Haarlemsche Courant Zware plaatselijke gevechten langs het front in West Frankrijk. 23 Doodvonnissen wegens misdrijven tegen de bezettende macht Nieuwsblad voor Noord-Holland Verbitterde strijd in Le Mans. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa. 289e Jaargang No. 186 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlémsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 CJmulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O Hoofdredacteur: F. C, Derks. Donderdag 10 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. .week 26 ct, per mnd. 1,1S, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het verloop van de linie. Hooge verliezen der Geallieerden bij geringe terreinwinsten. In het Oosten drongen Duitschers bij Warfea de Sovjetstellingen binnen. Aanvallen ten Z.W. van Biaiystok hervat. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „In Normandië zijn thans langs het geheele front, Zuidelijk van Caen tot Oostelijk van Avranches, zeer zware gevechten gaande. Met zeer groot gebruik van materiaal liep de vijand, gesteund door talrijke tanks en sterke luchtstrijdkrachten, steeds weer storm tegen ons front. Hij slaagde er echter alleen ten Zuiden van Caen en ten Zuiden van Vire in, in ons front binnen te dringen. Vijandelijke aanvaiswiggen werden echter in de diepte der stellingen opgevangen. In de overige sectoren bleven de vijandelij ke aanvalsgroepen met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen steken. In het gebied van Le Mans kwam het Dinsdag tot verbitterde gevechten, in welker verloop de vijand de stad zelf bin nendrong. In Breta'gne werden de naar Lorient en Brest aanvallende Amerikaansc'he formaties afgeslagen en talrijke vijandelijke tanks ver nield. Om St. Malo wordt nog s'teeds hard ge vochten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aanvoerbases Avranches en Brecey met goed gevolg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus 'een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton door bomtref- fers tot zinken gebracht. Boven Normandië en het Westelijke bezette gebied verloor de vijand 20 vliegtuigen. In het Fransche achterland werden 69 ter roristen in den strijd vernietigd. Het gebied van groot-Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. In Italië ondernam de vijand slechts plaat selijke aanvallen Zuidoostelijk van Florence en in het gebied Noordelijk van Arezzo, die zonder resultaat bleven. Bewakingsvaartuigen der marine brachten voor de Dalmatische kust twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken- Twee eigen vaartuigen gingen verloren. In het Oosten werden in het gebied van Baranof krachtige door tanks gesteunde Sov- jetaanvallen afgeslagen of opgevangen en 47 vijandelijke tanks vernield. Zuidoostelijk van Warka zijn pantserformaties tot den tegen aanval overgegaan en ip de door den vijand hardnekkig verdedigde stellingen binnenge drongen. Ten Zuidwesten van Biaiystok hervatten de bolsjewisten hun aanvallen na hevige ar tillerievoorbereiding met sterke formaties tanks en slagvliegtuigen. In eenige penetra- tieplekken duren de zware gevechten voort. Noordelijk van de Memel werden ook Dins dag weer alle doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Bij Raseinen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in den te genaanval afgegrendeld; 66 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Aan het Letiandsche front stortten talrijke vijandelijke- aanvallen na zwaren strijd ineen. In scheeraanvallen mengden slagvliegtuigen zich herhaaldelijk op doeltreffende Wijze in de gevechten te land. Gevechts- en nacht- slagvliegtuigen vielen met goed gevolg ver- keersinstallaties en steunpunten der Sovjets aan. Verscheidene pontonbruggen 'over den Weichsel werden vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch con- vooi en scheepsafweergeschut schoten voor de Zuidkust van Noorwegen acht Britsche vliegtuigen neer. Vijandelijke storingsvlieg tuigen lieten Dinsdagnacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitschland en Oost-Prui sen. Te Keulen ontstond schade aan gebou wen." In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: In den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front hebben zich de Noordduitsche 