MELiA s s s Het bolsjewisme en de kerk. Kindereu in tie groei HET KLINKT ALS MUZIEK. Nieuws uit de courant van Zaterdag. e. 0 e X m H O 0 0 Hoe ernstig de bolsjewisten het meenen 'met hun veranderde houding ten opzichte van kerk en godsdienst blijkt uit een bericht in de Völkischer Beobachter van Dinsdag 8 Augustus, afkomstig uit Madrid. Dit bericht luidt als volgt Veelbeteekenende berichten over de teügel- looze agitatie der bolsjewistische godlooze beweging in Zuid-Italië bereikten Madrid. Door verspreiding van anti-religieuze berich ten en georganiseerde optochten wordt de massa opgehitst. In Vaticaanstad loopen da gelijks berichten binnen over aanslagen op eenzaam gelegen pastorieën, over de beroo- ving van offerblokken en de bevuiling van kerken en kapellen. Voor ijle kerken worden aan de bezoekers Van de kerkdiensten pam fletten uitgedeeld, waarin te lezen staat: „In Sovjet Italië zullen geen kerken be staan." of „Wanneer de vrienden van Stalin Rome veroverd hebben, zal de z.g. Heilige Vader evenals Gods Zoon den kruisdood sterven. Keert u bijtijds van Hem af, anders moet u Hem gezelschap houden evenals de moordenaars aan het kruis." Talrijke geloovigen hebben niet meer den moed ter kerke te gaan. In eenige streken waar de verdeeling der levensmiddelen reeds door communistisch gezinde elementen ter hand werd genomen, werden de levensmid delen aan kerkgangers onthouden. In een dorp nabij Napels hebben de communisten de heiligenbeelden, kruisen en madonna's uit een 10-tal kerken der omgeving op een brand stapel geworpen en verbrand, waarbij de communisten met hun vrouwen obscure dan sen uitvoerden. De autoriteiten, aan wie deze gebeurtenissen werden medegedeeld, ver klaarden, dat het hun ontbrak aan de noo- dige politie om tegen de leden van de god looze beweging op te treden. Aan de nood lijdende Italiaansche bevolking werden levens middelen beloofd, „wanneer zij zich als één man voor de Sovjet Unie bekenden." ,,De Paus heeft meöegeholpen uwe broodkorf hooger te hangen", zoo heet het in de pam fletten der bolsjewisten, met de cynische bemerking: „Waar blijft de zoo dikwijls be loofde hulp des hemels In Vaticaanstad is men over dit snelle af glijden. in het bijzonder van de Roomsche bevolking in het bolsjewistische godlooze vaarwater, ontzet. Deze gebeurtenissen mogen een voorbeeld zijn hoe het met de oogen- schijnlijke vriendelijkheid der bolsjewieken ten opzichte der kerken in werkelijkheid staat. Radiotoespraak van Roosevelt. President Roosevelt heelt, volgens Reuter. Zaterdagavond in de haven van Seattle aan boord van een daar voor anker liggenden tor pedoboot jager een radiorede uitgesproken, waarin hij, sprekende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide niet te kunnen voor spellen, wanneer de oorlog in het Verre Oos ten of in Europa zou eindigen. Ruim een mil- lioen Amerikaansche soldaten strijden heden op het oorlogstooneel van den Stillen Oceaan „Het Japansche gevaar", moet uit den weg geruimd worden. Dan pas zal er gelegenheid bestaan voor een economische ontwikkeling en bevordfering van een omvangrijken handel met China en het gebied van den Stillen Oceaan. In zijn rede wees Roosevelt verder op de beteekenis van de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Canada en vermeldde, dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch gebied naar Aljaska leidt, practisch gereed is. Voorts verklaarde hij, dat de nieuwe voorposten in het gebied van den Stillen Oceaan tevens voor de bescherming van den handel van belang zijn, aangezien zij gelegen zijn op den weg naar Australië, Nieuw Zeeland en andere naties die zich ontwikke len. Midden en Zuid Amerika moeten even eens „veilig gemaakt worden tegen een aan val uit het Zuiden van den Stillen Oceaan" evenals de Ver. Staten veilig zijn tegen een agressie uit het Noorden der Stille Zuidzee. Churchill ontmoet Tito. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill te Rome een ontmoeting ge had met Tito. AGENDA MAANDAG 14 AUG. Groote Kerk: concert door A. v. d. Horst, orgel, A. V. Wickvoort Crommelin, sopraan en W. Noske, viool, 7 u. Rembrandt: „Wien de goden liefhebben" (14 j.) 2, 5 en 7.15 u. Palace: „De Witte" (alle leeft.) 2 en 7.15 u. Luxor: „Droommuziek" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „Artisten huwelijk" (alle leeft.) 2.30 en 7 u. Moviac: „Het meisje uit Fanö" (18 j.) 2.30 en 7.15 u. PTNSDAG 15 AUG. Groote Kerk: orgelbe- s" 8-9 u. Bioscopen: als Maandag. Hnodredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van "i enst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. ■»rt en stad: A. Overmeer, H'stede (afw.), -Tiland: J, C. van der Laag, H'stede (afw.). itwoordelifk voor'de advert.-rubriek: W. van "i, Heemstede. en versterkend voedsel noodig nü vooral. Geef ze Melba - samen gesteld uit zuivere natuurlijke bestand- deelen. Vraag het op Uw bon voor kinderdrank - om de 8 weken een pak voor ieder kind tot en met 14 jaar de versterkende kinderdrank Van het Oostelijk front. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de thans uit het binnenland toevloeiende nieuwe Duit- sche strijdkrachten klaarblijkelijk een verdere consolidatie van den toestand bewerkstelligd. Zoo bleven ook Zaterdag alle aanvalspogingen der Sovjets, die deels met krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen ondernomen werden, zonder resultaat. Bovendien onder namen de Diutschers overal met succes te genaanvallen, om op de brandpunten de bolsjewisten terug te werpen of plaatselijke penetraties onverwijld op te heffen. Zwaartepunten der Sovjetaanvallen waren ook Zaterdag het gebied ten Noordwesten van Bialystok en de sector tusschen Mitau en het meer van Pskof. HET JAPANSCHE OFFENSIEF IN HOENAN. Het Japansche offensief in de provincie Hoenan, dat den 8sten Augustus tot de ver overing van Hengyang leidde, wordt naar het keizerlijke hoofdkwartier méldt na afloop van de zuiveringsactie in dat gebied voortgezet. Volgens dit bericht hebben de Tsjoengki- neesche strijdkrachten, .sedert het begin van den veldtocht op 27 Mei, tot 28 Augustus 66.468 gesneuvelden op het slagveld achtergelaten en 27.477 man aan gevangenen verloren. De Ja panners maakten 335 kanonnen, 1505 lichte en zware machinegewezen en 13666 geweren buit. Bovendien werden 869 vliegtuigen neergescho ten, in brand geschoten of beschadigd. De Japansche verliezen bedragen naar het keizerlijk hoofdkwartier mededeelt 5.343 ge sneuvelden. KORT NIEUWS De secretaris der republikeinsch-fascis- tische partij in Italië, minister Pavolini, is bij de actie van een „zwarte brigade" tegen ban dieten in Piemont gewond. Hij kreeg een schot in zijn bovendij. Zijn toestand is na ope ratief ingrijpen bevredigend. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Lequerica, is in het kabinet van den conservatieven Antonio Maura onderstaats secretaris van het ministerie van economische zaken geweest. Tijdens den burgeroorlog werd hij burgemeester van Bilbao. Hij is lid van de Falanx en maakt deel uit van den nationalen raad der partij. Bij de hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen het nationale Spanje en Frankrijk begin Maart 1939 werd Lequerica als eerste ambassadeur van Franco naar Parijs gezonden. Ambtenaren van den P.T.T. hadden ge constateerd, dat het aantal clandestiene aan sluitingen op het net der radio-centrale in Hilversum den laatsten tijd sterk steeg, het geen de ontvangst zeer slecht deed worden. Thans is in de afgeloopen dagen in Hilver sum een razzia gehouden ter bestrijding van dit euvel, met gevolg dat een groot aantal overtreders werd betrapt. Zij kregen allen een procesverbaal. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Van 15 Augustus tot en met 2 September 1944 geeft elk der bonnen ,,30" van de bon kaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 12 Aug. Bevallen: 10 Aug.: J. Bodden-Janssen, z. D. A. L. Mensonides-Scheepens, z. 11 Aug.: B. Brouwer-de Boer, z. M. van der Wall-Duy- vendak, z. M. P. Oomen-van der Heiden, z. M. H. E. Bottelier-Booms, z. C. M. Reijer-Vork d. A. Wesseling-de Kooker, d. A. A. Hetem- de Lange, d. 12 Aug. C. A. W. de Winter-Bod- den, z. H.'Stuip-van der Plas, z. G. H. War merdam-van Rooijen. d. Overleden: 10 Aug.: P., 2 d., z. v. I. P. van der Waal, Spruitenboschstraat. W. -C. Spoor- Reijntjes, 66 j., Waalstraat. 11 Aug. A. M. Kostjens-Hunck, 73 j., Neptunusstraat. HAARLEM 14 Augustus 1944. Geboren: 11 Aug., H. P. BaartseSeheffer, z.; J. A. SchramaSchulz, z.; M. W. Piccardtvan Eijmeren, d.; J. van der MarkNoord'huis, d.; 12 Aug., F. J. van Wunnik—Leveïd, d.; M. C. EichhornZuiderduijn. d.; 13 Aug., S. de Rooij Schievink, z.; M C. van der Westen—wan der Voorn, d.; J. NïeuwenhofVelthuis, d.; C. Dor- geloVrugt, zG. T. J. Huijgen—Reekers, z 14 Aug., E. M. van Nordevan Maaren, z.; A. L. Engberts-Jager, z.; G. M. Schrama-Scheelings, z. VERLEDEN: 11 Aug., J. ten Cate, 69 j., van Eedenstraat; J. Verbeek—van Sassenberg, 76 j., v. Oosten de Bruijnstraat; S. NoëKossen. 79 j., Bakkerstraat; 12 Aug., G. PrinsenSchenk, 33, j., Ripperdapabk; 13 Aug., F., 4 d., z. van C. Klin kenberg, Leidschevaart; J. van Keulen, 63 j., Camplaan; P. Bolhuis, 55 j.f Rijksstraatweg. GEHUWD14 Aug., C. C. Bosman en M. W. van Srien; Z. Intze en A. M. H. van Dijk; J. C. Miliatz en M. G. Kamp. Doctor Johannes Faust. Maskerspel van Bert Brugman in het Concertgebouw. Niemand zal beweren dat de aloude zaal van de „Vereeniging" een ideale plaats is voor het vertoonen van tooneelstukken. Het moet a! storm loopen wil het er gezellig ge vuld zijn, het geïmproviseerd tooneel voldoet niet aan simpele eischen, de acoustiek is, van tooneelstandpunt, bedroevend. Het ge wone schouwburgpubliek ziet men e-r maar weinig. Wat hier zit zijn voor een deel men- schen die toevallig zijn komen binnenrollen in de hoop op wat luchtig amusement. Zoo was het zeker dezen avond men rustte eens lekker uit van de wandeling in de warmte q£ het avondeten; in strijd m-et alle goede schouwburg- en concertzaalmanieren kringelde hier en daar behaaglijk de rook van Zondagsche cigaretten en pijpen omhoog Wel. het waren g-een a.1 te gunstige om standigheden, waaronder „Doctor Johannes Faust" ten tooneele werd gebracht. Dat was jammer -dit boeiende experiment verdien de de aandacht van een publiek dat begrip heeft voor het streven van Bert Brugman en zijn medewerkers. Bert Brugman heeft zeer goede maskerspelen voor kinderen gebracht. Zijn Tafeltje dek je" o.a. had terecht veel succes. Merkwaardig is dat het vaste, onbe weeglijke masker, dat in zijn verstarde gri mas den speler karakteriseert, de kinderen onmiddellijk pakt. Beter is zijn elementaire boeiende kracht wel niet te bewijzen. Op het moderne tooneel is het masker verwaarloosd. In de klassieke oudheid en ook in onze mid deleeuwen en lang daarna nog was het an ders. In overeenstemming daarmee was de belangrijke plaats die*vroeger aan het ma rionettenspel was ingeruimd. Het moderne publiek is vervreemd van het starre masker en reageert er niet spontaan meer op. Bert Brugman bewerkte zijn spel naar het oude handschrift van den poppen speler Geisselbrecht, dat Goethe tot ?ijn grootsche schepping heeft geïnspireerd. Wie dit maskerspel ten volle wil genieten, dient zich van zijn herinnering aan Goethe's Faust" los te maken. Deze Doctor Johannes Faust is eenvoudig een goddelooze die in zijn drang naar wetenschap en genietingen er toe komt zich aan den duivel te verkoopen en zijn gerechte straf niet ontgaat. Van den zoekenden, strevenden mensch, die alles door vorscht heeft ,,mit heissem Bemühn" zijn hier alleen de grondtrekken terug te vinden zoo is het ook met de andere figuren Wagner en Mefistofelis. Het is als zag men een oude sobere