Haarlemsche Courant Duitschlands wil tot de zege. Nieuwsblad voor Noord-Holland Dr. Göbbels' staf slechts 20 man De Bund deutscher Madel. Strijdt in de Waf f en SS mede voor een nieuw Europa. 389e Jaargang No. 188 Bureaux: Groote Houtstraat 33. Eël. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct„ Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telet, 12SS0 tJmutden; Bemibrandtlaan SS, Uitluiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Derka. Zaterdag 12 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem AJbon nemen ten: p. week 26 ct. per mnd. 1/13, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers C cent. K 1297 Maatregelen in het kader der totale mobilisatie bij de Duitsche P.T.T., de Justitie en het pers. en filmwezen. Rijksminister dr. Ohnesorge heeft in het kader van het totale gebruik der arbeids krachten voor den oorlog tezamen met den Rijksgevolmachtigde voor .het gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog dr. Göbbels, een vereenvoudingsprogram der Duitsche posterijen uitgewerkt, dat de Duitsche bewapening en de weermacht met één slag veie tienduizenden uitste kend geschoolde arbeidskrachten en sol daten ter beschikking stelt. Als onmiddellijk te verwezenlijken maat regelen werden uitgevoerd: 1. Stopzetting van het verzenden van druk werk, zakelijke papieren, monsters en ge mengde zendingen. 2. Stopzetting van het verzenden van pakjes. 3. Vér gaande beperkingen in den pakket dienst waarbij de verzending van voor de bewapening en anderszins vitale goederen verzekerd blijft. 4. Stopzetting van het bestellen van brieven op Zondag of op één anderen.dag in de week. 5. In alle steden wordt het bestellen van brieven beperkt tot éénmaal per werkdag. 6. Verdere belangrijke beperking van het ledigen van brieven bussen. 7. Stopzetting van niet voor den oorlog belangrijke particuliere telefoonaansluitingen, naar de plaatselijke -eischen. 8. Vervallen van den boodschappendienst en bepaalde soorten gesprekken. 9. Verzen--'! n van telefoonrekeningen met tusschenpoozen van drie of meer maanden. 10. Opheffing van bepaalde soorten tele grammen. De verschillende maatregelen worden reeds in de eerstvolgende dagen van kracht. Ook de Rijksminister van justitie, dr. Thie- rack heeft in zijn ressort ingrijpende beper kingen ingevoerd waardoor verscheidene tienduizenden arbeidskrachten vrij komen. Pers en film. Bevoegde personen te Berlijn verzekerden S. P. T., dat voorts kan worden gerekend op belangrijke beperkingen in de Duitsche kran tenwereld, bijv.: dat principieel in iedere stad, de allergrootste daar buiten gelaten, nog maar één dagblad zal worden getolereerd. Geïllustreerde dagbladen, tijdschriften en vakbladen zullen tot een minimum worden gereduceerd. De kleine staf van 20 personen die Göbbels assisteert om een milioenenmassa in dienst van oorlogsproductie en weermacht te stel len werkt rusteloos voort om de organisatie vlot te doen verloopen. „Göbbels laatste maatregelen", aldus de zegslieden, „beroeren practisch het leven van De leden van de „Bund deutscher Madel" zullen intensiever aan de oorlogvoering gaan deelnemen. In hoofdzaak zullen de meis jes dienst doen bij den „berichten-verbindings- dienst". Zij ontvangen een vooropleiding en worden dan bij de S.S. of de uit de Hitler- jugend gevormde weermachtsonderdeelen ingedeeld. Verder kunnen deze meisjes ook nog dienst doen op de commandoposten der commissarissen voor de Rijksverdediging in de gebieden die in aanmerking komen voor Geallieerde bombardementen. iederen Duitscher. Nemen wij b.v. het film wezen, waarin de beperkingsmaatregelen zijn voltooid. Alle tooneel- en filmscholen zijn gesloten. Over het geheele land zijn de bio scopen in drie groepen verdeeld. De kleine bioscopen, met één prijsklasse, de middel- groote bioscopen met twee en de groote thea ters met drie prijsklassen. Daardoor verval len entreebiljetten en zijn er geen juffrouwen meer noodig om de plaatsen aan te wijzen; 46 drukkerijen die uitsluitend bioscoopkaar tjes drukten 2ijn gesloten en ter beschikking van de oorlogvoering