ïpipei '(fa Duitschers handhaven zich in Bretagne DSGRSVIT Duitsch afweersucces bij Raseinen THISE Duitsehe nota aan de Vereenigde Staten. VANI I HOUTEN Tegenaanvallen in diverse sectoren van het O. front Het Duitsehe weermachtbericht luidt als volgt: „In het gebied ten Zuidoosten van Caen werd het vijandelijke penetratiegebied afge grendeld en het frontverband hersteld. Sedert de vroege ochtenduren van Vrijdag groeit het vijandelijk artillerievuur daar wederom tot een trommelvuur aan. In den sector aan weerszijden van de Orne ondernam de vijand Donderdag slechts vruchtelooze aanvallen op kleiner gebied, waarbij 32 tanks werden stuk geschoten. Buitengewoon verbitterd werd ge vochten in het penetratiegebied ten Zuiden van Vire, dat de vijand tengevolge van onze tegenaanvallen niet kon vergrooten. In het gebied van Le Mans zijn hevige ge vechten gaande met den door sterke formaties vliegtuigen gesteunden en thans in Noorde lijke richting aanvallenden vijand. De verde digers van St. Nazaire. Lorienfren Brest, af komstig van alle drie de onderdeelen der weermacht, sloegen wederom alle door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen bloedig af. Alleen al ten Noordoosten van Brest zijn de laatste dagen meer dan 40 vijandelijke tanks stukgeschoten. Het garnizoen van St. Malo handhaafde ook Donderdag de stad tegen vbortgezette, verbitterde aanvallen der Ame rikanen. Slagvliegtuigen vielen Noordelijk van Le Mans colonnes vijandelijke voertuigen met goed gevolg aan. Door aanvallen van zware gevechtsvliegtuigen werd voor de Normandi- sche kust een koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombardeerd; een ander groot schip en een torpedojager werden zwaar be schadigd. Bewakingsvaartuigen der marine en luchtdoelgeschut der marine schoten voor de kust van het Westelijke bezette gebied elf vijandelijke vliegtuigen neer. In het Fransche achterland werden 271 ter roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië hadden Donderdag geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. In het Oosten stortten tusschen Stryj en Weichsel talrijke bolsjewistische aanvallen na zwaren strijd bloedig ineen. Noordwestelijk van Baranof zetten onze troepen hun aanval voort en namen een heuvelterrein. Vijande lijke tegenaanvallen hadden geen resultaat. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen vielen met goede uitwerking het bolsjewistische overzet- en aanvoerverkeer op den Weichsel aan. Tusschen Warschau en Augustof hervatten de bolsjewisten in verscheidene sectoren met sterke strijdkrachfèn hun aanvallen na een gevechtspauze van verscheidene dagen. Oos telijk van Warschau, werden alle aanvallen uiteengeslagen. Ten Noordwesten van Bialy- stok kon de vijand onze stellingen binnen dringen. Tegenaanvallen brachten hem tot staan. Ten Zuidwesten van Kowno werd de stad Wilkowisjken in een tegenaanval heroverd. In de beide laatste dagen verloor de vijand hier 69 tanks en stukken stormgeschut als mede 61 stukken geschut. Noordelijk van de Memel zetten de Sovjets hun aanvallen niet voort tengevolge van de zware verliezen, de vorige dagen geleden. In den' zesdaagsehen slag bij Raseinen hebben onze troepen daardoor een volledig afweer succes bevochten. De Sovjets leden zware ver liezen aan dooden en gewonden en verloren in de periode van 4 tot 9 Augustus het pant sereffectief van twee pantsercorpsen. Aan het Letlandsche front vielen de bolsje wisten met talrijke formaties over een breed front aan. De meeste hunner aanvallen wer den in onverwijld ondernomen tegenaanvallen .afgeslagen. Alleen Zuidwestelijk van het meer van Pskof drong de vijand, die meer dan tien infanteriedivisies in den strijd wierp en door formaties tanks en slagvliegtuigen gesteund werd. onze stellingen binnen. Zware gevech ten zijn hier aan den gang. Vijandelijke bommenwerpers vielen Don derdag het gebied van Ploesti aan. Duitsehe, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverde- gmgsstrijdkrachten schoten dertien vijandelij ke vliegtuigen neer. Des nachts vlogen vijan delijke storingsvliegtuigen over Zuid-Hon- gaarsch gebied. