aarlemsche Courant Duitsche volk één in wil en inspanning. Stalin ontwapent het Poolse he leger Ingrijpende maatregelen op cultureel en economisch gebied'in Duitschland. Bekendmaking van dr. Göbbels Twee Sow jet-divisies aan Finsche front vernietigd. Noodkreet door den aether uit Kowel Mikolajczyk keert naar Londen terug Bewegingen en verwachtingen aan de fronten Wilkowisjken in het Oosten heroverd 289c Jaargang No. 187 x x Bureaux: Groote Houtstraat S3. WÜ. Advertenties 1OT24, Redactie 10900. ®i»*giro 134958 Haarlemsphe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soondaplein 21, Telef 10230 Wmulden: Reintrrandtlaan 65, WBniMen-O, Mooidwdacteur: r. C. Berk». Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Vrijdag 11 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Ultg.ï Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem A/bon nemen ten: p. week 26 ct, per mnci. 1,15, per kwartaal 3,*2, fr. per posr 3,73, Losse nummers 6 cent. K 1297 De Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oor log, Rijksminister dr. Göbbels, deelt mede: Nadat de vorige week reeds door het ver- hoogen van den arbeidsplicht voor vrouwen tot 50 jaar en door het decreet tegen den schijnarbeid aanzienlijke arbeidskrachten vrij gemaakt zijn, die thans door de arbeidsbu- reaux overgebracht worden naar de voor den oorlog belangrijke bewapeningsproductie, zijn de verdere maatregelen voor de totaliseering van het gebruik van Duitsche arbeidskrachten voor den oorlog op gang gekomen of zij wor den voorbereid. Deze maatregelen zijn voor een deel van improvisatorischen aard, voor een deel echter ook principieel ën ingrijpend. Zij zullen op de meest verschillende gebieden van het openbare leven leiden tot belangrijke beperkingen, waaraan de geheele bevolking moet deelnemen. De Rijksgevolmachtigde voor het totale ge bruik van de arbeidskrachten voor den oorlog zal er bij zijn maatregelen er het grootste be lang aan hechten dat de lasten zoo rechtvaar dig mogelijk worden verdeeld. Zin en doel van deze maatregelen is arbeidskrachten vrij te maken voor de bewapening en oorlogsin dustrie en soldaten voor het front. Binnen het bestek van deze maatregelen zijn de volgende regelingen reeds getroffen. 1) Alle vrouwelijke hulpkrachten in huis houding en bedrijf van andere dan Duitsche nationaliteit zullen in de bewapeningsindus trie te werk worden gesteld. De op het oogen- blik nog haar beroep als personeel in huis houding en bedrijf uitoefenende Duitsche ar beidskrachten zullen voor een deel tewerk worden gesteld bij de bewapening, voor een deel werk toegewezen krijgen in huishou dingen waar zij dringend noodig zijn. Dus in de eerste plaats kinderrijke gezinnen. 2) Een heele reeks lichtingen onontbeerlijk verklaarden, waaraan het front bijzonder dringend behoefte heeft, worden uit het ge heele openbare leven en na overleg met den Rijksminister voor bewapening en oorlogspro ductie, Albert Speer, voor een groot deel ook uit de bewapeningsindustrie genomen, nadat de vervangende werkkrachten daar ingewerkt zijn. 3) De kringen der bevolking, die tot dus verre weinig gelegenheid hadden tot deelne ming aan de gemeenschappelijke oorlogsin spanningen zullen door zoo groot mogelijke intensiveering van den thuisarbeid dienstbaar gemaakt worden aan de wapenproductie. Voor thuisarbeid komen in de eerste plaats in aanmerking arbeidskrachten die niet onder den arbeidsdienstplicht vallen. 4) Het cultureele leven in al zijn vertak kingen wordt belangrijk beperkt. De desbe treffende afzonderlijke maatregelen zijn reeds ter hand genomen. O.m. zal reeds in de eerst volgende dagen de geheele Duitsche opleiding voor film en theater gesloten worden, terwijl de jonge acteurs en actrices naar de wapen industrie worden overgeheveld. 5) Verdere belangrijke krachten besparende maatregelen op het gebied van het algemeen binnenlandsche bestuur. de spoorwegen, de posterijen en het cultureele leven zijn aan den gang of worden voorbereid. Zij worden het publiek voor het van kracht worden van geval tot geval bekend gemaakt. 