gesteld. Cultuurfilms worden, enkele uitzonderingen daargelaten, niet meer vervaardigd. Ook bij de productie van speelfilms zal terdege wor den rekening gehouden met de nijpende om standigheden. Weliswaar zal het productie programma worden afgewerkt maar met een verminderd aantal personen, daar het per soneel van filmmaatschappijen van den ge- ringsten medewerker tot aan de directie met 30 pet. zal worden gereduceerd. Zoo zijn ook twee directeuren van filmmaatschappijen ter beschikking gesteld van de oorlogsindustrie.' Regeering-Bonomi ontbindt Kon. Italiaansche academie. De regeering-Bonomi heeft volgens berich ten uit Rome besloten ook de Koninklijke Italiaansche Academie te ontbinden. Alle voorrechten en voordeelen, die de leden dezer academie genoten, worden eveneens onmid deilijk opgeheven. Slechts zeer weinig harer leden mogen, voorzooverre zij als anti-fascis tisch gelden, in de nieuwe academie worden opgenomen. Japansch protest. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft Spanje als beschermende macht van zijn belangen in de Vereenigde Staten verzocht, een onderzoek in te stellen dat op grond van de berichten over het schenden van lijken van Japansche gesneu velden door Amerikaansche troepen nood zakelijk geworden is. KORT NIEUWS. In samenwer king met de Duit sche academie zal in Duitschland bin nenkort een nieuw soort afbeeldingen woordenboek ver schijnen, waarin duizend in afbeel dingen voorgestelde woorden, met daar bij telkens een ver klaring in 23 talen, een plaats hebben gevonden. De wetgevende vergadering van Ecuador heeft met algemeene stemmen Ibarra, die na de revolutie in Mei president was ge worden, als zooda nig bevestigd. Te Muntendam is de boerderij af gebrand van de fa milie G. Olsder. De schade wordt ge schat op 50.000 gul den, maar wordt door verzekering gedekt. Te Kropswolde is de boerderij van den heer F. Bui tenkamp totaal af gebrand. De schade bedraagt f 15.000. De boerderij was verzekerd. Te Noordsleen (Drente) is de wo ning afgebrand van den heer G. Weg- geman. De schade wordt door verze kering gedekt. Zwart- en witte brood zijn vanaf 16 Augustus in Roe menië bon vrij. Het staat den stadsbe sturen vrij in geval van achteruitgang der voedselvoorzie ning weer een voorloopige distri butie in te voeren. KEURINGEN De Reichs- en Gauleiter bij den Führer in het hoofdkwartier. De Führer begroet Reichsorganisationsleiter dr. Ley. Links van dr. Ley Reichsführer SS Himmler. Rechts van dr. Ley Reichs- minister dr. Goebbels, Reichsleitér Amann en Reichsminister dr. Friek. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS In Graz is de laatste achterklein dochter van Josef Haydn, de vroegere gouvernante Anna Haydn, door een verkeersongeval om het leven gekomen. In Spanje is 'n bedrag van vijf millioen peseta's ter beschikking ge steld voor de op richting van een instituut voor kan keronderzoek, dat in de universiteit van Madrid zal worden onderge bracht. Bij het plukken van een appel ver loor de elfjarige L. Snijders te Henge lo het evenwicht. Hij greep zich vast aan een onder stroom staande Iichtleiding, waar door de dood ever» later intrad. De jongen was juist dien dag jarig. OORLOG EN ARBEID. 35-8-14 8—12 uur 15-8-14 16—18 uur 18-8 -44 8—12 uur, 17-8-44 8—13 uur, 18-8-44 8—12 uur. Bij onze Vrijwilligers. Na een afgeslagen aanval wordt rustig afgewacht wanneer de vijand zijn nuttelooze poging zal herhalen. (SS PK Mielke-O-H P. c) Het SS.-Ersatz Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS. (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland SS-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 14-8-44 812 our, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan no 1. 14-S-'i4 1618 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45, Venlo, Deutsehes Haus. Egmondstraat 16. Arnhem, Café Royal. Zwolle, Hotel Geitenbeek. Amsterdam, Dam 4. Utrecht, SS.-Ersatz-Kommantfo Niederlande Neben- stelle Vrcdeaburg 19. 18-8-44 1517 uu<r. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens dc keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldlngsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SSr Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, vredenburg 19: Heerlem, Saro- leastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Heng'êloschestraat 30; eveneens l>ü het SS.-Ei'satz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vü verberg 5. V/aert up de fruntering De viant is da! D. Europa strijdt om haar leven. Het doet niets ter zake, dat er velen zijn, in en buiten ons land, die dat niet begrijpen, of, om welke redenen daargelaten, niet begrij pen willen. Europa strijdt om haar leven. Als Duitschland dezen oorlog verliest zal er geen Europa als werelddeel van vrije staten meer zijn. Als Europa dezen oorlog verliest dan verliest zij dien aan de, momenteel ver eenigde, wereldmachten van Amerikaansch kapitalisme en Russisch bolsjewisme. Dan zal een deel van Europa toevallen aan het Bolsjewisme en een ander, veel kleiner deel aan het Amerikanisme. Het Bolsjewisme zal in de veroverde gebieden methoden aan wenden, die aan de heerschappij over onbe schaafde streken ontleend zijn en onder meer worden gekenmerkt door een volko men minachting voor het menschelijk leven. Het Amerikanisme zal regeeren uit den wensch, het bezit der wereld te leggen in handen van ongeveer honderd Amerikaan sche families met als gevolg het pauperi- seeren van tallooze millioenen Europeanen, gelijk als gevolg van het Amerikanisme in Amerika reeds een groot deel der bevol king verpauperiseerd is. Deze bestorming van Europa door Bolsje wisme en Amerikanisme viel reeds tenmin ste een kwart eeuw lang te voorzien en deze oorlog is dan ook voor wie de taal der his torie verstaat, allerminst onverwacht geko men. De vraag was maar en is het tot op dezen dag, of Europa dezen stormloop zal kunnen weerstaan. Deze vraag wordt op tweeërlei wijze be antwoord. Er is een overtuiging, dat hier actieve tegenstand noodzakelijk is en deze overtuiging heeft voornamelijk haar zetel gevonden in het centrum van Europeesche kracht en Europeesch vermogen, namelijk in centraal Europa, in Duitschland. Ook wanneer de centraal Europeesche volken niet gegrepen waren door de ideologie van het nationaal socialisme zouden zij als voor naamste dragers van het Europeesche be wustzijn vroeg of laat tot het besef van verzetsdrang tegen opdringend bolsjewisme en Amerikanisme ontwaakt zijn. Er is een andere overtuiging en wel die van den la tenten weerstand, wortelend in het vertrou wen, dat internationale gedachtenwisseling op den grondslag van het Europeesch huma nisme in staat moet zijn, geschilpunten op te lossen. Laatstbedoelde categorie die inmiddels vergeet, dat Amerikanisme en Bolsjewisme nu eenmaal andere levensop vattingen huldigen vindt hier te lande vele aanhangers. Inmiddels is het, nadat internationale ge dachtenwisseling op humanistischen grond slag gefaald heeft, uitgeloopen op het ac tief verzet, op den oorlog. Europa strijdt om haar leven en in dezen strijd is het toekom stig levenslot van iederen Europeaan tot inzet geworden. Wanneer Duitschland, wan neer Europa dezen oorlog verliezen zou, dan zou het lot van den overwonnene aan ieder onzer voltrokken worden, om 't even of hij voor- of tegenstander van een of andere ideologie is. In Norman-dië, in Zuid-Italië op IJsland noch op Corsica baat het een sterveling, of hij voordezen pro-dit of contra-dat is geweest.hij is overwon nene en ondergaat iedere beproeving, aan zijn nieuwe omstandigheden verbonden. 