houtsnede naast de litho's van Delacroix. De maskers waren voortreffelijk. Zij gaven niet alleen blijk van het buitengewoon ty peerend verm-ogen van den ontwerper, maar ook van een opmerkelijk stijlgevoel. Stijl trouwens kenmerkte de geheele voorstelling, ook de sobere passende aankleeding die de betreffende personen karakteriseerden. Ik hoop Bert Brugman en de zijnen spoe. dig nog eens in een andere zaal voor een talrijk en begrijpend publiek te zien op treden. B. YEURMAN. AUTO WIELEN MET BANDEN GESTOLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag trok het de aandacht van twee surveillee- rende politiemannen, dat in een steegje zes auto wielen met banden stonden, terwijl in een nabijgelegen woning blijkbaar eenigé mannen bijeen waren. Daar de agenten de zaak niet vertrouwden, werden de mannen meegenomen naar het politiebureau en daar bleek, dat de 31-jarige G. P. en de 24-jarige K. V. de autowielen dienzelfden nacht uit een pakhuis aan het Bullehofje hadden ge stolen. Zij waren er mee naar den 26-jari gen K. de L. gegaan, die de banden had ge kocht en in wiens woning zij werden ge snapt. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk wordt Don derdagmiddag een orgelbespeling gegeven door den organist Johan Zweers. Programma: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach 2. Koraal en Variaties over: Wie maar den Goeden God laat zorgen, J. S. Bach. 3. Thema en Variaties over ,,Mein junges Leben hat ein End',', J. P. Sweelinck. 4. Fantasie over Psalm 33, C. de'Wolf. 5. Concert in Bes dur, G. F, Handel. 6. Prelude en Fuga C dur, J. S. Bach. Geslaagd. Bij de te Utrecht gehouden examens handteekenen L.* O. is geslaagd mej. S. M. S. Baukema te Bloemendaal. Als het weer vrede is hebt U nog plezier van Uw RAMO jumper, als U hem nu maar zorg vuldig wascht. B R E I W O L overleeft den oorlog BUITENLAND In het kader der totale mobilisatie is ook voor de Duitsche P. T. T. een vereenvoudi gingsprogram uitgewerkt, dat vérgaande be perkingen voor den post- en telefoondienst inhoudt. Hierdoor komen tienduizenden krachten voor front en bewapeningsindustrie vrij. Ook bij de justitie zijn ingrijpende be perkingen ingevoerd. Voorts moet gerekend worden met belangrijke beperkingen in de krantenwereld en bij het tooneel en de film. Alle tooneel- en filmscholen zijn reeds geslo ten. Bij de bioscopen zijn de plaatsbewijzen vervallen evenals de meisjes, die de plaatsen aanwijzen. Zes-eh-veer tig drukkerijen, die uitsluitend bioscoopkaartjes drukten, zijn ter beschikking van de oorlogsvoering gesteld. De leden van den ,,Bund Deutsclier Mad el" zullen intensiever aan de oorlogsvoering deelnemen. Churchill bevindt zich in Italië. Over het doel van zijn bezoek en den duur daar van is niets medegedeeld. Palembang op Sumatra is voor het eerst sedert de. Japanners het eiland verover den, uit de lucht aangevallen. Een petroleum taitk raakte in brand. Het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken heeft vla Zwitserland een nota aan de regeering der Ver; Staten ge richt, waarin wordt verklaard dat zes Duit sche soldaten, waaronder een zwaargewonde, die bij Castellina Maritima in Amerikaansche krijgsgevangenschap waren geraakt, door Amerikaansche infanteristen met handgra naten en karabijnschoten zijn vermoord. Verzocht wordt de schuldigen te bestraffen en een herhaling van deze schending van het volkenrecht te verhinderen. BINNENLAND De opcenten op de tabaksaccijns wor den met ingang van 15 Augustus belang rijk verhoogd, n.l. voor sigaretten en sigaren van 100 op 200 en van 100 op 300 voor rook- en pruimtabak en snuif. De tuchtrechter te Amsterdam heeft ge voelige boeten opgelegd aan kruideniers, die aan den distributiedienst onjuiste opgaven over hun voorraad suiker hadden verstrekt. Kinderen, geboren in de jai^cn 192 6 tot en met 1 939 krijgen een extra-rantsoen van 5 00 gram Hongaarsche bloem, welke