6) Wat den stijl van het openbare leven be treft, deze moet thans principieel worden aan gepast aan den totalen oorlog. Niet het uiter lijke vertoon van een plechtigheid zal in de toekomst gelden als maatstaf voor haar betee- kenis, maar haar eenvoud en doelmatigheid. Alle openbare plechtigheden, welker aard niet door den oorlog bepaald wordt, zooals recepties, installaties in functies, feest- en Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen be dienen de seinapparaten en zorgen voor het doorgeven van de belangrijke berich ten voor het front. (SS PK Paolinicke-O-H P. c) Alle theaters in Thiiringen gesloten. Als eerste Duitsche Gau heeft Thiiringen in het kader van de totale oorlogvoering alle theaters gesloten. Zulks geschiedde naar aan leiding van een verordening van den Gaulei- der en Rijksstadhouder Fritz Sauckel. Het voltallige personeel der thans gesloten thea ters zal gerecruteerd worden voor den ar beidsinzet. schouwburgweken, muziekdagen, opening van tentoonstellingen en herdenkingsplechtighe den, die niet dienstig zijn 'aan de onmiddellij ke bevordering der gemeenschappelijke oor logsinspanningen, moeten achterwege blijven. De onvermijdelijke rest van zulke plechtighe den modt voltrokken worden in een kader dat ieder niet met den tijd overeenstemmend vertoon vermijdt en geheel gericht is op het doel van de plechtigheid. Wanneer thans en in toenemende mate ge durende de komende weken en maanden ieder volksgenoot zijn geheele kracht in dienst stelt van de natie en daardoor zijn persoonlijke levensstijl noodzakelijkerwijze steeds meer in overeenstemming komt met den oorlog, moet ook uit het openbare leven thans alles ver dwijnen wat niet meer harmonieert met de hardheid van den Duitschen historischen strijd. Het Duitsche volk zal in al zijn levens uitingen alleen nog den onbuigzamen wil doen Drukte in de visschersplaatsen. Terwijl de botters gelost worden, gaan de knech ten aan de kade vlug het vischwant uit dossen, opdat het straks weer onbelem merd in zee geschoten kan worden. (C.N.F.-IKil Pax c) In het Finsche weermachtbericht wordt o.m. het volgende gemeld: In de richting van Ilo- mentsi hebben de Finsche troepen de laatste weken omvangrijke operaties uitgevoerd. Daarbij werden de' 176ste en 289ste divisies der bolsjewisten omsingeld. Beide divisies werden verslagen en voor het grootste deel vernietigd. De zuivering van het gevechtster rein is op eenige plaatsen nog aan den' gang. Van de tot dusver gesorteerde oorlogsbuit moeten genoemd worden: 92 kanonnen, 78 ranaatwerpers, 44 bruikbare vrachtwagens, 222 valide paarden. Bovendien werden groote hoeveelheden munitie, infanteriewapens, voer- zien om dezen strijd om zijn bedreigde na-1 tuigen en berichten- en pioniersmateriaal tionale bestaan, het koste wat het koste, te buitgemaakt. In den loop van de gevechten doorstaan tot aan het zegevierende einde. werden 11 tanks vernield en 4 beschadigd. Op 9 Augustus is de volgende radiobood schap der opstandige Poolsche formaties achter de Sovjet-linies uit Kowel aan den Poolschen zender te Bari opgevangen: „Wij zijn door de Russen ontwapend. Dit is het einde van het Poolsche ieger. Leve Polen". Kowel heeft den Poolschen zender ver zocht, deze boodschap aan alle bereikbare Poolsche zenders door te geven. In dit verband merkt men te Berlijn op, dat, terwijl de chef der uitgeweken Poolsche regeering, Mikolajczyk, zich.op aanraden van Engelschen en Amerikanen naar Moskou heeft begeven en daar nog onderhandelt over een compromis, dat met het bolsjewisme nooit mogelijk is, Stalin de Poolsche emigranten weer eens voor een voldongen feit stelt. Hij laat de Poolsche formaties achter de Sovjet linies eenvoudig ontwapenen en arresteeren. Vernomen wordt, dat de Poolsche offi cieren reeds van de manschappen ge scheiden zijn en worden overgebracht naar Kief, waar hen hetzelfde lot wacht als hun kameraden van Katyn. Uit de manschappen worden alle niet-bolsjewis- tische elementen geselecteerd. Naar de Londensche omroep meedeelt, heeft de Poolsche premier Mikolajczyk Don derdagochtend Moskou per vliegtuig verlaten om terug te keeren naar Londen. Aan den vooravond van zijn terugreis ver bleef hij anderhalf uur bij Stalin. Te midder nacht zoo heet het verder verklaarde Mikolajczyk in een commmuniqué, dat een voortzetting van zijn besprekingen met de vertegenwoordigers van den „Poolschen na- tionalen raad" en het „nationale comité" in het voornemen ligt. