moor denaar, 'graaf Stauffenberg, die zich in het hoofdkwartier van den Führer had gemeld om rapport uit te brengen, de voor den moord aanslag, bestemde springstof by zich heeft ge had. Pres.: „Waarom is de aanslag niet op dezen dag uitgevoerd?" Bekl.: „Omdat de Reichsführer-SS niet aan wezig was. Deze moest ook uit den weg ge ruimd worden." Thans volgt de beslissende vraag: „Hebt u voor 20 Juli geweten, dat graaf Stauffenberg op dezen dag zön moordplan wilde uitvoe ren?" De beklaagde geeft toe, dat hy den 19den Juli des avonds door Wagner ervan in kennis werd gesteld, dat de misdaad op 20 Juli zou plaats vinden. Von Hagen Dan wordt de vroegere reserve eerste luite nant Albrecht von Hagen verhoord. Hij was ondergeschikte van den na den aanslag naar de bolsjewisten ov^ergeloopen majoor Kuhn, die op zijn beurt ondergeschikt was aan be klaagde Stieff. Ongeveer eind November 1943 had majoor Kuhn hem opgedragen, twee pak jes springstof in veiligheid te brengen, die door majoor Kuhn en beklaagde in het bosc'n bij een stapel hout begraven werden. In De cember 1943 kreeg hij van Kuhn naar aanlei ding van een dienstreis naar het front nog maals, opdracht voor ontplofbare stoffen te zorgen, hetgeen hij ook deed. Een rapport over de uitvoering van dit bevel heeft hij echter niet gemaakt, terwijl van alle andere uitgevoerde opdrachten schriftelijk rapport door hem werd uitgebracht. Beklaagde bevestigt dat Stieff van deze op dracht tot het verzorgen van springstoffen heeft geweten, hoewel het bureau van Stieff en van de andere deelnemers met inbegrip van beklaagde in het geheel niets met ont plofbare stoffen uitstaande hadden, maar een volkomen andere taak hadden. Stieff liet zich de springstof overhandigen en bewaarde haaf bij zich, tot zij op zijn bevel eind Mei 1944 door Von Hagen naar Berlijn gebracht werd en aan den moordenaar Stauffenberg over handigd werd. Pres.: „Hebt u de springstof bij Stauffen berg afgeleverd?" Bekl.: „Ja". Pres.: „En daarmede was de zaak afgehan deld?" Bekl.: „Neen". Pres.: „Maar Bekl.: „Ik heb Stauffenberg gevraagd, wat daarmede moest gebeuren. Daarop heeft Stauffenberg verklaard, dat hij daarme<^ de regeering of den Führer zoo precies weei ik dat niet meer in de lucht wilde laten vliegen". Op de vraag van den voorzitter, of hij dit voornemen van graaf Stauffenberg in over eenstemming met zijn plicht heeft gemeld, antwoordt ook beklaagde met „neen". De president besluit het verhoor van beklaagde met de constateering, dat Von Hagen den aanslag mede gepleegd heeft, doordat hij de springstof aan Stauffenberg heeft doorgege ven. Von Witzleben Na een korte pauze gaat de president over tot het verhooren van den vroegeren gene raal-veldmaarschalk Von Witzleben en den vroegeren Generaloberst Höppner, die reeds Vervolg op pag. 2 Generaal von Witzleben voor het Volksgerechtshof. belefoto Hoffinann/Stapf Pax c. De Deutsch-Nor- wegische Gesell- schaft heeft aan Knut Hamsun ter gelegenheid van zijn 85sten verjaar dag den eersten gouden ring van het genootschap geschonken Hara, de presi dent van den Ja- panscheri staats raad, is op 78-jari- gen leeftijd over leden. In verband met zijn -verdienste is Hara posthuum in den adelstand verheven. Om een totale oorlogvoering mo gelijk te maken, zijn in het fascisti sche Italië alle sportdemonstraties verboden. Deze maatregel slaat niet op de sportop- voeding der jeugd. Krachtige Amerikaansche aanvallen ten Z.W. van Avranches. In Bretagne gevechten om Brest, {.orient en St. Malo. Aan het Oostfront doorbraakpogingen der Sovjets in Litauen verhinderd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „Na een trommelvuur vah verscheidene uren ging de vijand in de ochtenduren van Dinsdag Zuidelijk en Zuidoostelijk van Caen opnieuw tot den aanval over. Hevige gevech ten zijn ontbrand. Westelijk van de Orne on dernam de vijand krachtige afzonderlijke aanvallen, die uiteengeslagen werden. Zuidwestelijk van Vire en Oostelijk van Avranches zetten de Amerikanen over een breed front hun doorbraakaanvallen voort .met zeer sterk gebruik van materiaal en luchtmacht. In zware gevechten, die tot in de avonduren voortduurden, werden zij met zwa re verliezen "voor onze tweede stelling afge- Voor het in cultuur brengen van het nieuwe Urkerland heeft men de beschikking gekregen over een aantal zeer zware rood bonte ossen, afkomstig uit Zuid-Duitschland. De pioniers van het Urkerland kunnen met deze dieren uitstekend overweg. (C.N,P.-van Buiten Pax c) KORT NIEUWS De voorzitter van het in de Sov jet-Unie gevorm de Poolsehe co mité, Morawski is met zijn gevolg officieel te Moskou ontvangen. Generaal- majoor Vihma, commandant van het militaire dis trict Helsinki is Zondag aan het Finsche front ge sneuveld. De Bulgaar- sche premier heeft Z ate r d ag m id da: den Sovjet-Russi- schen zaakgelastig de te Sofia voor een bespreking •ontvangen. slagen. Verder naar het Zuiden wierpen pant serdivisies van het leger en de Waffen-SS den vijand aan weerskanten van Mortain in weerwil van zijp verbeten tegenstand naar het Westen terug. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. In het gebied ten Oosten van Laval ver sterkte de Vijand zijn druk. In Bretagne sloe gen onze beveiligingsafdeelingen vijandelijke aanvalstoppen uiteen en distancieerden zich vervolgens volgens bevel op de sectoren Brest en Lorient. Om St. Malo wordt verbit terd gevochten. In den nacht van 6 op 7 Augustus werd een vijandelijke torpedojager in de Seinebaai door luchttorpedo's zwaar beschadigd. Bo ven Nor'mandië en het Westelijke bezette ge bied werden 19 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. In het Fransche gebied werden 80 terroris ten in den strijd vernietigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog4 steeds onder het zware storingsvuur der V. 1. In Italië vonden Maandag geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. In het Oosten mislukten Noordwestelijk van Mielec herhaalde Sovjetaanvallen. Noordwestelijk van Baranof drong de vijand rfet sterke strijdkrachten onze stellingen bin nen. Reserves gingen onverwijld tot den te genaanval over. Zware gevechten zijn gaande. In Litauen werden Noordelijk van de Memel hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld, waarbij 60 vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. Noordelijk van Birsen en Noordelijk van de Duna is de afweerstrijd on zer troepen met de binnengedrongen Sovjet strijdkrachten nog gaande, terwijl aan de rest van het front tot aan het meer van Pskof alle bolsjewistische aanvallen bloedig ineen stortten. Amerikaansche bommenwerpers vielen Maandag eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. Maandagnacht vlogen vijandelijke sto ringsvliegtuigen over Zuidoost Duitschland. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigings strijdkrachten schoten 28 vijandelijke vliegtui gen neer."

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1