'Europa strijdt voor haar leven. Het heeft geen enkelen zin, op. dit oogenblik te betoo- gen, dat de oorlog zoo verschrikkelijk is of dat men met praten verder komt dan met vechten. Amerikanisme noch Bolsjewisme zijn tot praten bereid tenzij dan op den grondslag van volledige capitulatie en eischen kortweg Europa hetzij als nieuw verworven bezit, hetzij als protectoraat, in ieder geval als onmondig wingewest. Wie zich dezen toestand realiseert en de dramatische gebeurtenissen der laatste maanden in dit licht beschouwt, erkent de noodzaak van den totalen Europeeschen oorlog. Men kent de feiten: Naidat reeds verleden jaar het maatschappelijk leven in Duitschland en in de bezette gebieden ten deele dienstbaar was gemaakt aan de eischen, die een succesvolle oorlogsvoering stelt, wordt dit maatschappelijk leven thans volkomen m het oorlogsgebeuren betrokken en m zijn veelal sterk vitale uitingen be perkt -en behoeve van de oorlogsvoering. Vrouwelijke werkkrachten worden in de bewapeningsindustrie geplaatst, mannelijke arbeiders zullen dienst aan het front moeten verrichten, de wapenproductie zal zich ook tot huisarbeid uitstrekken en zoowel het bmnenlandsch bestuur als het cultureele le- ven zal met alle middelen ingeperkt worden i i £eldt voor Duitschland, maar duidelijk is te verstaan gegeven, dat ook van de bezette gebieden medewerking zal worden verlangd en zoo kan worden ver wacht, dat eerlang ook hier te lande maatre gelen zullen worden getroffen tot het ver krijgen van nieuwe reserves in den strijd. De ernst daarvan zal niemand ontken nen. Wat het beteekent, wanneer de bur gerlijke maatschappij bij den oorlog be trokken wordt, wij weten het helaas maar al te wel, en ook deze nieuwe te verwachten maatregelen zullen nieuwe offers foeteeke- nen, die voor menigeen moeilijk te dragen zullen zijn. Maar zullen wij ze ongetroost brengen? Ik geloof, dat het antwoord ontkennend moet luiden. Wanneer onze in Duitschland vertoevende volksgenooten straks het lot van het Duitsche volk moeten deelen en te werk worden gesteld in een omgeving, die zij uit eigen aard nimmer verkozen zouden hebben, is het redelijk en eerlijk, dat zij, die m het vaderland bleven, eveneens hun deel aan het groote werk bijdragen. Maar een sterker motief nog dient zich aan. Het gaat in onze dagen ook om ons. Ook om onze vrijheid en onafhankelijkheid, ook om onze toekomst. De strijd heeft thans het grensgebied van Europa genaderd en in dat grensgebied ligt ook ons land. De wee dom die Normandië en Bretagne op dit oogenblik ondergaan zou ook on-s deel kun nen worden. Hier zwijgt de strijd der ideo logieën. Toen verleden week tussclien Haarlem en Amsterdam een klein, o, een zeer klein bewijs werd geleverd van wat oorlogvoering in eigen land beteekent, heeft geen sterveling gedacht aan 'politiek mee- ningsversehil bij de aanschouwing van het moderne geweld. Slechts één besef kan ons in deze dagen vervullen: de overtuiging, dat de vijand aan de grenzen van Europa is ge komen en de zekerheid, dat alleen een eens-' gezind Europa zich zal kunnen handhaven tegen de aanstormende overmacht. „Waert up le fruntering, de viant is da!" het oude liedje uit den tijd der Friesche Schieringers en Vetkoopers komt hier in herinnering. Wat dachten zij aan locale twisten, als de Friesche grens werd beloopen? Als één man liepen zij te wapen ter verdediging van erf en goed. Zoo mogen ook wij gevoelen, dat politiek gedisputeer in deze tijden van ont zaglijke spanningen geen doel heeft, nu het gaat om de verdediging en het behoud van Europa, van onze beste goederen en onze hoogste panden. Europa strijdt om haar le ven. Laat ons bedenken, dat alleen een drachtige arbeid het doodsgevaar kan kee- ren en dat ieder onzer, niemand uitgezon derd, tot dezen arbeid wordt gewekt en om zichzelfs en -der toekomst wille geroepen wordt dezen arbeid te volbrengen, ook als dit opoffering kost. Churchill in Italië. Naar Reuter meldt heeft het Geallieerde hoofdkwartier de aankomst van Churchill in Italië bekend gemaakt. Omtrent het doel of den waarschijnlijken duur van zijn bezoek werd niets medegedeeld. Luchtaanval op Palembang. Palembang op Sumatra is voor het eerst sedert de verovering van het eiland door de Japanners, uit de lucht aangevallen. Een petroleumtank geraakte in brand. Overigens werd slechts geringe schade aangericht. Normandische boeren naar Ierland. Naar het Iersche blad Belfast News Letter meldt, heeft men in Noord-Ierland voorbe reidingen getroffen voor het opnemen van' duizenden Normandische boeren en visschers, die voorloopig in kampen bij Londonderry, zullen worden ondergebracht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1