83ste divisie infanterie onder bevel van kolonel Götz met daarbij gedeta cheerde deelen van de Oostpruisische 61ste divisie infanterie en de 19e Letiandsche SS divisie onder bevel van SS Brigadeführer en generaal-majoor der Waffen SS Strecken- bach bij aanval en verdediging bijzonder on derscheiden. De wachtmeester Schart bij een brigade stormgeschut en de Unteroffizier Janko van een afdeeling kustartillerie van het leger hebben zich door bijzondere dapperheid in den strijd met Sovjettanks onderscheiden. De strjjd in Frankrijk Nog meer dan in de vroegere gevechtèn hebben de Canadeezen bij hun nieuwe offen sief in het gebied ten Zuiden van Caen ver trouwd op de uitwerking van hun bommen werpers en hun zware wapens. Voor de eer ste maal aan het invasiefront hebben zij ge tracht verscheidene honderden vliegtuigen in den strijd te werpen voor een massalen nach telijken luchtaanval op de Duitsche veldstel- lingen. Vooruit vliegende, door artillerievuur op den goeden weg gebrachte padvinders vliegtuigen markeerden met lichtbommen den aanvalsstrook. Toch vielen nog talrijke bom men in de concentratiegebieden der Canadee zen zelf. De vijandelijke infanterie gaf waar schuwingssignalen, zoodat later naderende vliegtuigen hun bommenlasten niet meer durf den neer te werpen. Kort daarop begon een verscheidene uren durende zware artillerie beschieting, die tegen vier uur in den ochtend gevolgd werd door een aanval van infanterie en tanks. Verklaring van maarschalk Model. Kort geleden is in het strijdgebied van de legergroep-midden een Sovjet Russisch pant sercorps omsingeld onder persoonlijke leiding van den opperbevelhebber, generaal veld maarschalk Model. Model, de opperbevelhebber-midden, heeft in een gesprek over den toestand aan het Oos telijk front gezegd: „Na weken van terugwij ken is thans weer de tijd van de standvastig heid gekomen. Nieuwe krachten der verdedi ging stroomen in steeds sterkere mate naar het ressort van de legergroep-midden. Ik stel vertrouwen in de inspanningen van den tota len oorlog, die aan het strijdende front reeds thans menschen en wapenen zenden om den muur tegen den Sovjet Russischen tegenstan der weer hecht en onoverkomelijk te maken. Uit half ingestorte dekkingsholen en loop graven werd den aanvallers een uiterst zwaar vuur toegezonden. Slechts meter voor meter konden de Canadeesche tanks terrein winnen op den weg naar Falaise. Maar reeds in de ochtenduren kwamen zij na Duitsche tegen aanvallen nieF verder meer. Tegen den mid dag verschenen opnieuw verscheidene hon derden vijandelijke bommenwerpers. Zij plaatsten een van onafgebroken ontploffingen vervulde zone voor de pantserformaties, die voor een nieuwen aanval waren geconcen treerd. Wederom volgde zwaar artillerievuur. Maar evenzeer als in de ochtenduren stonden de Duitsche infanteristen opnieuw uit de gra naattrechters op en sloegen hard terug. Waar de vijand door plaatselijke concentratie van zijn strijdkrachten terrein won, gingen de Duitsche troepen tot tegenaanvallen over. In pantsergevechten en in den strijd van man te gen man wisselden de puinen van eenige plaatsen verscheidene malen van bezitter. Bij Carcelles, Roquancourt en St. 'Aignan leed de vijand uiterst zware verliezen. Bij May sur Orne moest hij een hoogte zevenmaal bestor men en werd ondanks voortdurenden aanvoer van versterkingen vlak ten zuiden van de hoogte bij Fontenay weer tot staan gebracht. De verbitterde strijd kostte den vijand stroo men van bloed. Zijn terreinwinst, welke hem bovendien door voortdurende Duitsche tegen aanvallen betwist wordt, bleef echter zonder invloed op den algemeenen toestand. Ten Oosten van Avranches hebben Duitsche tanks door hun tegenaanvallen tusschen de Zuidelijke punt van het bosch van St. Sèvér Augustus-Oogstmaand. (C.N.F.