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde Mikolajczyk met betrekking tot zijn besprekingen met leden van het „Pool sche nationale comité" en met den voorzitter van den „Poolschen nationalen raadt', dat van beide zijden bepaalde voorstellen zijn gedaan. „De voorstellen, die door den voor zitter van den „Poolschen nationalen raad" naar voren zijn gebracht", zoo zeide Miko lajczyk, „zullen na onze aankomst te Londen in overweging worden genomen". Er is geen definitieve overeenkomst bereikt doch de onderhandelingen werden in een vriendschap pelijke atmosfeer gevoerd". Toen men Mikolajczyk vroeg of hij opti mistisch gestemd was ten aanzien van eën succesvolle beëindiging der onderhandelingen, zeide hij: „De onderwerpen, die wij behan delen zijn zeer moeilijk. Zij raken de toekomst van Polen en de verhouding tot de Sovjet- Unie. Maar niet alleen dat. Zij vormen een proefgeval in Europa, aan de hand waar van men de mogelijkheden van den ko menden vrede en de samenwerking tus- schen de volken kan bestudeeren. Dit groote probleem is het, dat op de een of andere wijze een oplossing verlangt. De B-correspondent van het A.N.P. te Ber lijn meldt: De vrij onverwachte onderbreking der onderhandeling wekt bijna den schijn, dat men beter over het afbreken der onder handelingen kan spreken, te meer daar in eenige informaties de redenen voor het plot selinge vertrek van Mikolajczyk genoemd worden. Zoo heeft bijvoorbeeld ook te Lon den het bericht, dat Stalin in een persoon lijk onderhoud met Mikolajczykden Polen den eisch heeft gesteld, dat zij in de toekomst van alle garantieverdragen met Engeland, dus ook dat van 1935 afstand zullen moeten doen, geen geringe consternatie verwekt. Sovjet-Rusland zal in de gebieden, zoo wordt verder gezegd, welke het tot zijn in vloedssfeer rekent, onder geen enkele voor waarde een vreemd veiligheidssysteem dulden. Te Berlijn verwacht men binnen afzien- baren tijd nieuwe en duidelijke parolen der bolsjewisten voor de Oost-Europeesche ge bieden. Volgens het communistische blad Daily Worker hebben de katholieke bisschoppen in Schotland een anti-Sovjet-Russischen veld tocht geopend door middel van een manifest, waarvan zij afschriften aan den Britschen minister-president en den minister van bui- tenlandsche zaken, benevens aan de andere leden van het kabinet hebben doen toekomen. In dit manifest wordt o.a. vastgesteld, dat door de jongste noodlottige politieke ontwik kelingen en door de oprichting te Moskou van het z.g. Poolsche bevrijdingscomité, een koers is ingeleid, die niet alleen aan de gods dienstige en moreele tradities van het Pool sche volk geheel vreemd is, doch die boven dien van een cynische verachting van het internationale recht en van de rechten der volken blijkt geeft. Pétain ontvangt staatssecretarissen. Maarschalk Petain heeft den Franschen staatssecretaris van verdediging, generaal Bridoux, alsmede den staatssecretaris van ma rine en koloniën, admiraal Blehaut ontvangen. Linkomies onderscheiden. Maarschalk Mannerheim heeft den afgetre den ministerpresident Linkomies het Vrij- heidskruis Eerste Klasse verleend. De aanslag op den Führer. De Berlijnsche ochtendbladen publiceeren een foto van een demonstratie van nieuwe uniformen door drie soldaten voor den Führer en den voormaligen general-amjor Stieff op 7 Juli. Zooals uit het proces bekend is waren de aanslagplegers van plan in de uitrusting stukken van deze soldaten een tijdbom te verbergen, die den Führer en zijn omgeving zou moeten vernietigen. Britsch vliegtuig boven Turkije neergeschoten. Radio-Ankara meldt, dat een vliegtuig van onbekende nationaliteit, tjat later eep. Britsch toestel bleek te zijn, door de Turksche lucht doel-artillerie boven een Turksche stad is neergeschoten. Het vliegtuig kwam terecht op een fabriek, waardoor zeven arbeiders werden gedood. Kameleon in Columbia. Naar uit Bogota wordt gemeld, heeft de communistische partij in Columbia besloten haar naam te veranderen in Sociaal demo cratische partij. Tankverliezen der geallieerden steeds stijgende Frankrijk. Nog duidelijker dan op de voorgaande da gen bleek Woensdag het doel van het Geal lieerde opperbevel, door een omsingelings operatie van grooten omvang de Duitsche ■strijdkrachten in