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Formaties vijandelijke jagers Met het dorschen der oliehoudende zaden, die voor onze vetvoorziening van zoo groot belang zijn, is men in den Wierin- germeerpolder begonnen. Daar in dezen polder groote hoeveelheden raap-, kool- en blauwmaanzaad verbouwd zijn, moet hier vele weken achtereen hard gewerkt worden. (C.N.F.-Meijer Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.), Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, Heemstede. Hier geniet men van Janc Cerkas en drinkt men WHTTIH - net echt. Wat zal men daar later genie ten van vlogen boven Zuidwest- en West-Duitsch- land. Hierbij werd een hospitaaltrein in het gebied van Miinchen, die duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkt was, met de boord- wapenen aangevallen. Des nachts lieten vijan delijke vliegtuigen bommen vallen op Berlijn en Bremen". Lenige dagen geleden heeft de wereld door berichten in de_jjsrs kennis gekregen van een oorlogsmisdaad van Amerikaan- sche soldaten aan het Italiaansche front. Zes Duitsehe soldaten, onder wie een zwaargewonde, die bij Castellina Marit- tima, ,na hup laatste munitie te hebben verschoten, in Amerikaansche gevangen schap geraakt waren, werden door ele menten van een Amerikaansche infan- terie-divisie in een stal gedreven en daar met handgranaten en karabijnschoten ver moord. Na een grondig onderzoek van dit voorval, waarbij het eerste rapport tot in bijzonder heden werd bevestigd, heeft het Duitsehe ministerie van buitenlandsche zaken deze ongelooflijke volkenrechtsschending tot het voorwerp van een nota gemaakt, die aan het Zwitsersche politieke departement is overhandigd om te worden doorgegeven aan de Amerikaansche regeering. In deze nota wordt o.m. gezegd: „De tot de groep behoorende gewonde Duitsehe grenadier Gögge werd direct in een stal door een Amerikaanschen soldaat met de karabijn doodgeschoten. De andere zes ge vangen genomen Duitsehe soldaten werden eerst verhoord en daarbij door de Amerikaan sche soldaten van al hun voorwerpen van waarde beroofd. Daarop werden zij eveneens in den stal gedreven en daar tegen een muur gezet. Van ongeveer zeven meter af stand schoten de Amerikaansche soldaten met karabijnen op de Duitsehe krijgsgevan genen ën wierpen ook verscheidene hand granaten naar hen. De Duitsehe luitenant Strobel .verzocht, om zijn lijden te verkerten, een Amerikaanschen soldaat hem in 't hoofd te schieten, waarop deze den luitenant door een schot in het hoofd doodde. De Duitsehe Gefreiter Werner Tiet, die door een hand granaat gewond en daarna door de lijken zijner kameraden gedekt was, slaagde er na eenige uren in uit den stal te ontkomen en naar zijn onderdeel terug te keeren. Deze gebeurtenis, die door de onder eede afgelegde verklaringen van den Duitschen Gefreiter onomstootelijk bewezen is, betee- kent een ongehoorde schending van het vol kenrecht door de Amerikaansche weermacht. De Duitsehe regeering verwacht, dat de schuldige Amerikaansche soldaten voor dezen zuiveren moord gestraft worden en dat de Amerikaansche regeering maatregelen treft om een herhaling van dergelijke moorden te verhinderen." Vernielingen te Straatsburg. Anglo-Amerikaansche terreurbommenwer pers hebben Vrijdagmiddag een luchtaanval op Straatsburg uitgevoerd, die in het centrum der stad zware vernielingen en branden rondom de domkerk tengevolge had. Ook de in de geheele wereld beroemde en als onvervangbaar cultuurbezit van de ge heele menschheid bekende domkerk van Straatsburg werd door bomvoltreffers ge raakt. Midden in het schip van de kerk, dat bezaaid ligt met puin, gapen geweldige kraters. Talrijke