-Stevens Pax c) Bij onze Vrijwilligers. Goed gecamou fleerd, verscholen achter struiken en bloemen, wordt het terrein afgezocht naar den vijand. (SS PK Apfel-O-H P. c) en den bovenloop van de Sélune een saillant in het front kunnen vormen, in de diepte waarvan, achter de tegenwoordige linie, de steden Courdeval en Mortain liggen. Deze ongeveer 18 k.m. diepe wig is naast den sector van Caen tot een belangrijke sleutelstelling voor het front in Normandië geworden. Hier vielen de Amerikanen eveneens op talrijke plaatsen met sterke strijdkrachten, infanterie, tanks en vliegtuigen aan. Bij Cathémo en Cérences, benevens aan den weg St. Hilaire- Mortain waren de gevechten bijzonder hard. Maar alleen daar, waar de vooruitspringende frontbocht naar het Noorden ombuigt om bij Vire de oude linies in den sector van het tweede Britsche leger te bVreiken, kon de vij and over een geringe breedte de Duitsche stel lingen binnendringen. In tegenaanvallen werd hij opgevangen en afgegrendeld. Tusschen Vire en Caen trachtten Britsche strijdkrachten zich aan te sluiten bij den aan val op de beide vleugels. Hun aanvallen stort ten echter met verliezen ineen. Het directe effect van de Duitsche afweer successen was een merkbare vermindering van den vijande lijken druk in de ten Zuiden aansluitende sectoren van Domfront en Mayenne. Alleen ten Oosten van Laval dreef de tegenstander zijn pantserverkenning verder op in de bocht van de Sarthe. In Bretagne oefenen de Amerikanen verder druk uit op St. Malo, Brest, Lorient en St. Nazaire. Eenheden pantserafweergeschut en luchtafweergeschut hebben den aanvallers zoo aanzienlijke verliezen toegebracht, dat zij op eenige plaatsen hun aanvallen afbraken om het arriveeren van versterkingen af te wach ten. Bijzonder gevoelige verliezen leed de tegenstander ten Noordoosten van Brest voor hardnekkig verdedigde versperringsstellingen van Duitsche valschermjagers, ten Noorden van Lorient en in de bergen bij St. Malo. Ruim 150 Amerikaansche tanks werden de beide laatste dagen aan de Bretonsche kust tijdens gevechten vernietigd. Gördeler nog niet gegrepen. Dr. Karl Gördeler, de ex-commissaris voor de prijsbeheersching in Duitschland, die door de samenzweerders tot rijkskanselier zou worden benoemd, is nog steeds voortvluchtig. In de Duitsche kranten staat een foto van hem afgebeeld met een oproep aan alle personen die eventueele inlichtingen over zijn verblijf kunnen verstrekken, zich zoo spoedig aan de dichtst bijzijnde politiepost te vervoegen. Wie nalaat de autoriteiten kennis te geven van aanwijzingen over het verblijf van Gördeler, zoo luidt de publicatie in de Duitsche bladen, of zijn vlucht begun stigt, stelt zich aan zware straffen bloot. Zooals reeds eerder was gemeld staat op de aanhouding van Gördeler een belooning van 1.000.000 Rijksmark. De eenheid van het Commonwealth De Canadeesche minister-president Macken zie King heeft voor het Lagerhuis in Ottawa verklaard, dat iedere poging om de leden van de Britsche Commonwealth te dwingen een gemeenschappelijke buitenlandsche politiek te voeren, wellicht tot een uiteen vallen van dit Commonwealth zou leiden. KEURINGEN Hét SS.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS. (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Ne- derland, SS.-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 14-8-44 812 uur, Rotterdam, Deutsche Qberschule, Westerlaan no. 1 14-8-44 1618 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15-8-44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15-8-44 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 16-8-44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17-8-44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18-8-44 812 uur, utrecht, SS.-Ersatz-Kom mando Niederlande Nebenstelle, Vredenburg 19 18-8-44 1517 uur, Amersfoort, Pol. Du«rch gangslager, Leusderweg. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkling tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan- melde11 en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zyn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn schoolopieiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstelle11 der Waffen SS: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen. Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens by het SS»-Ersatz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vy ver berg De Höhere SS- unci Polizeiführer „Noord west" maakt bekend: Het Polizeistandgericht 's Hertogenboseh heeft op 5 Augustus 1944 onderstaande Ne derlanders wegens misdrijven tegen de ver ordening op de bescherming der orde ter dood veroordeeld: 1. den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 19 02; 2. den winkelbediende Jan van der Laan, geb. 14 December 1914; 3. den hulpmaehinist Germanus M o o ij, geb. 30 Januari 1923; 4. den belastingambtenaai" Petrus van Gils, geb. 6 October 1916; 5. den vlashandelaar Pried rich Vogel, geb. 2 3 Mei 19 09; 6. den student Rudolph van B a ar 1 e, geb. 31 Juli 1918; 7. den bestuurs ambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916; 8. den laborant Theodor M o o ij, geb. 21 Februari 1920; 9. den ingenieur Jan Wil liam H. Penning:, geb. 21 December 1917; 10. den boekhandelaar Douve W e r k m a. n, geb. 12 Juli 1914; .11. den winkelbediende Dionisius Engelse n. geb. 1 April 1921; 12. den handelsbediende Pieter Pleu r k e geb. 1 Decepiber 13. den kantoorbe diende Johannes Hage doorn. geb. 2 Juni 1911; 14. den drukker Everhardus Over- eem, geb. 12 Oct. 1919; 15. den conserva tor Steeven Bastiaans, geb. 7 Februari 1891;» 16. den leeraar Hendrik U i t t i e n, geb. 16 September 1898; IX. den kantoorbe diende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910; IS. den* patroonteekenaar Andrïes Gort, geb. 24 Januari 1914; 19. den schil der Cornelis de Graaf f, geb. 3 November 1914: 20. den advocaat Louis Cornelis D ij k- m a n, geb. 5 Augustus 1919: 21. den student Lodewijk van D u u r e n, geb. 5 Augustus 1917; '2 2. den kantoorbediende Johannes Rainer de M i 1 d t. geb. 26 Februari 1924; 23. den onderwijzer Jan Nau.ta, geb. 3 Mei 1917; 24. den magazijnbediende Arthur Vik tor Martens, geb. 27 September 1917. Alle veroordeelden waren vooraanstaande actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden van ophitsende geschrif ten. Allen waren reeds voor de oprichting dezer organisatie werkzaam in andere ille gale vereenigingen. Volgens een bepaald or ganisatieplan namen zij deel aan de samen stelling en verspreiding van een vrij omvang rijk illegaal ophitsend geschrift, dat den laatsten tijd openlijk opriep tot strijd tegen de bezettende macht. Ook vereenzelvigt zich het geschrift met degenen, die Nederlandsen© nationaal-socialisten vermoorden. Het bevat te verder zeer onbehoorlijke carieaturen, die den Führer van het Groot-Duitsche Rijk en zijn soldaten moeten beleedigen, maar tege lijkertijd Stalin verheerlijken. Het Standgericht heeft geconstateerd, dat in dezen kring van daders de auctores intël- lectuales moeten worden gezien van talrijke misdaden tegen de bezettende macht, die de laatste maanden gepleegd zijn. Op grond van deze overweging en omdat de in de verorde ning op de bescherming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan een opzicht aan wezig zijn, moest de doodstraf worden uitge sproken. Het vonnis is na onderzoek van de moge lijkheid van gratie aan 2 3 veroordeelden vol trokken. De Nederlander Andries Gort werd bege nadigd tot 15 jaar tuchthuisstraf. Ter dood veroordeeld. Wegens verboden .wapenbezit en verspreiding van anti-Duitsche geschriften. De Nederlander Hendrik Peter de Bie is bij vonnis van het Duitsche Obergericht ter dood veroordeeld, daar hij in het verboden bezit van een vuurwapen met munitie was en anti- Duitsche geschriften had verspreid. Het von nis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. Spoorwegverkeer met electrische treinen wordt beperkt. De Ned. Spoorwegen deelen mede, dat in gaande Zondag 13 dezer, uitsluitend op de ge- electrificeerde baanvakken, de dienst op werk dagen des avonds en op zon- en feestdagen over den geheelen dag wordt beperkt. De wijzigingsbladen 4 en 5 op den reisgids van 17 Juli 1944 zijn van Zaterdag 12 dezer af op de stations verkrijgbaar. Wijzigingsblad 3 volgt later. 3 K.G. aardappelen. Reeds morgen op nieuwe bon verkrijgbaar. Het aardappelrantsoen is voor de week van 1319 Augustus a.s. vastgesteld op 3 kg. De aardappelbonnen -34 geven daartoe elk recht op het koopen van IV» k.g. aardappe len. Op den bon ..toeslag 34" is 1 k.g. aard appelen verkrijgbaar. In verband met het optreden van de aardappelziekte, waardoor spoedig bederf kan ontstaan, zijn de aard appelen minder goed houdbaar. Mede daar om kan men reeds Vrijdag 11 Augustus aardappelen op de nieuwe bonnen verkrijgen Tito te Rome. In een bericht van United Press uit Vati caanstad wordt medegedeeld, dat Tito zich r<i.': jin siaf te Rome bevindt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1