Normandië en Bretagne te vernietigen. Het zwaartepunt lag bij de van Le Mans uit naar het Noorden en Noord oosten aanvallende Amerikaansche divisies, die blijkbaar de opdracht hebben zich zoo spoedig mogelijk te vereenigen met de Cana- deezen, die Oostelijk van de Orne meer ter rein in de richting van Falaise trachtten te winnen. Terwijl de Amerikanen er in slaagden vrij groote terreinwinsten te behalen, kon hei eerste Canadeesche leger met minder stoot kracht opereeren. Het slaagde er weliswaar in, aan weerszijden van den straatweg Caen- Falaise eenige kilometers naar het Zuiden op te dringen, doch het moest elke vordering met zware verliezen aan dooden en gewon den en aanzienlijke tankverliezen betalen. In de laatste drie dagen zijn Oostelijk van de Orne 278 zware tanks vernield. Verbitterde verdedigingsgevechten werden voorts geleverd in het gebied Vire-Cherence. De verliezen der aanvallers waren buiten gewoon zwaar: 239 zware tanks werden bui ten gevecht gesteld. Aan het Loirefront kwam het in de streek van Angers en Noordelijk van Nantes tot plaatselijke gevechten. De verbitterde ge vechten om St. Malo duurden Donderdag ochtend met onverminderde hevigheid voort. Italië. In den Adriatischen kustsector leden de aanvallende Britsche formaties buitengewoon zware verliezen, zoodat de Engelschen ver schillende formaties dooi andere moesten vervangen. Met deze versche strijdkrachten gingen zij opnieuw tot een grooten aanval over. Donderdagochtend duurden de gevech ten nog in volle hevigheid voort. In het gebied van Florence zijn vrij groote troepenconcentraties waargenomen. Uit het aanvoeren van zwaar materiaal voor bruggen kan men afleiden, dat het Britsche comman do van plan is, binnenkort een grooten aan val tegen den Noordelijken oever van den Arno te beginnen. Er zijn voorts teekenen, dat de Geallieer den het plan hebben In Italië een nieuwe verrassende landing te ondernemen. Daar het vijfde Amerikaa»sche leger reeds geruimen tijd aan het Arno-front passief optreedt en de andere sectoren aan het acht ste Britsche leger heeft overgelaten, wordt aangenomen, dat de Amerikanen die reeds bij Nettuno ervaring hebben opgedaan, ook de nieuwe landingspoging op zich zullen nemen. Voor een dergelijke landing zou de Ligurisehe kust door de Geallieerden worden geprefereerd, om de haven van Genua en het vermijden van een aanval op de Arno*- linie, waar de Duitsche tegenstand zeer groot is. Oostelijk front. Bepaalde teekenen duiden er op, dat de bolsjewieken op den Zuidelijken vleugel van hun aanvalsfront na het aanvoeren van snelle formaties en nieuwe formaties tanks den druk op de stellingen der Karpathen denken te hervatten. Aangezien zij tegelijkertijd naar den sector van Baranof nieuwe versterkingen brengen, kunnen de operatieve bedoelingen van het Sovjet-Russische opperbevel in groot verband gezien aldus geïnterpreteerd wor den, dat hier klaarblijkelijk een poging in het werk zal worden gesteld om den geheelen Zuidelijken vleugel door een tangoperatie van grooten omvang te doen instorten. Ten Zuidoosten van Warschau, waar het den bolsjewisten was gelukt over de Pilica een vrij groot bruggenhoofd te vormen, be haalden Duitsche tegenaanvallen successen. Wilkowisjken werd door een verrassenden aanval heroverd en verscheidene kilometers terrein werden naar het Noorden gewonnen. De bij Raseinen staande Duitsche formaties moesten de plaats na harde gevechten, die den geheelen dag duurdem echter in den avond weer opgeven. Ten Westen van de geheel verwoeste plaats werden de bolsje wistische doorbraakpogingen met succes af geweerd. De Sowiet-pemeïratle in het miidden-Oosten. Het Turksche blad Al Alagh stelt vast. dat na de erkenning van Syrië en den Libanon de Sovjet Unie thans in alle landen van het midden-Oosten is vertegenwoordigd, zoowel in Yemen, den Hedsjas, in Irak, in Egypte, als en dit wel bijzonder sterk in Iran. Over den toestand in Warschau. De plaatsvervangende Britsche premier, Attlee, heeft den voorzitter der executieve van de Poolsche socialistische partij, en het socialistische lid van den Poolschen nationa len raad te Londen ontvangen om .van ge dachten te wisselen over den huidigen toe stand te Warschau.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1