andere kerken en bouwwerken liepen schade op, o.m. het Frauenhaus en de Magdalenakerk. Het historische Kaufhaus stond in brand. Het Goejhehaus werd door b'rand bedreigd. Deze terreuraanval heeft wederom vele dooden en gewonden geëischt onder de burgerbevolking. Roosevelts besprekingen op Honoloeloe. Een van de programmapunten der recente besprekingen van RooseVelt met de admiraals Nimitz, Balsey en Leahy, benevens met gene raal Mac Arthur is geweest de herovering van de Philippijnen, aldus een woordvoerder van de Japansche regeering. Gezien het feit, dat de Philippijnen bestaan uit ongeveer 7000 eilanden, is het volstrekt mogelijk, dat een landing op een onbewoond klein eiland wordt uitgevoerd. Een werkelijke invasie der Philippijnen is echter een geheel andere zaak, want daarbij zouden de Amerikanen op zeer sterke Japansche land- en zeestrijdkrachten stuiten, die tezamen met de Philippino's de onafhankelijkheid van de jonge republiek zouden verdedigen. Roosevelt heeft echter vooreerst geen werkelijke militaire successen op het oog, maar alleen acties, die hij bij de a.s. verkiezingen kan uitbuiten. Geallieerden boven Korea en Japan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door 20 vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Korea en Japan, zoo meldt het Japansche hoofdkwartier. De tegenstan der werd terstond door de Japansche ver dediging aangevallen en vloog op de vlucht. De schade en verliezen op Zuid Korea en Noord-Kioesoe zijn, zoo neemt men aan, ge ring. Evacuatie van Parijs. Door de oorlogsgebeurtenissen, aldus Volk en Staat, wordt de bevoorrading van Parijs steeds moeilijker en op het huidige oogenblik is de toestand zoo dat de Fransche hoofdstad met hongersnood wordt bedreigd. Onlangs werd dan ook een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd werd, dat Parijs geëvacueerd moest worden met alle middelen, desnoods te voet. Het transportprobleem .was echter de grootste hindernis. Thans werd een regeling getroffen om de groote vrachtwagens der be voorradingsdiensten en der industrieele maat schappijen, die in de provincie een minimum bevoorrading gaan ophalen, voor de evacuatie der Parijzenaars ten dienste te stellen. Myitkyina ontruimd. Frontberichten melden omtrent de gevech ten in Burma, dat de vijand twee Tsjoenki- neesche divisies, een Amerikaansche brigade en nog twee Tsjoenkineesche brigades in het gebied van de stad Myitkyina in den strijd heeft gebracht en sedert half Juli daar tot bijzonder hevige offensieven is overgegaan. In den loop der verbitterde gevechten werd Myitkyina door de Japanners ontruimd. De Japansche troepen zetten de gevechten in nieuwe, voordeeiiger stellingen voort. Verhooging van opcenten op den tabaksaccijns. Vanwege het Departement van Financiën wordt het navolgende ter kennis van belang hebbenden gebracht: Met ingang van 15 Augustus worden de op centen op den tabaksaccijns, welke thans ten getale van 100 worden geheven, verhoogd, en wel tot 200 voor sigaren en sigaretten en tot 300 voor rook- en pruimtabak en snuif. De bestaande wjjze van berekening en heffing van opcenten op den tabaksaccijns blijft on veranderd. Van 15 Augustus 1944 af mogen tabaksfa brikaten uit fabrieken, entrepots of bergplaat sen, bedoeld in artikel 38 der Tabakswet slechts worden uitgeslagen om in het vrije ver keer te worden gebracht, indien zij zijn voor zien van zegels, geldende voor de verhoogde opcenten. Voorhanden zijnde onbeschadigde zegels voor het vóór 15 Augustus 1944 geldende aan tal opcenten, welke nog niet op verpakkingen of om sigaren zijn aangebracht, moeten uiter lijk 14 Augustus 1944 franco worden opgezon den aan den controleur op de aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te Haarlem. Zegels, aangebracht op verpakking en om sigaren, welke zich op 15 Augustus 1944 bij fabrikanten bevinden, moeten onder toezicht van ambtenaren