door bemiddeling van het Roode Kruis is geïm porteerd. Hiervoor moet bon Reserve C 70 of B 70 vóór 19 Augustus bij den winkelier worden ingeleverd. STADSNIEUWS Voor de achtste predikantsplaats bij de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem is be roepen Ds. E. Dijkhuis te Oldemarkt. De heer J. J. Waalewijn, die 25 jaar bij de Coöperatie „De Eendracht*' werkzaam was, is door bestuur en personeel gehuldigd. frissche lucht v en tocht niet hetzdf*- 4SPIEIM in Axis f X Cf In verband met de zeer groote vraag naar onze Sukretten heb ben wü de volgende regeling getroffen: Wie ons éénmaal een doktersattest, dat hg geen suiker mag gebruiken, recht streeks toezendt en den naam van zijn apothg^er of drogist opgeeft, wordt mdien eenigs- zins mogelijk, regelmatig aan Sukretten geholpen. Chelaro Rolteroern Nadere regeling van de belasting op bier. Vanwege het Departement van Financiën wordt het navolgende ter kennis van belang hebbenden gebracht: Met ingang van 15 Augustus 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van 10 gulden per hectoliter. Het specifiek invoer recht op bier, ander dan Duitsch bier, be draagt van 15 Augustus 1944 af f 4.50 per hectoliter. Voorts worden van genoemden da tum af 100 opcenten geheven op den accijns voor bier, dat hier te lande wordt vervaar digd dan wel uit het buitenland woi'dt inge voerd. Ten aanzien van hoeveelheden bier, met inbegrip van nog niet geheel afgewerkte' brouwsels, welke bierbrouwers op 15 Augus tus 1944 voorhanden hebben; wordfériag-evor- derd en wel ten bedrage van f 5.60* per hec tolitergraad wort, dat voor de bereiding van die hoeveelheden is gebezigd. De bierbrou wers zijn verplicht van die hoeveelheden voor 19 Augustus 1944 schriftelijk aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen on der wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Overtreding van de desbetreffende bepa lingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste .1000 gulden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar het Besluit en naar de Beschikking tot nadere regeling van de belasting op bier, welke zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 11-Augustus 1944. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere inlichtingen worden ingewonnen bij de in specteurs der invoerrechten en accijnzen en bij de ontvangers der accijnzen. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 15 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Nederlandsche 'volksliederen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte klan ken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijke ochtendklanken. (Van 8.45 —8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht sympho- nisch ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz, 10.15 Jos van Rooy, piano. 10.50 Orkest Francis Keth. 11.15 Drie jonge Vlaamsche dichters. 11.30 Orkest Fran cis Keth. 12.00 Almanak. 12.15 Beroemde compo nisten vertellen over hun werk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 „Om en om programma". 14.00 Gevaar van het com munisme voor onzen volksaard. 14.15 Solisten- concert. 15.00 Tiro André de Raaff. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 B NO Binnenl. gesproken overzicht. 18.05 Opera- en operette-ouvertures. 18.45 Jeugdstorm uitzen ding. 18.55 Spiegei van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Chopin-melodieën. 22.30 ,,'t Oude liedje". 23.30—24.00 Orgel- en pianoplaten. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianovoordracht. 17.30 Soldatenfunk Nord-Wqst". 18.30 Bekende wijzen van 1941. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkestconcert. 20.15 „Anno domini 1808". 20.30 Symphonische dansen van Dvorak event, voordr. 20.45 Orgel- en koorwerken van Mozart. 21.45 Avondwijding.. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. V fc u s z

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2