der accijnzen worden vernie tigd, of onbruikbaar gemaakt. Verzoeken hier toe moeten uiterlijk 14 Augustus 1944 worden gericht tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen in wiens inspectie de fabriek of bergplaats, bedoeld in artikel 38 der Tabaks wet is gelegen. Navordering van opcenten ten laste van hen die tabaksfabrikaten in het vrije verkeer ten verkoop in voorraad hebben, zal niet plaats vinden. Bij verkoop in het klein mogen tabaksfabri katen slechts worden verkocht voor een prijs, die gelijk is aan het totaal van den op het tabakszegel vermelden kleinhandelsprijs en het daarop vermelde bedrag wegens opcenten. Overtreding van de desbetreffende bepa lingen zal worden gestraft met een boete van ten hoogste 1000 gulden, onverminderd de in beslagneming en verbeurdverklaring van de zegels waarvan de voorgeschreven opzending is nagelaten. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de in de Nederlandsche Staatscou rant van 11 Augustus 1944 opgenomen beslui ten en de beschikking betreffende verhooging van opcenten op den tabaksaccijns. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere inlichtingen worden ingewonnen bij de inspec teurs der invoerrechten en accijnzen en bij de ontvangers der accijnzen. Kruideniers voor den tuchtrechter. Gevoelige straffen voor onjuiste opgave van voorraden. Voor den tuchtrechter te Amsterdam had den zich Vrijdagmiddag eenige kruideniers te verantwoorden, die aan den distributie- dienst onjuiste opgaven van hun voorraad suiker hadden verstrekt en niet de noodige zorg hadden besteed aan het beheer van hun voorraden. De in Juni van dit jaar opgegeven voorraad suiker bleek in sorpmige gevallen nog maar de helft te zijn van de in Novem ber 1943 verstrekte opgave. Enkele handelaren beriepen zich er op, dat zij het met deze opgaven niet zoo nauw hadden genomen en er maar een slag naar hadden geslagen. Aan gezien de opgegeven voorraden de basis vormden voor een nieuwe bevoorrading en de winkeliers door verstrekken van on juiste gegevens in hip bezit konden komen van grootere voorschotten dan waarop zij aanspraak mochten maken, heeft de tucht rechter in deze gevallen een gevoelige waar schuwingsboete opgelegd en daaraan de mededeeling toegevoegd, dat hij tot zwaar dere straffen, waaronder ook het sluiten van zaken, zal overgaan, indien hem mocht blij ken, dat in het vervolg nog meer onjuiste inlichtingen worden verstrekt. PERSONALIA Voor het examen Boekhouden M.O., be voegdheid K.12, slaagden de heeren H. M. de Bilt, J. C. Groen en G. J. Kocx, allen te Haarlem. E M A N Z Ij TSBKSNT EEN ROEP HEBBEN Extra rantsoen Hongaarsch bloem. Voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Door bemiddeling van het Roode Kruis is een hoeveelheid bloem uit Hongarije geïm porteerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra-rantsoen beschikbaar worden ge steld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet de bon „Reserve C 70" of „Reserve B 70" vóór of op 19 Augustus a.s., tegen ontvangstbewijs, bij den detaillist worden ingeleverd. Tus schen 17 September en 14 October a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Verduisteren: van 21.15 tot 6.15 uur Een corset xegt xoo tceinig e Spiretla xegt xooreel ^MAATCOl 'MAATCORSETTEN Van Baerlestr. 154-156, Adam-Z, Telefoon 22948-92054 Voor Haarlem en Omstreken Mej. J. ANDERSON-, Leidschevaart 328 Haarlem Alt er een baby komt.... KALK MET D! Kalk: de onmisbare bouwstof voor moeder en kindEn de even onmisbare Vitamine D om die kalk e laten opnemen! Dus DAGRAVIT- sbletten Ze smaken lekkerl Geeft U ons Uw bon m L' ontvangt van ons niet alleen 100 gram pudding- poelier met suiker, maar ltovendien «le allerbeste kwaliteit. Want Van Hou- ten's pudtlingpoedrrs zijn op «le meest zorgvuldige wij-ze uit «le beste grond stoffen samengesteld.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2